Qabe Sk us hjoed p p to sizzen wil H roar Zuster Minnema te Westhem vraagt n jeep TWINTIG JAREN GELEDEN De Duitse overval op de tiende mei ly STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Reeds bij de allereerste krijgsverrichting schonden de Duitsers het oorlogsrecht ft, rte 1 l.l 11 |||S ;..x sp B y Illi ■B -i 56e JAARGANG No. 28 VRIJDAG 8 APRIL I960 Hwaf hat In slop karakter is gjin karakter. te 9. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Bolswards Nieuwshlai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie paarden f 100. Geconfijte Peren per pond 40 cent. C. Galama. „La Diosa” evenaard en Met deze geruststellende gedachte is Ne derland het jaar 1940 ingegaan. Vrolijk is de jaarwisseling gevierd. De kranten wijdden meer aandacht aan de ijstoestand op de grote rivieren dan aan het oorlogs nieuws. Trouwens, wat viel er te beleven aan het Westelijk front? In sterke stellin gen lagen de vijanden tegenover elkaar. te er en zamen in een klein ziekenhuis in het zui den van de provincie Sind. Het was een aardig ziekenhuisje en het liep goed. Het was echter niet van de zusters, hoewel ze het al 7 jaar gebruikten. Het was in bruikleen afgestaan omdat er toen geen verpleegsters waren. Hard is er gewerkt en er is werkelijk iets van gemaakt. Zowel de missiestatle als het ziekenhuis bleken gezonde ba by’s te zijn waar groei in zat. Dat vonden ook de eigenaren en daarom stuurden ze na 7 jaren maar een brief, dat ze het in het vervolg zelf weer wil den gebruiken. Het bericht kwam zo ongelegen moge lijk. De zusters waren net in vakantie- stemming, want hun 5-jarig contract met de missie was om en ze waren hun verlofreis aan het voorbereiden. Niet lang konden ze met de handen in het haar gaan ziten, daar was geen tijd voor. Dus vakantieplannen op zij en aan de slag. Verhuizen. Van alle kanten kwam hulp opdagen. Elke missiestatie en elk ziekenhuis wat maar kon hielp mee. Vervoermiddelen moesten gezocht worden, opslagplaats voor de meubelen en een nieuw huis om in te wonen. Maar ook in Pakistan is er gebrek aan woningen. Gezien de zusters aan verlof toe waren werd er besloten om, nadat alles opge borgen stond, eerst maar te gaan en dan met een nieuw contract en nieuwe moed opnieuw te beginnen. Zoals de zaken nu staan, hebben de zusters 2 kamers en een flinke warande. Alles van leem op getrokken. Daar kunnen 2 verpleegsters en 4 hulpen met een minimum aan eisen wel in wonen, maar daar kan men on mogelijk nog een ziekenhuis in gaan houden, zelfs geen kliniek. Dit gebouw tje staat in een kleine plaats in Sind aan de rand van de desert, en heet Kun- ri. Een missiestatie is al aanwezig en zelfs een bijmissie een dagreis verderop. Dat is dan ook de reden waarom deze plaats gekozen werd. Voor dit primitieve ziekenhuisje nu vraagt Zuster Minnema hulp. We laten haar zelf aan het woord: Als u ons niet helpt, kunnen we waar schijnlijk ons ziekenhuisje nooit bouwen, zelfs niet van leem en modder. Want ook een lemen ziekenhuis heeft een geraam te van hout nodig en houten deuren en kozijnen. Verschillende instanties zijn bereid om ons te helpen met medicijnen en instru menten. Zelfs de kisten, waarin alles verstuurd wordt, zijn welkom. We ma ken er kasten van. Maar je kunt nu een maal die dingen niet in de open lucht bewaren. Rondom zijn muren nodig en er op een dak. Ramen en deuren met goede sloten, omdat je anders ’s morgens misschien het ziekenhuis leeg vindt. Dan is er nog het probleem van de ver