DE SCHOONHEID VAN OUDE TEGELS: KUNST IN HET KLEIN OP VERKENNING NAAR ZUID-AFRIKA Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 Fan de Martinytoer J. E. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND lytse man Bolsward herbergt interessante expositie Tj. de J. Zilveren filmpjes I. Sé, sé, dou wide sé 56e JAARGANG No. 11 DINSDAG 9 FEBRUARI I960 Hwat hat PYT tijdens die 14 dagen Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie n efter it fest je, net forlern Bolswariis Nieuwshlat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad kenbisyk. Ie lege lannen iech in freonskipsblyk i er knap tolanne de Marshall-pot man fan de ierde it gouden merk eebiede. STANDBEELD VAN HM. DE KONINGIN IN WILLEMSTAD WORDT GEREINIGD >oadskip mar neame? ’t wer oer lanningsrjocht C.L.M.-fleaners el, dit kin net, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) scheepsarts aan boord. Zijn advies is: eten énfrisse lucht! Toch is dit een recept, dat niet voor ie dereen geldt. Sommigen gaan vroeg naar bed, en rusten ’s middags na het eten. Het ligt er ook veel aan, hoe men reist. Reist men le klas, dan verblijft men doorgaans steeds midden op het schip. Vandaar zie je de achtersteven, wanneer het flink waait zoals in het Kanaal, de golf van Biscaje zonder ophouden 5 a 6 meter op en neer gaan. Daar wordt je zeeziek van. Achterin zit ten de mensen van de toeristenklasse. Wanneer het minder hard waait, wiegt de boot zacht heen en weer van bak boord naar stuurboord en weer terug. De reis van Amsterdam naar Kaapstad duurt 14 a 16 dagen, afhankelijk van de snelheid, die de boot kan halen. Gemiddeld leggen we zo’n 750 a 800 km per dag af. Maar in de stuurhut tellen ze geen kilo meters, doch zeemijlen. Die zijn groter dan de gewone Engelse mijlen, n.l. 1852 meter tegen 1609 meter. op ynsjoch en Wy liezen noch ris wer yn it treflike 'iperaesjes Erf en it bysünder it diel svn skógings yn lykje foar party fju, dat de jierrenlange fule striid tusken en de koöperaes- jes ófdien hat, dat wy nou rêstich sizze rative forienings en ynstellings de boere- bilangen feilich stelt, dat it alle jierren i vaardige hand (en met gebruik van een „sporis”) menselijke figuren zijn aange bracht (mannen, ruiters, vrouwen, schut ters, enz). Geliefd was ook het uitbeel den van schepen (2e helft 17e eeuw) evenals dat van het landschap. Van iets jonger datum (18e eeuws) zijn de bij belse voorstellingen al of niet met tekst- aanduiding, nog jonger (19e eeuws) de z.g. „springmantsjes” (tegels met dieren in cirkels) echter veel minder zorgvuldig getekend dan die uit de 18e eeuw. Gevraagd del. Vergissen wij ons niet, dan heeft h< platteland het crisisdieptepunt vrijwel b reikt. De zwaksten zijn reeds gesneuvel Zij, die zich hebben kunnen handhavei zullen het in de toekomst ook wel bli, ven doen. Grensincident in Abbessynië. Enkele Itr lianen gedood. Zal dit vonkje een gro' ontploffing brengen, nu geheel Euro) één militair kruitvat lijkt? Waarschijnlijk zullen witte spatbord' voor fietsen verplicht worden gesteld. Minister Goebbels, leider van de Duit propaganda heeft aan alle Duitse jov nalisten een instructie gezonden. L Duitse pers moet uitmunten door helde heid van taal en waarheid in beschri ving. de eindeloze oceaan zo is, zó vlak, dat je als on- op te gaan rijden! rust, omdat dit beeld nare gedachten van je ver. Je bent alleen, Vermoedelijk als protest tegen de invoering van de algemene maatregel van Rijksbestuur, waarbij het bestuurscollege van het eilandengebied