MET NIEUWE LUCHTVLOOT DE TOEKOMST IN FEITEN EN „FITEN” ROND DE JAARWISSELING Fan de Martinytoer Voorspelling 1960 Zilveren filmpjes r 1 L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. de J. 'J si few 56e JAARGANG No. 1 DINSDAG 5 JANUARI I960 D.R.P. WIL NIETS MET SYNAGOGE-SCHENNERS TE MAKEN HEBBEN 1 de „Deutsche Reichsparteï’ heejt in Bonn PIET. IN JIER MEI NIJE KANSEN I* Tankberens is in blomke, dat yn net folie hoven bloeit. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie -- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Nog voor 1959 ten einde spoedde, heeft de Nederlandse regering de kostbare knoop doorgehakt, welke tot dusver haar beurs voor de zo noodzakelijke vernieuwing van onze luchtvloot gesloten hield. Amerikaanse straaljagers type „Starfighters’’ zullen geleidelijk de tegenwoordige, verouderde Hunters, Sabres en Thunderstreaks in ons luchtruim vervangen, in 1964 moet deze vernieuwing voltooid zijn. Eerbied voor zo’n gladde guit Maar hij moest er bij vertellen Het komt meestentijds niet uit. Ik zou beweren als profeet P Dit jaar brengt ons lief Het zal vriezen en ook dooien De wind is oost soms ook west Kille dagen en ook mooie ’t Gaat de een slecht de ander best Meer kan ik u niet ontvouwen Het heeft misschien ook weinig zin Wij gaan voorwaarts vol vertrouwen Allen, houd de moed er in. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Lauwerszee In de mededelingen, welke hij aan de pers na afloop verstrekte, werd over deze kwestie niet gerept. Het trok echter de aandacht, dat hij bij de opstomming van de hoge uitgaven waarvoor Ne derland zich in de naaste toekomst ge steld zal zien, ook melding had gemaakt van de Lauwerszee! Deze opsomming deed oud-minister Vondeling als een rasechte Noorderling -naar het spreek gestoelte in de Tweede Kamer snellen om de minister-president na diens terug keer te vragen of hij hieruit de conclusie mocht trekken, dat er dus een gunstige WOMMELS. De oaljekoek-aksje fan „Euphonia”, it pleatselik muzykkorps, hat rüchwei rekkene, sa’n 600 goune op- brocht. Der waerden dus sa’n 9000 ek- simplaeren üt 'e leppels draeid. De wikseling fan aid op nij is rêstich forroun. In fjür op’e terp, in pear hik ken, dy’t fortóge binne en noch lizze to wachtsjen op ’e eigener en hwat fjür- wurk, brocht in greate kloft. minsken tusken 12 en ienen op ’e terp gear. In de concurrentiestrijd met de Franse „Mirage” hebben de Amerikaanse Lock- heedfabrieken het dus gewonnen. Achter de schermen is hierover veel te doen ge weest. Het bezoek, dat de Franse minis ter van buitenlandse zaken ons land kort geleden bracht en dat voor zijn Ne derlandse ambtgenoot Luns met zulk een ongelukkige val van de trap eindigde vormde kennelijk een aanbeveling voor het Franse toestel, dat trouwens vol gens deskundigen in technisch opzicht stellig aan zeer hoge eisen voldoet. In de Duitse minister Strauss werd daarentegen een pleitbezorger voor de Starfighter herkend. De Westduitse luchtmacht heeft de keus namelijk reeds op dit toestel be paald; gelet op de bestaande nauwe sa menwerking met de Nederlandse en Bel gische luchtvloten in het kader van de zg. tweede tactische luchtmacht van West Europa lag het voor de hand, dat een zekere eenheid van die zijde werd nage streefd. Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p to sizzen SURCH. De aldjiersjoun hat it wenstige forrin wer sahwat hawn. Yn’t foarst hat de aide toerklok it lest yn it aide jier de tsjerkegongers oproppen en yn ’e Her- foarmde tsjerke binne fan dyjingen, dy’t Ik ben zijn naam al weer vergeten, Ook zijn nationaliteit Maar hij schijnt secuur te weten, Wat ’t nieuwe jaar ons bereidt Ik heb zijn profetie gelezen Zo’n waarzegger doe je 't voor Ik geef u daarom graag bij dezen 's Mans voorspellingen hier door; Ruimtevaartroem zal niet tanen En de Rus blijkt te verslaan Want de koene Amerikanen Landen dit jaar op de maan Om daar kleurenfilms te draaien. Nu met Nixon is 't ook pluis Want die gaat de schepter zwaaien Als chef van het Witte Huis. Perzië’s Shah weer een vrouw gevonden Krijgt zijn langbegeerde zoon Zal den volke gaan verkonden Het licht straalt van de Pauwentroon. Opvolging is dus in orde Spijtig zal hij met dit kind Niet zo bar gelukkig worden Liefde draait net als de wind. ITENS-HINNAERD. De aldjiersjoun is yn üs doarpkes ek wer goed bitocht. Yn ’e Herfoarmde tsjerke is de aldjiersjoun- preek halden troch de konsulint ds. Cars tens fan Spannum. Dêrnei hat it jongfolk harren tige for- makke mei sjitten, dat hearren en sjen jin forgean soe, mar it koe gjin kwea, en de jeugd haldt nou ienris fan wille- meitsjen, hwat de alderein dan ek hiel wol forneare kin. Ek hiene hja tige warber west, troch mei hynder en wein in protte hout, twigen en strie to sammeljen foar in aldjiers- joun-fjür. It baernde fansels as reit en it fjür wie dan ek yn fiere omkriten to sjen. gjin orgamsaesje kin dat ea alhiel wei- nimme. It stiet altyd wer fannijs op, om’t it sit yn de bidoarne minsklike natuer, dy’t neffens Paulus wurd, it goede wol, mar faken it forkearde docht. Wy lizze hjir net oan de greate libbens- wei, der’t it libben davert fan lüd en it tempo gjin grinzen ken, mar lykwols lizze hjir de fragen en problemen like- goed en fakentiids swierder as dêrre. Aloan meat minsken bigjinne to sjen, dat hja komme to libjen yn in tiid hwer- yn alles fannijs troch de hannen giet en in bulte net wer komt. Alles hwat hja leard ha, alles hwer’t hja oan wend wie- ne, komt wer op ’e skiljens fan de nije tiid. De rest is fuort, de wissens is der net meat. Foar’t wy it seis ynsjogge, pra te wy in tael, dy’t de jongerein net mear forstiet, binne wy karikatuer wurden fan in heit en in mem en master, in dümny of pastoar. Hja sjogge üs net mear stean en bisykje allinnich harren goed to bal den om üs net nidich to meitsjen, mar yn har eagen sjogge wy de forbazing en de spot oer üs wurden en manearen. Foar de minsken op leeftiid komt nou de krisis. Kinne hja it tempo fan dit hom mels foroare libben byhalde? Binne hja geastlik yn steat mei to evoluearen, doare hja earlik to hifkjen oft har lear, har opfettings, har gewoanten libbensecht en wier binne, ek nou? Wy meije net stilstean bliuwe by hwat ienris wie, hwat üs heit en mem, diene en seine, hwat wy yn üs jonge jierren diene, mei hoe’n bytsje büsjild wy blij wiene en al sokke dingen mear. Sille wy echt libjen bliuwe, sille wy net sabeare boart- sje mei de jongere minsken, dan moat it mes deryn. Opromje, hwat net meat fan üs tiid is, meidwaen oan hwat fan dizze tiid blykt to wêzen en mei oerjefte speure nei de goede dingen, dy’t ek dizze tiid oan de minsken bringt. Greate en yngripende foroaringen binne oan ’e gong op alle libbensterreinen en nimmen mei tinke, dat it him foarby giet. It hat de skyn, dat in great part fan de jongerein allinnich mar net mear wol en net mear weardearret, mar ünder dizze krityk leit likegoed de driuw nei nije idealen. Sille wy harren helpe kinne, dan moatte wy yn har tiid stean en de melo dy leare fan hwat har hwat seit. It moderne libben komt ek op üs ta yn de hurd foroarjende ekonomyske en soa- siale