OOK FRANKRIJK HEEFT ZUN ATOOMBOM TWEEDE KAMER HOUDT HET LAUWERSZEE-PLAN AAN Twibaksdyk M R.K. Landbouwhuishoudschool aan de abe Skroar e» Jl v II 99 Lauwerssé üs hjoed p “J) to sizzen 1 Gouden filmpjes i’ Buitenlands Overzicht Hwat hat J. s. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND dr nil '.q(< fó 'l ■L-- te,. «c ftfl 56e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 19 FEBRUARI I960 EERSTE KAMER n roun MEER MANS it geny skept. oer ’t lan nea hold. dêr seagen ■n groun. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) en skier i fier i fjild wer tilt. omhinne ie kinne. sé ticht it gesicht Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van Justitie, gefotografeerd tijdens het al of niet op far en stellen van >lan gerest. in ’t ryk gjin mimyk tael In meerderheid heeft de Tweede Kamer voldaan aan het verzoek van het kabinet-De Quay om nog geen uitspraak te doen met betrekking tot het Lauwerszee-project. De regering krijgt nog enkele maanden tot het zomerreces de gelegenheid, om haar financiële moge lijkheden in de toekomst te overzien en aan de hand daarvan een lijstje van de meest dringende zaken op te stellen. De oppositie van de P.v.d.A. verzette zich heftig tegen dit hernieuwde uitstel. Zij kon zich daartoe beroepen op het Leeuwarder Appèl, dat zich gedurende het afgelopen week-end krachtig had uitgesproken tegen het uitstel, dat wellicht tot afstel kon leiden. jl., benevens voor de a.s. het mislukken stelling man, de regering tamelijk royaal was gekomen. Hij kon zich echter ver heugen in de steun van de R.K.- en de Protestants-christelijke organisaties. Deze steun moedigde hem aan tot de medede ling, dat „de verantwoordelijkheid van de regering voor haar ambtenaren met zich brengt, dat ook wanneer er geen overeenstemming met de ambtenarenor ganisaties wordt verkregen, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maat regelen, welke naar de mening van de regering verantwoord en gewenst zijn in het belang van de ambtenaren”. Ambtenarensalarissen. Ook op een ander punt hield het kabinet- De Quay vast aan ’n omstreden uitgangs. punt. Minister Toxopeus besloat nl. de ambtenarensalarissen te verhogen overeen komstig de laatste voorstellen, welke hij aan 't georganiseerd overleg in ambtena renzaken had voorgelegd. Dit, ondanks len, waar de naaldvakken worden onder wezen zijn 7 x 9 m. Zij zijn gescheiden door een harmonikawand. Verwijdert men deze, dan heeft men een schoollo kaal voor eventuele bijeenkomsten en schoolfeestjes. Maar wat de socialistische-fractieleider Burger vooral dwars zat dat de rege ringspartijen hem z.i. wilden verhinderen de motie in stemming te laten komen, welke hij reeds bij de Algemene Politieke Beschouwingen had ingediend doch wel ke hij toen, op verzoek van minister Korthals, had laten rusten tot aan de be handeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het verdroot hem, dat de Tweede Kamer thans een uitspraak wilde ontwijken. Hij vreesde dat het Lauwers- zee-plan dan opgeofferd zou worden aan de plannen tot belastingverlaging, welke minister Zijlstra koestert. Psychologische bezwaren. De regeringspartijen voldeden intussen niet van harte aan het verzoek van mi nister Korthals. Voorzitter Kortenhorst liet het uitstel-voorstel nadrukkelijk voor rekening van de voorzitter van de Ka mercommissie voor Verkeer en Water staat, zijn R.K.