Cura^au naar huis is gezonden, hebben onbekend gebleven personen het standbeeld van HM. de Koningin Juliana op het Julianaplein te Willemstad met rode verf besmeurd Foto: Zorgvuldig wordt het beeld weer gereinigd Vooral de schouw werd vroeger veelal met tegels versierd. Vaak hadden de ta bleaus een symbolische betekenis. Bij de ingang bevond zich soms het symbool van de waakzaamheid, de hond. Bij de zg. lijkdeur, waar de overledene het huis ging verlaten, was soms de Hemelvaart van Christus aangebracht. Boven de deur die op de stal uitkwam, prijkte het mooi ste paard van de boer. Op de wand bij de hand werd de poes aangebracht, alsof het dier hier warmte zocht. Vanzelfsprekend werden vele Neder landse tegels geëxporteerd. Zo vindt men bv. in Djakarta huizen met Nederlandse tegels! In verschillende Duitse kastelen zijn Nederlandse tegels als wandversie ringen toegepast. De opzet. De tentoonstelling is samengesteld door de Dienst voor ’s Rijks verspreide kunst voorwerpen en bevat een 13-tal borden met totaal een 80 nummers, waarbij vele prachtige tableaus en een 5-tal vitrines met eveneens 80 nummers, waarbij o.a. een serie van 9 tegels, die het proces tonen van ongebakken tegel tot eindpro duct (inzending van N.V. Tichelaars Kleiwarenfabriek te Makkum). een kordate vrouw, die de leiding van een zondagsdienst op zich wilde nemen, mevr, de Villiers. Deze naam doet vermoeden, dat het een afstammelinge is van de groep Hugeno ten, die na van Frankrijk te zijn uitge weken, vanuit Nederland zich in de toen nog jonge Kaapkolonie vestigden (eind 17e eeuw). Haar man was nog in Nederland, waar hij op 17 oktober aan de Vrije Univer- siteit, als dominee, zou promoveren tot doctor in de theologie. Daarna zou hij zijn gezin, dat thans aan boord was, volgen naar Paarl, zijn stand plaats in de Unie, niet ver van Kaap stad. Het was een keurige preek, en zij waar deerde het bijzonder, dat aan de mij ver leende opdracht om ook de Rooms Ka tholieken aan boord welkom te heten, zulk een goed gevolg was gegeven. Intussen waren wij de evenaar gepasseerd en dat heeft gevolgen: dan duikt Neptu- reyael en flot t fan lytse steatsjes. inge earst en stekke dan. foar moaipraters, dy’t jim de rêch bilasterje. jgt kkers naar Spanje, de Zuidelijke Nederlan- 1 T> 1 1 steeds groot geweest. In Spanje ging men er in de 16e eeuw toe over reliëf-tegels, overtrokken met loodglazuur, te vervaardigen en wel door middel van matrijzen. Er werden zelfs tegels gemaakt, veelal langwerpig van vorm, die dienden om het plafond te versieren. Ook ontstond in Spanje het denkbeeld figurale voorstellingen te ver vaardigen niet op één, maar op méér tegels. De techniek. De techniek van het tegelbakken wordt in een serie foto’s getoond, o.a. genomen in Tichelaars aardewerkfabriek te Mak kum. Ook wordt een foto van een tegel tableau uit 1737 (zich bevindend in het Rijksmuseum te Amsterdam) getoond met een oven te Bolsward, waar de straatnaam Gleibakkerij in dit opzicht nog steeds aan de vroegere glorie herin nert. Hierop is het gehele proces van het batiken te zien. OPKOMMEN, BLOEMEN EN FORGEAN Net allinnich de minske wit fan de wet fan it libben, dy’t him leart, dat it aloan in opkommen is, in bloeijen en in óf- stjerren. Dizze wet jildt ek foar minsk- like ündernimmingen, organisaesjes, doarpen en stêdden, ja fan alles hwat der under de sinne bart. Soms liket de tiid stil to stean en it lib- benspatroan yn biwende streken to lizzen, dan wer brekt it nije mei gewelf de swet- ten iepen