CHARLES DE GAULLE HIELD EEN PERSCONFERENTIE POSITIE VAN MINISTER VAN ROOY IN EERSTE KAMER OMSTREDEN 1 Buitenlands Overzicht Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Aylvapolder krijgt diesel-bemaling De Russisch-Chinese tegenstelling Chroesjtsjew accoord niet datum van topconferentie F 55e JAARGANG No. 89 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 CADEAU de Korting van Marokko als Praet net oer j'osels, dat bart wol as jo fuort binne. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 4e week november 1909. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De Gaulle heeft in zijn rede ook iets over de mogelijke Russisch-Chinese tegenstellingen gezegd; wat daarvan dan ook zij, het vijandig optreden Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie een dwerg] dat tweemaal zo klein blijft Chroesjtsjew schijnt met de datum van de topconferentie accoord te gaan, hij vindt alles goed; nu er sterke spanningen tussen de Weste lijke Grote Drie zijn, kan hij een afwachtende houding aannemen en de Franse communisten hebben zelfs opdracht gekregen een positiever houding aan te nemen jegens de Gaulles Algerijnse politiek. zijn misschien nog andere redenen tot Frankrijk doen zoeken. Te Moskou Dat laatste kan natuurlijk waar zijn maar vele commentatoren betwijfelen het en de Gaulle’s wens in dezen kan ook wel de vader van deze gedachte zijn. Uit zijn wantrouwen jegens de Ver. Staten spreekt nog eens zijn verlangen tot de vorming van een derde macht onder lei ding van een, ook van atoomwapenen voorzien Frankrijk. Een derde macht die in staat zou moeten zijn W. Europa in eerste instantie zelf standig te verdedigen en welke ook aan trekkelijk zou moeten zijn voor de Oost- europese satellietstaten van Rusland De pasvoltooide grindweg van Gaast- meer naar Oudega officieel geopend. In Makkum werd het volgende door de omroeper bekend gemaakt: „Heren drin kers worden verzocht geen borrels meer te drinken, indien heren kasteleins geen verandering brengen in de glazen. Na mens enige drinkers”. Dit naar aanlei ding van het feit, dat de kasteleins klei nere glazen hadden ingevoerd. steun aan dit land in het conflict met Peking te tonen. Washington laat behal ve vele andere overwegingen in haar sympathie voor India ook meegelden dat dit grote onderontwikkelde land tracht langs democratische weg er economisch bovenop te komen, terwijl het staat te genover een kolossale buur die economi sche dwangmaatregelen op de massa’s toepast om zijn land op te bouwen. Van het verdere nieuws uit deze over- zichtsperiode mogen de pogingen van Belgische zijde vermeld om in versneld tempo de Kongo en het mandaat gebied Roeanda Oeroendi zelfstandigheid te ge ven. Men krijgt haast de indruk dat ze vooral van het laatste gebied wel af wil omdat de inheemsen er elkaar te vuur en te zwaard bestrijden, waardoor de Belgen niet verantwoordelijk zijn, maar ze heb ben dan toch maar te zorgen voor de handhaving van de orde. De Assemblee der Ver. Naties veroor deelde de apartheidspolitiek der Z. Afri kaanse regering het zal wel niet helpen. We vrezen dat deze regering door schade en schande wijs zal moeten worden. Als straks bijna alle andere landen van het zwarte werelddeel onafhankelijk zullen zijn, zal een blanke minderheid die in het uiterste zuiden er van de zwarte meerderheid tot tweede rangs burgers en dat is nog al te mooi voorgesteld doemt, het uiterst moeilijk krijgen. zou- >p een blijvende kan uitlopen, is een stijging van de ontevredenheid VUT VS 1 1 1 vtrr 1 tiek, mogelijk. geboren Amerikaan heeft daaraan dezer d<_ gegeven. Hij zeide o.m.Het enige wat ik kan doen is de W. Duitsers te waar- beeld Nederland tegen de andere deel nemende staten een klacht zou indienen, als zij zich niet hielden aan de rechten van de mens. Ook het omgekeerde was natuurlijk