OP VERKENNING IN ZUID-AFRIKA belang Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Naast afwatering is watervoorziening op Frieslands boezem van Fan de Martinytoer Tj. de J. A Ook de waterkwaliteitsbeheersing vraagt de aandacht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VI „Op toer” (Slot) Zilveren filmpjes 3 e week maart 1910 56e JAARGANG No. 21 DINSDAG 15 MAART I960 MINISTERIELE HANDKUS VOOR CARO VAN EIJCK. Hwat hat De minister van O., K. de zuivering van afval- de ig van Ar van rdèn gezocht. WEARDEARRING :il bleven. mogelijkheid van waterinla- groot belang voor verversing. toch ook met zeesluizen te stromen en Trouw, en Rouwkoetsen en verder alle voorkomende ritjes. Y. K. Galama, Hof van Holland. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwa’t witte wol hwat resten is, moat earst arbeidzjen leare. zuidzijde i nu Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad naar op en diepe kwel. het aloude probleem van de ig nieuwe facetten komen. dt over enkele jaren de toe- als de watervoorziening aan de daaraan te stellen eisen voldoen, en ook de kwa liteit van het water voldoende is. 1 van de grote meren en de veel water afvoerende kanalen is t gebleken, al uitzonderingen. Ondergetekende beveelt zich beleefd aan bij het dirigeren van bals. F. v. d. Spoel. Billijke condities. Wanneer men in de Unie „op toer” gaat, op reis of op vakantie, dan kan men minstens zo gevarieërd genieten als in Europa, plus nog een paar attracties, die men in Europa niet heeft, maar daarover straks. Hoezeer ons Nederlandse volk in de ja ren van de Boerenoorlog meeleefde met het stamverwante volk is algemeen be kend uit de fiere houding van de toen nog nauwelijks 20 jaar oud zijnde Ko ningin Wilhelmina. Maar ook elke gemeente wenste zijn sym pathie te betuigen en zo werd in de raad van Bolsward op 14 december 1900 met algemene stemmen een adres van welkom gezonden aan Paul Kruger, die hierop heeft geantwoord per gedrukte kaart met eigen handtekening. En alsof dat niet genoeg was, kwam vanuit de burgerij spontaan het verzoek, aan de straat van de pas gereedgekomen 27 nieuwe woningen, afdalend van het Hoog in de richting van de stadswal, de naam „Elandslaagte” te geven ter ge dachtenis aan de plaats, waar op 21 ok- Annex mei de fabryk is de kontróle-for- iening, dy't eltse boer fortelt, hoe’t it stiet mei de molke- en fetproduksje fan de kij, stik foar stik. Op de helt fan de bidriuwen is ek it aeiwyt-ündersyk per kou ynfierd en it gemiddelde fan 3.27% wiist net min. Dat de fokkerij under de Warkumer boe ren net forgetten wurdt is algemien bi- kend. It mei dan wier wêze, dat de groun om Warkum hinne oan de lichte kant is, mei it fé is dit grif net sa net. Har mienskiplike fékeuring is alle jier- ren wer in feest, sawol om de greate oanfier as om de kwaliteit en ek omt hja dêryn slagje fan dizze dei in echte boere- feestdei to meitsjen, dy’t de hiele stêd meifiert. Dat Warkum ek in bloeijende oankeapforiening hat yn it C.A.F.