LOF EN BLAAM VOOR KABINET- DE QUAY HEAMIELDAGEN 1960 Qabe Sk us hjoed p p to sizzen roar De sfeer voor de komende topconferentie werd er niet beter op life Buitenlands Overzicht J. S. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Maeitiids-wunder I. v 56e JAARGANG VRIJDAG 4 MAART I960 No. 18 EEN MENSENLEVEN KANTKLOSSEN! Hwat bat de vraag of BERNARD HAITINK OP SCHIPHOL bij het concertgebouworkest, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) een grote Amerikaanse tournee zal aanvangen. De heer j niet hele- ■instructeur Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Allinne in greate geast doar in ienfaldige styl to hawwen. buiteling, waarna het en zware isitie te versterken, het- Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad van de gegrom '~idmas- Tweede Kamer in zicht, stond zij voor de noodzaak de bouwkosten scherp in het oog te houden. Want heeft een huur- ig zin als de bouwkosten er op blijven lopen? Aan de andere verhogin; vooruit 1 kant was er ook het verlangen van de Kamermeerderheid, dat voor zoveel mo gelijk werknemers met inbegrip van de bouwvakarbeiders de last ener huurverhoging méér dan goed zal wor den gemaakt door een welvaartsverrui- ming. Belastingverlaging De meerderheid der volksvertegenwoor diging begeert nu eenmaal veeleer belas tingverlaging: Een minder zware pro gressie bij de inkomstenbelasting vooral voor de gehuwde vrouw. Bij de behan deling van de begroting van financiën in de Eerste Kamer werd dit verlangen met name door de KVP-er Van Campen en de liberaal De Wilde weer naar vo ren gebracht. De C.H.-afgevaardigde Pollema verzekerde minister Zijlstra zelfs, dat hij hiermee een standbeeld zou kunnen verdienen, zij het niet in het Noorden des lands. Zijn groep keurde namelijk de financiële bezwaren der re gering tegen het Lauwerszee-project af. Enigszins bitter verweet daarop de AR- afgevaardigde Hellema zijn medeleden, dat juist daardoor er van een belasting verlaging weinig terecht zou kunnen ko men. Geen enkele politieke partij matigt immers zo klaagde hij, haar verlangens naar hogere staatsuitgaven. Minister Zijlstra verklaarde, dat hij deze hartekreet van zijn geestverwant met in stemming en belangstelling had verno men. En hij verbond er de hoop aan, dat de eerste zwaluw, zomer zou maken in Kamers en kabinet! Ie week maart 1910. Overal overlast van de hoge waterstand. Benoemd tot voogd van het Weeshuis de heer G. Keikes. f Een der klokken van de Martinitoren maakte bijna een 1 nodig werd geacht de 4 hoge omes in hun po: geen werd gedaan door fa. Ruyter. De kosten bedroegen f 425,93. Er dreigt een nieuwe uitbarsting Vesuvius. Er wordt onderaards gehoord en de berg werpt veel zandmas- sa’s en rook uit. Ondergetekende maakt bekend, dat hij heeft aangekocht 2 extra fijne jonge koeien, welke voor de a.s. paasdagen zul len worden geslacht. Een dezer koeien is afkomstig van de heer W. Oppedijk te Westhem. Zondag a.s. aan de balk te bezichtigen een fijne jonge koe, afkom stig van de heer H. Galama te Burgwerd. Beleefd aanbevelend R. D. Postma. Krite Boalsert. Bütengewoane gearkom- ste. Sprekker: Piter Jelles. gramma nog lang niet dat is, wat er van gemaakt zou kunnen worden. Voor een onderdeel zouden wij thans uw extra aandacht willen vragen en dat is de glorieuse intocht van de Heakeninginne. D< en mooier, maar ook meer afgestemd op de betekenis van de Heamieldagen wor den. Al hoe dankbaar het comité is voor de medewerking die de plaatselijke gymna stiekverenigingen steeds bij de intocht hebben verleend, moeten wij toch eigen lijk een beetje spijtig bekennen, dat dit ter vervanging moest dienen van datgene wat ontbrak, n.l. een grote folkloristische entourage van dit voor Bolsward zo be langrijke gebeuren. Nu komt het op daden aan. Er is nu nog een mooie tijd van voorbereiding mogelijk en wanneer we nu eens allemaal de handen uit de mouwen steken kan er nog veel gebeuren. Wanneer we zien wat b.v. St. Nicolaas- ga weet te presteren of Oldeboorn met haar gondelvaart of zelfs Nijland bij een Koninginnefeest