Mi roar OPROERLINGEN IN ALGIERS CAPITULEERDEN NIEUW-CUINEA OPNIEUW ALS TWIST APPEL OP BINNENHOF Opening Chr. Lagere Landbouwschool te Witmarsum KOk l I J zg Generaal de Gaulle Gouden filmpjes üs hjoed 2 to sizzen h»».. p Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (j O bc Sb 56e JAARGANG No. 10 VRIJDAG 5 FEBRUARI I960 LAGAILLARDE IN SANTE-GEVANGENIS „Moatte” is in goede opfieder. le week februari 1910. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Kongo werd aangehouden, plotseling tot drie maanden moest worden terugge bracht. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gebeurtenissen er brengen het con- Sierlijk en stoer verrijst aan de rondweg te Witmarsum het school gebouw van de nieuwe Chr. Lagere Landbouwschool. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat er voor het eerst sprake was van een mogelijkheid om nog een lagere Landbouwschool in Friesland te vestigen. Twee instanties maakten ernstige gading voor de vestiging in dit gebied en meerdere plaatsen werden in eerste instantie genoemd. Het was de C. B. T. B. wier haan victorie kraaide en Witmarsum dat gunstig gelegen op de scheiding tussen gras- en bouwland het pleit voor de vestiging won. De heer J. Hiemstra opende, in zijn kwa liteit als voorzitter van ’t schoolbestuur, deze feestelijke bijeenkomst met gebed en onder begeleiding van een klein or kestje van enkele leerlingen van de ho gere klassen, werd gezongen Ps. 150 1 en 3. Aan de hand van het gedeelte uit Jesaja lichtte de heer Hiemstra toe, dat het de dure plicht is om het land- bouwwerk zo goed mogelijk te doen, op dat het Gods zegen kan dragen. Daar om is het zo verheugend, dat dit onder wijs dienstbaar is aan de grootmaking van de Schepper. Als cultureel centrum met op de prak tijk gerichte opleiding zal dit mee kun nen helpen aan de verheffing van het leven op het platteland. De openingsrede werd uitgesproken door een oud-inwoner van de gemeente, Ir. L. Eringa, van de Friese C. B. T. B. De stand van zaken op het gebied van heel wat veranderd. Om de leerlingen sum met goudschilderen. zich de waterramp bij Tuindorp-Oostzaan nog best herinnerden, indruk. Zij over wogen echter, dat de beslissing nog wel even kon worden uitgesteld totdat minis ter Korthals een overzicht zal hebben van de financiële mogelijkheden in de toe komst. Van die schatting heeft hij im mers óók de uitvoering van het Lauwers- zeeproject afhankelijk gemaakt. Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad welke op een opvoering van de woning- wetbouw tot een gelijk peil als dat van de particuliere woningbouw aandrongen, waar de P.v.d.A. en de K.V.P. vóór wa ren geweest, wist hij zich van het lijf te houden. Helemaal zonder kleerscheuren kwam hij er toch niet af. De twee groot ste Kamerfracties namen een motie-Van Vliet aan, waarin werd verlangd, dat ook de woningbouwverenigingen van de aantrekkelijke subsidieregeling voor de particuliere bouwers in de sector van de volkswoningbouw zouden mogen profi teren. Partijen hadden gejongleurd Premiers kwamen en vielen, Frankrijk onmachtig en verscheurd, Wie kon het nog bezielen? Een man die in de eenzaamheid Zich had teruggetrokken Het volk riep: Kom ’t is hoge tijd. Hij bleef niet langer wrokken Van de vernieuwing het symbool Laatste hoop: Generaal De Gaulle. De troebele sfeer werd met de dag Steeds spannender geladen Rood woei de revolutievlag Vanaf de barricaden Elk blikte naar de president, Met aureoolomranding. Hij aarzelde niet een moment Als een rots in de branding Die vaderlijk gestreng bevool Zonder vrees: Generaal De Gaulle. Hij vond het Algerijns conflikt Een onontwarbaar kluwen Hij zocht een uitweg, weegt en wikt De wind wou niet gaan luwen Hij sprak van