NOG MEER GEVAREN VOOR NIET- KERNEN: LOONBIJSLAG? (I) De kernpolatiek in de Tweede Kamer Voetbal Fan de Martinytoer Tj. de J. Verdienstelijke 2—0 CAD zege in Tijnje Bolswardia klopt Woudsend verrassend met 4-0 Goed spelend DES moest met 2-1 de eer aan Friesland laten Zilveren filmpjes Vluchtelingen 55e JAARGANG No. 88 DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 I960, dezer dagen ;ing in de vorm KRITYSK KOMMENTAER fan Koat- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) wordt gemaakt terde premie- 2- 1 3- 1 6-2 0-5 4- 3 5- 1 3-1 2-2 9-1 1-2 ;e- lat Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie RES Friesland 1-2 RES trapt af en door een goede pass van W. v. d. Zee weet v. d. Werf direct al tot Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dubbele effect zal geven van dat van de oude regeling; in de tweede plaats, dat er sprake is van een sterke opvoering van de bedragen, die voor de probleem gebieden worden uitgetrokken, en in de derde plaats, dat wordt medegedeeld, dat een commissie wordt ingesteld, die tot taak zal hebben een vijfjarenplan en een speciaal urgentie plan voor I960 uit te werken. Ik betreur het, dat niet de gele genheid is gevonden om g aan de toezegging, welke de Minister grotingsbehandeling heeft gedaan, lijk dat, wanneer eenmaal de schikking haar afronding kregen, die kernbeschikki van een nota aan de Kamer zou worden overgelegd, worden van ling. Deze zaak is wel rijk, dat zij in het strafschopgebied der Leeuwarders door te dringen, doch doordat zijn reactie niet snel genoeg is, behoeft Drost voorlo pig nog niet in te grijpen, want onmiddel lijk verplaatsen de gasten het spel, waarbij al spoedig blijkt dat de Leeuwarder voor hoede in linksbinnen de Rijke en rechts buiten Pragt enige zeer goede troeven heeft. Vooral de Rijke is uiterst beweeglijk en daar de RES-achterhoede hem in de eerste phase nogal eens laat passeren, blijft uit kijken voor Van der Werf de boodschap. Door toedoen van zijn linksbinnen krijgt midvoor Rijfkogel in de eerste 5 minuten 2 uitstekende kansen doch beide malen knalt hij van 20 meter afstand rakelings over de lat. Al spoedig krijgt RES meer vat op het spel der tegenstanders, de middenlinie begint er In meagere houn makket syn baes to’n skande. 3e week november 1934. Drie nette heren van omstreeks 35-40 jaar zoeken kennismaking met 3 dito meisjes. Brieven onder nr 128 aan F. v. d. Veen, agent van dit blad, Makkum. Berlijn verklaart zich bereid terug te keren naar de Volkenbond. de Minister over de uitvoering van het beleid. Zoals het nu gaat, beslist de Mi nister of beslissen de centrale ambtelijke instanties, beslist in elk geval Den Haag. Wel worden de provinciale besturen ge hoord, zij mogen voorstellen doen en ad viezen geven, maar de centrale overheid beslist, vaak tegen die voorstellen en te gen die adviezen in. Ik moet erkennen, dat het Noorden in verhouding tot de behandeling van ove rig Nederland, in zoverre het tot de pro bleemgebieden wordt gerekend, in dit beleid geen slechte plaats heeft gekregen. Ik wijs er daarbij op, dat het Noorden heeft gekregen in totaal, waarbij ik dus ook reken de kop van Overijssel 29 pri maire en aanvullende kernen. Als ik een vergelijking mag maken met een ander deel van Nederland: de drie Zuidelijke provincies, waarbij ook hoort het expul- siegebied Zeeland, hebben in totaal 12 kernen gekregen, waaronder negen aan- Te koop een beste kedde met groente wagen. J. v. d. Schaaf, Groot Kerkhof, Bolsward. Wij zitten 's avonds knusjes binnen De radio speelt, de kachel brandt Bekijken plaatjes uit de krant Of gaan aan een nieuw boek beginnen Wij noden vrienden en vriendinnen Wij voelen ons tevreden, want Er heerst welvaart in 't vaderland Het is echt gezellig, 's avonds binnen. Denken wij ook aan hen die vluchten, In het onzekere avontuur Drijven als scheepjes zonder stuur Als wolken langs