DUITS VERZET TEGEN NAZIMETHODEN KUNST IN HET KLEIN RECHTEN VAN DE MENS VEILIG IN NEDERLAND IP DE SCHOONHEID VAN OUDE TEGELS Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Het verzoeningsmaal 'S B »*‘***lt Hg »-**v*' ip- ÏP' fep; - 56e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 15 JANUARI I960 GROTE BIJEENKOMST VAN DE D.R.P. IN KAISERLAUTERN In Kaiserlautern zijn grote bijeenkomsten TWEE SCHOLEN GEEN SCHOOL i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De visvangst in Lemmer is van geen betekenis. Voor de rokerij wordt Noorse vis aangevoerd. die gebruikt wor- der tegels, ont- Bolswarils Nieu wshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Er worden veel mollen gevangen. Een f 1600 aan vel- ai die berichtjes over deze affaire dik verdiend moet hebben!” Zei burgemeester Oosterhoff van Wonse- radeel glunderend: „Nou, wij komen graag, zo’n gelegenheid laat ik niet glip pen. Per saldo zijn wij er argeloos inge tippeld en ik vind het heel aardig van Bolsward om ons uit te nodigen. Wat zegt u? Bolsward betaalt het niet? Dat doet er weinig aan toe wie er betaalt. Als wij ’t maar niet zijn.” Zei burgemeester Alta van Hennaarde- radeel: „Allemaal flauwe kul. Er be staat geen controverse tussen Hennaar- deradeel en Wonseradeel en ik wil dan ook niets weten van een verzoenings- maaltijd. Ik wil er niet eens over spre ken. Het overheidsgeld kan wel op een andere manier besteed worden dan aan flauwe grappen.” Zei tot slot de journalist, die een groot deel van de publiciteit op zijn rekening heeft staan: „Hou toch op! Ik een ver- zoeningsmaaltijd betalen? Nee, dat feest gaat niet door, zóveel heb ik er niet aan verdiend.” Burgemeester Geukers van Bolsward, u ziet het: de mensen willen niet ge holpen worden. Dy’t lient is meastal sa goed net fan ünthald, as dy’t ütlient. van Pyter er nog een controverse bestaan tussen Hennaarderadeel en Wonseradeel, dan zou het misschien aanbeveling verdie nen in dit nieuwe jaar in onze gemeente een verzoeningsmaaltijd aan te richten voor beide colleges.” „Op kosten van Bolsward?” informeerde ik bij mr. J. A. Geukers. „Welnee, man!” riep hij lachend, „op kosten van de Friese journalist, die aan In het Limburgse plaatsje Eygelshoven hebben de kinderen extra vakantie: hun oude schoolgebouw werd zo oud en ver vallen, dat het gesloten moest worden om ongelukken te voorkomen. De meer dan 250 kinderen zouden dus naar de nieuwe school, die vlak naast de oude staat, moe ten, waren het niet, dat daarin geen ver warming is aangebracht aangezien het schoolbestuur en het gemeentebestuur het niet eens kunnen worden over de soort verwarming: kolen of olie suurschandaal op Nieuw-Guinea getuigt daarvan. De aanbevelingen, welke de commissie Witsen-Elias had gedaan, zijn goeddeels opgevolgd. De centrale figuur, advocaat-generaal Van Beek, zal zonder het predicaat „eervol” worden ontslagen. De overige betrokkenen voorzover nog in ambtelijke dienst zullen admi nistratieve maatregelen moeten onder gaan. Tenaanzien van reeds afgetreden ambtsdragers, zoals de voormalige goe- verneur dr. Van Baal, heeft de Neder landse regering van haar ontevredenheid doen blijken. Zelfs heeft zij een strafver volging overwogen, maar na het overleg met de kamercommissie voor Nieuw- Guinea heeft zij daarvan afgezien. Het inlichtingen-apparaat op Nieuw Guinea zal worden losgemaakt van het parket der justitie. Tenslotte zal meer spoed worden gezet achter de schepping van ’n medegevend apparaat de zg. Nieuw Guinea-Raad waarin de openbare zaken ook openbaar zullen worden behandeld. Zo zal de geruchtmakende schending van de mensenrechten op Nieuw Guinea er tenslotte dus toch toe zullen bijdragen, dat de democratie op dit gebiedsdeel voortgang vindt. werd meegedeeld, dat de apartheidspoli tiek niet te verenigen is met de zin voor gerechtigheid in het Koninkrijk der Ne derlanden. Blijkbaar heeft de Zuidafri- kaanse regering echter zien aankomen, dat het Nederlands oordeel