voermiddelen. Niet minder dringend dan het vorige. Hoe dichter men bij de desert komt hoe moeilijker het vervoer. Dan is men overgeleverd aan langzame vervoer middelen. Of men moet zwaar betalen om een jeep te huren. In het eerste ge val is men de gehele dag onderweg voor een patiënt en in het tweede geval heeft men geld nodig. of. een eigen jeep! Dan zouden we eventueel de pa tiënt mee naar het ziekenhuis kunnen nemen als dat nodig is. Zoveel meer mensen zouden we kunnen helpen. U ziet dus wel dat onze nood niet denk beeldig is. Het is werkelijk hoog nodig. Ik zou U daarom willen vragen: Doet u wat u kunt, omdat wij dan straks weer zullen doen wat we kunnen voor onze zieke medemensen in Pakistan.” Op verzoek van Zuster Minnema delen we mee, dat giften kunnen worden ge stort op Giro 852399 ten name van de Coöp. Boerenleenbank Blauwhuis. 2e week april 1910. Op de paardemarkt te Oudeschoot wer den hoge prijzen gemaakt. Er waren veel Duitse kooplieden op de markt. Noterin gen Luxe paarden f 175 f 250, werk- Vreemde ontmoeting met de vijand. De aanval op ons land was zorgvuldig en Deutsch gründlich” voorbereid. Net jes stonden de troepen voor onze Oost grens opgesteld. In de buurt van Osna- brück stonden de pantserwagens. Zij vormden de stootkracht van het aanval lende leger. Het was de bedoeling, dat deze pantserafdeling zo vlug mogelijk tot in het hart van de vesting Holland zou doordringen. Een beletsel voor een snelle opmars waren de drassige inunda- tie-gebieden. Daarom werd bepaald, dat de gemotoriseerde kolonne zich door Noord-Brabant een weg zou banen. Dan 85 van de bewoners van Oost- en W.- Pakistan zijn Mohammedaan. De ove rige 15 zijn o.a. Hindoes, Budhisten, Christenen en Parsees (volgelingen van Zoroaster) De katholieken bereiken iy2 Gedeel telijk zijn dit katholieken, afkomstig uit Goa of uit India, gedeeltelijk plaatselij ke bekeerlingen veelal uit de paria’s van het Hinduïme. Al deze dingen wist u misschien al, maar weet U ook dat al jaren voor de laat- te wereldoorlog de Paters Franciscanen van Nederland er in de Missie werkten en wel in Sind en Bluchistan, met als hoofdstad Karachi? Twee jaar geleden werd het Aartsbisdom van Karachi verdeeld in 2 bisdommen en wel in het Aartsbisdom Karachi, het zelfde dus, maar veel kleiner en een nieuw bisdom met Hijderabad als Bis schopszetel. Het nieuwe bisdom heeft geen enkele bron van inkomsten zoals in oudere ge bieden soms het geval is. En er is zoveel te doen. Een paar scholen en een paar kosteloze internaten zijn er al. Ook ver schillende ziekenhuizen en klinieken zijn er. In 4 van de ziekenhuizen werken leken verpleegsters, waaronder ook Zuster Minnema, afkomstig van Westhem, die momenteel „thuis” is. De zusters proberen hard om het hoofd boven water te houden, maar dat valt niet mee. Ook hebben ze in een van de ziekenhuizen een maatschappelijk werk ster, die prachtig werk doet bijna zonder middelen. Tot voor een maand of zes zaten Zr. Hilckman en Zr. Minnema te- Vrijdag 10 mei 1940. De dag is nog maar enkele uren oud. In de schemering van de morgen steekt de overspanning van de spoorbrug bij Gennep wazig af tegen de nog grijze lucht. Het donkere water van de Maas stroomt traag onder de brug door. Over een poosje zal het licht zijn. In het Oosten wordt de witte vlek aan de hemel steeds groter. „Wat zal de dag brengen Deze vraag houdt de Nederlandse soldaten bij de brug voortdurend bezig. Sinds dinsdag zijn ze in staat van alarm. Deze toestand van