denkbaar. Doch daarnaast be vatte het verdrag ook de mogelijkheid, dat particulieren als groep of indivi dueel klachten zouden indienen tegen een deelnemende staat wegens niet-nako. ming van de bepalingen van dit verdrag. Aanvankelijk was de regering huiverig geweest dit individuele klachtrecht te er kennen. De ervaringen met de Europese Commissie voor de rechten van de mens, die deze klachten in eerste aanleg schift, hebben echter uitgewezen, dat misbruik van het individuele klachtrecht door haar bepaald niet in de hand wordt gewerkt. Tot 1 juli 1^59 bleken er bij deze com missie uit de landen die het klacht recht inmiddels wel erkend hadden 515 klachten te zijn binnengekomen. Slechts dertien daarvan kwamen voor een nader onderzoek in aanmerking. Niet meer dan twee klachten werden ontvan kelijk verklaard. Deze cijfers hadden de aarzelingen der regering weggespoeld. Ook de meerderheid der Tweede Kamer, die haar huivering aanvankelijk wel had kunnen begrijpen, ging thans accoord met erkenning van ’t individuele klacht recht. Sommige Kamerleden hadden zelfs graag gezien, dat dit veel eerder was ge beurd. Benelux. Eigenlijk had de Tweede Kamer woens dag en donderdag nog een ander inter nationaal onderwerp moeten behandelen; namelijk het economische-Beneluxver- drag. Dit stond op de agenda, doch de fractieleider der K.V.P., prof. Romme wist het daarvan af te laten voeren. Hij wilde eerst weten hoe het overleg tussen de Belgische en Nederlandse regeringen, over de moeilijkheden op landbouwge bied, zou aflopen. De P.v.d.A. kantte zich tegen dit uitstel, omdat hierdoor toch geen wijziging in de bepalingen van het verdrag zou kunnen worden aange bracht. Minister Luns verklaarde even wel, dat de regering tegen een kort uit stel der parlementaire behandeling geen bezwaar had. De regering heeft vorige week de Algemene Politieke Beschouwingen der Eerste Kamer zonder ernstige kleerscheuren doorstaan. De wijze waarop minister-president De Quay de opmerkingen van de senatoren beantwoordde, verminderde zelfs het bezwaar, dat de liberale fractie leider, mr. Van Riel, tegen zijn gebrek aan parlementaire ervaring had ingebracht. Deze uitte zich in de tweede ronde bepaald wat vriendelijker. Hij nam echter niet uitdrukkelijk terug het voorbehoud, dat hij bij de aanvang der debatten had gemaakt, en dat er op neer kwam, dat zijn steun niet elke minister zou betreffen en met name zou worden ingetrokken als het kabinet maatregelen zou treffen, welke tot inflatie zouden leiden. Het bestuur, ingelanden, landgebruikers en pachters van de Tjaard van Aylvapol der onder Burgwerd en Wommels heb ben woensdagmorgen besloten, dat de bemaling van de daarin gelegen lande rijen, zulks na bekomen goedkeuring, door een dieselmotor zal plaats vinden. De vergadering, die onder leiding stond van hun voorzitter, de heer P. Eringa te Burgwerd was unaniem van oordeel, dat de moderne bemaling hier beter op zijn plaats was dan met windkracht. Van de vereniging „De Hollandse mo len”, alsmede van de heer Burgemeester van Hennaarderadeel was een schrijven binnengekomen, die pleitten voor de op- De stichtingskosten voor de waterleiding te Bolsward zullen ca. f 12.350,bedra gen. Men krijgt dan helder, kleurloos, reukloos water aan welke eisen regen water niet voldoet. Voorgesteld wordt het water te onttrekken aan de Oude- gaster Brekken. De optimisten geloven dat 70% van de in Bolsward zich be vindende 1750 panden zullen worden aangesloten. Woensdagmorgen stond de barometer op 730 cm. Sedertdien is deze nog gedaald l Verkoop van de oude doopsgezinde kerk met consistoriekamer en kosterswoning c.a. aan de Vermaningssteeg te Makkum. In Loosdrecht is een dwergkalf geboren, dat tweemaal zo klein blijft als een nor maal kalf. Het werd slechts 70 cm hoog. De kop lijkt veel op die van een geit, evenals de voorpoten. Het achterste ge deelte lijkt veel op een ezel. Het is bijna geheel zwart van kleur, stoot als een bok en gaat dikwijls uit eigen beweging net als een hond op zijn achterste poten staan. Het schrandere dier geniet veel be kijks. