STORM VAN ONTWAARDIGING OVER DE APARTHEIDSPOLITIEK HUURVERHOGING MET HAKKEN OVER POLITIEKE SLOOT CHROETSJOW VANDAAG TERUG roar Buitenlands Overzicht to sizzen Voetbal Gouden filmpjes le week april 1910. Afsluitdijk afgesloten 56e JAARGANG No. 26 VRIJDAG 1 APRIL I960 OP WEG NAAR CAMP DAVID. Hwat hat a deze Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) •rsonele belas- i f 8 miljoen 1 5 5 4 7 8 9 30 19 19 16 15 14 12 10 9 61—12 32— 29 37—35 30—33 39—33 33— 37 29—46 29—41 24—48 Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3 1 1 H. J. S. C. V. V. I. Bolswardia Oeverzw. D. O. G. Woudsend Y. V. C. Workum 2 Balk Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’5 Nieuwsblad 0 3 3 8 3 2 2 2 10 3 11 HOCKEY St. Martinns greep het kampioen-* schap. L.H.C. 4 in Leeuwarden met 5-1 geklopt St. Martinus heeft zondag j.l. in Leeu- warden ook de laatste hindernis op weg naar het kampioenschap vlot genomen. Van het begin tot het einde is er in een hoog tempo gespeeld. St. Martinus was al gauw meester van het middenveld, van waaruit met snelle aanvallen het LHC- doel werd bestookt. De Leeuwarders de den tegenover Quick Stick zeker hun sportieve plicht en de achterhoede stel de alles in het werk om doelpunten te voorkomen. Na een kwartier echter werd de eerste bres in de verdediging gescho ten door Herman Geling. Toen drukte St. Martinus met groot enthousiasme door. Met een prachtig onverwacht schot maakte Jaap van Beek het tweede doel punt na een duel op de rechtervleugel. LHC gaf zich echter nog niet gewonnen en trachtte het spel te verplaatsen, maar onze achterhoede, waarin Karel Lindner en Sjef Peeraer weer uitblonken, gaf geen krimp. Vlak voor de rust wist Willem Schreu der, na een snelle rush, de keeper, die de verkeerde hoek indook, voor de derde maal te passeren. Na de rust ging St. Martinus vrolijk Waarschuwing. Over het algemeen mocht de minister van sociale zaken, mr. Van Rooy, zich over zijn eerste ontmoeting met de sena toren niet beklagen. Werd hij tot dusver vaak aangeduid als de zwakke plek in het kabinet-De Quay, de Christelijk-his- torische senator Van Bruggen en zijn Antirevolutionaire collega Schipper ble. ken geneigd hem de kans te geven zich in te werken. Voorzover er in de afgelo pen weken politieke spanning heerste, ontlaadde die zich boven het hoofd van de Antirevolutionaire minister van finan ciën, prof. Zijlstra, toen hij de Tweede hiieuw-Guinea. De defensie kwam opnieuw ter sprake, toen even later de begroting voor Nieuw- Guinea aan de orde kwam. Er bestond zekere onrust over de bedreiging van dit rijksdeel door Indonesië. Door de rege ringspartijen werd verlangd, dat de a.s. defensienota hieromtrent geruststellende I mededelingen zou bevatten. Voorts werd i verlangend uitgezien naar verinniging I van de samenwerking met Australië. De i noodzaak van democratisering van het bestuur werd vrijwel algemeen onder kend. De maatregelen, welke de regering Starfighter. Terwijl de leden der Eerste Kamer dins dag j.l. klaagden over het ijltempo van de huurverhoging, bespraken hun colle ga’s aan de overzijde nog een ander wets voorstel, dat vóór 1 april het staatsblad moest bereiken. Het ging om de goed keuring van de aankoop van 50 Starfigh- ters ten bedrage van f 310 miljoen. Ver geefs probeerden communisten en paci- fistische-socialisten de behandeling te doen uitstellen totdat de regering beslist zal hebben over het defensieplafond in de komende jaren. De Kamermeerder heid stelde echter, met inbegrip van de socialistische oppositie, vast, dat de be handeling haar tot niets verplichte met betrekking tot de defensie-uitgaven in de toekomst. Zij keurde het wetsontwerp goed. „Deze aankoop”, zo zei de socialist Vermeer veelbetekenend, „is voor onze defensie even noodzakelijk als de bevei liging van onze zeedijken in het