forhaldingen. Ek as dy üs net nei it sin binne, ek as wy der fule krityk op yn 1959 üt üs doarpke hinnegien binne bitocht. Yn forskate hüshaldings hat men sellich it aide jier ütsitten en de opslüpen jon gerein hat bisocht in freugdefjür barne to litten, mar dit is harren mislearre en de bult wie to wiet en hja koenen de bran der net yn krije. It wie wol spitich foar de jonges, hwant hja hawwe wol in deimannich oan it ITENS. Op nijjiersdei hat it jongfolk der altyd tige nocht oan om de iene as oare fyt üt to heljen, en diskear binne 1 hja der ek mar tige skoan yn slagge. Dat hja hwat mansk binne kaem nou ek wer oan t Ijocht. Al hat it siker net sa mak- lik west, dochs hawwe hja it klear spile, om op e iepenbiere skoallg in boerewein yn syn hear en fear in gaedlik plakje to jaen. Dat de doarpsbiwenners hjir de oare moarns mei folie biwündering nei opsjoen hawwe lit him wol tinke. As 1 der dan ek neat forrinnewearre wurdt is it dochs in aerdich stikje wurk west. SPANNUM. Hwa t foar de aldjiers frij- buterij in dripske bigryp hat en de jong- 1 feinten taktysk tomjitte komt hat ornaris net safolle mei harren to stellen. Dy’t lykwols gau opljeppend is kin der lést mei krije. Dit ünderfoun sekere féhalder P. ünder de reek fan Spannum. Hy for- naem de nachts struners op syn hiem en foar t de feinten der erch ynhiene joech hy ien fan harren in reis mei in hurd foarwurp. De slach kaem nochal flink oan en nou waerden de rivalen ek woest. Der üntstie in komplete reboelje, hwer- yn ek de hüsgenoaten fan féhalder P. net swak byspilen. Ien fan ’e sterkste kna pen pakte op’t lést de boer en dizze rekke op 'e rêch yn ’e rüchskerne. Hy rükte net sa fris mear doe’t hy him wer ófjoech nei binnen. Sokke akkefysjes binne der bvtroch en se kinne ek wol formijd wurde. As de „aldjierstógers” gjin baldadigheden üt- helje is’t forstannichst en meitsje jin fuortdaliks net luik. Der bin nou ienris sa’n stuit tradisjoniel wettige frijheden, 1 dy’t it jongfolk har net üntnimme lit. tógjen west om in huzenhege bult to meitsjen. Mar de bult stiet der noch, de wyn wie op it doarp oan en der wie miskien ek wol gefaer oan forboun as der yn lichter- laeije set wie. It gearswyljen fan ien en oar om op it doarpsplein to samljen hat net dat for rin hawn, sa’t it jongfolk soks graech sjen wollen hie. Der wiene boeren dy’t harren weinen in ein it lan ynbrocht hiene om it weihel- jen tsjin to gean. Sadwaende wie it risseltaet fan it sneu- pen diskear net great. Der wie noch al hwat fuort tóge, byge- lyks in houtblok op ’e brievenbus en by de kapper hong in eide yn de flagge- stok. In jarrebak, aide doarren en hjir en der in weintsjil by de lju foar de doar. Boer M. J. Brandsma soe nijjiersmoarn mjoksje, mar de mjoksplanken wieme fuort tóge. Doe’t Ijocht waerd hat er oan it syk- jen west en by eintsjebeslüt yn ’e ring fan it ierdappelsteal fan boer P. B. Bouma hat der syn mjukssaekje wer foun. By fisker A. Tijsma roun it hwat by de It jongfolk hie syn beide boaten yn de ie litten, hja rekken healfol le iene boat wie noch al hwat yn Defensie-plafond. Deze zo bijzondere belangstelling van het ons omringende buitenland was verklaar baar voor wie wist, dat het om een be stelling van 200 toestellen, met een totale waarde van ca. 1,5 miljard, handelde. Men kan zich indenken, dat de beslis sing onze nieuwe minister van defensie, ir. Visser, de nodige hoofdbrekens heeft gekost. Het viel immers te voorzien, dat de teleurstelling in Frankrijk niet gering zou zijn. Aan de andere kant mocht bij een bestelling van de