st 'I s» TRIJN FEDDERIX STICHTTE IN 1479 SINT-ANNALEEN roar e Chroestsjew hield een belangrijke rede voor de opperste Sowjet I u I Elk jaar drie maal f 1400. beschikbaar us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Troelstra-herdenking te Leeuwarden Nu al 600.000 T.V.’s Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat (ïjCltj 56e JAARGANG No. 6 VRIJDAG 22 JANUARI I960 PAARDEN ZIJN GOED BEHANDELD! In kwea gewisse is in swiere straf. Berlijn en Korea Misstand. DODELIJK ONGELUK IN RALLYE VAN MONTE CARLO Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) scha; kelij dat Sint Annaleen een aantal schilder achtige bijzonderheden verteld. Dit fonds behoort tot de dertig „lenen” en beurzen die in de loop der eeuwen, meestal bij laatste wilsbeschikking, zijn gesticht ten behoeve van voor studie geschikte maar arme jongelui, die volgens de statuten van deze lenen, veelal aan de eis moeten voldoen, dat zij bewijsbare afstammelin gen van de stichter (es) van de beurs zijn. Het Sint Annaleen, dat zijn naam kreeg naar de dag waarop het werd gesticht, is met zijn 480 jaar één van de oudste. Op 26 juli 1479 heeft Trijn Fedderix, dochter van Mensema (of Mensma of Meinsma) de „rijke, nobele Vrouwe”, voornoemd 3600 pondemaat van haar grondbezit, gelegen nabij Makkum, afge zonderd, met de bepaling, dat uit de pachtopbrengsten van dat land „mijn vrinden en mijns mans vrinden” (vrin den is familie) „mogen daar op sette ’n Clerk op de opkomsten te leen, en de goede stigting te holden ofte dat het mogte vallen dat sij niet met de vrin den konden verdragen, soo sal de Abt van Olde Clooster en de Pastoor van in de herfst zal - Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie M.V.D. politie, Afstammingslijsten. Het merkwaardige bij dit alles lijkt ons vooral, dat de stichting en het beheer van dit Sint Annaleen aanleiding heb ben gegeven tot uitvoerige historische en genealogische studies door de Leeu warder genealoog R. S. Roorda, die een boekje heeft geschreven „len en oar oer it Sint Anne lien to Hidaerd”, waarin belangstellende Friezen aan de hand van tal van afstammingslijsten kunnen vast stellen, of zij dusdanige, familiebanden tot Trijn Fedderix kunnen aantonen, dat zij wellicht in aanmerking komen voor een „pensie” van het leen. In het verleden tot ongeveer 1830 is de begeerte naar dit stipendium her haaldelijk aanleiding geweest tot min of meer geslaagde intriges of daden van corruptie. Afgezien van een soort tus senperiode van circa 1700 tot 1800, toen er voor de baten van het leen geen be langstelling schijnt te hebben bestaan, heeft het in grote lijnen beantwoord aan zijn doel. In het voor ons moeilijk te volgen Fries geeft Roorda hele reek sen van afstammelingen, die met goed gevolg van het leen hebben gestudeerd. Minder volledig, maar in het „Hollands” geschreven is de beknopte geschiedenis van het leen van 1832 tot 1940, verteld door zijn toenmalige secretaris L. King- ma. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hydaerdt de bequaemste daaruyt nemen ende daerop te leeren ende daer sullen de vrinden met tofreden wesen. De tekst van het hier overgenomen ci taat uit de stichtingsbrief, geschreven op perkament, bevindt zich in de bijlagen van de civiele sententies van het Hof van Friesland van 27 oktober 1756. De in houd komt er op neer, dat Trijn Fedderix nit de opbrengst van het hiertoe bestem de land een familielid in staat wilde stel len voor priester te leren, en als daar voor geen ambitie bestond, dat dit vruchtgebruik ten gunste zou komen van een ander familielid, totdat deze de leef tijd van 25 jaar zou hebben bereikt. „Er was eens een rijke, nobele Vrouwe, die in een woelige tijd, waarin Skieringers en Vetkopers elkander „te vuur en te zwaard” belaagden, op haar statige sathe te Hydaerd Pastoor Claes Haer- sma bij zich ontbood om haar „uijterste wille” op te schrijven. Dat was, om precies te zijn, op Sint Annedag (26 juli) Anno 1479”. Deze aanhef zou het begin kunnen zijn van een familieroman in ten minste drie delen, in