en streamt oer it forbjustere lan. Hoe mear middels de minske ta syn foldwaen kriget, hoe greater de mooglik- heden en de foroaringen. Alles wurdt dêrtroch biweegliker en it ferget de lie- dende lju hieltyd mear op ynsjoch uterste soarch om by to bliuwen. T - boek oer de Lanboukoöperaesjes Erf Wereld, diskear hwer’t Drs. Tjepkema gearfette hat. It mei sa iykje f’ it partikuliere initiatyf kinne, dat in kranse fan sterke koöpe- De tegel in ons land. De tegelkunst in ons land gaat terug tot voor het begin van de 16e eeuw. Reeds in 1508 vertoefde in Antwerpen (in Zuid Nederland dus) een Italiaanse pot tenbakker, die er met zijn 5 zoons een bedrijf dreef. Hier werd de Italiaanse majolica techniek toegepast. Ons land onderging echter ook rechtstreeks Spaan se invloed. Zo werd in Zierikzee een Spaanse tegelwand teruggevonden date rend van vóór de 80-jarige oorlog. Tengevolge van de godsdiensttwisten ves. tigden zich ook tegelbakkers in Noord Nederland, bv. te Middelburg, Haarlem en Amsterdam. In het begin van de 17e eeuw vinden we ook reeds plateelfabrie- ken te Rotterdam, Utrecht, Gouda, Hoorn, Enkhuizen en Leeuwarden. Van iets later datum dateert het Makkumer aardewerkfabriek, dat dit jaar zijn 300- jarig bestaan hoopt te vieren. In het begin van de 17e eeuw treedt als versieringsmotief dikwijls de oranjeappel op. Herhaaldelijk wordt ook de tulp uit gebeeld. Een aparte groep wordt ge vormd door de tegels met zeemonsters (inclusief die met meermannen en meer minnen). Een ander geliefd motief is dat van de vogel. Een grote vermaardheid hebben de tegels gekregen, waarop met Vanmiddag wordt ten stadhuize een interessante tentoonstelling ge opend. Onder de titel „Kunst in het klein” is er een zeer gevarieerde verzameling oude tegels bijeengebracht, die zeker een bezoek meer dan waard is. In dit artikel willen we iets uit de geschiedenis vertellen. De aankondiging van de tegel is al oud. In onze aankondiging van de expositie vermeldden we in het vorig nummer van ons blad reeds, dat in Egypte reeds vóór 3200 jaar voor Chr. glazuur werd ge bruikt. In de oude piramiden komen ka mers voor, waarvan de wanden bedekt zijn met tegels. Trouwens ook de bijbel spreekt reeds van de tichelstenen, die er door de Israëlieten gemaakt moesten worden. Ook in het oude Mesopotanië wist men reeds van het glazuur. Het is niet bekend of men het toepassen van deze techniek hier van de Egyptenaren heeft overgeno men dan wel zelfstandig ontdekt. Bekend is wel dat de toepassing veelvul dig was. In de Assyrische paleizen te Nimrod en Nineveh waren de gangen en statievertrekken veelal met geglazuurde tegels gedecoreerd. Deze tegels bestaan niet uit klei, maar uit een mengsel van verschillende soorten kalk met fijngemalen kwarts en vuur steen. Het stro, dat er doorheen verwerkt is, zorgt voor de nodige samenhang. De Islamitische landen. De Islamitische ceramiek bestaat uit een korrelig en zanderig zacht aardewerk, dat met een dun, doorzichtig kiezelzuur houdend en sterk glanzend glazuur is bedekt. Kenmerkend is in de latere tijd de metaalglans, waarmee de tegel werd overtrokken. Perzië is bekend om zijn in elkaar passende zespuntige en stervor mige tegels, waarvan o.a. wandbekledin gen werden vervaardigd. O.a. is zo’n stertegel op de expositie tentoongesteld. Turkije. Turkije vormt in de geschiedenis van de tegel een hoofdstuk apart. Enerzijds is er de verbinding met de tegelkunst van Perzië. Sultan Selim I zette o.a. in Perzië gevangen genomen pottenbakkers in een