I i VOORT HET INFORMATIEBUREAU VAN HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS DE OORLOG IN ALGERIJE DUURT PARLEMENTAIRE OPWINDING ROND DE HUURVERHOGING Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen H Buitenlands Overzicht Het onderhoud van melkmachines STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes I r 1 - i 1 56e JAARGANG VRIJDAG 18 MAART I960 No. 22 RECEPTIONISTES VOOR DE GHANA AIRWAYS Hwat haf 1. 2. 3. 4. 5. I de grond- de gemeente- BESPEKINGEN ADENAUER—BEN GOERION 25 jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bols war ds Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Janet Ntansah (links) en meisjes door Margaret Wood (rechts) opgeleid tijdens een cursus op de Cherry Marsmall model school in Londen. De acht meisjes zijn de toekomstige receptionistes van de Ghana Airways en zullen twee maanden in Engeland blijven. Na de school volgt een cursus op het vliegveld van Lon den. Na hun terugkeer in Ghana zullen de meisjes op de diverse vliegvelden in dat land worden geplaatst. Bouwconflict. Dit gebeuren was voor de socialisten echter een nieuwe aanleiding om te be- gehouden. Hoe dit ook zij, toch liep de interpellatie zeer bevredigend voor de regering af. Met zeldzame eensgezind heid plaatste de Tweede Kamer zich na melijk achter haar houding tegenover de bouwpatroons. De hoop, welke de regering koesterde, dat de aannemers-organisaties zich door de houding van de volksvertegenwoordi ging van haar ongelijk zouden laten overtuigen ging echter niet in vervulling. De bouwpatroons poogden integendeel in een kort geding de president van de Haagse Rechtbank, Jhr. Mr. G. Wittsen Elias, ertoe te bewegen de regering te gelasten de met de werknemersorganisa ties overeengekomen 5% loonsverhoging onmiddellijk door te laten berekenen in de bouwprijzen. De president wees deze eis woensdagmorgen echter af. Daarmee had de regering ook deze fase van de strijd gewonnen. Geheel zeker, dat hij Amerika (om van Engeland maar te zwijgen) hierin geheel achter zich heeft, kan Adenuer niet zijn. Engeland is bereid tot een nieuwe rege ling in Berlijn, al is het maar voor een beperkt aantal jaren, terwijl Eisenhower deze zomer, na het bezoek van Chroest- sjow, gesproken heeft over de „abnor male toestand” in Berlijn, wat bedenke lijk dicht bij de Russische terminologie kwam. Daarna is Amerika weer wat teruggekeerd naar het Duitse standpunt, maar Adenauer acht de gevaren zeker niet geweken, vooral omdat hij niet een bijzonder hoge dunk heeft van de on derhandelingstactiek van de Amerikanen, die heen en weer worden getrokken door de eigen aanhangers van een starre en een soepele politiek. Bezorgd is Adenauer vooral, dat de ko mende verkiezingen een te grote invloed op de Amerikaanse beleidsbepaling zul len krijgen. Vrede, voorspoed en ont spanning kunnen dan wel eens te gemak kelijk tot verkiezingsleuzen worden. En deze kunnen het gezonde wantrouwen in de bedoelingen van de Russen onder mijnen. De eerste voorboden van de ver kiezingen zijn er al. In de staat New Hampshire zijn de zg. voorverkiezingen gehouden, waarbij de kiezers van de staat, diegenen kunnen aanwijzen, die voor beide partijen als kandidaat voor het presidentschap moeten optreden. De katholiek democraat Kennedy heeft hier bij veel stemmen op zich verenigt, even als de republikeinse kandidaat, vice-presi dent Nixon, die bij gebrek aan tegen kandidaten de republikeinse kleuren wel zal verdedigen in november. Bij de de mocraten is er meer gedrang en latere voorverkiezingen zullen tonen of ande ren, zoals Humphrey, tegen Kennedy op gewassen zullen zijn. Met succes hebben de Amerikanen vrij dag een kunstmatige planeet gelanceerd, die een baan om de zon zal volgen tus sen aarde en Venus is. Een nodig succes. zen, die zo nodig gepaalde inlichtingen aan het Informatiebureau in Den Haag moeten kunnen geven. Voor de afdelingen Bolsward en Wonse- radeel zijn als zodanig aangewezen Mevr. Tj. Falkena-de Vries, Jongemastraat 19, Bolsward en Mevr. A. A. Terluin-Pieke- ma, secretaresse afdeling Wonseradeel, Arum.erweg 91, Witmarsum. Deze informanten zullen zich