W,s" MINISTER ZIT MET KERNAANWIJZING IN DE KNOOP 311 roar a üs hjoed p p to sizzen 1 1 DINSDAG 1 DECEMBER 1959 55e JAARGANG No. 92 „FIKKIE” HOUDT DE WACHT Ill (Slot) Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Objectieve maatstaven voor de Pons moeilijk aan te geven STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND BES klopt kanspaard Be Kooi met 3-2 CAB verspeelt een punt in Ohleboorn Bolswardia verliest met 2-1 in I^lst Wil i Tj. de J. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad Hwat hat De natuer docht neat sünder doel. le week december 1934. FRJEMDE GESICHTEN 3-2. Advertentieprijs: 13 cent per ma Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie tralistische opzet van het beleid. De re actie van de Minister in haar geheel be schouwd, is voor mij dermate bevredi gend, dat ik gemeend heb bij hem op nieuw en thans door middel van een mo tie te moeten aandringen op een nieuwe en ruimere behandeling van dit gehele beleidsonderdeel. Minister de Pous: De kernen zijn reeds aangewezen. Ik heb nagegaan welke cri teria daarvoor in het verleden zijn ge bruikt. Het bleek evenwel moeilijk hier concrete criteria voor te vinden. Het is niet duidelijk of dit een bevredigend antwoord aan het adres van de geachte afgevaardigde is. Ik hoop, dat ik duide lijk ben geweest. De heer Hazenbosch (A.R.)Excellen- mei i de wordt datgene wat door de geachte af gevaardigde is opgemerkt, wederom ac tueel. Voorts is gevraagd, of ik bereid ben bij wijze van uitzondering de premierege ling toe te passen op die gevallen, waar bij nieuwe vestigingen niet in een van de ontwikkelingskemen kunnen plaats vinden, maar wel binnen de probleem gebieden. Dit is een toezegging van mijn ambtsvoorganger, welke ik gaarne ge stand doe. Ik kan ermee instemmen, dat een ge dachtenwisseling tussen de Regering en de Kamer van groot belang is, wanneer het ontworpen beleid enige tijd zal heb ben doorgewerkt en het infrastructuur- program in gang is gezet. Als grondslag voor deze gedachtenwisseling hoop ik te gelegener tijd een nota aan de Kamer te doen toekomen. Onbevredigend antwoord Minister. Wat in het Kamerverslag opvalt is, dat Minister de Pous er toch eigenlijk niet in is geslaagd een rechtvaardiging te geven van het Regeringsbeleid inzake de aanwijzing van kernen en subkernen. De heer Hazenbosch (A.R., die toch bij herhaling geïnformeerd heeft naar de hierbij aangelegde criteria, heeft een weinig bevredigend antwoord gekregen op zijn scherp gestelde vragen. Minister de Pous verwijst enerzijds naar de cri teria, ten grondslag liggende aan het in 1951 gevoerde beleid, en gaat anderzijds schuil achter de rug' van zijn ambtsvoor ganger, Prof. Zijlstra, die- de beslissing ten principale nam. Dit nu lijkt weinig bevredigend. De ondergetekenden brengen langs deze weg hun hartelijke dank aan de meisjes vereniging te Tjerkwerd voor hun uitde ling. De bedeelden. Prinses Juliana tot voorzitster van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis geïnstalleerd. Prinses Juliana heeft zich opgegeven als lid van de K.N.A.C. Te koop vogelflapporij. A. Roorda, Win- sum. Verkoop van strandgoederen op het ter rein der marechaussee-kazerne te Mak- kum, w.o. palen, planken, loopplanken, balken, posten, rollen, matten, Chinese matten, flessen wijn, fuiken, netten, enz. De burgemeeste-strandvonder J. Weer stra. Men verwacht opnieuw oplaaien van de kerkstrijd in Duitsland. Door de plotseling invallende koude zijn te New York 29 personen omgekomen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1—1 3—5 0—7 Bolswards Nieuwsblad Het ministerie van Oorlog heeft bij een vliegtuigfabriek te Buffalo 50 tweeper soons gevechtsvliegtuigen besteld. De toestellen zijn van een nieuw type, dat de snelheid van 400 km kan bereiken. Jacht op groot wild. Prof. Zijlstra en Minister