SCHERMUTSELINGEN VAN KABINET MET REGERINGSPARTIJEN HET FRANSE PARLEMENT VRIJWEL TOT MACHTELOOSHEID GEDWONGEN Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Oan Sinteklaes Adenauer twijfelt aan vredelievende bedoelingen der Russen Gouden filmpjes 55eJAARGANG VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 No. 93 STRIJDGEWOEL IN TOKIO Hwat hat In leagener moat in goed ünthald ha. PYT. DE DAME EN DE VAGEBOND Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Afspraak. Minister Cals reageerde scherp. Hij her innerde er aan, dat hij in dit voorjaar me voor de lichte zandgronden te laag. De regeringspartijen verkozen, echter ook op dit punt de ontwikkeling nog even aan te zien. Zij verwierpen zijn motie omdat deze „voorbarig” zou zijn. Iets meer succes had zijn geestverwant Vredeling, die stelling koos tegen het voornemen der regering om de loons verhoging, welke aan de landarbeiders in het kader van de vrijere loonvorming eventueel zal worden toegekend, te be grenzen met het oog op haar wens de garantieprijzen te matigen. Over het al gemeen achtten de Kamerleden het on juist, dat de landarbeiderslonen aan meer beperkingen zouden worden onderwor pen dan de lonen in andere delen van het bedrijfsleven. De regeringspartijen gevoelden echter geen behoefte terzake steun te verlenen aan de socialistische motie-Vredeling. Zij brachten hun mis noegen over dit regeringsdenkbeeld tot uiting door een vrijwel gelijkluidende motie van de K.V.P.-er Van der Ploeg aan te nemen. Sintman, jonge en aide minsken Roppe Jo bliid it wolkom ta Partys komme mei har winsken Hwa wol gjin geskinken ha? Nou ik soe perfoarst neat witte Och myn easken binne biheind Dus Jo meije my wol forjitte Ik ha it skuontsje net rélein. Fryslan is ek knap tof reden It giet dat folkje net sa min Moochlik komt harren op 't heden Wol in lytse winsk yn’t sin Sjoch, de Lauwerssé moat tichte Hja sizze, leaver hjoed as moarn. Binne Jo dêrmei op ’e hichte Wip efkes by Korthals oan! Nederlan, De Quay, hy leaut nou Ik ha myn skipke alhiel biset. Ik sjoch twa klippen: fuotbaltoto Fierderop de mamoetwet Hoe moat ik der omhinne draeije? Sint jou rie, ik bin niks gerest Hwant giet it op in bakkeleijen Dan rekket myn skipke fêst Sintman, wy fiele oan, üs ierde Is noch lang gjin paradys Wol de Greate Tnje liede Hja meitsje üs de frede wys Praet ris efkes mei dy hoeders Us winsk dat Jo har foars oansprek’ Wolle hja perfoarst net yn goedens Stopje se dan yn ’e sek! Nederlan priuwt wolfeartslok nou Wy ha alles by de fleet Sint, dy berntsjes fan Marokko Sitte iensum yn tsjustere need Wolle Jo dy myld bitinke? Jow har sounens, klean en foer Lit har eachjes tankber blinke. Sint, slaen my der mar foar oer! Dr. Barbare Moore, een 56-jarige vrouwelijke arts van Russische afkomst, heeft vorige week de afstand Birmingham-Marble Arch Londen gelopen in 27 uur en 27 minuten. Er gingen toen geruchten, dat zij niet geheel volgens de reglementen zou hebben gewandeld. Dr. Moore was zo verontwaardigd over deze aantijgingen, dat zij dit weekeinde de 110 mijlen nog eens liep, alleen maar om de twijfelaars beschaamd te zetten. Zij had nog meer succes dan zij had durven hopen, want zij liep nu in 26 uur en 24 minuten en bleef daarmee slechts tien minuten boven het gevestigde nieuwe record van drie militairen. Onderweg verrekte dr. Moore een dijspier. Ondanks deze handi cap wist ze Hyde Park te bereiken. Foto; Dr. Barbara Moore passeert hier een vagebond in het plaatsje Barnet. Mammoetwet. Nog duidelijker trad de tegenstelling aan het licht bij de behandeling van de be groting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. De tegenstelling spitste zich hierbij echter toe tussen de protestantse regeringspartijen en de R.K.