DE WESTELIJKE WERELD TE PARIJS BIJEEN KONINKRIJKSAANGELEGENHEDEN IN FEESTELIJK GEWAAD Qabe Skroar Openbaar Kunstbezit vond weerklank in ons volk iu RW to sizzen - US STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Voetbal Vredemissie wereld hoopt weer stille Als een man van goeden wille de beloven. Van ernstiger aard was ech-1 Van zijn onvermoeide streven tussen overste Fens De kunstenaar, die ook practicus bleek Provinciaal Anjerfonds L f VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 55e JAARGANG No. 97 Hwat hat de A. C. Willink: De Pilaarheilige. (Gemeentemuseum, Den Haag). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieu wsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad lie lijkheid de vijfde mei, althans eenmaal It is net maklik üt to rêsten as jo neat dogge. IKE IN ATHENE Op zijn goodwill-reis is president Eisen hower uit Teheran aangekomen in Athe ne, waar hij op het vliegveld werd ver welkomd door Koning Porti. Naast de Koning stond Eisenhower in de open auto, welke hem van het vliegveld naar de Griekse hoofdstad bracht, om de grote menigten langs de route enthousiast te groeten. Speeches van de Kamervoorzitters Jonk man en Kortenhorst onderstreepten ten overvloede, dat al moge de Statuutdag In de zaterdagmiddagcompetitie wacht Bolswardia in Koudum een warme ont vangst. Beide ploegen zetelen momen teel in de middenmoot van de ranglijst. Overzwaluwen met 11 punten uit 12 wed strijden en Bolswardia met 10 punten uit 11 wedstrijden, een bewijs, dat er tussen deze twee clubs weinig krachts verschil is. Een spannende strijd zit er dan ook zeker in, en een gelijk spel als eindresultaat zal daarom geen verras sing zijn. Woudsend ontvangt leider H.J.S.C., aan gezien de thuisclub de puntjes nog wel kan gebruiken, zal zij het de leiders mis schien wel enigszins lastig kunnen ma ken, maar uiteindelijk toch de puntjes moeten afstaan aan de bezoekers. Nu Y.V.C. op bezoek komt, hebben de reserves van Workum kans wat vastere grond onder de voeten te krijgen. In ieder geval één winstpunt zit er wel in. Degradatie-kandidaat Balk krijgt het tegen het bezoekende V.V.I. verre van ingrijpende reorgani- pen week bleek bij de behandeling j van defensie, welke in de Kamer ter discussie stond. culturele arbeid van onschatbare bete kenis. Wie in I960 ook wil deelnemen, behoeft niet anders te doen dan f 9,75 te storten op postgirorekening 1665 van Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, met de vermelding: cursus I960. Men ont vangt dan de veertig reproducties in zen dingen van vier stuks tegelijk, de veertig radio-teksten, die na het uitspreken ervan worden gedrukt, een linnen opbergband en ook in dit jaar weer een gratis door lopend toegangsbewijs tot vrijwel alle Nederlandse musea! De verzameling banden van Openbaar Kunstbezit vormt allengs als ’t ware een encyclopedie van Nederlands openbaar kunstbezit^ een unieke verzameling reproducties met toe lichtingen, waarin men telkens opnieuw met plezier bladert. Geen wonder, dat dit werk ook in het buitenland navol ging vond! in de West als een nationale feestdag worden gevierd, het belang hiervan in Nederland evenmin uit het oog wordt verloren. Men bedenke dat het vieren van dergelijke hoogtijdagen in ons vader land nu eenmaal wel meer wat stroef verloopt. Nog steeds is de regering bij voorbeeld immers doende de werkgevers- ;anisaties te overtuigen van de wense- onze nationale bevrijdingsdag, 1 in vijf Venezuela. Op het ogenblik is de verhouding tussen de drie regeringen gelukkig goed. Daar mee is ook onze positie gediend ten op zichte van de regering van Venezuela, dat een protest heeft ingediend tegen het feit, dat twee Cubaanse vliegers, met op ruiende lectuur bestemd voor Venezuela na een noodlanding op de Antillen tegen betaling van een boete weer zijn vrijgela ten. Een dergelijk meningsverschil met een internationaal karakter, raakt nl. de buitenlandse