de Pous, van wie eerstgenoemde onlangs zijn politieke vrienden te Leeuwarden voorhield dat hij voornemens is op groot wild te jagen, denken landelijk gezien in 44 kernen en sub-kernen en verwachten, dat na wel slagen van dit Regeringsbeleid de wel vaart vanzelf zal komen ook buiten de kernen. Ais het jachtseizoen na deze zomer zo zeer uiteenlopende visies van hoogge leerde zijde te enigertijd zal worden af gesloten, mag dan terecht worden ver wacht, dat de buit belangrijk meer zal zijn dan wat men klein wild pleegt te noemen Na de rede van minister de Pous repli ceerden de hierna vermelde leden als volgt; De heer De Groot (c.p.n.)Het spijt mij, dat de Minister in zijn rede zo weinig is ingegaan op de problemen in de noor delijke provincies. De werkloosheidscij fers zijn nog gelijk gebleven ondanks de uitgebreide discussies over de proble men van de kernen en de kernen van de problemen. De heer Vermeer (p.v.d.a.)Door ver schillende sprekers is opgemerkt, dat ’n stelsel van premiëring altijd een stuk discrimininatie inhoudt. Als men een dergelijk premiëringsstelsei echter be kijkt' in het totaal van overheidsactivi teiten, rijst de vraag of men een derge lijk standpunt kan handhaven. Ik ben het er wel mee eens, dat dit ingrijpen allerlei complicaties meebrengt, wrijvin gen veroorzaakt, wrokgevoelens hier en daar opwekt, omdat de een wel en de ander er niet van profiteert. Zo wil ik het hier zien: Geef op korte termijn gedurende een aantal jaren zo fors mogelijke injecties, dan hebben wij de kans, dat wij zo gauw mogelijk van deze zaak afkomen. Ik ben blij, dat bij deze discussie tijdens het antwoord van de Minister wel is gebleken, dat hij bv. tegen een premiëringssysteem in de vorm van premiëring van de loonkosten principieel niet zo veel bezwaren heeft, maar dat hij voornamelijk zegt: ik zie hier een reeks praktische bezwaren. Ik geloof, dat wat betreft de aanwijzing van de kernen, wij in een compromissi tuatie zijn terechtgekomen, die mij be paaldelijk niet kan bevredigen. Het is bekend, dat wij in publikaties en mon delinge uitlatingen, steeds ervoor heb ben gepleit, met kracht een beperkt aan tal kernen tot ontwikkeling te brengen, men zou kunnen zeggen: de primaire kernen, die nu zijn aangewezen. Daar naast zijn een hele reeks secundaire kernen aangewezen, waarvan de Minis ter zegt: Die zal ik voorlopig nog wel het een en ander geven ter afronding van het beleid. Maar dat wekt nu juist de grote weerstanden op, daardoor krijgt men die stroom van telegrammen, adres sen, enz. van allerlei gemeenten, die vragen: waarom zij nu wel en wij niet? Ik meen, dat men juist door dit compro mis in deze situatie verzeild raakt van al deze onbevredigende verlangens, die zich dan terecht op deze wijze gaan uiten. Volgens mij zou hot beleid als volgt moeten zijn: Een beperkt aantal primaire keren, waar men ook werke lijk al zijn kracht op zet met de moge lijkheid, dat, wanneer andere gemeenten zich toch in de loop van de tijd op een bepaalde behoorlijke wijze blijken te ontwikkelen, men dan eventueel dat be leid herziet. De heer Hazenbosch (A.R.)Mijn poli tieke vrienden en ik zijn in het alge meen wel bereid om gevolg te geven aan het verzoek van de Minister om nu het uitgestippelde beleid eerst maar eens ’n kans te geven en dan later in het licht van de opgedaneervaringen nog nader over de zaak te spreken. Ik heb met voldoening kennis genomen van de toe zegging van de Minister, dat hij bereid is, om wanneer zou blijken, dat het nu uitgestippelde beleid toch niet aan de redelijk te stellen vei'wachtingen beant woordt, de nodige aanvullingen tot stand te brengen. In samenhang daar mee merk ik op, dat hij het ook door mij bepleitte denkbeeld van een eventu ele loontoeslag althans principieel niet heeft afgewezen. Ik heb in eerste termijn gewezen