Cl DE CRISIS IN FRANKRIJK GEWEKEN TWEEDE KAMER VEROORDEELT HET AMERIKAANS LUCHTVAARTBELEID Qabe Sk us hjoed p p to sizzen DE KOMENDE WEDSTRIJDEN dra roar ft- Buitenlands Overzicht Voetbal STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Om in tientsje Gouden filmpjes 2e week februari 1910. i 56e JAARGANG No. 12 VRIJDAG 12 FEBRUARI I960 K WACHTERS PYT. buitenlandse za-nesië zijn illusies opgeeft. Nederland kan b. Hwat bat de een Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ';n het iet ene Verder voorspellen we: O.NS. 2Bolswardia 2 Zeerobben IABolsw. IA R.E.S. 2Leeuwarden 5 C.A.B. 2Roodgeel 3 R.E.S. 3Sneek 4 Langweer 2C.A.B. 3 de Kooi 3—R.E.S. 4 Langweer IAC.A.B. IA Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 1 3 3 1 1 1 2 komt D.T.D. er wel zeer ongunstig voor te staan. Alhoewel de zenuwen in dit treffen wel een grote rol zullen spelen, toch houden we het in dezen op de thuisclub. C.A.B., dat na een goed begin sterk is teruggevallen, krijgt bezoek van Tijnje. Wanneer rood-wit zich volledig veilig wil stellen, dan zal het zaak zijn één winstpunt uit dit treffen over te hou den. Ónmogelijk is het niet, maar dan zal er uit een ander vaatje getapt moe ten worden. Erg optimist zijn we niet en dus houden we het op winst voor de bezoekers. Iedere dag groeit de menigte wachters voor de hekken van Buckingham Palace. Li genlijk weet iedereen dat het grote nieuws over de nieuwe Koninklijke baby nog niet kan komen, maar tegen beter weten in posten de enthousiaste Landenaars bij het Paleis Je kunt immers niet weten of zij toch de eersten zullen zijn om het grote nieuws te horen? Om goed skine to kinnen is de minske ré ta alle kwea. Ons inziens zal W.Z.S. het zondag moei- lijker krijgen dan haar concurrenten. Een uitwedstrijd tegen Steenwijk is al tijd een moeilijk probleem, vooral nu Steenwijk zelfs ook nog niet buiten ge vaar is, kunnen de Snekers er van ver zekerd zijn, dat de gastheren alles op alles zullen zetten om tot de volle winst te komen. We vrezen voor de Snekers ’t ergste. Voor D.O.G. staan de papieren iets be ter, wel zal de uitwedstrijd tegen G. A. V. C. een overstapje worden, maar aan gezien de Grouwsters de laatste tijd niet bij uitstek in vorm zijn, lijkt ons een ge lijk spel voor de Wolvegaasters wel bin nen hun bereik. M.K.V. ontvangt Emmeloord. Gezien het terreinvoordeel houden we het hier even eens op een gelijk spel. Nicator komt weer een stapje dichter bij de kampioenstitel. We nemen tenmin ste aan, dat de hoofdstedelingen het be zoekende Oosterwolde van het lijf zullen houden. Voor R.E.S. wordt het zondag in Leeu warden tegen Friesland een zware op gaaf. Toch achten we de blauw-witten wel tot een gelijk spel in staat. redenen omkleed betogen: a. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ken. Daarbij doet zich altijd immers het geschilpunt inzake Nieuw Guinea tussen de regeringspartijen en de P.v.d.A. voor. Wederom beklemtoonde minister Luns hierbij, dat het plaatsen van Nieuw Gui nea onder het beheer van de Verenigde Naties geen oplossing zal betekenen, omdat Indonesië hiertegen blijft gekant. Het probleem Nieuw Guinea heeft zijn bestaan alleen te wijten aan de omstan digheid, dat Indonesië dit gebied op eist. „Hiertoe”, zo herhaalde minister Luns, „is de regering en is ook de P.v.d.A. niet bereid”. Daarom zal dit vraagstuk blijven bestaan totdat Indo- Nu in de 4de klasse de kampioen bekend is geworden, zijn alle ogen nog gericht op de degradatie, waarvoor met nog slechts 3 wedstrijden te spelen niet min der dan 4 clubs in aanmerking komen, n.l. Warga, D.T.D., Oldeboom en de Sweach. Deze 4 clubs staan in punten- aantal vrij gelijk, zodat nog met geen mogelijkheid is te zeggen, wie dit jaar de dupe zal worden. Veel zal zondag afhangen van de wed strijd de Sweach-D.T.D., want als de thuisclub zo fortuinlijk mocht zijn haar den aan de mogelijkheid, dat het Rijn- vaart-vraagstuk aan het Internationale Gerechtshof zal worden voorgelegd. hiervoor