politiek van het gehele rijk; het is met andere woorden een konink rijksaangelegenheid. Bij alle lof voor de Nederlandse ambassadeur in Venezuela, ziet een be- ds. Boon, vindt Willemstad het toch wel 1 omslachtig, dat de weg naar Caracas dan via Den Haag loopt. Ook de defen sie is trouwens zulk een koninkrijksaan gelegenheid, hetgeen in het onderhavige geval betekent, dat de verdediging van de Antillen aan de Koninklijke Marine is toevertrouwd. Hierbij doen zich geluk kig geen wrijvingen voor, gelijk afgelo pen week bleek bij de behandeling van de begroting Tweede Kam Terwijl de vlaggen op de openbare gebouwen, de verbaasde aandacht van de voorbijgangers opriepen, had in beide Kamers van de Staten- Generaal dinsdag j.l. een bijzondere plechtigheid plaats. Het vijfjarig bestaan van het Statuut, waarin de nieuwe verhouding van gelijk waardigheid tussen Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland is vastgelegd, werd herdacht. De gevolmachtigde ministers van beide landsregeringen de Excellenties Pos en Lampe spraken de Tweede Kamerleden toevoorts uitte vice-premier Korthals, tot wiens taak in het bijzonder ook wordt gerekend het onderhouden van con tact met deze rijksdelen, hartelijke woorden. jaren op grote schaal „met vrijaf” te vieren. zal worden verhoogd. De regering zal haar beslissing pas meedelen in ’n Nota, welke in de eerste helft van I960 bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Hierin zal zij ook haar standpunt met be trekking tot het verlangen naar verkor ting van de diensttijd bepalen. Humanisme. Met de belofte, dat de regering met de reactie van de Kamer op deze Nota reke ning zal houden bij het vaststellen van de rijksbegroting-1960 nam tenslotte ook de oppositie genoegen. De grief welke de P.v.d.A. bij deze eerste ontmoeting minister Visser bleef nadragen, was, dat deze liberale bewindsman geen gelijkstel ling van het humanistisch thuisfront met de kerkelijke verzorging in het leger wil- 1 1 XT J1- ter de botsing tussen overste (K.V.P.), die een i satie van onze legeropbouw voorstelde, met de Christelijk-Historische staatssecre taris Calmeyer, die kortaf vaststelde, dat ons militaire apparaat thans vóór alles behoefte heeft aan consolidatie en niet aan reorganisatie! De woordvoerder van de K.V.P. vond het geen stijl, dat de staatssecretaris een plan van de groot ste Kamerfractie zonder meer van tafel veegde, terwijl deze minutenlang had be steed om de klacht van één der kleinste fracties de S.G.P. dat er zo veel gevloekt wordt in het leger, te weerleg gen. Minister Visser. Bij deze gelegenheid maakte de liberale minister Visser zijn debuut. In tegenstel ling tot de vrees, welke Elseviers Week blad bij zijn optreden onder woorden heeft gebracht, bleek hij niet aarzelend te staan in de wereldbeheersende tegen stelling tussen het Oosten en het Wes ten. De a.s. topconferentie tussen Eisen hower en Chroesjtsjow stemde hem nog njet zó hoopvol, dat hij reeds een ver mindering van ons defensiebudget durf de aankondigen. Integendeel, zijn be sprekingen met Amerika bleken hem er op voorbereid te hebben, dat Nederland bij de financiering van zijn verdediging in de toekomst in toenemende mate op eigen benen zal moeten leren staan. In tussen betekent dit niet, dat reeds vast staat, dat ons defensieplafond aanstonds Herziening. Het feit, dat de Statuutdag in de West zo spontaan wordt gevierd, betekent nog niet, dat men er de verhouding tot Ne derland reeds als ideaal beschouwt. Er leven vooral op de Nederlandse Antil len, sinds de strijd om de uitzetting van de journalist De Wit, beslist verlangens tot wijziging van het Statuut. In de af gelopen week heeft het kabinet-Jonck- heer dienaangaande voorstelllen naar Heel de Eisenhower is op reis Als een man van goeden wille Geeft hij andermaal bewijs Naar een brug van volk tot volk Om zo eensgezind te leven Zonder dreigende oorlogswolk. Menigeen krijgt