r JAN CUPIDO ZIT HET OUDEJAAR UIT OP EENZAAM STUKJE NEDERLAND ZWIJGPLICHT VAN KAMERLEDEN EN MAATSCHAPPELIJKE WERKSTERS Het nieuwe jaar wordt met donderbussen en vuurwerk ingeluid O «Eli te Vuurwerkfabrieken beleven drukste tijd van het jaar... Vroeger avontuur op de Vliehors nu rust en stilte STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen F r 4 - hF” 4 DONDERDAG 31 DEC. 1959 55e JAARGANG No. 99 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Jongste departement. de daarin gelegen industrie- Maatschappelijk werk. Buiten de deur. Laatste week dec. 1909. Het Poolse Tatra-gebergte onder een sneeuwdek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Vroeger geloofde men, dat iedere avond, wanneer de klok twaalf slagen had laten horen, de geest van de zwarte ridder rondwaarde of van de juffer zonder kop. Nu is er nog maar één avond per jaar, waarop na het wegebben van de twaalf klokslagen plotseling iets bijzonders gebeurt, namelijk op Oudejaarsavond. Want, dan kon digen die twaalf slagen niet alleen het middernachtelijk uur aan, maar tevens luiden ze een oud jaar^uit. En op die avond is de juffer zonder kop uit de oude legenden vervangen door donderbussen, rotjes, voetzoekers en gillende keukenmeiden, die het nieuwe jaar inluiden. Aan al dit lawaaiig materiaal zal het ook dit jaar niet ontbreken. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het licht van kunstvuurwerk vormt op hoogtijdagen soms figuren als van exo tische bloemen tegen de hemel. Op Oudejaarsavond luiden de produkten van de vuurwerkfabrieken het nieuwe jaar in met een soms oorverdovend la waai, dat niets exotisch heeft, doch een voortzetting vormt van een zeer oude traditie. Toch heeft de communistische afgevaar digde Bakker in de openbare vergade ring der Tweede Kamer van maandag j.l. eigenlijk het tegendeel gesugge reerd. Hij herinnerde er namelijk aan, dat zijn fractie niet in de Kamercom missie voor Nieuw-Guinea is vertegen woordigd. Naar zijn mening zou het rap port slechts recht wedervaren als aan dit overleg in de binnenkamer alle par tijen konden deelnemen. Aanvankelijk schijnt voorzitter Korten horst wel iets voor zijn verzoek te heb ben gevoeld. Doch na overleg met de re gering en de bewuste kamercommissie wees hij het tenslotte af. Hij herinnerde er daarbij aan, dat het bestaan van de censuur op Nieuw-Guinea niet los mag worden gezien van de aanwezigheid van ondermijnende elementen uit de Repu bliek Indonesia in dit rijksdeel. De mededeelzaamheid van de leden der Commissie-Witsen Elis zou zo werd gevreesd wel eens kunnen worden be perkt door het opnemen van communis ten in de Kamercommissie. De commu nisten bleven dinsdag dus buiten de deur van deze Kamercommissie, hoe grievend hun woordvoerder Bakker het ook noem de, dat zij aldus als het ware op één lijn werden gesteld met bedoelde onder mijnende elementen. Blijkbaar heeft de Kamermeerderheid niet volledig vertrou wen in de zwijgzaamheid van sommigen Het toeval wilde, dat beide problemen de zwijgplicht én Nieuw-Guinea in diezelfde vergadering, doch in héél ander verband nogmaals ter sprake kwamen, harer medeleden, als het om zaken gaat die ’s lands veiligheid zodanig raken. Ministeriële verspreking. Inmiddels had de Kamer deze minister, Mr. Van Rooy, wat beter leren kennen bij de verdediging van zijn begroting. De kritiek, welke de liberale senator Van Riel aan de overzijde van het Binnenhof op hem had uitgeoefend, bleek deze be windsman danig dwars te zitten. Hij sprak de R.K. Socialist Van Lier, die Bolswards Nieuwsblad befaamde vaten wijn, toen kreeg ik er een met veel moeite op de kar. Maar ik raakte uit de koers en kwam met kar en vat en de hele zaak in de Waddenzee terecht.” Cupido ontstak ’s avonds een lantaarn in een soort kaap van juthout, die nog altijd op een