HET ANTI-SEMITISME STAK IN DUITSLAND DE KOP WEER OP NIEUWJAARSSURPRISES VOOR TWEEDE KAMER roar Rehobothschool te Bolsward officieel in gebruik genomen abe 1 ■Hk l Hwat hat Buitenlands Overzicht Veel bloemen, sprekers en cadeaus 4- us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes I 56e JAARGANG No. 2 VRIJDAG 8 JANUARI I960 ANTI-SEMITISME noadig, TREINRAMP IN ITALIË zelf oud-Bolswarder) voor het gebruik gereed. Voor de officiële ingebruikname bestond grote belangstelling. Zoals gebruikelijk bij de vraag of ■- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Plicht ïs datjinge hwat men fan oaren forwachtet. olswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Financiën. Intussen zijn de leden der Eerste Kamer echter al aan het werk getogen. Hoewel zij natuurlijk moeten wachten tot de di verse begrotingshoofdstukken door de Tweede Kamer zijn behandeld, hebben zij hun algemene financiële beschouwin gen over de rijksbegroting I960 al ach- mocht noemen, wanneer er een nieuwe school wordt geopend. Nieuwe scholen rijzen immers als paddestoelen uit de grond. Deze vraag dient bevestigend te worden beantwoord. God zij gedankt, ook voor wat hier is geschiedt. De naam Rehoboth („De Here heeft ruimte ge maakt”) heeft nog niets aan waarde in geboet. De aanwezigheid van B. en W. en zovele genodigden stelde spreker zeer op prijs. W oningbouw. In de afgelopen weken heeft de Tweede Kamer het hem namelijk niet gemakke lijk gemaakt. Bij de voorbereiding der behandeling van zijn begroting had hij plannen ontvouwd voor een systeem, waardoor de particuliere bouw in de sec tor van de goedkope huurwoningen be vorderd zou kunnen worden; de over- heidsbouw van woningwetwoningen zou dan verminderd kunnen worden. In de boezem van de kamercommissie voor grottenbrij O, Jelle, Jelle, Jelle, hwerom süpsto sa? Dyn jonk je moat sa in nij broekje ha. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, is gelukkig, van zijn val hersteld, weer aan het werk getogen. En zijn anti revolutionaire collega van Volkshuisves ting, mr. Van Aartsen, bood de kerst- vierende Kamerleden inmiddels zelfs een nieuwj aarssurprise aan. In de eerste plaats beloofde hij voorzitter Korten horst, dat hij zijn uiterste best zou doen om de plannen tot uitbreiding van het gebouw der Tweede Kamer op het Bin nenhof nog in de eerste maanden van I960 in het geheel van zijn bouwpro- gram te voegen. Als men weet, hoe ver langend de Kamervoorzitter al ettelijke jaren naar deze uitbreiding uitziet, welke zijn mede-leden in de gelegenheid moet stellen hun gasten in het Kamergebouw op waardige wijze te ontvangen, dan zal men begrijpen, dat deze belofte in par lementaire kringen bijna als een „toezeg ging’’ werd beschouwd. Behalve met een liftinstallatie, zal de Kamer geleidelijk aan uitgerust worden met meer ontvang kamers en een eetkamer om hun bezoe kers op passende wijze te onthalen. Heeft minister Van Aartsen misschien bedacht, dat het hart van de man de meeste politici behoren nu eenmaal tot het man nelijk geslacht door de maag gaat? dergelijke plechtigheden voerden vele sprekers het woord. De officiële ingebruikname vond plaats in de grote zaal boven het gymnastiek lokaal. De voorzitter, de heer J. D. Eerdmans, ging voor in gebed en las hierna het begin en het slot van Ps. 118. Verschillende autoriteiten en officiële gasten heette spreker met name het wel kom. Hij verontschuldigde burgemeester Geukers, die door droeve familieomstan- digheden verhinderd was. Spreker stelde men het nog iets bijzonders Het contact met B. en W. is veelvuldig en steeds vruchtbaar geweest. De advie zen van de heer R. S. Sipkens, inspecteur l.o., die ook aanwezig was, waren steeds waardevol, evenals die van de heer Van Wijlen t.o.v. de