L” w IïSBbs Sowjet in het ruimteonderzoek /Vf roar „de buul” Vergelijking tussen Amerikaanse en Terschellinger zeelui waren al eeuwen geleden verzekerd in 'd I De Lauwerssé moat ticlit Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen w „primeurs J. S. Verkoop Kinderpostzegels Zilveren filmpjes KI 4. 5. 6. Aarde gezonden. 2. de 3. Ontwikkeling 7. 4. 5. 8. hoogte 6. 9. 3. de bovenste luchtla- van 2. inrichting Zo zitten de zeelui eenmaal per jaar bijeen op de vergadering van de Ter schellinger Buul, het oudste verzekeringsfonds in ons land. JAARVERGADERING VAN OUDSTE VERZEKERINGSFONDS IN ONS LAND OP WINTERS TERSCHELLING Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) As der gjin stokers wiene, wiene der ek gjin stakers. Prof, „great dat is Slomjend leit de dyk to dreamen Noard-east yn’t Fryske heitelan Dêr’t de Waedsé mei syn streamen Har omslüt mei fêste han. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad '1 1 Graech woene hja hjir yn forsjen, Bigjinne mei in dyk to lizzen, Ek foar de takomst fan har bern Is der gans foar to sizzen. Hantekeningen by sekken fol Drege sprekkers, sifers, arguminten 4 Fryslan docht syn best wis wol, Mar hat De Haech wol sinten? Mar hja freegje dochs by hurde wyn En stoarm. üt ’t noardwesten Is dit alles faeks mar skyn? Draecht de dyk noch wol syn lesten? Faek, eaget men it wide wetter oer, Ammet alles rêst en fré, Ek by de genierker en de boer Dér oan ’e iytse Lauwerssé. Mei sok ding, sa docht wol bliken, Moat men net lang wachtsje, Mar üs steat is net sa’n riken, Hat gjin forlet fan ’t frachtsje. Us regear haldt Fryslan op ’e tok En dat giet fan jier op jier, Ha hja it dêr oars to drok Of leit De Haech to fier? Geleerden verzamelen steeds meer waar devolle gegevens over de ruimte en de bovenste luchtlagen. Dit geschiedt in een zodanig tempo, dat het nu reeds hun grootste zorg is al deze gegevens en ont dekkingen tot een nauwkeurig en over zichtelijk beeld van de bouw en de eigen, schappen van de ruimte samen te voe gen, vooral omdat het niet verantwoord zou zijn voor die tijd bemande ruimte schepen te lanceren. Dr. Homer E. Newell Jr. van het Na tionale Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA), onderdirecteur van de afdeling Ruimtewetenschappen, heeft op dit gebied reeds veel bereikt. Teneinde ook de leek een inzicht te geven in wat reeds is bereikt en gevonden, heeft hij een korte opstelling gemaakt van de be langrijkste „primeurs”, waarop Ameri kaanse en Russische geleerden reeds kun nen bogen. Ontwikkeling van zogenaamde me teorologische sondeer-raketten, die na terugkeer op aarde weer voor nieuwe vluchten bruikbaar gemaakt worden. Eerste lancering van een groot dier in een baan om de aarde. Eerste bestuurbare ruimtevaartuig met grote nuttige belasting dat in staat is om op grote afstand de communicatie te onderhouden. Ja, sinten binn’ der wol en gounen, Foar kearnen, foar theater en ballet, Foar al hwat hja foar en nei ütfounen, Mar foar Fryslan binn’ se net. It is in deugd, dat sunich wezen Mar kloekens mei nea dennens wurde. Dan slacht men yn jins eigen glèzen, Rekket yn it kwea bihurde. stralingsgordel, die zich rond de Aarde uitstrekt op een hoogte van 1000 km en hoge'r. Ontdekking dat de „Van Allen” stra lingsgordel is samengesteld uit min stens twee zones, die tot een hoogte van ongeveer 32.000 km reikt. „t Is vanavond Buul, zei men enkele dagen geleden op Terschel ling. En ze waren er allemaal op die winterse januari-avondKees van Pietjes s Kees, en Anke van Oene en Mien, Gerrit van Pietsje’s Kees en alle oud-zeevarenden en zeelui, die toevallig op het eiland waren. Bijna