verleden jaar, dan moet ons Bolswarders het schaamrood naar de kaken stijgen, wanneer we zien, dat wij het er tot nu toe zo bij hebben laten zit ten. U zult zich zeker allen nog herinneren hoe enkele jaren geleden mevrouw De j p kinderen samen te deden als de Rattenvan- Hogere prijzen. Dat 6611 voorstel daartoe zal worden in gediend, staat nu reeds vast. De meer derheid der PvdA kondigde in het Voor lopige Verslag onomwonden aan, pogin gen te zullen ondernemen zowel met be trekking tot het verhogen van de maxi- mum-inzet als het vrijlaten van de prij zen. Aangezien eigenlijk ook de KVP en de WD er de voorkeur aan geven de prijzen niet te beperken, zou een derge- lijk voorstel verzekerd wezen van de steun van de Kamermeerderheid. Om het de vier bewuste protestantse ministers niet al te moeilijk te maken, wil de KVP desnoods genoegen nemen met een sy steem, waarbij er in plaats van één onge limiteerde hoofdprijs, meer prijzen wor den toegekend. Mocht dit onmogelijk blijken, dan verlangde zij handhaving van de bestaande toestand bij de sport- totalisator van de K.N.V.B. Ook de libe- Op een congres van jongeren in de Katholieke Volkspartij te Zeist, heeft haar voorzitter mr. Van Doorn zich gedurende het afgelopen weekend scherp gekeerd tegen de socialistische oppositie en onom wonden zijn vertrouwen uitgesproken in de goede bedoelingen van het kabinet-De Quay. Ter verheldering van de politieke situatie was zijn verklaring stellig niet van belang ontbloot. In de afgelopen weken is namelijk óók van de zijde der regeringspartijen zo vaak critiek geuit, dat het koren werd op de molen van de Partij van de Arbeid. De uitval van mr. Van Doorn had waarschijnlijk ten doel de indruk weg te nemen, dat de KVP, óók wanneer zij als grootste regeringspartij, critiek op het regeringsbeleid ten berde brengt, ge neigd zou zijn enige steun te verlenen aan pogingen het kabinet-De Quay te doen verdwijnen of wijlen de brede basis te herstellen. Beweging in de bouwwereld. Mr. Van Doorn bleek met name het volste vertrouwen te koesteren, dat de „vrijere loonpolitiek” te zijner tijd een succes zal blijken te wezen. Hiermee gaf hij een stevige steun in de rug der rege ring, juist aan de vooravond van de par lementaire behandeling der huurverho ging, aan de goedkeuring waarvan zijn partij aanvankelijk de eis had verbonden, dat er eerst een wezenlijke welvaartsver- ruiming voor de werknemers tot stand moest zijn gebracht. Mr. Van Doorn kon toen moeilijk voor zien, dat kort na zijn toespraak zich zulke heftige spanningen zouden voordoen in het bouwbedrijf, naar aanleiding van de weigering van het College van Rijksbe- middelaars om een vijf percents loons verhoging, waarover door werkgevers en werknemers overeenstemming was be reikt, door te laten berekenen. De rege ring zat hierbij inderdaad in een moei lijke positie. Met het huurdebat der De reis van Eisenhower naar Latijns- Amerika lijkt een groter succes te zullen worden dan die van Chroestsjow naar Zuidoost-Azië, doch een definitief oor deel zal men waarschijnlijk eerst later kunnen vellen. Anti-Amerikaanse de monstraties, door uiterst linkse en ex treem nationalistische kringen tegen Eisenhower opgezet, vonden geen weer klank onder de massa. Het is goed dat Eisenhower de nadruk legde op de ont wapening. Immers de beperking van de defensielasten zou voor de Latijnsameri- De fraaie kanten hoofdtooi van de Zuid-Bevelandse vrouwen geniet wereld vermaardheid. Minder bekend is echter, dat dit staaltje van precisie-handwerk vervaardigd wordt door een heel klein groepje meest zeer bejaarde vrouwtjes in het land van Waes in België. Vroeger waren er in deze streken meer dan 1200 kantwerksters, doch de rijen zijn in de loop van de jaren steeds dunner geworden mede door de uiterst lage honorering van het werk: de vrouwtjes verdienen per dag niet meer dan een dertigtal Belgische franken. j De Bevelandse vrouw betaalt echter 5 tot 600 gulden voor een kap! Op de foto zien we de weduwe V erbeckmoes-Marin aan ’t werk. Zij is tachtig jaar en daardoor de