op het gevoelige karakter van het regionale in dustrialisatiebeleid en heb daarom ge vraagd duidelijk uiteen te zetten aan de hand van welke criteria de Minister is gekomen tot de aanwijzing van kernen: waarom de*ene gemeente wel en de an dere niet. Ik zou het op prijs stellen, als de Minister toch aan die vraag aandacht wilde schenken. Ik heb ook gevraagd, hoe de Minister zich zou opstellen met betrekking tot uitbreidingen, die even tueel buiten de kernen door ondernemers worden overwogen en of de Minister niet bereid zou zijn ook daar financiële faciliteiten te verlenen. De heer Assmann (K.V.P.)Het ant woord, dat de Minister mij op mijn vra gen en voorstellen met betrekking tot het regionale industrialisatiebeleid heeft gegeven, kan ik bezwaarlijk bevredi gend noemen. Er resten mij nog een paar punten, waarop door mij de aandacht is gevestigd en de nadruk is gelegd, nl. in de eerste plaats de wenselijkheid om over dit beleid te komen tot een nieuwe en ruimere gedachtenwisseling in de Kamer, en in de tweede plaats de cen- De heer van Leeuwen (V.V.D.): Met be trekking tot het regionale beleid is zo juist een motie ingediend, waarin onder meer wordt aangedrongen op een in schakeling van de provinciale besturen, m.a.w. op decentralisatie. Het lijkt mij, dat daarin een zeer goede gedachte zit. de heer Kikkert (C.H.U.): Als ik goed lees wat in de motie van de heer Assman staat, dan komt dit in feite hierop neer: decentraliseer dit beleid naar de provin cies; doe dat voor alle provincies in Ne derland en laat die provincies dan maar de gebieden aanwijzen. Daardoor zou in feite de beschikbare kracht worden ver snipperd, want dan wordt deze hele zaak uit het nationale economische beleid ge licht, dan wordt de beoordeling van dit beleid overgelaten aan de provinciale besturen zelf. Als men het zo gaat doen, komen de provinciale besturen voor de zelfde moeilijkheden te staan, waarvoor nu de Centrale Overheid is geplaatst, nl. het doen van een keuze of versnippering van krachten, waardoor het effect van de maatregel verloren zou gaan. De Minister van Economische Zaken, Minister De Pous, dupliceerde als volgt: Wederom is gepleit voor forse injecties. Ik kan het hiermee eens zijn in die zin, dat hierbij evenwicht moet hebben be staan tussen enerzijds de kracht van de prikkels en anderzijds de repercussies, die elders teweeg worden gebracht. De heer Hazenbosch heeft gevraagd, welke de criteria zijn voor de aanwij zing van kernen. Enige jaren geleden ik heb daarvoor in de geschiedenis moe ten duiken is getracht een aantal concrete factoren op te stellen, aan de hand waarvan zou kunnen worden vast gesteld welke plaatsen voor stimulering in aanmerking komen. Deze theoreti sche aantrekkelijke methode moest ech ter worden losgelaten. Een verantwoor de en bruikbare concretisering bleek on mogelijk. De vraag van de heer Hazen bosch om objectieve normen aan te ge ven, die in het verleden bij de aanwij zing van kernen een rol hebben ge speeld, kan ik vandaag dan ook niet in concreto beantwoorden. Wel zijn die ontwikkelingskemen aangewezen na uit voerig en rijp beraad, waarbij de pro vinciale besturen rechtstreeks zijn be trokken over de voorstellen, die door de colleges van Ged. Staten bij mijn ambts voorganger zijn ingediend. De heer Hazenlbosch (A.R.)Kimt u al leen vandaag mijn vragen niet beant woorden, of zijn de criteria er niet Dat is een essentieel verschil. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) men binne. Hoe sei klaes ek wer: In het laatst der dagen zult ge vreemde gezich ten zien! er wol ien misse, de mage hwat greater, it hert hwat lytser en de 1 kin. de siel hielendal wol misse. It wurdt op sa’n wize ommers dochs in marionet. Dat de iene dokter krekt hwat oars wol as de oare, let ek net, elk kin syn kun sten op de earme lijer mar prebearje. Mar ien ding stiet by har allegearre fêst: Hy sil under it mes en snije mar, jonges, goed djip yn it folkslibben omfykje, dat haldt. Klaes hie wol gelyk: In het laatste der dagen zult ge vreemde gezichten zien In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia niet voor een come back kunnen zorgen. Wel hadden de groen- witten deze middag weer de beschikking over de militairen, maar ook zij bleken niet in staat 'meer vaart in het spel te brengen en daar de voorhoede bovendien in de afwerking te kort schoot, moest opnieuw met een nederlaag genoegen genomen worden. In de 3de klasse K.N.V.B. presteerde Steenwijk het in Leeuwarden leider Ni- cator een 2-2 gelijk spel af te dwingen, waardoor de Steenwijkers eindelijk de laatste plaats konden vaarwel zeggen, daar D.O.G. op eigen veld met 4-2 tegen Friesland ten onder ging en nu de laat ste plaats van de Steenwijkers hebben overgenomen. Het onberekenbare Oosterwolde schoot weer eens geducht uit haar slof, waar van het bezoekende G.A.V.C. de dupe werd. De Grouwsters kregen met niet minder dan 5-1 de kous op de kop. Emmeloord kon zich op de 4de plaats nestelen, de polderbewoners klopten het bezoekende Sanfries met 2-0. R. E.S. speelde tegen de Kooi een nutti ge en aantrekkelijke wedstrijd. Blauw wit was uitgezonderd de eerste 10 minu ten na rust volkomen tegen de Jousters opgewassen en al had een gelijk spel de verhouding misschien beter weergegeven toch kan ook de 3-2 zege niet onver diend genoemd worden. Daar beide koplopers winst verspeelden, werd Friesland lachende derde. Door hun zege op D.O.G, liepen zij een punt op plaatsgenoot Nicator in en liepen de Kooi voorbij, waardoor de ex-2e klasser op de 2e plaats kwamen te staan. W.Z.S. en M.K.V. waren zo verstandig de punten te delen, het einde kwam met 3-3, wat voor beide 1 kostbaar winst punt betekende. In de 4e klasse was het voor de leider een bijzonder voordelige dag. De Sneker zwartjes wonnen zelf in Warga met de oneven goal, terwijl al de concurrenten één of mee veren moesten laten. Vooral Gorredijk stelde teleur, met 3-2 werd van de Sweach in Beetsterzwaag verlo ren, waardoor ze 4 punten achterstand op BI. Boys opliepen. C.A.B. had hierdoor de grootste concur rent van de leiders kunnen worden, maar de voorhoede was deze middag niet bij machte een doelpunt te scoren. Wel iswaar was de hechte defensie ook veel te sterk voor de aanvalslinie der gast heren, waardoor nog een gelijk spel uit het vuur gesleept kon worden, maar ook dit ene verliespuntje betekent een lelijke streep door de rekening. Verdere uitslagen zijn: S. D.S. 1B—Bolsw. 1B C.A.B. 2R.E.S. 2 W.Z.S. 3—R.E.S. 4 cies in Van der Werfs handen schiet. R.E.S. antwoordt met een goed opgezet-* te tegenaanval, waarop de Kooi-defen- sie geen antwoord heeft, doch de uitlo pende keeper weet het schot, al zij het met moeite, onschadelijk te maken. Bij de volgende aanval worden de gasten weer in het nauw gebracht, één der backs begaat noodgedwongen een over treding, doch de arbiter laat, ondanks protesten van R.E.S.zijde rustig door spelen. Aan beide kanten volgt nu een pittig partijtje voetbal, wel zijn de combina ties van de Kooikers beter verzorgd, maar door een geweldig enthousiasme weten de R.E.S.ers zich minstens zoveel kansen te scheppen. In de 18e minuut komen de bezoekers zeer dicht bij een openingstreffer, de Geleerden zijn het niet eens. Maar te verwonderen behoeft dit overi gens in genen dele. Immers spreken de hooggeleerde heren elkaar in dezen op zichte niet voortdurend tegen? Zo is Prof. Groenman, handelende over de leefbaarheid van het platteland (Tijd schrift Maatschappelijk Werk in Fries land, 1959, no. 3) toch van oordeel „dat het aanwijzen van meer kernen niet in strijd behoeft te zijn met schaalvergro ting, wanneer deze laatste zo wordt ge ïnterpreteerd, dat