F l ZAL CONFERENTIE IN GENEVE TOCH SUCCES HEBBEN? KÜBAERD KRIGET SYN DOARPSHUS KABINET-DE QUAY IN NIEUWE LEVENSFASE? Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen ra Hwat hat Buitenlands Overzicht Chroestjow in Frankrijk Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - -ft*- I 56e JAARGANG No. 24 VRIJDAG 25 MAART I960 C.A.O. BOUWBEDRIJF ONDERTEKEND 4e week maart 1910. Bolsward wordt het kolfspel nog Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van botziekte, de bij zon in steeds druk beoefend. Voornaam Boerenboelgoed te Pingjum oan- wol en yn- van de minimum-prijzen voor de minerende persoonsbewijs, waarin werkboekje en een eventuele lijst veroordelingen zijn opgenomen en dus duidelijk laat zien waar een neger thuisbehoort en waar hij werken mag (hier bestaan beperkende bepalingen houden met de burgerrechten. De Zuide lijke staten hebben het debat eindeloos weten te rekken om te voorkomen, dat besloten zou worden tot een controle van Washington op het stemrecht van de ne gers in de afzonderlijke staten. Tot nu toe is dat gelukt. Maar ook al zou er toezicht van Washington kunnen komen, dan nog voorzien de negers vooral op het platteland niet veel kans, dat zij als kiezers zich kunnen registreren. Dat wordt hun op diverse manieren door de blanken belet. In Italië duurt de regeringscrisis nu al vier weken. Ook de afgetreden Segni, heeft de opdracht nu teruggegeven. De minister van financiën, Tambroni, is nu aangezocht. De moeilijkheden met Segni zijn gerezen naar aanleiding van zijn plan met republikeinen en sociaal-democraten samen te werken. De liberalen willen er buiten blijven. Met hen zou er van sa menwerking met de sociaal-democraten geen sprake kunnen zijn. Deze coalitie zou echter nog mensen tekort komen voor een meerderheid in het parlement. Men vertrouwde daarbij echter op de onthouding van de linkse-socialisten van Nenni. Dat wekte het verzet van de rech ter vleugel van de christelijk-democraten, de grootste partij. Deze vleugel wil lie ver samenwerken met de monarchisten en neo-fascisten. Hoe het nu moet is niet duidelijk, want Tambroni is weer een man van de linker vleugel van de chris telijk-democraten. VELE DODEN EN GEWONDEN BIJ BOTSINGEN IN JOHANNESBURG! Ten zuiden van Johannesburg zijn maan dag vijftig mensen gedood en honderd- vijftig gewond, toen de politie het vuur opende op Afrikanen, die demonstreer den tegen de bepalingen tot het dragen van persoonsbewijzen. Op het plein van het Afrikaanse dorp Sharpeville zie tele- foto), dat eruit zag als een slagveld, la gen de verminkte lichamen van mannen, Antilliaans conflict. Nu was dit niet de allereerste keer dat dit gebeurde. Toen onlangs de strijd tus sen de oppositie en de landsregering op de Nederlandse Antillen zulke heftige vormen aannam, dat Curacao onbestuur baar dreigde te worden, had de rijksrege- ring evenmin geaarzeld in te grijpen. Bij de behandeling van zijn begroting mocht de liberale vice-premier Korthals dezer dagen ondervinden, dat die besluitvaar digheid door de Tweede Kamer over het algemeen wel op prijs werd gesteld, al bleven de afgevaardigden aandringen op grote voorzichtigheid. De Antilliaanse oppositieleider dr. da Costa Gomez, die dit Kamerdebat bijwoonde, was zichtbaar teleurgesteld. Der is gjin ieltsje sa lyts, dy’t net graech in walfisk wurde wol. meljen. Dat is forskate jierren bard yn de foarm fan in jierdei-füns. En it resultaet wie, dat inkelde jierren forlyn sa’n goede f 4.000.00 by elLoar brocht wie. Prach- tich op tiid, hwant ek doe die him pas de gelegenheit foar in gaedlik pand to keapjen, dat nei restauraesje as doarpshüs yn gebrük nommen wurde soe. Midden yn it doarp kaem de „doarpsherberch”, lyk as de namme wie yn de müle fan de Kübaerders, frij. De tsjerkfaldij fan de Ned. Herf. Gemeente to Kübaerd, dy’t it troch it jierdei-füns by elkoar brochte jild yn bihear hie, stelde dit bidrach bi- skikber oan de foriening „Doarpsmien- skip Kübaerd" en stelde dizze foriening dèrmei yn steat dit pand to keapjen. De foriening krige fierder har wettelike grounslach troch it goedkarren fan har