blijde dromen De atmosfeer is nu nog koud Zal het misschien zover komen Dat de hemel stralend blauwt? Zal het zoele windje waaien Dat een bloesemtijd belooft, Zal men straks het vaandel zwaaien, Elke vuurhaard is gedoofd? Gaat de top straks confereren Op een geplaveide weg Samenwerking moet nog leren Het vraagt geduldig overleg. Heus wij durven ’t niet voorspellen Witte duiven zwermen rond Kan dit als een teken tellen Van de prille lentestond? Wie kan ons de vrede schenken Niet een machtig president Laat de volken dit bedenken In de dagen van Advent. Waar moet men de vrede zoeken, Die elk hart tot blijdschap stemt Enkel bij het Kind in doeken Bij de stal van Bethlehem. Heel de wereld hoopt weer stille Eisenhower is op reis. Tito, Chroesjtsjew en Macmillan Zie, een Ster doorbreekt het grijs. PIET. Vele scholen doen mee. Zeer veel scholen zijn, overal in het land, op de cursus geabonneerd en in tal van scholen vormt de cursus zelfs deel van de leerstof. In bestuur en raad van toe zicht van de stichting is het onderwijs trouwens in al zijn richtingen vertegen woordigd. Ook maken vele scholen ge bruik van de dia’s, die Openbaar Kunst bezit heeft laten vervaardigen van de ge hele serie van veertig kunstwerken uit de jaargang 1957. Particulieren, verenigin gen, enz. kunnen eveneens zulke dia’s aanschaffen. Openbaar Kunstbezit richt zich tot ge heel ons volk. Uit vele brieven, die men bij de stichting ontvangt, blijkt, hoezeer dit werk in een behoefte voorziet en hoe enthousiast de deelnemers zijn over deze zijn maar in absolute getallen staat natuurlijk het westen des land bovenaan, omdat dat nu eenmaal verreweg 't dichtst bevolkt is. De in 1959 in Friesland gehouden An jerfondscollecte heeft totaal f 12.060.40 opgebracht (vorig jaar f 12.805.77). Voor een uitkering uit die collecte komen in aanmerking die verenigingen en in stellingen, welker arbeid geacht kan wor den de zelfwerkzaamheid van het Ne derlandse volk op het gebied van weten schap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen en die met financiële moei lijkheden te kampen hebben. De beslis sing op de aanvragen berust bij ’t bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bij drage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de laatst gehouden collecte is mede gewerkt, vóór 1 januari I960 moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Holkema, admini strateur ter provinciale griffie te Leeu warden. Den Haag gestuurd. Zij raken naar zijn oordeel de hoofdzaken van het Statuut niet. Uiteraard heeft vice-premier Korthals zich tot overleg bereid verklaard. In het Statuut zelf ligt immers de belofte ver scholen, dat een wijziging daarvan niet tè moeilijk zal worden gemaakt. De iro nie van de historie wil straks echter mis schien, dat deze gemakkelijke herzie ningsprocedure tot gelding wordt ge bracht door een liberaal bewindsman, die vijf jaren geleden als Kamerlid behoorde tot de oppositie die zij het niet tot haar vreugde grondwettelijke bezwa ren tegen deze herzieningsmogelijkheid meende te moeten maken. in een algemene handelsovereenkomst, de G.A.T.T. is opgenomen. Besprekingen over Europese samenwerking wilde Dil lon eerst vooral laten plaats hebben in de G.A.T.T., waarin Amerika ook een stem heeft en niet in de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, zoals het vooral de Engelse bedoeling was. Tenslotte schijnt er een nieuwe or ganisatie te worden gesticht, waaraan ook Amerika en Canada zullen deelne men. In deze organisatie zal behandeld moeten worden hoe de economische en politieke kloof tussen zes en zeven over brugd zal moeten worden. De Amerikaanse activiteit op dit punt is daarom de laatste tijd.zo groot gewor den, omdat duidelijk is geworden, dat de positie van Amerika tegenover Europa zwakker is geworden. Stroomde in de eerste jaren van en na de oorlog het Europese goud in grote hoeveelheden naar Amerika, de laatste tijd