niemand ontbrak er op de unieke jaarvergadering van de Buul, de Grootschippersbuidel oftewel zeemansassurantiebeurs, die buiten Terschelling onbekend is, maar toch het oudste verzekerings- fonds in Nederland vormt en waarvan de jaarvergadering een brok winterse eilandromantiek vormt. Regear, der driicht elke dei gefaer Tink dêroer net to licht Pas op ’e slach, wurd net to let gewaer, De Lauwerssé, de Lauwerssé moat ticht. linger zeevaart zouden kunnen vormen, een roman, waarvan de hoofdstukken zich overal ter wereld afspelen, als de secretarissen maar mannen van meer woorden waren geweest. Nou ja, tijdens de vergaderingen komen de tongen wel los. Jan Groendijk vertelt hoe hij een paar jaar geleden zijn tanker verspeelde in Zuid Amerika. „Die Noor kwam recht op ons af”, zegt hij. „We zetten de telegraaf op achter uit. Achteruit, nou ja, het gaf niet meer. De Buul betaalde uit En de mannen van de Buul zingen Ter- .schellinger zeemansliedjes en als de voorzitter de vergadering sluit wanneer de Terschellinger winternacht reeds lang is gevallen, dan zegt hij„Ik wens alle zeelui een behouden vaart. Hierbij volgt een overzicht van de op brengst van de Kinderpostzegels. In het verkooptijdvak 16 november 1959 tot en met 15 januari I960 werden door het Comité te Bolsward verkocht voor f 1233,01 en door het comité te Mak- kum. voor f 195,36. Door het postkantoor te Bolsward met de daaronder ressorte rende hulppostkantoren en poststations f 261,97. De verkoop bedroeg totaal dus f 1690,34. Hwant neffens de redenearing fan Prof. Klaassen soene dy allinne mar kans ha. Dr. Kuperus mient dat hy dêrmei Prof. Klaassen werlein hat, mar ik tink, dat dizze sizze sil: Jo biwize neat, hwant by al dy plakken yn it Noarden is gjinien, dy’t oan de 200.000 takomt en neffens m.y is dit krekt de reden, dat it yn Grins, Ljouwert en Snits net slagget. Dat hiel hwat lytsere plakken wol byt hawwe, is wol wier, mar by al dy plakken gie it net om bilangrlke swiere yndustryen, mar om middelgreate en meast lytsere fabriken. Minister Zijlstra en Klaassen hiene it lykwols oer wyld”, dat hja fange woene en oant nou ta net yn it net komd. De kwestje is dus net ütiten mei Prof. Klaassen, it striidpunt is jit ünbislist. Mar der is al hwat oars. Dr. Kuperus toant mei de feiten oan, dat de winst greatendiels nei de lytsere plakken gien is en dat is op himsels in wichtich ding. Hwant der binne hiel hwat by, dy’t net ta de kearnen hearre, wylst de bilang- rykste kearnen hielendal gjin foarütgong boekt ha. Dat is bysünder bilangryk nijs, hwant dêrüt blykt wol in wichtich ding oangeande de methoade fan de alf kear nen en sub-kearnen fan Fryslan. As dy greatere plakken, mei de foardielen oan premy’s en har foarkar by de forbette- ring fan de ynfrastruktuer, nou net mei komme kinne yn de taname fan yndu- stryfêstiging, dan is dat in düdlik bi- wiis, dat de hiele opset fan dy alf kear nen net doocht. En sjoch, nou bigryp ik Dr. Kuperus net mear. Hwant ynpleats fan de logyske kon- klüzje to luken ut syn feite-materiael, nl. dat it greate dwaesheit is tofoaren in stik- mannich plakken preferent to forklear- jen, om’t de yndustry der hiel oars oer tinkt, wol hy de kar fan Minister Zijl stra goed prate. Net op groun fan de feiten, mar omt neffens him Prof. Klaas sen gjin gelyk hat. Dat is lang net lo- gysk, Heechachte Dr. Kuperus, hjir bin ne Jo net objektyf bleaun. Jou feitema- teriael hie mar ien konklüzje talitten: Lit de fabrikanten frij yn har kar. Jow oan alle lju, dy’t ütwreidzje of har nij fêstigje deselde foardielen yn de pro- bleemgebieten en sjoch dan hwer’t de fisk bite wol. Komt der hjir