niet zozeer bepaalde dorpen en steden worden aangewezen als wel zónes of kringen. Het aanwijzen van ontwikkelingspunten lijkt uit de tijd. De consequentie van de schaalvergroting is ook hier kernfusie”. Dr. L. H. Klaassen zei onlangs bij zijn ambtsaanvaarding als buitengewoon hoogleraar in het regionaal en sociaal- economische onderzoekingswerk aan de economische hogeschool te Rotterdam daarentegen: Men moet komen tot een geconcentreerde aanwending van midde len, gericht op ten hoogste tien gemeen ten in ons gehele land, teneinde in een zo snel mogelijk tempo het beoogde ef fect, namelijk de secundaire arbeidsvoor waarden te bereiken. In deze gedachten gang is Leeuwarden als primaire kern zelfs nog ver beneden de maat. R. E. S.—de Kool De gasten beginnen met ’n zeer gevaar lijke aanval van rechts via linksbuiten naar de snel startende midvoor, die pre- tie! Ik heb, gelet op de gevoeligheid van deze materie, ervoor gepleit, het aanwij zen van de kernen vooral te doen ge schieden op een objectieve wijze. Daar om heb ik gevraagd: welke zijn de objectieve criteria, die U of Uw ambts voorganger daarbij heeft gehanteerd. Uw antwoord bestaat uit te zgggen: „Ik kan er geen antwoord op geven”. Natuur lijk is mijn bijkonmende vraag dan: „Kunt U mij vandaag geen antwoord geven, omdat U daartoe niet in de gele genheid bent, of omdat de criteria er niet zijn?” Als het laatste het geval is, is het voor het karakter van het beleid een bedenkelijke zaak. Minister de Pous: U kunt niet op de zelfde wijze als voor de probleemgebie den is geschiedt tot enkele drie of vier objectieve kwantitatieven crite ria komen. Bij de keuze van deze gebie den kan men b.v. werken met expulsie, werkloosheid en te verwachten bevol kingsaanwas. Dit ligt voor de kernen veel moeilijker. Zijn bij de aanwijzing van de kernen alleen zuiver economische overwegingen in het geding geweest Ik kan hierop antwoorden, dat ook so ciale factoren een rol hebben gespeeld, zoals de structuurwerkloosheid. Men mag echter niet stellen, dat de kernaan- wijzing met dezelfde concrete criteria, met dezelfde kwantitatieve bepaaldheid als dat voor de probleemgebieden het geval was, is geschiedt. Wel hebben hierbij een rol gespeeld normen in de zin van economische perspectieven op grond van het complex van vestigings- factoren. In bepaalde gevallen heeft dit geleid tot een afwijking van het ad vies, dat door de provincie was uitge- bracht. Overigens wil ik gaarne de toe zegging doen, dat ik deze zaak nader uit de doeken zal doen in de nota, waar over in de ingediende motie wordt ge sproken, daar ik meen te mogen veron derstellen, dat deze problematiek in de toekomst wederom een rol kan gaan spelen. Wanneer namelijk op een gege ven moment blijkt, dat bepaalde ker nen niet levensvatbaar zijn en andere plaatsen wel mogelijkheden bieden, dan dit beleid is immers dynamisch Straatbeeld uit Tokio; Terwijl het baasje slaapt, moe van zijn troltoirkunst- werken, houdt het hondje de wacht. Zal een voorbijganger nog een penning in zijn mandje werpen om deze kleinkunst te steunen? Mar it feest is jit net üt. „Woorden wek ken, voorbeelden trekken!” Op in pro- vinsiale gearkomste to Ljouwert is fan ’e wike praten oer in nij „gezicht”. Neist de oanwizing fan yndustry-kearnen, sille der, neffens de ynlieder, nou ek „agra- ryske kearnen” komme moatte. De iene koeke is forparten, lit men nou ek it oare fordiele. De namme: agraryske kearnen is wol in „contracdicty in terminis” mar dat let neat, as is bist mar in namme hat. Hwat der nei de opgong fan de yndustry- kearnen oan bifolking jit oerbliuwt, sil dan nou bymekoar fage wurde yn de agraryske kearnen. Dizze sille, neffens de ynlieder, plakken wêze moatte mei tsjerke en skoalle, mei in goed forienings- libben, mei in bihoarlike middenstan, mei „zwembaden”, mei