-depót, blykt wol üt de jierforslaggen fan dy foriening. Fan hiel Fryslan stiet War kum op it 5-te of 6-te plak en dat wol hiel hwat sizze. Hja hawwe der in üt- socht plak foar foun, der’t romte en üt- wreidingsmooglikheit to finen is en it liket der wol op, dat hja der yn de ta- komst ek goed gebrük fan meitsje sille. Ek de F.C.E. de Akkrumer koöperaesje hat in libbene ófdieling yn Warkum, hwer’t fikt hwat omgiet. By al dizze aktiviteiten is it binammen de Koop. Boerelienbank, dy’t eltse kear wer de fi- nansiële balken under it iis lizze kin. It eigen jild yn eigen bitroude hannen, dat jowt de sterkste posysje en makket it mooglik om goede dingen to dwaen. It wie dan ek net mear as reedlik, dat Warkum inkele jierren lyn yn de Krist- like Lanbouskoalle in ynstelling krige, dy't foar sa’n bloeijende boeremienskip net mist wurde koe. Wol is it sa, dat hja lyk as wy hjir yn Boalsert, jit üt- sjogge nei de folsleine goede foarm mei in modern skoalle gebou, mar de groun- slach is der stevich lein en wy twifelje der net oan of oer ien of twa jier sil ek dan Warkum net de minste wêze under de susters, mar rojael fan ein sette. Dat dizze saeklike ündernimmings droe gen wurde fan alle groepen boeren, hoe t I afvalwater is afkomstig uit keuken, w.c. en badkamer. Het industrieel afvalwater wordt door verschillende fabrieken ge produceerd. Bepalend voor de aard van het afvalwater is de soort van de fa briek. In Friesland zijn de zuivelfabrie ken de ergste vervuilers. Het afvalwater komt vrijwel geheel in het oppervlakte water terecht, dat is dus al het water in meren, kanalen, vaarten en sloten. Dus niet alleen in de boezem maar ook in de polders. Door dit afvalwater te lozen gaat de kwaliteit van het water achter uit. Dit heeft ernstige bezwaren; het water stinkt, bevat voor mens en dier ge vaarlijke ziektekiemen en geeft aanlei ding tot vissterfte. Een eerste onderzoek op grote schaal naar de toestand van het openbare water in Friesland heeft in 19551956 plaats gevonden door het laboratoriumvan de Rijkswaterstaat te Baflo. Hieruit is gebleken, dat de kwaliteit van het openbare water in Friesland aanzien lijk slechter was, dan was verondersteld. Slechts in het gebied L_ 2. „1 het water van goede kwaliteit g< maar ook daar zijn er al uitzondi Ook voor de recreatie is uiteraard een goede waterkwaliteit van groot belang. Wat dit laatste aangaat moet nog de aan dacht gevestigd worden op de omgeving van Drachten waarbij gebleken is, dat het afvalwater van Drachten daar de me ren al bedreigd en feitelijk al enigszins aangetast heeft. Plannen voor de zuivering van afval water worden dan ook op grote schaal voorbereid. De bouw van installaties voor zuivering van afvalwater, wordt hierbij in vele ge meenten voorbereid; gereed zijn al zui veringsinstallaties in Joure, Buitenpost, Appelscha, Oosterwolde en in aanbouw is ae installatie in Surhuisterveen. Installaties worden o.m. voorbereid in Leeuwarden, Drachten, Heerenveen, Ak- krum, Bakkeveen, Jubbega, Haulerwijk, Harlingen, Tijnje. Deze zuiveringsinstallaties worden dus niet alleen gebouwd voor grote steden, maar ook voor kleine dorpen. Voor dit laatste is in de laatste jaren een nieuw systeem ontwikkeld. Voor het onderzoek van het afvalwater beschikt de provinciale waterstaat sinds kort over een eigen laboratorium, terwijl in samenwerking met het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater lossingen wordén gezocht. Uit het laatste moge duidelijk zijn, dat ook aan het aloude probleem van de wa terhuishouding Hopelijk wor< stand bereikt dat zowel de waterafvoer, Het zoutgehalte op de Friese boezem wordt dagelijks bepaald te Kiesterzijl; mede aan de hand hiervan wordt het lozen door de zeesluizen te Harlingen be paald. Verder