Of DE GROTE REIS VAN EISENHOWER H y Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 1 Provinciale Staten leverden ernstige critiek op het hernbeleid Begrotingsbehandeling in Tweede Kamer ernstig vertraagd TOTO Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I ’*4 l i -w? i VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 55e JAARGANG No. 95 DE RAMP TE FREJUS Hwat hat PIET. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Meulenbelts. Nadat zij hun gedachten aldus hadden verstrooid, verdiepten de Kamerleden zich in het tragische geval van het artsen echtpaar Meulenbelt, dat zich er over beklaagt bijna vijf jaren geleden zes we ken lang wederrechtelijk te zijn opgeslo ten in een psychiatrische inrichting. Vrij wel alle Kamerleden kwamen, na bestu dering van het dossier, tot de conclusie, dat het echtpaar zich destijds zo vreemd had gedragen door na een arbeids conflict naar het Arnhemse politiebureau te vluchten en zich daar zeven uur lang te nestelen, alle contact en voedsel wei gerend uit vrees voor vergiftiging dat Bolswards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Ifsselmeerpolders. Dinsdag j.l. handelde de Kamer voorts nog de begroting van Financiën af. Daarbij beloofde minister Zijlstra, dat het kabinet spoedig een beslissing zal ne men over de verpachting of verkoop van nieuw-ontgonnen gronden in het Ijssel meer, een strijdpunt dat socialisten en niet-socialisten onder de brede basis lang verdeeld hield. Ook toonde hij zich niet afkerig van een vermindering van het aantal staatsboerderijen (proefbedrijven) in de Wieringermeer. Hij wilde deze mo gelijkheid althans eens nagaan. Toneelspreiding. Bij alle stagnatie wordt er op het Bin nenhof echter toch wel hard gewerkt. Met improvisatie-talent tracht de Kamer voorzitter de gaten op te vullen. Met staatssecretaris Scholten spraken de Ka merleden bijvoorbeeld over de afdelin gen kunsten en communicatiemiddelen van het departement van Onderwijs-, Kunsten en Wetenschappen. Daarbij ga ven de meesten blijk van ongerustheid over de plannen van de Nederlandse- en Haagse Comedie om het aantal speel beurten in „de provincie’’ sterk te be perken, teneinde de acteurs meer gele genheid te bieden voor de televisie op te treden. De staatssecretaris verzekerde, dat de toneelspreiding hem ter harte ging; dat er nog geen enkele beslissing was ge vallen en ook niet zou vallen voordat de Raad voor de Kunst, de Nederlandse Te. levisiestichting en de desbetreffende Kamercommissie zich hierover hebben kunnen uiten. Der binne bakfiskjes, dy’t knap angelfiskje kinne. verband met de ernst van de situatie niet, zoals gewoonlijk, bediend van het Fries, maar van de rijkstaal. Ik ben het, zei hij, met de voorzitter van het ETIF, dr. Ku- perus, eens dat er maar één middel is om het verdere vertrek van de bevolking tegen te gaan: industrialisatie. Maar hoe zal die over Friesland komen? De thera pie die men wil toepassen is fout: het kernensysteem heeft een louter econo misch uitgangspunt en dat is funest voor ons volksleven. Wat er nu vanwege het departement van Maatschappelijk Werk wordt voorgesteld (de „sociale begelei ding” alleen in de kernen) is gewoon de consequentie van dit standpunt. De minister heeft voorzien, dat zijn voorstel verbittering teweeg zou brengen; de Ge deputeerden hebben die alleen nog maar vergroot doordat zij (overigens met de beste bedoelingen) een verkeerde metho diek volgen. Maar met alle goede bedoelingen, al dus de heer De Jong: u kunt nu de gemeenten, die niet als kern of sub- kern zijn aangewezen, niet meer hel pen. Ik wil mijn verantwoordelijkheid T .V .