zelfbeschikkingsrecht Moest op twee fronten kampen Thans dreigde het burgergevecht Als een der zwaarste rampen Wie moet men sparen, geit of kool? De daad aan Generaal De Gaulle. deze levenskwestie voor het platteland op verantwoorde wijze bij te brengen is deze Christelijke onderwijsinstelling een belangrijke bijdrage. Het onderwijs op zich zelf staat echter op de eerste plaats. Dat dit in een prachtige school als deze gegeven kan worden, waarvoor een zeer groot bedrag besteed werd, is een te ken, dat er in Den Haag ook mensen zijn, die het Landbouwonderwijs op dit hoge plan stellen. gument op de andere Kamerleden, die Het §aat niet alleen om het bijbrengen i van kennis alleen, maar ook om de ver dere opvoeding van jonge mensen, die straks hun plaats in het agrarisch leven moeten innemen. Het is daarom dubbel verheugend, dat hier een nieuwbakken bestuur van een nieuwe vereniging door grote samenwerking zoveel goeds tot stand heeft kunnen brengen tot sier van het onderwijs en tot eer van God. Hiermee werd de school officieel voor geopend verklaard. Op een zwart fluwelen kussen werd Ir. L. Eringa de sleutel van de hoofddeur aangeboden door Rienkje Meekma en Johanna Jongsma, waarna de deuren openzwaaiden en ieder de gelegenheid kreeg deze zeer moderne school te be zichtigen. De rij van gelukwensende sprekers werd Zo wist hij in dit hachlijk uur Het monster snel te temmen Zo kan een wijze dictatuur De wereld dankbaar stemmen Het heeft Frankrijk voor leed behoed Zijn prestige mag groeien Verzet gebroken zonder bloed Zonder gezagbesnoeien. Vol staatsmanstact 't blinkend symbool Triumf van Generaal De Gaulle. PIET. AANVARING KAREL DOORMAN— FRANS ELZA De Marineraad heeft dinsdag in de rol zaal te 's-Gravenhage zitting gehouden inzake de aanvaring tussen Hr.Ms. vlieg- kampschip Karei Doorman” en het Belgische vissersvaartuig Frans Elza” op 25 september 1959 in de Duitse Bocht. Foto: De commandant van de Karei Doorman, Kapt, ter Zee G. Stegeman, •wordt hier door de Raad gehoord. Op de voorgrond de stille getuigen: enige vismanden en wrakhout van het vissers- Benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Bolsward ds. O. Norel Rzn. te Wons. Het arrondissement omvat de ge meenten Bolsward, Hindeloopen, Won- seradeel en Workum en telt 18 christe lijke, 16 openbare en 3 katholike scholen. Resiteerwedstrijd te Pingjum. Ie prijs A. M. Sustring te Sneek. 2e prijs E. v. d. Schoot te Franeker. Bekroond op de schilderstentoonstelling te Bolsward S. de Vries te Workum met de landbouwwetenschap is sinds 1300 lederschilderen, U. Landstra te Witmar- Het voornaamste van meningsverschil tussen de zg. regeringspartijen en de op positie bleek hier als vanouds de Nieuw-Guinea-kwestie, welke volgens de P.v.d.A. onze positie in de Verenigde Naties bemoeilijkt. Zij wilde derhalve dit gebied onder internationaal beheer stellen, met dien verstande, dat het nog tien jaren maar dan in opdracht van De meningsverschillen over de „wilde staking” van de buschauffeurs, mogen regering en parlement aanvankelijk verdeeld hebben gehou den, in Nederland vergeleken bij de muiterij, welke zich in Algiers tegenover generaal De Gaulle heeft voorgedaan zijn zij toch maar van ondergeschikt belang. Bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken kondigde de socialistische woordvoerder dr. Patijn zelfs nadrukkelijk aan, dat zijn partij óók in de oppositie, voor zover mogelijk, het buitenlands beleid van Minister Luns wilde volgen, al werd dit z.i. meer bepaald door eng-Nederlandse belangen dan door een brede nationale visie. Een week van grote spanning in Algiers en Parijs heeft tenslotte geleid tot de capitulatie van de oproerlingen in de stad Algiers, waar van de ene