DE NOODKLOK WORDT WEER GELUID Voor Leeuwarder „sleutelkoning” gaan alle deuren open (maar niet helemaal vanzelf) Vakmanschap en vernuft in dienst van door slordigheid en pech achtervolgde mens H i I Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hink en Janke In memoriam A. H. van de Ven - s Rijks Hogere Zuivelschool in gevaar? Zilveren filmpjes DINSDAG 5 APRIL I960 No. 27 56e JAARGANG Bel- een aan de Tj. de J Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ ïelef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) SIL IT WEB WEZE MEI DE RYKS SUVELSKOALLE In dwaes kin it hiel wol sa nou en dan by de rjochte ein ha. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In jonge Grinzer emigrant Biseach syn takomst nofter, It langstme loek nei de oare kant, Nei it doarp, nei dümny’s dochter Dy skreau hy elke wike trou En yn syn Ijochte dreamen Soe hy it teare wurdtsje frou Gauris flüstersêft neame. Nei stiller stilte hinnegliden Jit stiller dan syn wêzen wie Is hy forstige üt 'e tiid, en liet harren efter dy't him neist bistien Nou leit er kald en stiif biferzen de eagen sletten yn ’e dea In wünd’re glim leit oer syn wêzen as skóge’r bliid it moarntiidsrea Om sa to stjerren yn it leauwen fan ’t bliid oanskögjen fan ’e dei Is treast foar harr’n dy’t efter bliuwe nimt de fülste smert fan ’t skieden wei. Johs. COUPERUS Doe kaem in dei fan drove drok Yn’t doarp waerd in brief üntfongen Hink troffen troch in üngelok De sterk sportive jonge Lei forlamme yn it hospitael Wylst hy der koartsich slomme Tinzen nei it bertedoarp dwael’ Libbe ien winsk Janke komme It famke bliek fuortdaliks ré Ik sil de papieren helje Lykwols sa’n kostbre reis, oer sé Koe dümny net bitelje De doarpsiju tekenen op in list Trijetüzen kaem binnen En sünder dat de sike it wist Siet nést him syn freondinne. noed Der wurdt hiel folie oer leafde praet’ En wit hoe faek blykt it surrogaet Jildsucht hat it hert bilêzen Oft der noch echte leafde is? Dit pearke leart üs, sünder mis. Ja, it skynt dochs wier to wêzen. PYT. Hoe frjemd en slim to bigripen it ek wêze mei, wy hawwe earnstige redenen om oan to nimmen, dat fannijs in greate oanfal dien wurde sil op it bistean fan de forneamde en krapoan sechtich jier bi- steande Rykssuvelskoalle to Boalsert. Sa’t it skynt, sil nou in nij wapen yn de striid om dizze skoalle brükt wurde, dat oan dizze tiid ta, net neamd wurden is, om in oanlieding to finen de skoalle nei in oar plak oer to bringen. Wy achtsje it üs plicht de oandacht fan allegearre, dy’t de Rykssuvelskoalle to Boalsert in goed hert tadrage, yn e kunde to bringen mei in- kelde feiten, dy’t harren leare sille, dat foar de safolleste kear efter de skermen in trageedzje tarieden wurdt. Efter de skermen! Hwant de Rykssuvel skoalle, hoef olie de stêd Boalsert en har ynstellingen, der ek foar dien hawwe, is in Rykssaek. Dat haldt yn, dat it bistjür fan it Ryk üt- giet en it Ryk dus bislist oer it hoe en het. Wol is nei de léste striid in Kom- misje fan Taforsjoch ynsteld, dy’t foar de bilangen fan de skoalle weitsje moat, mar dizze kommisje hat allinnich in ried- jaende stim en de regearing kin al of net mei har adfys rekken balde. Nou skynt it sa to wêzen, dat de Ryks suvelskoalle de léste jierren lytse klassen hat. Foar in diel kin dat lizze oan de si- tuaesje fan de ald-learlingen. As dizze it frege niveau. Cy’t de talen en oare by- Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen In dit nummer steekt onze Martinytoerschrijver de vinger waar schuwend omhoog. Deskundig en goed geïnformeerd als hij is vooral op het terrein van de Rijks Hogere Zuivelschool, waarvan hij de ontwikkeling van zéér nabij kent en voor de belangen waarvan hij steeds heeft gewaakt is het onze medewerker niet ontgaan, dat er momenteel weer getornd zal worden, misschien al reeds getornd wordt aan ’t voortbestaan zoal niet van de Rijks Hogere Zuivelschool als zodanig, dan toch aan de vestiging