of dêr gong yn it spul, stypje dan sokke plakken mei ynfrastruktuermaetregels, dan bin jo vember 1908 was gezonken in de „Spaanse zee.” En een jaar later volgde een uitkering aan de weduwe van Jort D. Bonne. „Haar echtgenoot is hoogstwaarschijn lijk verdronken bij de ramp, die zijn stoomschip trof, en waarbij een deel van de bemanning de dood in de golven vond”, aldus de notulen, die uitermate summier zijn. In 1916 was er een uitkering voor de weduwen van J. R. Bos, die met de Prins Maurits op de Amerikaanse kust verging en aan de nabestaanden van C. R. Bos, die met zijn schip op een mijn liep. Maar dat is al lang geleden en vergeten. Tijdens de vergaderingen van nu is er niet dikwijls iets bijzonders te melden. De voorzitter heft zijn glas: „Nou men sen, op ’t welzijn van de Buul hoor, santé.” Er worden nieuwe bestuursleden geko zen en er wordt een stoel verloot om de animo voor de vergaderingen te ver hogen, hoewel men zou zeggen, dat ’n stoel het thuisblijven juist bevordert. Ieder jaar eten de bestuursleden bij de bestuursvergadering ieder een hele eend of een smient op. Ieder jaar wordt er ’n kort verslag geschreven in de notulen boeken, die een roman van de Terschel- Het tot ontploffing brengen van ver scheidene atoombommen op hoogten van ongeveer 500 km; hiermede werd een theorie over het gedrag van elek tronen in het aardse magnetische veld bevestigd. Ontdekking dat de aarde een enigs zins peervormige gedaante heeft. De lancering van een communicatie- kunstmaan hiermede werd op Kerstdag 1958 een radio-boodschap van President Eisenhower naar de IN LONDEN: GROOTSTE T.V. HOOFDKWARTIER VAN EUROPA Dit is een maquette van het nieuwe tele- visie-centrum van de B.B.C. in Londen, dat in juni van dit jaar in gebruik geno men moet worden. Het centrum kost on geveer honderd miljoen gulden en zal het grootste T.V. hoofdkwartier van Eu ropa worden. Het ontwerp ontstond, toen de architect Graham Dawbarn, tij dens een bespreking gedachteloos een vraagteken op een oude enveloppe schet ste. In het hoofdgebouw liggen zeven studio’s en 366 kamers en kantoren. Rechts op de foto zien we de gebouwen, waarin een legertje kunstenaars en am bachtslieden dagelijks zal werken aan de bouw van decors en requisieten. Sowjet Unie. 1. De eerste kunstmatige maan. Het eerste ruimtevaartuig passeert de maan en komt daarna in een baan rond de zon. Eerste ruimtevaartuig, dat op maan landt. Eerste foto’s van de nog nimmer aan schouwde achterzijde van de maan. Ontdekking van wat een stroom elek tronen kan zijn, die de aarde boven de evenaar op hoogten tussen 22.500 en 35.000 km omringt. Voor de eerste maal worden grotere dieren (honden en konijnen), die met raketten tot op grote hoogte zijn gelanceerd, levend geborgen. le week februari 1935. Tot lid van de raad van Wonseradeel is benoemd de heer P. J. Sieswerda te Pingjum. Begin van brand bij goudsmid S. Gorter te Workum. Terugkeer tot de vroegere welvaart is niet mogelijk, aldus minister Colijn in een rede. Wij moeten ons aan passen. De raad van de gemeente Baarderadeel bepaalde de jaarwedde van de wegwer kers op f 1248,en die van de dorps- reiniger op f 1300, Ds. A. A. Wumkes fan Burchwert spriek to Nijlan op in Gysbert Japicxsjoun. Uit de hand te koop het ruime welon- derhouden Sint Vincentiusgebouw aan de Broerestraat. Notaris F. J. Bruinsma, Bolsward. De kosten van inrichting van een vlieg veld te Leeuwarden zullen 300.000 gul den bedragen. Drieling geboren te Bolsward. De moe der, een koe van P. Couperus te Bols ward en de 3 kalveren maken het goed. In ons land zijn nog ruim 693.000 wo ningen met bedsteden. Hokkelingenweide