lichamelijke oefening. Een wijle stond spreker vervolgens stil bij het zo plotseling verscheiden van de heer Van Venrooy. De samenwerking met het architecten bureau Van der Zee, de aannemer de heer Jorritsma, de leveranciers en onder aannemers R. P. de Boer (stoffering), Conradi (schilderwerk), Mooij (sanitair) Van der Veen (elektrische installatie) Marco (schoolmeubilair) en Hoekstra (verwarming) werd geroemd. Er is so- lied werk geleverd, dat naar aller genoe gen is. Ondanks enkele stagnaties had de bouw een vrij vlot verloop. Een bijzon dere waardering uitte de voorzitter over de zandgespoten ramen van de decorateur Jan Murk de Vries. Tenslotte richtte spreker zich tot de „bewoners” van de school, de resp. hoofden MULO en LO, de heren C. Wester en J. Boeijenga, het corps van leraren en onderwijzers, de concierge de heer Van der Eems en last but not least tot de leerlingen. De school is immers in het leven van het kind van de grootste betekenis. Niet het hebben van een goede baan is het voornaamste, maar het kennen en liefhebben van de Here Jezus. Het onderwijs moet meewer ken tot de eer en de verheerlijking van Gods Naam. Nadat met deze woorden de school voor geopend werd verklaard, werden van vele zijden gelukwensen gesproken. Loco-burgemeester J. Visser sprak na mens het gemeentebestuur. Hij sprak de wens uit, dat de school bij voortduring tot zegen van de kinderen zou zijn en deze zou opvoeden tot waardige burgers van het vaderland. Inspecteur Sipkens, die mede sprak na mens de consulent voor de lich. opvoe ding, de heer Van Wijlen, roemde de activiteit van het schoolbestuur enerzijds en de altruistische instelling van het ge meentebestuur anderzijds. Dit laat im mers telkens een ander voorgaan, voor zich zelf een beurt te geven. De nieuwe school legt verplichtingen op, al had spreker grote bewondering voor de wijze, waarop het onderwijzend personeel zich steeds van zijn taak had gekweten. Wel vroeg spreker zich af of men de kinde ren ook te hoog op het onderwijspaard kan plaatsen met verzaking van de op voeding tot gemeenschapsmens. Dit is nl. de zwakke zijde van het onderwijs in Nederland. Namens het architectenbureau Van der Zee sprak de heer Lautenbach een ge lukwens. Mede namens de aannemers bood hij een prachtig geschenk aan: de beplanting van de hall. Namens de collega-Ulo-schoolhoofden, tevens namens L.T.S., de beide Bols- wardse huishoudscholen en Chr. kweek school te Sneek sprak de heer P- R- v. d. •v Nagekomen nieuwjaarswensen: Wed. P. van Gosliga, „Pasver”; A. de Wit, café „De Vereniging”; IJ. Bolta, Mr. slager; W. L. Lammers, vleeshouwer; S. Algera, fotograaf; S. O. v. d. Meer, stoomboot- kapitein; A. v. d. Meer, wethouder; Y. K. Galama, „Hof van Holland”; S. Piso, vrachtrijder; J. Schuurmans, vee arts; I. Hendriks, horlogemaker; J. J. Reinders, ass. apotheker, ’t Blomke; J. de Haan, (fa. Bijlsma)Mej. wed. Me- merda („üt it bertehüs fan Gysbert Ja- piks”); H. J. van Dijk, Stoomboot Fe niks. Waar voor een paar jaar de koeien nog rustig graasden is dinsdag middag te Bolsward een wel zeer moderne school officieel geopend, nl. de Geref. Rehoboth Ulo- en Lagere school. Het omvangrijke ge bouwencomplex, dat onder architectuur van architectenbureau G. v. d. Zee na onderhandse aanbesteding gebouwd werd door Aannemers bedrijf fa. J. Jorritsma te Bolsward, verrees in de hoek Rijksweg 43 en verbindingsweg (achter het Julianapark). De school bevat een vijftiental lokalen, hierbij inbegrepen een prachtige gymnastiekzaal en een overblijflokaal. Verder zijn er een lerarenkamer, een spreek kamer voor het schoolhoofd en is er voldoende en welbestede maga zijnruimte. De aanbesteding had reeds plaats in juli 1956, maar door omstandigheden kon de bouw pas een aanvang nemen in februari 1958. Pas toen men begonnen was met de bouw, ontdekte men na grondonderzoek, dat onderheiïng gewenst was, hetgeen een stagnatie betekende. Een nieuwe stagnatie trad op, toen men tijdens de bouw goedkeuring moest krijgen nog een tweetal lokalen extra te bouwen. In de herfst van het vorige jaar kwam het gebouw, dat o.a. werd verfraaid met zandgespoten ramen (ontwerp Jan Murk de Vries, bij vooral uit naar hetgeen van liberale zijde zou worden opgemerkt. In de V.V.D.