hoogste paraatheid is voor de soldaten niet nieuw. Het is al een paar keer eerder voorge komen. Oudere mensen hebben verteld, dat ook in de oorlog van T4-T8 regelmatig alarm werd geslagen. Ze hebben zo’n toestand daarom nooit zo ernstig ingezien. Het vervelendste was nog, dat tijdens alarm aan verlof niet viel te denken. Maar verder ’t zou allemaal nog wel meevallen. RESTAURATIE KONINKLIJK PALEIS OP DE DAM TE AMSTERDAM Het Koninklijk Paleis op de Dam Amsterdam zal inwendig gerestaureerd worden. In hoofdzaak wordt hiermede beoogd het Paleis in een betere staat van onderhoud te brengen. Met de werkzaam heden is naar schatting een bedrag van lt/2 miljoen gulden gemoeid. Op de foto: de troonzaal, waar een groot aantal kostbare, schilderijen een plaatsje hebben gevonden voor zolang de ver bouwing duurt. doorgebroken. Zij trachten door omtrek- kende bewegingen de zich nog verdedi gende afdelingen door omsingeling te li quideren. Bij de Nederlanders is het contact tussen commandanten en troepen verbroken. In een landhuis, vlak bij het hotel „De Grebbeberg” is de commando post van het eerste bataljon van het acht ste R.I. gevestigd .Een majoor, drie ka piteins en een achttal soldaten vormen de gehele bezetting. Zij weten, dat de toestand ernstig is, dat de vijand tot ver naar achteren is doorgedrongen. Nie mand denkt echter aan terugtrekken. En als, toch nog onverwachts, het landhuis van drie kanten wordt aangevallen, denkt niemand aan overgave. Met alle beschik bare wapens wordt de vijand van het lijf gehouden. Een lichte mitrailleur raakt onklaar. De serre van het huis moet wor den ontruimd. Reeds zün er gesneuvel den. Dan trekt de kleine, dappere groep zich terug in de achterkamer en op zol der. Zuinigheid met de munitie is gebo den. Dit geldt echter niet voor de aanval lers, die zelfs mortieren tegen de geïso leerde commandopost inzetten. Toch houdt men stand. Het goed gerich te vuur doet aanvaller na aanvaller neer storten. Maar ook de mannen in het landhuis lijden verliezen. Een kapitein wordt gewond, op de bovenverdieping vallen soldaten neer. Langzaam maar met angstige zekerheid raakt de munitie op. Tenslotte is het pistool het enige wapen waarmee kan worden geschoten. Even is er een stilte. De stilte voor het einde. De laatste kogel is verschoten. De bevel voerende majoor dankt met enkele woor. den de overgebleven soldaten voor hun moed. Een der aanwezigen deelt de laat ste verkreukelde sigaretten rond. Dan klinkt buiten een fuitsignaal, er volgt ■een ontploffing, de laatste stormaanval Slechts een paar weten, gewond, te ontsnappen. De majoor vindt de dood. behoefde slechts één enkele rivier te wor den gepasseerd en daarna zou het recht op de Moerdijkbruggen afgaan. Een eventuele bondgenoot zou dan tegelijk geen kans meer hebben om de Hollan ders achter hun waterlinie te hulp te ko men. Het was nu zaak om ergens over de Maas een brug onbeschadigd in han den te krijgen. Dus vóór dat de Neder landse soldaten de springladingen zou den hebben ontstoken. Dat zou geen ge makkelijk taak zijn. Het was dan ook niemand minder dan admiraal Canaris, het hoofd van de Abwehr”, die zich persoonlijk bezig hield met het opstellen en uitwerken van een plan. In het Reichswald, midden tussen de bossen, ver van de bewoonde wereld, kwam in april 1940 een aantal mensen bij elkaar, militairen en burgers. Zij woonden in barakken. Nooit kwamen zij uit het kamp. Niemand kwam te weten wat zij daar in de eenzaamheid uitvoer den De