HET WORKUMER RECREATIEPLAN 7 "O Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen Is het bevolkingsonderzoek even noodzakelijk als in de jaren direct na de 2e wereldoorlog? JJi Sfl till II Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F werden T uindorp-Oostzaan Zilveren filmpjes De vijand, hoewel teruggedrongen, ligt nog altijd op de loer - r J 56eJAARGANG DINSDAG 19 JANUARI I960 No. 5 EBB Hwat hat hand PIET. 85 Koppichheit is it meast düdlike biwiis fan dommens. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) de praktyske ütfierin wolle it graech oan i naar zijn mening, zo’n recreatiecentrum zou kunnen worden gesticht en waar zo merhuisjes kunnen worden gebouwd. Volgens deze tekeningen kan zo’n recre atiecentrum worden aangelegd op de zui delijke punt van de waard, ongeveer in de omgeving van het bestaande zwem bad. Het voorziet in de aanleg van kam peer- en parkeerruimten, speelweiden, kanovijvers, het bouwen van een pavil joen, een badhuis en een 24-tal zomer huisjes. Een kostenbegroting voor de uitvoering van dit plan is nog niet gemaakt omdat het eerst nog verschillende instanties moet passeren. Het spreekt vanzelf dat hiermede zeer belangrijke uitgaven ge moeid zijn, alleen al het ophogen van dit De redders zijn weer kloek paraat Geen vrieskou kan hen keren Kijk hoe er een te rillen staat In wjt, doorweekte kleren. Zij zwalken in hun open boot Om de laatsten op te halen De eensgezindheid wordt weer groot Die spreekt in alle talen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie en kleine Bolsward Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 27 ha grote terrein tot ongeveer 2 m. bo ven N.A.P. zal volgens een zeer globale rekening ongeveer f 500.000,kosten. Daar de uitvoering van dit plan waar schijnlijk nog wel enige tijd op zich zal laten wachten immers zullen eerst de vereiste goedkeuringen moeten zijn ver kregen hebben B. en W. gemeend door een voorlopige oplossing in de al lereerste behoefte aan kampeerterrein te moeten voorzien. Volgens dit plan, zal de strook langs het zool vanaf de afbuiging van de Slinke- wei tot het zwembad, als kampeerterrein worden ingericht. Hiervoor is nodig een gebouwtje met was- en toiletgelegenheid te bouwen en enige beplanting aan te brengen. De kosten van een en ander, waaronder aanleg van elektrisch licht en waterleiding is begrepen, worden be groot op f 18.000,Waarschijnlijk zul len op deze strook ook enkele zomer huisjes worden gebouwd. De zomerhuisjes in ’t merengebied zijn gedacht bij de Zandmeer. Naar bekende opvattingen bij de Provinciale Planolo gische Dienst moet er rekening mee ge houden worden, dat dit plan de goedkeu ring van hogere instanties niet zal kun nen verwerven. Ook het daar nog staan de uitneembare zomerhuisje (eigen aan de heer Dijkstra) zal dientengevolge moeten worden opgeruimd. Foto Max Koot Vandaag viert H.K.H. Prinses Margriet haar 17e verjaardag. Zoals in de Nieuwjaarsrede van de bur gemeester van Workum werd medege deeld, is aan Ir. P. Bügel, architect en stedebouwkundige te Groningen, de voor bereiding opgedragen van de wettelijk verplichte herziening van het uitbrei dingsplan. B. en W. hebben, mede op verzoek van plaatselijke instellingen, die zich bezig houden met het bevorderen van vreem delingenverkeer, de heer Bügel gevraagd zijn gedachten in de eerste plaats te willen laten gaan over een recreatie centrum en het bouwen van zomerhuis jes in de omgeving van de zandige grond en het Zandmeer. Hieraan gevolg geven de, heeft de heer Bügel tekeningen toe gezonden, waarop is aangegeven waar, kennen bij dit