DE GAULLE ZORGDE WEER VOOR BEROERING PERU BALSEM VOOR BOUWCONFLICT OP VERKENNING IN ZUID-AFRIKA Qabe Sk roar üs hjoed p 2 to sizzen Buitenlands Overzicht V. Het leven binnen- en buitenshuis STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Foarjier Boerderij te Lollum in as Gouden filmpjes 56e JAARGANG VRIJDAG 11 MAART I960 No. 20 Hwat hat het PYT. SKI-EN MET GEÏMPORTEERDE SNEEUW HAMA. blemen. De regering stelt momenteel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bouwstaking. Deze festiviteiten vermochten echter niet lang de belangstelling der Tweede Ka mer af te houden van de ernstige proble men, waarvoor zij met name door dé Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Freonlikens jildt neat en men keapet der alles foar. tende, dat ons land nu eenmaal het Tweekamerstelsel bezit zijn voorstel len niet eerder had ingediend. Dit be zwaar kennend, wilde de Tweede Kamer meerderheid kennelijk niet de oorzaak zijn, dat opnieuw vertraging zou optre den, met als gevolg, dat de huurverho ging werderom zou moeten worden uit gesteld. Was zij zelf er niet de oorzaak van geweest, dat het tijdstip van de huur verhoging, hetwelk de regering aanvan kelijk op 1 januari I960 had willen be palen, naar 1 april was verschoven? Voorstanders. Reeds op de eerste dag van het debat bleek, dat de meerderheid der Tweede Kamer haar goedkeuring aan deze huur verhoging zou schenken. De socialisti sche afgevaardigde Baart mocht opmer ken, dat ettelijke groepen werknemers de toegezegde welvaartsverruiming nog niet hadden ontvangen; de K.V.P.-er Van Vliet antwoordde onder verwijzing naar het door de regering genoemde per centage van 50% dat de verwachting van de socialistische oud-minister Suur- hoff, volgens welke het „huurkonijn” het ook de essentie van een generaal Norstad, de op- van de N.A.V.O. in Europa, die mededeelde, dat er een Ame- rikaans-Engels-Franse „geïntegreerde” le gergroep van ongeveer 3000 man zal worden gevormd, die zou kunnen wor den uitgerust met tactische atoomwapens en die later met deelneming van andere N.A.V.O.-landen uitgebreid zou kunnen bouwwereld, werd gesteld. Hier hielp geen Peru-balsem. Voordat het debat over de huurverhoging begon, betrad de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Christelijk-historische af gevaardigde Van Mastrigt, het spreekge stoelte om de Kamer verlof te vragen tot het houden van een interpellatie over de staking in het bouwbedrijf. Het gold hier een omvangrijke, door de (vakorga nisaties afgekondigde staking naar aan leiding van de weigering der aannemers om een loonsverhoging van 5% uit te betalen als de regering niet zou toestaan deze meteen in de prijzen door te bereke nen. De Christelijk-historische minister De Pous, meende die wens niet te mogen inwilligen. Bij deze weigering van hun geestverwant legden zich tenslotte de meeste protestants-christelijke aannemers neer. Zij konden hun collega’s in de al gemene en katholieke organisaties echter niet overhalen dit voorbeeld te volgen. Een bemiddelingspoging van de voorzit ter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, ir. Den Hollander, faalde. Zijn collega van de R.K. werkgevers, oud-minister Van Thiel, Kamerlid voor de K.V.P., herhaalde de poging, maar intussen duurde de staking voort. Van daar de interpellatie-aanvrage van de C.N.V.