oudste van het gilde waarvan zij reeds zeventig jaar deel uitmaakt. van bet concertgebouworkest, en zijn echtgenote hebben een bezoek gebracht aan Schiphol. Het echtpaar werd op Schiphol rondgeleid door gezagvoerder A. van Ulsen, die onlangs tijdens de pauze van een concert, waarin zijn echtgenote Erna Spoorenberg onder leiding van Haitink optrad, beloofde de dirigent in te wijden in de vele geheimen van het vliegen. Toonde mevrouw Haitink veel belangstelling voor de keukens van de civiele dienst, haar echtgenoot gaf de voorkeur aan de vluchtnabootser van de DC-8. Volgend jaar vliegt het voltallige concertgebouworkets met dit straalvliegtuig naar Washington, waar Haitink was de techniek in de DC-8 vluchtnabootser blijkbaar nog maal meester. Herhaalde malen stelde de dirigent vragen aan KLM-. Van Dam. Mevr. Haitink had als tweede vlieger in de cockpit plaatsgenomen. As yn ’e beammen oan ’e dyk Lytse katsjes stean to bloeijen En yn ’e greid, it griene ryk De lamkes boartlik djoeije. As yn ’e hage fan it hóf De tjiljatjap wer fluitet In tsjuger fan de maeitiidslof Dér yn ’e sinne luitert. As de sinne, mei in waerme striel Glydt oer ’e büthüsmuorre En hinnen mei har lytse kriel Dér klauwe by de skuorre. As de Ijippen yn ’e blauwe loft Wer oer de wjokken geane It wyntsje aenst mei sêft geroft Wer roeiket troch de leane. Dan kinn’ üs eagen iepen gean Foar de Skepper fan ’t gehiel Dy’t nei elts winter sliepen Wer. skept in nij toaniel. H. Groot practisch op haar eentje kans zag om een grote groep brengen en te kledei ger van Hameln-groep. Dat was een prestatie waarvoor wij allen de meeste bewondering hadden. In die geest is er natuurlijk veel meer te ver sieren. We zullen wel niet direct een ni veau bereiken van een bloemencorso van Aalsmeer of van de prachtige uitgedoste carnavalsgroepen in het zuiden maar Bolsward heeft in het verleden getoond tot veel groots in staat te zijn en vooral nu er zoveel scholen meer zijn en vooral scholen van meer uitgebreid onderwijs zoals L.T.S., Mulo’s en H.B.S. en Huis houdscholen terwijl ook de jeugdbewe gingen veel verder tot ontwikkeling zijn gekomen dan vroeger het geval was, ter wijl de technische mogelijkheden boven dien veel groter zijn kan en moet er veel mogelijk zijn. Wij herinneren ons nog zo goed uit vroe. ger jaren bij nationale feestdagen en bij Bernard Haitink, de nieuw benoemde dirigent bezoek gebracht vele en misschien onvermoede mogelijk heden voor Bolsward openliggen. Aan ons de taak om deze mogelijkheden met beide handen aan te pakken. Nu Bolsward niet kan rekenen op de steun van de nederlandse overheid bij eventuele industrialisatie-mogelijkheden ligt er voor iedereen die het wel meent met Bolsward en zijn toekomst de plicht om er van te maken wat er van te ma ken is. De Heamieldagen mogen niet 'n kwestie zijn van een klein comité alleen, dat ge lukkig de volle medewerking van het ge meentebestuur mag genieten, maar ook de steun van Bolswards ingezetenen mag zeker niet geringer zijn, dan de spontane medewerking die wij nu al jaren mogen ondervinden van de A.B.T.B.-C.B.T.B. en Friese Mij. v. L., de landelijke Rij ver enigingen, de Chr. Landbouwhuishoud- school en enkele anderen. Moge het dan tot nu toe uitgevoerde programma enkele waardevolle elemen- ten hebben bevat, iedereen zal het er met nog 1 ons toch wel over eens zijn, dat het pro- rale advocaat Berkhouwer is trouwens een erkend voorstander van de bestaande KNVB-pool; zijn geestverwant mr. Geertsema ijvert echter voor inschake ling van liefdadigheidsinstellingen bij de verdeling van de pool-opbrengst. In dit verband heeft ook het voorstel van de AR-minister Zijlstra om poolprijzen aan een officiële loterijbelasting van 20% te onderwerpen, geen onverdeeld gunstige indruk op de Tweede Kamer gemaakt. Men kan niet zeggen, dat de sfeer voor de komende topconferentie er beter op geworden is. Nog steeds beheerst de kwestie van de Westduitse militaire depots in Spanje de politieke betrekkingen tussen de Westelijke Grote Drie. Het onderlinge wantrouwen is er zeer