wordt maandelijks op een 36-tal punten het zoutgehalte bepaald en in kaart gebracht. Het zoutgehalte wordt uitgedrukt in mg. chloor/liter. Een hoog zoutgehalte is nadelig voor de veeteelt, drinkwater voor vee mag geen hoger chloorgehalte hebben dan 1200 mg./l., anders treden ziekten op. Voor de tuinbouw moet het zoutgehalte van giet- en sproei water niet hoog zijn; bij sommige gewassen ligt de grens van het toelaatbare al bij 150 mg./cl. /I, bij an dere bij 300. Ook voor de visserij spreekt het vanzelf dat zoetwatervissen niet tegen brakwater bestand zijn. Het is dus wel gewenst de zoutgehalten zo laag mogelijk te houden. Dit is nog niet overal gelukt. Speciaal de verzilting rondom Harlingen is groot. Aan de Lauwerszee is deze wel minder maar juist groot in de Dongeradelen. De ver zilting in deze hoek zal vrijwel geheel verdwijnen na de inpoldering van de Lauwerszee. Voor wat Harlingen betreft zijn de slui zen de grote boosdoeners. Voor de grote en kleine gemeente-sluizen, die nogal wat lekken zijn, zijn restauraties in uit voering en voorbereiding. Voor de Tsjerk Hiddessluizen zal enige verbete ring optreden zodra gespuid kan worden met de stalen spuideuren welke thans bijna gereed zijn. Het overige verzilte deel van Friesland langs de noordkust is moeilijk te berei ken; de doorstroming vanuit het Ijssel meer heeft hier weinig effect. Dan is er het vuil. Onderscheiden wordt huishoudelijk en industrieel afvalwater. Het huishoudelijk van ligt de „Garden of Eden” met prach- tige varens en zeer oude hoge bomen, waarvan de oudste bijna 2000 jaren oud is. Men vindt er allerhande zeldzame houtsoorten, stinkhout, ijzerhout, wit el zenhout enz. Die varens halen een hoogte van 4 a 5 m Er zijn prachtige bospaden. Het is be schermd terrein, men mag er geen vuur stoken voor picknick of vleesbraden. Sommige gedeelten zijn zo rijk en dicht begroeid, dat men zich al rijdend te midden van oerwouden waant, de we gen slingeren zich als serpetines heuvel op heuvel af. Het had pas ge regend en alles is dan heerlijk fris van kleur, groen en bruin in allerlei tinten. Beroemd langs deze route zijn ook de warmwaterbronnen en de Congo-grotten, hoog in de bergen met onderaardse gan gen en holen van bijna 3 km, waarin men met behulp van een gids en spe ciaal daarvoor aangelegde belichting de meest fantastische dingen ontdekt: een preekstoel, doopvont, orgel, een troon zetel, een consistoriekamer, het paleis van koning Salomon, een Madonna met Kind en een prachtige Bruidskamer. En treedt men na enkele uren weer in het volle daglicht, dan bevindt men zich weer middenin de hoge bergen, met kronkelende wegen en prachtige verge zichten. Vooral de Zwartbergpas en de Outeni- quapas, aangelegd door Italiaanse krijgs gevangenen gedurende de laatste oorlog, zijn onvergetelijk mooi. Rond Oudtshoorn, zo’n 350 km van Kaapstad, vindt men veel struisvogel- farms. In de jaren vóór de le wereld oorlog werden er in de struisverenhandel tonnen verdiend. Hoewel er nadien nog vrij constant vraag naar veren is, worden er sedertdien toch niet meer zulke enor me winsten gemaakt. We zagen ook een ouderpaar met 14 jongen. Men moet er dan niet te dicht bijkomen, want de ouders zijn dan vinnig. Zes we ken duurt het broeden der eieren, de kleur van het wijfje haar veren camou fleert de eieren overdag, die van het mannetje, welke zwarter zijn, ’snachts. Een