Qabe Sk üs hjoed p p to sizzen 1 OP VERKENNING NAAR ZUID-AFRIKA roar Doe mee aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose in de gemeente Bolsward Gedurende het tijdvak 23-29 februari a.s. II. Fan de Martinytoer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zilveren filmpjes ,,I>ie Kaapse Skier-eiland” I I 56e JAARGANG DINSDAG 16 FEBRUARI I960 No. 13 DUBBEL PROFIJT Hwat haf Wiere freonskip duorret libbenslang. Dusseldorp hebben zich getvapend tegen de Tafelberg dringend 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswarils Nieuwsblad prijzen v. wiene i foar dat as blike tsjinfoelen, hy dizze fan ’e list óf- de oaren sei er, dat hy bigjinne koe, hwant [an van Riebeeck’s ont- it wonderschone oord, ige en wichtige biswier hjirby is, fiersten to lang duorret en mei De postbeambten op het vliegveld van het de gehele dag durende lawaai van startende en landende vliegtuigen: oor lappen, die als een hoofdtelefoon worden gedragen. Het lawaai wordt aanmer kelijk minder hinderlijk en 's winters is het nog lekker warm ook. evenwel meer be- aan de foto wordt j van nut kan de huisarts, chirurgen en uw medewer- van het onder- vrieden, kennissen, buren, collega’s, enz. als die mochten twijfelen, ook meeko men. De 100% moet zo dicht mogelijk wor den benaderd. Wist u dat in 1957 de opkomst in de gemeente Bolsward 87,9% was? Laten wij allen meewerken om het resultaat dit jaar voortreffelijk te doen zijn! Het Frie se gemiddelde lag op 92,3%. Het kan in Bolsward dus veel beter. 2e oproep. Na het ontwikkelen der foto’s bestaat de mogelijkheid, dat u wordt opgeroepen om op het consultatiebureau te komen; er is dan echter slechts sprake van een kans dat u tuberculose hebt. Het kan ook zijn dat een afwijking geconstateerd wordt die later niet belangrijk blijkt te zijn, of dat ongemerkt toch nog een me talen broche of iets dergelijks is meegefo tografeerd, waardoor de foto niet geheel duidelijk is. Eerst na zo’n 2e onderzoek kan u met zekerheid iets worden gezegd. Wie worden opgeroepen. Opgeroepen zullen worden alle inwoners van 15 jaar en ouder. Er worden röntgenfoto’s gemaakt, welke dus blijven bestaan en ook in de toe komst zeker nog hun nut kunnen bewij zen. Uw huisarts kan, via het consultatie bureau, over deze foto’s beschikken. It ünrjucht bigjint mei de premy-taken- ning. It is ünrjucht, dat dizze premy's, dy’t de wurkgelegenheit oanmoedigje wolle, allinnich mar jown wurde oan bi- paelde plakken, hwant hjirmei wurde gelyksoartige noeden mei twa mjitten metten. Hwa’t op 'e Jouwer syn bidriuw ütwreidet of in nije ündernimming bi gjint en dus mei de died en mei it risiko fan eigen jild de wurkgelegenheit for- greatet, kriget gjin premy. mar hwa’t dat docht, yn Wolvegea, kriget it wol. Dat is ünrjucht, hwerfan men mei rjucht sizze kin, dat „twadderlei mjitstien de Let op de klok. Wilt u zich vooral precies houden aan de tijd, die voor u op uw oproeping is genoteerd? En wilt u de oproepingskaart meebrengen U werkt daardoor belangrijk mee aan een regelmatig en vlot verloop van het onder zoek. Als ieder zou komen, wanneer het hem of haar het best zou passen, zou de zaak onherroepelijk in de war lopen met als gevolg lang wachten enz. Moet u dus i.v.m. uw oproep vrij vragen aan uw werkgever, doet u dat dan tijdig, opdat deze zo nodig, ook zijn maatregelen kan nemen. Het mag evenwel nooit zo zijn dat u niet verschijnt omdat de voor u bestemde tijd is verstreken. Wanneer u werkelijk niet op tijd kunt komen, kom dan op een u passend ogen blik. U mag, doch dit behoort tot de strikt noodzakelijke gevallen beperkt te blijven, op een volgend zittingsbureau verschijnen. Deze regeling is in hoofd zaak bedoeld voor de arbeiders en ande ren, die op de data waarop zij zijn opge roepen, niet aanwezig zijn. V erzek ering. Wij menen goed te doen alle belang