-minister Cals; K.V.P. en V.V.D. hielden zich min of meer afzijdig. Het ging weer om de wet op het voortgezet onderwijs. De christelijk-historische-fractieleider, dr. Ti- lanus, riep in herinnering, hoe de minis ter „uit zijn vorige ambtsperiode een mammoet aan een ketting achter zich aan had lopen”. Hij sprak tamelijk veelbete kenend de hoop uit, dat dit „beestje” geen politieke ongelukken zou veroorza ken. Ook de antirevolutionair Roosjen gaf blijk van grote ongerustheid. In de protestants-christelijke partijen vreest men van de mammoetwet een uitholling van het christelijk middelbaar onderwijs; men ziet aankomen, dat deze wetsvoordracht misschien met behulp van P.v.d.A. en K.V.P. toch zal worden aangenomen door de Tweede Kamer en tracht dit te voorkomen door de vertrouwenskwestie te stellen. In de Franse nationale vergadering is een motie van wantrouwen tegen de regering met grote meerderheid verworpen. De socialisten en radicalen hadden die motie ingediend, ze gold eigenlijk alleen de kwestie dat de regering de pensioenen van bepaalde groepen oud strijders wilde beperken, maar premier Debré greep de gelegenheid aan om aan het aannemen van de gehele begroting I960 nu de kwestie van vertrouwen te verbinden. En dat leidde er toe dat de socialistische motie met grote meerderheid, 109 tegen 443 stemmen, werd verworpen, hoewel er stellig een meerderheid in de verga dering voor handhaving van de genoem de pensioenen was, tenslotte zijn deze oudstrijders ook kiezers die een parle mentslid gaarne te vriend houdt. Overi gens hadden de socialisten en radicalen getracht de stemming zuiver te houden; in hun motie werd tevens vertrouwen uit gesproken in de Algerijnse politiek van president de Gaulle, zodat het op dit punt extremistische deel der rechterzijde, dat helemaal niet tevreden over deze po litiek is, belet werd voor deze motie te stemmen. De zaak is op zichzelf niet zo belangrijk om er uitvoerig bij stil te staan, maar in het debat vielen harde woorden over de beperking van de rechten van de wet gevende macht en de uitbreiding van die van de uitvoerende macht. Alle partijen voelen thans aan den lijve wat zij zich en het Franse volk hebben aangedaan toen zij de Gaulle destijds zijn zin gaven en zijn grondwet accepteerden, welke de uitvoerende macht zo grote bevoegdhe den gaf dat het parlement nog maar heel weinig te zeggen heeft. En premier De bré maakt daarvan ten volle gebruik ook, zodat een woordvoerder van de oppositie bij het debat zelfs sprak van de minach ting waarmee de regering het parlement behandelt. Het lijkt wel, aldus deze spre ker, alsof de regering al het mogelijke doet om het parlement er toe te brengen absurde daden te stellen om daarmee aan te tonen dat het een schadelijke en mach teloze instelling is. Een socialist betoogde, dat de regering nog niet anders heeft gedaan dan de rechten welke de grondwet het parle ment geeft nog verder te beperken. Men weet dat de grondwet, waartegen nu zulke grote bezwaren rijzen, werd aan genomen omdat onder de oude, demo cratische, het Franse parlement in het slop was geraakt en het schip van staat stuurloos werd; er dreigde toen een mi litaire staatsgreep, tot de Gaulle als red der in de nood optrad en met de grote bevoegdheden van de nieuwe grondwet werd bekleed. Hoe langer hoe duidelijker wordt het echter dat ook nu, de ideale een afspraak had gemaakt met de frac tieleiders der confessionele partijen om het wetsontwerp zodanig om te werken, dat aan hun grondwettige bezwaren te gemoet gekomen zou zijn. Deze wijzi ging zou zo was toen schriftelijk vast gesteld hun principiële bezwaren wegnemen. Aangezien deze wijziging in middels was aangebracht, had het hem sterk teleurgesteld, dat men buiten de Kamer van protestants-christelijke zijde was blijven ageren. Hij erkende, dat door deze „afspraak” de fracties formeel niet gebonden waren. Doch hij liet er geen twijfel over bestaan, dat hij zonder die afspraak met de fractieleiders geen nieuwe ambtsperiode zou hebben aan vaard. Uiteraard luisterde met name de socialistische oppositie belangstellend naar zijn uiteenzetting over deze afspraak van een extra-parlementair kabinet. Geen breekpunt. Ook de liberale Mevrouw van Someren- Downer vond het maar een „vreemd” overleg. Zij was blij, dat haar geestver want Oud daarbij niet betrokken was ge weest. In laatste instantie verzoende de tegenstelling zich weer wat. De christe- lijk-historische-fractieleider Tilanus, hield weliswaar vol, dat hij aan het wetsont werp geen behoefte had, de antirevolu tionair Roosjen riep de socialistische op positie toch toe, dat deze kwestie geen breekpunt zou wezen voor de huidige regeringscombinatie. Voor die verzeke ring was minister Cals erkentelijk. 