-reclame. Over het tweede strijdpunt, de reclame in de televisie, kon de staatssecretaris ook geen mededeling doen; de hierover han delende nota zal de Kamer namelijk pas in het begin van het volgend jaar berei ken. Er wordt met belanghebbenden wel overlegd over een uitgewerkt plan voor eventuele commerciële televisie, doch dit geschiedt slechts onder alle voorbehoud, ten dienste van het toekomstige Kamer debat, omdat de afgevaardigden dan con creet weten waarover het gaat. Deze staatssecretaris ontpopte zich als een ruim denkend man, die, uitgaande van ’t huidige t.v.-bestel, graag „nieuwe vormen” tot stand zal zien komen; die beslist ook niet huiverig is het IKOR- scherm resp. zendtijd toe te staan niet enkel voor „kerkdiensten” doch tevens voor „kerkelijke uitzendingen”. Voorts toonde hij zich niet afkerig van de ge dachte alle politieke partijen, die thans voor de radio eigen zendtijd hebben, t.z.t. ook op het beeldscherm toe te laten. Vooralsnog twijfelde hij echter aan de praktische uitvoerbaarheid van dit denk beeld. De belangrijke afspraak, welke hij voor 13 december had gemaakt met zijn Ame rikaanse collega Herter en diens rechter hand Dillon, kon hij dus niet nakomen, terwijl het overleg van de Benelux-lan- den over het landbouwconflict op losse schroeven kwam te staan. Natuurlijk kon hij voorts niet de begroting van buiten landse zaken, welke deze week in de Tweede Kamer behandeld zou worden, verdedigen. Voetbaltoto moet aan banden, Beerman wrijft zich in zijn handen Broeder Cals toon je mobiel Vlug een compromis opstellen Winnaar mag niet hoger tellen Dan zo’n vijf en twintig mille. Lauwerszee. Het was niet het eerste begrotingshoofd stuk, waarvan de behandeling door de Kamer moest worden uitgesteld. De be groting van volkshuisvesting werd al en kele weken geleden van de agenda af ge voerd omdat de Kamerleden wel zeer critische vragen hadden gesteld over de nieuwe premieregeling, welke de antire volutionaire minister Van Aartsen heeft uitgedacht ter stimulering van de parti culiere bouw voor de arbeiders-woning- bouw, hetgeen een terugdringen van de woningwetbouw zou betekenen. De begroting van Verkeer en Waterstaat moest ook al wachten, namelijk op het advies, dat minister Korthals van de Raad voor de Waterstaat moet ontvangen inzake het Lauwerszeeproject, aleer hij daarover het regeringsstandpunt aan de Kamer kon meedelen, zoals hij de afge vaardigden tijdens de Algemene Poli tieke beschouwingen heeft toegezegd. Al voor dit alles op dit historische mo ment vastleggen: ik doe hier niet aan mee. Ik wil ook de Staten vragen, of zij de verantwoordelijkheid kunnen dragen voor alles wat zich na het kie zen van dit standpunt nog zal afspelen. Ik heb bovendien de hoop, dat zich op het hoogste staatkundige en ker kelijke niveau in ons land een strijd zal afspelen over de vraag of het ver antwoord is, dat de leiding het eco nomische zozeer benadrukt en daar door eenzijdig alle kostbare waarden opoffert. „Men heeft het fiere paard gekruist met de trouwe, geduldige ezel; het resultaat is geworden: een muilezel en die is steriel”. Zo schetste de fractieleider van de KVP in de Friese Staten, de heer Tjebbe de Jong, tijdens de algemene beschouwingen de gang van zaken bij de kernaanwijzing in Friesland. De heer De Jong had, evenals alle andere sprekers in deze eerste werkvergadering van de Staten, weinig waardering voor het industrialisatiebeleid van de regering. Hij ging evenwel nog een stapje verder en meende, dat ook de Friese Gedepu teerden schuld hadden aan de impasse, waarin wij in Friesland drei gen te komen. Die hebben op het beslissende ogenblik volgens hem de verkeerde keus gedaan. Hel voor Glasgow bestemde motorschip „Vimeira”dat is gebouwd op de aan een meer liggende Ekensberg-werf in Zweden, is met zijn 12.700 ton het grootste schip dat in Zweden ooit op een werf in het binnenland is ge bouwd. Het was dan ook een penibele onderneming om het 147 