statuten en alle silen waerden byspand om sawol üt Kübaerd as fan de forskate ynstansjes stipe los to krijen. Wylst de Kübaerders seis noch inkelde tüzenen by elkoar brochten yn de léste twa, trije jier, wie de gemeente Hinnaerderadiel, de earste subsidiëarende ynstansje, dy’t een nauwere samenhang met van j zaam. De leden stelsel Europese eenwording. Geweigerd uitstel. Ten aanzien van de omstreden belasting- ontwerpen leek het dezelfde weg te zul len opgaan. De Kamermeerderheid wilde het verband, dat de regering had gelegd tussen haar huur, èn belastingvoorstellen, niet aanvaarden. Nadat zij het huurvoor- stel naar de Eerste Kamer had doorge zonden, drong de meerderheid er op aan, de belastingvoorstellen tot het najaar te laten liggen. De financiële expert der KVP, dr. Lucas, diende daartoe een mo tie in. Dit was voor minister Zijlstra vol doende aanleiding een tijdelijke schor sing van de behandeling te vragen, opdat het kabinet zich nader zou kunnen bera den. Aanvankelijk zag het er daarbij naar uit, dat aan de aandrang van de hem be vriende kamerfracties gehoor zou worden gegeven. In de Eerste Kamer drong mi nister Van Aartsen en met succes er althans op aan tot behandeling van het huurvoorstel over te gaan, ook al was het daaraan verbonden belastingont- werp bij de senatoren dan nog niet aan gekomen. De regering had zich immers voorgenomen de huurverhoging op 1 april te doen ingaan? Het zag er even naar uit, dat zij terwille daarvan het door haar gelegde verband tussen huur- èn be lastingvoorstellen desnoods wilde losla ten. Doch dinsdag j.l. werden de Tweede Kamerleden, die zich al verheugd had den in een weekje vakantie, plotseling telegrafisch opgeroepen om donderdag te verschijnen teneinde de belastingvoor stellen toch af te handelen. Het kabinet had kennelijk besloten niet in verder uit stel te berusten. Beëindigd bouwconflict. Had misschien de gang van zaken in de bouwstaking het vertrouwen der regering T ermijn-politiek. Het zou natuurlijk overdreven zijn uit dit alles te concluderen dat het kabinet- De Quay het „algemeen overleg” op stal heeft gezet. Er is waarschijnlijk slechts van een accentverschuiving sprake. Het „overleg” zal als bestuursmethode be langrijk blijven, maar niet tot het uiterste worden doorgedreven. In deze lijn past ook het voorstel van de liberale minister Toxopeus, dat vorige week eveneens door de Tweede Kamer werd aanvaard. Namelijk, om termijnen te stéllen aan de voorbereiding van grenswijzigingen tussen gemeenten. Daar mee gingen in het verleden soms jaren heen. In de toekomst zal dit vooroverleg aan een zekere tijdsduur worden onder worpen. Het verloop van zaken op het Binnenhof verdient weer alle aandacht. De interessante vraag doet zich namelijk voor of het kabinet-De Quay een nieuwe levensfase is binnengetreden. Tot dusver onder scheidde dit ministerie zich van haar voorgangsters óók door een grote mate van toeschietelijkheid voor de verlangens der Tweede Kamer. Voor proeven boven de grond heeft elk belangrijk land een uitgebreide appara tuur om overtreding van een eventueel Verbod door anderen vast te stellen, maar de proeven onder de grond eisen, volgens de Amerikanen een andere be handeling. De Russen stellen nu een ver bod voor op alle controleerbare proeven (d.w.z. proeven, welke niet verborgen zijn te houden, want van een controle in de afzonderlijke landen willen zij maar in zeer beperkte mate weten). Wat de niet-controleerbare proeven betreft, die onder de grond een kracht van minder dan 4,75 seismische eenheden hebben, daarvan moeten de desbetreffende lan den zich vrijwillig onthouden. De Amerikaanse achterdocht is groot. Men acht het voorstel wel een grote stap vooruit, maar meent toch, dat er nog te veel bezwaren tegen zijn in te brengen. Men vreest namelijk, dat het zal neer komen op een totaal verbod van atoom- proeven zonder de garantie van inspectie. Chroestsjow is hersteld en woensdag in Parijs aangekomen. Over het programma van de drie dagen ingekorte reis is heel wat te doen geweest. Chroestsjow had diverse eisen naar voren gebracht om van het