I 1 sta f arte» 1 i. f DE OPSTAND IN ALGERIJE MOEILIJKE START VOOR KABINET IN 1960 INWERKINGSTELLING GEMAAL AYLVA-POLDER r-'W Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen lil Lte z'1 Rondetafelconferentie in Brussel „Miss Sam” Gouden filmpjes ’--.n X g 56e JAARGANG VRIJDAG 29 JANUARI I960 No. 8 Hwat ha* Maandag a.s. viert H.K.H. Prinses Beatrix haar 22e verjaardag. beeld tocht per heer P.G. oud 33 jaar, door been en met behoud Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) As der in goes foar it rjocht komt, moat der gjin foks yn de jury sitte. wetti; aan Aanvankelijk zag het deze tegemoetkoming Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Maar ’t dier is nooit teruggekomen iUS, blik tie omdat niet alleen de bouwkosten, maar ook de onderhoudskosten omlaag gaan. Omdat het vorig jaar, ver voor de brand, reeds besloten was om een dieselmotor in de molen te plaatsen, zag hij voor de molen toch de tijd voor een rusthuis aangebroken. De heer Baarda haalde nog enkele her inneringen aan uit zijn molenaars-loop- baan. Hieruit bleek, dat de tijden niet al tijd even gemakkelijk waren geweest, vooral in de oorlogsjaren. Hierna meer overgaande naar een gewo ne vergadering, bleek uit de verslagen, dat het polderbestuur nog een batig saldo had. Met het gebouw en de machineriën zal Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Bezwaar der K.V.P. Opvallend was echter hoe terughoudend de K.V.P.-fractie zich over de voorne mens der regering uitte. De voormalige voorzitter der K.V.P., Andriessen, bleek beslist afkerig van experimenten, waarbij de woningbouw op het spel zou zijn ge zet. Krachtig drong hij aan op een ver hoging van het aantal woningwetwonin gen tot een gelijk aantal als de particu- DE ZWOLSE VIERLING DANST De Zwolse vierling Kiffers, die op 6 februari a.s. zijn zeventiende verjaardag viert, legt zich de laatste tijd toe op de danskunst. Van tijd tot tijd kunnen vader en moeder Kiffers met genoegen hun privé-dansclubje in actie zien. Van rechts naar links zien we hier: Elly (aan de piano), Dorothee, Han en Rina, die samen dansen en ’t echtpaar Kiffers. werd verlangd, dat het overleg met de vakbeweging zonder meer zou doorgaan. Maar aangemoedigd door prof. Romme lieten zij er geen twijfel over bestaan, dat de regering er verstandig aan zou doen, in overleg met de vakbeweging te bezien hoe het overleg toch zo spoedig mogelijk zou kunnen worden hervat. De regering, die bij monde van minister Korthals reeds had laten doorschemeren, dat haar een bespreking tegen maandag a.s. voor de geest stond, liet toén blijken, dat zij een vervroeging niet onmogelijk achtte. Wilde staking. Dit was overigens de tweede tegenvaller voor het kabinet op één en dezelfde dag. Dinsdagmiddag stelde de K.V.P.-er Van der Ploeg namelijk onverwachts vragen over het „ultimatum”, dat de regering tot de stakende buschauffeurs had ge richt, volgens hetwelk het georganiseer de overleg over de arbeidsvoorwaarden in de vervoerssector zou worden ge schorst als hun „wilde” actie niet aan stonds werd beëindigd. Behalve de com munist Bakker en de passifistische-socia- list ds. Van der Veen konden de Ka merleden over het algemeen wel billij ken, dat de regering voor een „wilde” staking niet wilde wijken. Maar in over grote meerderheid begrepen zij niet, waarom de bonafide vakbeweging, welke zich buiten deze staking heeft gehouden, hiervan de dupe moest worden. Zij is het immers waarmee het georganiseerd over, leg wordt gevoerd en niet het