hoog duin bij het posthuis staat. Dat licht was een baken voor de scheepvaart, maar het was dikwijls niet genoeg. Cupido weet te vertellen van de strandingen van de Valentine Keda of de Scout, van tochten met de roeired- dingboot naar schepen in nood bij de Eierlandse gronden of daaromtrent. Het posthuis werd boerderij en vakantie- centrum. De Vliehors werd doelwit voor straaljagers. De postkoets is niet meer, het is allemaal uit de tijd. Maar Jan Cupido woont nog steeds op het posthuis. Zijn kinderen zijn groot ge worden, het eiland is veranderd. Op Oudejaarsavond zal Jan Cupido wel licht terugdenken aan de tijd, waarin hij op de witte schimmel over de duistere Vliehors joeg. Maar wat rond het post huis bleef is de stilte in de dagen rond Kerstmis, waarvan het ruisen van de zee en het rollen van de branding, ook al is dat geluid, een onmisbaar onderdeel uit maakt. Eb en vloed komen nog zoals veertig jaar geleden, met de regelmaat van de klok met de regelmaat van de eeuwig heid, die ook op het posthuis nooit zo tastbaar schijnt als op Oudejaarsavond. Jan Cupido heeft het al zovele malen beleefd, jawel, maar misschien zou hij toch nog eenmaal zo’n lantaarn willen ophangen in dat baken van juthout als een baken of als een sein, dat ook op het posthuis een nieuw jaar begon. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het zijn tenslotte leden van de Parle mentaire Missie naar Nieuw-Guinea ge weest, die het eerst de mogelijkheid van het bestaan van een dergelijke onwettige censuur hebben geopperd. De regering wenste daarom vooralsnog een discussie met een besloten karakter. Het openbaar debat in de volksvertegenwoordiging over deze aangelegenheid zal volgen zo dra de begroting voor Nieuw-Guinea op de agenda komt. Het rapport verdwijnt niet in de „doofpot”. Vrees daarvoor hoeft men niet te koesteren. Eerder is er reden minister Toxopeus en staats secretaris Bot te prijzen voor de spoed, waarmee zij publiciteit hebben willen ge ven aan een rapport, dat niet minder dan het bestaan van een schandaal onthulde op een Nederlands gebiedsdeel, hetwelk nog een omstreden positie in de inter nationale politiek bekleedt. De twee vuurwerkfabrieken in ons land, namelijk die van Schuurmans te Leeu warden en van Kat te Leiden staan daar borg voor. Die hebben in de afgelopen weken onder een zekere hoogspanning gewerkt en al hun activiteit resulteert op Oudejaarsavond in honderdduizenden knallen die van Dokkum tot Staveren en van Groningen tot Maastricht of van Den Helder tot Sas van Gent zullen klinken door de stilte van de nacht, bij de in trede van het prille nieuwe jaar. Vroeger geloofde men, dat al dat geknal in de oudejaarsnacht er toe bijdroeg, om de geesten te verdrijven, die in de twaalf nachten het luchtruim vulden, die de vruchtbaarheid van de akkers en vrucht bomen r-antastten en het licht zijn zege op de duisternis bevochten, geesten, die zich slechts door veel lawaai lieten af schrikken. En wanneer wij nagaan hoe veel kwade geesten vandaag de mens heid bedreigen, dan zou men haast wen sen, dat het vuurwerk werkelijk het mid del zou zijn om ’t kwaad te bestrijden. Overigens is er op dit punt niets nieuws onder de zon, want al in de grijze oud heid kenden de Chinezen een verbinding van zwavel, kool en salpeter, die werd benut om kwade geesten te verdrijven. Men zou dus kunnen zeggen, dat wij met ons lawaai van de Oudejaarsavond een Chinese traditie voortzetten. Overigens, wie denkt er op Oudejaars avond nog aan boze geesten? Wie denkt er aan de Duitse monnik Schwartz, die de zwavel-kool-salpeter-verbinding ver volmaakte en in Europa invoerde als een der eersten, reden waarom hij in Frei burg een standbeeld kreeg? Wie denkt er aan, dat het vuurwerk al in de tijd van Alexander de Grote werd gebruikt in veldslagen, waarbij het