werkelijkheid zijn het de eerste regels van een grote advertentie, die in november is verschenen in diverse bladen, om te melden, dat er een „pensie” van het Sint Annaleen vacant «komt, bestemd om als studiebeurs te dienen voor een afstammeling van een der „tot het leen gerechtigden”. In 1830 zijn eigenlijk de activiteiten van het leen hervat. Er werd een commissie ingesteld om via geslachtsregisters leen- gerechtigden op te sporen en tevens poogde men een eind te maken aan het gebruik, ten gunste van een bepaalde kandidaatbursaal stemmen op te kopen. Deze laatste misstand zal stellig wel al gemeen verbreid zijn geweest, getuige de noodzaak, in 1823 de hele kwestie van de lenen landelijk te regelen bij Konink lijk Besluit. Het voornaamste hierbij was wel, dat het „coalitierecht”, dat is het recht om bursalen aan te wijzen, door de leengerechtigden aan het leenbestuur (de provisoren) is gedelegeerd. Thans is dat recht althans wat het Sint Annaleen betreft omgeven met tal van waarborgen voor de objectiviteit van de keuze, door de verplichting van vergelijkende examens ten overstaan van deskundigen. In die tijd zijn ook burge meester en wethouders van Wonseradeel benoemd tot provisoren van het leen. Evenals de provisoren der 29 andere i Friese lenen oefenen zij hun bevoegdheid j uit onder contróle van gedeputeerde sta- i ten en onder supervisie van de minister van o., k. en w. best. Bruidegom op tafel. Het in bovenstaand verhaal vermelde boekje van R. S. Roorda bevat tal van geslachtstabellen en wemelt van de Frie se namen. Bovendien verhaalt het tal van allermerkwaardigste bijzonderheden over de mensen, die tot die familie heb ben behoord. Eén van hen, Wiberen Lolkes (1731 1801) heeft carrière gemaakt als dwerg op kermissen en jaarmarkten. Hij werd „Lytse Wybren” (kleine Wybren) ge noemd en terecht, want hij was zeventig centimeter hoog. (Roorda merkt op: de lengte van een Deventer koek). Hij was zeer wel van de tongriem ge sneden en zijn kermisloopbaan heeft hem geen windeieren gelegd. Hij zat er zelfs financieel goed bij, maar had toch niet de moed een boerendochter ten hu welijk te vragen. Maar de boerenarbeid ster Yetske Sikkes wilde hem wel heb ben. Toen hij 42 was zijn ze in de kerk van Oosthem getrouwd. De dominee zag erg op tegen een inbreuk op het decorum, die hij verwachtte op het moment dat hij tot het bruidspaar moest zeggen: Geeft el kander de rechter hand. Dan zou Wybren immers zijn handje omhoog moeten strekken en zijn bruid zou zich ongeveer dubbel moeten vouwen om het te grij pen. Een voltallige vergadering van de ker- keraad bracht uitkomst, toen een ouder ling op het lumineuze idee kwam, Wy bren op een tafel voor de preekstoel te plaatsen. Mocht er zo ongeveer ver telt Roorda verder al enig onderdrukt gegrinnik te horen zjjn geweest, d» plechtigheid verliep boven verwachting Omdat in die advertentie ook stond, dat een lijst van leengerechtigden ten ge- meentehuize van Witmarsum berust, hebben wij dezer dagen de autorit Am sterdamWitmarsum, die over de Af sluitdijk niet meer tijd kost dan ander half uur, ondernomen, om eens iets meer te vernemen over deze typisch Friese vorm waarin studiebeurzen ter beschik king worden gesteld, aldus vertelt een speciale verslaggever in „Het Parool” van 7 dezer. Ofschoon n.l. Hydaerd (dat inmiddels Hidaard is gaan heten) met zijn tegen de 200 inwoners behoort tot de gemeente Hennaaderadeel, die bijna 5000 inwoners heeft, zijn de „provisoren” van het Sint Annaleen gevestigd op het raadhuis te Witmarsum, dat met zijn ruim 1600 in woners de grootste kern is van de ge meente Wonseradeel, die in een totaal van 27 van die kernen ongeveer 13.500 inwoners herbergt. Statuten. Gemeente-secretaris D. Deinum, die ambtshalve secretaris van Provisoren is, heeft ons over de oude geschiedenis van In de loop van december 1959 steeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoe- stellen van 2.600.233 tot 2.605.338 (ul timo 1958: 2.489.642). Op 1 januari I960 waren er 490.157 aangeslotenen op het draadomroep tegen 