-geestverwant Maenen. De anti-revolutionaire fractieleider dr. Bruins Slot verzuchtte, dat de regering wel een zwaar beroep op zijn consideratie deedtoch gaf hij toe, maar hij stak niet onder stoelen of banken, dat zijn fractie vóór afsluiting van de Lauwerszee blijft. Bitter uitte zich echter vooral de Chris- telijk-historische fractieleider dr. Tilanus. Deze vroeg zich af, waarom het kabinet van de regeringspartijen telkens dingen vroeg, die psychologisch verkeerd liggen. Dat hij desniettemin toch aan haar ver bet feit, dat drie van de vijf centrales van overheidspersoneel, zich niet met deze voorstellen accoord hadden kunnen ver klaren. Dit betekent dus een salarisver hoging van 5% met ingang van 1 januari jl., benevens een zekere tegemoetkoming huurverhoging. Stellig was i van dit overleg een teleur- ig geweest voor de liberale bewinds- die kennelijk van mening was, dat 1 voor de dag was gekomen. Hij kon zich echter Konstruktie. Het schoolgebouw is in systeembouw uitgevoerd. Toegepast werden Durox gasbeton-elementen, die het voordeel hebben zeer licht in gewicht te zijn. De afmetingen dezer wandelementen buiten zijn 50 x 20 (dikte) x 3,5 cm. Het platte dak bestaat eveneens uit Durox gasbe- ton. Hier zijn de elementen echter 12,5 cm dik bij een zelfde overspanning. De buitenwand is in een grijzige .tint ge schilderd. Hiertoe is een verf toegepast, die verhardend op het gasbeton werkt. De binnenwanden zijn in verscheidene kleuren uitgevoerd. Waar de bouw steun punten vereiste zijn stalen spanten ge plaatst. Voorts zijn er houten kozijnen toegepast. Alle bewegende delen zijn eveneens van hout. De verwarming geschiedt door middel van ledenradiatoren in de lokalen. Wat de vloerbedekking betreft zij nog ver meld, dat we in de theorielokalen en ad ministratieve ruimten linoleum vloerbe dekking vinden. In de kamer der direk- trice ligt parket. In de gangen, de keu ken en het kooklokaal liggen dubbel hardgebakken tegels van 10 x 10 cm. Aan de Twibaksdyk en Samuel van Haringhouckstraat is eind 1959 de bouw van de nieuwe R.K. Landbouwhuishoudschool gereed ge komen. De school is ontworpen door het architektenbureau van Tijen, Boom en Posno te Rotterdam en gebouwd door het Aannemersbedrijf Nomden en Groen te Winschoten. De samenwerking was zeer prettig, mede dank zij een goed opgezet werkschema en zo is dit schoolge bouw, samengesteld uit prefab-elementen, in een vlot tempo gebouwd. Het architektenbureau heeft al meer scholen volgens dit ontwerp, dat min of meer als een studie is ontstaan, ontworpen, hoewel het pro gramma in eerste instantie door de Rijksgebouwendienst wordt be was de A.B.T.B. (Aartsdioce- Dit type school, waarvan de eerste in Nieuwe Pekela is gebouwd, blijkt voor gemeenten van de afmeting als Nieuwe Pekela en Bolsward goed te voldoen. De school is berekend voor ongeveer 140 leerlingen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat een landbouwhuishoudschool een andere inrichting heeft dan een gewone huis houdschool. Zo staat er bv. in het lokaal, waar kookles wordt gegeven o.a. ook een kolenfornuis, een op het platteland nog veelvuldig voorkomend fornuis. Ook hoort bi) een landbouwhuishoudschool een kippenhok, om slechts een voorbeeld te noemen. Het nieuwe Bolswardse schoolgebouw is gesplitst in een klein blok, waarin de ka mer van de direktrice, een administratief vertrek en een leraressenkamer zijn on- Spijtoptanten. Tezelfdertijd verweerde de minister van Justitie, mr. Beerman, zich tegen de scherpe critiek, welke vorige week door heel de Eerste Kamer was uitgeoefènd op het gering aantal spijtoptanten, dat het kabinet-De Quay uit Indonesië wil toe laten. Door een meerderheid, gevormd door de WD, CHU, PvdA en CPN was tevens aanmerking gemaakt op de weige ring van de Christelijk-historische be windsman om te verklaren, dat de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda opgesloten zitten, nimmer voor verdere gratiëring in aanmerking zullen worden gebracht. Tot een koerswijziging op deze punten vermochten de senatoren mr. Beerman echter niet bewegen. Met stemverheffing verklaarde hij weliswaar, dat zulk een gratiëring nimmer een on derwerp van onderhandelingen met voor Chroestsjow, die Her jaren geleden een ware triomftocht door India heeft gemaakt, ditmaal aanzienlijk verzwakt is, zwakker is dan voor president Eisenho wer. De bevolking van India zou wat critischer zijn komen te staan tegenover de landen van het communistische blok, nu de dreiging van China vrij zwaar op India is komen te rusten. In Zuid-Slavië is op 61-jarige leeftijd Aloysius kardinaal Stepinac, de r.k.-pri- maat van Zuid-Slavië, in een dorp in de buurt van Zagreb in Kroatië overleden. Dit dorp was hem als verplichte verblijf plaats aangewezen, toen hij in 1951 voor waardelijk in vrijheid was gesteld. In 1946 was hij wegens collaboratie met de vijand en steun aan de Kroatische quis ling Ante Pavelic, die kortgeleden in Spanje is overleden, tot zestien jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Stepinac ont kende schuld. Er heerste veel beroering over dit proces, want voor vele Kroatiërs was Stepinac een symbool van anti-communisme en geloof geworden. Maar in de staat van Tito was voor hem geen plaats meer. De onafhankelijkheid voor Cyprus is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat de Cyprioten en de Engelsen het niet eens kunnen worden over de omvang van de bases, die Engeland op het eiland mag behouden. Maar er wordt intussen ge werkt aan een compromisvoorstel van de Turkse Cyprioten, die maar al te bang zijn, dat de gunstige voorwaarden, welke zij bij het accoord, dat tot de onafhanke lijkheid heeft geleid, verworven hebben, verloren zullen gaan. eieren zal een compensatierecht worden geheven. Dit is een slag voor de Neder landse landbouw en een verhoging van het Franse prijspeil, wat zijn terugslag weer kan hebben op de hoogte der lonen. Premier Chroestsjow van Rusland heeft een bezoek gebracht aan India en Birma. Hij zal ook Indonesië en Afghanistan aandoen. Over de besprekingen, welke hij met premier Nehroe van India heeft gevoerd, is niets bekend geworden. Men neemt aan, dat de grenskwestie met de Chinezen ter sprake is gekomen. Nehroe blijft echter op het ogenblik nog weiger achtig een gesprek met China hierover te beginnen. Wel is opgevallen, dat de geestdrift Duitsland zou uitmaken, maar hij wilde beslist niet op voorhand beloven, dat een op jaren stellen van dit viertal beslist achterwege zou blijven. Hij erkende wel, dat er enig verschil bestond tussen ge wone misdadigers, die tot levenslang zijn veroordeeld en die na verloop van jaren op jaren plegen te worden gesteld, met het groepje oorlogsmisdadigers, dat reeds van de doodstraf is begenadigd. Maar hij vroeg zich af, wat erger is; een vader te bezitten, die zo lang gevangen wordt ge houden of een vader, die al is overleden. De senatoren lieten nochtans een motie achterwege paald. Opdrachtgeefster tot deze bouw sane R.K. Boeren- en Tuindersbond). dergebracht. Dit blok ligt naast de hoofdingang aan de Twibaksdyk. Hier liggen ook nog een ruime hal, douches, toiletten en een keukentje voor de huis houdster. In de hal is ’n centrale garderobe. Op het dak van de hal zijn hiertoe enige venti- latie-voorzieningen getroffen. Een tweede ingang, bestemd voor de leerlingen, ligt op het zuiden, aan de tuinzijde. Voorts grenst aan de hal het praktijkgedeelte van de school: een was- en strijklokaal met bijbehorende provisiekamer. Tenslotte is er dan nog