een volgend jaar ronduit afkeurend zou luiden. Van daar, dat zij haar ambassadeur Gelden- huys liet aankondigen, dat het Neder landse standpunt „een ongunstige in vloed zou hebben op de vriendschappe lijke betrekkingen tussen beide landen”. Censuurkwestie. Maar in elk geval kan Den Haag zich erop beroepen, dat het ook niet schroomt in eigen boezem te tasten als het om de schending van mensenrechten gaat. Niet enkel de aanvaarding van het zogenaam de individuele klachtrecht met betrek king tot het Europese verdrag vormt daarvan het bewijs. Ook het optreden van het kabinet-De Quay inzake het cen- 2e week januari 1910. De bevolking van Amsterdam groeide in het afgelopen jaar van 565.214 tot 567.367 zielen. In dezelfde week, waarin de leden der Eerste Kamer schriftelijk hun instemming betuigden met het voornemen der regering het zg. indi viduele klachtrecht te erkennen, waardoor het dus mogelijk zal wor den, dat individuele Nederlanders zich bij de Europese Commissie kunnen beklagen over schending van het Europese Verdrag van de Rechten van de Mens in ons land, protesteerde de Zuidafrikaanse regering in Den Haag. Zij toonde zich ontevreden over de verklaring waarmede onze vertegenwoordiging in de Verenigde Naties zich in dertijd van stemming heeft onthouden over een voorstel tot afkeuring van de Zuidafrikaanse rassenpolitiek. Op het eerste gezicht deed de ontstem ming der Zuid-Afrikanen misschien wat merkwaardig aan. Zij zou uiteraard beter begrijpelijk zijn geweest als Nederland destijds vóór de omstreden uitspraak had gestemd. In ons land is de stemonthou- ding destijds namelijk niet algemeen met instemming begroet. Het was een publiek geheim, dat met name de rijksdelen in de West, met hun verschillende volksgroe pen, liever hadden gezien dat onze ver tegenwoordiging onomwonden tegen de apartheidspolitiek had gestemd. Het had minister Luns vast heel wat diplomatie gekost om tot een eensluidend standpunt voor het gehele koninkrijk te geraken. Het Plein wilde het „stamverwante” Pre toria echter kennelijk niet plotseling voor het voldongen feit van een koerswending stellen. Het bewerkstelligde, dat dit jaar bij monde van de Nederlandse woord voerder, drs. J. Meyer, nog met een waar schuwing kon worden volstaan waarin Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 nen, die Spanje veroveren breng gel mee. In Spanje kwam zoaoende de tegel in de 14de eeuw in gebruik als wandversiering. Nederland had reeds lang voor de 80- jarige oorlog contacten met Spanje en zo zullen wij ook wel in kennis zijn geko men met de tinglazuur tegels die in Span je werden gemaakt. De uitvoer van het tinglazuur aardewerk uit Spanje ging via Majorca, vandaar de naam majolica voor dit soort aardewerk en via Italië heeft deze techniek ons land waarschijnlijk be reikt. In Antwerpen wonen in 1508 reeds Ita liaanse pottebakkers. Na de val van Ant werpen in 1585 wijken vele handwerks lieden uit, ook naar de Noordelijke Ne derlanden. Er wonen dan glei- of pla teelbakkers in Middelburg, Haarlem, Amsterdam, Dordrecht, Delft en Rotter dam. In Friesland woonden 1600 (volgens de mededelingen die daaromtrent in de Encyclopedie van Friesland te vinden zijn) in Harlingen de gleibakkers Steefen Geertsen de Olde, Witse Alkema, Claes Aerntsz, Hendrick Dircks, terwijl in Leeuwarden een Simon Toenis van de Pijpe van Delft zijn bedrijf gehad moet hebben. geweest; bekende plateelschilders waren o.a. Adam Sybel (Workumer Kamer in Fries Museum), Pals Karsten (schoor steenstuk in Dokkumer burgemeesterska mer, 1773). Behalve de geschiedenis door de eeuwen heen, leert ons deze tentoonstelling ook veel over de motieven die in de verschil lende eeuwen werden toegepast, de spon sen, de werktekeningen -- den bij het beschilderen breken niet. De tentoonstelling zal in Friesland het eerst te zien zijn in Harlingen van 26 januari tot en met 6 februari in de Am bachtsschool. Bij deze expositie in Har lingen zal men tevens een collectie