van deze school te Bolsward. nei hingje lit en faer. KAPEL VERROLD IN ZWITSERLAND De aan wijlen Koningin Astrid van gië gewijde kapel te Luzern in Zwitser land, welke is gebouü>d op de plaats, waar de Koningin in 1935 met haar auto dodelijk is verongelukt, is dezer dagen verrold en aan de overzijde van de weg neergezet teneinde het lawaai van het steeds drukker wordende verkeer enigs zins te ontwijken. De foto toont de 140 ton wegende kapel onderweg op stalen rollen. yn it algemien maetskiplik net in to béste karrière meitsje, as hia to lang wachtsje moatte om in kear direkteur to wurden, as de posysje fan de assistint- direkteuren net oerhaldt, dan giet de aerdichheit fan de oplieding der foar in diel óf. Nou moat it Ryk biswier hawwe tsjin de hege kosten, dy’t de oplieding foar it lytse tal studinten meibringt. Sa’t er sein wurdt, hat de Rekkenkeamer bi swier makke tsjin dizze kosten en ek it Ministery fan Finansies moat hjir oer fallen wêze. Dêrneist is, yn de kampagne fan de foarige strideraesje, it Ryk komd mei de ynstelling fan in twadde Suvel- skoalle yn Den Bosch, dy’t in diel fan it wurkterrein, binammen de Sudlike stu dinten, oernomd hat. Dit makket ek, dat der minder studinten nei Boalsert geane. Oft der jit mear faktoren binne fan ynterne aerd, dy’t hjir in rol yn spylje, wolle wy op it momint büten bi- skóging litte, mar üt de beide dingen, dy’t wy hjirboppe neamden, is de oan lieding al foun om de saek op ’en nij yn oerweging to nimmen. De nije direkteur fan it Lanbou-ünder- wiis, Is. van Keulen, is in man, dy’t oan de reorganisaesje fan dit ünderwiis syn hiele wurkkrêft jowt. Hy hat al in prach- tich stik wurk dien mei de modernisear- ring fan it Leger Lan- en Tünbou-ünder- wiis en hy is ek drok dwaende mei it Middelber en Heger ünderwiis. It is al gemien bikend, dat dizze hege bistjürder net binaud is om bisteande dingen to for- oarjen en it liket der op, dat de lju, dy’t altyd al efter de Rykssuvelskoalle to Boalsert oansitten hawwe, hjir gebrük fan meitsje wolle om har doel to birik- ken. Hja witte, dat de hear van Keulen yn it Suden tige oanstiet op in kombi- naesje fan de Hegere Lanbouskoalle yn Roermond mei de Hegere Suvelskoalle yn Den Bosch en it liket harren dus ta, dat it nou de tiid wol ris wêze koe om, via de heat van Keulen, de kans to weagjen om ek hjirre soks üt to brieden. Wy hawwe goede reden om oan to nimmen, dat de hear van Keulen it ear der wol dus driget der reël ge- die bestaat uit twee broers, namelijk B. Faber, die alle mogelijke sleutels maakt en F. Faber, die met het geduld van een inbreker alle mogelijke sloten opent. Het is eigenlijk een merkwaardige zaak met de sleutels en sloten; vroeger, in de grijze oudheid kampte men met het vraagstuk van het afsluiten van het ver worven bezit, nu maar al te vaak met de problemen van de sloten, waarachter men z’n bezit verborgen heeft. Er zijn tijden geweest, dat men z’n be zittingen verborg in een gat in de grond, waarop een steen werd gelegd, in holen of in uitgeholde boomstammen. En, hoewel er voor het begin van de jaartelling houten sloten zijn geweest, met sleutels, zo groot, dat men ze over Sa slingere tusken hoop en Soe dei oan dei forglide De dokters joegen hast gjin moed Hink bliuwt neist invalide It famke wraksele tige swier Liet fêstbisluten witte Ik kin him fanóf myn sechtsjend’ jier Ik sil him noait forlitte Er zijn in Friesland enkele figuren, die zonder veel moeite bij u en ons binnen kunnen stappen op ieder tijdstip dat zij wensen, of de deuren op slot zijn of niet. Zij zouden een juweel van een inbrekers- praktijk kunnen opbouwen, maar zij wil len niet en stellen hun vakmanschap en vernuft in dienst van door pech en slor digheid achtervolgde lieden, die voor de eigen huisdeur (of welke andere deur ook) staan, zonder die te kunnen openen bij gebrek aan sleutels. Het zijn de „sleutelkoningen”, voor wie vrijwel geen enkel slot problemen