stakings- comité, waartegen de regering zich had In Brussel is een rondetafelconferentie aan de gang, waaraan een aantal kongo- lese leiders deelneemt. De opzet van deze Kongolezen is, van de principiële toe zegging van de Belgische regering om onafhankelijkheid toe te kennen gebruik te maken om onmiddellijk spijkers met koppen te slaan, terwijl van Belgische zijde eerst gepoogd is de conferentie te doen verlopen als een gelegenheid, waar op allerlei gegevens verzameld konden worden. De Kongolezen, die tegen de verwachting in een eensgezind front heb ben gevormd, hebben hun zin voor een goed deel weten door te drijven en de Belgische regering heeft zich gebonden de besluiten van de conferentie als voor stel aan de Kamer voor te leggen, met daaraan verbonden de kwestie van ver trouwen. De Kongolezen eisen, dat de conferentie zal besluiten tot onmiddellijke onafhan kelijkheid (gesproken wordt van 1 juni) dat het koloniale handvest zal worden afgeschaft, dat de grondslagen voor de politieke organisatie van de Kongo zul len worden vastgelegd (ook dit zou Bel gië wat rustiger willen bezien) en dat de datum voor algemene verkiezingen zal worden vastgesteld. Het zal nog wel en kele weken duren voordat resultaten te melden zijn. in geheel Afrika zeer sterk op het ogen- en zij weigeren verder met een posi- van tweede of lagere rang genoegen te nemen. In Parijs vergadert men over de onaf hankelijkheid voor Mali, de federaties van Senegal en de Franse Soedan, die wel onafhankelijkheid wil, maar daarmee de nauwe betrekkingen met Frankrijk niet wil verbreken. Vindt men hiervoor een aanvaardbare formule, dan is dat de eerste stap op weg naar een Frans Ge menebest, dat veel vager zal zijn dan de Franse Gemeenschap. ken. De Christelijk-Historische afgevaar. digde Van de Peyl liet wel merken, dat hij de regeling nog niet ideaal vond, maar zijn toon was over het algemeen toch welwillend. Als kenner van Zee land betwijfelde hij echter of het opti misme der regering, dat de woningnood in zijn provincie zijn einde nadert, ge wettigd is. Dat de oppositie der P.v.d.A. zich krach tig zou blijven verzetten, viel te voor zien. Haar woordvoerder Bommer kantte zich vooral tegen de voorkeur van de regering voor de particuliere bouw. Niet dat hijzelf hiertegen in beginsel gekant was. Hem ging het er echter om, dat in elk geval de bouw van goedkope wonin gen zou zijn verzekerd. Hij voorzag, dat de regering ter bevordering van de particuliere bouw veel meer geld zou moeten uitgeven, zonder dat zij daar mee de zekerheid zou krijgen, dat er ook meer goedkope woningen zullen worden gebouwd. gericht. Achtereenvolgens lieten de Chr.-hist.-unievoorzitter Beernink, de li berale fractieleider Oud en de antirevo lutionaire afgevaardigde Van Eibergen merken, dat zij het „ultimatum” derhalve „weinig gelukkig” vonden. Moeilijke ogenblikken. Minister Van Rooy beleefde opnieuw moeilijke ogenblikken in de volksverte genwoordiging, waaruit ditmaal zelfs zijn doortastende welbespraakte staats secretaris Roolvink hem niet kon redden. De regeringspartijen stemden weliswaar de motie-Burger (P.v.d.A.) af, waarin Amerika heeft het gewonnen Wedstrijd, drie jaar terug, begonnen Wie zal het eerst de ruimte in? Wie wil zijn hachje er aan wagen? Nu blijkt, zij zou er niet om vragen, Deez’ hoge gunst kreeg een apin Heus zo’n prestatie valt te roemen Wij mogen haar dus thans benoemen Tot nieuwe ruimtekoningin. Haar voorgangster’n poedelhondje Leende zich destijds voor een rondje In opdracht