in de Wieringermeer- polder a f 15,per stuk. Aangifte bij N. H. de Boer te Pingjum. De werkverschaffing, waarin in Fries land 4.000 man werk vonden, zijn we gens de vorst stopgezet. UWER BLIUWT DE LOGIKA Ien fan de bilangrike minsken yn Frys lan, dy’t net mear as heechst needsaeklik is op de foargroun komt, is de Direkteur fan de Coöp. Suvelbank: Dr. R. Kupe rus, dy’t meiiens foarsitter is fan it Eko- nomysk Technologysk Institüt Fryslan, saneamd it E.T.I.F. Mar ien kear yn it jier grif komt hy mei in rede oer de po- sysje fan Fryslan, hweryn hy op in des kundige en tagelyk heldere wize de si- tuaesje biljochtet. Ek dit jier wie dat sa. De kranten hawwe de wichtichste pun ten fan dy rede trochjown en op groun fan dy forslaggen docht it bliken, dat Dr. Kuperus de kwestje fan de kearn- oanwizing net mijd hat. Op it foarste plak hat hy stelling nomd tsjin de miening fan Prof. Klaassen, de nije Rotterdamse heechleraer, dy’t po- nearde, dat allinnich in kearn fan mini- mael 200.000 minsken de agglomerear- jende wurking hawwe soe, dy't Minister Zijlstra as haedmotyf yn syn yndustriali- saesje-nota oanjowt. Dr. Kuperus is it der net mei iens, hy achtet dat in foar- byld fan net-foldragen wittenskiplike hypothesen, hwer’t yn de praktyk neat fan blykt. En hy biwiist dat mei oan to jaen, dat fierwei de measte nije bidriu- wen net komd binne yn Grins, Ljouwert, Snits en sokke plakken mar krekt op lyt sere plakken. It is seis bysünder opfal- lend, dat de greatste plakken hielendal gjin nije bidriuwen oanlutsen hawwe. De jaarlijkse januarivergadering van dit verzekeringsfonds, waarop men Ter schellinger „ketel” drinkt op het welzijn van de Buul en alle zeevarenden, is een stuk folklore geworden, maar zo is het fonds niet bedoeld, toen het in 1587 ofwel bijna 375 jaar geleden werd ge sticht. De Buul werd opgericht door sociaal voelende lieden. Men zou kunnen zeggen, dat de Buul is geboren uit de nood der weduwen van zeelui, van ijzeren kerels, die op houten schepen voeren en waren uitge varen om nimmer terug te keren. Het oude verzekeringsfonds is de vrucht van solidariteit van de zeelui in vroegere dagen en van de vier oostelijke dorpen van Terschelling, en de jaarvergadering is in deze tijd een belevenis. „We krijgen allemaal twee verteringen van de Buul en wie meer wil drinken doet dat maar uit z’n eigen zak”, zei voorzitter Jaap van Kunne. De grote glazen warme „ketel”, een ty pisch eilander drank, gebrouwen uit vijf flesjes donker bier, een fles brandewijn en wat steranijs, met een pond bruine suiker vermengd en gekookt in een grote ketel, stonden al klaar. Het openingswoord van de voorzitter werd beantwoord met een vol- en veel- mondig „proost” uit de rokerige zaal. Secretaris D. C. de Jong las de jaarver slagen, die geen schokkende feiten ver meldden. Dat is wel anders geweest, de oude boe ken van de Buul zijn er een afspiegeling van hoeveel veiliger de zeevaart in de loop der tijden is geworden. De Buul zelf is nog net als vroeger. Ieder lid betaalt drie gulden per jaar. Alleen zeevarenden kunnen toetreden en de leden hebben op zestigjarige leeftijd recht op een uitkering van tachtig gul den en na veertigjarig lidmaatschap op een zelfde bedrag. Maar dat was niet het voornaamste, toen de Buul werd opgericht, Er wordt namelijk bij stranding, aan varing of brand van het schip, waarop een Buul-lid is gemonsterd van f 120. uitgekeerd, althans wanneer dat schip wrak wordt en de verzekerde kan be wijzen, dat hij zijn uitrusting heeft ver loren. Wanneer het schip alleen maar wrak wordt, zonder verlies van uitrus ting, is de uitkering f 80.wanneer het