-fractie bevindt zich namelijk de Rotterdamse hoogleraad Witteveen, die bijna in plaats van prof. Zijlstra minis ter van financiën zou zijn geworden en die inmiddels bij diverse gelegenheden de vinger heeft opgeheven om de rege ring te waarschuwen, dat zij zich op het hellend vlak naar inflatie begeeft. Vooral door zijn toedoen, maar ook door bijdra gen van de A.R.-hoogleraar en de chris- telijk-historische afgevaardigde Pollema, werd het een boeiend steekspel. Maar het bleef bij een waarschuwing; een po litieke crisis deed zich niet voor. De socialistische oud-minister Vos hield de Friese minister Jelle Zijlstra schalks een bekende Friese dans de Hup süpe en grottenbrij voor: Sinds kort gaat er een golf van anti-semitische gevoelens over Duits land. De eerste tekenen kwamen met de Kerstdagen, toen de synagoge in Keulen besmeurd werd met hakenkruisen en de woorden „Juden raus”. Dit voorbeeld heeft veel navolging gevonden, sporadisch ook in het buitenland. De beschaafde wereld is erg geschrokken van deze uitbarsting van nazisme, vooral omdat de bedrijvers van de wandaden jongens zijn, die de tijd van Hitler niet bewust meegemaakt kunnen hebben, zodat zij hun gevoelens elders moeten hebben opgepikt. ten ontploffen. Maar veertien maanden overleg in Genève heeft een accoord wel wat verder gebracht, maar over de essen tiële punten bestaat toch nog onenigheid. De Westelijke landen wensen een doel treffend stelsel van toezicht op naleving van het verbod, maar Rusland is op dit terrein zeer terughoudend. Ontploffingen in de lucht vormen het probleem niet, omdat deze overal ter wereld aan radio actieve neerslag vallen waar te nemen. Maar de Amerikanen zijn tot de conclu sie gekomen, dat het mogelijk is onder grondse ontploffingen geheim te houden of voor aardbevingen te laten doorgaan. En op aardbevingen zou geen controle komen. Door voortzetting van de proe ven ondergronds zou Rusland volgens Amerika een voorsprong kunnen krijgen op het gebied van de kleine tactische atoomwapens. De bedoeling van Eisenhowers aankon- Hartelijke gelukwensen aan mijn geachte begunstigers en vrienden. J. Wegman, koster en doodgraver, Aalsmeer. Ondergetekende bericht, dat zij de door wijlen haren echtgenoot zoveel jaren ge dreven boekbinderij heeft overgedragen aan haren bediende Nicolaas Stienstra. Wed. R. Jelgersma, Broerestraat. Fotografie L. v. d. Meer, Grote Markt, Bolsward. Extra aanbieding: 7 salon- groepen f 5,14 visiteportretten f 2, 14 cab. portretten f 3, Billen voor rookvlees 30 cent. Komt zien en men koopt. Vriendelijk aanbeve lend Jan Adema, Kerkstraat, tegenover het Weeshuis. volkshuisvesting ontmoette dit denkbeeld aanvankelijk nauwelijks één goed woord. Gevreesd werd vooral, dat de particuliere bouw niet in voldoende mate plaats zou hebben, dat de premie-prikkel m.a.w. niet krachtig genoeg zou werken. Eens gezind was zij van oordeel, dat het niet verantwoord zou wezen om de bouw van woningwetwoningen te verminderen zo lang men omtrent de resultaten van de nieuwe regeling nog in het ongewisse verkeert. Het gevolg van die bezwaren was, dat de parlementaire behandeling van de begroting van Volkshuisvesting tot I960 werd uitgesteld en dat minister Vin Aartsen verschillende concessies deed