herfstige luchten Horen wij niet hun klagelijke zuchten Uit barre oorden triest en guur Waar het gevaar dreigt, ieder uur Voelen wij pijn met hen die vluchten? Wij krijgen alles naar begeren Ontspanning, voedsel, dagelijks werk Wij weten ons gezond en sterk In bestendig bezitsvermeren De winterkou zal straks niet deren Wij dragen een godsdienstig merk Steunen de actie tot bouw der kerk Want dat is vast de wil des Heren. Helpen wij ook hen, die verdreven Zijn van hun huiselijke haard De vluchteling, die angstig staart In zwarte toekomst van zijn leven Hij is ten dode opgeschreven Als hij niet spoedig hulp ontwaart De laatste krachten zijn vergaard De wanhoopsmoed gaat hem begeven. God plaatst ze als naasten in ons leven De zwalkers op de wijde aard' Hun nood is ons geopenbaard Helpen wij hen, die zijn verdreven? PIET. Hwat haf Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Bij een wielerfeest in Californië baarde mej. Tiny Griffin groot opzien door on danks haar 240 kilo nog met succes op een weliswaar apart daartoe gebouwde fiets een rondje te maken. Opening nieuw verbouwd filiaal van Excelsior aan de Blauwpoort te Bolsward, Apotheek Van Ringh geheel vertimmerd, opening filiaal banketfabriek „De Unis’’ aan het Schildwijk: drie verbeteringen in het plaatselijk zakenleven. Een vorstelijk maal voor één kwartje. 11/2 pond fijnste kwaliteit groene erwten met 1 Gelderse worst 35 cent. Fa. M. v. d. Oever. bilangrike wike foar de kwestje, i draeije sil. Ik wit wol, mar iigelang de dingen op jin óf komme, bilang fan Fryslan stiet ommers op it spul, ek syn ienriedichheit, de forhaldin- gen yn en mei it Kolleezje fan Depu- tearre Steaten, de forhaldingen yn de Steaten seis, de ünderlinge forhaldingen tusken de gemeenten, de forhaldingen tusken gemeenten en it Ryk, dat alles hinget to’n nausten gear mei de wize, hwerop de yndustrialisaesje-polityk fierd wurde sil. Dit is gjin kwestje fan de stêd Boalsert, dy’t mei folie oare de dupe driicht to wurden fan de opset, dit is foar hiel Fryslan en it Noarden it greate probleem en de aspekten, dy’t der oan fêstsitte sil- le op den dór ek de nationale bilangstel- ling fine, dat mist net. Yn de Twadde Keamer hat it debat mei de Minister fan Ekonomyske Saken net folie uthelle. De hear Hazenbosch moast ta trije kear syp fraech nei de kriteria fan de kearnoanwizing herhelje en krige doe in hiel pover andert: it foarige mi- nistery hie dat sa ütsocht en mei Depu- tearre Steaten oerlein, mar hwerom en Voorts zou ik erop willen wijzen, dat het feit, dat de nieuwe regeling zo bijzonder attractief is gemaakt, in tal van gebie den in ons land zeer grote onrust heeft gewekt. Het lijkt mij niet geheel onbe grijpelijk, dat gemeenten als Bolsward, Franeker, Helmond, enz. zich met onge rustheid afvragen wat het effect zal zijn voor de gemeenten, die in de nabijheid van de industrialisatiekernen zijn gele gen, maar die zelf de kernaanwij zing niet hebben verkregen. Die onrust is te begrijpen, als ik let op de zeer belang rijke voordelen, die de kernen worden gegeven. Men zegt welWie het ongeluk heeft men zijn industrieterrein in de na bijheid van deze kernen te liggen, kan het industrialiseren wel tot de voltooid verleden tijd rekenen. In bilangrike wike foar de kwestje, hwert yn de kommende jierren hjir yn Fryslan alles om i’ 1 T' dat sjocht op it heden elts jit net, neU wurdt dat fanseis oars. Net allinnich it Nog steeds heerst er in Wolvega opwin ding betreffende de fantastische plannen van B. en Wmet name van wethouder Muurling, t.o.v. de vermeende uitvin ding van Wardenier. In de zaterdagmiddagcompetitie zorgde Bolswardia voor de grote verrassing. Groen-wit wist in Woudsend een 4-0 zege te behalen wat voor het met uitvallers suk kelende Bolswardia een uitstekende prestatie betekende. In de 3e klasse K.N.V.B. wist Nicator de leidersplaats te behouden, de hoofdstedelingen