Noor den des lands”. Over het algemeen kan men begrijpen, dat de regering aan het Amerikaanse vliegtuigtype Starfighter de voorkeur heeft gegeven boven de Franse Mirage. Vooral ook omdat hierdoor onze vliegtuigindustrie aan een overvloed van werk zal worden geholpen. Oud-staatse- cretaris Moorman vreesde zelfs, dat zij deze hoeveelheid orders amper zou kun nen verwerken. „Dat moet”, zo zei de liberale militaire expert Couzy echter krachtig. Better is it net bigrepen, dan forkeard bigrepen to wurden. Opmerkelijk was intussen wel, dat ook in de gelederen der regeringspartijen werd erkend, dat de vrijere loonpolitiek haar schaduwzijden heeft. Tussen de be drijven door behandelden de senatoren namelijk ook de begroting van sociale zaken. Daarbij was vorige week reeds ge bleken, dat zowel de voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, Middel huis, als de liberale Rotterdamse hoogle raar Witteveen van oordeel was dat het begrip „arbeidsproductiviteit”, minder dan de regering tot dusver heeft ge meend, geschikt is om als basis voor een vrijere loonpolitiek te dienen. Prof. Wit teveen betoogde zelfs, dat toepassing van dit criterium onder bepaalde omstandig heden inflatie teweeg kan brengen, het geen de KAB-voorzitter echter deed op merken, dat de professor wel wat eenzij dig naar de loonfactor keek en dat deze best wat meer aandacht kon besteden aan de prijsopdrijvende invloed van kartels e.d. inzake de geruchtmakende censuuraffaire heeft genomen, ontmoetten goedkeuring. Ook op het belang van de ontwikkeling der papoea’s werd gewezen. Maar er be stond meningsverschil over de vraag of daarbij aan de missie op dit ogenblik niet een zekere voorrang werd gegeven boven de zending. Zuid-Afrika. Bij alle meningsverschil, welke omtrent deze twistappel in de Nederlandse poli tiek heerst, van een rassendiscriminatie zoals in Zuid-Afrika bestaat, bleken de KVP en PvdA eensgezind afkerig. De socialistische fractieleider Burger wierp de vraag op of ook de Nederlandse rege ring niet van haar afschuw diende te laten blijken. Maar minister-president De Quay zag daartoe geen aanleiding, mede gelet op het afwijzend standpunt inzake de rassendiscriminatie, dat Nederland in de Verenigde Naties al eerder tot uiting heeft gebracht. Mr. Burger vond de ver wijzing naar het komend debat in de Veiligheidsraad echter te mager. Hij ver zocht derhalve de regering hierover mon delinge vragen te mogen stellen. Dat zal de komende week gebeuren. Dat deze landen fel protesteerden is be grijpelijk, uit politieke overwegingen al. Maar vooral in de Westelijke wereld is er ook een storm van verontwaardiging opgegaan tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering, die tot deze schietpartij heeft geleid. In vele delen van de wereld zijn betogingen gehouden en ook in andere landen dan Engeland is men bezig boycotacties van Zuidafri kaanse goederen voor te bereiden. Al deze felle reacties in het buitenland, maar vermoedelijk nog m.eer het romme len over de negerbevolking, die met plaatselijke stakingen van haar ongenoe gen blijk gaf, lijken de regering toch aan het schrikken gebracht te hebben. De regering tracht door maatregelen en sussende toespraken de onrust te doen bedaren. Zo heeft de regering de politie opdracht gegeven geen Afrikanen meer te arresteren, die hun persoonsbewijs niet bij zich hebben. Zoals men zich zal her inneren, is de schietpartij van vorige week maandag ontstaan bij een betoging van Afrikanen tegen dit persoonsbewijs, dat geheel in dienst van de apartheid stond. De regering heeft weliswaar laten weten, dat het maar een tijdelijke maat regel is, maar dat neemt niet weg, dat de regering het toch beter oordeelde even terug te krabbelen, hetgeen weer wijst op de kracht, die achter de betogin gen van de negers zit. Loethoeli, de ge