leider, Ortiz, verdwenen is, en de andere, Lagaillarde, in een gevangenis te Parijs op zijn berechting zit te wachten. Acht dagen hebben de oproerlingen zich gehandhaafd, nadat zij op 24 januari gepoogd hadden bevolking en leger aan hun zijde te krijgen ter verdediging van Frans-Algerije. De opstand was gericht tegen president De Gaulle, wie zij verwijten de Algerijnen zelfbeschikking te willen toekennen, hetgeen volgens hen gelijk staat met onafhan kelijkheid van de mohammedaanse bevolking, temidden waarvan zij, blanke minderheid, zich ten zeerste bedreigd zouden gevoelen. A.s zondag zal de nieuw benoemde orga. nist der Martinikerk, de heer A. Alt zijn functie aanvaarden. Gevraagd een guardiaan bij het Sint An thony Gasthuis te Bolsward. Instructies bij de heer Jan de Way, Kerkstraat. Benoemd tot directeur van het Sint Fran- ciscuskoor (vac. A. C. D. Stockmann), de heer A. Alt. Zuid-Flevoland. Minister Korthals van verkeer en water staat wist zich bij de begroting van het Zuiderzeefonds een motie van de socia listische afgevaardigde Posthumus van het lijf te houden, waarin op voortzet ting van de werkzaamheden aan de dijk Enkhuizen-Lelystad werd aangedrongen. In het verleden is met die dijk begon nen omdat in 1955 aan de Markerwaard voorrang werd gegeven boven de indij king van Zuid-Flevoland. Gelet op de geringere kosten en de betere wegverbin dingen met het Noordoosten van ons land, welke Zuid-Flevoland aan Amster dam in uitzicht stelt, heeft minister Kort hals de volgorde omgedraaid. Over het algemeen kon de Tweede Kamer hier voor wel begrip opbrengen. Maar zij had ook oog voor het feit, dat er in de kop van Noord-Holland verwachtingen wa ren gewekt. Ir. Posthumus wees er bo vendien op, dat voorrang voor Zuid-Fle voland te zijner tijd gevaar voor waterop- stuwing bij Amsterdam zou opleveren als niet éérst de dijk Lelystad-Enkhuizen zou zijn aangelegd. Uiteraard maakte dit ar- Zwarte dag? Al bij al liep de strijd echter niet op. Dr. Patijn voorzag zelfs, dat mr. Luns, die voor de achtste maal de begroting van buitenlandse zaken heeft ingediend, wel eens de recordhouder onder onze ministers zou kunnen worden in dien het Kabinet De Quay zijn zittings periode tenminste volledig zal kunnen uitdienen. Op de Kaderdag, welke de P.v.d.A. vorige week zaterdag bijeen riep, was tegenover ministers als mr. Van Rooy bepaald wel minder vleiende taal gebruikt. Men moet echter wel beden ken, dat diens houding in het busconflict toen ook de antirevolutionaire fractielei der, dr. Bruins Slot, aanleiding gaf van een „zwarte dag” voor het ministerie te spreken. De A.R.-minister Van Aartsen had het er bij de verdediging van de begroting van Volkshuisvesting in de ogen van het par lement beslist beter afgebracht. Moties, rijk dus en 3. onafhankelijkheid (zij het onder bepaalde voorwaarden, welke nog nader bepaald moeten worden). Hij zeide, en dat heeft de rechter zijde enige hoop gegeven, dat hij „de meest Franse oplossing” met blijdschap zou be groeten, hetgeen volgens deze rechter zijde de aansluiting bij Frankrijk, dus het behoud van de huidige toestand zou be tekenen. Maar dat wil niet zeggen, dat hij de uitspraak in deze richting zou wil len dwingen. Een andere geruststelling voor de rechter zijde is, dat hij het leger het toezicht op de verkiezingen wil toe vertrouwen. De mohammedaanse opstan delingen, die nu al vijf jaren de strijd volhouden, willen hiervan niets weten omdat zij, niet ten onrechte, ervan over tuigd zijn, dat het leger geen genoegen zal nemen met een andere uitslag dan de algehele verfransing. Nadrukkelijk stelde De Gaulle, dat hij niet van plan is politieke besprekingen over het einde van de oorlog met de mohammedaanse opstandelingen, de F.L.N. te