bezoek meer te maken dan een han- denschudderij van vooraanstaande figu ren. In enkele kwesties heeft hij zijn zin gekregen. Zo zal hij naar het monument bij Verdun gaan, waar hij vermoedelijk voor een groter publiek een redevoering zal afsteken. Hij zal vakbondsleiders ont moeten en hij zal de gelegenheid heb ben voor de televisie te spreken. Alle maal zaken, welke de Fransen niet graag zien. Zij vragen zich af, waarvoor zij hem eigenlijk uitgenodigd hebben! In Zuid-Afrika hebben maandag ernstige onlusten het leven aan meer dan zestig negers gekost. De negers demonstreerden tegen de invoering van wel zeer uitvoe rige persoonsbewijzen, welke een onder deel vormen van de apartheidspolitiek. In de stad Vereeniging, vijftig kilometer ten zuiden van Johannesburg, werd de menigte voor het politiebureau zo groot, dat de politie het vuur opende met het fatale gevolg. In enkele andere steden, o.a. Langa bij Kaapstad, vielen ook en kele doden. Het proces tegen het discri- een van dat in het „gemeen overleg” enigermate ge schokt? Hoe sterk had de christelijk-his- torische bewindsman, drs. De Pous, er twee weken geleden tijdens de interpel latie-Van Mastrigt niet de nadruk op gelegd, dat het de voorkeur verdiende dit conflict door overleg uit de weg te rui men? Tenslotte tekenden de aannemers de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor het bouwbedrijf echter pas, nadat de regering onomwonden te ver staan had gegeven, dat zij een doorbere kening van de vijf percent loonsverho ging in de bouwprijzen zou verbieden. Er Dehoefde weliswaard geen bindende loonregeling te worden opgelegd, min nelijk overleg alléén bleek toch ook niet in staat het meningsverschil te overbrug gen. Het kabinet-De Quay had zijn vuist even moeten tonen! der natte winter. „Een sieraad voor onze stad” aldus wordt het nieuwe winkelhuis van de fa. P. Lunter dat te Bolsward verrees in een waarderend artikel genoemd. Advertentie: Mochten onze vakbroeder Emanuël Cohen en zijne gade Sara Trom, ruim 10 jaar in zeer gelukkige stemming, doch helaas kinderloos lief en leed ge duldig met elkaar delen, thans is het 't vrouwtje dat de man verrast, al is het dan niet met een prijs uit de loterij, dan toch met een hoge beloning uit en voor hun zo gelukkig huiselijk leven, door een flinke zoon Herman ter wereld te bren gen. Het personeel. ten huize van de heer H. S. Yntema bij de Buren o.a. kapwagen (barouchetmo- del) kapchais, krompanelen chais, arre- slede, eggekar, kret met planken, kope ren kaasketel, 7 koperen emmers, koek- molen, winde, gereiden met hoofdstel, enkele dubbele zijlen, chiffonnière, vol ledig verguld theeservies. N.B. Koekdis- sen en hakblokken worden niet toegela ten. Het wolvee heeft veel last ongetwijfeld een gevolg van Door de socialistische oppositie werd deze neiging uiteraard als „zwakheid” uitgelegd; de zogenaamde regeringspar tijen waardeerden echter juist onomwon den, dat de ministers vatbaar bleven voor wat men in parlementaire kring „gemeen overleg” pleegt te noemen. De laatste dagen hebben zich echter enkele ver schijnselen geopenbaard, welke aanlei ding geven de vraag te stellen of er van een lichte koerswending sprake is. Daar bij eist vooral de verrassende gang van zaken met de voorstellen tot verhoging van grond, en personele belasting de aan dacht op. Unie-voorstel. De regering had deze wetsontwerpen in gediend tezamen met het voorstel tot huurverhoging. Doch terwijl dit laatste denkbeeld de goedkeuring kon wegdra gen, stuitte het fiscaal verlengstuk ervan op bezwaar. De Tweede Kamer poogde in meerderheid uitstel van de parlemen taire behandeling te bewerkstelligen. En kele maanden geleden was dit de rege ringsmeerderheid gelukt met betrekking tot de goedkeuring van het verdrag in zake de Benelux Economische Unie. Vooral van de zijde der boeren in de Tweede Kamer werd toen sterk op uit stel aangedrongen, opdat de regering eerst nog een poging zou kunnen doen, de Belgen er van te overtuigen, dat het in een unie niet aangaat telkens plotse ling de grens voor elkanders landbouw- en tuinbouwgewassen te sluiten. Deze