hebbenden te wijzen op de mogelijkheid tot het sluiten van een sanatoriumverze- kering. De stichting „Nederlandse Sana- toriumverzekering” biedt u, doordat zij meer dan 3 miljoen vrijwillig verzeker den telt en doordat zij zonder winstoog merk werkt, tegen zéér lage premie daartoe de gelegenheid. Men is dan voor onbeperkte ligtijd in een sanatorium ver zekerd. Er is geen wachttijd. Aanmelding kan geschieden bij alle ziekenfondsboden en gaat dus onmiddellijk in, ook al zou blijken bij het onderzoek dat u zou moe ten worden opgenomen in een sanato rium, mits u zich vóór het onderzoek op gaf. Verplicht of vrijwillig verzekerden, die toetraden tot het zgn. „Suppletie- fonds” zijn daarmee automatisch reeds tegen sanatoriumverpleging verzekerd en voor hen is het bovenstaande derhalve niet van belang. Sedert 1958 houdt deze verzekering ook in een verzekering te gen de geldelijke gevolgen van een opna me tengevolge van kinderverlamming. Komt allen! Tot slot nog deze opwekking: Komt allen Verleent zoveel mogelijk king tot het doen slagen zoek. Neemt uw oproepingskaart mee. Zorgt, waar nodig, dat familieleden, Aller opkomst is nodig. Dit onderzoek heeft slechts waarde, in dien praktisch alle opgeroepenen er ook inderdaad aan deelnemen. Bedenkt, dat het gaat om ons aller persoonlijk volks belang. Laat dus niemand thuisblijven. Aan hen die beslist verhinderd zijn, wordt vezocht de door hen ontvangen op roepingskaart zo spoedig mogelijk in te leveren, met vermelding van de reden van verhindering, bij het zittingsbureau. Vervoer ouden van dagen e.d. Als iemand door ziekte, hoge ouderdom, invaliditeit e.d. vervoerd moet worden, geeft dit dan op aan de secretaris. U kunt dit ook opgeven aan het zittingsbureau. Wacht daarmee echter niet te lang. Er zal dan in het vervoer worden voorzien. Deze strijd voor ons aller gezondheid moet slagen en dit zal alleen het geval zijn als ieder meewerkt. Voor alle werkgevers. Op alle werkgevers wordt een dringend beroep gedaan om medewerking, door waar nodig hun personeel in de gelegen- 3e week februari 1935. 70.000 zwarthemden uit alle delen van Italië hebben Musolini verzocht te mogen worden ingelijfd bij de troepen, die ge reed staan om naar Oost-Afrika te ver trekken. Openbare propaganda-avond voor de N.S.B. in de Doele te Bolsward. Het grootste deel der bezoekers bestond uit niet-Bolswarders. De N.S.B. stelt als be ginsel: Ik ben mijn broeders hoeder. De N.S.B.-ers hebben de strijd tegen de ver deeldheid aangebonden. De N.S.B. wil een coöperatieve staat. Vele schriftelijke vragen werden ingediend. Het was al ver na middernacht toen de vergadering werd besloten met staande het Wilhelmus te zingen. Simplex Rijwielen vanaf f 37,C. P. de Jager. Nieuwe heren costuums in de p-:" van f8,—, f 10,— en f 12,75. O. P. d. Klei, Gr. Dijlakker, Bolsward. 50 miskleurtjes voor f 1,Sigaren-ma- gazijn Cuba, t.o. R.K. kerk. Broodkaas 5 pond zwaar, 75 cent per stuk. S. Vonk, Jongemastraat, Bolsward. Verschillende Joodse professoren in Duitsland kregen ontslag aangezegd. Het is daarom zo uiterst belangrijk, dat van 23 febr. tot en met 29 febr. a.s. evenals in 1957, aan een ieder in de leef tijd van 15 jaar en ouder de gelegenheid wordt geboden zich op een eenvoudige en afdoende wijze op deze ziekte te laten onderzoeken. Nu dus het bevolkingsonderzoek in deze gemeente als het ware voor de deur staat en u ofwel uw oproeping, om voor het schermbeeldapparaat te verschijnen, reeds hebt ontvangen of deze zéér binnenkort thuis zult krijgen, willen wij nog de vol gende punten onder uw aandacht bren gen. Het onderzoek duurt, zoals licht nog wel herinnert van een vorige maal nog schema is persoon. Metalen voorwerpen, als broei knopen, e.d. kunnen de foto’s doen mislukken, in welk geval moeite en kosten tevergeefs zouden zijn. Houdt derhalve hiermee bij het