trou wens meer werd aangewend om de vijand met rook en vuur schrik aan te jagen dan om het nuttig vernielend ef fect? En ook de vuurpijlen, die ten be hoeve van scheepvaart en kunstwacht werden vervaardigd, vallen op Oude jaarsavond buiten de aandacht. Dan zijn alleen de rotjes en voetzoekers, de zeven klappers en wat dies meer zij in zwang. Het kleinvuurwerk, dat in de afgelopen jaren in vele gemeenten door beperken de maatregelen van de legale naar de illegale hoek werd gedrongen, is nu fa voriet. De beperkende maatregelen had den een gegronde reden: ettelijke onge lukken, die volgens de Nederlandse fa brikanten werden veroorzaakt door een ondeugdelijk buitenlands produkt. In elk geval hebben die ongelukken van de af gelopen jaren ertoe geleid, dat er be sprekingen zijn gevoerd tussen vertegen woordigers van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken, T. N. O. en de vuur- hier in de Tweede Kamer zijn voornaam ste tegenspeler was, namelijk met de naam: Van Riel toe. De Tweede Kamer leden toonden deernis; de socialisten richtten althans hun pijlen voornamelijk op zijn A.R. Staatssecretaris Roolvink, die beslist goed van de tongriem is ge sneden, ja, die de P.v.d.A. zelfs uitda gend voorhield, dat zijn beleid voor de minderdraagkrachtigen betere resultaten zal opleveren dan de geleide loonpolitiek. Jan Cupido, de oude postmeester van1 Vlieland, zit dit jaar Oudejaarsavond uit in de stilte, die er dan rond zijn domein en rond de Vliehors zal heersen, omdat er op Oudejaarsavond geen straaljagers zullen zijn, die met oorverdovend ge raas komen aanstormen en al schietend de gronddoelen van de Vliehors, de stilte zullen verscheuren. Het is wellicht al de vijfentwintigste of de dertigste Oudejaarsavond, die Jan Cupido al viert op het posthuis, een van de meest eenzame stukjes van ons land Maar hij is zelf de tel al kwijtgeraakt en dat hoeft niemand te verwonderen, want het leven in het posthuis is in de win ter, zo rond Kerstmis en Nieuwjaar, bijna tijdloos. Maar toch, toch zal het In het posthuis op Oudejaarsavond gaan zoals bijna overal; er wordt gemediteerd over het jaar dat voorbij is of over de reeks van jaren, die voorbijgingen, sinds Jan Cu pido zich in het posthuis kwam vestigen als postmeester. En zo is Oudejaars avond, daar bij de Vliehors bijna gelijk aan Oudejaarsavond overal; alleen de meditaties over de voorbije jaren zijn anders, heel anders, die geuren naar de zee en de wind en de wolken, naar de oude tijd, toen de post van Terschelling nog per boot naar Vieland en vervolgens over Texel naar Noord-Holland werd vervoerd, de tijd waarin Jan Cupido soms door de winternacht op het losse paard over de Vliehors joeg. Er is nu een klinkerweg van het dorp van Vlieland naar het posthuis. Maar toen Jan Cupido de bewoonde wereld min of meer de rug toekeerde, om zich daar te gaan vestigen, was er alleen een zandweg. „Je kon toen het beste hier komen langs de rand van het Wad,” zegt Cupido. Alleen Gerrit Blom, die in het dorp de post oppikte van de veerboot en vervol gens naar het posthuis bracht, Gerrit Blom kwam met het postkoetsje langs de zandweg. Er zat een kap op die koets, maar die mocht niet omhoog, vanwege het gevaar, dat de berijder van achteren aangevallen zou worden. Jawel. Nou ja, niet dat er rovers en moordenaars op Vlieland waren in die tijd, maar zeker is zeker, nietwaar. Gerrit Blom bracht dus de post naar het posthuis, waar Cupido al klaar stond met de open postkar om daarmee de ze ven kilometer lange Vliehors af te rij den. Aan het eind daarvan lag schipper Buys dan al te wachten om de post weer naar De Cocksdorp te brengen. Gerrit Blom was meestal goed op tijd. Hij was een man van de klok. Het verhaal gaat, dat hij zelfs tijdens de kerkdienst ’s zon dags niet anders deed dan op zijn hor loge