beginnen de Amerikanen zich zorgen te maken over de omgekeerde richting, die die stroom volgt, hetgeen een uitdrukking is van de minder goede handelspositie van de Ver. Staten. Zij willen alles ver hinderen dat deze positie nog minder goed zou maken. Een uitdrukking van deze veranderde omstandigheden is ook de Amerikaanse nadruk op een grotere Europese bijdrage aan de defensie van de N.A.V.O. Ame rika wil wat bezuinigen en snoeiing van de militaire hulp aan het nu welvarende Europa als een eerste post waarop bezuinigd kan worden. Tevens wil Amerika Europa aansporen zich een grotere inspanning te getroosten voor hulp aan onderontwikkelde gebie den. De welvaart brengt verplichtingen mee. Bij al deze spanningen in de Westelijke wereld komt de politiek tegenover Rus land haast in het gedrang. De Westelijke ministers van buitenlandse zaken zullen het komende weekeinde trachten hun houding tegenover de Berlijnse kwestie en de kwestie van de topconferentie te coördineren, maar men voorspelt nog niet veel kans op succes. Te vermelden valt verder nog, dat op Cyprus aartsbisshcop Makarios met 114.501 stemmen tegen 71.753 op zijn tegenstander Klerides, tot eerste presi dent van Cyprus is gekozen. Men zegt dikwijls, dat de meeste kunste. naars onpraktische idealisten zijn. Een idealist is de Larense beeldhouwer Joh. G. Wertheim ongetwijfeld al wil hij zich vooral niet zo genoemd zien! maar onpraktisch is hij beslist niet. Omstreeks 1953 zette hij zijn ideeën voor de radiocursus van Openbaar Kunstbezit op papier en in taaie volharding ver overde hij er eerst de museumwereld voor en daarna de radio-omroepverenigingen waarbij het voor hem vaststond, dat ze allemaal mee zouden moeten doen om aldus het nationale, ons gehele volk om vattende karakter van de actie te accen tueren. Precies zoals hij het alles had uitgedacht, kon het in de werkelijkheid worden uitgevoerd de kunstenaar vol idealisme was ook een practicus geble ken! Op slechts één punt heeft men nog een verbetering kunnen aanbrengen: om dat uiteraard niet iedere kunsthistoricus een boeiend radiospreker is, heeft men een deskundige aangetrokken, die er voor zorgt, dat van de toelichtingen op de kunstwerken maximaal effect uitgaat, speciaal wat de voordracht betreft. Ons openbaar kunstbezit, de hoeveelheid kunstwerken in het bezit van onze Ne derlandse musea, is bijzonder groot van omvang en er bevinden zich tienduizen den werken onder van treffende kwali teiten. Dat wil zeggen, dat de Stichting Openbaar Kunstbezit, die jaarlijks, in radio-uitzendingen op de maandagen in de vooravond, in totaal veertig kunst werken behandelt, waarvan de cursisten de technisch-volmaakte kleurenreproduc ties ontvangen, nog lang vooruit kan te meer omdat ze zich niet beperkt tot werken van Nederlandse meesters, maar ook telkens enige werken van buitenlan ders uit Nederlands museumbezit in de cursus opneemt. Het werk van Openbaar Kunstbezit vond weerklank in alle delen van ons volk. Bijna honderdduizend Nederlanders lie ten zich in de laatste jaren inschrijven, mensen uit alle lagen van onze bevol king en uit alle delen van ons land. Ver houdingsgewijs is het platteland beter vertegenwoordigd dan de grote steden juist omdat de cultuurbehoefte het grootst is in de streken waar geen musea De Westelijke wereld is deze week en een gedeelte van de volgende week in Parijs bijeen voor overleg over diverse dingen, die eigenlijk alle van het grootste belang zijn voor de samenhang van deze wereld. Hoewel het moeilijk is een duidelijke scheiding aan te geven, kan men de onderwerpen verdelen in politieke, economische en militaire. Om te beginnen met de militaire zaken, dinsdag is in het nieuwe grote gebouw van de Noordatlantische Verdragsorgani- satie in Parijs de jaarlijkse vergadering yan de Raad van deze organisatie ge opend, nadat de week tevoren de chefs van de staven van de N.A.V.O.