door vergroot en vooral de West-Duitsers zullen beseffen, dat men hen nog niet als volwaardige partners wil beschouwen. De Westduitse verklaringen over het geval worden veelal weinig geloofd, vooral niet de bewering dat het initiatief tot het vestigen van de depots bij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, en bij generaal Norstad, de opperbevelhebber van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie, zou hebben gelegen. Ook Adenauers woorden over de trouw van West Duitsland aan de N.A.V.O. en het voortdurende overleg, dat met deze organisatie zou hebben plaats gehad, wer den niet geheel au sérieux genomen. Selwyn Lloyd, de Britse minister van bui tenlandse zaken, weersprak zelfs in het Lagerhuis de bewering, dat de N.A.V.O. en de Britse ambassadeur te Bonn zou den zijn geraadpleegd en dat dezen hun instemming met de plannen tot vestiging van de Westduitse depots en andere faci liteiten in Spanje zouden hebben be tuigd. Toch hield Lloyd de Duitsers in zekere zin de hand boven het hoofd: hij richtte vooral enkele vermanende woor den tot hen en zei, dat het toch vooral verstandig zou zijn faciliteiten te zoeken in een land dat lid is van de N.A.V.O. en niet in Spanje. Velen zijn de laatste dagen bezig geweest uit te zoeken, wie toch wel de „indiscre tie’’ zou hebben begaan om aan The New York Times te vertellen over de Duitse plannen. Naar men aanneemt zijn het niet de Engelsen geweest, doch heeft het opperbevel van de N.A.V.O. hiertoe het initiatief genomen. Zeker is alleen dat de Russen zullen profiteren van dit nieuwe wantrouwen onder de bondgeno ten in de N.A.V.O. De West-Duitsers schijnen verder nog steeds niet te besef fen, dat er meer reden bestaat hén te wantrouwen als zij contact zoeken met het Spanje van Hitlers protégé Franco, dan wanneer bijvoorbeeld de Amerika nen dat doen. De kwestie-Duitsland lijkt overigens verder van een oplossing dan ooit, nu Chroestsjow te Djakarta nog eens het Russische standpunt inzake Duitsland herhaalde en opnieuw dreigde een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland te zul len sluiten als er op de topconferentie geen overeenstemming over Berlijn en de Duitse kwestie wordt bereikt. Het ver strekken van de nieuwe passen met de naam van de duitse democratische repu bliek (Oost-Duitsland) aan de in Ber lijn gestationeerde leden van Westelijke missies, werkt ook al niet mee tot het scheppen van een betere sfeer. De Wes telijken kunnen immers deze nieuwe pas sen niet erkennen omdat dit tevens de erkenning van Oost Duitsland zou in houden. Tenslotte zouden, uit het op zichzelf gerechtvaardigde, Westelijke be. sluit, om voortaan weer vluchten op gro te hoogten naar Berlijn te laten maken, moeilijkheden kunnen voortkomen, daar de Russen hiertegen vorig jaar bezwaar hebben gemaakt en Westelijke vliegtui gen toen in de luchtcorridor naar Berlijn hebben bedreigd. De Russische premier Chroestsjow is in tussen van zijn reis naar Zuidoost-Azië teruggekeerd. Aan Indonesië heeft hij talrijke toezeggingen gedaan, o.m. een crediet van 250 miljoen dollar met een rente van 21/2%! steun ten aanzien van de strijd om Nieuw Guinea en de belof te, dat ook Aziatische landen in de toe komst aan topconferenties zullen kunnen deelnemen. Toch vonden de Indonesiërs het nodig om van hun neutralisme blijk te geven. Nog vóór ondertekening van het gemeenschappelijk communiqué van Chroestsjow en Soekarno, verklaarde de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, dat Indonesië min stens nog 500 miljoen dollar meer aan credieten nodig heeft. Dit geld zou uiteraard ook door Amerika geleverd kunnen worden. Chroestsjow zal dus waarschijnlijk niet met onverbloemd genoegen terug zien op zijn Aziatische reis. Duidelijk is wel, dat Zuidoost- Azië een eigen weg wil gaan. De Chinees-Indiasche overeenkomst tot het houden van besprekingen over het grensgeschil tussen beide landen is waarschijnlijk niet door Russische be middeling tot stand gebracht. Nehroe, de premier van India, wilde tot voor kort niet met China