zijn voornemens niet opgeven, al gaf minister Luns toe, dat deze wel licht een versnelling in de richting van de zelfbeschikking zouden moeten onder gaan. „WEEKENDSHOW” Maandagavond arriveerden op Schiphol de kunstrijdsters, schaatsenrijders en bil jarters, die Nederland zo’n groots sport- weekeinde hadden bergid. Poto: Tiny Wijnen kijkt hier toe hoe Jan Pesman door Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel wordt omhelsd. In de zaterdagmiddag-competitie is de strijd zo goed als gestreden. Het kam pioenschap werd reeds weken geleden met vlag en wimpel door H. J. S. C. veroverd en daar het ook in de onder ste regionen reeds zo goed als bekeken is, kunnen we gerust zeggen, dat de za terdagmiddag-competitie dit jaar geen moment spanning heeft gebracht. Een algeheel herstel van Balk zou in de laatste fase nog wat variatie kun nen brengen, maar gezien de prestaties van de Balksters slechts eenmaal smaakten zij het zoet der overwinning hebben we dit weinig meer in de rekening. Voor zaterdag staat een uitwedstrijd te gen Oeverzwaluwen op het programma en hiermee zou dan de victorie moeten beginnen, maar aangezien we hierin niet geloven, volgt hieruit dat de Koudumers aan het langste eind zullen trekken. Voor Workum 2 is de thuiswedstrijd te gen D. O. G. van groot belang, daar een zege de thuisclub zo goed als in veilig heid brengt. Het zal een hele toer wor den, maar de kans zit er in. H. J. S. C. gaat op bezoek bij Woudsend, wat voor de thuisclub niet veel goeds betekent. De kampioenen zijn aan hun stand verplicht beide winstpunten in de wacht te slepen, wat ook wel zal gebeu ren. Bolswardia heeft eindelijk weer eens een thuiswedstrijd en daar dit tegen een ploeg van vrijwel dezelfde kracht is, kan dit een spannend partijtje worden. Gro te kans, dat BolswardiaY. V. C. ein digt in een gelijk spel. Zwakke plekken” De socialistische vragen bedoelden ken nelijk weer de aandacht te vestigen op de nadelen van de „vrijere loonvorming”. Op dit punt blijven de regeringspartijen het kabinet-De Quay echter steun bieden. Intussen begint in hun gelederen echter wel twijfel te ontstaan over de bekwaam heid van de daarvoor allereerst verant woordelijke minister van sociale zaken. Zowel de A.R.-partijvoorzitter Berghuis als zijn Christelijk-historische collega Beernink en de Liberale ondervoorzitter Van Riel hebben in de afgelopen tijd er kend, dat het ministerie „zwakke plek ken” heeft. Een vervanging van de R.K. minister Van Rooy met name lijkt op den duur onvermijdelijk. In plysje to Kapelle Hat in stomme streek uthelle Hy trof in forleave pear Dy skeinden sede en ear Soks mocht hy net talitte Hy liet it feintsje witte: Ik moat myn plicht hjir dwaen Jimme in bikeuring jaen. De feint sei tsjin ’e plysje: Oh, skik it dochs in bytsje Hou, hiel efkes geduld Hwat binne wy yn ’e skuld? Kirv’t mei in foai bileane? Jo moatte ’t bidraech mar neame Lit 't fierders dan blau-blau Soks hipt licht net sa nau. Hjir asjeblieft tsien goune Hy naem it, hja fordwounen Mar’t feintsje, de oare dei Dielt it in kollega mei Dy hat der wurk fan makke It gefal soe raer ütpakke Plysje in hurd gelach Op steande foet üntslach. De ofsier fan justysje Fonnisse dizze plysje „Drie maanden hechtenis” Skrast fan de ambtnersiist Hja moasten it bikinne Jo hawwe altyd goed tsjinne Al hoe’t it üs ek spyt Jo reitsje ’t baentsje kwyt. Dy plysje to Kappele Hat syn foai djür bitelle It waerd sekuer fornomm’ De wet kin gjin pardon As wy de saek oerlizze Earlik üs miening sizze Dan leauwe wy sikerwier Sa’n straf is hwat to swier Foaral foar syn hüsgesin Kom, meitsje in nij bigjin. Ike - haar 100e verjaardag. Zij is nog kras en J U.._ hetzelfde huisje, dat 3.50 meter lang, 3 meter breed en 2 meter hoog is. In haar jonge jaren spuwde ze tweemaal bloed en is later ernstig ziek geweest. Nu loopt ze nog vrijwel rechtop en leest dagelijks nog haar krant. Gedurende 1909 zijn 546 landverhuizers uit Friesland vertrokken, naar Noord