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed 'p p to sizzen AI in het begin van de vorige week heeft generaal de Gaulle een persconferentie gehouden waarin hij zijn politiek besprak. We zullen thans niet breedvoerig ingaan op wat de Gaulle zeide-over de Alge rijnse kwestie, hij vertelde daarover ook eigenlijk geen nieuws, zijn uitnodiging aan de opstandelingenleiders om te komen praten was echter dringender dan ooit, zijn verzekering dat de Algerijnen in volkomen vrijheid over het lot van hun land zouden mogen stemmen zoals bekend echter eerst na verloop van enige jaren nadruk kelijker dan ooit en zijn beroep op de Fransen in Algerije en in het het eigen land om hun tijd te verstaan klemmender dan ooit. Kennelijk heeft de Franse president eni ge haast met de oplossing van die kwes tie en vermoedelijk niet alleen omdat er steeds meer bloed en geld verloren gaat, maar ook omdat de Algerijnse zaak voor de Gaulle een blok aan het been is dat hem hindert bij het spelen van de rol welke hij zich zelf en Frankrijk heeft toegedacht, misschien mogen we wel spreken van toegedicht, in de wereldpo litiek. Wat deze betreft noemde de Gaulle als reden voor de ontstane ontspanning dat de Russen, nu beide zijden gelijke oor logsmiddelen hebben, weten dat een con flict tot algemene vernietiging zou lei den; dat het communisme „onder druk van het streven naar een beter leven en de Vrijheid van de mens” zijn aanvals- kracht van 42 jaren verliest; dat de Rus sen weten dat de overheerste gebieden, indien zij vrij waren, met grote meer derheid tegen hen zouden stemmen. Ook noemde hij als reden voor ontspan ning de persoonlijkheid van Chroesjtsjew zelf, die op de hoogste post van verant woordelijkheid weet „dat de dienst aan de mens en aan de vrede het meest rea listische realisme en de meest politieke politiek is”. En tenslotte achtte de Gaulle het moge lijk „dat de schijn van verandering in de Russische houding het gevolg kan zijn van het feit dat de Sovjetunie, een blan ke natie van Europa, die een gedeelte van Azië heeft veroverd, nu staat tegen over de gele massa’s van China, ontel baar en arm onoverwinnelijk en ambi tieus, die met zware beproevingen een onmetelijke macht opbouwen en rond zich heen kijken naar de uitgestrektheden welke ze eens zullen veroveren”. Over een topconferentie zegt de Gaulle dat deze hem welkom was mits niet door haast concessies worden gedaan, welke men later zou betreuren. Voorts verklaar de de generaal dat het waar was dat er nu een evenwicht is ontstaan tussen atoommachten, en dat dit een factor voor de vrede is. Doch wie weet of niet plotseling de een of ander een bijzondere vooruitgang boekt op het gebied der raketten, zodat er een voordeel aan één kant ontstaat en de verleiding te groot wordt om daar van te profiteren. Wie weet of niet door een volkomen verandering van de poli tieke situatie hetgeen op aarde al eens is voorgekomen de twee die het atoommonopolie hebben, overeenkomen de wereld te verdelen. Wie weet, of ieder dezer partijen niet in een oorlog ervan af zal zien de ander te vernietigen, doch wel de landen die er tussen liggen. Zo zou West-Europa door Moskou en Centraal Europa door Washington ver woest kunnen worden. En wie weet of niet eens na een of andere politieke of sociale revolutie beide tegenstanders zul len samengaan? Frankrijk dient dus het evenwicht in de wereld door zich van atomische bewapening te voorzien”. Ambtenarensalarissen. Tegen deze achtergrond werden ook be ter begrijpelijk de pogingen, welke in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken zijn ondernomen, in het bijzonder door de fracties van K.V.P. en P.v.d.A., om de liberale minister Toxopeus tot toezegging inzake een salarisverhoging voor ’t over heidspersoneel te verleiden. Betreurd werd, dat hij de vroegere binding van deze salarissen met de loonontwikkeling in de metaalnijverheid, welke inmiddels al een sterke stijging te zien heeft ge geven, had losgemaakt. De vrees werd gekoesterd, dat de ambtenaren dientenge volge bij het personeel in het vrije be drijf achter zouden blijven. Minister To xopeus wenste zich echter niet onder druk te laten zetten. Hij -verwees naar het overleg met de ambtenarenorganisaties, dat op 18 november was vastgesteld. Slechts liet hij doorschemeren de gemid delde loonontwikkeling in het vrije be drijfsleven te willen gebruiken als richt snoer voor hetgeen ten aanzien van de ambtenaren zal gebeuren. Rechten van de mens. Een andere belangwekkende zaak, welke de Tweede Kamer dinsdag j.l. behandel de, betrof de goedkeuring door Neder land van het zg. individuele klachtrecht, zoals dit is geregeld in het bekende ver drag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens. Op grond van dit verdrag, dat in 1950 werd gesloten, be stond reeds de mogelijkheid, dat bijvoor- men zie de Gaulle’s opmerkingen over de mogelijkheid dat Amerikaanse atoom wapenen Midden-Europa zouden kunnen vernietigen en in het bijzonder voor Polen, de vroegere bondgenoot van Frankrijk welke de Gaulle reeds eerder geruststelde over de onaantastbaarheid van de Oder-Neisse grens. Een derde macht waarvan het gezag mede ontleend zou worden aan Franse samenwerking met een aantal Afrikaanse vrije landen, dus een Eurafrikaanse derde macht. Men mag haar niet delen, maar deze Franse visie gaat ongetwijfeld een grote rol in de wereldpolitiek spelen, misschien minder vanwege de kans dat ze ooit verwezenlijkt wordt als om het feit dat de Gaulle ze gebruikt om in de samenwerking met Engeland en de Ver. Staten een evenwaardig aandeel te krijgen. Dat wil de Gaulle en om de me dewerking van Frankrijk te behouden zullen Washington en Londen hem moe ten tegemoetkomen. De Engelse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd is al in Parijs geweest en het heet dat het nu alles weer goed is tussen beide landen De Gaulle gaat t.z.t. ook naar Londen maar Engeland en de Ver. Staten hebben het nu dan ook goed gevonden dat de Westelijke topconferentie die op 19 december wordt gehouden, niet de enige zal zijn maar dat er nog één zal komén na 30 maart, als Chroesjtsjew zijn 14-daags bezoek aan Frankrijk heeft beëindigd. Eerst daarna zal Parijs voldoende op de hoogte zijn van de Russische bedoelingen om naar een topconferentie van de Grote Vier te gaan. Men zegt dat de Gaulle dit alles zo wil omdat hij niet bereid is aan een simpel en tijdelijk compromis over Ber lijn, zoals Eisenhower en Chroesjtsjew zijn overeengekomen en Engeland heeft goed gevonden, mee te werken, maar dat hij de topconferentie voor een behande ling van de gehele wereldsituatie wil ge bruiken. En daarom zou hij een langdu rige voorbereiding nodig achten. Dr. Adenauer, die thans te Londen op bezoek is, blijft de Westelijke Grote Drie advi seren op de conferentie met Chroesjtsjew als punt één de ontwapening aan de orde te stellen. i Op de critiek, welke mr. Van Riel op de R.K.-minister van sociale zaken, mr. Van Rooy, had uitgeoefend, ging de minister, president niet uitvoerig in. Hij kondigde aan, dat de bewindsman daarop te zijner tijd zélf zou antwoorden bij de behande ling van de begroting van sociale zaken. Men zal dus het oordeel over de vraag of deze minister inderdaad behoort tot de „zwakke plekken” van het kabinet zoals de socialistische fractie-leider, mr. In 't Veld, betoogde moeten opschor ten. Het trok intussen de aandacht, dat het R.K.