een vleugel met het theorielokaal en twee naailokalen. Afmetingen. De lokalen zijn berekend op 24 leerlin gen per les. De keuken meet 8 x 10,5 m. De theorielokalen zijn 7 x 7 m. De loka- Zaterdagmorgen, vorige week om zeven uur, is in het centrale deel van de Sahara de eerste Franse atoombom onder ideale weersomstan digheden tot ontploffing gebracht. „Nu kan Frankrijk, dank zij zijn nationale inspanning, zijn eigen defensieve kracht en die van de gemeenschap van het Westen versterken. Bovendien is de Franse republiek nu beter in staat zich te doen gelden bij het sluiten van overeenkomsten tussen de atoommogendheden met als doel ontwape ning op het gebied van de kernwapens”, aldus een verklaring van president De Gaulle. Dit laatste klinkt wel even vreemd. Men heeft de bom geproduceerd om hem zo gauw mogelijk te willen afschaffen. In feite bedoelt De Gaulle, die wel niet veel vertrouwen zal hebben in de atomische ontwapening, dat het bezit van de bom Frankrijk een vol waardige plaats onder de grote mogendheden geeft. Maar ook dit zal niet helemaal opgaan, want op de keper beschouwd is de bom in Franse handen niet veel waard. Frankrijk kan hem niet gebruiken om zijn politieke wensen kracht bij te zetten, zoals konin- gen vroeger hun leger gebruikten. Want brengt Frankrijk de bom naar de vijand, dan kan het een snel wederwoord met atoombommen verwachten, wanneer die vijand in het Oosten zit. Het Franse grondgebied is veel te klein om dit risico te lopen. Met enkele welgerichte bom men is het geheel uitgeschakeld. Het kan de bom dus niet gebruiken, ook niet tegen landen, die de bom niet bezitten, omdat bij het dermate stijgen van de spanningen, dat men aan atoombommen gaat denken, de tegenpartij vermoedelijk de bescherming van een atoommogend- heid zal hebben ingeroepen. igeland in 1956, toen het knieën wilde krijgen, niets gebaat, dat het al een atoombom bezat. Het middel is zo heftig, dat er nauwe lijks doelen zijn, die het gebruik ervan rechtvaardigen. Het zal ook niet meevallen er een ver sterking van het Westen uit te lezen, want Amerika heeft al zoveel atoom- en Waterstofbommen dat deze ene Franse er niet veel toe zal doen. De gedachte, dat Frankrijk en Europa nu niet meer afhan kelijk zijn van de bereidheid van Ameri ka van zijn atoomwapens gebruik te ma ken, wanneer Europa meent, dat zijn hoogste belangen op het spel staan, is vals. Want bij een Amerikaanse afzijdig heid is al door de dichte bevolking en de geografische ligging een atomische ver dediging van Europa een wel zeer kost bare zaak. In ieder geval zal de Franse atoombom De Gaulle niet in staat stellen het Alge rijnse probleem, dat toch gedeeltelijk een militair probleem is, op te losen. Men is op het ogenblik van schrijven in afwach ting van een verklaring van Ferhat Ab bas, de premier van de Algerijnse rege ring in ballingschap, waarin, naar men aanneemt, Abbas de voorwaarden bekend Zal maken, welke kunnen leiden tot een overleg met De Gaulle. Deze heeft de vorige week een aantal maatregelen genomen om zijn gezag in Algiers hechter te maken, nu hij met zijn woord de opstandige Europeanen heeft bedwongen. De burgerwacht, die de voornaamste troepen voor de rebellen leverde, is ontbonden. De extremistische Europeanen beschikken dus niet meer over geregelde troepen. De psychologi sche dienst van het leger is opgeheven en de gereorganiseerde politie zal recht streeks onder de regeringscommissaris komen. De prefecten krijgen het burger lijk gezag terug, dat voor een goed deel aan de militaire autoriteiten was geko men en bovendien heeft De Gaulle een commissie voor Algerijnse