spreken, omdat men het zozeer oneens was over de interpretatie van de feiten. Op zijn latere uitnodiging aan de Chinese premier, Tsjoe En-Lai, nog vóór Chroestsjows bezoek aan India gedaan, had hij een negatief antwoord verwacht. Doch Tsjoe antwoordde onge woon welwillend. Vermoedelijk hebben China zowel als India gehandeld onder druk van de publieke opinie in Zuidoost- Azië, welke Nehroes houding te halstar- rig achtte en die van Rood-China te agressief. uitzondering wellicht van de CHU, waarin overigens, naar het Kamerlid Kikkert later onthulde zich drie stromin gen bevinden en nota bene een protestants-christelijke minderheid in de PvdA! De Antirevolutionairen achtten het na melijk de roeping van de overheid om sportprijsvragen te verbieden. Op dit punt waren zij dus dezelfde mening toe gedaan als enkele leden uit de Staatkun dig-Gereformeerde Partij, die bijzondere belangstelling toonden voor de vraag of met name de vier Protestants-christelijke ministers in het kabinet politieke gevol gen zouden verbinden aan een wetswijzi ging vanwege de Tweede Kamer, strek kende tot verhoging van de maximum prijs van f 25.000, kaanse landen de mogelijkheid scheppen meer geld voor economische ontwikke ling weg te leggen. Verheugend is de nieuwe verklaring in verzoenende geest van Ferhat Abbas, de premier van de .voorlopige Algerijnse regering”. Hij wierp de kantonale ver kiezingen, welke in mei en juni worden gehouden en die het land zouden „bal- kaniseren” en in ethnische en godsdien stige gemeenschappen opdelen. Maar zijn eigen regering vermeldde hij met geen woord en hij liet blijken, dat hij niet per sé leden van deze „regering”, zoals de gevangen Ben Bella, in een onderhande- lingsdelegatie met de Fransen zitting wil laten nemen. Vermelden wij tenslotte nog de span ning aan de grenzen van Israël, waar de Verenigde Arabische Republiek, een grote troepenmacht zou hebben samenge trokken. Naar het thans lijkt, ziet de situatie, ondanks dit en ondanks de drei gende woorden van de Raad van de Arabische Liga, die te Kaïro bijeen is geweest, er niet al te gevaarlijk uit. De Israëlische premier, Ben Goerion, achtte het in ieder geval geen bezwaar om naar Amerika te gaan, waar hij de situatie met secretaris-generaal Hammarskjöld van de Verenigde Naties zal bespreken. Hij weet, dat het Israëlische leger nog altijd volkomen opgewassen is tegen de Arabieren. Bovendien zullen zowel de Russen als het Westen thans, met de topconferentie in zicht, alles doen om te vermijden, dat er in het Midden-Oosten een groot conflict uitbreekt. Omstreden voetbalpool. Toch legde mr. Van Doorn zijn verkla ring op een strategisch ogenblik af. Op dezelfde dag was namelijk het Voorlo pig Verslag der Tweede Kamer versche nen, omtrent het heftig omstreden voor stel van de Christelijk-historische minister Beerman tot regeling van de voetbalpool. Het was opvallend dat in dit verslag vrijwel geen enkele partij een goed woord voor dit voorstel over had, met Steeds groter wordt de belangstelling voor „het evenement” in Bolswards Zo- merprogramma: De heamieldagen. Deze belangstelling, die eerst slechts re gionaal was, begint allengs te groeien en heeft nu reeds de belangstelling gewekt op internationaal niveau. Dit jaar komen enkele buitenlandse en invloedrijke gasten speciaal voor dit ge beuren naar Bolsward. Zo ontvingen wij een verzoek van de correspondenten van News Weekly Satury Evening Standard en Australien News Week om mee te delen, wanneer dit jaar de Heamieldagen gehouden zou den worden omdat deze veel gelezen buitenlandse bladen van plan zijn uitge- breide reportages aan dit gebeuren te wijden. Ook van de zijde van nationale en inter nationale reisbureaux bestaat er veel be langstelling, terwijl de Nederlandse Te- levisie-Stiditing, de radio en grote lande, lijke bladen eveneens hun aandacht hier aan zullen wijden. Hieruit moge wel blijken, dat er r"" Jorieuse intocht van Jeze intocht moet veel en veel grootser gi de betekenis van de Heamield; i ■V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1