onderzoek naamde „inactieven”. Dit zijn nl. personen, die op dere manier in 1 Andere afwijkingen. De radiofotografie, het „Schermbeelden’’ is een onderzoek van gezonde mensen, die een vrij groot aantal onbekende af wijkingen blijken te hebben. In 1957 werden door het Bevolkingson- cies bij 25.583 personen afwijkingen min of meer of vermelden waard waren, gevonden. Hierbij werden niet gerekend aangebo ren skelet- of vaatafwijkingen óf hou- dingsafwijkingen en Dat wil dus zeggen één op acht gezonde mensen had één of andere afwijking in de borstorganen. Men noemt vaak Neerlands hokjesgeest En smaalt op vele „zuilen” Iedereen graait voor zich het meest Graaft voor een ander kuilen ’t Is waar, daarom sterkt ons dit beeld In kou een warmend teken: Volks eensgezindheid wordt geheeld Wanneer de dijken breken. Bolsward krijgt weer bevolkingsonderzoek In verband met het komende be volkingsonderzoek op t.b.c., dat te Bolsward gedurende het tijdvak van 22-29 februari a.s. zal plaats vinden publiceren we een tweetal artikelen over deze gevreesde volksziekte en de bestrijding daar van. Hier volgt het eerste artikel. Het tweede, dat meer praktische aanwijzingen geeft hopen we te plaatsen op 16 februari a.s. Red. Posma, Sneek. Benoemd tot wetenschappelijk assistent bij het Fries Museum te Leeuwarden dr. A. Wassenbergh, geboren te Makkum. Aanbesteed verbouwing voormalig Kan tongerecht Bolsward tot Amsterdamse Bank. Laagste inschrijver W. Franzen voor f 12.630, Felle koude en sneeuw in Griekenland. Kogelvrij vest uitgevonden, Nog meer oorlogstoebereidselen, Grote mijninstor ting in België, Dalende ontvangsten van de Spoorwegen, Wil Japan weer oorlog voeren j was Dit cijfer was Bedrijfsonderzoek. Gezien al deze belangrijke punten, die bij het onderzoek naar voren komen en de noodzakelijkheid, dat een ieder onder zocht dient te worden, niet alleen uit verantwoordelijkheid tegenover zich zelf, maar zeer zeker ook tegenover de ge meenschap waarin hij leeft, is het zo jammer, dat een aantal mensen niet aan dit onderzoek deelneemt, omdat zij op een of andere manier op het bedrijf waar zij werkzaam zijn, worden doorlicht. Het bevolkingsonderzoek moet primair gezien worden, de doorlichtingen op het bedrijf als een tussentijdse controle-maat- regel. Het wil ook voorkomen, dat een heel gezin zich verschuilt achter de door lichting, die het hoofd van dit gezin op het bedrijf moet ondergaan. Tijdens het bevolkingsonderzoek komen dan van deze mensen oproepkaarten terug met de opmerking „wordt op het bedrijf door gelicht”; bij een ingestelde controle blijkt dat niet juist te zijn. Deze lieden spelen niet alleen met hun eigen gezondheid, maar ook met die van anderen. Bovendien komt er een hiaat in het foto archief en kan de huisartsen over deze mensen geen inlichtingen verstrekt wor den. dit hiele stik Fryslan, liket op neat. En is der wol ien stik fan Fryslan, hwer’t sa lang en sa oanhaldend de bifolking efterüt rint as krekt hjirre? Al mear as sawntich jier leit dit gebiet foar anker en sjocht hja har biwenners migrearjen en emigrearjen nei binnen- en bütenlan. It lid fan Deputearre Steaten, de heat Hoogland, hat der yn de léste Steatesit- ting jitteris op wiisd en tajown, dat it foar dy gemeenten, mei har tige biskie- den ynkomsten, net maklik wie om de wegen yn har gemeenten oan to pakken, mar hy sei derby, dat hja net folstean koene mei dat as iennichst argumint nei foaren to bringen. Hy woe der op üt, dat hja meimekoar dochs initiativen nimme moasten, dan wie der altyd in kans om de wurken op de iene of oare manear yn de sfear fan de