wonnen nl. in Oosterwol- de met 6-2. De Kooi bleef de leiders uit stekend volgen door in de thuiswedstrijd tegen Stanfries met 3-0 te zegevieren. Ook Friesland zorgde door een benauwde 2-1 zege tegen RES, dat het contact met de leiders bewaard bleef. Het was anders meer geluk dan wijsheid dat de ex 2e klassers met de volle winst naar huis konden gaan. Na de thee heeft RES verreweg de beste papieren gehad, maar doordat paal en lat de Leeuwarders steeds te hulp kwam, kon den zij een 2-1 zege uit het vuur slepen. Steenwijk blijft maar in gelijke spelen vol harden, nu werd het in Sneek 1-1, waardoor zij met 5 gelijke spelen op dezelfde hoogte kwamen te staan als M.K.V., dat in de polder tegen Emmeloord kansloos met 4-1 verloor. D.O.G. schijnt helemaal de kluts kwijt te zijn, op eigen veld werd nu weer met 4-0 verloren tegen G.A.V.C., waardoor de Wolvegaasters in de staartgroep kwa men. In de 4e klasse is het warm toegegaan. De twee leiders BI. Boys en Freno lever den in Sneek een felle strijd, die tenslotte door de Sneker zwartjes met de oneven goal gewonnen werd. Hetzelfde gebeurde in Gorredijk, waar de thuisclub alle zeilen moest bijzetten om het bezoekende Oldeboorn onder te houden. Na afloop diende Oldeboorn een protest in, zodat dit muisje nog wel eens een staartje kan hebben. Het reeds vastgestelde CAB-elftal werd op veler verzoek op t laatste moment radicaal gewijzigd, hetgeen een verbetering beteken de, tenminste defensief wat meer hoop geeft voor de toekomst. Rood-wit won nu de moeilijke uitwedstrijd tegen Tynje met 2-0, waardoor zij zich weer bij de boven ste 4 aanmeldde. Daar Warga de uitwed strijd tegen D.T.D. tot een goed einde bracht, 1-3, werden de D.T.D.-ers stevig op de fatale plaats gedrukt. Bergum won thuis met 3-0 van de Sweach en bleef daardoor eveneens kanspaard voor de titel. Verdere uitslagen zijn: CAB 2 - Friso 2 CAB 3 - Friso 3 Sneek IB - CAB 1B Roodgeel 3 - RES 2 RES 3 - Bakhuizen 2 Bl. Boys 3 - RES 4 Friso 1A - RES 1A De Kooi 2A - RES 2A Renado 1A - RES 3A W.Z.S. IB - RES IB Nou binne der hiel hwat fragen, dy't op 'e tonge branne. De wichtichste is dizze: Is dizze methoade, mei syn üngelikense bihanling en needsaeklike forbittering, de iennige mooglikheit? En twad: is it wol wis, dat men hjirmei syn doel birikt? Is it de iennige mooglikheit? Grif net! In oare mooglikheit hie west, it premy- stelsel üt to wreidzjen oer it hiele pro- bleemgebiet en dêrneist de forbettering fan de ynfra-struktuer to rjuchtsjen op dy plakken, der’t de ütwreiding fan de yn- dustry bipaelde knelpunten ünderfynt. Dat wie in oare mooglikheit. In systeem, hwer’t alle ünbillikheden fan it systeem- ZijIstra oan üntbrekke soene en hwerby alle gemeenten de kans krigen om mei hert en siel har bést to dwaen om har In Montana werd het versteende skelet van een Dinosauris gevonden. Men neemt'aan dat het skelet 120 miljoen jaar oud is. Volgens de Kamerhandelingen is, be knopt weergegeven, hieromtrent gezegd door: De heer de Groot (C.P.N.): De over tuiging wint steeds meer veld bij de be volking in het Noorden, dat de afsnoe- ring van hun provincies bewust, volgens plan, gebeurt. Daaraan is voedsel gege ven door een rede van het hoofd van de Rijks Planologische Dienst, Dr. Winse- mius, op 14 jan. 1959 te Veendam, waarin deze planoloog zeer duidelijk heeft te kennen gegeven, dat het beleid inzake de industrialisatie van het Noor den samenhangt met de Euromarkt, dat de Euromarkt voorschrijft een concentra tie van industrie in de buurt van de Westduitse industriegebieden en water wegen, die naar Duitsland leiden. Spre ker gelooft, dat de beleidskant van de toestand in het Noorden meer op de voorgrond dient te komen te staan. De heer Vermeer (P.v.d.AJDe nieuwe premieregeling is beter dan de regeling, die wij in de voorafgaande periode heb ben gekend. De vroegere regeling had voor het Noorden weinig betekenis. De