voeren, terwijl dezen er geen genoegen mee nemen, dat er alleen over een staken van het vuren gesproken zal worden, wat volgens hen een net woord voor capitulatie is. De Gaulle heeft het leger dus wel enige geruststellende woorden toegevoegd en dat zal zeker een rol hebben gespeeld bij het trouw blijven van het leger in Alge rije, nadat het eerst een door De Gaulle veroordeelde passieve houding tegenover de Europese opstandelingen in Algiers had ingenomen. De Gaulle is versterkt uit de strijd ge komen, dat is onmiskenbaar, maar de tijd zal moeten leren of het leger ook in de toekomst niet een eigen oordeel over de politiek zal blijven hebben en zijn trouw min of meer van die politiek zal laten afhangen. Van de versterking van zijn gezag maakt De Gaulle onmiddellijk gebruik om van het parlement op bepaalde, nog niet na der omschreven terreinen, volmachten te krijgen. Men neemt aan, dat het de be doeling is alle gevaar voor de staat af te wenden en vooral om middelen te krij gen met vergrote kracht tegen rechts- extremistische elementen op te treden, die, zoals nu is gebleken, ook in Frank rijk zelf, weer enige complotistische ar beid hebben gedaan. Een aantal arresta ties is verricht, maar te velen zijn toch nog de dans ontsprongen, te velen, die te dicht bij bepaalde ministers staan. Daarom schrijft men De Gaulle ook het voornemen toe een aantal ministers, die zich in deze affaire als pleitvoerders van de opstandelingen in Algiers hebben ont popt, door anderen te vervangen. Men noemt al de namen van de ministers Soustelle en Guillaumat (defensie), die het veld zullen moeten ruimen. De Gaulle moet vertrouwde mensen om zich heen hebben als het een volgende keer tot een krachtmeting komt. En die krachtmeting zal komen, als de dwin gende loop van de hem tenslotte toe zal tact met de F.L.N. op te nemen, ook wanneer het niet alleen om het staken van het vuren zal gaan. Men zal ook niet vreemd moeten opkij ken wanneer Delouvrier en Challe zullen moeten verdwijnen, die te zeer bereid waren op de eisen van de rebellen in te gaan. De gebeurtenissen in Algiers en Parijs hebben de aandacht van de gehele we reld in beslag genomen, hoewel zonder opzienbarende gebeurtenissen in alle lan den het leven toch gewoon is doorge gaan. Wij willen nog een staking van 24 uren van de Belgische vakbonden vermelden, die op deze manier hun eis tot hoger loon en betere sociale voorwaarden (meer vakantie e.d.) kracht wilden bijzetten. Vooral in het socialistische Wallonië is het stakingsparool opgevolgd. Op de conferentie met de vertegenwoor digers van de Kongo is het besluit geval len, het gebied op 30 juni volledige vrij heid te verlenen, wat door buitenlandse waarnemers een slecht voorbereide soe vereiniteitsoverdracht geoordeeld wordt. Incidenten tussen Syrië en Israël vestigen weer even de aandacht op het Midden Oosten, maar veel dreiging zit er nog niet in, al zendt ook Egypte troepen naar de grens. Het leger volgde hen niet, maar in de uitvoering van de bevelen de opstand te onderdrukken en de opstandelingen te isoleren, was het uitermate slap. Het leger bleef passief en dat klopte niet met de opvatting van trouw, die De Gaulle heeft. Premier Debré bracht een geheim gehou den bezoek aan Algiers om poolshoogte te nemen en kwam met de indruk terug, dat er in geen geval bloed mocht worden vergoten. Dit leidde tot een verschil van mening in de regering, want De Gaulle wenste desnoods met harde hand de orde te herstellen. Donderdag vertrokken De louvrier en generaal Challe, respectieve lijk de regeringsgevolmachtigde en de opperbevelhebber, in opdracht van De Gaulle uit Parijs naar een geheim hoofd, kwartier buiten de stad om zich aan de druk van de rebellen te