heeft. Tot het in deze tijd dikwijls onmisbare gilde van hen, wier devies is: „Geen slot zo kapot of er is een foefje op”, behoort de Leeuwarder firma W. Faber, waarvan men de van ring droeg, zijn en sleutels uit Reeds was het ons bij geruchte bekend, zoals het velen, die hun oor te luisteren hebben gelegd bij geruchte bekend zal zijn geweest, dat er voor de zoveelste maal iets met de Rijks Hogere Zuivel school, althans de vestiging hiervan in Bolsward, gaande was. Ons conformerend aan het aloude gezeg de, dat men geen slapende honden wak ker moet maken, lieten we de geruchten voor wat ze waren, al gaven ze ons na tuurlijk reden tot grote bezorgdheid. Thans is echter het ogenblik aangebro ken, dat er niet meer gezwegen mag wor den en de noodklok moet worden geluid. Het is noch onze taak, noch onze bedoe ling in dit artikel het klemmende betoog van onze Martinytoerschrijver te parafra seren. Wij willen er slechts de aandacht voor vragen. Het artikel spreekt voor zich zelf. Waakzaamheid zij geboden. Bolsward mag en kan zijn Zuivelschool niet missen. Dat het aantal leerlingen de laatste jaren terugliep is allerminst de schuld van de Bolswardse gemeenschap, dat de afgestu deerde zuivelstudenten niet altijd direct die betrekking kregen, waarop zij hadden gehoopt en gewacht evenmin. Nimmer zal men dit Bolsward in de schoenen kunnen schuiven. Dat het on derwijs te Bolsward momenteel (te) duur is, houdt met de eerste omstandigheid direct verband. Het is al weer niet de schuld van Bolsward. Het is hopelijk bo vendien een tijdelijk verschijnsel. Op elke actie komt nu eenmaal reactie. Met een luttel aantal jaren kan de toestand zich gewijzigd hebben. Het is op zijn zachtst gezegd unfair als bepaalde lieden of bepaalde instanties de huidige omstandigheden aangrijpen om te trachten Bolsward de school te ont futselen. Bolsward heeft hoewel het van de aanvang af een Rijksschool was de Zuivelschool niet alleen een goed hart toegedragen, maar ook met de daad be wezen zich als plaats van vestiging een goede gastvrouwe te betonen. Ér is een traditie geschapen. Bolsward is bovendien met zijn tijd mee gegaan. Het „klimaat”, om dit modewoord maar eens te gebruiken, is voor de school thans ontzaglijk veel beter dan voorheen. Voorheen van middelbaar onderwijs ont stoken, werd de stad hoe langer hoe meer onderwijscentrum. Ook op dit facet wijst de Martinytoerschrijver. Bolsward kan „zijn” Zuivelschool niet missen. Om enkele gezinnen aan een kostganger te helpen? Om enkele leraren als bewoners van de oude veste te herbergen? 2e week april 1935. R.K. Landbouwschool Bolsward (toegan kelijk voor leerlingen van alle gezind ten). Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 15 april. Deze moeten de zeven klassen der lagere school volledig heb ben doorlopen. Aanmelding bij onder staande heren: Johs. Hoekstra, Bolsward. Johs. Galama, Tjerkwerd. J. E. Zonder land, Scharnegoutum. K. Miedema, Heeg. Ass. Brandsma, Heidenschap. B. J. Dijkstra, Wonser weren. Te Nijland is een afdeling opgericht van de Chr. Fr. Kaatsbond. De vereniging telt 16 leden. De naam is „Lyts Bigjin”. Openbare vergadering van de N.S.B. te Winsum. De opkomst was goed, zodat de voorzitter tot zijn vreugde constateer de dat de N.S.B. te Winsum wel ingang vond. In de N.S.B. aldus spreker leeft wat in alle harten leeft, nl. bescherming zoeken voor onze nationale zelfstandig heid. Met een „Hou zee!” besloot spre ker zijn rede. De Nederlandse regering wil op de staatsdienst 70 miljoen gulden bezuini gen w.o. 20 miljoen op onderwijs o.a. door concentratie van scholen. Opening van de rund-, kalfs- en varkens- slagerij van T. Huitema, hoek Kerkstraat t.o. de Hendrik Nannes Stichting te Bols ward. Oan de oare kant is it nou net sa, dat de positieve kanten fan de Rykssuvel skoalle lytser wurden binne, krekt oars- om. Yn 1947 koene de tsjinstanners sizze, dat Boalsert gjin leararen hie op lindersloten, die