Starfighter gehoopt worden op financiële steun van de Ver enigde Staten. In dit verband trekt de aandacht, dat minister-president De Quay zich, kort voordat de beslissing van zijn kabinet bekend werd gemaakt, als waar nemend minister van buitenlandse zaken in plaats van mr. Luns naar Parijs begaf voor overleg met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter. In dit gesprek had hij er op gewezen, dat het de regering moeilijk zou vallen het huidige defensie-plafond te handha ven of te verhogen als de Verenigde Staten hun defensiebijdrage aan Neder land zouden verminderen. Zou bij dit overleg óók niet over de „Starfighter” en de „Mirage” gesproken kunnen zijn? beslissing was gevallen met betrekking tot het Lauwerszee-project. Prof. De Quay ontkende dit; hij had met Herter slechts over bestaande plannen gespro ken. Toch kon hij over de Lauwerszee iets nieuws meedelen. Zijn collega van verkeer en waterstaat, Korthals, had na melijk net het advies van de Raad voor de Waterstaat over dit onderwerp ont vangen. Hierop had de regering aldoor moeten wachten. Naar verluidt heeft de Raad voor de Waterstaat geadviseerd tot indijking. Nationale feestdag. Nu moest minister De Quay op dat mo ment toch in de Tweede Kamer zijn. De begroting van zijn departement van Al gemene Zaken stond namelijk aan de orde. Traditie-getrouw werd gedebatteerd By fisker A. Tijsma spuigatten troch. feart glydsj wetter en d< skansearre. De plysje hat de saek hannen. De klok hat fan aid- op nijjier net let. Nei toalven is der hjir en dér yn it doarp noch füleindich ploft. It wie al net sa ier mear, doe’t de measte doarpslju ünder de wrine kamen. meester van Bolsward. Marktnoteringen Leeuwardenmelke koeien vanaf f 90, vette koeien vanaf f 110, vette kalveren vanaf f 20, weide- schapen vanaf f 9. Reciteerwedstrijd te Schraard. le prijs, ernst, mej. H. G. Zelle te Bolsward. Een koud bad. Het zoontje van de heer Stienstra viel in de gracht langs de Kampen. De heer Taco- van der Meer sprong te water en hielp hem er uit. Hulde Slangenplaag in Seymour, Staking in Belgische industrie, Bomaanslag in Shanghai, Engels tankschip zoek, Nieuwe Japanse vliegtuigeskaders, s.s. Jagers fontein weer vlot, Grote smokkelzaak in Transvaal, Ramp van de Ui ver was niet veroorzaakt door blikseminslag. receptie. Uit de omtrek kregen ARUM. Oudejaarsavond werd alhier al dagen te voren gevierd, doordat de jeugd van klein tot groot alle brandbare spul len bij elkaar „fandelen”. Op het sport terrein was een grote hoop gemaakt van takken met een ondergrond van oude sinaasappelkisten, auto, en fietsbanden, kerstbomen en alles wat maar brandbaar was. In het midden was een paal met in de top een kerstboom. De jeugd had ’s avonds om 7 uur de boel al in de „fik” en tot laat in de nacht laaide het vuur op. ’s Middags van nieuwjaarsdag was de „aldjiersbran” nog smeulende. Natuur lijk werd ook alles wat los en vast zat op le week januari 1935. Grote verbouwingsuitverkoop P. Lunter. Elke 100e koper een wollen deken ca deau. Fijne dameshemden 49 cent. Im. bontjekkers f 3,75. Partijtje slopen 19 ct. 2 stuks schortebont 9 ct. Mans flanellen hemd 59 cent. Dames nachtpon (ge streept) idem. Overleden te Diepenveen W. W. Hop perus Buma, oud 69 jaren. Hij was 10 jaar burgemeester van Hennaarderadeel. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau S. J. Praamsma, burge- Ook dit jaar ging de jaarwisseling gepaard met de nodige bijver schijnselen. Vrijwel nergens ontaardde de „tógerij” in baldadigheid. In Bolsward zelf bleef het vrij rustig. Zoals gewoonlijk was er na 12 uur prompt een groot aantal mensen op de been. Het lawaai van vuurwerk, enz. duurde tot diep in de nacht. Op de nieuwjaarsdag hield burgemeester Mr. J. A. Geukers een druk bezochte nieuwjaars- we de volgende nieuwjaarsberichten. het Schil gedeponeerd, emmers werden op palen gezet en een grote olietank werd met veel moeite van Baarderburen gerold en de klok werd om 12 uur onder leiding van de koster geluid. Nadien ging de jeugd in lange rijen zingende Arums straten op en neer. Echte „fiten” werden uitgehaald, zonder dat er balda digheid aan te pas kwam. Ja, van liefdesgloed gesproken Ook voor prinses Margaret Blijkt weer nieuwe hoop ontloken ’t Geeft echter een schrale pret Townsend niet te kunnen krijgen Wordt nog altijd om getreurd. De profeet wil wijs verzwijgen Wie dit jaar haar leven kleurt. Verder een moedgevend teken Zet je zorgen maar aan kant Oorlog zal er niet uitbreken En de welvaart blijft constant. Het rommelt wel in ’t Midden-Oosten Ook Algerië vindt geen rust Maar we mogen ons gaan troosten De Gaulle slaagt straks doelbewust. Het weer wordt dit jaar bijster nukkig Vee waarschijnlijk vroeg op stal En het treft ook ongelukkig, Natuurrampen zonder tal Waar, dat bleef nog in het vage Alles mag ook niet verteld En tenslotte niet te klagen Koopkracht stijgt straks van het geld. Wonderbaarlijkzulk voorspellen - giadde guit bij vertellen Moest ik me op dit paadje wagen De een zal zingen de ander klagen en leed Het hoofdbestuur van de „Deutsche Reichspartei” heeft in Bonn een druk bezochte persconferentie gehouden, waar o.a. het gedrag van de Synagoge- schenners uit Keulen ter sprake is gekomen. De voorzitter van de D.R.P. Wilhelm Meinberg heeft zich bij deze gelegenheid volkomen van de daders gedistantieerd en vertelde de journalisten o.m. „Dat de schenners geen be grip hebben van de politieke doelstellingen van de D.R.P.”. De bijgaande foto werd tijdens de toespraak van Meinberg gemaakt; rechts het bestuurs- lid Adolf von-Thadden. de viering van de vijfde mei. De :n waren blij, dat prof. De Quay er in was geslaagd de werkge vers t toch „vrij-af” te mers om het den herdenking regering wil nu eenmaal vasthouden aan de gedachte, dat de bevrijding, althans een maal in de vijf jaren, op grootse wijze wordt gevierd; in de andere jaren wil zij het bescheidener aan doen! Vol ledige bevrediging schonk dit oude com promis niet aan de socialist Scheps, die ook in de periode, dat zijn geestver want dr. Drees aan het bewind was gedurig heeft gepleit voor een jaarlijkse viering. Bezitsvorming. De verdediging van de andere onderde len dezer begroting nam staatssecretaris Schmelzer voor zijn rekening. Met be trekking tot de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie moest hij laveren tussen de confessionele regeringspartijen en de V.V.D., die verdeeld waren over de vraag of het niet tijd werd in die bran ches, waar een kleine minderheid zich nog verzet, van hoger hand tot instelling van „Schappen” over te gaan. Met be trekking tot de bezitsvorming verdroot het de regeringspartijen, dat de regering van fiscale voordelen voor de spaarders had afgezien. Zij weten dit aan het verzet van de P.v.d.A. Hoog liep de strijd ech ter niet; voorzitter Kortenhorst kon vre dige Kerst wensen. hawwe, moatte wy dochs reëel bliuwe en üs nea yn in hoeke triuwe litte, hwer’t allinnich kleilieten wei komme. Fangt in fleanende krie eat, ien dy’t stil sit fanget neat, sei Gysbert Japiks earen al. De stêd Boalsert is mei sommige oare plak ken yn 1959 raer to fiter nomd. Mar