f DE ECONOMISCHE SAMENWERKING VAN DE WESTELIJKE LANDEN POLITIEKE STRIJD OM VOETBALTOTO Sparje Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Het gaat om het zijn of liet niet zijn van de vrije wereld H - P mb VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 55e JAARGANG No. 91 de KRUPP BOUWT ANTENNES VOOR DE NAVO Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De rike is net lokkiger as hy dy’t genöch hat. Dat grote gevaar is niet zozeer de kwestie van ivat minder welvaart voor elk der betrokken landen. Maar in wezen gaat het ook hier om het zijn of niet zijn van de vrije wereld. ie week december 1909. In oostelijk Groningen dreigen overstro mingen. Jaap Eden Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Meerderheid. Nu is het interessante, dat de meningen in de Tweede Kamer bepaald anders lig gen dan in het kabinet. Men mag aan nemen, dat thans alle ministers, hetzij liberaal, katholiek of protestants-christe- lijk, achter het voorstel van hun ambt genoot Beerman staan althans daar mee genoegen hebben genomen. Doch in kanase president en de Russische premier het vrij goed met elkaar kunnen vinden, deze desnoods samen maar een oplossing moeten zoeken voor Berlijn. Volgens Londen dringt de tijd omdat in het na jaar I960 in de Ver. taten de presidents verkiezingen plaats hebben en als de zaak slepende blijft een ander en minder soe pel en gezaghebbend man in Eisenho wers plaats zou kunnen hebben ingeno men of reeds voor die plaats aangewezen zou kunnen zijn. Uit het diplomatieke spel van het laatste jaar schijnt wel te mogen worden afge leid dat Moskou zijn hoop om het Wes ten te overwinnen niet meer heeft geves tigd op onmiddellijk wapengeweld maar in een periode van zg. vreedzaam naast elkaar leven de Ver. Staten en daarmee We hebben dit overzicht geheel gewijd aan de economische aspecten van de strijd tussen Oost en West, omdat deze waarschijnlijk de politieke in de toe komst meer en meer zullen overschadu wen. Daaruit volgt ook de conclusie dat het onmiddellijk oorlogsgevaar, als ten minste het Westen zijn defensie die van alle landen nog meer geld zal vergen paraat houdt en niet gaat veronacht zamen, op de achtergrond geraakt. Deze laatste gedachte ontmoet men zo wel bij de Gaulle als Adenauer, die geen haast hebben met een topconferentie ter wijl men te Londen nog steeds oorlogs gevaar aanwezig acht als men het niet met Rusland eens wordt over Berlijn. Daarom voelt de Engelse regering, nu de topconferentie naar april of mei is ver schoven, naar tal van commentatoren menen, veel voor een eerder bezoek van Eisenhower aan de Sovjetunie; Londen meent dat nu gebleken is dat de Ameri- Advocaat. Bij zijn debuut in de Tweede Kamer werd het minister Beerman ook al niet gemakkelijk gemaakt. De P.v.d.A.-frac tie verweet hem bij monde van oud- staatssecretaris Kranenburg dat hij zich pas in de afgelopen weken had la ten schrappen als advocaat en procureur te Roterdam. De socialisten meenden dat re- zullen willen gaan bij wijziging van het wets ontwerp. Zal minister Beerman bij de openbare debatten een verhoging onaan vaardbaar verklaren. Deze vraag mag men met evenveel belangstelling tegemoet zien als de uitslag van de voetbalwed strijd. De sportorganisaties neigen er eigenlijk toe van geen maximum meer te willen weten. Elke week verschijnen voetbalprijsvragen waarin het om veel hogere bedragen gaat dan die welke de regering thans heeft genoemd. Tegen deze achtergrond kan men er ze ker van zijn, dat minister Beerman een harde strijd wacht. Vermoedelijk zal het echter nog wel even duren voordat het wetsvoorstel in openbare behandeling komt. In afwachting daarvan zullen de huidige voetbalprijsvragen het stellig steeds moeilijker maken toch aan het lage maximum van f 25.000,vast te hou den. Hervormde kerk. In het verleden onder het laatste kabi- net-Drees hebben daarentegen de an tirevolutionaire ministers aanvankelijk zelfs hun portefeuille afhankelijk gesteld van de voorwaarde, dat er geen erken ning van de voetbaltoto tot stand zou ko men. Onder de druk der omstandighe den, welke een grote ontwikkeling van de toto te zien geven zwichtten zij ten slotte! Er werd naar destijds verluid de een compromis bereikt op een ma ximum van f 35.000,Maar op dat moment was er een socialistische minis ter van Justitie, prof. Samkalden, aan het bewind. Als zijn opvolger werd in het kabinet-De