struisvogel loopt tegen een paard, als het moet, maar dit kan hem nood lottig worden, zodat hij soms plotseling dood neervalt. Ze kunnen 40 jaar oud worden. Behalve de veren zijn ook de eieren vanwege hun formaat zeer gezocht. Bij Knysna bezochten we de Heads, 2 rotsen, die elkaar als schiereiland bijna raken. Hier hdden we een lang gesprek met een Amerikaanse zendeling, die met zijn vrouw hier op vakantie was. Zijn arbeidsveld ligt in de Congo, maar thans is hij tijdelijk werkzaam in de om- had zending, jn vak timmerman mocht hij gaan, want vaklui kunnen ze hier overal ge bruiken bij missie en zending. Knysna ligt niet ver van Oudtshoorn, maar iets hja ek prinsipieel har eigen aparte visy hawwe, is in skoander ding. Sawol de Fr. Mij as de C.B.T.B. en de A.B.T.B. hawwe har ófdielings, har jongerein, har boerinnegroep. Gjin sabeare ienfoarmichheit, dy’t net mei de feiten oerienkomt, mar in ien- dracht yn frije gearwurking op alle ge- bieten, hwer’t men meiinoar wurkje km. Dat is earlik, dat is frij en fordraechsum, dat is elkoar nimme sa’t elk is en me- koar fine hwer’t men elkoar fine kin. Yn wêzen is dat respekt bitoane oan el koar, om’t men seis ek respekt fortsjin net. By al dizze skoandere risselaeten fan in soune boeremienskip is nei de oarloch jit in nije laet bykomd. Op it Warkumer stran stiet ien fan de greatste en bloeijendste gersdroegerijen fan üs lan, dy’t mear as in bytsje presteart. Mei in produksje fan goed 3 miljoen kilo droeg- gêrs of lucerne, tsjin in priis, dy’t leger leit as by fierwei de measten, wit dizze ynstelling in prachtige oanf oiling to jaen op it eigen foerwinnen. Dit komt net it minst trochdat de direksje der elts jier wer yn slagget de droegerij skerp rendabel to meitsjen troch it droegjen fan I greate kwantums lucerne üt de nije pol ders. Yn it droege jier 1959 waerd yn de simmermoanne mei folie bisetting trochdraeid, om’t hja yn juny, july en augustus, ja oant heal-septimber ta lu cerne forwurken. Dizze ütsünderlike posysje makket, dat de gêrsdroegerij to Warkum foar in hiel biskieden priis wurkje kin en de leden tige profiteare fan it saeklike bileid fan har direksje. Yn de ófroune toalf jier is it slagge de priis fan it droegjen, ón danks de stiging fan leanen en kosten, jit to forleegjen. En ek hjir wurdt for- goed tocht om de fêste lésten lyser to meitsjen. Dat blykt wol üt it feit, dat de rom 500.000 goune, dy’t yn dizze jier ren yn dit bidriuw stutsen binne, al foar 80% wer weromkomd binne yn de foarm fan ófskriuwingen. Gearfetsjend moat men sizze, dat de Warkumer boeremienskip in foarbyld is foar hiel Fryslan, der’t wy harren en har lieders fan herten mei lokwinskje en wy hoopje dat de leden troch de died toanen bliuwe, hwat hja yn dizze skoandere kranse fan eigen ynstellings bisitte. hawwe foar it persoaniel, dy’t meiinoar op 20.000 stiene jitteris 12.000 ófskreaun waerd. Hjirtroch wurdt de finansiële po sysje alle jierren hechter en kriget men de hannen frij om to dwaen, hwat de tiid freget. Het le kievitsei in Friesland werd 24 maart gevonden door Jacob H. de Jong onder Molkwerum. Het werd aangebo den aan de Commissaris der Koningin. Kanalen op de planeet Mars ontdekt. Door ziekte kon Pieter Jelles niet optre den voor de Krite. De „gearkomste” is uitgesteld. De Friese dichter had willen voordragen uit zijn eigen werk. Het Martinikérkhof dat vroeger voor wild lag is nu tot een geurig grasveld geworden. Vorig jaar zijn aan de oost en zuidzijde een 1000-tal krookjes ge plant, die nu hun kelkjes ontplooien. Buiten de Snekerpoort is ter weerszijden van het tramstation een plantsoen aan gelegd met bloemen en heesters. Wan neer krijgt het grote kale Hengstepad eens een beurt? 