490.483 op 1 dec. 1959 en 508.321 op 1 januari 1959. Foto links: Negen equipes, die Scheve- ningen als startplaats hadden gekozen voor de Rallye van Monte Carlo, zijn dinsdagochtend in alle vroegte van start gegaan. De nederlands-engelse combina tie Rob Slotemaker (rechts) en R. Grel- lim bespreekt voor het vertrek in een Triumph TR3 nog even de route. Foto rechts: De nederlandse deelnemers J. van Nieuwenhuyzen en A. Moggre, die met een Alfa Romeo in Oslo waren gestart zijn ten noorden van het Zweedse plaatsje Rabbalshede verongelukt toen hun wagen in jrontale botsing kwam met een links rijdende zweedse vracht auto. Van Nieuwenhuyzen kwam hierbij om het leven, Moggre werd ernstig ge wond. We zien hier de equipe voor de start in Oslo enkele uren voor het ramp zalige ongeluk. Achter het stuur (met bril) van Nieuwenhuyzen, naast hem Moggre. Drie ton. Het vermogen van het Sint Annaleen is in de loop der jaren gegroeid tot een bedrag van tegen de drie ton, be legd in 2,5 pet. stukken Grootboek Na tionale Schuld. Er kunnen jaarlijks drie studiebeurzen van f 1400,elk worden uitgekeerd. Dat is het maximumbedrag, ter beschik king van wie een academische studie volgt buiten de woonplaats van zijn ouders. Afstammelingen van leengerech tigden kunnen ook een beurs krijgen voor middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs; dan zijn de bedragen lager. De begiftigde moet tussen de dertien en 27 jaar oud zijn. Vroeger was die laat ste leeftijd op 25 jaar gesteld, maar in verband met de dienstplicht en langere duur der academische opleidingen is zij destijds verhoogd. Onlangs is er weer een beurs vrijge komen door het bereiken van de fatale^ leeftijd van een der begiftigden. Er kwamen vijftien aanvragen binnen, lang niet alle uit Friesland, want de afstam melingen van Trijn Fedderix zijn kenne lijk over het gehele land verspreid. Er kwamen verzoeken uit Beverwijk, Haar lem, Soest, Wageningen (van de zoon van een oud-bursaaal), Zaandam en Alphen aan de Rijn. Zo blijft, óók door middel van deze wat materialistische band, de greep bestaan van het Friese Heitelan op zijn zonen en dochteren, die naar elders gingen. Een misschien onbedoeld, maar belangwek kend effect van de bewogenheid der voorvaderen. In zijn grote rede in de Opperste Sowjet, welke de vorige week donderdag in Moskou bijeen is gekomen, heeft premier Chroestsjow zich voornamelijk met militaire en economische zaken bezig gehou den. Zoals hij al op een nieuwjaarsreceptie had laten doorschemeren, heeft hij nu een vermindering van het aantal Russische militairen bekend gemaakt en de Opperste Sowjet heeft, zoals niet anders te verwachten viel, het regeringsvoorstel goedgekeurd. Er gaan 1,2 mil joen officieren en manschappen naar huis. Hiermee zal het Russische leger beperkt worden tot 2,4 miljoen man, terwijl het in 1955, na de spanningen van Berlijn en Korea van 2,8 tot '5,7 miljoen man was uitgebreid. 3e week januari 1910. Op het te Sneek gehouden schipperscom- pact was de vraag en aanbod geringer dan vorige jaren. Voor grote of „volle” knecht beliepen de lonen voor de buiten vaart f 250f 300 per jaar, voor de binnenvaart f 180 tot f 250, voor half wassen van f 150f 200. Tot vader en moeder van het weeshuis zijn benoemd de heer J. K. Timmer en echtgenote. Benoemd tot bestuursleden van de Ijs club te Tjerkwerd de heren F. Schukken en P. de Vries. De Spaarbank te Bolsward heeft thans een reserve van f 30.000, Door ziekte voorlopig buiten betrekking gesteld, heeft ondergetekende over meer vrije tijd te beschikken. Hij wil trachten deze tijd te besteden tot uitbreiding van zijn zaak in boter, kaas, eieren en comes tibles, fijne vleeswaren, enz. De bevolking van Sneek nam in het af gelopen jaar toe van 12.958 tot 13.012. De bevolking van Wonseradeel vermin derde in het afgelopen jaar van 13.239 tot 12.900 personen. de aangekondigde ontwikkeling sterker zal worden. Zo heeft Rusland nu al te kennen gegeven, de bouw van de gehele Assoe’an-dam in Egypte voor zijn reke ning te kunnen nemen en niet alleen het