praktyske utfiering to bringen. Wy wolle it graech oan de kompetinsje fan dy gemeentebistjuten oerlitte oft hja op dizze ütnoeging yngean wolle, mar fêst stiet wol, dat üs histoaryske Himdiken en oare aide séwarrings, yn üs tiid skjin üttsjinne hawwe foar it moderne for kear. Yn sa’n situaesje is it dochs wol in hiele swiere opjefte om it ekonomysk libben mear gong to jaen. Nou’t de regearing dêrby de hiele greid- hoeke ophongen hat oan de kearn Snits en de sub-kearn Lemmer, mei men wol freegje, hwat harren bisielt. It earste yn- dustrialisaesjeskema gyng üt fan de tins, dat men de efteroankommende hoeken, mei in bulte wurkleazens, ekstra helpe moast. Dat hie de algemiene sympathy, mar it nije plan, hwer’t de ekonomen sa- folle biswieren tsjin hawwe, om’t it gjin fleis en gjin fisk is, moat üt soasiale mo- tiven wol beare as skuorde klokken. Yn pleats fan dizze swiersilende plattelansge- meenten, mei har natuerlike steunpunten yn de lytse stêdden, to helpen, krije hja in traep nei. De hear Wever fan Frentsjer, in kollega yn de nederklits, hat foar syn partij jitte ris felle krityk ütoefene op dit ünrjucht- feardige en ünbigryplike dwaen. Winlik is der nimmen, dy’t ünpartidich oardielje kin, dy’t it systeem wol rjuchtfeardich achtet. It makket my eltse kear lilk as de hege hearen sok ünrjucht mei it frjemde wurd diskriminaesje goed prate wolle. Is diskriminaesje hwat oars as ünrjucht? Is de rassen diskriminaesje hwat oars as it ünrjucht foar de minsken mei in oare een of an- hun leven een tubcu-u- Harns is leedlik, leus proces hebben meegemaakt en welk proces tot stilstand is gekomen, zonder dat ze klinisch ziek geweest zijn. Er is echter aangetoond, dat in de loop van 5 tot 6 jaar 3 tot 5% van deze inac tieven weer ziek wordt. Van degenen, die wél klinisch ziek weest zijn en in een Sanatorium verpleegd, recidiveren 30%. Deze personen zijn door het Bevolkings onderzoek onder controle van het Con sultatiebureau gebracht, waardoor de ongunstige ontwikkeling bijtijds herkend en behandeld kon worden. Stralingen. Een punt, dat de gemoederen over de gehele wereld hevig bezig heeft gehou den, is de hoeveelheid stralen, die de mens zonder gevaar kan worden toege diend. Bij aanwending van goede apparatuur, goede bescherming en controle, levert de aanwending van röntgenstralen geen en kel gevaar, maar is ze integendeel een ze gen voor de gehele mensheid, omdat deze stralen het mogelijk maken diep verbor gen afwijkingen aan het licht te bren gen, zoals op geen enkele andere wijze mogelijk zou zijn. Het staat nu vast, dat men vanaf de dag De sneeuw jaagt over 't polderland Winter, het vriest tien graden De burgers moeten hand aan Door ’t ijzig water waden De klok klept dringend, het gevaar Is niet meer te ontkomen. De vloed stijgt hoger, hoger waar Het dijkgat wild blijft stromen. Als de eerste morgenschemer gloort Verlaten ze hun huizen Evacuatie gaat stil voort Eén, twee, bijna tienduizend Zij worden onderdak gebracht De strijd moet weer gestreden Als in die februari-nacht Nu zeven jaar geleden. Archief. Door het vastleggen op een foto van alle mogelijke afwijkingen aan de orga nen van de borstkas, is waardevol docu mentatie- en vergelijkingsmateriaal ver kregen, dat van het grootste nut blijkt te zijn voor de medici én patiënten. Dit materiaal is ondergebracht op de 7 Dis- tricts-Consultatiebureau's in de drie Noordelijke provincies. Wil men dus „bij” blijven, dan is het noodzaak dit documentatie materiaal re gelmatig aan te vullen. En dat is pas weer mogelijk indien een ieder aan de oproep gehoor geeft. Bejaarden. Het