matigde leider van het Afrikaanse Na tionale Congres, heeft echter de gelegen heid gezien om het ijzer te smeden nu het heet was: hij heeft de Afrikanen in het gehele land aangeraden het persoons bewijs te verbranden. Hier en daar is dat gebeurd. Loethoeli had de Afrikanen aangespoord maandag j.l. als een rouw dag voor de slachtoffers van Vereeni- ging te houden. Veel Afrikanen hebben gehoor gegeven aan deze oproep en zijn niet op hun werk verschenen. Ongere geldheden waren hiervan wederom het gevolg. De terughoudendheid van de politie heeft ditmaal het aantal slachtof fers beperkt gehouden. Veelal kwam het tot gevechten tussen stakende en werk willige Afrikanen. Dat de regering het hoofd in de schoot zal leggen, blijkt wel uit de indiening van een wetsvoorstel, dat de regering machtigen zal, het Afrikaanse Nationale Congres en het veel radicalere Pan-Afri- kaanse congres te verbieden. De staatslieden beginnen een grote acti viteit te ontplooien. Chroestsjow is in Frankrijk aan het reizen, Adenauer is na langstelling vragen, omdat zij de eerste zijn van een reeks, die haar hoogtepunt in de parlementsverkiezingen van het volgend jaar zal vinden. De socialisten hebben flinke winst geboekt, zij stegen van 32,1 pet. vier jaren geleden tot 38,4 pet. De Chr.-sociale Unie zakte van 34,9 op 33,2 pet. De Nationalistische Beierse Partij viel van 7 op 2 pet. De rechts radicale groepen kregen geen voet aan de grond, hetgeen zeer verheugend is. De teleurstelling in Bonn over de gang van zaken is moeilijk te verbergen, vooral met het oog op de parlementsver kiezingen, die misschien voor het eerst de kans op een socialistische regering zullen openen. Verkiezingen in Argentinië hebben ver lies voor de radicalen van president Frondizi opgeleverd, al hebben zij de meerderheid in de Kamer niet verloren. Dit verlies is voor een groot gedeelte te verklaren uit het feit, dat de regering onder invloed van Alsogaray, de minis ter van economische zaken, de tering naar de nering zet, hetgeen vooral in de schijnwelvaart gevoeld wordt. In Italië heeft de Chr.-democraat Tam- broni een regering gevormd: het is een homogeen Cnr.-democratisch kabinet ge worden, doordat een coalitie, die ook maar enigszins op een meerderheid kon bogen, niet te vormen was. Vervroegde verkiezingen zouden niet verbazen. Nog eerder dan men had verwacht, vliegt Chroestsjow vandaag terug naar de Sov jet. In verband met zijn wens laag over de Afsluitdijk te vliegen zal deze heden middag tussen 4 en 6 uur voor alle ver keer worden afgesloten. Chroestsjow die ditmaal in een klein vliegtuig reist heeft n.l. de mogelijkheid geopperd de Afsluit dijk te gebruiken als startbaan. Zijn vliegtuig zal trachten juist aan kant van het monument te dalen. Te voet zullen de autoriteiten zich dan naar Kornwerderzand begeven, waar de for tificaties in ogenschouw zullen worden genomen. Daar burgemeester Oosterhoff afwezig is, zal het gezelschap aan de grens van de gemeente worden toegespro- ken door de heer D. Deinum, die met behulp van een tolk een Russisch gedicht heeft gemaakt, dat hij zal declameren. Het kabinet-De Quay is er in geslaagd zijn eerste grote werkstuk de 20% huurverhoging vóór april in het staatsblad te brengen. Doch het gebeurde op het nippertje, zéér tot ongenoegen van de Eerste Kamer, die zich beklaagde, dat zij in zulk een tijdnood was gebracht. Maar de rechts-liberale meerderheid der senatoren vond daarin toch geen aanleiding om het regeringsvoorstel af te wijzen. De welvaartsverruiming der werknemers behalve door socialisten en communisten over het algemeen voldoende bevonden om tot huurverhoging over te gaan. Kamer duidelijk maakte, dat de regering een verwerping van haar voorstellen tot verhoging van de personele- en grondbe lasting niet voor haar verantwoordelijk heid kon nemen. En