-landen in het geheim geconfereerd hadden. Zo geheim is deze bijeenkomst overigens niet gebleven, want er is veel uitgelekt van de scherpe kritiek, die generaal Twi ning, de Amerikaanse vertegenwoordiger, heeft gericht tot een aantal Europese landen en in de eerste plaats tot Frank rijk. Dat heeft in Frankrijk een storm van verontwaardiging doen ontstaan. De minister van buitenlandse zaken heeft bij Herter, zijn Amerikaanse collega gepro testeerd tegen het uitlekken van Twi- nings woorden, die door een Amerikaans persbureau zijn weergegeven. Veel nieuws heeft Twining eigenlijk niet verteld, het is eigenlijk alleen het aan de grote klok hangen van de geschillen, dat de Fransen zo boos heeft gemaakt. Twi- nings kritiek is tweeledig. In de eerste plaats beschuldigt hij Frankrijk en een aantal kleine landen, zoals België en Ne derland, ervan hun verplichtingen t.o.v. de N.A.V.O. niet voldoende na te ko men, misleid door zuinigheid en wellicht een misplaatst optimisme in de toestand in de wereld. Het is ieder geval een feit, dat de landen van de N.A.V.O. voor Europa nog steeds het twee jaren geleden vastgestelde doel van 30 divisies niet hebben bereikt. Werkelijk volwaardige divisies kan men er maar een stuk of 16 noemen. Twining merkte ook op, dat West-Duitsland niet hard genoeg op schiet met de vorming van de divisies, die het zou opstellen. Daarnaast beschul digde hij er Frankrijk van de zeer nauwe samenstelling, de integratie van de strijd krachten en dè onderschikking van na tionaal belang aan algemener belang nu als het ware principieel tegen te werken. Integratie van de luchtverdediging is er niet gekomen. De Franse vloot zal in oor logstijd niet onder geallieerd commando komen en in tegenspraak met de belofte van de vorige regering weigert De Gaul le atoomwapens voor vliegtuigen op Frans gebied te laten opslaan, zolang hij er geen medezeggenschap over krijgt. Het gevolg hiervan is geweest, dat Ame rikaanse vliegtuigen met bases in Frank rijk naar Duitsland en Engeland overge bracht zijn. Men kan natuurlijk betogen, dat de Amerikanen met hun uitsluitende zeggenschap over kernwapens het prin cipe van het bondgenootschap van gelij ken niet huldigen, maar hun politiek be lemmert tenminste de kracht van het bondgenootschap niet. De Raad van de N.A.V.O. zal over deze zaken nog wel een hartig woordje spre ken. De Franse verdediging, dat de Franse troepen de Zuidelijke flank van de N.A.V.O. in Algerije verdedigen, wordt door de andere landen niet geac cepteerd als een argument Europa onbe schermd te laten. De Gaulles streven naar een Europese derde macht tussen beide wereldblokken in vervult ook me nigeen met achterdocht. Economische problemen komen aan orde wanneer de ministers van de West- europese Unie (Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg) afzonderlijk bijeen komen om te spreken over de betrekkingen tus sen de Gemeenschappelijke Markt en de Vrijhandelszone van de zeven, met Enge land aan het hoofd. Vooral van de kant van de zeven tracht men een zo groot mogelijke samenwerking tussen beide groepen te krijgen om een handelsoorlog te vermijden. Het probleem is ook ter sprake gekomen in diverse hoofdsteden, die Dillon, de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, heeft be zocht. Dillon heeft duidelijk gemaakt, dat Amerika zijn economische bezwaren tegen de Gemeenschappelijke Markt vol doende weggenomen acht door de poli tieke voordelen van een nauwere samen werking op het Europese vasteland, waar bij West-Duitsland hecht in Europa wordt opgenomen. Maar van een samen gaan van beide groepen vreest Amerika nadelen. Wanneer dertien Europese lan den elkaar over en weer gunstige han- delsvoorwaarden zouden gaan geven, dan zou dat een nadelige invloed hebben op de Amerikaanse handel. Amerika staat er dus op, ook mee te genieten van de clausule van de meest bevoorrechte, die t&j jij ■'47

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1