2e week december 1909. Het gemeentebestuur te Bolsward koopt 2 woningen aan het Groot Kerkhof, sa men voor f 262,De bedoeling is er een bergplaats voor brandspuit en strooi zand te maken. B. en W. stellen voor ten behoeve van de politie een rijwiel te huren. De heren Van der Klei en Eerdmans achten dit een onnodige uitgaaf. Met 7 tegen 6 stemmen wordt het voorstel van B. en W. echter aangenomen. De voorzitter juicht dit toe. Hij acht een bereden po litie een rem op de baldadigheid. De Krite Boalsert hat yn studzje „Neist Elkoar” en „Feest yn ’e wilemai”. Dizze stikken sille opfierd wurde op de 2e Krystdei. De op de Zuiderzee gezonken boot „Handel en Nijverheid” gelicht. Zangschool Bolsward. Nieuwe leerlingen kunnen geplaatst worden vanaf 7-jarige leeftijd. Condities f 1,30 per 3 maanden, f 2,voor twee leerlingen uit één gezin. Op verzoek half geld. G. Veen, muziek onderwijzer. Ongeveer 80.000 personen hebben in Tokio gedemonstreerd tegen de herzie ning van het Amerikaans-]apanse veiligheidsverdrag. Er waren maar liefst 10.000 politiemannen op de been om orde in de chaos te scheppen. Tijdens de botsingen tussen politie en demonstranten werden zeer velen gewond. De demonstratie, de grootste die ooit in Tokio werd gehouden, was georga niseerd door de socialisten, communisten en andere linkse organisaties. Adenauer heeft waarschijnlijk bij deze felle beschuldiging niet alleen gedacht aan mogelijke militaire agressie van Rus sische zijde maar ook aan economische. Het nieuwe handelsverdrag enige weken geleden tussen de Sovjetunie en de Oost Duitse volksrepubliek gesloten is bij uit stek geschikt om hem vrees aan te jagen en de gehele Westelijke wereld te waar schuwen. In de komende 5 jaar is voor zien in een wederzijds handelsverkeer van zo'n 50 miljard gulden en dat ver keer is nu geheel gebaseerd op de we derzijde langdurige industriële ontwik kelingsplannen wat feitelijk betekent dat Oost Duitsland meer en meer totaal op genomen wordt in de Sovjet-Russische economische sfeer. Kennelijk is het doel Oost Duitsland een zeer belangrijke rol te laten spelen in de Russische economische wedijver mét het Westen waarvan het zelf dan zal profi teren doordat het een welvaartspeil zal bereiken dat dat van W. Duitsland zal overtreffen. Deze economische overeen komst toont trouwens wel heel duidelijk aan dat het de Sovjetunie helemaal niet te doen is om een hereniging van Duits land en dat de verwachtingen van som mige Duitse politici dat deze nog te ver wezenlijken zou zijn, onrealistisch zijn, zelfs al schijnt de W. Duitse regering nu bereid, als deze hereniging mogelijk zou blijken, de Oder-Neisse grens te er kennen. Het Russisch-Oost Duitse handelsver drag is intussen ’n nieuwe waarschuwing aan het Westen voor het Russisch econo mische offensief dat zich in Mexico openbaarde door het aanbod van Miko- jan voor een Russisch krediet van een 400 miljoen gulden, terwijl Brazilië een Russisch aanbod heeft gekregen voor een voordelige ruil van koffie tegen olie en machines. Washington toont zich toch wel bezorgd over deze Russische economische penetra tie in de Latijns Amerikaanse landen, zoals het ook bezorgd is over de econo mische verdeeldheid in het vrije Europa. Zoals bekend tracht Nederland een be middelende rol te spelen tussen E.E.G. en Europese oftewel kleine Vrijhandels associatie (E.V.A.). Ook in de West Europese Unie welke met de Benelux- landen Frankrijk en Engeland omvat en een politiek lichaam is waarvan men de laatste jaren weinig hoorde, doet men nu zijn best de economische tegenstel lingen te overwinnen, terwijl men daar ook aandacht wil schenken aan het feit, dat als de Ver. Staten hun bijdrage aan de verdediging van W. Europa zouden verminderen, W. Europa over eigen stra tegische kernwapenen zou moeten be schikken, waarmee men dus in het straat je van Frankrijk