meter lange schip door de sluizen op weg naar zee te brengen, gezien het feit dat de sluis kolk tussen beide deuren slechts 132 meter meet. Dank zij de vaardig heid van kapitein Arne Fris, een voormalig Stockholms haven-kapitein, verliep alles echter zonder ongelukken. Zoals de foto toont was er maar heel weinig ruimte tussen schip en sluis- wanden. Om precies te zijn aan beide kanten 60 centimeter het schip zal zijn eerste tocht naar Rotterdam maken. moeten worden. In Marokko is dat an ders, want hier wensen de leiders be vrijd te worden van de vijf Amerikaanse luchtbases, welke daar gevestigd zijn ingevolge een accoord, dat indertijd met de Fransen is gesloten toen Marokko nog een protectoraat was. In Parijs wacht Eisenhower een geheel andere taak. Hij zal daar op 19 en 20 december spreken met de regeringsleiders van Engeland, Frankrijk en West-Duits- land en het voornaamste doel van dit gesprek zal zijn een gedrachtslijn vast te stellen voor het overleg met Chroestsjow, dat in april van het volgend jaar zal komen. Berlijn zal dus wel ter sprake komen, evenals de ontwapening, die velen als voornaamste punt op de agenda geplaatst willen zien. Ook Chroestsjow heeft hier enkele dagen geleden nog op aangedron- Het doel van deze reis is tweeledig, zoals ook al op te maken valt uit de verschei denheid van hoofdsteden, die hij zal bezoeken. Er zijn steden van bondgenoten bij en steden van neutralen, die gemeen hebben, dat zij de hoofdstad zijn van landen, die aan Rusland grenzen. In deze landen is het Eisenhowers bedoeling de goodwill voor zijn eigen land te verster ken en achterdocht in de Amerikaanse politiek weg te nemen. Met deze reis de monstreert Eisenhower zijn belangstelling voor deze gebieden zonder dat, zoals vroeger, het diverse van deze landen kwalijk wordt genomen, dat zij neutraal zijn. Amerika heeft begrepen dat men beter met een zelfstandige neutraal te maken kan hebben dan met een onwillige en onbetrouwbare bondgenoot, waar een snelle revolutie het hele toneel kan doen verkeren, zoals in Irak het geval is ge weest. Moet de Amerikaanse belangstelling deze landen overtuigen van de wens van Ame rika hen in vrijheid te zien voortleven, hetgeen hun eigen politiek kan beïnvloe den, wanneer zij tegenover eventuele Russische druk komen te staan, aan de andere kant is het een waarschuwing aan Rusland, dat het zijn handen moet af houden van gebieden, waarvoor Amerika belangstelling toont, zij het dan, dat deze belangstelling niet meer exclusief behoeft te zijn. Het belangrijkste gedeelte van het bezoek is gewijd aan India, dat tegenwoordig heel wat achterdochtiger is komen te staan tegenover communistische huurlie den, nu China zich van zijn agressieve kant heeft getoond door in het Noord westen en het Noordoosten gebied bezet te houden dat India tot zijn grondgebied rekent ofwel daar aanspraak op te ma ken. In India heeft dat een golf van nationalistische gevoelens gewekt en het is te hopen, dat Eisenhower in deze at mosfeer vertrouwen in Amerika zal we ten te wekken. Zijn vriendelijke glim lach en zijn boodschap van vrijheid, vriendschap en vrede zal op het eerste gezicht de grote massa wel bevredigen, al kan men natuurlijk wel de scharppere opmerking maken, dat het uiten van deze woorden nog geen politiek betekent. Het bezoek aan Griekenland en Turkije is ongetwijfeld ingegeven door de wens morele steun te bieden aan de Oostelijke flank van de N.A.V.O. Italië is op de lijst gekomen om de Italianen niet het gevoel te geven, dat het topoverleg bui ten hen om zal gaan. Franco zal uit het bezoek de voldoening kunnen putten, dat hij nu ook op het officiële vlak niet ge heel alleen meer staat, al zijn de bezwa ren van de Westeuropese landen tegen de fascistische dictator nog steeds niet opzij gezet. Het bezoek aan Tunis getuigt van Amerika’s belangstelling voor het Algerijnse vraagstuk, want president Bourguiba heeft geen problemen, die ver der met de Ver. Staten besproken zouden gen. Maar het komt ons voor, dat het roepen kon achten tot het doen van de uitspraak, dat de betrokken autoriteiten niet in redelijkheid hadden kunnen be sluiten tot deze inbewaringstelling. Slechts een tweetal afgevaardigden, de K.V.P.