-voorzitter. Zij was kennelijk niet onvriendelijk bedoeld jegens de rege ring; de opzet was waarschijnlijk veeleer het gespleten front der aannemers onder nog sterkere druk te zetten. In de Protestants-christelijke wereld kon de houding der aannemers niet de goed keuring wegdragen. De tegenstelling, welke in de Antirevolutionaire Tweede Kamerfractie anders misschien had kun nen ontstaan tussen de voorzitter van de protestantse bouwvakarbeiders, Van Ei- bergen, en zijn geestverwant mr. Aantjes, die verbonden is aan het secretariaat van de Protestantse aannemers, openbaarde zich dus niet. Engeland heeft op het ogenblik geen sneeuw, maar dat betekent niet, dat er niet geskied kan worden. Te Reddisch Vale bij Manchester heeft men op een heuvelhelling een keurige springschans gemaakt, bekleed met sneeuw uit Schotland, welke in speciale verpakking is aangevoerd. De foto toont een skispringer in actie. dat me doet denken aan een stuk met klaar gelootst. Maar mijn metgezel, ook een Fries, be gint te lachen en zegt: „Ik zou die Friese boer wel eens willen zien kijken, als hij dat spul yn zijn „golle” kreeg, het zijn mierenhopen”. Mierenhopen van soms meer dan een meter hoog, soms met nog een „schoor steen” van zand en leem er op, waaruit bij vlagen als rookwolken de mieren uit vliegen. Onwennig strijken ze neer op de grond, waar ze worden opgevangen door een ander soort, die ze naar hun nest slepen. Ook vogels maken er jacht op. Ongeveer de helft vindt de tijd om tijdig weg te komen. Zij voegen zich el ders bij elkaar om een eigen home op te bouwen. Mieren! Ja, daar kan men in dat warme land behoorlijk last van hebben. O wee, als de houtmieren uw woning hebben uitgezocht als arbeidsterrein en U zou dit te laat ontdekken! Dan kunt U alles er wel uitbreken en opnieuw in laten zetten. Gelukkig weet men in de meeste gevallen het gevaar tijdig te keren of zelfs geheel te voorkomen. Maar ze komen overal door. Op een avond had ik een stuk cake in een trom meltje naar mijn slaapkamer meegeno men. Nog nimmer had ik daar een mier gezien. De andere morgen krioelde het er van de mieren en in het trom meltje zag het er zwart van! In het algemeen zijn de huizen van de blanken ruim en luchtig gebouwd, ge heel aangepast aan het warmere klimaat. Vaak doen de huizen denken aan de in ons vroeger Nederlands Indieë wijze van wonen. Er is ruimte genoeg! Uitgezon derd de winkel- en zakenpanden, staan de woningen dan ook allemaal ruim uit elkaar. Men ziet zijn buren alleen vanuit de verte, groet ze, maar kans om ruzie te maken met elkaar is er eigenlijk nooit. Ook kan men niet bij zijn buurman op tafel kijken wat ze eten of wat ze doen. Dat is een heerlijke vrijheid van dit land-. De indeling van zo’n huis is natuurlijk wel eens wat verschillend in details, maar stemt toch in één punt meestal overeen: alle kamers zijn gelijkvloers. Trap en zolder vindt men er meestal niet. Men heeft een entreehal met waranda, links daarvan de zit- en eetkamer, met openslaande deur naar de waranda. Aan sluitend op de eetkamer, de keuken. Ter wijl de gang doorloopt naar een achter- waranda, vindt men rechts van de gang meestal 3 slaapkamers, gescheiden door een dwarsgang van de badkamer en de toiletten. Alles van ruime afmeting, met veel licht en ruime vensters, met overhellend dak tegen de felle zomerwarmte. Wel kan het in dit land ontzettend hard waaien en meestal komt dat snel en on verwacht opzetten. Dan moet men snel alle deuren en ramen sluiten, maar zelfs dan vindt men na afloop bijna geen plekje in huis, waar het niet knarst van verdwaalde zandkorrels. In de buurt van Welkom zag ik zo’n zandzuil over het land jagen. We prezen ons gelukkig, dat het ver weg was en niet onze k%nt uit. Een half uur later zaten we zelf middenin zo’n zuil, roet zwart en bruingeel zag de lucht om ons heen er uit. Het was zoeven nog helder weer, nu moesten de grote lichten op. Na een kwartier was het over en waren we thuis, maar ponder elke voetstap knarste het harde zand zijn snerpend lied. Televisie is in dit land nog vrijwel onbe kend. Alleen de grote steden Kaapstad en Johannesburg hebben er een beschei den begin mee gemaakt, maar de hoge kosten, de geweldige afstanden in dit Land en het gebrek aan voldoende ac teurs, orkesten, kunstenaars en noem maar op, staan een verdere uitbreiding voorlopig nog al te zeer in de weg. Men worstelt hier met nog heel andere pro- het