kijken. Maar Jan Cupido voerde dikwijls een strijd tegen de tijd en de elementen. Soms wachtte hij op het eind van de onafzienbare zandplaat, die Vlie hors heet, zonder enige beschutting, uren op schipper Buys, die met tegen wind op stroom te kampen had. Een andere keer vocht Cupido tegen de mist en sneeuw in de duisternis van de winter, zoals die keer rond Kerstmis. In het reglement van de postmeester stond, dat hij zo nodig de postzak ook mocht vervoeren op het losse paard. Die avond deed Cupido dat. Er lag sneeuw en er hing een dichte mist, toen Cupido op de blauwe schimmel wegreed, het onbekende avontuur tegemoet. Het drenkelingenhuisje midden op de Vlie hors was altijd zijn baken op ongeveer de helft van de weg, die hij moest af leggen en de heenreis verliep vlot. Maar op de terugreis ging het mis. Cu pido raakte uit de koers en inplaats van het drenkelingenhuisje vond hij slechts een grote kist. Hij zette door, maar op een gegeven ogenblik wilde ’t paard niet luisteren. Het weigerde eerst verder te gaan en liep toen een andere kant op. Door de sneeuw en door de dichte mist was Iet de schimmel, die de weg beter wist dan de postmeester en die hem feil loos thuisbracht. DS.t was niet het enige avontuur uit die dagen, ,,’t Was soms een gemartel,” zegt Cupido. „Toen in 1918 de vaten van de West Aleta op het strand kwamen, de toen de begroting van Maatschappelijk werk werd afgehandeld. De zwijgplicht als gevolg van de ge rechtelijke gijzeling van enkele maat schappelijke werksters in Amsterdam en Den Bosch, omdat die geweigerd hadden getuigenis af te leggen in een echtschei dingsprocedure. Hierbij drongen de meeste Kamerleden aan op de toeken ning van een verschoningsrecht aan te goeder naam en faam bekend staande maatschappelijke werkers. Minister Klompé koesterde daar kenne lijk óók wel sympathie voor. Doch zij meende eerst het oordeel van de rechter te moeten afwachten. Wat Nieuw-Guinea betreft: ten aanzien van de eventuele overtocht van de Kei- zen, die hier tegelijk met de Ambonese KNIL-militairen zijn gekomen, naar dit gebiedsdeel zegde zij nader overleg wéér met de bovengenoemde Kamer commissie toe, zulks mede naar aan leiding van de ongerustheid, welke hier over onder de Papoea’s schijnt te zijn gerezen. werkfabrikanten, die ertoe hebben bijge dragen, dat men vuurwerk ging produ ceren met een maximaal knaleffect bij een minimaal risico. Bovendien wordt nu op het vuurwerk een soort gebruiksaan wijzing afgedrukt, zodat er al sprake moet zijn van ergerlijke baldadigheid, willen er ongelukken mee gebeuren. En nu er op dit kleinvuurwerk rijks- goedkeuring is, menen de vuurwerkfa brikanten, dat het voor de gemeenten niet langer nodig is, zich hierboven te stellen. In bepaalde gevallen kan een verbod I zelfs averechts werken, omdat er spra ke is van een raketrage en omdat er ook nog altijd carbid te krijgen is. Boven dien wordt de verkoop zoveel mogelijk verschoven tot na Kerstmis om de rust van deze feestdagen zoveel mogelijk te waarborgen. De produktie heeft in elk geval onder een en ander niet geleden, SPROOKJE. Het rapport van de Commissie-Witsen Elias, dat een ontstellend aantal schendingen van het briefgeheim der inwoners. door het Openbaar Ministerie op Nieuw-Guinea aan het licht heeft ge bracht, heeft afgelopen dagen onderwerp van druk overleg in de Tweede Kamer uitgemaakt. De regering stelde het namelijk op prijs de Kamercommissie voor Nieuw-Guinea te raadplegen alvorens haar standpunt met betrekking tot dit geruchtmakende rapport te bepalen, waarbij vooral de positie van de advocaat-generaal Van Beek in het geding is. 2e stuurman van de grote vaart 23 jaar, serieus jongmens, zoekt positie aan land, zo mogelijk in dezelfde branche. want alleen in Leeuwarden worden per jaar vijf miljoen huisjes kleinvuurwerk