is een verheugend verschijnsel, dat in de laatste jaren de bejaarden een gro tere belangstelling voor dit onderzoek krijgen. Velen van deze personen menen, omdat ze nooit ziek zijn geweest, ook geen tuberculose te hebben. Maar juist door hun lang leven hebben deze mensen meer kansen om besmet te worden dan de jongeren. Bovendien is hun weerstand bij het ouder worden aanmerkelijk verminderd. De tuberculose zal zich als een chroni sche afwijking bij deze bejaarden mani festeren. Bij nader onderzoek blijkt dan, dat zij positief sputum hebben. Verhoudingsgewijze treft men bij deze ouderen meer afwijkingen aan, dan bij de jongeren. Vooral de relatie grootouders-kleinkinde- ren moet hierbij niet uit het oog worden verloren. 3e week januari 1935. Vergadering Bolswardse reddingsbrigad De brigade heeft nu in 16 plaatsen in de stad reddingsmiddelen in eigendom (in bruikleen bij de gemeente). Aangeschaft zal worden een afgedankte auto waarme de in de zomer oefeningen zullen wor den gehouden om pseudo drenkelingen daaruit te bevrijden. Bij Hospes Hiemstra te Kornwerd een geslaagd optreden van de goochelaar Brandsma van Makkum. Lijnolie verkrijgbaar in grote hoeveelheden. Olieindustrie (naast de Gasfabriek). Hollandia’s Roomboter, pond. Fondspakken vet. 25 cent. Fa. Jobs. B. men fan de lju, dy’t üs dat oan- dogge, in biwiis leverje kin fan deug- dekkens fan dat systeem. Elts sjocht, dat hjir minsken, saken, fabriken en plakken mei üngelikense mjitte bihanle wurde, elk sjocht dat it de sterksten binne, dy’t ekstra steun krije en dochs binne it mar inkelden yn dy bifoarrjuchte plakken, dy’t de moed hawwe om tsjin dit ün rjucht to protestearen. Mei eare moat neamd wurde de foarsitter fan de keamer fan keaphannel en fabriken yn Grins, dy’t iepentlik opkaem foar Appingedam, mei eare wol ik ek neame Deputearre Steaten fan Oerisel, dy’t opkamen foar Stienwyk. Mei foldwaning haw ik ek heard, dat de hear Folkertsma fan de Fryske Keamer him yn it publyk utere hat oer de ünne- dige kearnoanwizing. Syn wurd sil faeks fierder trochkringe as it lüd fan it Fryske plattelan en dêrom bin ik der bliid mei. Hwant it is wier, dat alle arguminten fan ekonomyske en soasiale aerd pleitsje foar in algemiene regeling, dy’t de ün- dernimmers frij lit om har bidriuw dér to fêstigjen of troch to setten, dêr’t hja de béste kansen sjogge. En dat de alge miene forbettering fan wegen, havens en kanalen it hiele gebiet helpe, wylst de bysündere help oan de ynfra-struktuer dan jown wurde koe oan al dy doarpen en stêdden, hwer’t de aktiviteit op dit gebiet it greatst wêze soe. Dat wie in earlik en forstannich bileid, dat elts plak de bileanning jaen soe nei har dieden. Hwat hjir nou fortoand wurdt, is it baesspyljen fan it domme potlead, in systeem fan fier oertrutsen planomaly, it skeanlüken fan forhaldingen en situaes- jes, it yngean tsjin it histoarysk patroan fan lan en folk, it deltriuwen fan libbe- ne plakken, it üntmoedigjen fan baes- keardels, dy’t yn dizze hoeke mei har eigen jild fikse saken en bidriuwen op houd hawwe. En ik moat de earste namme fan in des kundige noch hearre, dy’t dit plan foar syn rekken nimt. Lykwols de macht fan de Steat is yn üs tiid great, greater as it tal lju, dy’t in stevige rêchbonke hawwe om it maetskiplik ünrjucht óf to wizen. Hwa de striid winne sil op den dür, stiet foar my fêst, mar hwerom moat it faeks jierren duorje foar’t sa fier is en hwerom moat der earst safolle ünnedich en ün- rjuchtfeardich leed en skea oan de min sken oandien wurde, foar’t it sa fier komt Tj. de J. van geboorte, tot z’n 30e jaar, iedere