2. door het oppi grondwater door (nortonputten) f>. enigermate door kwel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) en W., Air. J. M. L. Th. Cals, heeft vrijdagavond in de stadsschouwburg te Amsterdam de Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester- ring’ uigereikt aan de actrice Caro van Eijck. Hij deed dit na de voorstellling van het toneelstuk „De kleine vossen”. Hier kust mr. Cals na het uitreiken van de ring de hand van de actrice. Rechts de acteur fan Musch. Jo sille fier rinne moatte om in plak to finen, der’t de boeremienskip sokke skoandere fortuten docht as yn en om de stêd Warkum. Liket it mei de yndustriële üntj owing net sa bjuster, op it agraryske gebiet kin it skuon munster je tsjin hiel hwat oare plakken. Dêr is allerearst de koöperative suvelfa- bryk „De Goede Verwachting” dy’t de greatste is fan alle Fryske fabriken, in machtich stik mienskiplik wurk en in sterk founemint foar de boeren yn dizze greidhoeke. Yn it ófroune boekjier waerd hjir mear as 27 miljoen kilo molke for- arbeide en mear as 9 miljoen oan molk- jild ütbitelle. Ik wit wol, dizze fabryk bislacht in hiele krite en komt folie fier der as allinnich Warkum, mar de molke wurdt dochs mar yn Warkum forarbeide. Dat haldt ü.o. yn, dat der mear as f 175.000 oan leane en salarissen ütjown wurdt, buten in fiks bidrach foar it for- fier fan 'e molke nei it fabryk. De gun stige üntwikkeling fan dizze ynstelling makket it ek mooglik, dat hy alhiel by de easken fan de moderne tiid oanpast wurde kin en jit alle jierren greater wurdt. Dit bringt ek mei, dat der op de bisittings fiks ófskreaun wurde kin, dit jier op it fabryk meat as 150.000 goune, wylst derneist op de wenten, dy’t hja Naast de afwatering waarover we in een vorig artikel spraken, bestaat er nog een tweetal andere problemen, te weten de watervoorziening en waterkwaliteitsbeheersing. De watervoorziening is precies het tegenovergestelde van de afwatering, nl. de zorg voor voldoende water. Dit is noodzakelijk om de scheepvaart op de kanalen ook in droge tijden op peil te houden en om water in te laten in polders en sloten om geen verdrogingsverschijnselen in het land te krijgen; ook uiteraard mogen scheisloten en sloten waaraan het vee drinkwater ontleent niet droog komen. De mogelijkheid om water op de boe zem in te laten is er pas sinds de afslui ting van de Zuiderzee. Voor die tijd was het water daar uiteraard zout, zodat het niet gebruikt kon worden In de jaren 1938-1939 is dan ook voor gezamelijke rekening van de provincies Groningen en Friesland naast het ir. D. F. Wouda-gemaal een inlaatsluis aan de Teroelsterkolk gebouwd. Later (1952) is ter plaatse van de oude schutsluis te Tacozijl een tweede inlaat sluis gebouwd met een capaciteit gelijk aan de helft van de eerste inlaatsluis. De gezamelijke capaciteit van deze slui zen te samen is ongeveer 6 miljoen m3 per dag. Hoezeer of deze inlaatmogelijkheid ten goede is gekomen blijkt uit het overzicht van de waterstanden op de Friese boe zem van de laatste jaren. Voor