worden tot een divisie. De taak van deze groep zou zijn uitermate snel be schikbaar te kunnen zijn bij incidenten, die men in militaire kringen tegenwoor dig bosbrandjes pleegt te noemen, inci denten dus, die door snel ingrijpen ge smoord kunnen worden. Merkwaardig is, dat Frankrijk hierbij ge noemd is, omdat Frankrijk bij monde van De Gaulle al vaak heeft laten weten, dat het niets van integratie wil weten. Men zou misschien kunnen vermoeden, dat De Gaulle toch wat water in zijn wijn heeft gedaan, waar dan misschien een Amerikaanse concessie tegenover zou kunnen staan, dat de stem van De Gaulle in de beraadslagingen sterker ge hoord zal kunnen worden. Van belang is verder, dat dit „Europese” leger de beschikking krijgt over atoom wapens. Dat zou geheel passen in de ge dachtengang, welke hier en daar heerst, om de N.A.V.O. de beschikking over atoomwapens te geven. Dit om te ver hinderen, dat elk Europees land zijn „konijn van de welvaartsverruiming” zou opslokken, toch niet in vervulling was gegaan. Toch had de K.V.P. zelf ook nog wel enkele bezwaren te overwinnen. Zo dien de zij een amendement in om alle wonin gen beneden een huurpeil van f 5 tot f 9 per week, variërend naar gelang van de gemeenteklassen, van de huurverhoging vrij te stellen, tenzij de verhuurder zou aantonen, dat deze woningen goed zijn onderhouden. Dit was een uitbreiding van het regeringsvoorstel, dat zulk een vrijstelling voor de woningen van vóór 1918 beoogde. De socialist Bommer wil de deze vrijstelling over alle vóór 1918 gebouwde woningen verspreiden. K.V.P. en P.v.d.A. koesterden met de Christelijk-historische afgevaardigden Van Eysden en Van de Peyl nogal vrees voor de voorgenomen, geleidelijke libera, lisatie van het huurbeleid waarover de li beraal Schuitemaker in beginsel juist zeer wel te spreken was. Maar al bij al was het een kalm debat, vergeleken bij de strijd, welke bij de kabinetsformatie over het huur- en loon- vraagstuk heeft gewoed. Toen de Peruaanse president dinsdagmid dag het Binnenhof bezocht, zetten de Kamerleden rustig hun beraadslagingen voort over de voorstellen der regering om de huren per 1 april met 20% te verhogen. Alleen voorzitter Kortenhorst liet zich bij de president zien; op het voorzittersgestoelte der Tweede Kamer liet hij zich die middag vervangen door de liberale ondervoorzitster Mevrouw Stoffels-Van Haaften. Zij mocht daarbij het genoegen smaken voor het eerst een Kamervergadering te mogen leiden, wel ke mede door een vrouwelijke parle- ments-stenograaf werd verslagen. Mej. A. van Eek uit Terneuzen trad namelijk op die middag officieel in dienst der Kamer. land kleine opgestapelde hooibultjes, om de schuur te worden binnen- Huurbeleid. Toch kon de Kamer er niet toe beslui ten de interpellatie aanstonds te doen houden. Zij werd tot de tweede helft van de week verschoven. Mevrouw Stof fels kende als voorzitster namelijk meer haast toe aan de voorstellen tot huursver- hoging. Hadden de leden der Eerste Ka mer efe regering onderhands niet doen weten, dat zij nauwelijks kans zagen deze voorstellen nog vóór 1 april in behande ling te nemenhadden zij geen uitstel tot 1 mei gesuggereerd? Deze gedachte was niet uitgegaan van hun socialistische voorzitter mr. Jonkman, wiens partij te gen de huurverhoging is gekant. Neen, vertegenwoordigers der regeringspartijen in de Eerste Kamer hadden zich gesto ten aan het feit, dat het kabinet we- De voornaamste beroering in ons deel van de wereld is weer door president De Gaulle van Frankrijk veroorzaakt, die zich, eind vorige week, bij een bezoek aan enkele hoofdkwartieren in Algerije, in een iets andere geest over de moge lijkheden van een vrede in dat land heeft uitgelaten. Vrede op korte termijn door een staken van het vuren acht hij niet meer moge lijk. Het leger zal de wapens moeten halen, die de rebellen niet willen inleve ren. Maar