-er Van Rijkevorsel en de staat kundig gereformeerde ir. Van Dis, aar zelden. Zij twijfelden niet aan de goede trouw der autoriteiten weliswaar, doch zij wilden het de Meulenbelts door het goedkeuren van het beleid niet moeilijk maken voor de rechter, waar heen de gehele Kamer het echtpaar met zijn beklag tenslotte verwees. „KERNEN” IN DE STATEN In de regel schenken we geen uit voerige aandacht aan hetgeen in de provinciale staten wordt behan deld. Ditmaal maken we hierop een uitzondering, nu het kernbe- leid in discussie kwam en speciaal werd gewezen op de problematiek van de Zuidwesthoek. Het hierbij gepubliceerde verslag ontlenen we aan de Leeuwarder Courant van woensdag j.l., en wat betreft het antwoord van GS, dat inmiddels werd gegeven, aan Het Vrije Volk van gisteren. Red. Vorige week donderdag is president Eisenhower voor een grote reis vertrokken, die hem van Washington via Rome, Ankara, Theheran, Karatsji, New Dehli, Athene, Tunesië naar Parijs zal brengen, van waar hij over Madrid en Marokko tegen Kerstmis in Amerika zal terugkeren. toch nog een bemantelen van de werke lijke inhoud der gesprekken zal zijn en dat zal zijn: Berlijn. Eisenhower komt in een tweedrachtig kamp. Want zoals ten opzichte van de kwestie-Berlijn Engeland en Amerika min of meer tegenover Duitsland en Frankrijk staan, zo staat Duitsland, waar het de Westelijke alliantie betreft, in te genstelling tot Frankrijk, veel dichter bij Amerika en Engeland. Dat is wel duidelijk geworden bij het jongste bezoek van Adenauer aan Parijs, De Gaulles streven is gericht op een vol ledig onafhankelijke positie van Frank rijk (en Europa) tussen beide wereldko- lossen in en daarom wil hij ook met zo grote haast een eigen Franse atoombom hebben. Hij hoopt dan te kunnen optre den als arbiter tussen beide blokken met daaruit voortvloeiende de toegenomen macht van degene, die op de wip zit. Bij lezing van het laatste deel van zijn gedenkschrift wordt dat al heel duidelijk. Adenauer voelt hiervoor niets. Hij ziet het Westen als een geheel, waaruit Euro pa zich niet ongestraft kan loswrikken en hij veroordeelt ook het streven van De Gaulle om een eigen atoommacht te vormen. Of algehele ontwapening of de N.A.V.O. zoals zij nu is, is zijn stelregel. Dit is toch wel een duidelijk knakje in de as Bonn-Parijs. Eisenhower dient zijn volle gezag te laten gelden om de een heid van denken en zien in het bondge nootschap te herstellen. Dat is zijn taak over enkele dagen in Parijs. Boven: Vijf Franse ministers, v.l.n.r. Buron (Publ. werken), Chenot (Ge zondheid), Chatenet (Binn. zaken), Rochereau (Landb.) en Sudreau (Ste denbouw niet op de foto zichtbaar hebben een bezoek gebracht aan het ramp-plaatsje iprejus. Onder: Aan de voet van de ongeluksdam confereert de commissie van onder zoek naar de oorzaak van de ramp met de ontwerper, hoofdingenieur Andre Coyne (met witte haren), links staat de bewaker, Andre Ferraud, die zich met zijn gezin nog maar juist in veiligheid heeft kunnen brengen op het moment, dat de dam scheurde. Met schrik en ontsteltenis hebben wij gelezen, dat het ministerie van Maat schappelijk Werk nu ook op zijn terrein prioriteit aan de kernen zal verlenen, zei de fractieleider van de P.v.d. Arbeid, de heer Klok. Legen deze discriminatie, die inhvudt dat men hele gebieden aan hun lot overlaat, past een scherp woord