eerste gedeelte ervan, zoals tot nu toe het geval was. Dit is niet het enige nieuws dat uit Rus landvalt te melden. De gevreesde de organisatie van de geheime in vroeger periode de Gepeoe ge naamd, zal verdwijnen. Het is een voor beeld van de grotere decentralisatie, die Chroestsjow overal toepast. Tevens is het bedoeld om een zekere druk van het Russische volk weg te nemen en het meer dan tot nu toe het geval was bij de op bouw van het land te interesseren. Dat dit nodig is blijkt uit een dik rapport van het centrale comité van de communisti sche partij, waarin verklaard wordt, dat de propaganda-methoden verouderd zijn cc. het Er moet gevoerd en het volk geen inspiratie meer geven, een grootscheepse actie worden om de onverschilligheid tegen over het communisme te verdrijven. Dat Chroestsjow niet zonder spanningen regeert, is duidelijk geworden uit de overplaatsing van Kiritsjenko, één van de vertrouwden van Chroestsjow en chef Leden van de Ierse vereniging tot bescherming van dteren hebben zaterdag in Dublin een protestmars gehouden tijdens het inladen van 54 slachtpaarden aan boord van het nederlandse schip „Theano" in de haven van Dublin. 21 paarden waren bestemd voor Amsterdam. Dinsdag arriveerde de Theano” in de Amsterdamse haven, waar onze fotograaf van het paardentransport enige opnamen heeft gemaakt. De foto laat zien hoe de paarden in het ruim zijn vervoerd. Op een woensdag te Leeuwarden door het Troelstra-Comité gehouden Perscon ferentie werd van bestuurswege medege deeld, dat in de herfst van 1959 aan de beeldhouwer Hildo Krop te Amsterdam is opgedragen een meer dan levensgroot standbeeld van de Friese dichter en staatsman Mr. Pieter Jelles Troelstra te ontwerpen. Dit standbeeld, dat hoogstwaarschijnlijk ie herfst van 1961 gereed zal komen, behoudens goedkeuring van B. en W. van Leeuwarden worden geplaatst op het alsdan heringerichte Oldehoofster- plein, in de nabijheid van de Oldehove en de aldaar te bouwen Provinciale Bi bliotheek. De beeldhouwer werkt aan zijn conceptie en hoopt een verkleind gipsmodel gereed te hebben op de dag van 20 april a.s., wanneer het honderd jaar geleden zal zijn dat Troelstra te Leeuwarden het levenslicht aanschouwde. Ter gelegenheid van dit feit zal het Troelstra-Comité een Kunstavond in de Harmonie te Leeuwarden beleggen, waar het volle licht der herdenking zal vallen op de dichter Pieter Jelles, wiens nage laten dichtbundel „Rispinge” nog steeds behoort tot de toppunten van de Friese literatuur. Die avond zal worden opgevoerd een voor deze gelegenheid speciaal geschre ven declamatorium „De Sjonger fan Rispinge”, van de hand van de Friese schrijver J. P. Wiersma. De meeste door Pieter Jelles geschreven, deels ook door hem gecomponeerde, liederen zijn in de (Friese) tekst ingevlochten, voor ge mengd koor opnieuw getoonzet en or kestraal bewerkt door Alfred Salten, diri gent van het Frysk Orkest. Aan de uit voering van het Declamatorium zullen meewerken: het Frysk Orkest, het Ge mengd Zangkoor te Grouw, o.a. bekend door zijn medewerking aan het Halbert- sma-Declamatorium in 1958, ditmaal versterkt door de Leeuwarder Bachver- eniging; die terecht een grote faam ge niet, het geheel onder leiding van Al fred Salten. Als declamator zal optreden Rom Kalma te Hilversum, die destijds met zijn declamatie van het Halbertsma- Declamatorium een groot succes heeft geoogst. Het Troelstra-Comité is dezer dagen be gonnen met een groot opgezette zegel- actie, waarvan de baten komen ten gun ste van het fonds ter bestrijding der kos ten van het standbeeld. Op 1 januari I960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 584.766 te gen 566.526 op 1 december 1959 en 391.036 op 1 januari 1959. Inmiddels werd op 19 januari het 600.000ste televisietoestel geregistreerd hetgeen betekent dat thans van elke vijf huishoudingen er één beschikt over een tv-ontv anger. In de loop Het gaat niet aan deze vermindering van de legersterkte als ontwapening voor te stellen en zeker niet, om ze aan het Wes ten als voorbeeld te stellen. Het