dat kan lang duren. Is dat gebeurd, dan zal het Algerijnse volk uit spraak moeten doen over zijn toekomst. Waren er eerst drie mogelijkheden, nu is er in feite in de ogen van De Gaulle nog maar een, namelijk een Algerijnse staat, die nauw met Frankrijk verbon den is. Willen de Algerijnen afscheiding ofwel onafhankelijkheid, dan zal het land verdeeld moeten worden tussen de Europeanen en de Algerijnen. Dit alles is niet geheel nieuw, maar de nadruk, waarmee De Gaulle gesproken heeft over de militaire zijden van de affaire, werpt een nieuw licht op zijn politiek. Men kan zich afvragen, of dit het geval is van een compromis, dat hij met het leger heeft moeten sluiten om de ge hoorzaamheid ervan te waarborgen. Of zijn de geheime besprekingen met de op standelingen mislukt, zoals men in Pa rijs steeds meer gaat geloven? Van een uitgestoken hand naar de rebellen is geen sprake meer. De laatste rommelingen over de vesti ging van Westduitse depóts in Spanje vallen te constateren, al zal de kwestie in de toekomst nog wel eens aanleiding tot moeilijkheden geven. Strauss, de Westduitse minister van defensie, heeft in Bonn verteld, dat hij geen haast zou zetten achter het verkrijgen van de de póts, wanneer eind maart de ministers van defensie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie bijeen komen. Hij wilde dan alleen een rapport overleggen over de depóts en de oefenterreinen, die West Duitsland nodig heeft, wanneer het zijn verplichtingen tegenover de N.A.V.O. wil nakomen. Hij drong sterk aan op een geïntegreerd bevoorradings- stelsel in de N.A.V.O. Recente oefenin gen hadden bewezen, dat er veel moei lijkheden ontstaan, als elk land zich bij zijn eigen systeem houdt. Integratie was verklaring van perbevelhebber Onze regering heeft de president van Peru, don Manuel Padro, statievol ontvangen. Koningin Juliana en Prins Bernhard boden hem, met de Nederlandse ministers een galadiner op Huis ten Bosch aan. Aan de wens der Staten-Generaal, laatstelijk door vrijwel alle leden der Eerste Kamer in het Voorlopig Verslag over de begroting voor de Hoge Colleges van Staat voor I960, onder de aandacht der mi nisters gebracht, om de volksvertegenwoordigers te betrekken bij een dergelijk statiebezoek, werd wederom niet voldaan. It is wer safier, blomkjen en blier Rize de maerteblommen Wyn is noch kald, mar jong en aid Ha it bliid boadskip fornommen Wyn wurdt aenst sud, it beamgrien sprüt De winter moat it forlieze Twa is in pear, aenst sjonge klear De Ijepen en de skriezen. Jerk je en ein, hja swimme kein Yn ’e sleat efter de buorren Kwèk, kwèkke kwèk, by it reittek Lokje de strieën kuorren It earste aei in mylde dei Miskien mids nije wike It jongfolk bras, giet derop los Hja fiele har al forrike. De pols opsocht, sportive nocht Jonges feardich oan’t Ijeppen Fuotten ris wiet, da’s gjin fortriet Kom lit üs boartlik skreppe. Elk moat it forstean, aenst barre wy lean In „snoekje” is to noedzjen De moaiste set, aenst yn ’e pet In olivegrien bünt broedtsje. It is wer maert, oan’t binnenpaed Wytkranse kouweblommen Yn it hert fan goud, hwat blidens jowt De maitiid stiet to kommen It Ijocht oerwint, in fleurich sin Gjin soargen en biswieren In opgeand tij, alles wurdt nij Lit üs it breidsfeest fiere. Woensdagavond is de afgelegen, onge veer 100 jaar oude boerderij aan de Berg- huizerweg, bewoond door de 81-jarige heer Joh. Tullener en eigendom van mr. H. ten Kate te Hilversum, door nog niet precies bekende oorzaak tot de grond toe afgebrand. De gehele inboedel, alsmede totaal ruim 100 stuks vee gingen verlo ren. De brandweer uit Witmarsum arri veerde meer dan een uur na het uitbre ken van de brand, hetgeen onder meer te wijten is aan het feit, dat de dichtstbij zijnde telefoon zich op ongeveer twee kilometer afstand van de af gebrande plaats bevond. De brand is omstreeks negen uur ont staan in het