van protest. De heer Klok drong met klem aan om te bevorderen, dat de bedrijven buiten de kernen, wanneer zij levensvatbaarheid hebben, ook voor steun van overheids wege in aanmerking komen. De groei van de werkgelegenheid in de kernen zal niet ten koste van het platte land mogen gaan. Hij vroeg zich af of het niet beter ware geweest, dat de drie noordelijke provincies samen een indu- striepromotor hadden aangesteld in plaats van elk op eigen houtje te gaan werken. Wat de samenwerking tussen de drie provincies betreft vroeg hij een zo groot mogelijke openbaarheid; het maat schappelijk leven, de bevolking dus, moet er bij betrokken worden. Dat houdt ook in, dat de Gedeputeer den open en eerlijk de moeilijkheden en mogelijkheden dienen bloot te leg gen. Zij zullen onomwonden moeten zeggen, dat zij denken van de schaal vergroting, dat wil zeggen van de noodzaak tot verdwijnen van bepaalde dorpen en zij zullen met een harmo nisch ontwikkelingsplan moeten ko men. Ook de anti-revolutionaire fractieleider, de heer Tjoelker, drong aan op richtlij nen van de Gedeputeerden voor een har monische ontwikkeling van Friesland Hij kon zich indenken, dat de regering niet een gehele provincie kon aanwijzen als investeringsgebied en de keuze op enkele Op het moment dat zij moesten kiezen tussen ’s ministers voorstel tot concen tratie van de industriebevordering in en kele kernen óf afwijzing van de kernen geneeswijze van de regering, hebben zij in hun lofwaardig streven om er voor Friesland zoveel mogelijk „uit te halen” het economisch uitgedachte systeem van enkele kernen verworpen, het voorstel omgebogen naar eigen visie en het zo bereikte compromis aanvaard. Men zou prqf. L. H. Klaassen (die bij zijn ambts aanvaarding aan de economische hoge school in Rotterdam verklaarde in Fries land slechts mogelijkheden voor één groot centrum te zien) zelfs nog kunnen volgen en zeggen, dat het bij vorming van één kern mogelijk is dié mensen aan te trekken, die men voor researchwerk en juridische afdelingen nodig heeft, maar elf kernen hebben geen waarde meer. Dit resultaat is vlees noch vis ge worden. Economisch gezien niet vrucht baar, sociaal bekeken een misgeboorte, aldus de heer De Jong. Friesland staat op de scheiding van twee de volksvertegenwoordiging zich niet ge-1 wegen, zei de heer De Jong, die zich in Vele klanten murmureren Schik het toch een beetje heren Het maximaal niet ingeperkt ’t Is niet fair dat onze natie Van de sportorganisatie Zo de ondergang bewerkt. Wie zal deze match gaan winnen? Krijgt Beerman zijn wetje binnen Óf zal hij verstandig zijn Door de kool en geit te sparen Burger krijgt reeds stugge haren Hij blaast nijdig, vol venijn. Gokken, heus wij zijn er tegen Maar ze doen het allerwegen Denk aan de staatsloterij Deze hoofdprijs is vermetel Ja, de pot verwijt de ketel Niemand blijkt van smetten vrij. Voetbaltoto moet aan banden Beerman steekt er hier de handen Misschien in een wespennest? Ga 't principe er niet bij halen Want groten en kleinen falen Wees voorzichtig, doe uw best! De begrotingsbehandeling der Tweede Kamer ondervindt belangrijke vertraging. Vorige week liep onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, een lichte hersenschudding op, toen hij zich in zijn ambts woning naar boven begevende om zich te verkleden voor een rege- rings-diner in het Mauritshuis ter ere van zijn Franse collega Couve de Murville, van de trap kwam te vallen. bij al moest voorzitter Kortenhorst weer de hartewens opschorten, welke hij elk najaar koestert, namelijk om alle begro tingshoofdstukken behandeld te hebben vóór het begin van het jaar, waarop de daarin vermelde begrotingsbedragen be trekking hebben. 11»11oVr-VW WWVWV‘5 H I s f I NAUW, NAUW IS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1