het jaar 1929 bv. is het verloop, in de eerste maanden betrekkelijk normaal. In juni begint echter een periode van grote droogte op te treden, waarbij de waterstand beneden Z.P. daalt, en in juli successievelijk verder daalt tot 20 a 30 beneden Z.P. en daar tot eind sep tember omheen blijft schommelen. Pas eind september begint de waterstand weer te stijgen en is pas half november weer op peil. Dit heeft ingehouden, vooral bij de kleine afmetingen die de kanalen toen nog hadden, dat de scheep vaart de gehele zomer vrijwel heeft stil gelegen, op de grote kanalen zal wat kleine scheepvaart mogelijk geweest zijn, op alle andere niet. Het jaar 1930 was een betrekkelijk nat jaar, waarin dus in de zomer geen grote droogte optrad. Ongeveer een maand is de waterstand beneden Z.P. geweest, maar niet zoveel. Vergeleken met 1929 gaf 1951 ook een betrekkelijk droog jaar, een geheel an der beeld. Gedurende de gehele zomer is door het inlaten van IJsselmeerwater de waterstand tussen de 20 en 10+ blij ven schommelen. Voor het afgelopen jaar 1959 is het gemiddelde beeld ongeveer gelijk aan 1951; de gemiddelde boezemstand is niet beneden 10+ Z.P. gedaald. Voor wat de watervoorziening van de kanaalpanden en de hogere gronden aan gaat zijn in de loop der jaren verschillen de opmalingswerktuigen gesticht. Zo bv. te Buitenstverlaat. De belangrijkste serie is in 1958 gereed gekomen voor de Tjonger en de laagste panden van de Opsterlandse Compagnons vaart. Dit zijn de gemalen op sluis I, II, III in de Tjon ger. Het laatst genoemde gemaal brengt het water op de Opsterlandse Compag- nonsvaart. Het eerste pand wordt voor zien door een gemaal te Gorredijk. In de afgelopen zomer is wel duidelijk gebleken hoe belangrijk deze opmalin- gen waren; het peil op de laagste panden van de Opsterlandse Compagnonsvaart bleef geheel zoals het moest zijn, terwijl de hogere panden l/2 meter tot 1 meter beneden pei' L'- Ook is de ten van Dit geschiedt door tijdens het inlaten, wel gemiddeld 4 daggetijden per week dan. Wat de hoeveelheden betreft welke op de Friese boezem ingelaten worden, dit is in een normaal jaar 200 miljoen m3 per jaar; in het afgelopen jaar was dit echter meer dan 500, terwijl hiervan dan 100 naar Groningen werd doorgespoeld. Dat is meer dan ooit te vorenvoorheen bedroegen de naar Groningen doorgela ten hoeveelheden hiervan slechts een fractie (ongeveer 15 miljoen). Bij dit doorstromen voor de verversing naderen we het laatste onderdeel van de waterhuishouding, wat ook het nieuwste is. Na de zorg voor het wegwerken van een teveel aan water, in natte tijden, de Zorg voor voldoende water in droge tij den is er nu ook de zorg dat het water een voldoend goede kwaliteit heeft, dus de waterkwaliteitsbeheersing. Dat betreft dan weer twee onderdelen, te weten zout en vuil. Wat het zout aangaat dit komt op ver schillende manieren Friesland binnen: 1. door binnendringen bij lekken en schutten door de zeesluizen. >ompen van zout diep- de zuivelfabrieken tober 1899 zoveel Hollands heldenbloed heeft gevloed in de vrijheidsoorlog on zer stamverwante broeders, een verzoek dat zonder meer werd ingewilligd. Er is geen land ter wereld, waar de staal kaart van plaatsnamen over het hele land verspreid een zo duidelijke taal spreken van het zwoegen en de strijd der Hol landse boeren en pioniers met al hun zor gen en toch ook weer