van meneer de Rus. De vaart werd hoopvol ondernomen, Maar ’t dier is nooit terugf Hij zit nog altijd in zijn bi Waarschijnlijk heel diep onder water. Proef goed geslaagd, hoorden wij later, Wij moeten het geloven dus. Amerika roept nu victorie, Een kroon op de rakettenglorie! Ja, men hoort dikwijls het gezwam Dat uit heel lang vervlogen jaren, Althans naar Darwins commentaren, De mens van een wijze aap af stamt. Wij willen daar graag over zwijgen Alleen, hij zou veel hoger stijgen En daarom, eerbied voor „Miss Sam” liere bouw, zodat het evenwicht op een gelijk peil van 42.500 zou worden her steld en de totale woningbouw m.a.w. tot 85.000 woningen wordt verhoogd. Ver dere tegemoetkoming van de zijde der regering leken na dit betoog welhaast onvermijdelijk. Want al uitte de antire volutionaire afgevaardigde Van Eibergen een geestverwant dus van de minister zich zeer vriendelijk, hij stak niet on der stoelen of banken, dat hij naar het >p de verlangens van de K.V.P. zeer benieuwd was. Maandagmorgen om 9.30 uur had de officiële opening plaats van het gemaal in de Aylva-poider, staande aan de Leeuwarder trekvaart, tussen Burgwerd en Wommels. Belangstellenden konden tevens een en ander bezichtigen. Bij de opening waren o.a. aanwezig, de burgemeester van Hennaarderadeel, de heer Alta, de gemeente-secretaris, de heer Tilkema, alsmede de beide wethouders dier gemeente, de heren Lanting en Klijnstra. De oude molenaar, Johs. Baar da, die de molen vanaf 1928 tot 1946 had bediend, was ook onder de belang stellenden. Door een druk op de knop werd door burgemeester Alta de motor van de die- selbemaling in werking gesteld en rolde het eerste polderwater met grote golven door middel van de oude molenschroef de trekvaart in. Na de inwerkingstelling en bezichtiging van het gemaal ging het gezelschap naar Wommels, naar de bovenzaal van de heer Gerbens, met de bedoeling om aan deze gebeurtenis tevens een vergadering van ingelanden te koppelen. De voorzitter, de heer P. Eringa te Burgwerd, sprak alhier een kort wel- komswoord, inzonderheid tot bovenge noemde autoriteiten en de oud-molenaar, de heer Baarda. Het verheugde hem nu eens weer een ouderwetse polderverga- dering te mogen presideren. Hij haalde aan hoe vroeger, volgens de ter beschik king staande gegevens (de polder da teert van 1680) een poldervergadering was gehouden, waarbij tegenwoordig wa ren de heren: Tjaard van Aylva, grietman van Wonseradeel en Jink Idsert van Gro- venstens, grietman van Hennaarderadeel. Ook nu was weer een grietman op deze vergadering. Wanneer vroeger een be stuurslid voor de polder werd gekozen, moest daarvoor de goedkeuring komen van de gemeenteraad. Besluiten werden dan in de kerkgebouwen aangeschaft. De burgemeester van Hennaarderadeel, de heer Alta, verkreeg hierna het woord en dankte het bestuur voor de uitnodi ging zeer tot zijn vreugde. Persoonlijk was hij een voorstander (gezien het land- schapsschoon) tot herbouw van een mo len en had daarvoor ook zeer geijverd. Gezien de grote geldsbedragen daarvoor kon hij nu niet anders dan het polderbe stuur geluk wensen met de goede uitslag, Tot slot „Miss Sam” je krijgt partij De mens houdt van naaperij Mogelijk deelt Chroesjtsjew je mee Jij de eerste, ik word nummer twee! PIET. Nieuwe opzet. er naar uit, dat althans de rege ringspartijen bevrediging had geschon- antwoord o 4e week januari 1910. Influenza-epidemie in Friesland. In som mige dorpen is meer dan de helft der ingezetenen aangetast. Voor 5 jaar te huur