door hem gesticht tegelcentrum aan het werk. Maar het materiaal was hier an ders, nl. een fijnkorrelige vuilwitte klei. Het te beschilderen oppervlak werd met een sliblaag bedekt. Na het aanbrengen van de tekening werd deze laag weer met een dikke doorzichtige, glasachtige gla zuur bedekt. Veertien dagen op zo’n oceaanreus, dat is een hele tijd. Eerst is alles nieuw. Je maakt kennis met je hutgenoten. Toen ik de boot opkwam en me voorstelde aan iemand, die uit de hut kwam, waar mij een plaats was aangewezen, stond ik stomverbaasd over het antwoord, dat ik kreego, dan forstean jo ek wol Frysk, hwant ik kom fan Wommels en nést myn alden wennet ek in Andela.” Het bleek waarachtig nog een neef van me te zijn. Deze jonge Fries had een bezoek ge bracht aan zijn ouders, na 3 jaar hard werken in Zuid-Rhodesia, waar hij in de boter en kaas werkte. Hij ging nu weer terug, had zijn auto mee aan noord. Maar wat voor ons we zaten met 6 man in een hut, nog 2 Amsterdammers, een emigrant en een duits sprekende Zwitser veel belangrijker was: hij had ook een bandrecorder bij zich, met o.a. de hele plaat van Tetman „de tiid haldt gjin skoft” er op en andere Friese lied jes, benevens tal van mooie duitse Schla gers. Wij hebben ons tijdens die 14 dagen geen enkele avond verveeld. De passagiers van zo’n boot zou men kunnen verdelen in 3 groepen: voor eerst de mensen, die op zakenreis zijn, of in regeringsopdracht. Die kunnen het breed laten hangen en reizen dan ook veelal le klas; een 2e groep wordt ge vormd door emigranten, die meestal de toeristenklas nemen; een 3e groep zit daar tussenin: vakantiegangers, maar toch meest mensen, oudere mensen, die een bezoek brengen aan hun kinderen of kleinkinderen, die het in de Unie der halve goed gegaan is. Deze laatste groep is veelal over beide klassen verdeeld. Ik schreef hier boven dit artikel„Sé, sé, dou wide sé.” En werkelijk, aan de fas cinerende invloed van die eindeloze zee, ontkomt op den duur geen enkele passa gier. Is men eenmaal de golf van Bis caje voorbij, dan wordt de zee rustiger. Rustiger ook in die zin, dat men na de straat van Gibraltar, soms dagen achter een geen enkel schip meer ziet. Natuurlijk heeft elke dag zijn bezigheden van opstaan en naar bed gaan van ontbijt, lunch en diner, van ’n kop koffie 's-mor- gens en thee in de namiddag (na de ver. plichte siesta van 2-4 uur!), van zijn spelen aan dek: tennis en ringgooien en schijfspel. En als het warm wordt neemt men ’s-morgens of ’s-middags een duik in het zwembad, maar Soms zit men te lezen in een boek er is een kleine, goed voorziene bibliotheek aan boord en als men dan opkijkt en in gedachten tuurt over dat eindeloze water, dan komt er naast een gevoel van verwondering een heerlijke rust over je. Van verwondering, omdat het water, hier midden op c raadselachtig vlak Fries ineens je schaatsen zou willen derbinden om er En een gevoel van alle zorgen en wegjaagt, eindeloos samen met dit schip, maar een stipje op het eindeloze water, overkoepeld door het blauw van de hemel, waarachter een christenmens de Maker van dit alles weet. Op de zondagen aan boord, wordt er zo mogelijk een kerkdienst gehouden. Helaas was er op onze boot geen predi kant of rk geestelijke. Gelukkig was er xisysjes en al sa mear, mar 1930, Drachtster Kompenij yn 1933, Ai de saken wol hwat maklik de Biltsyl yn 1934, Hylaerd, Himrik en Ried yn 1935, Weargea yn 1936, Jirn- sum yn 1938, Winsum yn 1939, Buren yn 1942, Dokkumer Nijsyl yn 1947, Deinum yn 1951, Surch yn 