komt. Er heerst trouwens in Europa en waarschijnlijk in de Ver. Staten zelf ook enige bezorgd heid over het feit dat in Amerika zoveel proeven met raketten voor de ruimte vaart mislukken. Men vraagt zich nu af of de V.S. wel werkelijk over doeltref fende lange afstandsprojectielen beschik, ken, die volgens hetzelfde principe wer ken en het wapen vormen dat de Russen moet afschrikken van agressie. Zorg heeft men in Washington ook over Panama, waar zich een heftig verzet ont wikkelt tegen het verdrag van 1903, waarbij de zóne van het Panamakanaal voor een langdurige periode onder Ame rikaanse souvereiniteit werd gesteld. Scherp blijft de verhouding ook tussen Washington en de Cubaanse premier Fidel Castro. Niet minder scherp trou wens, al is dat een kwestie van geheel andere orde, schijnt de verhouding tus sen India en Rood China te zijn, Nehroe heeft Peking nog eens gedreigd met militair geweld als China geen redelijke oplossing der grensgeschillen wil. orde heeft gesteld, waar ze deze week zal worden behandeld evenals de toestand in Hongarije, waar volgens de V.N.-rappor- teur de processen en terechtstellingen voortduren. De communistische landen hebben tegen de behandeling van deze zaak in de V.N.-assemblee onder leiding van de Russische afgevaardigde, die betoogde dat de internationale betrekkingen, pas iets verbeterd, daaronder weer zouden lijden, fel geprotesteerd. Als een demon stratie mag men wel beschouwen het feit dat Chroesjtsjew zelf aan het hoofd staat van de delegatie welke thans in Honga rije is om het congres van de communis tische partij bij te wonen. Op zijn beurt is dr. Adenauer thans voor een officieel bezoek te Parijs. Reeds vooraf had hij verklaard dat zijn buitenlandse politiek gebouwd was op een hechte samenwerking tussen W. Duitsland en Frankrijk. Het Frans-Duitse gesprek zal, vooraf gaande aan het bezoek van Eisenhower aan Frankrijk, stellig alle aspecten van de internationale politiek omvatten en met name ook gaan over de verhouding van beide landen tot de Sovjetunie. Zoals bekend neemt de Gaulle ten opzichte van die verhouding een van de Amerikaans- Engelse zienswijze volkomen onafhanke lijk standpunt in. Dat gaf Chroesjtsjew aanleiding nogal vriendelijk jegens Pa rijs, waar hij in maart op bezoek gaat, te doen. Maar inzake de topconferentie schijnt de Russische premier toch niet de mening van de Gaulle en Adenauer te delen, dat deze conferentie wel vrij laat in het voor jaar van I960 kan worden gehouden, want de Russische ambassadeur te Parijs heeft publiek verklaard dat de Sovjet unie op elk moment en ook vóór het be zoek van Chroesjtsjew aan Frankrijk be reid is tot zo’n conferentie. De Gaulle heeft zoals bekend daartegen bezwaar omdat hij eerst het standpunt van de Russische premier over de grote internationale kwesties uit een persoon lijke ontmoeting wil kennen. En Aden auer komt waarschijnlijk een topconfe rentie altijd te vroeg. Hij twijfelt aan de vredelievende bedoelingen der Rus sen, ’t blijkt uit wat hij dezer dagen over de Russische politiek zeide. Hij geloofde er niets van dat in het communisme iets is veranderd of zal veranderen. Wat'het Russische communisme zo ontzaglijk ge vaarlijk maakt was het feit, dat het door, drenkt was van Russisch nationalisme. „Geen ander land op deze aarde heeft de laatste eeuwen zo veel oorlogen ge voerd als Rusland. Ik ben er zeker van dat Chroesjtsjew het gevoel heeft even goed te zijn, als wie dan ook van de Tsaren”, aldus Adenauer. In de afgelopen weken zag het Binnenhof zich gesteld voor een tegenstelling, welke niet tussen de socialistische oppositie en het kabinet-De Quay liep, doch welke enkele ministers en de zg. rege ringspartijen verdeeld hield. Van een crisis-situatie was weliswaar geen sprake; de schermutselingen droegen meer een verkennend karakter. In de toekomst kunnen zij de regering echter stellig nóg wel onaangename ogenblikken bezorgen. Nu is zoiets voor een kabinet, dat zich zelf nadrukkelijk een extra-parlementair stempel heeft gegeven, niet ongewoon; het zal telkens moeten afwachten of de partijen, die in de regering door geest verwanten vertegenwoordigd’ zijn, hem op de onderdelen van het beleid steun zal willen verlenen. De jongste ervarin gen hebben geleerd, dat de rechts-liberale Kamermeerderheid er echter nog niet over denkt, het kabinet-De Quay reeds naar huis te sturen. Landbouwgaranties. Dit kwam heel sterk naar voren in het landbouw-debat. Hierbij werden nauwe lijks verbloemd de bezwaren, welke er onder de agrarische deskundigen van de confessionele en liberale Tweede-Kamer. fracties bestaan tegen het voornemen van de r.k.