■s HUURVERHOGING IN RACETEMPO TWEE REIZEN BEHEERSEN MOMENTEEL DE WERELDPOLITIEK LOONBEDRIJF ANEMA TE ARUM HET GROOTSTE IN FRIESLAND Qabe Sk us hjoed p p to sizzen roar Buitenlands Overzicht S. J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Kommen en Gean Gouden filmpjes - I 56e JAARGANG No. 16 VRIJDAG 26 FEBRUARI I960 JUREREN BIJ KUNSTRIJDEN WEINIG BENIJDENSWAARDIGE TAAK Hwat hat de persconferentie De Tweede Kamer zal de regeringsvoorstellen tot huurverhoging uiterlijk op dinsdag 8 maart in openbare behandeling nemen. Zo Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) er de het agra- een Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad en vrij- i disponibel voor onder- dano- en orgelspel. J. H. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Loften dy drage De Ijochtsjende dage: Us maeitiid komt nei, Is op kommende wei. Fier boppe de toer Komme lüden wer oer Ut de fierte wei Nou hast eltse dei. De 1 de BOVAL Bond bedrijven. De afdeling Friesland vormt over minister Korthals, die betoogde, dat 1 van Friesland ook door een van de dijken kon worden ge- Sjoch altyd nei de sinne en it skaed fait efter jo. Tweede Kamer omstreeks 15 maart zal bespreken, is het voorstel tot goedkeu ring van de Benelux-Economische Unie. Vorig jaar heeft de Tweede Kamer ge weigerd dit verdrag goed te keuren zo lang de invoerbeperkingen, welke onze landbouwproducten aan de Belgische grens ondervinden, niet zijn opgeheven. Benelux-overleg. Deze weigering was voor het kabinet-De Quay aanleiding om contact met de Bel gische regering te zoeken. Het overleg moest echter telkens worden uitgesteld. Eindelijk kwam men het afgelopen weekend bijeen. De verwachtingen waren niet hoog gespannen. Een Belgisch blad Defensiekosten. Intussen brachten persberichten uit de Verenigde Staten het gerucht over, vol gens welke onderstaatssecretaris Dillon verklaard zou hebben, dat Nederland zijn defensie-uitgaven met 9,2% had beslo ten te verhogen. Desgevraagd deelde mi nister Visser de communist Bakker mee, dat het kabinet-De Quay terzake nog geen beslissing heeft genomen, doch dat de heer Dillon wellicht uiting had gege ven aan een hoop Het kabinet-De Quay wil kennelijk zui- schien, maar op m:idelgrote en kleine Maar Nederland heeft beloofd voorzich tig te zijn, opdat het de markt van nabuur niet ondermijnd. Noch inkele wiken Dan docht it wer bliken Geane hja yn in kloft Der heech yn ’e loft. By hiel hwat gekift Gean’ guozzen op drift Nei hegere oarden Dêr yn it noarden. Hja fleane dan yn in V Oer lan en oer sé Op Spitsbergen ta Dêr't hja briedplakken ha. nig zijn met de schatkist. In de Staten- Generaal vindt dit streven niet aldoor waardering. Zo toonden verschillende Eerste Kamerleden zich, bij de behande ling van de begroting van landbouw dinsdag j.l. weinig tevreden over het be drag van 27,5 miljoen, dat minister Ma rijnen had uitgetrokken voor een vergoe ding van de schade, welke de landbouw gewassen vorige zomer door de droogte ondergingen. De KVP-er Mertens drong aan op verdubbeling. in de gevestigde of nog te vestigen indu strieën, hetzij in het Westen des lands hetzij binnen de provinciale grenzen, dan in de landbouw. Bij verschillende jongeren van rische platteland schijnt er een zekere aversie te bestaan om de voetstappen van vader of grootvader te volgen en land arbeider te worden en een woning in de oude vertrouwde dorpssamenleving te be trekken. Men geeft veelal de voorkeur aan een flat in de nieuwbouw van een industrieplaats waar men van alle gemak ken is voorzien. De achterstelling van het agrarisch platteland wreekt zich en heeft ontvolking tot gevolg. In de jaren na de oorlog opgekomen gaat dit proces in meer of minder ver sneld tempo thans nog steeds door en zal dit blijven doen wanneer de leefbaar