Westen heeft namelijk al enkele jaren eenzelfde politiek als Rusland nu inwijdt, gevoerd. Want deze vermindering in aantal gaat gepaard met een uitbreiding en moder nisering van andere takken van het leger, namelijk de technische afdelingen, die met raketten en kernwapens, de taak van de landmacht en van de luchtmacht gaan overnemen. Rusland is sterker dan ooit, kon Chroes tsjow aankondigen en hij deelde mee, dat er gewerkt wordt aan een nog vreselijker wapen dan tot nu toe bekend is. Wat dat is, maakte hij niet duidelijk. De man- ppen, die vrijkomen, kunnen gemak - jk in de Russische industrie en land bouw worden opgenomen. Het gaat voor treffelijk in de Russische economie, aldus Chroestsjow. In 1959 is de industriële productie met 11 pet. gestegen, inplaats van met de aangekondigde 7 pet. Daar staat tegenover, dat het weer en de slech te organisatie in de grote gebieden de oogst hebben doen tegenvallen, waar door het totaal van het nationale product natuurlijk niet zo'n grote stijging heeft ondergaan. Toch handhaaft Chroestsjow zijn bewe ring, dat Rusland in 1970 Amerika eco nomisch zal hebben ingehaald. Een bewe ring, welke een serieus onderzoek niet kan doorstaan. In het gunstigste geval zal het nationale product in 1970 nog maar ongeveer de helft van het Ameri kaanse zijn. Voor de industrieële pro ductie zal dat tusen de 70 en 85 pct. van het Amerikaanse totaal zijn. Van inha len is dus nog weinig sprake, wel van inlopen. En aangezien Rusland door het laag houden van de consumptie en door het richten van zijn industrie, deze kan gebruiken voor politieke doeleinden, hoeft er geen sprake van inhalen te zijn om de Russische economische bedreiging aan het Westen voelbaar te maken. Sinds enkele jaren verleent Rusland op beperkte schaal economische en techni sche hulp aan onderontwikkelde gebie den. Men kan verwachten, dat dit door van de plaatselijke partij-organisaties, van zijn hoge functie naar die van partij secretaris in Rostow. Het ziet er naar uit, dat’ Chroestsjow om zijn eigen positie zo onaantastbaar mogelijk te maken groeiende invloeden van anderen wil te gengaan. President De Gaulle van Frankrijk heeft zijn keuze gemaakt. Pinay, de minister van financiën en economische zaken, die de huidige sanering van Frankrijks eco nomie voor zich opeist, is vervangen of met andere woorden ontslagen toen hij niet uit eigen beweging wilde gaan. Pinay genoot het vertrouwen van de zakenwereld en van vele Franse bur gers. Om de schok zo gering mogelijk te maken heeft De Gaulle Baumgartner, de goeverneur van de Franse Bank, tot Pi- nays opvolger benoemd. Deze heeft ver klaard de huidige politiek te zullen voortzetten. Misschien zal hij toch iets minder star zijn tegenover die ministers, die meer credieten willen om de econo mische ontwikkeling een prikkel te ge ven. Men vreest namelijk, dat Frankrijk anders niet in staat zal zijn voor werk voor alle jongeren, die op de arbeids markt komen, te zorgen. In verband met de Gemeenschappelijke markt is het bovendien zaak de economie over de gehele linie zoveel mogelijk te moderniseren en voort te bouwen op het belangrijke werk, dat op dit nunt al door de vierde republiek is gedaan. Politiek is deze ontwikkeling vol geva ren ,want het vertrek van Pinay betekent, dat de onafhankelijken, die met de gaul listen de steunpilaren van de regering vormden, in oppositie gaan en zich meer en meer zullen gaan verzetten tegen alle mogelijke aspecten van De Gaulles poli tiek. In Londen zijn twee conferenties begon nen, de eerste om de laatste moeilijkhe den uit de weg te ruimen, welke de on afhankelijkheid van Cyprus nog in de weg staan. De grote kwestie is de om vang van de Engelse bases op het eiland. De tweede conferentie is gewijd aan Kenia en vormt een poging om in dit door vrij veel blanken bewoonde gebied, een oplossing te vinden voor de moei lijkheden met de zwarte nationalisten. Volgende week kunnen wij wellicht iets meer over deze conferenties vertellen. WW**- 1 yk

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1