Amerika 367, Zuid Amerika 9, Oost Indië 4, Australië 1, China 1, Zuid Afrika 4, Engeland 5, Duitsland 144, Tot deze zeldzame stap werd de Tweede Kamer bewogen door haar senioren-con- vent, dat gevormd wordt door de fractie leiders van de vijf grootste partijen. Op dit punt waren regeringspartijen en op positie kennelijk niet verdeeld. Minister Luns achtte deze stap een sterke steun in de rug om bij de Amerikanen op herzie ning van hun beslissing aan te dringen. Nieuw Guinea. Blijkbaar om de eensgezindheid beter te doen uitkomen, deed de Tweede Kamer haar uitspraak over de landingsrechten van de K.L.M., los van de behandeling van de begroting van I Prijsstijgingen. Midden in de actualiteit stond de Tweede Kamer in de afgelopen weken ook her haaldelijk door het donderdags vragen uurtje te benutten. De socialistische land- bouwexpert Egas verlangde bijvoorbeeld opheldering over de voorgenomen verho ging van de pachtnormen. Minister Ma- rijnen gaf te verstaan, dat het de bedoe ling is de pachten aan te passen bij de voorgenomen huurverhoging voor niet- agrarische woningen. Drs. Nederhorst herinnerde de CH-minister De Pous aan de mededeling, welke de A.R.-staatssecre taris Roolvink in december jl. heeft ver strekt, namelijk dat de regering „niet on belangrijke resultaten’’ zou boeken in de strijd om prijsverlaging. Minister De Pous ontkende, dat hij ooit een verla ging van de kosten van levensonderhoud had toegezegdhij achte het streven naar prijsverlaging desniettemin van belang om de verhoging van andere prijzen weer op te vangen. In de 3de klasse K.N.V.B. zijn W.Z.S., D.O.G. en M.K.V. momenteel de meest bedreigde clubs en het ziet er naar uit u*u»viuu z>o lunuuuijK mount zijn naar dat dit na zondag nog het geval zal zijn, concurrenten er onder te houden, dan De wedstrijden, die onze plaatselijke clubs nog te spelen hebben, zijn na dit weekend: Bolswardia: thuis tegen Balk en V.V.I. uit tegen D.O.G. C.A.B. thuis: Tijnje, uit: Black Boys en D.T.D. R.E.S.: thuis: Stanfries, W.Z.S., Steen wijk, M.K.V., Emmeloord; uit; de Kooi. Ontstemming over de afwijzing van luchtlandingsrechten voor K.L.M. in Californië heeft de Tweede Kamer gebracht tot publiek protest tegen onze machtigste bondgenoot: de Verenigde Staten van Amerika! Dinsdagmiddag jl. verhieven alle Kamerleden hun stem ter ondersteuning van het standpunt van minister Luns, dat de regering te Washington zich door de belangen van de Amerikaanse luchtvaartondernemingen heeft laten leiden op een pad, dat tot ver slechtering van de wederzijdse bondgenootschappelijke verhoudingen moet leiden. Duitse onderhandelingen. Staatssecretaris Van Houten deed enkele mededelingen over de onderhandelingen met West-Duitsland, welke het einde be ginnen te naderen. Over de hoogte van het bedrag der schadeloosstelling aan de genen, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing door maatregelen der nazi's zijn getroffen, kon hij zich neg niet uitlaten; wel gaf hij de verze kering, dat het bedrag zonder inmenging van Duitse zijde zal worden verdeeld. Gedurende tien jaren zullen duizend fa milieleden van overleden gedeporteerden gratis vervoer in West-Duitsland krijgen voor bezoek aan kerkhoven of gedenk plaatsen. Het Duitse verlangen tot het herstel van de vooroorlogse grenzen zal niet geheel worden vervuld. Weliswaar zullen de overwegend door Duitsers be woonde correctiegebieden Elten, Tuddern en Dinxperlo goeddeels worden terugge geven, zonder dat er een volksstemming wordt gehouden, maar zes andere in 1949 uitgevoerde grenscorrecties blijven gehandhaafd. De geconfisqueerde grens- landerijen, welke in handen van Neder landse overheidsinstanties zijn in to taal 1250 ha. zullen aan Duitsland terugverkocht worden. Over de grens in de Eemsmonding kon geen overeenstemming worden bereikt, maar er is een praktische oplossing ge troffen, welke de regering aanleiding geeft de toekomst van Delfzijl met ver trouwen tegemoet te zien. Er zal een per manente