werkloosheid in de ontwikkelingsgebie den is sinds 1950 procentueel gestegen, niet gedaald. Het aandeel van het Noor den in de totale industriële werkgelegen heid is ten hoogste gelijk gebleven, ver moedelijk zelf iets gedaald. Nu zegt de Minister in de Kamerstukken, dat reeds duidelijk decentraliserende tendensen aan wezig zijn. Tijdens de discussie over de inddwrialisatienota heb ik daarop ook g< wezen, maar ik heb tevens gesteld, d; deze decentraliserende tendensen niet werken ten gunste van de gebieden, die een verdere industriële ontwikkeling het meest behoeven: t.w. het Noorden van Noordholland, Zeeland, de Noordelijke provincies, maar voornamelijk werken ten gunste van het Zuiden en in steeds toenemende mate ook ten gunste van de Oostelijke provincies, in het bijzonder Gelderland. Als de Minister het daarmee eens kan zijn, klemt de noodzaak om juist voor de bestaande probleemgebieden tot krach tige stimulering te besluiten en dan blij ven wij bij de opvatting, dat een pre miering van de loonkosten op zich zelf logisch is, logischer ook dan de bestaan de regeling, als het er om gaat de ex pulsie en de werkloosheid te bestrijden. Een permanente premiering, waarvoor de Minister vreest, wijzen ook .wij af. Wij denken integendeel aan een premiëring, die zeer duidelijk is beperkt tot een be paald aantal jaren: tot een jaar of vijf. Dit gaat veel geld kosten, maar de Mi nister zal moeten toegeven, dat, wil deze regeling effect hebben, het ook inder daad geld zal moeten kosten. Dat is de consequentie van elke premieregeling: hoe groter het effect is, hoe groter de kosten zullen zijn. Als men dus de decen tralisatie bewust wil, zullen wij dat een voudig moeten stellen tegenover de voor delen, waarbij wij niet mogen vergeten, dat een voortgaande concentratie in dé randstad en ook elders trouwens even eens zware lasten op onze bevolking legt. Men verlieze niet uit het oog, dat de situatie thans deze is, dat een continue, relatief grote werkloosheid in feite toch ook een vorm van subsidiëring betekent via de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering die ook in de papieren loopt. De heer Hazenbosch fA.R.J: Wij moe iten proberen de conjunctuur dienstbaar te maken aan een versterking van de struc tuur. Daarbij heb ik, in het bijzonder gedacht aan onze problemen ten aanzien van de regionale industrialisatie. Dit is een belangrijk en ook een zeer gevoelig stuk beleid. Er zijn immers twee aspec ten aan. In de eerste plaats is er het aspect, dat wij in de ontwikkelingsker- nen een prikkel tot ontwikkeling tot stand zullen moeten brengen. Dit bete kent per definitie een discriminatie ten aanzien van degenen, die buiten de ker nen blijven. Toch moet de prikkel er zijn, want anders behoeft men er niet aan te beginnen. De prikkel moet er niet alleen zijn, hij moet ook voldoende sterk zijn. In de tweede plaats is er het aspect, dat dit verschijnsel van de discriminatie uiteraard in brede kring vragen van recht en billijkheid oproept. Met het oog hier op mag de prikkel niet sterker zijn dan strikt nodig is, ook al om buiten de kernen nodeloze negatieve repercussies te voorkomen. stêd of plak sa goed mooglik üt to ris sen ta de bisteansstriid. Hiene hja sukses en die it bliken, dat de ündernimmers yn dat plak graech har bidriuwen fêstigen, dan koe men de for bettering fan wegen, kanalen, iepenbiere forsjennings en al sa mear op gong hel- pe. Ek mei dat systeem hiene de measte fan de ütsochte kearnen de béste kansen, ommers, dy lizze al oan it spoar, hawwe har kanalen en wegen al, bisitte al fiks hwat yndustry en in goed sosiael en kul- tureel klimaet. Hja krigen sünder mis ek dan de measte oanloop. Mar de oaren wiene dan net ütsluten en koene har forweare en har uterste bést dwaen. Allicht soene hja ek in pear drip pen opfange fan de yndustrialisaesje-rein en harren dêrmei forkwikke. Of tinkt de