vervaardigd, die achter elkaar gelegd een afstand van 500 kilometer beslaan. Daarbij zijn de amorces of klappertjes, waarvan de vuurwerkfabriek in Leeu warden een jaarproduktie van 3 miljard stuks heeft, niet begrepen, want daar mee zou de halve omtrek van de aarde van een klappertjesband kunnen worden voorzien. Toen in 1821 in Leeuwarden de eerste Nederlandse kunstvuurwerkfabriek werd gesticht, bestonden de rotjes en klap pertjes nog niet. Toen was er alleen sprake van kunstvuurwerk, dat nu tot de veelgevraagde specialiteiten behoort. In die tijd was het kunstvuurwerk een bron van vermaak voor gegoeden, die bijvoorbeeld op Waterloodag met hun personeel op het Hofplein te Leeuwar den kunstvuurwerk gingen afsteken, hetgeen de omwonenden noopte de ra men te beschermen met planken. Ook al behoorde het boekje, waarin stond, dat de vuurwerkfabrikant de bes te kool kreeg, door een levende mol in een pan te roosteren, toch was toen al de vuurwerkproduktie niet zonder ge vaar. Omstreeks een eeuw geleden deed zich in het bedrijf te Leeuwarden, dat op de Kelders, in het hartje van de stad gevestigd was, een ontploffing voor. Men verwerkte toen buskruit van het leger en waarschijnlijk was daarin een „per- cussiedopje” blijven zitten. Een knecht werd gedood. Nu is die eerste Neder landse vuurwerkfabriek aan de rand van de Friese hoofdstad gevestigd in een aan tal verspreid staande gebouwtjes. En hoewel er nu een hydraulische pers en tabletteermachines worden gebruikt, viert het handwerk nog altijd hoogtij. En in deze weken is de produktie van kunstvu’urwerk met de fraaie rode, groene en blauwe kleuren, met het ver blindende magnesium, veelal naar over oud recept, verdrongen door de produk tie van'vele honderdduizenden lawaai makers voor de Oudejaarsavond. Oudejaarsavond: Oliebollen met krenten en sucade 2 cent per stuk. Gewone zon der krenten 1 cent per stuk. Advertenties Bovenhuis te huur: te bevragen en te bezichtigen in het onderhuis. Toch waren dit niet de hoofdzaken bij de behandeling van de begroting van ons jongste departement. Belangrijker was, dat een duidelijke Kamer-meerderheid zich afkeurend uitliet over het voorne men der regering de maatschappelijke zorg in de zogenaamde ontwikkelings gebieden ten plattelande vooral te rich ten op kernen. De meeste kamerleden vreesden hiervan een duidelijke achterstelling van de om liggende probleemgebieden. Minister Klompé mocht er op wijzen, dat de desbetreffende begrotingspost hoger is gesteld dan in het verleden het geval was, ja tevens een soepele uitvoering toezeggen een uitdrukkelijke uit spraak bleef slechts achterwege omdat de meeste sprekers vonden, dat hun eensluidend oordeel toch al duidelijk ge noeg vast stond. Ook het bestaansrecht van het departe ment van Maatschappelijk Werk werd weer in twijfel getrokken; niet alléén door de oppositie van de P.v.d.A. die het wil samenvoegen met het ministerie van Sociale Zaken doch óók door de Christelijk Historische afgevaardigde Van de Wetering. Deze achtte het werk terrein te klein voor een apart departe ment. Voor een uitbreiding van de afde lingen voor Sociale Bijstand afkomstig van het ministerie van Sociale Zaken bleek de sfeer nog niet rijp. Minister Klompé erkende volmondig, dat zij het verzet der vakbeweging had onderschat. Toch had zij de gedachte nog niet geheel opgegeven. Bij de modernisering van de Armenwet wil zij er op terug komen. Reeds heeft zij hierover een nota gericht tot haar ambtgenoot van Sociale Zaken. Hwat bat Qabe Skroar In hüs wurdt boudt, mar in tohüs moat foarme wurde. De lange jacht leverde ditmaal slechts 3 hazen op, terwijl de windhond van L. S. Hilarides van Pingjum gedood werd doordat het dier werd getroffen door een molenwiek, X 5 - I billis

Bolswards Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1