kleden meteen rekening. Overigens wordt er met nadruk op gewezen, dat de mannen slechts hun jas en vest en de vrouwen alleen hun mantel, behoeven uit te trek ken. U kunt het niet weten. Laat niemand denken: „Dit is voor mij niet of niet meer van belang” of „ik heb geen t.b.c., ik ben immers kerngezond”, want de feiten bewijzen, dat telkens weer tijdens het onderzoek blijkt, dat ogen schijnlijk volkomen gezonde en sterke mensen lijdende zijn aan de ziekte of be horen tot de bacillendragers en aldus zon der het te weten een gevaar vormen voor hun omgeving. Ook bij het vorig onder zoek in deze gemeente zijn dergelijke gevallen aan het licht gekomen. Gevonden worden: alle ziekelijke afwij kingen van borst en borstorganen, voor zover zij röntgenologische afwijkingen geven. ünrjucht en de üntofredenheit. Hwant it giet net om de fraech oft er tofolle of to min kearnen oanwiisd binne, it giet om de fraech, oft de kearnoanwizing op himsels rjuchtfeardich, forstannich en er- fektyf is. Dat is de saek, der’t it om draeit. Wy stelle, dat hy ünrjuchtfeardich, ün- forstannich en net ta syn doel liedt en wy wolle dat jitteris biwize. Wy dogge dat nou, om’t hjir yn koarten in deputaesje keamerleden komt om mei eigen eagen to sjen, hoe’t it lan derhinne leit. En it is fan great bilang, dat hja fan elkenien hearre, hwat hjir geande is en hwat net. De trije noardlike provinsjes, mei inkel- de gebieten dêrbüten, hawwe in tokoart oan bisteansmooglikheden en der wol de regearing hwat oan dwaen. Akkoard! It wichtichste derby is, dat de algemiene foarwaerden foar yndustriële ütwreiding forbettere wurde. Dat neamt men de for- bettering fan de ynfra-struktuer. Dus bet- tere en koartere wegen fan en nei Frys lan, djippere kanalen, bredere brêgen en sa mear. Ek akkoard! Forbettering fan de wente-situaesje, nuts- forsjennings en plak foar kulturele yn- stellings. Ek akkoard! Dizze ynfra-struktuerforbetterings moat- te rjuchte wurde op de hiele provinsje en binammen op de sintra, hwer’t it forkear it measte forlet fan hat. Gjin inkeld bi swier It iennige en wichtige biswier hjirby is, dat it fierst to min middels oanpakt wurdt. Mar dat jildt foar hiel Fryslan. Oant nou ta is it in krommeljen en drippen en mist men de fikse oanpak. Mar prin- sipieel lizze hjir gjin forskillen mei de regearing. De kosten. Het gemeentebestuur heeft zich garant verklaard voor de kosten van de foto’s. Deze bedragen f 1,05 per persoon. De gemeente heeft echter nog meerdere kos ten te maken, zoals propaganda, beschik baar stellen van personeel, enz. De wer kelijke kosten van het bevolkingsonder zoek voor de gemeente kunnen worden geraamd op plm. f 1,15 per persoon (in clusief f 1,05 voor de foto). Men is niet verplicht dit bedrag te be talen. Het zal evenwel bijzonder op prijs worden gesteld wanneer degenen, voor wie dit bedrag geen overwegend bezwaar behoefd te zijn, zoveel mogelijk de vol ledige kosten zullen voldoen. Temeer als men bedenkt, dat men voor dit luttel bedrag zich zekerheid kan verschaffen of men al dan niet lijdende is aan tuber culose. Degenen evenwel voor wie dit offer werkelijk hun financiële draagkracht te boven zou gaan, mogen in geen geval daarom thuisblijven, want in zulke ge vallen zal het onderzoek gedeeltelijk of zo nodig, zelfs geheel kosteloos kunnen geschieden. Hoofdzaak is dus dat men verschijnt. Overbodig te zeggen, dat ieder die wel kan betalen dit ook inderdaad als zijn plicht dient te beschouwen. Het bevol kingsonderzoek gaat uit van het Groene Kruis; er wordt geen winst gemaakt. Verzoeke gepast geld mee te brengen. Het overgrote deel van de lezers van dit blad zal waarschijnlijk menen, dat Kaap stad gelegen is op het uiterste puntje van het werelddeel Afrika. De werkelijkheid is toch wel even anders, want de zuidelijkste punt van Afrika ligt ongeveer 200 km