-ochtendblad „De Volkskrant”, dat relaties onderhoudt met de Katholieke Arbeidersbeweging, na het debat de twij fel over de vraag of prof. De Quay met mr. Van Rooy wel een gelukkige greep had gedaan, nauwelijks verheelde. Nu zit deze minister wel op een uiterst ge voelige plaats. Aan de ene kant is er immers de Confessionele Vakbeweging, welke van hem verlangt, dat de vrijere loonvorming vruchten afwerpt; aan de andere kant staat thans de V.V.D.-frac tie in de Eerste Kamer, welke dreigt haar vertrouwen in het kabinet op te zeggen als daaruit een inflatoire bewe ging zou ontwikkelen. Uit het Kamer debat bleek heel duidelijk, dat de liberale senatoren het bijzonder betreuren, dat hun geestverwant prof. Witteveen geen plaats op een der drie sociaal-economi- sche sleutelposities in het kabinet-De Quay is gegund. van Rood China tegen India moet Moskou op dit moment niet aange naam zijn omdat het zozeer de na druk legt op de expansiezucht van het communisme. Een Chinees voorstel aan India om bei der troepen 20 km van de grens terug te trekken is door de Indiase regering met verontwaardiging van de hand ge- •wezen ,o.a. omdat dit toch in een be paald deel van het betwiste gebied de Chinese troepen nog 45 km op India’s gebied zou laten met de bedoeling Pe king het bezit te verzekeren van ’n mili tair van grote betekenis zijnde verbinding tussen Tibet en Sinkiang. De ontevreden heid van Indiase studenten over de lank moedigheid der regering jegens Peking heeft zich de vorige week, toen Nehroe een onprettige zeventigste verjaardag vierde, geuit in felle demonstraties tegen Krisj na Menon, de minister van defensie, die zoals bekend verdacht wordt van sympathie voor het communisme en tot nog toe grote invloed op de beslissingen van Nehroe had, die echter nu kennelijk genoeg heeft van aansporingen om de rode Chinezen als vrienden van India te beschouwen. De Amerikaanse regering heeft een zeer belangrijk bedrag aan landbouwproduk- ten uit haar overschotten ter beschikking van India gesteld om ook daardoor haar Ben paar krasse uitlatingen vallen in dit betoog op: die over de mo gelijkheid dat de Ver. Staten en Rusland bel onderling eens zouden worden, waaruit een sterk wan trouwen jegens Washington spreekt en die over de Russische-Chinese tegenstellingen, welke Moskou tot toenadering tot het Westen zouden nopen. bouw van een molen. Dit geval was door hen ook reeds besproken met de mo lencommissie, uitgaande van Gedeputeer de Staten van Friesland en met de heer ingenieur Pronk van de Provinciale Wa terstaat in Friesland. In de provincie Groningen was een soort gelijke molen als de afgebrande beschik baar. Met de overplaatsing was een be drag van f 35.000,gemoeid. Wel was men van oordeel, dat dit het landschaps- schoon ten goede zou komen, doch in de eerste plaats ging het hier om een zo goed mogelijke en voordeligste wijze van bemaling. De windmolen was en is niet meer vol doende, vandaar dat in de voorlaatste vergadering reeds was besloten om een dieselmotor in de molen te plaatsen. Zo dra hiertoe de vereiste goedkeuring was verleend, werd met de onderbouw en de motor aangekocht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze bij windstilte te ge bruiken. Volgens verkregen begrotingen en op gave stroomverbruik van het P.E.B. in Friesland voor elektrische bemaling, als ook van „Landustrie” te Sneek voor een dieselinstallatie, meent men te moeten concluderen, dat de bemaling met een dieselmotor het goedkoopst is. In ieder geval zou men tijdelijk over moeten gaan tot een dieselbemaling, daar dit vlugger klaar kan komen dan elektrisch, omdat de leidingen daarheen nog moeten wor den aangelegd en eerst een transformator aan de Slagtedijk daarvoor worden ge bouwd. Alzo zou een en ander geruime tijd in beslag nemen. Met ’n dieselmotor zal het ten hoogste 4 