lid overlijdt f 100.wanneer hij het leven verliest bij stranding f 200,en wanneer hij ongeschikt wordt om langer te varen f 120, Enfin, zo zit dat dus met de uitkeringen, die in deze tijd belachelijk laag schijnen, maar vroeger waren dit kapitale sommen. De oudste bescheiden van deze merk waardige organisatie zijn verdwenen, maar de notulenboeken vanaf het begin van deze eeuw zijn al een stuk geschiede, nis. Er staan oude namen in, als die van Kunne A. Swart, van Jan Smitjes, Doeke Roos of Jan Wortel. Volgens die boeken werd in 1906 een uitkering gedaan aan G. G. Smit te Lies en Arend J. Ruijg te West Terschelling wegens het overzeilen en tengevolge daarvan zinken van het stoomschip „IJ- muiden.” In 1909 kreeg W. Fries een uitkering omdat zijn schip, de „Santduo” in no- Verenigde Staten. 1. Onderzoek van gen met behulp van raketten. De eer ste gedetailleerde foto van het spec trum der ultra-violette straling. De eerste foto van het verloop een orkaan. Het eerste binnendringen van de „electro-jetstroom”, een gordel van elektronen, die naar men aanneemt in een cirkel op een hoogte van 100 km boven de equatoriale gebieden loopt. Ontdekking van de aanwezigheid van X-stralen in de boven-atmosfeer. Ontdekking van de aanwezigheid van aurora-deeltjes in de boven-atmosfeer. Ontdekking van de „Van Allen” wis, dat it net weismiten is, mar op it goede plak torjuchte komt. Wegen, kana len, iepenbiere nutsforsjennings moatte dochs op de hiele provinsje rjuchte wur de en de tagong fan en nei oare lansdie- len forbetterje, mar hald yn de fredes- namme op mei de diskwalifisaesje fan tsientallen plakken, dy’t nou al biwize, dat hja mear gaedlik binne foar bipael- de yndustryen as party kearnen. Jo hiene it tsjin Prof. Klaassen oer ünfoldragen wittenskip. Is dit wurd net alhiel fan ta- passing op de m.ethoade fan de regea- ring? Hwerom fal Jo dy net oan? Hoe kinne Jo logysk komme ta Jou slütrede- nearing, dat de kernoanwizing de goede methoade is? Jo ha der gjin inkeld bi- wiis foar. Seis by dizze handicap-race tusken bifoardielde en forgetten plakken winne de earsten it net. Jo hawwe yn in eardere gearkomst fan it E.T.I.F. mei klam sein, dat men nea sizze kin, hwa’t hjoed in kans makket en hwa moarn. Jo hawwe mei de stikken yn de han biwiisd, dat de mobiliteit fan de yndustry sada- nich is, dat hwat' hjoed yn de gunst is, in tiid letter wer weisakje kin en oarsom. Op hokfoar grounen kin jo de fordige- ning fan dit stik willekeur op Jo nimme? Hwerom goaije Jo de leije net los en bi- pleitsje op groun fan Jou eigen miening en de feiten, dat de yndustry dêrre sitten gean moat, hwer’t hja foar har spesiale omstannichheden de béste kansen hat? Hwerom dizze twingerij en djip taesten- de ünbillikheden? Kostet it de regearing mear as in fabri kant him yn Frentsjer of de Jouwer fês- tiget as yn Snits of Ljouwert? Hwerom moat it dan dêrre keard wurde en op dy oare plakken mei jild üt de skatkist stipe wurde? Jou eigen redenearing toant oan, dat it dêrre faeks better kin as yn de greate plakken. Hwerom is Dr. Kuperus sa ynkonsekwint en hwerom is syn einkonklüzje as in „deus ex machina” of slacht dizze, om yn goed frysk to sizzen, as in tange op in baerch? Ik bin it alhiel het iens mei Prof. Klaas sen, hwant dan soe Nederlan büten it Westen gjin kans ha, mar hoe't Jo üt dizze kontroverse komme kinne ta jou lofsang op it birjuchte kearnensysteem, dêr kin ik lans de wei fan de logika net ütkomme. Liz it ris üt, heechachte Dr. Kuperus, Jo hawwe grif oandachtige learlingen yn hiel Fryslan en fier dêr- büten 7 Tj. de J. Ar -F

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1