dus nu vertrouwd moeten maken met de bepalin gen uit de verdragen betrekking hebben de op het Informatiebureau. Het zijn slechts een klein aantal artike len, waarin de activiteit van het bureau beperkt wordt tot de volgende catego rieën van personen: gewonden en zieken van het leger en de marine, krijgsgevan genen en burger-geïnterneerden. Over deze personen moeten de Regeringen de gegevens uitwisselen, via het Informatie bureau en het Centrale Bureau van het Internationale Rode Kruis te Genève. Momenteel hebben alle belangrijke lan den ter wereld de Verdragen van Genève geratificeerd, zodat de verplichting tot het in werking hebben van een Informa tiebureau in oorlogstijd bijna in elk land bestaat. De vacuumleiding bij de melkmachine brengt de verbinding tot stand tussen de pompinstallatie en de melkapparaten. Volgens de overeenkomst, gesloten tus sen de Melkmachine Commissie van het Landbouwschap en de Vereniging van Melmachine Importeurs Ve.M.I. moet de aanleg van de vacuumleiding aan bepaal de voorschriften voldoen. Deze voorschriften zijn mede ontstaan, omdat vroeger meermalen is gebleken, Hwa’t to min oer de minsken tinkt, tinkt grif oer himsels to goed. Wat De Gaulle met Chroestsjow wil be praten (en omgekeerd) is niet bekend, maar men mag aannemen, dat De Gaulle er vooral prijs op stelde Chroestsjow te leren kennen voordat de topconferentie op 16 mei zal beginnen. Chroestsjow van zijn kant zal ongetwijfeld zijn best doen De Gaulles hechte band met Aden auer wat losser te maken en begrip te wekken voor het Russische standpunt inzake Berlijn. Maar niet alleen als bond genoot van Adenauer, maar ook uit eigen overtuiging staat De Gaulle pal op de Westelijke rechten in de oude Duitse hoofdstad. Politiek zit er op het ogenblik niet veel meer in Chroestsjows bezoek aan Parijs, vooral doordat de misverstanden en te genstellingen in de Atlantische alliantie de laatste tijd wat naar de achtergrond zijn geschoven. Politiek belangrijker kan het bezoek zijn, dat Adenauer aan Washington brengt. Adenauer vertegenwoordigt het starre standpunt, dat iedere tegemoetkoming aan Rusland fatale gevolgen zal hebben. het kabinet-De Quay dus aanleiding tot tevredenheid. Belastingvoorstel. Maar had die afspraak óók betrekking op het regeringvoorstel om tegelijk met de huurverhoging tevens tot vermeerdering Eerste Kamer. Doch deze situatie plaatste de Eerste Kamerleden voor niet geringe moeilijk heden. In hun midden was toch al be zwaar gerezen tegen de snelheid, waar mee de regering haar het complex van huur- en belastingvoorstellen wilde laten behandelen. Waar de Tweede Kamer im mers enkele maanden over had gedaan, daar moest de Eerste Kamer het met lut tele weken stellen. En nu kreeg zij nog niet eens alle voorstellen toegezonden, doch slechts een deel daarvan, dat echter volgens het aanvankelijk inzicht van de regering in onlosmakelijk verband met het geheel stond. De socialistische fractieleider, oud-minister In 't Veld, diende ijlings een voorstel in om de voorbereiding te staken totdat de Se naat over het gehele complex zou be schikken. De datum van ingang kwam daardoor in gevaar. Dit voorstel plaatste minister Van Aartsen voor de noodzaak om te betogen, dat beide onderdelen toch eigenlijk ook wel los van elkander kon den worden behandeld. Hij verkeerde daarbij in een niet zo heel gemakkelijke positie, aangezien hij ervoor moest op passen niet precies het tegengestelde te beweren van wat zijn geestverwant, mi nister Zijlstra, aan de overzijde van het Binnenhof had betoogd. Maar hij slaagde er in de meerderheid der senatoren behalve enkele liberalen en de A.R. Prof. Helema, die Mr. In ’t Veld gelijk gaven tot spoed aan te zetten! weren, dat de woorden, welke verschei dene ministers uit het kabinet-De Quay uitspreken, soms met elkander in strijd komen. Zo wezen zij er bij de interpel latie van de Christelijk-Historische afge vaardigde Van Mastricht over de bouw- staking op, dat minister De Pous in „zijn antwoord beklemtoond had, dat hij te genover de aannemers al heel soepel was opgetreden door geen prijsverlaging te bedingen, maar toe te