Nederlands-Duitse Eemscom- missie alsmede een scheidsgerecht wor den ingesteld. Voorts1 beloofde de staatssecretaris de Ka merleden, dat de regering zal vasthou- Om goed rieure wezen is. Dat het economisch niet zou meevallen dit scheiden geheel door te voeren door het ontbreken van de goedkope gekleurde arbeidskrachten in de blanke gebieden, is voor de rassen- scheiders een tragische bijzonderheid. In zijn rede nu, heeft Macmillan gesproken over de sterke indruk, die het groeiende nationale bewustzijn in Afrika op hem heeft gemaakt. Hij heeft dat kunnen waarnemen in landen als Kenia, Rhode sia, Niassaland, Ghana, Nigeria en an dere. Wij moeten daarmee rekening hou den, zei hij. De Engelsen verwerpei denkbeeld van superioriteit van hel ras boven het andere. Indien het Westen het Afrikaanse nationalisme niet aan vaardt, dan kan het machtsevenwicht tus sen Oost en West verstoord worden met alle fatale gevolgen van dien. Hij bracht daarmee de Zuid-Afrikanen onder de ogen, dat het gevaarlijk is voor het Westen, wanneer zij in hun politiek, die zwart tegen blank opzet, zouden blijven volharden. Dat het succes zal hebben dur ven wij niet te hopen. In de Indiase deelstaat Kerala, in het Zuidwesten van het grote schiereiland, zijn verkiezingen gehouden, die nodig waren geworden toen de Indiase regering vorig jaar de communistische regering van Kerala ontsloeg en de in meerder heid communistische Kamer naar huis zond. Wanbeheer en het verwekken van onrust waren de motieven om in te grij pen, vooral toen de communistische re gering de scholen, tot nu toe beheerd door christenen en hindoes, aan zich wilde trekken. De nieuwe verkiezingen zijn geen neder laag voor de communisten geworden. Zij zijn de meerderheid in het parlement kwijt, dat is waar, maar hun stemmental is gestegen. Doordat nu alle andere par tijen gemene zaak maakten, zijn de com munisten vele zetels ontglipt in districten, waar zij de grootste partij waren. Het communistische gevaar is in Kerala be paald niet verminderd. In Keulen hebben de kladderaars van ha. kenkruisen terecht gestaan, die de aan stoot hebben gegeven tot een soort cam pagne van neo-nazi’s en antisemieten over geheel Duitsland en in vele Weste lijke hoofdsteden. Zij zijn veroordeeld tot resp. tien en veertien maanden ge vangenisstraf. Het zijn warhoofden, ge heel bezield door rancune en haat, maar zoals bij het proces is opgemerkt: uit dergelijke warhoofden heeft Hitler zijn S.A. gerecruteerd. De democratische staat kan niet voorzichtig genoeg zijn. President De Gaulle van Frankrijk heeft, kort nadat zijn regering van het parlement voor de tijd van een jaar volmachten had gekregen om de orde te handhaven, de staat te beschermen en de pacificatie en het bestuur in Algerije te bevorderen, enkele veranderingen in zijn regering aangebracht, waardoor enkele ministers, die zich te slap of te vijandig tegenover de koers van De Gaulle hadden getoond, vervangen zijn. Twee ministers zijn ontslagen: Cornut- Gentille, minister van posterijen, en de gevreesde Jackues Soustelle, minister voor de Sahara en kernenergie. Hun ministe ries hadden nu wel niet rechtstreeks met de toestand in Algerije te maken, maar vooral Soustelle is een verbeten tegen stander van het zelfbeschikkingsrecht en uit dien hoofde niet een man op wie men kan rekenen. De minister van defensie was op deze post te zwak gebleken en is verhuisd naar kernenergie. Tegen veler verwachting in is Delouvrier, de rege- ringsgevolmachtigde in Algiers, niet ver vangen. Vorige week vrijdag al, is een commissie van drie ministers (justitie, binnenlandse zaken en defensie) naar Algiers getogen voor een onderzoek naar de gedragingen van een aantal officieren en ambtenaren. Over de resultaten hiervan is nog niets bekend geworden, maar men verwacht, dat ontslagen en gerechtelijke vervolgin gen niet zullen uitblijven. Een aantal hoge officieren zou men met vervroegd pensioen willen sturen. In Moskou hebben vertegenwoordigers