heid van het platteland niet meer wordt bevorderd. In allereerste instantie vindt dit zijn terugslag in de agrarische sector en dan met name bij de werknemersklas se. Hieruit vloeit dus voort, dat de vaste personeelskern op de landbouwbedrijven iri de toekomst nog steeds kleiner gaat worden en dus meerdere werkzaamheden nog meer machinaal gedaan moeten wor den. Is het verantwoord zelf almaar te inves teren en de benodigde trekkers en diverse werktuigen zelf aan te schaffen? Op grote bedrijven is dit verantwoord, mis- DE „STOP VAN TERNAAIEN” Enkele kilometers ten zuiden van Maas tricht, even voorbij de Sint Pietersberg wordt, op Belgisch grondgebied, de be ruchte „Stop van Ter naaien” uit de waterhuishoudkundige flessehals getrok ken. De dubbele sluis met de twee nauwe vaargeulen kan als het werk gereed is dan door de scheepvaart „omzeild” worden door een kanaal dat de Maas met het kanaal Luik-Maastricht verbindt. Op de foto: Een overzicht van het werk in noordelijke richting. collega Tsjoe-en-Lai uitgenodigd in m te houden over de grensgeschillen. Maar deze uitnodiging was - - De Chinese agressie te; over de grenzen van India heeft in het vrije deel van Azië een zeer slechte in druk gemaakt en deze indruk zal Chroest- sjow niet zo gauw kunnen wegwissen. President Soekarno van Indonesië gaf tegenover Chroestsjow zelfs van zijn ontstemming blijk dat er geen Afrikaans of Aziatisch land voor de komende top conferentie is uitgenodigd. De vooruit bedrijven is het ten enenmale onmogelijk het dan te investeren kapitaal rendabel te maken. Voor deze bedrijven is dan de aangewezen figuur de loonwerker die zijn diensten in de meest uitgebreide vorm aan de boer kan aanbieden. Deze i.an wèl het door hem geïnvesteerde ka pitaal in de diverse machines en werk tuigen rendabel maken, mits hij zich het vertrouwen weet eigen te maken van zijn opdrachtgevers. De loonwerker zal de boer zijn diensten, zijn hulp moeten aanbieden met zijn machinepark. De loonwerker zal dus bij de inrichting van zijn bedrijf op de boe ren moeten kunnen rekenen en van de andere kant zullen de boeren op het loonbedrijf moeten kunnen rekenen. Er een goed samenspel moeten zijn en de boeren. Over weer zal men moeten weten, waar men aan toe is. Het loonbedrijf moet dus ingesteld op zijn klantenkring, de boeren. Daarom kan de lid der Eerste Kamer, de heer Geuze of het waar is, dat van de f 27,5 miljoen, voor droogteschade bestemd, f 15 mil joen afkomstig zullen zijn uit voor res titutie in de veehouderij-sector bestemde monopolieheffingen op import-voergra. nen. Wat betreft de bestemming van een even tueel overschot, voortvloeiende uit de egalisatie-heffingen, nadat deze heffin gen verminderd zijn met de volledige restituties voor veredelingsprodukten bij export en met een voldoende reservering om ook in de toekomst volledige resti tutie veilig te stellen, is de minister van mening, dat dit een op zich zelf staand vraagstuk is, dat als zodanig los staat van de financiële tegemoetkoming in de droogteschade. Op deze joto worden de jiguren, die Sjoukje Dijkstra op het ijs heeft gezet, door enige leden van de jury eens grondig bekeken. De jury bij het kunstrijden is altijd hel onderwerp van kritiek bij sommige rijdsters en toeschouwers. Schelde-Rijn. Tot het verkrijgen van deze overeenstem, ming droeg stellig bij, dat Nederland zich bereid verklaarde, tot heropening van het overleg over de Belgische wens naar een Schelde-Rijnverbinding. Het ka binet-De Quay meende deze bereidheid te kunnen tonen, omdat de Belgische mi nisters deze wens geheel los maakten van de Deltawerken. Deskundigen zullen nu binnen het jaar hierover een advies uit brengen. Uiteraard werd in de Tweede Kamer, die dinsdag jl. de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat voortzette, geïnformeerd naar dit resultaat. Staatssecretaris Stijkel liet mer ken, dat de kwestie van de Rijnvaartpre- mies nog niet was opgelost. Hoogtepunt van de strijd om 4e week februari 1910. Ondergetekende heeft dinsdags dags enige uren wijs in viool- pi de Rook, stedelijk muziekdirecteur. Het aantal leden van de vereniging Het Groene Kruis te Bolsward bedraagt thans 833. Er was een batig saldo van f 188,705. Ondergetekenden houden zich evenals vorige jaren beleefd aanbevolen tot het maken van dames- en kindercostumes. Gezusters Nauta, Grote Kampen. Volksvoordracht in het Wilhelminage- bouw over „Kunstmatige koude en hare toepassing’’. Entree 5 cent. Twee reizen beheersen op het ogenblik de wereldpolitiek; die van de Amerikaanse president Eisenhower en die van premier Chroestsjow van de Sowjet Unie. Eisenhower bezoekt thans vier landen van Zuid- Amerika, terwijl Chroestsjow zich in Zuidoost-Azië bevindt. Was hington acht blijkbaar een goede verhouding tot de Zuidamerikaanse broeders van zeer groot belang, en dat niet ten onrechte. Van de drie werelddelen, welke indertijd van Europa uit zijn gekoloniseerd, hebben Azië en Afrika slechts weinig de invloed van de beschaving van de blanken ondergaan; in Afrika vormt alleen het Zuiden een uitzondering. In Noord-Amerika is de oorspronkelijke bevolking geheel teruggedrongen en in Latijns-Amerika is de blanke beschaving overheersend geworden. Dit gebied is vooral hierdoor thans trouw aan de Wes telijke wereld. Dit wil echter niet zeg gen, dat er geen gevoelens van haat en rancune bestaan, in het bijzonder tegen de machtige Verenigde Staten, die zich vroeger vaak in Latijnsamerikaanse zaken hebben gemengd. De Sowjet Unie maakt daar nu handig gebruik van. De Russi sche vice-premier, Mikojan, is onlangs op Cuba geweest en heeft aan de regering van de gebaarde premier, Fidel Castro, die zijn heil zoekt in een tegen de Ver enigde Staten gerichte politiek, een le ning aangeboden, benevens de toezeg ging van de aankoop van een grote hoe veelheid Cubaanse suiker in de komende vijf jaren. Velen in Latijns-Amerika, die critisch tegenover Castro staan, koesteren zoals gezegd toch zekere rancunegevoelens te gen de V.S. en deze gevoelens worden thans door agenten van Castro en van de Sowjet Unie aangewakkerd. Om deze tendenties te bestrijden maakt Eisenhower zijn reis. Het moment daar voor valt niet ongunstig, daar er in één der landen die hij zal bezoeken, namelijk Argentinië, thans ongetwijfeld een anti- Russische stemming heerst, doordat duik boten, die naar men vrij zeker aanneemt, van Russische nationaliteit zijn geweest, zich onwettig in de Argentijnse kustwa teren hebben vertoond. Hoe belangrijk Washington Eisenhowers reis acht, blijkt wel uit het feit, dat Roy Rubottom, de onderminister voor Latijnsamerikaanse zaken vorige week een telegram heeft gezonden aan goeverneur Brown van Ca- lifornië, om te waarschuwen, dat de executie van de misdadiger Caryl Chess man, mogelijk anti-Amerikaanse demon straties zou opwekken, speciaal in Uru guay, welk land geen doodstraf kent en dat destijds protesteerde, tegen de ter dood veroordeling van de Duitse oorlogs- Een tweede belangrijk werkstuk, dat de had immers ruchtbaarheid gegeven aan nota, waarin de Nederlandse rege ring op tamelijk krachtige toon haar be zwaren in Brussel kenbaar had gemaakt. Gevreesd werd, dat deze publicatie be oogde het de Belgische regering moeilijk te maken een tegemoetkomende houding aan te nemen. Het overleg tussen de Ne- diik-inr»- deelden derlandse minister Marijnen en r::_ - gische collega De Vleeschouwer nam echter een g loofde, zijn grens voortaan niet meer automatisch voor T te sluiten, als deze beneden bepaalde mi nimum j den. Als er ernstige ontwrichting van Belgische