schapenhok, dat zich in de „Jeech golle” bevond en waar de zoon Albert aan het werk was, terwijl de be jaarde heer Joh. Tullener en zijn dochter Janke zich reeds te bed hadden begeven. Vermoedelijk is een in de stal staande olielamp door een van de schapen omge trapt. In een minimum van tijd stond de hele zaak in lichterlaaie. De zuster en de zoon van de hoofdbewoner hebben eerst de oude heer Tullener in veiligheid moeten brengen alvorens zij aan het waarschu wen van de Witmarsumer brandweer konden denken. Aan de redding van 40 stuks stamboekvee, waarboven 15 hok- kelingen, 16 kalveren, 1 stier en 2 paar den alsmede van 28 schapen en 14 lam meren, viel niet meer te denken. De dieren die nog naar buiten konden worden gebracht (8 koeien en 1 paard) liepen dermate ernstige brandwonden op, dat zij misschien moeten worden afge maakt. De brandweer is de gehele nacht bezig geweest met nablussen. Inboedel en vee zijn tegen brand verze kerd. De zoon Albert, die door een inslaan van een raam zijn bejaarde vader wist te redden liep hierbij brandwonden op. 2e week maart 1910. In Engeland is het eerste kievitsei reeds gevonden nl. bij Salisbury. Het werd naar Londen gezonden voor de Koning. Zo vroeg zijn de kievitten in Engeland naar mensenheugenis nog niet eerder ge weest. De koemelkerij in de Hanekoperssteeg te Bolsward van wijlen Jouke Adema is aangekocht door de heer S. "Baarda, al hier voor f 2086. Door het springen van een stoomleiding zijn zondag j.l. in de mijn Oranje-Nas- sau II te Schaersburg ondergronds zes paarden gestikt. Geslaagd voor de toelating tot Chr. nor maallessen te Bolsward I. Ykema, J. C. Hommes, W. de Groot en A. Kneteman te Bolsward, G. Velds te Tjerkwerd, J. de Boer. I. de Boer en M. Walsma te Nijland, T. Dek te Makkum, Tr. Mein- dertsma en H. Boonstra te Witmarsum, W. v. Tuinen te Schraard, A. Boersma te Hichtum en H. Westra te Wons. De tijd voor de haringvisserij op de Zuiderzee is aangebroken, maar de ha ring blijft nog steeds uit. De bot is klein van stuk, waar van extra kwaliteit. Voor pond werd te Workum 10 cent be- romd. De klap, die de bevolking van de Marokkaanse havenstad Agadir getroffen heeft, blijkt nog zwaarder te zijn dan men aanvankelijk aannam. Er zijn nu al 4000 doden officieel geregistreerd, maar men verwacht, dat het totale aantal zal stijgen tot boven de 10.000, dat is een vierde van de totale bevolking van de stad. Er zijn zondag weer enkele lichte schokken gevoeld, maar de schade is er niet door ver groot. Wel acht men het mogelijk, dat in de zee, even buiten de kust, 'n vulkaan is ontstaan. Er stijgen namelijk stoomwolken uit de zee op. Op één der laatste dagen van november van het vorig jaar, reed ik, vóórinzittend in een zware lorry, van Welkom naar de hoofdstad van Transvaal, Johannesburg, een afstand van zo’n 180 mijl (niet km, zoals ik tevoren schreef. Het was nog vroeg in de morgen, een mooie morgen, want van grijs ging de lucht over in kopergroen, licht groen, blauw, azuurblauw, waarbij zich achter eenvolgens we zien dat, terwijl we voortsnorren over die eindeloze kaars rechte wegen voegengroengeel, oran jegeel, oranjerood, purperrood tot vuur rood en eindelijk ae zon, die „als een bruid uit haar kamer treedt, wanneer ze opkomt en juichend zijn weg gaat van oost naar west’’ (Ps. 19 3) Een zonsopgang en zonsondergang in de Zuid-Afrikaanse karoo, wat kunnen die indrukwekkend mooi zijn. Alles is stil en ongerept, geen mens, die de vrede verstoort. In een lang verleden, toen alles goed was, vóór dat de mens een breuk met God deed ontstaan, moet het zo onge veer geweest zijn. We paseren slechts nu en dan een plaas, een grote boerderij, met duizenden hecta ren grond, woeste dorre grond, waaruit slechts ten koste van jarenlange harde arbeid de vruchten worden gewonnen. Er om heen in groepjes verspreid zien we z.g. rondavels, d.w.z. ronde