aandrang had tot gevolg, dat het verdrag eerst vorige week de goedkeuring der Tweede Kamer verwierf. Daarbij spraken de Kamerleden eensgezind door mid del van een motie Van Meel (KVP) een waarschuwing uit met betrekking tot mogelijke gevolgen van het Belgische Wylst de Kübaerders moandeitojoun mei earnstige gesichten de sifers bistudearren, dy’t troch de foarsitter, ds. L. Nieuw- poort, op in pear greate boerden skreaun wiene, wisten hja net, dat wierskynlik mei de nachttrein fan Den Haech nei Ljouwert in brief ünderweis wie, dy’t foar de foriening fan it greatste bilang wie. De foriening „Doarpsmienskip Kü baerd” hold nammentlik moandeitojoun har ledegearkomste en wie dy gearkomste ien dei letter halden of wie de brief üt Den Haech mar ien dei earder kommen hwat hie men oer hiel hwat minder soargen syn holle brekke hoegd. Hwant hwat wie it gefal? It greatste part fan de ledegearkomste waerd bistege oan it financieringsskema, hwat de forbouwing en ynrjochting fan it doarpshüs oanbilanget. Mei elkoar giet it hjir om in bidrach fan f 37.450.00.. Dêrfoar waerd fansels in birop dien op it ryk, provinsje en de gemeente, wylst it restearende bidraech üt de büsen fan de Kübaerders komme moatte soe. Koart nei de oaxloch waerd bigoun jild to sam- De C.A.O. bouwbedrijf is maandagavond door vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers getekend op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. Foto eerste rij vlnr.: de heer J. W. de Pous (Econ. Zaken), de heer J. Dura Dzn, (werkgevers) en Air. E. H. Toxopeus (Binn. Zaken en Justitie ad interim). Tweede rij de heren H. Stamhuis, C. Brandsma en J. v. Eibergen. goed sei en wol foar f 11.000.00. It bi- stjür fan de foriening krige tastimming in liening oan to gean ta dit bidrach, wylst de gemeente de, óf lossing en rinte fan dizze liening foar har rekken nimme sil. Letter joech lykwols de provinsje ek biskied. Oan Deputearre Steaten wie frege 15% fan de totale kosten foar har rekken to nimmen, great f 5.617.50. Al- linne mei de oanfragen by it ryk gie dit net sa hurd. „Het betreft hier een voor ziening voor een dorp met plm. 500 in woners. In het algemeen wordt er thans vanuit gegaan, dat geen investeringssub sidies worden beschikbaar gesteld voor plaatsen met minder dan 1000 inwoners” sa krige men to hearren fan it Ministerie van Maatschappelijk Werk. „Op grond hiervan kan Kubaard niet voor subsidie in aanmerking komen”. Der waerd fan üt Kübaerd lykwols mei klam forsocht de subsydzje-oanfrage wol yn bihanneling to nimmen en „een herziening van de afwij zende beschikking te bevorderen”. Lan ger as in i' 1-J J: skreaun en ai By it bigjin fan dizze lik meidield, dat „Hare Majesteit de Koningin een gedeelte van het bedrag, hetwelk Haar ter gelegenheid van Haar 50ste verjaardag als Nationaal Geschenk werd aangeboden, heeft bestemd voor clubhuiswerk en werk der kruisverenigin gen in de zgn. ontwikkelingsgebieden. „Het verheugt mij hieraan te kunnen toevoegen, dat tot de begunstigde instel lingen Uw vereniging behoort. Aan Uw vereniging is toegewezen een bedrag voor restauratie van en de aankoop van een nieuwe inventaris voor het bestaande verenigingsgebouw” Fan it taseine bidrach miende men yn Kübaerd, dat dit yn it plak fan de ryks- bydrage kaem wie. Mei dizze gegevens sieten de Kübaerders moandeitojoun to puzzeljen om üt to syk- jen of mei de oanwêzige of taseine mid dels it oergean ta de forbouwing forant- wurde wie. It biswier siet net yn it feit, dat Kübaerd fan de foreaske f 11.470 nou noch sa’n f 2.470 yn renteleaze dielen by elkoar bringe moast, mar yn it feit, dat de forbouwings- rjochtingskosten birekkene wiene op lea- nen en prizen fan inkelde jierren tobek. Men wie bang, dat de totale kosten mei inkelde tüzenen forhege wurde moasten, wylst ek dat noch troch it doarp mei syn minder dan 400 ynwenners by elkoar brocht wurde moast, sadat de doarpsby- drage stadichoan richter by de tweintich- tüzen as by de tsientüzen komme soe to lizzen. En hoe dat jild (en dan op koarte termyn) noch by elkoar to bringen wêze Mar wylst de Kübaerders gearkamen wie