dag een röntgenonderzoek zou kunnen ondergaan om de toegestane dosis stra ling te ontvangen. Er is dus in dit opzicht geen enkel ge vaar te duchten van het bevolkingsonder zoek. Dat we, ondanks dat, toch alles in het werk wordt gesteld om de bescherming van de patiënt en onderzoeker zo groot mogelijk te maken, is vanzelfsprekend. cent per Algemeen. Naar aanleiding van de verschillende in- fectie’s die zich begin 1959 in Neder land hebben voorgedaan, deelde de In specteur in Algemene Dienst van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, speciaal belast met de tuberculose-bestrij- ding Dr. C. R. N. F. van Joost San de Pers mede: „dat men deze plotselinge explosies moet zien als een waarschu- wingssein, een rode lamp!” Want al loopt de tuberculose terug, het betekent geenszins dat men er al is en dat men met de tuberculose-bestrijding geen moment passief mag worden. De medische wetenschap niet en het publiek beslist niet. Tuberculose-bestrijding in Nederland is een zaak van vrijwilligheid. Alleen on derwijzend personeel en alle anderen, die op een school werkzaam zijn, zijn wet telijk verplicht zich om de 2 jaar te laten onderzoeken. Voor ieder jaar is het een zaak van eigen verkiezing of men wil meewerken aan onderzoek en controle. Uit de recente ontdekkingen van tuber- culose-gevallen blijkt eens te meer, hoe nuttig en noodzakelijk het is, dat men een actief bestrijdingsorgaan in stand houdt, maar ook, hoe nodig het is, dat de gehele bevolking actief meewerkt en deelneemt aan het Bevolkingsonderzoek en dat men zijn kinderen laat deelnemen aan de schoolcontróle. HWA SIL DE PRIIS WINNE? De bifolkingssifers foar Fryslan hawwe de léste wiken sjen litten, dat de greidhoeke, yn de agraryske tiid it hert fan Fryslan, yn üs tiid it ekonomysk swakste diel fan Fryslan ütmakket. Op de bifolkingskaert- sjes wie dat de wite hoeke, hwerby alle oare dielen, it minst de bouhoeke, by óf- stieken. De tiid, dat de Walden de ear- me, forlitten hoeke wie, is foarby. Hwat dér de léste tritich jier bard is, stekt gunstich óf by üs hoeke en troch it oan- wizen fan dat hiele gebiet as üntwikke- lingsgebiet, binne hja jitteris in hiel stik de goede wei opgien. Fan herten bliid binne wy oer dizze forbettering, dy’t him ek tige düdlik sjen lit oan de fuortsette elektrifikaesje, de oanslutings oan de wetterlieding en in hiel rige fan üntslu- tingswegen. De plannen om de greatfor- biningswei foar autoforkear fan Grins nei Amsterdam oer Easterwalde to lie den, sil op en nij in greate stipe wêze foar it ekonomyske libben fan dy hiele hoeke, as der om tocht wurdt, dat de sydwegên hjir ek in bilangrike rol spylje. Hwat dêrfoaroer yn de greidhoeke bard is, moat elts, dy’t hjir in bytsje oardiel oer hat, wol djip toloarstelle. Nei it plan foar rykswei 43 fan de óf- slütdyk nei Grins, in plan dat al foar de oarloch bigoun is, is der in blinders bytsje oan de greidhoekswegen dien. Al- linnirh de forbining oer Wytmarsum nei mar de oare wegen yn 1 kleur oer? En it singeliere is, dat nim Er zijn in ons land nog duizenden besmettingsbronnen, waarvan slechts een gedeelte als zodanig bekend is. En telkens weer worden nieuwe besmettingsbronnen ontdekt, die reeds korter of langer tijd een gevaar voor hun omgeving hebben opgeleverd. Grotere of klei nere explosies van tuberculose, tengevolge van het contact met deze infectie-bronnen zijn in de laatste jaren meermalen geweest. Het is dus taak, dat de activiteit van de opsporingsorganen niet vermindert, doch integendeel toeneemt”, aldus Dr. van der Lee in het orgaan „Tegen de Tuberculose”, aangehaald