Quay echter benoemd de christelijk-historische bewindsman, mr. Beerman. Vlak voor deze tot indiening van zijn voorstel overging werd een adres opgesteld, waarin vanwage de Hervorm de Kerk, groot bezwaar werd gemaakt tegen een eventuele regeling van de voet baltoto. De minister hield zich echter aan de afspraak, welke er tijdens de ka binetsformatie was gemaakt. Maar het is niet onaannemelijk, dat dit belangrijke bezwaarschrift mede de stoot tot de verlaging heeft gegeven. hij zich in het afgelopen half jaar aldus een onjuiste vereniging van functies had veroorloofd zulks in tegenstelling tot zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus en staatssecretaris Scholten, die zich al eerder hadden laten schrappen. Nu werd de bewindsman tegen deze cri- tiek wel beschermd door woordvoerders van de Antirevolutionaire Partij en de VVD, maar deze fracties lieten weer mer ken, grote bezwaren te koesteren tegen het voornemen van minister Beerman, eventueel óók de vier Duitse oorlogsmis dadigers, die thans nog met „levenslang” in Breda zitten Lager, Kotalla c.s. te zijner tijd „op jaren” te zetten. Heel de Kamer K.V.P. en P.v.d.A. voorop drong bovendien aan op een ver ruiming van de toelating boven het maxi mum van 2000 der zg. spijtoptanten uit Indonesië. Aan de aanvaarding van een motie ontsnapte mr. Beerman dinsdag middag jl. door de belofte, dat het maxi mum van 2000 slechts een richtsnoer en geen „heilig” getal zou vormen en dat hij de bezwaren der Kamer tegen een zo beperkte toelating nog eens in het kabi net ter sprake zou brengen. Landbouw garanties. Diezelfde middag begon de Tweede Ka mer met de behandeling der landbouw begroting. Daarbij traden belangrijke bezwaren, welke in haar midden leven tegen het voornemen van minister Ma- rijnen om in de toekomst de landbouw- garanties los te koppelen van de kost prijsberekeningen duidelijk aan het licht. Ook, ja juist, bij de zg. regeringspartijen. Intussen bleek wel, dat hij bij de jongste vaststelling van de garantieprijs voor melk dit voornemen nog niet geheel ten uitvoer had gelegd. Daarom bleef de critiek die eerste dag aan de matige kant; het was een voorpostengevecht! Krije hja it lok fan it griene pear. Dan sizze hja tankber en foldien, Fijn, wy bigjinne sunder „bear” It nut fan sparjen waerd forstien. PYT. Eind I960 zal degrote verkeersbrug over de Main bij Bettingen volledig door het verkeer gebruikt kunnen worden. De brug zal een schakel zijn in bet autobaan- v er keer tussen Frankfort en Wurzburg. Met Kerstmis hoopt men een brughelft voor bet verkeer gereed te hebben. De totale lengte van de brug zal 380 meter bedragen. De hoogte boven de waterspie gel is 18 meter. De brughelften worden zeven meter breed. Foto: Nog slechts enkele meters en ene brughelft zal voltooid zijn. gesprek en onze minister Luns. Nederland heeft bereids voorstellen aan zijn partners in de E.E.G. gedaan om te voorkomen dat de kloof tussen de zes landen van de E.E.G. en de zeven van de kleine vrijhandels zone wijder wordt en de landen buiten die beide organisaties gaan denken dat zij het slachtoffer van deze samenwer king worden. We zullen nu niet op die voorstellen ingaan maar ze bewijzen dat men zich te Den Haag bewust is van de gevaren voor ons eigen land, voor Eu ropa en voor de gehele vrije wereld met zich mede kan brengen. Er waren op het laatste moment nog eni ge moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het verdrag voorziet nl. in de afschaf fing voor de partners onderling van de invoertarieven en andere handelsbelem- meringen voor industriële producten in maximaal 10 jaar. De Scandinavische landen wilden bevroren vis als een in- dustrieprodukt beschouwd zien, maar Engeland, dat zijn eigen visserij be schermen wil, wilde deze vis onder de landbouwprodukten gerangschikt heb ben, waarvoor een speciale regeling zal gelden, die niet zo voordelig voor de uit voerende landen is als die voor indu- strieprodukten. Engeland gaf tenslotte toe. Zoals bekend is deze vrijhandelszone ge boren uit de Engelse vrees, dat zijn ex- zou lijden door de, samen - de Benelux, W. Duitsland, Italië in de Europese Eco- Dit is een van de reflectie-antennes voor de NAVO zoals die op het ogenblik worden gebouwd door de Krupp-fabrieken te Rheinhausen in West-Duitsland. De NAVO heeft deze antennes besteld voor het inrichten van veertig stations in een keten welke reikt van