-minister Marijnen om de land bouwgaranties los te maken van de kost prijzen der landbouw-voortbrengselen. Hij acht het belangrijker dat het boeren bedrijf als geheel een redelijk bestaans zekerheid verschaft dan dat elk produkt winstgevend is. De antirevolutionair Bie. wenga vreesde, dat dit tot een „norm loos’ ’beleid zou voeren en de K.V.P.-er Van Koeverden kantte zich heftig tegen de gedachte om daarbij eventueel ook de inkomsten van de gezinsleden van de boer mee te tellen. Ook de christelijk- historische afgevaardigde Mellema en De Ruiter- alsmede de liberale Den Hartog lieten zich niet onbetuigd. Toch kwam er geen motie van afkeuring ter tafel. De woordvoerders der regeringspartijen na men genoegen met de toezegging, dat dit plan nog eens met het Landbouw schap zal worden besproken en dat het resultaat van dit overleg aan de Kamer zal worden meegedeeld. Tenslotte zal dit nieuwe garantiebeleid eventueel pas over een jaar worden ingevoerd. De A.R.-af gevaardigde Biewenga stelde vast, dat de Kamer nog niets had goedgekeurd. Oppositie. Vergeefs trachtte de socialiste Egas dit vuurtje op te rakelen. Op zichzelf kon hij zich met de toekomstige voornemens van de minister beter verenigen dan diens geestverwanten. Zijn bezwaar richt te zich meer tegen de garantieprijs, wel ke de minister voor I960 dus in af wachting van de „ontkoppeling” heeft vastgesteld. Hij achtte deze met na- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) der in de nood optrad ïgdheden van de nieuwe grondwet bekleed. Hoe langer hoe duidelijker toestand allerminst is bereikt. De Gaulle is in de eerste plaats een oud man, vorige week werd hij 69 jaar en men vraagt zich af wat er van Frank rijk zal worden, als hij, die het nu met moeite bijeenhoudt, er eens niet meer zal zijn. En in de tweede plaats leidt het feit dat het parlement vrijwel tot machteloosheid is gedwongen, tot bui en parlementaire acties die de economie van Frankrijk schaden. Zo was er deze week weer een staking van het perso neel in de openbare diensten in heel het land uitgeroepen door de r.k., soc. en communistische vakbonden. Al met al zou men zich dan ook vergissen als men de toestand in Frankrijk stabiel acht, als hij ogen schijnlijk wel lijkt. Tenslotte is daar ook nog de Algerijnse kwestie, waar over men sterk en gevaarlijk ver deeld is. Zozeer zelfs dat generaal de Gaulle nog altijd niet openlijk heeft willen zeggen wat hij nu eigenlijk van plan is met de onderhandelingen met de Algerijnen. De zg. vrije Algerijnse regering, welke te Kairo zetelt, heeft voor die besprekin gen aangewezen vijf rebellenleiders die in Frankrijk gevangen zitten, een tacti sche fout, welke ze later enigszins her steld heeft door zich bereid te verklaren aan dit vijftal andere gezaghebbende fi guren toe te voegen, maar welke fout de Gaulle aanleiding gaf te verklaren dat hij niet bereid was te praten met perso nen, die al uit de strijd gerangeerd wa ren, maar wilde spreken met de werke lijke leiders van de strijd. De vrije Alge rijnse regering eiste echter ook dat vóór een gesprek plaats had generaal de Gaul le nu eens precies moest zeggen wat hij onder het zelfbeschikkingsrecht, dat hij de Algerijnen wilde toekennen, ver stond, omdat premier Debré daaraan een veel beperkter betekenis had gegeven dan men uit de Gaulle’s toezegging had ver staan. En zo lijkt een gesprek tussen de Gaulle’en de opstandige Algerijnen nog niet aanstaande en dat is jammer omdat het Afrikaans-Aziatische blok deze kwes tie weer in de V.N.-vergadering aan de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1