dat uitstel der par lementaire behandeling in dit standpunt zo goed als zeker geen wijziging zou brengen. Prof. Romme waarschuwde het kabinet- De Quay toen in niet mis te verstane bewoordingr moeilijkhedi ook de weg klaring”, welke door het laatste kabinet- Drees nog al eens betreden, zou opgaan. Op de partijraad der KVP herhaalde hij die waarschuwing. Toch weken de rege ringspartijen voor het dreigement van minister Zijlstra. Hun misnoegen bleek echter uit de steun, welke zij verleenden aan een tweetal amendementen van zijn socialistische voorganger, thans Kamer lid, Hofstra, waardoor o.m. de verwachte meeropbrengst van de per ting met niet minder aan werd teruggebracht. zijn bezoek aan Amerika in Japan aange komen, De Gaulle gaat volgende week naar Engeland en Macmillan is zaterdag onverwachts naar Washington vertrokken om met Eisenhower te spreken over het jongste Russische voorstel om te komen tot een overeenkomst, waarbij de kern proeven verboden worden. Dat Macmil lan, overigens op verzoek van Eisenho wer, naar Amerika is gekomen, wijst er wel op, dat de standpunten zo ver uiteen liggen, dat mondeling overleg het beste was. De Amerikaanse achterdocht in de Rus sische voorstellen, die kleine atoomexplo sies onder de grond buiten het verbod zouden laten maar uitsluitend door een vrijwillige onthouding, wordt niet zo sterk door Engeland gedeeld. Maar voor dat maandag de besprekingen tussen beide staatslieden begonnen, was er al een zekere kentering in het Amerikaanse standpunt waar te nemen. Het gaat er in feite nu voor Amerika om, in welke vorm de vrijwillige onthouding, die niet te controleren is. kan worden gegoten. Amerika wil het niet in verdragsvorm hebben, dat zou een slecht voorbeeld zijn, maar als eenzijdige belofte van de deelnemende landen, als gentleman’s agreement zou het vermoedelijk wel te aanvaarden zijn. Op de ontwapeningsconferentie, heeft het Westen een uitgebreid plan voor controle ingediend, dat bij de Russen voorlopig niet in goede aarde is geval len. Rusland wil in de eerste plaats over ontwapening praten, daarna over con trole, terwijl de controle voor het Westen het kader is, waar de ontwapening in passen moet. De reis van Chroestsjow in Frankrijk heeft nog niet veel opwindends opgele verd. De Russische premier, die zich graag te buiten gaat aan dolle uitvallen, houdt zich zeer rustig. Het kan de na werking van de griep zijn. Tot nu toe heeft hij bij zijn toespraken maar één thema naar voren gebracht: het voor Frankrijk gevaarlijke opleven van het Duitse militarisme. Rusland behoeft hier niet bang voor te zijn, maar Frankrijk wel, daarop hamert hij steeds weer om de Fransen de hechte band met Bonn tegen te maken. Als remedie biedt hij ”n Russisch-Frans bondgenoodschap aan. Moeilijkheden zijn er niet geweest, be halve in Dijon, waar het Vaticaan de burgemeester, de 84-jarige kanunnik Kir, verboden had Chroestsjow te ontvangen. Voor alle zekerheid heeft men Kir op de dag van het bezoek aan Dijon maar naar buiten gestuurd. De ontvangst van Chroestsjow is vrij hartelijk, maar het is niet zuiver vast te stellen, hoeveel com munisten van heinde en verre met auto bussen aangevoerd worden om als claque te fungeren. In Beieren zijn gemeenteraadsverkiezin gen gehouden ,die vooral daarom de be- ;en, dat er onvermijdelijke ten zouden ontstaan als het van de „onaanvaardbaarver- Oudega W 1. Dit treffen is voor Oudega W. zeer belangrijk, daar alleen een zege hen nog het kampioenschap kan bren gen. Er zit voor de bezoekers wel een kans in. Aangezien zondag vanwege de Interland wedstrijd Nederland-Bulgarije de compe. titie in de K.N.V.B. stil staat, komen al leen de F.V.B.ers in het veld en aange zien ook in deze afdelingen de compe titie op haar laatste benen loopt, is er zondag weinig meer te beleven. Van de 3 wedstrijden