de stelphuizinge „Boniastate” (met hiem, terp, jisters en weilanden) ten westen van de meerpol der onder Allingawier, thans bewoond door W. Engelsma. Na een korte, maar hevige ongesteldheid overleed dokter U. Hannema te Bols ward. Gedurende 37 jaar oefende hij te Bolsward de practijk uit. Hij was voogd van het Weeshuis. H.M. de Koningin maakte een tocht per arreslede door het Haagse bos, waar druk geard werd. Te Arum zal, volgens het besluit van het kerkbestuur, een nieuwe Geref. kerk met pastorie worden gebouwd. HuwelijksadvertentieEen net gezond heer P.G. oud 33 jaar, door een ongeluk invalide geworden, loopt met houten been en met behoud van pensioen, zoekt langs deze weg in kennis te komen met een dito fatsoenlijke dame. Te koop gevraagd: een tuinbeeld in goe de staat. De eerste openbare ontmoeting tussen het kabinet-De Quay en de Tweede Kamer is op een schermutseling uitgelopen. De antirevolu tionaire minister Van Aartsen moest deze week de begroting van Volkshuisvesting en Woningbouw verdedigen. Daarbij stond zijn voornemen tot bevordering van de particuliere bouw in de richting van goedkopere huurhuizen ter discussie. Terwijl in het verleden, onder de „brede basis” particuliere en woningwetbouw gelijk op plachten te gaan (40.000), wil de regering-De Quay thans door een aantrekkelijke financieringsregeling de particuliere bouw tot 42.500 opvoeren, dus boven het aantal van 37.500, dat aan de woningwet bouw wordt toegedacht. Van meet af aan heeft dit plan van de minister critiek in de volksvertegenwoor diging ontmoet. Gevreesd werd o.a., dat de financieringsvoorwaarden nog niet aantrekkelijk genoeg zouden zijn om deze doelstelling te bereiken en dat zou uiteraard tot gevolg kunnen hebben, dat de bouw van goedkope woningen waaraan de meeste behoefte bestaat zou achterblijven. Ter tegemoetkoming aan deze eensgezinde critiek heeft mi nister Van Aartsen zijn plan omgewerkt. Hij verbeterde de financieringsregeling en gaf de verzekering, dat, als de bouw van goedkope huurwoningen desalniette min zou achterblijven, het aantal woning wet woningen alsnog met 2500 stuks zou worden verhoogd. In Algerije is een nieuwe opstand uitgebroken, ditmaal van de Franse ultra’s, die zich verzetten tegen het recht op zelfbeschikking, dat president De Gaulle op 16 september van het vorige jaar aan de Algerijnen heeft toegekend, zij het met wat slagen om zijn arm. Waarom zo’n late reactie? Dat hangt samen met het ontslag van generaal Massu eind vorige week, naar aanleiding van diens uitlatin gen in een onderhoud met een redacteur van de Süddeutsche Zeitung. Massu, de militaire opperbevelhebber van Algiers en prefect van de stad, had uiting gegeven van zijn ontevredenheid met De Gaulles politiek. Hij vroeg zich af of het besluit van het leger twee jaren geleden om De Gaulle aan de macht te helpen wel juist was geweest. De Gaulle is in die twee jaren steeds linkser geworden, aldus Massu, die ook liet doorschemeren, dat van een absolute trouw aan De Gaulle en de regering geen sprake kon zijn. Massu eiste ook een snellere en krachtiger bestraffing van de terroristen, die in Algiers het hoofd weer beginnen op te steken. Deze uitlatingen van Massu geven een vrij algemene stemming in het leger weer, maar dat neemt niet weg, dat hij hiermee het gezag van de regering en van president De Gaulle tartte. Het ant woord liet niet op zich wachten. Een halfzacht dementi volgde op het bevel naar Parijs te komen. Even voor de bij eenkomst van een grote vergadering