Har- linger tegels kunnen bewonderen, af komstig uit Harlinger huizen. Daarna zal de expositie te zien zijn in Bolsward, Jubbega, Leeuwarden, Dokkum, Mant- gum, Murmerwoude en Heerenveen. Doordat het Fries Museum en het Prin- cessehof bereid waren naast de stukken die zij reeds aan het Bureau van de Rijks- inspecteur voor Roerende Monumenten hadden afgestaan, voor de plaatsen in Friesland hun medewerking te verlenen zullen op deze expositie ook tegels af komstig uit ons gewest te bewonderen zijn. In het jaar dat de Makkumer Aardewerk fabriek ongeveer 300 jaar zal hebben be staan en het Aardewerkmuseum in het Waaggebouw te Makkum zal worden ge opend, is deze tentoonstelling „Tegels” een unieke gelegenheid om iets meer te leren over de geschiedenis en de schoon heid van oude tegels. van de Duitse Rijks Partij gehouden. LinksVele inwoners van Kaiserlautern hingen biljetten aan met waarschuwin gen tegen de D.R.P. Rechts: Het middelpunt van de D.R.P.-bijeenkomst was ongetwijfeld voorzitter Meinberg. Oberlander. Nog in ander opzicht trokken de rechten van de mens de aandacht van Haagse kringen. De Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. dr. Oberlander, verscheen het afgelopen weekeinde name lijk aldaar in het particuliere hotel-Cen- traal om een verklaring af te leggen voor een internationale commissie van gewe zen verzetslieden. Het ging er om of hij verantwoordelijk moest worden geacht voor de massa-moorden, welke in 1941 in Lemberg zijn gepleegd. Hij is name lijk kapitein geweest van het zg. Nach- tigall-bataljon, dat destijds gedurende ze kere periode deze stad bezet heeft ge houden. Minister Oberlander onderwierp zich vrijwillig aan dit onderzoek, dat aanvankelijk diep geheim plaats had. Toen de verblijfplaats der commissie uit lekte, liet deze weten, dat zij nog niet tot een conclusie was gekomen, mede doordat haar onderzoek wordt bemoei lijkt door de weigering van Oostduitse getuigen om te verschijnen, doch tevens als gevolg van het feit, dat telkens nieuwe beschuldigingen zonder be wijskracht worden gelanceerd om de Westduitse minister te belasten. Met na druk wees de commissie de indruk af, dat er verband zou bestaan tussen deze zaak en de recente anti-semitische uit spattingen. In de rubriek „Moet U horen” schreef dinsdag Willy Levie in Het Vrije Volk: Burgemeester Geukers van Bolsward is een man met milde humor. In zijn nieuwjaarsrede heeft hij achte loos maar heel fijntjes een toespeling gemaakt op een dramatisch voorval, dat zich in november in zijn gemeente had afgespeeld. In die maand dan had het college van B. en W. van Hennaarderadeel een eten tje besproken in een hotel van Bolsward. Na~1650 ziet men ook in Friesland de In afwachting van een seintje van de ober hadden de heren zich in de con- versatiezaal teruggetrokken. Toevallig echter hadden B. en W. van Wonseradeel zich ook voorgenomen zich in datzelfde hotel te goed te doen. De kellners, zich niet bewust van het feit, dat zij de verkeerde bestuurders voor zich hadden, leidden B. en W. van Wonseradeel naar de gedekte tafel van Hennaarderadeel, waarbij het geachte college zich aangenaam verrast toonde over de vlotte bediening en meteen aan het werk toog. Toen kort daarop Burgemeester en Wet houders van Hennaarderadeel de eetzaal j binnentraden, was 't kwaad al geschied. Vertoornd (aldus heet het) gingen zij heen. De wijze Salomo van Bolsward heeft nu j in zijn nieuwjaarsrede gezegd: „Mocht De Maatschappij Hollandia heeft naast terein nu ook een herberg gekocht te Scharsterbrug. Men vermoedt, dat men hier een fabriek wil stichten voor gecon denseerde melk. Gelukkig valt er in Duitsland zelf nogal wat verzet tegen de nazi’s te melden. In Berlijn treedt men pp grond van gealli eerde bepalingen krachtig op tegen de kladderaars en ook in andere delen van Duitsland laat de politie het er niet bij zitten. Het gevaar blijft natuurlijk in Duitsland bestaan, dat er op een gegeven ogenblik de gewone