zuid-oostelijker. Daar vinden we kaap Agulhas, wejke 90 km dichter bij de zuidpool ligt dan Kaapstad. Halverwege deze afstand, maar pal on der de hoofdstad van de Unie, ligt Kaap de Goede Hoop. Het ligt er nog even verrukkelijk als in de dagen van L dekking van di waarmee dan bedoeld is heel die wonder lijk genuanceerde kustlijn, westopwaarts van Kaap de Goede Hoop naar Tafel- Tuberculose is een gevreesde volksziekte, die alleen door een uiterste krachtsinspanning van allen doeltreffend kan worden bestreden. In 1958 stierven in Nederland plm. 500 mensen aan t.b.c., terwijl plm. 7000 mensen ziek werden. Gevaarlijke eigenschappen van deze ziekte zijn, dat men reeds lang en vrij ernstig ziek kan zijn, zonder dit zelf te bemerken en tevens dat deze ziekte besmettelijk is. Hoe eerder echter een afwijking wordt ontdekt des te vlugger kan zij genezen, waardoor de genezing- en invaliditeitsduur, die anders jaren kan duren, met alle daaraan ook voor het gezin verbonden gevolgen, enorm worden beperkt. Tijdige ontdekking beperkt tevens het besmettingsgevaar. Bij een actieve op sporing zullen dus de hier en daar telkens voorkomende massa- en schoolbesmettingen kunnen worden vermeden. Bovendien worden er vele andere afwijkingen van longen, hart of skelet gevonden. DE WOARTEL DOOCHT NET Neidat hjir fan 'e winter inkelde minis ters west hawwe, dy’t mei de noas op de feiten treaun waerden en taseine, dat hja dizze saek, dy’t de lju hjir sa swier op ’e mage leit, oan har kollega fan ekono- myske saken trochdwaen soene, hat Mi nister de Pous oer deselde saek oan it wurd west by syn bigreating. De Minister sei, dat hy fan twa kanten krityk krige. Der wiene lju, dy’t founen, dat der to folie kearnen oanwiisd en der wiene oaren, dy’t pleiten mear. Oan de earsten sei er, soe, dat de risseltaten yn bipaelde kear nen t fiere soe en oan dér net oan bigjinne koe, hwant as hy dêrmei bjiginne soe, dan kamen der fuort wer oaren, dy’t it itselde fregen. En dan koe hy wol oan ’e gong bliuwe. Hy sei fierder, hja moasten dizze saek nou earst mar ris oansjen en ófwachtsje, hwat der fan kaem. It wie nou ien kear sa knipt, it moast nou ek mar naeid wurde. En dêrmei achte hy de saek, hwert safolle tsientüzenen fan minsken direkt by bitrutsen binne, earst ófdien. Fan iennich enthousiasme is by Minister de Pous gjin sprake, dat is klear to for- nimmen, mar hy hat dizze saek seis net ütfoun en wol der leafst net mear fan hearre. Lykwols sa nayf sil de Minister net wêze, dat hy dêrmei in ein makke hat oan it Heare God in grouwel is”. Hjir wurde gelikense prestaesjes üngelyk bihannele allinnich omdat se op in oar plak barre, dat likefolle of mear forlet hat fan dy wurkgelegenheit. Makkum hat mear forlet fan wurk as Snits. It is ünrjucht, dat hwat Amels docht foar Makkum net meitelt, likemin as Miedema’s wurk foar Winsum en sa folle oaren, wylst as hja meiinoar nei Snits forfearen hja dat wol krije soene. Hjir wurdt de oerheitsmacht misbrükt en de frijens en de gelikense rjuchten fan de minsken oantaest. Konsekwint troch- tocht bitsjut dit, dat men it iene plak kunstmjittich great meitsje wol mei de oaren it libben to binimmen. Dat is in skoallefoarbyld fan „détournement de pouvoir” misbrük fan macht. It is ek ünforstannich, hwant wolle dizze gebieten ta bloei komme, dan moatte de biwenners allegearre mei yn it spier. In enthousiaste oanpak fan middels en mooglikheden moat droegen wurde troch de minsken, dy’t hjir wenje en dy’t it greatste bilang hawwe by it wolslagjen. Dêrom is it ünforstannich om trije-kwart fan har büten spul to setten en mismoe- dich to meitsjen, om’t hja gjin kans krije. Mei in ünrjuchtfeardich en ünforstan nich bistjürd folkje kin men gjin goede risseltaten forwachtsje. It is ek net effektyf. Dat wize de feiten al üt. De lju nimme dit net. Hja biwize mei de died, dat hja