markt zou j beide regeringen wel overleg plegen. Op een persconferentie van loonbedrij ven, gehouden te Leeuwarden sprak de secretaris van de Boval, de heer J. W. Pier uit Bedum over „De betekenis van de loonbedrijven in de landbouw”. In verband met de steeds verder gaande mechanisatie in de landbouw zal het loonbedrijf, dit is het dienstverlenend bedrijf in welke vorm dan ook, of het nu is op het gebied van het dorsen, van het slootgraven van het spuiten, van het zaaien, van het ploegen, etc. in de akker bouw of het grasmaaien, het hooi persen met de pickup, het mestverspreiden, het inkuilen, etc. in de veehouderij sector, in de toekomst nog een grotere vlucht nemen. Een van de meest ingrijpende oorzaken hiervan is, dat de vaste kern op de landbouwbedrijven steeds kleineri. zal dus een gucu »n wordt. tussen het loonbedrijf Jonge geschoolde landarbeiders wordenen weer zal men m schaars langzamerhand. Bovendien vraagt de ontwikkeling van de mechanisatie in de landbouw van deze landarbeider naast i kennis van de landbouw ook een tech- I stelling verdedigd worden, dat de be- nische bekwaamheid. Het beeld is mo- drijfsvoering van de boer op efficiënte menteel dat de jongeren van het agra- wijze gewaarborgd is bij een goed ge- risch platteland liever werknemer worden outilleerd loonbedrijf. Een voorbeeld van het best geoutil leerde en grootste loonbedrijf in Friesland vinden we bij de heer P. Anema te Arum. Zo’n bedrijf kan de boer in alle seizoen en met alle werk van dienst zijn. loonbedrijven zijn georganiseerd in ZO'.’AL 2c..J van Agrarische Loon- Droogtehulp wordt gefinancierd uit de algemene middelen. Het bedrag van f 27,5 miljoen, dat de regering maximaal beschikbaar stelt voor financiële hulp aan ernstig door de droogte getroffen gebieden zal worden gefinancierd uit de algemene middelen. Het ligt in zijn voornemen op zeer korte termijn een suppletoire verhoging van hoofdstuk XI der Rijksbegroting ter grootte van dit bedrag aan de Staten-Ge- neraal voor te leggen, aldus deelt minis ter mr. V. G. M. Marijnen mee in ant woord op de schriftelijke vraag van het Lauwerszee. dit debat bleef echter de indijking van de Lau werszee. Weliswaar hadden de regerings partijen reeds vorige week besloten, om U „1™ heeft voorzitter Kortenhorst doen weten. Aangezien deze voorstellen Korthals bestemd zijn op 1 april a.s. in werking te treden en zij vóórdien ook maanden nog de goedkeuring der Eerste Kamer zullen moeten verwerven, pr,ltpr oe betekent dit, dat er tijdnood zal ontstaan en dat het Binnenhof volle toeren zal moeten werken. Coen- en Ef-tunnel. i Aan de andere kant stelde de KVP zich weer dichter aan de kant van de PvdA op, toen het ging over de vraag of Am sterdam de gelegenheid moet hebben, desnoods op eigen initiatief, de IJtunnel- bouw voort te zetten. Minister Korthals gaf weliswaar te verstaan, dat hij daar tegen geen bezwaar had, maar hij voegde hieraan toe, dat de hoofdstad dan zelf wel de financiële gevolgen zou moeten overwegen. Dit wekte in brede kring de indruk, dat zijn voorkeur aanvankelijk uitging naar de Coentunnel, welke voor de Zaanstreek van zoveel belang is. De liberale woordvoerder Cornelissen liet merken, dat deze tunnel bij hem favoriet was. En ook de antirevolutionair Aantjes leek geneigd, de Coentunnel nationaal van groter belang te achten dan de IJ- tunnel. Minister Korthals beloofde, dat de regering op korte termijn over de voorrang zal beslissen. Het moment van de bouw zal echter pas van de zomer worden vastgesteld, als de regering een overzicht heeft van haar financiële moge lijkheden en wensen; het zgn. prioritei tenschema, waarop behalve de defensie- uitgaven zowel de Lauwerszee alsook de gedachte aan belastingverlaging voor komt. te voldoen aan het verzoek van minister