de Noordkaap tot Turkije. Elk van deze sations zal worden uitgerust met twee verschillende reflectie-antennes, een met een doorsnede van negen en een met een doorsnede van achttien meter. Zij zullen dienen voor radio- en telefoonverkeer. Maar bij de praktische verwezenlijking ervan stuitte men op bezwaren of kwa men, als in Frankrijk, andere mannen te pas, waardoor er bedenkelijke zijden aan deze samenwerking komen. Zo zag onze Tweede Kamer zich genoodzaakt de behandeling van het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tot in stelling van de Benelux-economische unie uit te stellen omdat België nog steeds niet bereid is mee te werken aan een billijke regeling inzake de invoer van onze Nederlandse tuinbouwproduc ten. En wat de E.E.G. betreft schijnt de regering van de W. Duitse Bondsre publiek de volledige vrijheid voor de in voer van landbouwprodukten uit andere E.E.G.-landen tegen te willen werken door meerjarige handelsverdragen met landen als Denemarken, Zweden en Oostenrijk, dus niet-E.E.G. landen af te sluiten voor de levering van agrarische produkten. De Duitse regering veront schuldigt dit optreden met er op te wij zen dat zij naar deze landen haar in dustriële uitvoer op peil moet houden, maar toch gaat het tegen de E.E.G.- gedachte in. Er zouden meer voorbed en De Koning twee oude rotten zullen deze winter deelnemen aan de 11 stedentocht. De hoge waterstand heeft geducht oprui ming onder de mollen gehouden. Een opkoper die verleden jaar om deze tijd reeds 30.000 velletjes had gekocht, heeft er nu nog maar 300. Sinterklaas heeft aan de Friese gemeente Baarderadeel een klok in het nieuwe ge meentehuis te Mantgum gebracht. Aller lei gissingen worden geopperd over de herkomst van het geschenk. Advertentie: Vier nette getuigen ge vraagd bij huwelijk door iemand zonder kennissen. Zwart costuum onnodig. port schade werking van Frankrijk en nomische gemeenschap (Euromarkt). Het heeft ruimschoots de kans gehad zich bij die organisatie aan te sluiten maar het verschil in economisch inzicht tussen En geland en vooral Frankrijk bleek ten slotte zo groot dat Londen buiten de E.E.G. bleef en het initiatief nam tot dé oprichting van de kleine vrijhandelszone. Al bepaalt het verdrag der zeven nu dat ook andere landen kunnen toetreden en wordt in een aparte resolutie de bereid heid uitgesproken opnieuw met de lan den van de Euromarkt te onderhandelen omdat voorkomen moet worden dat het vrije Europa in twee economische blok ken uiteenvalt, oorspronkelijk heeft En geland deze organisatie stellig bedoeld als een soort afweer-organisatie om de E.E.G. in toom te houden als deze haar gemeenschappelijke economie zou bou wen op een zekere afsluiting van haar eigen markt, voor de invoer van landen buiten de E.E.G. Een tendenz, welke on getwijfeld niet vreemd is aan de Franse en mischien ook aan de W. Duitse eco nomische politiek, maar waarvan de Be nelux, en speciaal Nederland, niet ge diend is. Omdat wij een land zijn zonder grond stoffen, dat het van een zo vrij mogelijk handelsverkeer over heel de wereld moet hebben is het niet gelukkig als andere landen of ’n blok daarvan, tarieven hand haaft of invoert, welke de toegang lot bepaalde markten moeilijker maken. den zijn aan te halen, maar dat zou ons te ver voeren en de zaak ook te inge wikkeld maken. We denken ook aan Frankrijk dat een sterke neiging heeft getoond om de E.E.G. onder zijn leiding tot een afgesloten economisch blok te maken om er ook politiek mee te bedrij ven. Misschien wordt dit anders nu de kleine vrijhandelszone een feit is gewor den en dus het gevaar dreigt dat er twee economische blokken in het vrije Europa ontstaan die elkaar beconcurre ren, wat op de duur ook tot politieke verdeeldheid zou leiden. Te Londen ziet men dat gevaar ook terdege. Selwyn Lloyd heeft er bij zijn bezoek aan Parijs over gesproken, Macmillan ook te Lon den met Adenauer en er is daarover in de Engelse hoofdstad ook een geweest tussen Selsyn Lloyd Benelux en de Europese Economi sche Gemeenschap zijn stellig oor spronkelijk vruchten van een idea listische gezindheid. Men zou gelei delijk onderling de tariefmuren af breken, de handel zou onbelemmerd zijn weg kunnen vinden over heel het (Foor deze organisaties bestreken gebied en dat zou tengevolge heb ben dat tenslotte de produkten daar zouden worden gemaakt of geteeld waar dat het voordeligst bleek te