1955, Jelsum yn 1956, Langwar ek yn dat jier en yn 1957 Bartlehiem. As fansels komt de frage by jin op, hwa’t mear folgje sille. Hwant it is düd- lik, dat it hjir net by ophalde sil. De Maetskippij fabriken hawwe in tal óf- stjitten en skrome net om har hiele appa- raet op de nije tiid yn to stellen. Hjir by Hollandia heart men ek al grütsjen oer yngripende foroaringen, alhoewol okker- jiers al in kostbere modernisaesje troch- fierd is. En sa bliuwt de frage aktueel en urgint: hoe stiet it mei party fabriken, dy’t ticht bymekoar lizze en elk foar oar net ta in hichte komme kinne, hwerby de hege ynfestearingskosten foar in mo dern apparaet forantwurde binne. Sokke binne hjir yn Fryslan mei de finger oan to wizen. It kin der ek net mei ta, dat men yn elk formidden neat oars sjen wol as de eigen fabryk. Is dit foar de takom- stige üntwikkeling in goede wei of rint men de kans om sadwaende allegearre yn de lytse loege to reitsjen. Ik wit skoan, dat ik hjir in tear punt oansnij, mar kin men dér foar wei? Hwat is better foar twa doarpen: meimekoar in sterke ratio nele fabryk of beide in tjirmer op fuot- ten to balden? It libben stiet nea stil en allinnich, as men yn de takomst sjende, bitrouwen hawwe kin yn de situaesje, is men op de goede wei. In trijekaert as Koudum, Himmelom en Warns twingt om nei to gean, hwat men meimekoar birikke koe en hwat men foar takomst hat as men alle trije de kop der foar haldt. En Sokke foarbylden stean net allinnich. It is to winskjen, dat de boeren, dy’t each hawwe foar de aloan redder geande üntwikkeling op dit stik, net de eagen slute sille foar de needsaek de eigen yn stellings to forstevigjen. En dat kin mei- bringe, dat hja op tiid mei har kollega’s oerlizze om yn greater forban to bihal- den, hwat hja oars faeks forlieze moatte. imme folie lok neist bigripe, :ijer as de rok itsje jimme yn 'e knipe? is niks fan oan, cusje slute rekket bidoarn aar gau fan rüten. tinkt Uncle Sam pad him opblieze Ik hoopje ’m hjir noait wer to sjen Lytse mansj es moatte ’t forlieze Ik tocht oars, dat er ’t hast wol wist Unde Sam is egoïst 2e week februari 1935. Eerste slotklooster in Friesland: de Eerw. Zusters Carmelitessen vestigen zich in Friesland. Verhuur van de zg. Bokke-acht aan Bootsma voor f 25 per pondemaat. Verschillende crisiscomité’s gebruiken het geld voor de ondersteuning van kinderen voor de aankoop van levertraan. Dit schijnt verschillende soorten t.b.c. te kun nen genezen. De N.T.M. zal een autobusdienst openen op de lijn Sneek, Bolsward, Makkum, Zurich. Minister-President Dr. Colijn heeft de waardevermindering van de gulden me. alle beslistheid van de hand gewezen. een Beendermolen, groot mo Europa. De Mohammedanen, die Spanje ver overen brengen hier de mode van het ge bruik van tegels. Het paleis van de ook in ons land bekend geworden hertog van Alva (van wie zich een vermoedelijk vervalste handtekening in de Bols- wardse historische verzameling bevindt) was b.v. met dergelijke tegels versierd. In Italië werd de tegel vooral als vloer bedekking gebruikt. Het eiland Majorca vormde een belangrijke tussenschakel in de tegelhandel tussen Spanje en Italië. Door verbastering van het woord Major ca ontstond de benaming Majolica, die aan met tinglazuur bedekt aardewerkt wordt gegeven. In de 16e eeuw emigreren verschillende Italiaanse pottenbak! Frankrijk en o.a. den. In Frankrijk is de Italiaanse invloed Wellicht zal menig lezer van dit blad ooit wel eens een oceaanreus de haven van Rotterdam of Amsterdam