kleine vreugden, dan de Unie van Zuid-Afrika. Het zou werkelijk de moeite lonen daar van eens een aparte studie te maken. In het bestek van dit artikel zou het me te ver voeren. Daarom slechts enkele na men, die ik dan verder voor zich zelf laat sprekenAvontuur, Helpmekaar Beenbreek, Kapgat, Steunmekaar, getui gen van de grote strijd; Wildebeeste, Naupoort, Driekuil, Witkop, Rooiwal, Hondeklipbaai, Goedgevonden van ont dekking en succes; Drogerivier, Kaal- spruit, Bitterfontein, Saaibult, Harderug, Putsonderwater, van teleurstellingen bij de ontginning van het nieuwe land; Rustmijnziel, Annierust, Heilbron, Goed- geloof, het Kruis, van geloof en ver trouwen; Verbetering, Grootgeluk, Vol op, Blijdskap, Goeiemoed, Blijdever- wacht van dankbaarheid, vreugde en moed; en natuurlijk ontbreekt ook daar de romantiek niet in plaatsnamen als: Krijmekaar, Scheiding, Rendezous, Soek, mekaar, Gevonden Deze 2 laatste plekjes liggen trouwens niet ver van elkaar! Voorts vindt men de namen van alle grote boerenstrijders in plaatsnamen ver eeuwigd, alsmede de stichters en eerste pioniers, van Riebeek, van der Stel e.a. Tenslotte vindt men er een aantal hol- landse plaatsnamen: Amersfoort, Amster dam, Bredasdorp, Deventer, Dordrecht, Ermelo, Gouda, Groesbeek, Haarlem, Heerenveen, Kuilenburg, Meppel, Mid delburg, Oosterbeek, Schagen om slechts enkele te noemen. Men vertelde mij, dat ongeveer 280 km ten noorden van Pretoria, niet ver van Potgietersrus een plek moest liggen, die de naam „Bolsward” draagt. Het zal niet meer zijn dan een plaats; ’n andere plaats heet „Sneek”. Maar ik vond het op geen enkel kaart aangegeven. Mocht er echter in de toekomst in of na bij die plek goud gevonden worden men weet het nooit dan zal de naam Bolsward spoedig een wijdere klank over de wereld verspreiden, dan die van één van de 11 friese steden. Samen met mijn broer maakte ik een trip van 10 dagen langs de z.g. Tuinroute. Aan het eind daarvan ligt Port Elisabeth, 800 km ten oosten van Kaapstad. Gaat men vandaar nog eens een kleine 100 km noord-oostwaarts, dan belandt men toch wel aan de rand van de wildernis. Men kan daar ’s avonds tegen half 6 bijna elke dag een troep in het wild le vende olifanten uit de bossen langs ei gen platgetreden paden zien naderen naar een bepaalde plek, waar mensen handen zorgen voor brood, hooi en si naasappelen. Het gedeelte, waar men kan kijken is afgerasterd maar overigens is alles een eindje verderop volkomen vrij en natuurlijk. Wat kunnen die beesten 18 zagen wij er in totaal, waaronder 2 kolossale grote, kleinere en ééntje van nog geen 2 meter! oorverdovend brullen, als ze als kleine kinderen zieren om een schoof hooi of vechten om een paar sinaas appelen Ik sprak van ,,de Tuinroute” langs de zuidelijke kustlijn. In het midden daar- geving van Johannesburg. Eigenlijk men hem afgekeurd voor de zenc vanwege zijn leeftijd, maar vanwege zij T" 1 - 1 1 want vaklui kunnen ze hier overal zending. Knysi zuidelijker, aan de kust. Uiteraard heb ik een keus moeten doen, uit het vele, wat er op dit terrein over dit land nog te vertellen valt. Toch hoop ik, dat het vorenstaande een indruk geeft van de rijkdom van dit land. Ik wil eindigen met een gesprek, dat ik op de terugweg naar huis had met ’n oude zeeman, 72 jaar. Hij had al vele jaren gevaren. Daags L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1