en de beslissing nog enkele i aan te houden; de PvdA nam echter geen genoegen met het feit, dat haar motie Burger van °P I afgevoerd. Haar Friese zichten voor deze conferentie zijn overigens niet beter op geworden nu Russen ten overstaan van twee West- Duitse socialistische leiders hog eens hun standpunt inzake Berlijn hebben her-1 haald; zij willen dat Berlijn een vrije stad wordt, die door de Westelijke troe pen zal worden ontruimd. West-Duits- land heeft zijn zaak er trouwens niet beter op gemaakt, doordat het bij het Spanje van Franco geïnformeerd heeft óver de mogelijkheid van militaire facili teiten. Iets optimistischer kan men zijn waar het de kwestie Algerije betreft, nu pre mier Ferhat Abbas, van de vrije Alge rijnse regering, een gematigde verklaring heeft afgelegd en later van rebellenzijde te kennen is gegeven, dat het Franse le ger, na een eventuele wapenstilstand, Al gerije niet geheel zal behoeven te verla ten. Tot dusver werd dit laatste namelijk geëist. De standpunten van De Gaulle en de rebellen verschillen evenwel thans nog zeer. In ieder geval is het een troost, dat de Franse ultra’s in Algerije zich moeilijk van de klap, welke zij ontvan gen hebben zullen kunnen herstellen. De conferentie over Kenia te Londen is tot een goed einde gekomen en die over de Belgische Kongo te Brussel kan men zelfs een volledig succes noemen. Te Londen heeft men besloten het voor naamste geschilpunt, de eventuele ge dwongen verkoop van land door de blan ken in Kenia, nader te bestuderen en te Brussel hebben de Belgen weten te be reiken, dat de Kongolezen hun wan trouwen lieten varen, af zagen van ex treme eisen, zoals de onmiddellijke vor ming van een Kongolese regering en zich bovenal richtten op de grote proble men, waarvoor zij als regeerders van een vrije Kongo, gesteld zullen worden. Door de Brusselse conferentie is de een heid onder de Kongolese leiders zeer versterkt. Eén van hen echter Kasafoe- boe, die zijn heil zocht in één obstruc- tiepolitiek, heeft zich in een vrij onmo gelijke positie gemanoeuvreerd. Zijn aan hang in zijn eigen provincie, Leopold- stad, is nog zeer groot. Maar Kasafoeboe maakt thans minder kans op het betwiste leiderschap van de onafhankelijke Kon go- de agenda was woordvoerder Posthumus diende alsnog een voorstel in om de begroting met drie miljoen te verhogen opdat de indijking nog dit jaar kan worden begonnen. De regeringspar tijen hielden echter vast aan hun een maal ingenomen standpunt, dat de rege ring enig uitstel kon worden vergund. Daarbij stelde de ARP, CHU en VVD echter voorop, dat zij de wens naar in- aljKlng aeeiaen. zijn Bel- jn zoverre stonden zij gereserveerd tegen- nam over gunstige wending. België^be- de veiïigheid verhoging u.j^. Nederlandse producten garandeerd. Wat dit betreft genoot de re„er- het meeSf steun van de KVP. liet merken, dat de veiligheid voor S °e haar voorop stond. Dus niet persé de in gaan dreigen, zullen Wijking. misdadigers. Om werkelijk sympathie van de Zuid-Amerikanen te winnen zal Was hington echter met grotere credieten, dan tot dusver over de brug moeten komen. Of de reis van Chroestsjow een volledig succes is, is de vraag. De bedoeling er van is vooral, om aan communistisch China te laten zien, dat ook de Sowjet Unie belangstelling heeft voor Zuidoost Azië en dat China dit gebied niet als een particulier jachtterrein mag beschouwen. De betrokken landen weten echter heel goed, dat China nu eenmaal nauw ver bonden is met Rusland en zij hebben dan ook niet nagelaten aan Chroestsjow hun neutralistische gezindheid te demonstre ren. Premier Nehroe van India heeft zijn Chi nese India besprekingei gedaan vóór Chroestsjows bezoek, egen Thibet en idia heeft in hel j*- S 1 t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1