ünderweis in brief fan it Ministerie voor Maatschappelijk Werk mei de meidieling dat „in de kosten van verbouwing en aanschaf van inventaris een maximaal subsidie zal worden toegekend van f 9.363.00, zijnde 25% van de totale in vesteringskosten”. Lyk as wy al skreaune, de Kübaerders hiene dit ien dei earder witte moatten. De stemming fan moandeitojoun Bouwe, it kostet, hwat it kostet, hie plak makke foar Bouwe, it jild leit der foar klear en royael. Kübaerd lykwols mei klam forsocht de nimmen en „een herziening van de afwij- jier ïyn waerd dizze brief 'er waerd neat op heard. moanne lykwols waerd it bistjür fan de foriening skrift- zelf op de goede weg en zou het liefst een algehele scheiding van blank en zwart tot stand brengen. Dat is niet zo zwarten de wel zeer kracht leveren, welke heeft. Op de 188ste zitting van de atoomconferentie, die in Genève wordt gehouden, heeft Tsarapkin, de leider van de Russische delegatie, een compromis voorgesteld, dat men als een grote stap in de goede rich ting zou kunnen beschouwen. Tot nu toe eisten de Russen een abso luut verbod van alle atoomproeven, ook die, waarvan de Amerikanen menen te kunnen aantonen, dat zij niet waar te nemen zijn door de buitenwereld, namelijk de proeven onder de grond. voor), was georganiseerd door het Pan- Afrikaanse Congres, een vrij extreme or ganisatie, die strijd voor de rechten van de negers en zoals de naam aangeeft voor de andere landen van Afrika. De opzet was vreed zaam. De leden van de organisatie zou den zonder persoonsbewijs naar het poli tiebureau moeten gaan om zich daar als overtreder te melden. Alleen in de buurt van Johannesburg en in Kaapstad zijn de betogers in grote getale opgekomen. Elders, zoals in Dur ban, Port Elisabeth en Pretoria, hebben zich geen demonstranten gemeld, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de onte vredenheid met de apartheidspolitiek van de regering minder groot is. Hier is het Afrikaanse Nationale Congres van meer invloed en deze gematigde organisatie heeft zich tegen de demonstratie van het Pan-Afrikaanse Congres gekeerd. Maar al deze gebeurtenissen zijn even zovele stappen op de weg naar de bewustwor ding van de negers. Het lijkt op de lan ge duur onmogelijk in Zuid-Afrika de overheersing van de blanke minderheid zo krachtdadig te handhaven als nu het geval is. De huidige regering voelt zich- algehele scheiding van blank goed mogelijk, vooral ook doordat de goedkope werk- het land nodig Veel vreedzamer is de demonstratie ver lopen van de negers in de Zuidelijke sta ten van Amerika voor hun gelijke rech ten als burger en mens. In de warenhui zen in de Zuidelijke staten mogen ne gers en blanken kopen, maar wanneer een neger aan de toonbank van de cafe taria in het warenhuis iets wil gebruiken, mag hij niet gaan zitten maar moet hij blijven staan, iets dat herinnert aan het feit, dat hij in vroegere tijden als bedien de zijn eten kwam halen. Al enige tijd zijn in de diverse Zuidelijke staten jonge negers begonnen met te gaan zitten en bestellen. Wanneer zij niet bediend wor den, blijven zij rustig zitten totdat de winkel gesloten wordt. In sommige ge vallen wordt de cafetaria vroegtijdig ge sloten, maar de volgende dag zijn zij weer aanwezig. Af en toe komt het tot een kort handgemeen met blanken, maar over het geheel genomen gaat alles zeer vreedzaam toe. De jonge generatie van negers, ontwik kelder en onafhankelijker weer dan de vorige, wenst enige druk achter het emancipatieproces te zetten nu er een maal een breuk is geslagen in het school - front van de blanken. Het gaat hun te langzaam. Dat er in het zuiden overigens wel wat aan het veranderen is, blijkt wel uit de woorden van de goeverneur van Florida, dat er een grond van billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers op eenzelfde behandeling van negers en blanken in openbare eetgelegenheden. Ook hier: een langzaam groeiproces. Het Congres heeft zich tot op het ogen blik van schrijven nog steeds bezig ge- f F 7^ 7^ - 7' t -■« 1 •>.t 1^^--X,.,. c .,z<y. l-z,.J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1