staan, dat zij de lonen zouden mogen verhogen, mits deze stijging niet in hun prijzen zou worden doorberekend. Naar het oordeel van de bewindsman van Economische Zaken waren de bouwkosten m.a.w. hoger dan zij behoefden te wezen. Deze mededeling beschouwde de PvdA als een bevestiging van haar stelling, dat een huurverhoging niet noodzakelijk zou zijn geweest als de regering de stijging der bouwkosten beter in de hand had Jemima Adusah worden met zes andere Ghanese veertiendaagse dat zich bij het machinaal melken moei lijkheden voordeden, door ondeskundig gemonteerde melkmachine-installaties. Enkele van deze voorschriften zijn o.m. De vacuumleiding moet een corrosie- vrije buis zijn met een binnendia- Het geven ’-an inlichtingen over gewon den, zieken, gesneuvelden of vermiste militairen en over krijgsgevangenen is in oorlogstijd een zeer belangrijke taak. Reeds tijdens de eerste en tweede wereld oorlog heeft het Nederlandse Roode Kruis zich in opdracht van de Regering met deze taak belast. Velen zullen zich nog de Rode Kruisformulieren herinne ren die in de laatste oorlog de enige mogelijkheid vormden om in contact te komen met familieleden in den vreemde. In 1949 zijn vier nieuwe „Verdragen van Genève’’ tot stand gekomen, en daarin wordt het werk van het Informatiebu reau, als een verplichting van de Regerin gen, nauwkeurig geregeld. De Neder landse Regering heeft in 1954 deze ver dragen geratificeerd en daarmee dus deze verplichting op zich genomen, n.l. om in tijd van oorlog (waarmee gelijk te stellen een burgeroorlog) als Nederland daarbij betrokken is, een informatiebu reau in werking te hebben. De Neder landse Regering heeft contact gezocht met het Nederlandse Roode Kruis, en daaruit is het verzoek van de Regering aan het Rode Kruis voortgevloeid zich met de voorbereiding van dit nieuwe (op de Verdragen van 1949 gebaseerde) In formatiebureau in oorlogstijd te belasten. Het Rode Kruis heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. Het ziet dit ook als een de waarde van het werk Informatiebureau, dat en in het algemeen aïs een op prijs gestelde opdracht van de Regering voor het Rode Kruis in zoverre het dan zelfstandig taak van voorbereiding in oorlogstijd (waarvan dat het nooit in werking treden) heeft het Hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis aan alle plaat selijke afdelingen gevraagd één of meer zgn. plaatselijke informanten aan te wij- Tijdens hun bezoek aan de Verenigde Staten hebben Bondskanselier Adenauer van de Duitse Bondsrepubliek en Premier Ben Goerion van Israël in New York besprekingen gevoerd. 3 e week maart 1935 Te Bolsward is door een commissie het initiatief genomen tot oprichting van een Chr. Middenstands vereniging. Ongeveer 33 leden gaven zich op. Tot voorzitter werd bennoemd de heer J. H. van der Veen. De raad van de gemeente Baarderadeel heeft de bezoldiging van de gemeente politie teruggebracht. Het percentage boter in de margarine zal van 15 op 25% worden gebracht. Rusland wil zijn vloot aanzienlijk uit breiden. Jan Heins te Tjerkwerd was melkmonsternemer. Op het erf van dr. S. Nammensma te Wommels werd reeds een broedende eend aangetroffen. Rusland heeft 1074 aristocraten w.o. 41 voormalige prinsen 33 graven, 76 ba ronnen en 142 oud-ministers verbannen naar Siberië. Te huur op 12 mei of eerder een flinke arbeiderswoning a f 1,per week. H. D. Statema te Riem Ons nationaal vermogen is in vijf jaar tijds achteruitgegaan met 30% oftewel 4200 miljoen gulden. Sterke heupcorsets (zitten gemakkelijk, geven mooi figuur) 85 cent. P. O. v. d. Klei, Appelmarkt, Bolsward. Roco-jachtwater. De Beste! Alleen in ’t Blomke, Bolsward. Eet Laaglands nagemaakte Deventerkoek. Slechts 16 cent. Neemt proef. Minzaam aanbevelend. van de grond- en personele belasting over te gaan? Door minister Zijlstra en zijn staatssecretaris v. d. Berge werd het verband tussen beide kwesties aanvanke lijk zelfs als een zaak van kabinetsbeleid voorgesteld. Doch in meerderheid aan vaarden de regeringspartijen, aangevuurd door de KVP-afgevaardigde Dr. Lucas, dit verband niet. Bij dit voorstel moest de regering het