weken duren dat deze kan draaien. Dit laatste is ook van zeer groot belang, daar de natte periode voor de deur staat. Nadat de zaak van verschillende kantetï was belicht kwam het voorstel elektrisch of diesel-bemaling in stemming. Met al gemene stemmen gaf men de voorkeur aan een diesel. Verder werd met overgrote meerderheid van stemmen besloten dat, wanneer men van elders gaarne opbouw van een ande re molen (de oude komt echter nooit terug) wenste, niet onverschillig daar tegenover te staan, ja zelfs genegen, be paaldelijk daaraan mede te werken. Het is echter niet denkbeeldig, dat een mo len, al zou deze weer tot bemaling ge schikt gemaakt zijn, ooit weer actief dienst zal doen. Van de brandverzekerings Mij. „Wouds- end” was bericht binnengekomen, dat de ze voor de uitbetaling niet als eis stelde, dat de molen herbouwd moest worden. Het voorstel van de geschatte uitbetaling was tot ieders genoegen. Men besloot alreeds een bedrag groot f 2.500,voor eventuele opbouw te re serveren. Het is dus niet onmogelijk dat er op het „aide sté” weer een molen komt. President de Gaulle van Frankrijk heeft aan persoonlijk geschenk ter gelegenheid van de Marokkaanse nationale feestdag (16 november) een viertal stukken gemotoriseerd geschut aangeboden. De bijgaande foto werd gemaakt tijdens de overdracht te Rabat door Gene raal De La Cheneviere, commandant van de Franse strijdkrachten in Ma rokko aan Prins Moelay Hassan, chef-staf van het Kon. Marokkaanse leger. Er zijn misschien nog andere redenen welke de Russische premier toenadering F' J heeft men de herbewapening van W. Duitsland steeds als een groot gevaar ge zien en nu het niet onwaarschijnlijk lijkt dat de Ver. Staten en Engeland min of meer gewonnen zijn voor ’n compro mis inzake Berlijn in ruil waarvoor ze de Oost Duitse volksrepubliek officieus den erkenen, wat licht o verdeling van Duitsland een stijging van de ontevredenheid in W. Duitsland over de Westelijke poli tiek, mogelijk. William S. Schlamm, een in Oostenrijk 'agen in een rede te Dusseldorf uiting ik kan doen is de W. Duitsers te schuwen, dat zij niet stikken in de slag room van het economische wonder en hen op te wekken de zeventien miljoen Oostduitsers en de honderd miljoen an deren in Oost Europa te bevrijden. Schlamm staat op het standpunt, dat men met de Sovjetunie niet kan onder handelen: met Chroesjtsjew kan men op zijn hoogst spreken zoals men met een schurk zou doen. De Duitsers onderne men niet genoeg in het belang van hun zaak, zij denken te materialistisch en zijn niet militant genoeg. De Russen moeten worden teruggedron gen tot achter hun grenzen van 1939, eventueel met geweld. Duitsland moet daarbij de gepantserde vuist van ’t Wes ten zijn en de Duitsers moeten derhalve verlangen zich sterker te kunnen bewape nen. De Russen zullen voor elke werke lijke dreiging met oorlog wijken, aldus Willy Schlamm. Dat liegt er niet om en als deze geest zich weer van de West Duitsers meester zou maken, kunnen we begrijpen dat Chroesjtsjew erg vriende lijk tegen Frankrijk gaat doen. Opmer kelijk is nog dat president Eisenhower zijn reisschema nog heeft uitgebreid en nu ook Franco in Spanje gaat opzoeken en Bourguiba van Tunesië zal ontvangen als hij daar een haven aandoet. Men vraagt zich af of Washington tracht de Amerikanase banden te verster ken met landen, welke blootstaan aan de Franse verleidingspogingen ze deel te doen nemen aan een Eurafrikaanse derde macht. Misschien zou men in dit licht ook het bezoek van Eisenhower aan Rome mogen zien, want de Fransen zijn druk bezig hun vriendschapbetrekkingen met Italië te versterken, de Gaulle heeft er in zijn aangehaalde rede ook voor ge pleit dat vooral Italië voldoende zal worden ingelicht over het overleg der Westelijke Grote Drie. s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1