hebben zien verlaten. Het laatste contact van lichte papieren serpentines wordt snel verbroken en een ogenblik later vragen zij, die op de wal achterblijven zich af, wat zien en beleven zij, die met het schip mee varen? Mary Pos beschreef in een boeiend boek „Op vleugels naar Zuid-Afrika” haar reisverhaal per K.L.M. vlak voor het uit breken van de 2e wereldoorlog. Ondergetekende wil gaarne enkele in drukken neerschrijven van een recente reis per boot naar en van dit ons steeds stamverwante land. Als de boot de haven van IJmuiden ge passeerd is, komen we in open zee. De reus begint te schommelen en de on- wenningsten onder ons krijgen reeds last van zee-ziekte. Of eigenlijk is het geen zeeziekte. Men wordt wat licht en draaierig in zijn hoofd en dat ontneemt je de eetlust. Wat doet men in zo'n geval? Er is een Tegeltableaus. Op deze expositie zijn in verband met het gevaar van breken opzettelijk slechts enkele kleine tegeltableaus opgenomen. De op tegeltableaus afgebeelde voorstel lingen zijn voor een belangrijk deel ont leend aan tekeningen, prenten en schil derijen. Ze vormen vaak een bewijs van grote technische vaardigheid alsmede van het hoge artistieke peil. Ook in Friesland, bv. te Makkum, zijn tal van tableaus vervaardigd, zoals o.a. de tegelwand in de geboortekamer van de beeldhouwer Tjipke Visser uit Wor- kum (thans in het Fries Museum) te zien geeft. tsjüget fan mear leden, mear omset, ster-1 1924, Lollum yn 1926, Lutjepost yn ker finansiële posysjes en al sa mear, ----- -1 dan nimt men en ienfaldich. Grif, der is in bulte om der wiis en greatsk oer to wezen, mar lykwols sil men tige wach wêze moatte, hwant de situaesje kin alle jierren hurd foroarje. Sa forfeit it jierforslach fan de Koöpera- tive Eksportslachterij to Akkrom, dat yn de léste twa jier de eksport fan bacon- bargen de helte lytser wurden is. Allin nich dit jier roun it tal, nei Ingelan üt- fierde baconbargen, mei 42% tobek. En dat wie net om’t der gjin fraech nei wie, mar om’t it bargemesten hjir yn it Noar- den hurd efterüt giet. Hiel hwat boeren tale net mear nei bargen, ek al wiene de prizen perfoarst net min. Alle oandacht sit op it heden by de melkkij en seis yn de Walden, fan aids de hoeke foar big gen en bargen, rint it tal hurd efterüt. Akkrom hat nou foar in diel kompen- saesje foun yn de hannel en eksport fan fok. en gebrüksfé, mar it seit himsels, dat it hiel hwat fan sa’n bistjür en direk- sje freget om sokke hurd opkommende foroaringen yn goede banen to lieden. Nou giet it lokkich rounom net sa hurd, mar foar dyjingen, dy’t mei de bilang- rykste sektor fan it boerelibben, de suvel hwat fan neiby meilibbet, is it wol düd- lik, dat hjir under de oerflakte fan stabi liteit hiel hwat libben skül giet. De op- skuor, dy’t de Lijempf-affaire brocht, wie dêrfan in klear biwiis, de konsin- traesje fan Kondins en Frico, yn bilang- rike punten, wer in oar, de drokte om Weargea hinne mei it ütstel oan fjouwer fabriken om har molke nei Weargea to leverjen in trêdde, it oernimmen fan de Hollandia-oandielen troch Nestlé in fjirde en grif sille wy op dit terrein yn de kommende jierren wol mear bilibje. Sjogge wy yn de koöperative suvel nei de fabriken, dy’t de libbensstriid opjaen moasten, dan is it ek al in respektabel listke. Sünt 1914 doe’t it tal op syn heechst wie, nl. 92 binne de folgjenae fabriken weiwurden: Boyl, Hoorn, Midsland yn 1916 doe Kimswert yn 1920, Ballum yn Wolle jo ’t Dér luk’ Lit üs d'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1