onttrekken. Hoe men het ook draait, deze beide gezags dragers zijn niet tegen hun zware taak opgewassen gebleken, anders hadden zij zich ook te Algiers tegen de druk van de rebellen kunnen verzetten. Challe heeft er zich vermoedelijk tegen gekant troepen te gebruiken om de rebellen tot de orde te dwingen, ook omdat hij meen de dat het leger zijn bevelen niet zou op volgen. Dit ogenblik leek het hoogtepunt van de rebellie, maar daarna is het hollend ach teruit gegaan. Vrijdagavond heeft presi dent De Gaulle, in uniform gekleed, voor radio en televisie een dwingend be toog gehouden tot het leger te gehoor zamen en de orde te herstellen. Hij voel de zich ongetwijfeld gesterkt door het feit, dat in Frankrijk zelf, talloze betui gingen van trouw op het paleis van de president waren binnengekomen en dat ook in Algerije bevelhebbers van diverse sectoren hun trouw aan generaal Challe en generaal De Gaulle betuigden. De Gaulle sprak fel omdat het voor hem niet zozeer een opstand tegen zijn gezag was als wel tegen het gezag van Frankrijk. Hij herhaalde met kracht zijn politieke standpunt, dat neerkomt op de toeken ning van het recht van zelfbeschikking. Te zijner tijd zal een referendum moeten worden gehouden met als keuze: 1. ge hele aansluiting bij Frankrijk, 2; interne autonomie met hechte banden met Frank- Duitse onderhandelingen. Druk informeerde de Tweede Kamer ook naar het verloop van de onderhan delingen met West Duitsland, waarbij naar verluidde overeenstemming zou zijn bereikt over een schadevergoe ding van 275 miljoen Mark en over een gemeenschappelijk regime in het Eems- Dollargebied. Ds. Van der Veen was echter verontwaardigd over de teruggave van Elten en Tuddern, zonder dat er een volksstemming is gehouden en de com munist Bakker haalde zich een standje van de voorzitter op de hals door de Duitse minister Oberlander voor een „Hitlerknecht” uit te schelden. De socia listische dr. Patijn was verontrust voor het geval het meningsverschil inzake de Rijnvaart inderdaad buiten dit accoord zou zijn gehouden. Hij vreesde, dat de positie van onze Rijnvaarders in de toe komst hierdoor benadeeld zou kunnen worden. E>an heeft Nederland immers niets meer om aan te bieden? Pierre Lagaillarde, de opstandelingenleider uit Algiers, is maandagavond per vliegtuig naar Parijs overgebracht en in de Sante-gevangenis opgesloten. De foto geeft een beeld van de autorit door Parijs. Lagaillarde, nog in para- chulistenuniform, wordt geflankeerd door twee leden van de veiligheidsdienst. Twee jaar geleden werd gestart met een éénimansschool onder leiding van de hui dige directeur, de heer K. Jongsma, en wel met 15 leerlingen in het „Kamp- hüs”. Dit eerste begin was natuurlijk vrij pri mitief, zowel wat lesmateriaal als les mogelijkheden betreft. Toch waren dit nog maar enkele van de vele moeilijk heden die doordacht en overwonnen moesten worden door het schoolbestuur en allen die met de bouw annex waren, voor dit nieuwe moderne schoolgebouw woensdagmiddag officieel geopend kon worden. Woensdagmiddag half twee waaiden trots de vlaggen van Nederland, Fries land, Wonseradeel en Witmarsum in de Z.O.wind. Van heinde en ver stroomden enige hon derden genodigden en belangstellenden, w.o. B. en W. en de voltallige gemeente raad van Wonseradeel, het handvaardig- heidslokaal binnen. de Verenigde Naties door Nederland zou worden bestuurd. Dit plan vond meteen al weinig bijval. De liberale mevrouw Stoffels betwijfelde of Neder land door de V.N. wel als zodanig zou worden aangewezen en de pacifistisch- socialistische dominee achtte de termijn van dertig jaren, welke aanvankelijk voor de onafhankelijkheid van de Belgische

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1