burger weer meege sleurd wordt in een redeloze, mystieke verheerlijking van de Duitse stoerheid, want niet ten onrechte heeft Van Dam, de vertegenwoordiger van de joodse ge meenschap in Duitsland, er op gewezen, dat de democratie in Duitsland niet ont staan is van binnen uit, maar is opgelegd door de overwinnaars in de oorlog. Men heeft zich daar zeer wel bij gevoeld, maar het pleit toch niet voor de inner lijke drang, die weerstand te moeten ge ven in tijden van nood. Voor de laatste maal heeft president Eisenhower de State of the Union, te ver gelijken met onze troonrede, voorgelezen. Begin volgend jaar zal de in november te kiezen president dat doen en Eisen hower is niet herkiesbaar voor een derde ambtsperiode. Veel nadruk heeft Eisen hower in deze laatste boodschap aan het congres gelegd op zijn streven naar vrede en ontspanning. Hij meende ook bij de Russen enkele tekenen te kunnen waar nemen, die in deze richting zouden kun nen wijzen, maar bijzonder uitvoerig ging hij hier niet op in. Evenmin als op de problemen, welke op de topconferen tie aan de orde moeten komen. Maar Eisenhower had ook een waarschuwing voor Rusland en een geruststelling voor zijn landgenoten: de intercontinentale ra ket Atlas heeft haar deugdelijkheid be wezen. De uitgaven voor defensie blijven op hetzelfde peil, hetgeen bij de welis waar geringe stijging van de prijzen toch een vermindering aan vuurkracht te zien zal geven. De uitgaven voor het onder zoek in de wereldruimte zullen verdub beld worden. Ondanks dat zal de presi dent een sluitende begroting indienen. Dat wordt o.a. mogelijk gemaakt door de hoge ramingen van de inkomsten, die in dit als zeer voorspoedig aangekondigde jaar in de staatskas zullen vloeien. In ieder geval kan de republikeinse partij zonder tekort op de begroting de verkie zingscampagne gaan beginnen. Op dezelfde dag, dat Eisenhower zijn boodschap in het congres voorlas, kon digde Rusland aan, dat het over enkele weken in de Stille Oceaan, tussen de Hawai. en Fidji-eilanden, proeven zal nemen met een nieuwe krachtige raket, die bestemd zal zijn voor het lanceren van satellieten naar andere planeten. Des kundigen nemen aan, dat de proeven wel zullen lukken omdat dit wel geen echte proeven maar demonstratieproeven zullen zijn. Waarom anders zou Rusland, dat over een enorm grondgebied beschikt, m,et hier en daar nagenoeg geen bevol king, zich zo aan de openbaarheid prijs geven? Terwijl Eisenhower aankondigt dat de Atlas perfect werkt, kondigt Rus land proeven met nieuwe, krachtige ra ketten, onder het nieuwsgierig oog van de gehele wereld aan. Een betere voorbe reiding van de topconferentie is nauwe lijks denkbaar. Boven de Franse regering pakken zich donkere wolken samen. Niet dat zoals onder de derde en vierde republiek hier door de regering met aftreden bedreigd wordt, het is slechts één minister, die eventueel vertrekken zal, maar een minis ter, die zozeer het vertrouwen in de munt vertegenwoordigt, dat geruchten over handelaar stuurde voor letjes naar Engeland. Te Beetgum werd een 31-jarig meisje door haar minnaar vermoord. De dader heeft bekend. De fa. Baarda en Co. te Bolsward heeft haar kantoren, magazijnen en werkplaat sen verplaatst van de Grote Dijlakker naar de Appelmarkt. Ter overname aangeboden een ruime, winstgevende vleeshouwerij, liberaal Is raëlitisch. Door het buitengewoon zachte weer is het gras de laatste dagen ongeveer 2 centimeter gegroeid. Hier en daar laten de boeren het jongvee reeds weiden. Zo heet de fraaie katalogus die behoort bij de tentoonstelling „Tegels”, die, uit gaande van het Bureau van de Rijksin- specteur voor Roerende Monumenten en in Friesland organisatorisch verzorgd door de tentoonstellingskommissie van de Fryske Kultuerried, vanaf 26 januari zijn rondgang door ons gewest zal be ginnen. Deze tentoonstelling is'juist ook voor Friesland zo interessant omdat ook hier sedert eeuwen tegels zijn gemaakt en in vele huizen en boerderijen