it plak sykje, hwat harren it béste taliket en dat is gaueris büten de bifoarrjuchte kearnen. It skerp- ste foarbyld is dat fan in Snitser bidriuw, dat op ’e Jouwer syn ütwreiding siket, mar ek yn Frentsjer en yn Boalsert binne nije fêstigingen en ütwreidingen fan bi- steande ündernimmingen, om fan Kou- dum net to praten. Sawol de Provinsiale Steaten as it ETIF hawwe witte litten, dat de premy-rege- ling ek büten de kearnen tapast wurde moat. Dat is neffens dizze forantwurde- like en mei de situaesje op de hichte wê- zende ynstansjes, in ienfaldich rjucht. Net mear kearnen en net minder, mar fuort mei dizze ünrjuchtfeardige, ünfor- stannige en ündoelmjittige regeling. De woartel doocht net, dy moat mei ham en gram ütroege wurde. Dat is in düdlike en bigriplik stanpunt en dêr kin hiel Fryslan troch holpen wurde. heid te stellen zonder loonderving aan dit onderzoek deel te nemen. Ook de werkgevers hebben er belang bij, dat hun werknemers gezond zijn. Als elke werkgever de hier gevraagde medewerking verleent, is wachten uitge sloten en tijdverlies tot een minimum be perkt. Vele bedrijven laten hun personeel (vaak met huisgenoten) zelf reeds doorlichten. Dit is een belangrijke maatregel. Voor de consultatiebureaus is het bevolkingsonderzoek van lang, omdat daarbij van ieder die oproeping gehoor geeft een gemaakt, die dus later nog zijn, bijv, voor internisten. Met het oog hierop wordt een dringend beroep gedaan op allen die nog onlangs werden doorgelicht of die binnenkort zullen worden doorgelicht, om toch aan het bevolkingsonderzoek deel te nemen. baai en oostwaarts langs de False-baai naar Kaap Hangklip en kaap Agulhas. Toch is Kaap de Goede Hoop erg be langrijk, want het is hier, dat de koude golfstroom uit de zuidpool en de warme uit de Indische oceaan uiteindelijk uit vechten wie de overhand zal hebben op de stranden van de altijd opnieuw slin gerende kustlijn. Vanuit Oranje Vrijstaat (1500km) en Transvaal (2000 km), vanuit Rhodesia (3000 km) en de Conga (4000 km) komen in de laatste lentemaand ver wondert u niet, dat is hier de maand de cember de auto’s met caravans of per trein vele vakantiegangers naar het koele re zuiden om verkwikking en ontspan ning te zoeken. De mensen, die altijd in de Kaapprovin cie wonen begrijpen dit niet. Want in de maanden januari en februari staat het kwik daar doorlopend boven de 90° gr. Fahrenheit, zodat men beter binnenshuis kan blijven dan gaan zwemmen. Maar voor hen, die van verre komen, is deze warmte dragelijker dan in de heet ste maanden in eigen woongebied. Zojuist had ik het over de ontmoeting van de koude en de warme zeestroom bij Kaap de Goede Hoop. Dit heeft zijn in vloed op de temperatuur van het water, en men ziet het dan ook elk jaar weer gebeuren, dat vele toeristen in de heetste maanden van de oostelijke stranden trek ken naar de koelere westelijke stranden, een verschil van een graad of 8, soms nog meer als men een duik neemt in het zilte nat. Rusteloos slaan de golven in eindeloze rijen te pletter op de rotsen en het schuim van de bruisende golven slaat metershoog op. Elders glijden diezelfde golven bruisend het strand op en met honderden tegelijk werpen de badgasten, jong en oud, zich op de aanstormende branders, een spel dat nooit verveelt en een verkwikking is voor lichaam en geest. De Tafelbaai is een inham, waar de kou de golfstroom net precies aan voorbij gaat. Daar stichtte Jan van Riebeeck in 1652 de nederzetting, welke is uitge groeid tot een wereldstad van meer dan 600.000 inwoners, de voorsteden aan weerskanten langs de kustlijn meegere kend. Reeds van heel ver ziet men de huizen zee, klein als speelgoed, neergespreid langs de voet van de machtige Tafelberg. Naarmate men dichterbij komt onder scheid men de verschillende woonoorden, maar ook Seinheuvel, Leeuwkop en Dui- velspiek. U