op de onlangs te Bolsward gehouden voorlichtingsavond. Het is dus ook thans nog dringend nood zakelijk, dat regelmatig de bevolking wordt geschermbeeld om verborgen be smettingsbronnen op te sporen. In herinnering moge gebracht worden de verschillende tuberculose-explosies in Neede, Ter Apelkanaal en omgeving, in Millingen, Alkmaar en Haarlem, waar ruim 175 personen slachtoffer zijn ge worden van verschillende besmettings bronnen. Op verraderlijke wijze heeft hier de tu berkelbacil toegeslagen. Ziekte- en sterftecijfers. Ten aanzien van 1957 heeft de daling van het ziektecijfer zich weliswaar voort gezet, nl. in 1958 werden 7131 gevallen van actieve tuberculose bij de Consulta- tiebureau’s geregistreerd. (In 1957 wa ren dit er 7490). Het is echter nog een aanzienlijk aantal dat niet onderschat mag worden. Ter vergelijking tussen 1958 en voor gaande jaren volgen hier nog enige cij fers betreffende de daling van het ziek tecijfer. Per 10.000 inwoners bedroeg het aantal - -1 J-l J r. -> Vijf jaar later in 1957 nog 6.84 en In de laatste jaren is er dus een vertra ging in de daling van het ziektecijfer waar te nemen. Sinds het begin van deze eeuw is het tuberculose-sterftecijfer zeer sterk ge daald, vooral na de tweede wereldoorlog, onder invloed van meer gunstige hygiëni sche en sociale omstandigheden èn van de verbeterde opsporing, diagnostiek en behandeling. Ook hier ter oriëntatie enkele cijfers van deze daling vanaf 1900 tot 1958. Per 100.000 inwoners bedroeg het sterf tecijfer in 1900 gemiddeld 200, van 1925 tot en met 1929 was dit 90. In 1941 was dit reeds gedaald tot 59, terwijl in het eerste naoorlogsejaar 1945 er een stijging was tot 86 per 100.000 inwo ners. Dit cijfer was in 1952 gedaald tot 12, in 1955 tot 6,7, in 1957 tot 4,73 en in 1958 tot 4. Men dient zich wel te realiseren, dat de tuberculose toch nog steeds één van de tien voornaamste doodsoorzaken in Euro pa is en al behoort Nederland mét de Skandinavische landen tot die gebieden, waar de tuberculose het verst is terugge drongen, toch zal men waakzaam moeten blijven om deze plaats niet te verliezen, want het Nederlandse volk leeft niet ge ïsoleerd. Miljoenen buitenlanders bezoeken jaar lijks ons land. (In 1957 plm. 15 mil joen). In grote getalen komen Nederlanders op tochten buiten onze grenzen in contact met mensen in landen, waar de tubercu lose nog een zeer ernstige bedreiging voor de volksgezondheid vormt. Men kan rustig aannemen dat er regel matig „import” van de ziekte plaats vindt. Over de gehele wereld sterven jaarlijks nog ca. 5.000.000 personen, d.w.z. elke 6 a 7 seconden één aan tuberculose. In Nederland is zeer veel bereikt, dank zij een krachtig opsporingssysteem, waarbij het Bevolkingsonderzoek een zeer be langrijke rol heeft gespeeld en nog steeds speelt. Men zal er voor moeten waken, dat al dat werk dat hiervoor is gepresteerd, niet te niet wordt gedaan door op de lauweren te gaan rusten. Met voldoening kan geconstateerd wor den, dat ook de bevolking in de drie Noordelijke provincies steeds weer be grijpt, waarom het opgeroepen wordt om geschermbeeld te worden. Regelma tige controle is en blijft gewenst. „Inactieven”. Van zeer groot gewicht is het onder kennen bij dit onderzoek van de zoge- derzoek in de drie Noordelijke provin- '1 r- r- r "1 i van ernstige aard, die het weten waren, gi gerekend itwijkinge dergelijke. Ter vergelijking tussen 1958 en voor- fers betreffende d< tecijfer. ziektegevallen in 1948 gemiddeld 19.3. >.t. 1953 was dit 11.83 in in 1958 nog 6.37. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1