doen met de steun van een deel der liberalen en de P.v.d.A. De kamermeerderheid betwistte, dat de huurverhoging een vermeerdering van de opbrengst der grondbelasting met zich mee moest brengen. Zij wilde de behan deling van de belastingvoorstellen tot het najaar uitstellen om te zien of zij opwegen tegen de algemene belastingver laging, welke minister Zijlstra dan mis schien als de conjuncturele toestand het althans zal toestaan wil voorstel len. Regering en kamermeerderheid hiel den aanvankelijk vast aan haar inzicht. Het gevolg was, dat de huurvoorstellen alleen naar de Eerste Kamer werden doorgestuurd en dat de behandeling van de belastingvoorstellen op verzoek van Minister Zijlstra werd geschorst, opdat ,de regering zich nader zou kunnen bera den. Al is er van enige politieke crisis geen sprake, het leven op het Bin nenhof verloopt in deze weken toch niet zonder opwinding. De huur- en belastingvoorstellen van het kabinet-De Quay ontmoeten telkens nieuwe moeilijkheden op hun weg naar het staatsblad, dat zij toch vóór 1 april moeten bereiken. Dit tijdstip was immers met de rechts- liberale kamermeerderheid overeengeko men, vorige zomer bij het debat over de regeringsnota inzake de toekomstige huur- en loonpolitiek. Op zichzelf bete kende deze datum toch al een vertraging van drie maanden, want de regering had haar voorstellen oorspronkelijk al op 1 januari I960 willen doen ingaan. Achter af bezien heeft zij eigenlijk aanleiding om de kamermeerderheid politiek dank baar te zijn, dat zij uitstel bedong. Want op 1 januari j.l. had de vrijere loonpoli tiek nog niet zoveel resultaat opgeleverd als thans het geval is. Bepaalde toen het aantal werknemers, dat een welvaartsver- ruiming onderging, amper 20% van de beroepsbevolking, thans kon staatssecre taris Roolvink de kamerleden trots een percentage van 85% voorhouden. Slechts de socialisten en communisten lieten zich daardoor niet overtuigen. Hun voorkeur bleef uitgaan naar een algemene loon- ronde; bovendien meende de oppositie dat er na de voorgenomen opheffing van de huurblokkering onvoldoende waar borg overbleef, dat de huurverhoging tot een beter woningonderhoud zou bij dragen. Maar de regeringsmeerderheid in de Tweede Kamer toonde zich voldaan over het percentage van 85%; in ruime meerderheid kwam zij de afspraak van meter van 1 inch. Rubberslangen in de vacuumleiding mogen slechts in uiterste noodzaak worden toegepast. De vacuumleiding moet op afloop liggen, terwijl zich in de laagste pun ten een aftapkraan of aftapventiel moet bevinden. De vacuumleiding moet indien mo gelijk op een hoogte van ca 1.80 m. vanaf de stand worden aangebracht en boven de achterkant van de schof ten der koeien. De hoekkranen moeten aan de boven zijde van de vacuumleiding worden gemonteerd. Deze voorschriften zijn ongetwijfeld een grote steun voor een toekomstige ma- chinemelker. Toch komt het helaas voor, dat enkele veehouders geen gebruik willen maken van deze „rechten”. Dit is dan te betreu ren, aangezien deze voorschriften uitein delijk zijn gemaakt om de veehouders te beschermen tegen ongewenste practijken van „bonafide” firma’s. De controle en toezicht op naleving van deze voorwaarden geschiedt door het Rijksveeteeltconsulentschap afd. Zuivel. Helaas kunnen lang niet alle installaties worden gecontroleerd. Veehouders, die er prijs op stellen, dat hun installatie wordt goedgekeurd, of die menen dat op enigerlei wijze bij de verkoop van de melkmachine tegen de voorwaarden is „gezondigd” kunnen dit per briefkaart doorgeven aan het Rijksveeteeltconsulent schap afd. Zuivel, Landbouwhuis te Leeu warden. Een tweede belangrijke punt is de reini ging van de vacuumleiding. Dit is van groot belang in verband met de kwali teit van de melk. Door regelmatig maandelijks de vacuum, leiding in de stal en ook zomers van de weide-installatie met een reinigingsop- lossing door te zuigen, wordt voorkomen, dat de melkresten in de vacuumleiding opdrogen. Bij aanschaf van een melkmachine is de inmelker verplicht, de reiniging van de vacuumleiding voor te doen. Steeds weer blijkt, dat een vervuilde vacuumleiding de