sportfjilden en samear. Dat sil, sa sei ér, oare doarpen de kraech kostje en faeks ek hiele ge meenten, mar dat kin net oars, dat freget nou ienkear de realiteit en de takomst. Men sjocht, de herverkaveling fan it bütlan: Fryslan, is jit net dien. De plano- maly, de planningssykte, giet fierder. Mei alle gewelt sil de natuerlike fintj owing fan Fryslan ütmekoar skuord wurde en fannijs op kaert brocht. Hja wurdt net stipe en fuortsterke mar ütm.ekoar slein. It swakke, ekonomyske Fryslan kriget gjin molke en aeijen om it hiele lichem wer krêftich to meitsjen, mar it moat op de operaesjetafelfan de twa earmen kin ige hwat greater, de boppekeamer ,r -- op. In geastlike gryp makket by de dei mear „patiënten” en dêr is, sa’t op it heden liket, gjin hou yn to krijen. Yn Harns ha se fan 'e wike oan de boar- gemaster in wikselbeker oanbean as er kenning foar it feit, dat hy sa „ontzag gelijk veel heeft gedaan om Harlingen tot kernstad aangewezen te krijgen”, sa lêz ik yn it „Friesch Dagblad”. En boar- gemaster Nauta naem him oan, mei de opmerking, dat „het gehele dagelijks be stuur hard geploeterd heeft om die ont zaggelijk belangrijke aanwijzing te krij gen”. Nou soe it wol ynteressant wêze ris to fornimmen, hwat dat deistich bistjür dêrfoar allegearre dien hat. Ik miende, dat de Minister mei Deputearre Steaten dêroer praet en oerlein hat. Dat dizze mei in bulte muoite tamekoar komd bin ne. Moatte wy nou oannimme, dat it ge- meentebistjür fan Harns by dit oerliz bi- trutsen west hat. Fansels de gemeenten koene by Deputearre Steaten har bilan- gen bipleitsje en dat hawwe hja sünder mis ek dien, mar dat wie ien kear en as ik my net forsin, hawwe Deputearre Steaten gjin gehoar jown oan de Boal- serter yndustrialisaesjekommisje, doe’t dy om in ünderhald frege. Hwer bistie it „geploeter” fan Harns dan yn, soe men freegje wolle. Is Harns oer de reade streek komd, dank zij dat geploeter, dan wurdt de opbjektiviteit fan it bislüt wol hiel faei. Is dat net it gefal, hwerom wurdt dizze film dan opfierd Mar de frjemde gesichten halde mei dit Harnser feest net op. It is al meat as ien kear bard, dat Deputearre Steaten mei dizze super-gemeenten apart forgaderje, dat hja mei provinsiael jild dielnimme yn in füns, dat allinnich foar dizze gemeen ten brükt wurde sil. It wurdt wol moai, linkenlytsen. Earst komt it regear mjllioenen üt de algemiene kas om super-gemeenten sterker to meitsjen. Allinnich foar „de alf” mar greatendiels üt de büse fan de gedupearden. Hja meije seis bitelje om de eigen boeijen to bikostigjen. En nou komt de provinsje der jitteris mei in dofke oerhinne, allinne foar de gemeenten, dy’t al of net mei „geploeter” op de bifoarrjuchte list kom- Ut myn jongesjierren is my ü.o. bybleaun dat wy ris in feint hiene, dy’t him oan- wend hie tusken it gewoane praet yn, sa mar in pear „Hooghaarlemmerdijkse” wurden to brüken. Dat joech in komyk effekt en der wie it him om to redden. Sa kaem er yn de Sintneklazetiid ris yn ’e keamer mei in mombakkes foar en makke hwat healwize lüden. Doe’t üs heit sei: hwat moat dit, Klaes? Doe sei er: In het laatst der dagen zult ge vreem de gezichten zien! Om Sintneklaes wie nammers it wurk fan de feint dien en foar him wie it dus yn it lest fan de dagen. Wy binne nou wer yn de Sintneklazetiid en as fansels kamen by my de wurden fan Klaes wer boppe, dat wy op it heden ek tige frjem de gesichten sjogge. Of leaver, it gesicht op de feiten en bisluten fan de leste tiid, liket üs bjusterbaerlike frjemd. It kriget hwat fan in roes, om fan in psychose net to sprekken. De ienfaldichste en klearste dingen wurde oer de holle sjoen en aloan fierder giet men fan de biwende paden fan rjucht en solidariteit óf. En de iene stekt de oare oan, it iene- feit ropt it oare

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1