teneinde de kamerleden te vermur wen. Zo beloofde hij o.m., dat wanneer na een half jaar zou blijken, dat de nieuwe regeling niet voldoende oplevert, het tekort door de woningwetbouw zou worden opgevangen. Maar natuurlijk moest hij afzien van de gedachte om de nieuwj regeling in haar gewijzigde vorm op 1 januari j.l. in te voeren. Hij besloot de datum van invoering op 1 april I960 vast te stellen tegelijk met de voor genomen huurverhoging. Ook op andere punten herzag hij zijn plan in die mate, dat de kans op een aanvaarding in de Tweede Kamer toenam. Enfin, dit zal wel blijken als de Tweede Kamer straks haar werkzaamheden hervat. le week januari 1910. Verkoping van een huizing, waarin her berg, café, winkel en koemelkerij, hok en erf, aan de kunst- en tramweg in de Buren te Arum, in gebruik bij de heer F. P. van Gorkum. Geboden f 2352, In Monza, nabij Milaan, is dinsdag morgen in de mist een sneltrein op een noodviaduct ontspoord. Volgens officiële berichten zijn 25 mensen ge dood en een hondertal gewond. In een bocht op het noodviaduct ontspoorden de locomotief, de tien wagens en de bagagewagen. De locomotief en de voorste wagen reden van de acht meter hoge dijk en sloegen veertig meter verder door de muur van een textiel fabriek. De machinist is ook om het leven gekomen. Hoewel de Tweede Kamer vóór de jaarwisseling niet gereed is geko men met de afhandeling van de Rijksbegroting voor I960, heeft zij zich gedurende de eerste weken van de maand januari een Kerstva kantie vergund. Daarmee is ons land uiteraard niet zonder Regering geraakt. De taak van de volksvertegenwoordiging ligt immers hoofd zakelijk in het stuwende, controlerende en mede-wetgevende vlak, het landsbestuur vindt voortgang; het kabinet-De Quay blijft gedu rende het kerstreces op zijn post. Politieke Delinquenten. In de afdelingen wijdden de senatoren zich intussen aan de schriftelijke voorbe reiding van de begroting van Justitie. Daarbij kwamen „vele leden” op voor meer gratie, óók aan vroegere oorlogs misdadigers. Wellicht verkeerden zij in kerststemming. Doch hun verslag kwam een ogenblik, dat de wereld in op- ig was door allerlei uitingen van .d anti-semitisme en Nederland voorma- diging is vermoedelijk de Russen onder druk te zetten en wat op te schieten met de onderhandelingen, maar aan de an dere kant vraagt men zich af of Amerika het zich tegenover de opinie in de wereld kan permitteren tot nieuwe kernproeven over te gaan, wanneer Rusland niet door gaat. Het lijkt niet erg waarschijnlijk en dus blijft de toestand bestaan, dat Rus land eigenlijk het verbod van kernproe ven in zijn zak heeft zonder dat het maar een kruimeltje controle heeft behoe- veh toe te staan. Op de nieuwjaarsreceptie in het Krem lin heeft Chroestsjow zich uitgelaten over de defensie. Indien, aldus Chroestsjow, het Westen zijn ontwapeningsvoorstellen niet zal accepteren, zal Rusland ertoe kunnen overgaan, zijn conventionele be wapening eenzijdig te verminderen en zijn defensie toe te vertrouwen aan een keten raketten langs de grens. Dat is een wat simpele voorstelling van zaken, maar de bedoeling is ongetwijfeld, dat Rus land tot de conclusie is gekomen, dat de zware last van atoombewapening en con ventionele bewapening, welke veel man schappen aan het produktieproces ont trekt, niet langer te dragen is en niet langer gedragen behoeft te worden. De modernisatie van het Russische leger is dan zo ver voortgeschreden, dat Rusland zijn toekomst in handen van raketten meent te kunnen leggen. Sommige com mentatoren zien hierin ook een aanwij zing dat Chroestsjow tot de conclusie is gekom.en, dat het onwaarschijnlijk is, dat eventuele komende conflicten in het zogenaamde conventionele raam gehou den kunnen worden. Het