kunnen, m.a.w. er zou een zekere arbeidsverdeling en specialisatie ont staan. tige poging doet de onderontwikkelde gebieden te helpen en koopkrachtig te maken, zal dat Russisch offensief min stens zo gevaarlijk worden voor de vrije wereld als oorlogsgeweld. De indiening van een wijziging van de loterij wet bij de Tweede Kamer heeft grote belangstelling ontmoet. Sportorganisaties, welke zich doorgaans niet sterk voor de gebeurtenissen op het Binnenhof interesseren, zonden adressen in. Want het ging naar hun oordeel om het voortbestaan van de sport-toto. De regering was namelijk op een belangrijk punt afgeweken van het advies, dat de staatscom- missie-Wierda, welke deze regeling had voorbereid, indiende. Terwijl deze commissie een prijsmaxima van f 50.000,voor de geest stond, stelden de ministers Beerman en Cals thans een verlaging tot f 25.000,voor. Het leed geen twijfel dat deze vermindering was toe te schrijven aan de invloed van de protestants-christelijke minis ters in het kabinet-De Quay. De andere zg. regeringspartijen, KVP en WD, koesterden immers op dit gebied geen principiële bezwaren. de Tweede Kamer heeft een ruime meer derheid, gevormd door de KVP, VVD en P.v.d.A., bij herhaling doen blijken, tegen een ruimhartige erkenning van de voetbaltoto over het algemeen geen be zwaar te koesteren. De vraag is derhal ve hoever straks beide eerstgenoemde geringspartijen een poging tot het Westen in een economische wedloop op de knieën verwacht te kunen brengen. Chroesjtsjew heeft, ofschoon hij de laat ste tijd daarover niet zo openhartig spreekt, eens gezegd: „We behoeven geen oorlog te beginnen om de overwin ning te behalen, vreedzame concurren tie zal voldoende zijn. Door handel kun nen wij onze tegenstanders vernietigen”. En Molotow verried de ware bedoelin gen van het Russische streven naar vreed zaam samenleven toen hij eens zeide „Wij zijn nog niet in oorlog met Ame rika, maar als wij het eenmaal zijn markten ontnomen hebben, zal er een crisis volgen, die verwarring zal veroor zaken. Nadat wij Amerika’s markten in Europa hebben veroverd en het uit Azië en elders verdreven hebben, zal het geen afzetgebied meer vinden voor zijn goe deren. Het zal zijn produktie beperken en dat zal tot werkloosheid leiden. Wij zullen dan in de gelegenheid zijn met Amerika af te rekenen”. Tot zover Molo tow. Men zou in dit licht misschien ook wel het bezoek van Ruslands eerste vice- president Mikojan aan Mexico mogen zien, waar hij een Russische tentoonstel ling opende en verkondigde dat de Sov jetunie er naar streeft de eerste mogend heid op economische gebied te worden. Het Russische economisch offensief staat dus aan de grenzen der Ver. Staten en als het Westen niet tijdig ook op dit ge bied de handen ineenslaat en alle econo mische geharrewar laat varen en als ook het vrije Europa gezamenlijk geen krach- Der wurdt praet fan in wolfeartstiid, I Al is it libben dan ek djür, I En it middenstansbistean in striid, Folie oaren halde in dripske oer, Yndied, foar in opgroeiend gesin Fait soks net safolle ta, Lykwols frijfeint en fammen kinn’ Skoan in forgarre stuorke ha. Sparjen wis, inkelen leare it noait Hja sette de blomkes bütendoar, It jild moat oer de balke goaid, Hja komme mei in great auto foar, Bringe alle fuifkes in bisyk, As in sinjeur fan breed fortoan, Wiene hja mei eltsenien mar lyk, Ja, dat mankeart der wolris oan. Forkearing in trouplan yn ’e maek, Dan sitte soksoart yn ’e put, Hüsrie it is in minne saek, Hja binne allebeide rut. Hoera ’t ófbiteilingssysteem It liket moai, mar it is in strop. Fan jongs óf nea yn sparjen traind Hja reitsje der net wer boppeop. Nou biedt Den Haech in stimulans Der is in preemje yn ütsicht steld, Foar sparjen; jeugd gryp dizze kans! De winst kin mei de tiid utteld Wy neame it in wiis idé Alden jow in foarbyld oan it kroast Hald mei de bern it boekje ré Skielk in sulveren apel foar de toarst. Er is in deze overzichtsperiode nog al het een en ander te doen geweest op het vlak van de economische samenwerking van de Westelijke landen. In Stockholm legden de landen van de kleine vrijhandelszone onder leiding van Engeland de laatste hand aan hun verdrag, dat met genoemd land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Portugal Finland mag niet van de Zwitserland, Oostenrijk en Sovjetunie zal omvatten. den zijn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1