nog oude te gels worden aangetroffen. De tentoonstelling bestaat uit originele tegels, terwijl daarnaast foto’s een beeld geven van de tegels in de oudheid, de landen van de Islam, in Europa tot ca. 1500, de verspreiding van de Nederland se tegel in Europa en de toepassing in ons land. Reeds in de piramiden in Egypte heeft men blauwe tegels aangetroffen, terwijl de wanden in Assyrische paleizen te Ni neveh met geglazuurde tegels waren ver sierd. In Griekenland en het Romeinse Keizerrijk heeft men geen geglazuurde tegels gevonden, doch de Mohammeda nen de te- Nog steeds houdt de golf van anti-semjtisme, die in West-Duitsland is begonnen, aan. Uit diverse delen van de wereld wordt de activiteit van kladderaars van hakenkruisen en van anti-joodse leuzen gemeld, maar nergens toch is deze bezigheid zo verbonden met een afschuw lijk verleden als in Duitsland. Hoe verschrikkelijk deze anti-semitische uitingen ook zijn, zij vormen maar een onderdeel van een ernstiger probleem, namelijk de driestheid waarmee vroegere nazi’s en jonge nazi’s de kop weer durven opsteken en durven pleiten voor een anti-democratische, vaak anti-Westelijk, op extreem nationalisme ge grondvest Duits Rijk. zijn aftreden al een daling op de Parijse beurs hebben veroorzaakt. Antoine Pinay, de minister van finan ciën en economische zaken, want om hem gaat het, heeft eind vorige week te genover de pers verklaard, dat hij niet van plan is accoord te gaan met een paar plannen, welke volgens hem in strijd zijn met de tot dusver gevolgde liberale politiek, die het land er weer wat boven op heeft gebracht. De minister van jus titie heeft namelijk een plan ontworpen om aan de werknemers van vennoot schappen een zekere medezeggenschap te geven. Dit zou, volgens Pinay, uitlopen op een sowjetisering van Frankrijk. Het project is zeer bescheiden en het voor beeld in Duitsland heeft geleerd, dat het zelfs wanneer het uitgevoerd wordt, niet veel om het lijf heeft. Evenzeer is Pinay gekant tegen een staatsbank voor econo mische ontwikkeling, die volgens hem alleen maar zou dienen om noodlijdende bedrijven in leven te houden en van een eigen sanering af te houden. Een nationale maatschappij voor de distri butie van aardolie, een ander regerings- plan, is voor Pinay al even onaanvaard baar. Dit zijn de aanleidingen tot wat men een kruipende crisis kan noemen. De tegen stellingen tussen Pinay en de Gaullis tische elementen in de regering zijn ook op ander terrein groot. Pinay ziet niet veel heil in een nationalistische, tegen de huidige vorm van de N.A.V.O. gerichte politiek en ook met de Algerijnse poli tiek van De Gaulle is hij het niet hele maal eens. Bovendien komt erbij, dat hij zijn voorzichtige, op waardevastheid van de munt gerichte politiek in gevaar ge bracht acht door voortdurende aandrang van o.a. de minister van industrie, die als moderne econoom, in de stagnatie een ge vaar voor de toekomst ziet en wat roya ler wil gaan investeren. Tenslotte willen de onafhankelijken, waarvan Pinay een van de voornaamste mensen is, de macht van de president wat beteugelen ten gun ste van het parlement. De Gaulle zou deze week de ontstane knoop doorhak ken. verschillende grotere bedrijven komen; in Harlingen meerdere, in Makkum twee, in Bolsward één. Harlingen: De reeds voor 1667 bestaan- re tegel- en plateelbakkerij aan de Zout- sloot; 1687 eigenaar Sybrand Feytema. Verder buiten de Kerkpoort ten zuiden van Harlingen het bedrijf van Theunis Clasen (1672). In de Raamstraat het bedrijf Pytterse Grauda (1684). Makkum: Twee bedrijven. Dat van de Kingma's werd 1835 verkocht en ge sloopt. Het andere is de bekende, nog volop werkende plateel- en tegelbakkerij van de Tichelaars. BolswardPlateelbakkerij buiten de Sand- ster poort (thans GleibakkerijEige naars o.a. Joh. Tichelaar, Hero de Jager, Jan Steensma en Wybe Steensma (1737) De tegelproductie is in Friesland groot i $t:” ■7

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1