neist üs protest tsjin dizze ünrjuchtfear- dige en dwaze hannelwize, moat op it foarste plak üs antwurd wêze in jit fülere striid foar it skoandere mienskipslibben fan dizze goede, geve stêd. It nije jier moat op üs rekkenje kinne, byhwannear wy meimekoar biwize, dat it in skande is, sokke libbene en groeijende plakken oan it tsjoar fêst to binen. Nou jit mear as foarhinne moatte wy sjen litte, dat wy meimekoar steane en meimekoar hwat üt ’e wei sette kinne. Mei üs bidriuwen, üs saken, üs forienings, üs heechtij dagen, üs skoallen en opliedings en alle bilangen fan üs eigen stêd. It ark jimmeroan opskerpje, dat haldt ek yn dizze ünrêstige en ünwisse tiid. Lit üs de dingen breed sjen en altyd wer freegje, oft de stêd dêrmei tsjinne is of net. Hoe mear initiativen der komme üt alle rountes en formiddens hoe better. Lit men in foarbyld nimme oan har iver en initiatyf en net tajaen oan jaloerskens of ófgunst, Boalsert is nei de oarloch al stikken better wurden, hwat de outil- laezje oangiet, mar der bliuwt wurk by it soad. Great wurk en lytse biskieden wurkjes, mar it is allegearre wichtich, om’t it de mienskip, hwer’t wy diel fan binne, stipet. Under lieding fan üs ge- meentebistjür, dat moedich en mei bi- trouwen it nije jier yngiet, wolle wy yn- wenners fan dizze ieuwenalde stêd elkoar helpe om der in fruchtber en goed jier fan to meitsjen. Heech oer üs hinne stiet de aide, alhiel fornijde St. Marten. Dy is wer klear foar in nije rige fan jierren. Steech en foarst ropt er üs ta to weitsjen oer aldfaerserf ek yn dizze tiid, ek yn dit nije jier. Langer as fiif ieuwen is dizze kathedrael it sintrom west fan it aide Westergoa, it sil ek nou foar alle moedige en warbere minsken, dy’t al den dei syn sonbre klanken hearre, de stim wêze, dy’t harren opropt ta it aide „ora et labora” yn it fêste bitrouwen, dat de Hear fan alles, hwat libbet, syn seine jaen sil oan allegearre, dy’t earlik en mei oerjefte har libbensopdracht ütfiere wol le ta eare fan de Skepper en ta heil fan har seis en har meiminsken. Anno Domini I960, sa sil der stean yn de dingen, dy’t dit jier fan ’e groun komme. In nij libbensjier is üs allegearre wer jown, mei alle ünwissens en ünfor- wachte dingen, dy’t ek dit jier wer barre sille. Wy witte jit net hwat dat allegearre wêze sil en hwa t dit jier syn léste kansen kriget om syn jowne talinten jitteris goed to brüken. Dat is de gelokkige ünbikend- heit, dy’t üs yn steat stelt krekt to dwaen oft wysels jit lang net oan bar binne, oft wy fansels soun en goed wêze sille en alle rampen en tsj instuiten misrinne. Hawar, grif is it sa ek mar it béste, as wy mar nea forjitte, dat der wer in kost- bere tiid foar üs leit, dy’t wy brüke moat te foar üs geastlik en tydlik wolwêzen, foar üs hüshalding en famylje, mar ek foar in aktyf libben yn de lytsere en greatere mienskippen, hwer’t wy in diel fan binne. It libben is in opdracht, in opjefte, in jowne kans. Ek dit jier sille se wer komme, dy’t fan jo en my hwat forwachtsje, hwat freegje. Dy’t op üs hoopje en op üs rekkenje, om t wy har ren mei ried of died helpe, treaste en bi- moedigje kinne. Ek dit jier sil der wer folie dingen barre, dy’t net alhiel rjucht binne, dy’t de lytsen oan kant skouwe wolle en de efteroankommenden foarby- sjen. 1 Dat is sa aid as de wrald en gjin wet en over regeringspartijei blij, dat prof. te bewegen op deze feestdag in I960 geven. Het gaat dan im- de lustrum, de vijftiende van onze bevrijding. En de regering wil nu eenmaal vasthouden J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1