bij zes stiften al een verscheidenheid van een bijna ontelbaar aantal combinaties bieden. In de wereld van paracentrische sleutel- gatvormen, van draaiklavier, dubbelbaard en enkelbaard, van sluitnok en sleutel- borst, liggen er voor de Fabers niet veel geheimen. De Fabers zijn zoons van een smid, die zich al „verlustigde” in het openen van sloten voor vergeetachtigen. Sleutels maken was vanouds ook smids- werk. Enfin, daaruit is het „sleutelko- ningschap” van de zoons Faber voortge komen. Bij nacht en ontij worden ze uit bed ge beld door lieden, die hun huis binnen willen, maar geen sleutel hebben, door mensen, die niet in hun auto kunnen, omdat ze de sleutel in het contact lieten zitten en het portier automatisch in het slot is gevallen, door mensen, die op reis zijn en hun koffer niet open kunnen krijgen. „Laatst, zei ons de heer B. Faber”, laatst was er iemand, die zijn auto uit de Noordoostpolder had laten slepen omdat hij er niet in kon. Die heeft er meteen vijf reservesleutels bij laten maken”. Soms moeten de Fabers onder politiege- leide ergens een deur openen, soms ook worden ze door kantoren opgebeld, om dat men de brandkast niet open kan krij gen. Rijen sleutels hangen er bij de sleutel koningen aan de muur, mooie en lelijke, grote en kleine, bewerkte en lopermodel- len. Er is geen „nee” te koop en als er geen bijpassende sleutel is,levert een mo derne machine als het moet in twee mi nuten een reservesleutel. De verscheiden heid van sleutels en sloten maakt het vak van de sleutelkoning moeilijk, maar boeiend tegelijk. Sommige sloten houden de Fabers toch uren bezig en het is duidelijk, dat en gelengeduld, handigheid en vakmanschap hier onmisbare eigenschappen zijn. Want, op ieder slot past een sleutel, maar niet ieder slot kan met een loper ge opend worden, zoals sommigen nog me nen. De sleutelkoning kan er alles van vertellen, maar hij doet het niet iedereen, want hij heeft ook een ver trouwenspositie. „Stel je voor, zegt hij, dat je een sleu tel maakt voor iemand, maar dat die sleutel alleen op andermans deur past.” En hij zet een onbewerkte sleutel in de machine fakken ünderwize koene. Dat wie doe in wichtich argumint foar har. Mar sünt dy tiid is der yn Boalsert in H.B.S. komt, boppedat in opliedingsskoalle foar hüshaldleararessen op middelber niveau en in bloeijend Lyceum yn Snits. Dy wiene der doe net. Hoefolle gebrük de Rykssuvelskoalle fan it leararekorps fan dizze skoallen makket, wit ik net, mar dat leit net oan dit korps. De ófstannen binne yn dy tiid al wer aerdich lytser wurden en ik wit üt de earste han, dat de Hegere Lanbouskoalle yn Ljouwert syn leararen aerdich fierder weihelje moat foar bipaelde fakken. Op it twadde plak is de outillaezje fan de skoalle sünt 1947 gans forbettere. Foar safier ik wit, is troch de gemeente Boalsert oan alle easken fan it Ryk fol- dien en dêrneist hawwe it Weeshüs en it gasthüs” alle jierren inkelde tüzenen bi- skikber steld om oan to foljen, hwat der fierder üntbrekke mocht. Én al wer üt de earste han wit ik, dat dit jild (4500 goune yn it jier) ta de léste sint ek troch de skoalle brükt is. As de direksje fan de skoalle op mate rieel terrein winsken hat, hoecht hja it mar to sizzen, hwant der mei it net oan lizze. Us boargemaster, dy’t sit hat yn de kommisje fan Tafoarsjoch soe de earste wêze om dêryn forbettering to bringen, mar oan’t distiid ta hat der nimmen west, dy’t hjir ek mar om frege hat. Lykwols, it mist üs net, dat it wer wêze sil. It tariedende wurk, der’t wy yn 1947 ek safolle bliken fan sjoen hawwe, is al yn folie gong. It binne deselde praetsjes en deselde wurden wer, dy’t sünder bi- wiis en büten de publisiteit, har wei fine nei it buro fan de hear van Keulen en hwertroch dizze yn de oertsjüging brocht wurde moat, dat alles op him wachtet om de forlossende died to dwaen. Dêrom wolle wy jitteris mei alle earnst en klam dêr op wize, dat de Rykssuvel skoalle to