die vastgesteld zijn tippen we: R.E.S. 3Renado 2 CA.B. 3—Langweer 2 R.E.S. 2B—W.Z.S. 2B 16 16 16 16 16 16 16 16 16 A.s. zaterdag wordt op het R.E.S.terrein nog gespeeld de wedstrijd Bolswardia 2- De zaterdagmiddagcompetitie werd vori ge week afgesloten met de nog 2 res terende wedstrijden Woudsend-H.J.S.C. en Workum 2-Balk. De kampioenen hadden het in Woudsend heus niet gemakkelijk, 5 minuten voor tijd was de stand nog steeds 1-1, doch toen beging één der achterspelers van de thuisclub een overtreding in het be ruchte gebied, waardoor de bezoekers via een penalty de volle buit nog binnen konden halen. Balk finishte zowaar met een 4-2 zege in Workum, doch van betekenis was dit niet meer, daar de degradatie een week tevoren reeds een feit was geworden voor de Gaasterlanders. De definitieve eindstand van de 1ste klas Friese Bond der zaterdagmiddagcompe titie ziet er nu als volgt uit: 15 8 8 4 6 6 5 4 3 De gebeurtenissen in Zuid-Afrika, waar vorige week maandag onge veer zeventig negers het leven verloren hebben in een botsing met de politie in Vereeniging, vijftig kilometer ten Zuiden van Johannes burg, hebben een felle reactie in de gehele wereld verwekt. De verte genwoordigers van 29 Afrikaanse en Aziatische landen in de Ver. Naties hebben onmiddellijk bijeen roeping van de veiligheidsraad gevraagd, die dinsdag ook bijeen is gekomen. Hierover volgende week meer. De Engelse premier Sir Harold Macmillan en de Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower lopen hier over het grasveld van het Witte Huis in Washington naar de helikopter, welke hen naar Camp David zou vervoeren. De heren zouden hier gaan confereren over het Russische voorstel tot het stopzetten van atoombomproeven. Openbare uitvoering der Rederijkerska mer „Eendracht zij onze leus” op zondag a.s. in concenrtzaal De Doele. Opvoering van „Mottige Janus”. Entree 25 cent. Per gehuwd paar 40 cent. Benoemd tot rechter bij de rechtbank te Winschoten Mr. H. Kuipers, griffier bij het Kantongerecht alhier. Mevrouw Y. Plantinga-Keizer, Stoom- bootkade, vraagt een net meisje. Liefst niet beneden 12 jaar. Van dag tot dag nadert de komeet Halley de aarde meer en meer. Zou de komeet de aarde raken, dan zullen zeeën de grootste vastelanden overspoe len. De zonneschijf zal haar licht en glans verliezen. Het nederploffen van brandende delen in de oceanen zal zoveel waterdamp ontwikkelen, dat alle leven daardoor zal worden uitgedoofd. Velen wachten de komende dagen met span ning af. Meer dan 9000 prachtige stammen in de sparren, en dennenwouden op de Nije- mirdumerheide zijn geveld en naar Duits land gevoerd om daar dienst te doen als mijnstutten. Naar deskundigen beweren is de ontblote bosbodem zeer geschikt voor weidegrond. ACHTTIEN DODEN BIJ BRAND IN GLASGOW Bij een grote brand in het havengebied van Glasgow zijn naar alle waarschijn lijkheid achttien brandweerlieden om het leven gekomen doordat zij zijn bedolven onder instortende muren. Deze telefoto toont de brandweer in actie in een baaierd van rook en vlammen. Tussen Kornwerderzand en de kop zal het vliegtuig weer opstijgen om dan in de richting van Kopenhagen te verdwij nen. De aankomst van de Russische pre mier voor dit bezoek is gesteld op 4.30 uur. Na 4 uur komt niemand meer over de Dijk. Voor degenen die voor 4 uur Kornwerderzand hebben bereikt is een tribune gebouwd. Gedacht wordt aan een demonstratie van kikvorsmannen. Een Makkumer schone zal Chroestsjow een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd wandbord overhandigen. Uit de aard der zaak bestaat er voor dit korte intermezzo van Chroestsjows reis grote belangstelling. O.a. zal de Neder landse en de Amerikaanse televisie opna men maken. De uitzending vindt nog he denavond in het journaal plaats. mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1