aangelegenhe den ingesteld, dat er op zal moeten toe zien, dat zijn bevelen ook werkelijk uit gevoerd worden. De rechtspraak in Alge rije wordt hervormd. Het leger is de be voegdheid ontnomen gevangenen te on dervragen en in elke militaire rechtbank wordt een burger opgenomen, die tijde lijk de rang van majoor zal krijgen. Het is duidelijk, dat De Gaulle de be voegdheden van het leger wil beperken en vooral het gezag van Parijs wil her stellen. Dat is slechts toe te juichen. Het is De Gaulles enige probleem niet, want eind vorige week zijn de boeren, die in Frankrijk erg ontevreden zijn, om dat o.a. de koppeling van de landbouw prijzen aan de index van de kosten van het levensonderhoud opgeheven was, in Amiens in actie gekomen. Het waren er dertigduizend en van deze omstandighe den hebben een aantal fascistische leiders gebruik weten te maken om de betoging vooral tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle te keren. Er werd zelfs „leve Massu” geroepen. De onlusten die volg den, toen de politie de orde wilde her stellen, hebben ruim 120 gewonden op geleverd. De regering erkent echter de moeilijke positie van de boeren en is aan een aan tal van hun eisen tegemoet gekomen. Alle landbouwprijzen worden met 3% verhoogd. De invoer van pluimvee wordt drastisch beperkt, op de ingevoerde zoek voldeed, was louter een gevolg van zijn overtuiging, dat de motie-Burger toch „geen geld op tafel brengt” als de regering haar heeft afgewezen. Met de heren Mellema en Kikkert durfde de Christelijk-historische freule Wittewaai van Stoetwegen het gebied echter niet langer aan het gevaar van een overstro ming bloot te stellen. Zij stemden tegen het verzoek der regering in! Prof. Oud steunde het kabinet maar zijn geestver want Zegering Hadders sprak de hoop uit, dat het debat het kabinet zou beke ren. Boven: Minister Mr. A. C. W. Beerman zijn antwoord over de spijtoptanten en oorlogsmisdadigers. Onder: Op de publieke tribune van de Eerste Kamer volgde de heer Schmidt met belangstelling het antwoord van de Minister. 3 e week februari 1910 Boelgoed Exmorra, wegens vertrek naar Amerika door notaris S. van der Burg, bij Terpstra in de Buren,verkocht worden o.a. eikenhouten kabinet, regulateur, doofpot, 2 theestoven, 2 kop. gootlengen, rijwiel met lantaarn en stander, polsen, 2 kanaries met kooien, hok met tortel duif, 2 vluchtkooien en hetgeen er meer te voorschijn zal worden gebracht. De eerste lenteboden, de kievitten zijn reeds aangekomen. Óp een boerenerf werd reeds een spreeuwenei gevonden. Visserman Kooi te Ijlst heeft het lijk ener drenkeling binnen gebracht. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. Door de Gelderse Mij. van Landbouw is het geven van Landbouw onderwijs aan meisjes bepleit. In 1890 werd een zekere Williams we gens moord veroordeeld tot 40 jaar ge vangenisstraf. Thans blijkt de rechter zich te hebben vergist. De z.g. vermoor de bleek nog in leven te zijn. Deze heeft zich nu over de inmiddels zeer ver ouderde Williams, die 20 jaar onschul dig in de gevangenis heeft doorgebracht en bij het ontdekken van de vergissing gratie werd verleend; ontfermd en hem in zijn huis opgenomen. Tijdens zijn verblijf in New Delhi heeft de Russische partijleider en premier Nikita Chroestsjef samen met premier Nehroe een bezoek gebracht aan het Russische paviljoen op de grote internationale landbouwbeurs. De foto laat zien hoe het glas(melkwerd geheven op de goede betrekkingen. Het heeft Engeland in 1956, toen het Nasser op de J da Het middel is zo heftig, dat Wyl’t oer i v 7»-.-•■■V ..rV- MM® 1 o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1