alternatief zou dus worden totale oorlog of geen oor log. Vermoedelijk is deze conclusie wat al te voorbarig. Eerder kan men aanne men, dat Chroestsjow zal trachten over bodige conventionele bewapening te rui len voor een verdere ontbinding van de N.A.V.O. Men moet zijn acties in de eerste plaats als sluwe zetten zien. Verscheidene synagogen en Joodse begraafplaatsen in de Bondsrepubliek worden thans door de politie bewaakt tegen de schendingen van anti-semi tische elementen. Foto: een politieman op post voor de synagoge in Keulen. De Duitse regering is ook erg geschrok ken, want zij vreest een vlekje op haar goede democratische naam. Er gaan stem men op om in de Bondsdag over deze kwestie te laten debatteren, maar daar voelen de Duitse partijen niet voor. De christen-democraten menen, dat op deze manier te veel betekenis wordt geschon ken aan de uitspattingen van politieke nozems. Maar gezien de geschiedenis van het anti semitisme in Duitsland, dat heeft geleid tot het uitmoorden van miljoenen joden, mogen wij deze kwestie niet als een on beduidend nozemprobleem afdoen. Er is namelijk nog veel meer dan alleen maar straatschenderij, die zich in een haken kruis ontlaadt. Er is een politieke partij, die tot een neo-naziepartij gerekend kan worden, de Deutsche Reidchspartei met aan het hoofd een S.S.-generaal, er zijn talloze jeugdgroepen, die tezamen onge veer veertigduizend leden tellen en die de verheerlijking van het Duitse nationa lisme gemeen hebben, evenals het feit, dat de leiders voor het merendeel felle nazies zijn. Ook in de studentenwereld heeft het nazisme, dat alle Duitse schuld aan het uitbreken van de oorlog verwerpt en dat wacht op de dag, dat de gehele wereld zal zien, dat Hitler een groot man was, zich ingedrongen. De Bund Natio- naler Studenten telt slechts achthonderd leden maar velen van hen zullen tot hoge ambten in regering en industrie geroepen worden. Men kan hier betogen, dat de onderwij zers en de ouders tekort hebben gescho ten, dat de regering niet voldoende be grip en berouw over de wandaden van de nazies heeft bijgebracht, want ook de regering gaat niet helemaal vrijuit. In haar midden verkeren ook lieden met mi- nisterssteek op, die onder Hitler een mooie carrière hebben opgebouwd, om van hoge ambtenaren maar te zwijgen, die nu een democratische plooi op hun gelaat hebben. Het bedenkelijkste is uiteraard het geringe tegengif, dat de op voeding heeft kunnen geven. Maatrege len op korte termijn van de regering om herhalingen te voorkomen zijn uiteraard mogelijk, maar de geest en de mentali teit van velen moet nog veranderd wor den. De uiterlijke tekenen verschijnen nu op de muren van synagoges, maar daar voor waren er al gevallen bekend over joden, die het in kleine geordende dorpsgemeenschappen zo moeilijk had den, dat zij maar aan vertrek dachten. Dit kan men niet op de nozems afschui ven. Tegen het einde van het vorige jaar heeft Eisenhower op een persconferentie afge- kondigd, dat Amerika zich niet langer gebonden acht de proeven met kernwa pens op te schorten, maar dat het deze proeven niet zal hervatten zonder vooraf gaande kennisgeving. Ruim een jaar ge leden hebben de drie landen met kern- wapens afgekondigd, hangende overleg over een verbod van proeven met bijbe horende controle, geen kernwapens te la. lige S.D.-er Berends, die van 1 gegratiëerd op het Oosten des lands, waar hij zij :gaan doch zich desniettemin bleek te hebben gevestigd. uit op schuddin; herlevenc in ongerustheid raakte over de levenslange gevangenisstraf was gegratiëerd op voor waarde dat hij zich niet zou begeven naar i. i. - - i n mis. daden had be. ter de rug. De belangstelling ging daar- in Deventer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1