Minister, dat de ündernim mers by’t seksje delstrike soene yn plak ken sünder forbinings en klimaet Dat is dochs to healwiis om oer to praten. Dan wie de saek fan de leantaslaggen ek meiiens roun, hwant elk yn de probleem- gebieten soe dêrfan profiteare kinne. Nou soe dizze nije mooglikheit de for bittering en üngelikense kansen ta in hichtepunt fiere. Der wie ek jit in trêdde mooglikheit. De nije professor fan de Ekonomyske Hegeskoalle to Rotterdam: Prof. Dr. L. H. Klaassen hat mei klam derop wiisd, dat it foar de oanlüking fan bilangrike yndustrieën nedich is ien great aggome- rearend sintrom to foarmjen fan sa’n 200.000 ynwenners. Docht men dat net, sa seit dizze deskundige, dan wurdt it neat, dan sjocht hy de üttocht fan bilang rike ündernimmings fan it Noarden nei it Westen jit fierder gean en bliuwt de oanlükende krêft fan it Noarden to swak. Hy hat op in elegante wize de gek stutsen mei de oanwizing fan Koat- stertille, wylst Frentsjer foarbyparten waerd en forwyt oan de regearing har ta- jaen oan lokale bilangen. It hie dus wol oars kinnen en neffens hiel hwat heechgelearden ek oars moat- ten. Dat let lykwols de Deputearre Stea ten net om mei de „popkes” üt de klasse apart oer to lizzen, hoe’t hja meimekoar de buit fordiele sille. Mear as trijehün- derdtüzen ynwennners fan Fryslan meije op 'e gong stean to wachtsjen en to klomjen. Foar har is „Master” net thüs. De Chr. Vereniging tot verzorging van bejaarden Talma Rustoorden” te Veenw'ouden, gaat zeer binnenkort in Apeldoorn een nieuw bejaardentehuis bouwen. Het.ligt in de bedoeling om met het nieuwe bouwwerk twee be staande gebouwen van genoemde vereniging te koppelen, zodat één complex wordt gevormd. Het nieuw te bouwen gebouw zal omvatten: 75 st. éénper soonskamers, verdeeld over 3 verdiepingen, 5 st. logeerkamers, op elke verdieping één, 14 st. personeelskamers gelegen op de bovenste verdieping, en 2 st. ziekenzalen op de begane grond. Verder is het bouwwerk voorzien van de nodige nevenruimten zoals keukens, eetzalen, conversatiezalen, biblio theek, knutselkamer, badruimten, enz. De vereniging Talma Rustoorden” hoopt het gebouw, dat ontworpen is door het architectenbureau G. v. d. Zee te Bolsward, over een week aan te besteden, zodat spoedig met de bouw zal worden begonnen. Op de foto zien wij een jraaie maquette van het bouwwerk. (Foto Steggerda). De Rijksbegroting voor Economische Zaken voor in de Tweede Kamer aan de orde gesteld, heeft aanleiding gegeven tot een breedvoerige discussie, waarbij tal van zaken de revue pas seerden, zoals de loonpolitiek, belastingpolitiek, prijsstabilisatie, con- junctuurbeweging, kartelbeleid, kernenergie, investeringsbeleid, Euro- markt-problemen, enz. Alle belangwekkende en actuele aangelegen heden, doch ditmaal bestaat er aanleiding meer uitvoerig stil te staan bij een ander, ook aan de orde gesteld punt, namelijk de kernpolitiek in het kader van het Regeringsbeleid inzake de regionale industrie- spreiding. Een onderwerp, dat voor deze omgeving zeer actueel is. vullende. Voorts zie ik, dat het Noorden heeft gekregen in het totaal van de gel den, die voor dit doel worden bestemd, ongeveer 40 tot 45 miljoen op een to taal van 67 miljoen. Ook dit is niet een slechte bedeling, die het Noorden in dit beleid heeft gekregen. Niettemin ik kan dit met de vorige sprekers eens zijn blijft het dan nog de vraag, of het Noorden de behande ling krijgt, die het, gezien de grootte van de problemen aldaar, verdient. Als ik in aanmerking neem, dat als taakstelling is genomen voor de jaren 1960-1980 een totaal aan nieuwe arbeidsplaatsen van 4200 per jaar, dat er dient te komen om dit probleem tot oplossing te brengen, en dat in werkelijkheid het aantal nieuwe arbeidsplaatsen per jaar, dat in de afge lopen jaren is gecreëerd, 1400 bedraagt, dan blijkt wel ten duidelijkste dat dit be. leid in nieuwe stijl niet voor het Noor