Boalsert op ’en nij yn great gefaer is, to gefaerliker om’t it him óf- spilet efter de skermen en it giet oer in skoalle, der’t allinnich it Ryk de bislis- sing nimt. Wy wolle alle freonen fan dizze iennich- ste Rykssuvelskoalle oantrünje om de eagen goed iepen to halden en wach to wêzen foar de trêdde oanfal op dit in- stitüt, dat sa lang en sa düdlik mei de stêd is forgroeid en syn taek ek op in treflike wize yn al dizze jierren waer- nomd hat. z’n schouder droeg, zijn er vandaag de dag in Acher-Indië nog plaatsen, waar zeer rijken hun kostbaarheden bewaren achter een vijver met afschuwelijk grote, op een mager rantsoen gehouden kroko dillen. Tussen die twee mogelijkheden, ligt een wereld vol andere methoden of beter: een ontelbaar aantal sloten waarmee men op iedere gewenste wijze zonder enorme sleutels of krokodillen z’n bezittingen kan afsluiten voor derden. Houten sloten met ijzeren of bronzen sleutels waren er al bij de oude Egypte- naren, bij de Grieken en de Romeinen. En bij de opgravingen in Pompeie zijn er talrijke bewijzen gevonden van het feit, dat er omstreeks de jaartelling al geheel metalen sloten en sleutels waren. De ontwikkeling van het slot is boeiende historie. Immers, de sloten, sleutels bij wijze reeds lang vergeten. De fraai bewerkte sloten later eeuwen, waarin het slotenmaken niet alleen een vak, maar ook een kunst was, zijn eigenlijk alleen nog maar te zien in musea en aan enkele oude ge bouwen. Wijlen notaris Nanne Ottema heeft destijds voor het Princessehof te Leeuwarden een kleine, maar waardevolle collectie bijeengebracht. Wij leven nu in de tijd van ingewikkel de sleutelsloten, combinatie-, cijfer-, en lettersloten, van tijdsloten en automaten. Wij leven in tijden, waarin er naast slo ten, die er ogenschijnlijk degelijk en vei lig uitzien, maar het beveiligingsmecha- nisme missen, ook sloten zijn, die een goede afweer bieden tegen kwaadwilli gen. Het kan voorkomen, dat twee bu ren met dezelfde sleutel bij elkaar in huis kunnen komen, maar steeds meer ziin ook de woningen uiteerust met cy- Omdat het gebouw er nu eenmaal staat? Och dat zijn maar bijkomstigheden, hoe wel niet van belang ontbloot. Bolsward en dit is veel belangrijker kan zijn Rijks Hogere Zuivelschool niet missen, omdat dit afbreuk zou doen aan de stan ding van de stad, die zich sinds jaar en dag roem en naam en faam verwierf als Zuivelstad. Bolsward, als warm kloppend hart van de greidhoek van Friesland, Bolsward als eerste Friese stad, die men vanuit Holland via de Afsluitdijk bereikt, Bols ward, sterk geworteld in de Fries agra rische traditie, tegelijk echter met de vensters wijd open op een Europa, dat al worstelend groeit naar de eenheid, is in vele opzichten de aangewezen plaats voor een zuivelopleiding. Bolsward kan zijn Rijks Hogere Zuivel school niet missen omdat hiermede de historie en de traditie geweld zou worden aangedaan. Bolsward is met de school vergroeid, de school met Bolsward. De school, hoewel een Rijksinstelling, is door de gemeenschap Bolsward als een eigen kind gekoesterd. En de school heeft het zich laten welgevallen. Er is vanuit de Bolswardse gemeenschap met offerbereidheid veel aan deze school ten koste gelegd. De school en dat is wellicht het allerbelangrijkste is mo reel aan Bolsward gebonden. Geen enkel doorslaggevend motief kan er gevonden worden de school van Bols ward los te weken. Het zou snijden in het eigen vlees zijn als er ook maar iemand te Bolsward zou gevonden worden, die zich liet verleiden aan een eventuele verplaatsing mee te werken. Moet het onderwijs worden hervormd? Ook dat kan te Bolsward zelf geschie den. Juist de laatste jaren heeft Bols ward bewezen zich snel en daadkrachtig te kunnen aanpassen als het onderwijs problemen betreft en de voorzieningen, die daarvoor getroffen moeten worden. Daarom de noodklok geluid. De RHZS mag niet verloren gaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1