merkt het, allemaal neder- landse namen. Eén van de fouten, die een toerist in Zuid-Afrika zeker niet mag maken, be halve dat hij zich niet laatdunkend uit mag laten over het gevoerde rassenbeleid, is, dat hij de Zuid-Afrikaanse taal be lachelijk en naief zou vinden. Dat is ze beslist niet. In het begin doet het een Nederlander vaak wel wat vreemd en kinderlijk aan, doch naarmate men meer van deze taal kennis neemt komt men tot de over tuiging, dat deze taal, naast de Neder landse, niet alleen een geheel eigen taal eigen heeft, maar ook, dat ze het in me ning uitdrukking wint van haar moeder taal voor wat betreft expressieve kracht. Het land is tweetalig, en dat helpt de toerist of emigrant in heel veel opzichten om snel de beide voertalen in dat land machtig te worden. Toen ondergetekende voor de le keer las; „to let”, dacht hij: da’s aardig, zo’n uitdrukking hier en hij dacht aan hüske-to-let bij Bolsward. Maar een ander bordje gaf de verklaring: (huis) te huur. Boven de huizenzee verheft zich, als ge zegd, de machtige Tafelberg. Van bene den af denkt men misschien nog, dat de natuur de top van deze berg gevormd heeft met behulp van een lineaal, doch komt men boven te voet of met de kabelbaan dan ontdekt men een ge weldig plateau, waar men rustig over praktisch vlak rotsachtig land, waarop meest mos, maar ook wel bomen en struiken groeien en bloemen natuurlijk, een wandeling van een paar uur kan ma ken. Onnodig te zeggen, dat men vandaar uit het plateau ligt 1150 m. boven de zeespiegel een prachtig uitzicht heeft over het rondom liggende bergland schap, de Kaapse vlakte en de beide oce anen. Toen wij er op waren, zagen we boven de Atlantische oceaan een einde loos wolkendek als van gewatteerde witte dekens, waar we van bovenaf op neerke ken. Ze kwamen langzaam aandrijven tegen de bergen en toen het harder begon te waaien, sloegen ze als wolken van rook te pletter tegen de hoge Tafelberg, zodat het leek of beneden ons een gewel dige bergbrand woedde. Lang niet altijd kan men bestijgen. Dikwijls waait het te hard en is het te gevaarlijk om naar boven te gaan. Vaak ook is de Tafel gedekt, zo als de Afrikaners zeggen. Men zou zo zeggen: dan moeten de gasten juist ko men, maar het uitzicht is dan gewoonlijk nihil. Mary Pos noemt het Kaapse Schiereiland het schoonste, wat zij ooit gezien heeft, in haar eerder vermeld boek. Het is ook paradijselijk mooi. De vele vakantiegan gers komen niet enkel om het klimaat naar de Kaap, ze komen ook om iets moois te zien en maken graag de 90 mijl lange route van Kaapstad langs de west kust, over Zeepunt en Chavmans-piek, naar Kommetje en dan door het natuur reservaat, waar de bobbianen soms op de auto klimmen, het portier open maken en uit je hand eten, naar Kaap de Goede Hoop. Soms vertonen de golfstromen hier een licht verschil in kleur, veroorzaakt door het temperatuurverschil. Kleurlingen kinderen verkopen hier voor een krats vaak prachtige schelpen, rijk van kleur, die ze vinden langs het strand. Dan gaat men terug langs de oosteliike route, langs Smitswinkelbaai en Kalk- baai, Simonsstad, Vishoek en Muizen berg, Constantiakloof en Kirstenbos. Aan deze kant wordt niet alleen veel gezwom men Muizenberg heeft het meest ideale strand van de gehele Unie maar ook veel gevist, hoofdzakelijk kreeft. Kirstenbos, even onder Kaapstad, is we reldberoemd om zijn bloemenpracht. Trouwens heel het Zuid-Afrikaanse land is in de lente één bloemenzee, en men kan na een kwartiertje wandelen vaak de vrouw des huizes verrassen en blij stem men met een heel bos prachtige aronds- kelken, die zomaar langs de wegen bloeien, zoals bij ons de pinksterbloemen. HAMA. Uw kleding. u zich wel ige geen volle minuut. Het werk- berekend op 38 seconden per :nes corsetonderdelen als baleinen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1