plagge- hutten van de inlanders, kaffers of kleur- langen, het werkvolk. De hele familie is al buiten, de kleinsten iopen helemaal kaal, de jongens alleen een lendendoek, de meisjes dito met af hangende rok. En veel werk wordt er niet gemaakt van het ochtendtoiletde eerste zorg gaat onmiddellijk uit naar wat eten, wat mie lies, papaya’s en een schijf watermeloen, waarmee dan meteen de dorst gelest is. Even verder passeren we een stuk grond, meer prijs op een goed wegennet in de Unie dan dat zij de daarvoor nodige mil joenen zou steken in uitbreiding van het televisienet. Wel heeft het land een aantal goede radio-zenders, die vooral op het gebied van voorlichting en muziek zelfs aan de verwende Europese immigrant menig aangenaam uur van ontspanning bieden. Men zoekt de gezelligheid nogal tame lijk veel in eigen huis. Natuurlijk zijn er film- en dansavonden, maar daar trekt niet iedereen altijd heen. Over het alge meen is het niet raadzaam zich 's avonds alleen op eenzame wegen te begeven. Men loopt in zo’n geval de kans van beroving of ander letsel op. Uiteraard gaat men dus ’s avonds meest al met de car uit als men ergens naar toe moet, hetzij alleen, hetzij met meerde ren. Elk huis wordt praktisch in dit land be waakt door een hond, hetgeen, gezien het reeds eerder vermelde gemak, waarmee zwarten en kleurlingen heel veel dingen van eigenaar laten verwisselen, bepaald geen overbodige luxe is, vooral ’s nachts niet. In de zomer wordt er natuurlijk veel gezwommen, vaak onmiddellijk na de volbrachte dagtaak, zo tussen 5 en 6 uur, wanneer het ook niet meer op zijn heetst >s- En de week-enden benut men vaak door er op uit te trekken, te gaan picknicken en vleesbraden buiten. Ik heb zelden lekkerder vlees genoten dan zulk aan een braadspit gebraden stuk vlees, doortrokken van het op het smeulende houtvuur druipende vet. In een vallei, of bij een stuwdam of be schutte holte langs de weg ziet men de mensen dan bij tientallen in groepjes aldus genieten van de schone Zuid- Afrikaanse natuur. eigen nationale politiek met dat ver schrikkelijke wapen zou menen te kun nen gaan voeren. In de Amerikaanse Senaat is een filibus ter aan de gang. Dat betekent, dat sena toren, die een minderheid vormen, door een eindeloos rekken van een debat po gen een beslissing te verhinderen op een volgens hen ongewenst punt. Vaardige sprekers houden het urenlang vol op het spreekgestoelte, ellenlange citaten moe ten het gebrek aan eigen stof goed ma ken en in het gebouw staan bedden op gesteld voor hen, die na de vermoeienis sen van het spreken willen rusten. Uiteraard gaat de zitting dag en nacht door. Het betreft hier de kwestie van de bur gerrechten voor negers, die de regering in een gematigd voorstel wil garanderen, maar waartegen de Zuidelijke democra ten fel gekant zijn. In de eerste plaats gaat het om het stemrecht, of liever de uitoefening van het stemrecht door ne gers in het Zuiden. Door allerlei oorza ken is het aantal negers, dat zich als kie zer laat registreren, uitermate laag. De regering wil „scheidsrechters” aanstellen, bij wie iedere neger, die het onmogelijk wordt gemaakt zijn stemrecht uit te oefenen, een klacht kan indienen. Het zijn federale scheidsrechters en dit juist beschouwen de Zuidelijke senatoren als een aantasting van de rechten van de afzonderlijke staten. In het zuiden beseft men wel, dat de toestanden op het stemrechtgebied niet goed te handhaven zijn, maar vermoede lijk stuurt men aan op een compromis, waarbij de regering iets laat vallen van een ander aangevochten onderdeel, na melijk de integratie van de scholen. Het regeringsvoorstel luidt, dat het Congres de uitspraak van het Opperste Gerecht van in 1954, dat rassenscheiding op scholen in strijd met de grondwet is, zal overnemen en er dus een politiek feit van zal maken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1