van het Oostelijk blok enkele dagen ver gaderd. Vorige week dinsdag kwamen de premiers en partijsecretarissen bijeen om het over landbouwproblemen te hebben; donderdag vergaderden de ministers van defensie. Wat er uit het overleg naar voren is gekomen is niet veel nieuws. Men had verwacht, dat de satellieten ook een demobilisatie zouden aankondigen, gekoppeld wellicht aan een modernisatie van het leger, maar daar is niets van ge komen. De ministers hebben zich wel met enige felheid uitgelaten over de on houdbare toestand, dat nu, vijftien jaren na de oorlog, nog geen vredesverdrag met Duitsland is. Zij stellen de onderte kening voor van een vredesverdrag met beide Duitslanden, waardoor ook de kwestie-Berlijn op bevredigende manier zou kunnen worden opgelost: d.w.z. de Russische manier. Wil het Westen geen vredesverdragen met beide Duitslanden sluiten, dan zal het Oosten genoegen ne men met een afzonderlijk verdrag met Oost-Duitsland. De gedachten van som migen gingen uit naar een Oostelijk drei gen met raketwapenen in de satellietlan- den, maar daar is niets van gekomen. Het uitgangspunt daarbij was de kort geleden verzonden brief van de Oost- Duitser Ulbricht aan Adenauer, waarin hij dreigde, dat Oost-Duitsland moderne raketwapenen aan Rusland zou vragen, indien West-Duitsland niet zou terug deinzen voor een bewapening met dit soort wapens. Het is niet onmogelijk, dat Ulbricht aan het opslaan van atoom- ladingen dacht, maar het geheel wijst in de richting van een groter vertrouwen van Rusland in Oost-Duitsland, dan men in het Westen wel voor mogelijk hield. Het toevertrouwen van kerngeheimen en zelfs kernwapens aan bondgenoten heeft ook een plaatsje gevonden in de pers conferentie van president Eisenhower, die zei veel te voelen voor een wijziging van de wet, die dit verbiedt. Het onheilspel lende ogenblik lijkt nader te komen, waarop niet alleen enkele grote landen over deze verschrikkelijke wapens kun nen beschikkn, maar ook de kleinere en de middelgrote. Dat vooruitzicht lacht niemand erg toe, omdat het wapen in handen van een onverantwoordelijke staatsman een groot gevaar voor de ge hele mensheid kan betekenen. Hoe meer landen het wapen hebben, hoe gevaar lijker. Binnenkort is er een vierde land bij, dat een atoombom heeft: Frankrijk. Alles is in gereedheid gebracht, men wacht op een gunstige wind. Maar het zal nog wel jaren duren, voordat Frankrijk over de transportmiddelen beschikt om het wa pen naar de eventuele vijand te transpor teren. De Gaulle hoopt door het wapen vermeerderd gezag van Frankrijk, maar dat zou wel eens een illusie kunnen zijn. Premier Macmillan van Engeland heeft zijn reis door Afrika volbracht en zijn laatste gastheer zal wel het minst inge nomen zijn met zijn bezoek. In een ver gadering van het Zuidafrikaanse parle ment heeft Macmillan nl. met ronde woorden de zg. apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering veroordeeld. De ze bestaat uit het streven naar een zo volledig mogelijke scheiding van de blanke en de niet-blanke bevolking van de Zuidafrikaanse Unie. Er worden voor de niet-blanken afzonderlijke woonge bieden gebouwd, waar de blanken niet zullen mogen komen, zomin als de niet- blanken in blank gebied zich zullen mo gen vestigen. Scholen, bussen, werkkring en kerk, alles staat in het teken van de rassenscheiding, waarbij de blanke uiter aard voor de Zuid Afrikanen het supe- Zwitserland 3, België 6. Benoemd tot gardiaan van het St. An thony gasthuis de heer J. Dijkstra. D. B. Talsma te Hardegarijp en S. Wes- tra te Sneek zenden een adres aan de minister van waterstaat, waarin zij met dat de uitvoering van het zg. Lau- werszeeplan geen practisch doel of nut voor de afstroming heeft; het behoud en exploitatie van de Lauwerszee als natuurlijk afstro- mingsgebied de voorkeur verdient. Wietses-Boersma te Warga vierde 1.70 m. hoog. Reeds 71 jaar woont ze in meter breed -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1