den geeft, wat het Noorden toch eigen lijk nodig heeft. Ik vraag mij af wat er dan verder zal moeten gebeuren. Er is hier gesproken over een loontoeslag, die een extra prikkel zou kunnen zijn voor dit gebied. Ik vraag mij wel af, of men, als men een dergelijke faciliteit aan het Noorden zou geven persoonlijk zou ik daartegen geen bezwaar hebben wal men aan het Noorden geeft, dan aan an dere landsdelen zou kunnen weigeren. hoe, dér koe de Minister gjin antwurd op jaen. Lykwols hat de Minister tasein, dat yn dit parlementaire jier de saek op en nij oan de oarder komme sil en dat de Keamer gelegenheit krije sil, dér wiid- weidiger oer to praten. Minister Zijlstra hat net lang op him wachtsje litten om de lju düdlik to meit- sjen, hwa’t de man is, dy’t mei dit plan komd is. Sykje it mar net by de hege Haechse ambtners, sei hy fan 'e wike yn Ljouwert, dy’t party lju de skuld jowe, dat is net wier, de „hoofdschuldige” bin ik. Nou, dér hiene wy al sahwat idé oer, mar it makket de saek helte makliker, nou’t de Minister sa pertinint syn forklearring jown hat. Yn hoefier Drs. van Oss of Mr. de Block hjir mandelich oan binne, kin it measte net skele, Minister Zijlstra fielt himsels de „hoofdschuldige”. Nef fens him is it wier, dat troch syn systeem folie forbittering wekt is, dat it twa soar- ten gemeenten hat, dat de kansen foar dizze beide üngelyk makke binne, mar it kin net oars, it is de iennige moog likheit. Hy sei der by, dat it net wis wie, dat it slagje sil. Hy fortroude fan wol, mar soe it net slagje dan soe nimmen derfan profitearje. Slagge it wol, dan soene ek de oare gemeenten letter har diel krije. It liket dus sa to wêzen, dat Minister de Pous de saek fan syn foargonger oer- nomd hat, mar dat de goede of forkearde gefolgen foar rekken komme fan Mi nister Zijlstra. In de vele adressen, die wij als leden van de Kamer hebben ontvangen, valt op, dat deze twee kanten, al naar gelang van het adres, steeds weer een rol spelen, aan de ene kant de roep om meer, aan de andere kant het protest tegen het ge- bodene, tenzij men het eok krijgt. Nu dacht ik, dat de gevoeligheid van het be leid meebrengt, dat men van de Rege ring vragen mag, in het bijzonder bij dit beleid duidelijk te zijn en objectief te werk te gaan. Ik denk aan de aanwijzing van de industrialisatiekernen. Door de provinciale besturen zijn bijna 80 indu strialisatiekernen voorgesteldde Rege ring heeft er 44 aangewezen. Ik maak tegen die beperking op zich zelf geen bezwaar ik begrijp de noodzaak daar van maar ik meen wel, dat de Re gering nu is gehouden een duidelijk ant woord te geven op de vraag, waarom de ene wel en de andere niet, en duidelijk uiteen te zetten, welke criteria de Minis ter bij het aanwijzen van de kernen heeft gehanteerd Die vraag klemt, dunkt mij, te meer, om dat een stad als Zwolle, gelegen buiten het probleemgebied, wel als industrie kern is aangewezen, maar bijvoorbeeld een gemeente als Bolsward, gelegen in een probleemgebied, niet. De Minister wil de prikkel beperken tot de premie, en prijsreductieregeling. De situatie in de probleemgebieden is echter niet overal gelijk. Ik zou de Minister daarom willen vragen, of er niet aan leiding bestaat, de prikkel voor de Noor delijke provincies te verscherpen en die noordelijke provincies een tijdelijke toe slag op de lonen te geven. De heer Assman (K.V.P.): Het is zeer belangrijk, dat in de stukken melding wordt gemaakt van de beduidend verbe terde premie- en prijsreductieregeling, zodanig, dat zij in tal van gevallen het gevolg te geven zijn ambtsvoorganger bij de vorige be- - 1 i, name- kernbe- schikking haar afronding zou hebben ge kregen, die kernbeschikking in de vorm wat onderwerp zou kunnen van een speciale gedachtenwisse- 1 zo uiterst belang- 'j een speciale behandeling ver dient. Ik verschil voorts van mening met

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1