oorzaak kan zijn van minder goede kwaliteit melk. Het spreekwoord zegt in dezen niet voor niets: „Voorkomen is beter dan ge nezen.” Rijksveeteeltconsulentschap afd. Zuivel De oorlog in Algerije zal nog wel even duren. In het begin van de maand is generaal De Gaulle op bezoek geweest bij een aantal leger onderdelen in Algerije en heeft daar over de gang van zaken gespro ken op een manier, die duidelijk deed uitkomen, dat hij zijn liberale politiek van zelfbeschikkingsrecht, uitgesproken op 16 september van het vorig jaar, voor een goed deel terugnam. De mogelijkheid, dat de Algerijnen de zelfstandigheid zouden kiezen wenste hij in feite niet te accepteren. Dat zou bovendien neerkomen op een verdeling van het land tussen Europeanen en Mohammedanen. Het staken van het vuren, de eerste etappe naar een oplos sing, bleek voor hem nu heel duidelijk niets anders dan de inlevering van de wapens door de opstandelingen. Over leg met hen over de wijze, waarop de diverse regelingen voor Algerije zouden moeten worden georganiseerd om de vol ledige loyaliteit van de Algerijnse bevol king te verkrijgen, komt in dit verhaal niet voor. Een lange oorlog was zijn vooruitzicht. Ferhat Abbas, de premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, heeft, na twee zeer gematigde en tegemoetkomen de verklaringen in februari, nu ronduit verklaard, dat De Gaulle de deur voor onderhandelingen gesloten heeft. Ook de rebellen houden rekening met een langdurige oorlog. In Frankrijk zelf staat lang niet iedereen achter De Gaulle. Toen De Gaulle vast hield aan zijn liberale politiek, ontmoette hij vooral kritiek van de rechterzijde en van het leger, dat naar alle waarschijn lijkheid de verandering van politiek ook heeft afgedwongen. Nu roeren zich de links of in ieder geval liberaal georiën teerde partijen. De socialisten hebben, bij monde van ex-premier Mollet, verklaard de politiek van De Gaulle niet langer te kunnen steunen, wanneer deze zich ge heel richt op een militaire overwinning. Zij eisen onderhandelingen met de rebel len over het staken van het vuren en over de voorwaarden van het referen dum, dat in Algerije zou worden gehou den. De socialisten zijn in de oppositie, maar ook de katholieke M.R.P., die in de regering is vertegenwoordigd, heeft duidelijk bezwaren, die met de socialis tische overeenstemmen. In het Frankrijk van vandaag zijn de po litieke partijen echter helemaal niet zo belangrijk meer, maar het zou toch een bedenkelijk teken zijn, als De Gaulle door de invloed, die deze partijen toch nog wel hebben, in het land zelf zijn populariteit zou gaan verliezen. Vooral omdat er nog veel problemen zijn, waar over ontevredenheid bestaat. De boeren zijn helemaal niet tevreden met de land bouwpolitiek van de regering. Zij eisen meer subsidies en gegarandeerde prijzen, al zal deze ontevredenheid zich meer ontladen in een neo-fascistische richting. Bij de vakbonden heerst ook ontevreden heid over het wat achterblijven van de lonen bij de prijzen. De parlementsleden zijn zeer ontevreden over de al te be perkte bevoegdheden van het parlement. De gevaren dreigen niet voor vandaag of morgen, maar men mag ze toch niet ver waarlozen, vooral omdat het alternatief slechts is, dat De Gaulle nog meer moet steunen op de officieren dan tot nu toe het geval is geweest. Deze week zou Chroestsjow, de Russi sche premier, met de eerbewijzen van staatshoofd in Parijs ontvangen zijn, maar de reis is een dag of tien uitgesteld, vorige zomer na. Wat dit betreft, had omdat hij griep heeft gekregen. Bijzon- - der rouwig behoeft men hier niet over te zijn, want dat gedeelte van het pro gramma, dat was gewijd aan een bezoek aan een aantal Franse steden en indu strieën is geschrapt, terwijl het werkelijk politieke gedeelte behouden zal blijven. populariteit zou ontevredenheid bestaat. De boeren erkenning van van het vroegere langzamerhand geliquideerd wordt en i: als een op prijs gesteld de Regering J een de Regering zal uitvoeren. Ter van het Informatiebureau we allen hopen, ig zal behoeven te ifdbestuur van het

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1