over juist Algerije, waaraan Massu ook deel genomen zou hebben, werd hij van zijn taken ontheven. Het bericht werd enige tijd verzwegen in Algiers, waar de generaal bij het Euro pese gedeelte van de bevolking zeer po pulair was en gold als de man, die kon garanderen, dat Algerije Frans zou blij ven, welke richting De Gaulle ook zou uitgaan. Maar toen het bekend werd, be reidden de ultra’s snel actie voor. Zater dag werden de winkels gesloten, zater dagavond werd het verkeer in het cen trum van Algiers geblokkeerd door de studenten onder leiding van hun leider Lagaillarde, die Kamerlid is. Zondag morgen schoolde men weer samen en de betogers richtten barricaden op. Bij een vuurgevecht met de mobiele garde vielen 21 doden. De autoriteiten, die de staat van beleg en een nauwelijks gehoorzaamd uitgaansverbod hebben afgekondigd, heb ben geen pogingen ondernomen de op 20.000 man geschatte opstandelingen in de stad van hun barricaden en uit hun hoofdkwartier te verdrijven. Met spanning ziet men tegemoet hoe De Gaulle op deze eerste aanslag op zijn ge zag zal antwoorden. Massu heeft onder vonden, dat De Gaulle niet met zich wil laten spotten, de oproepen van op perbevelhebber Challe laten ook zien, dit het leger niet zoals op 13 mei 1958, met de opstandelingen mee optrekt tegen het ig £eza£- Dat is al heel wat. Maar de andere kant is de stemming in het leger zo goed weergegeven in de woorden van generaal Massu en spreekt generaal Challe zo nadrukkelijk er over, dat het leger Algerije nooit verlaten zal, dat men zich afvraagt welke speelruimte De Gaulle zal hebben om zijn politiek, die tenslotte toch op het herstel van de vrede gericht is, te voeren zoals hij dat wil. Het leger is gekant tegen het zelf beschikkingsrecht voor de Algerijnen. Maar dat blijft de officiële politiek. Om deze politiek echter enige zin te geven, moet zij ook door de tegenstander aan vaard worden. De F.L.N. is ermee in genomen, doch wil de uitvoering van dat zelfbeschikkingsrecht zeer nadrukkelijk niet in handen van het Franse leger la ten, dat er een erkende tegenstander van is. Wil De Gaulle in Algerije iets verder komen, dan zal hij nieuwe maatregelen moeten nemen, welke nog verder tegen de inzichten van het leger indruisen. Er staan nog meer krachtproeven te wach ten. Massu is slechts het slachtoffer van de eerste ronde. Vrijdag 29 januari zal De Gaulle via de radio zijn politiek nogmaals toelichten en op 5 februari gaat hij naar het hol van de leeuw, vermoedelijk om door persoon lijke contacten in Algerije zijn wil op te leggen. De kort geleden aangekondigde proef met een Russische raket, die, in Rusland afgevuurd, in de Stille Oceaan terecht zou komen, is gelukt. De raket heeft een afstand van 12.500 km afgelegd in een half uur en is op twee kilometer van het doel neergekomen. Een duidelijk voor beeld van de grote ontwikkeling van de Russische techniek en van een nauwkeu rig mikken. Zwart Afrika staat in het middelpunt van de belangstelling. Maar liefst drie conferenties zijn aan de ontwikkeling van diverse Afrikaanse gebieden gewijd. In Londen is men bezig met een grondwet voor Kenia, waarmee het land de onaf hankelijkheid in kan. De moeilijkheid is hier, evenals in Algerije, dat er een grote groep blanken zich blijvend heeft geves- tingd en tot nu toe de politieke touwtjes in handen heeft o.a. aoor beperkingen op het kiesrecht voor negers. De drang naar onafhankelijkheid is bij de negers f5 F fe- F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1