bezetting van de spoorbrug bij Gen nep heeft net opdracht gekregen om de lonten van de springlading ouderwets systeem te ontsteken, als de wachten de soldaten uit Oostelijke richting iets zien aankomen. Echter heel iets anders, dan wat zij verwacht hebben. Geen sluipende of toestormende solda ten, geen gevechtswagens, geen vliegtui gen, maar een klein groepje mannen komt naar de brug toe. Als het groepje dichterbij is gekomen, ontdekken ze tot hun grote opluchting de zo vertrouwde uniformen van de Ma rechaussee. Verder bemerken ze tot hun verbazing, dat de Marechaussee’s krijgs gevangenen bij zich hebben. Dit is het eerste contact met de vijand. Zij blijven echter waakzaam en houden het geweer in aanslag. Het groepje blijft staan. De Marechaussee’s melden zich. Ze vertellen met een paar woorden, dat ze een Duitse patrouille hebben overmeesterd. De Ne derlandse soldaten laten het groepje naar achteren brengen, over de brug. Ze ope nen het zware versperringshek. Dan gaat in het wachthuisje de telefoon. Een kor poraal neemt de haak van het toestel op geen antwoord Hij wil weer naar buiten gaan, maar één der mare chaussee’s houdt een pistool op hem ge richt. Ook een krijgsgevangene heeft een wapen in de hand. De korporaal schiet nog, dan voelt hij een klap in zijn nek en is bewusteloos. Vanuit de verte nadert een trein, een verdedigingswerken waren te zwak om een bombardement te doorstaan. Dit gaf de soldaten een gevoel van minderwaar digheid en onzekerheid. Daar stond te genover, dat de zeer goed getrainde te genstander over zeer modern materiaal beschikte en ruim gebruik kon maken van een superieure luchtmacht. De agres sieve piloten konden dan ook met succes de aanvallende grondtroepen ondersteu nen. Maar niet overal was dit succes ver zekerd. Op de 12e mei proberen Duitse vliegers tevergeefs de beton-kazematten op de afsluitdijk te vernietigen. De Ne derlandse verdedigers denken aan de zwakke stellingen bij Wons, waar ze pas zijn uitgebombardeerd. Daarbij vergele ken zijn de zware fortificaties van Korn- werderzand, waar ze nu in stelling zijn, zo veilig als Abrahams schoot. Zelfs de zwaarste aanvallen worden doorstaan. De nacht daarop versterkt een peloton lucht. doel-mitrailleurs de defensie. Daarom probeert de Duitser het maar eens met artillerie. Het resultaat van deze beschie ting is echter gelijk aan dat van de vlieg, tuigaanvallen nihil. Het moreel van de Nederlanders stijgt met de tijd. Hier voelen de soldaten zich niet langer de minderwaardigen. Hier is moderne be wapening een doeltreffende bescherming. Het is dan ook geen wonder, dat een vijandelijke stormaanval bloedig wordt afgeslagen. Het toestormende regiment wordt gedecimeerd. De vijand geeft het niet op. Nogmaals wordt artillerie inge zet. Maar ook de verdediging wordt steeds sterker. De kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau” mengt zich in de strijd. Het schip ligt in de Vliestroom en moet dus van veraf schieten. Maar het vanuit de voorposten gecorrigeerde vuur ligt zo goed, dat de Duitse kanon nen tot zwijgen worden gebracht. Het is de Duitser dan ook niet gelukt de af sluitdijk te veroveren. De algehele capitu latie maakt een eind aan de gevechten. Met verbeten woede hijst de bezetting de witte vlag. Duidelijker dan waar ook is hier aangetoond, dat, wanneer de midde len er zijn, de Nederlandse soldaten het werk zullen doen. Hier werd de zo vechtlustige vijand een halt toegeroepen. De middelen zij waren zo schaars. Pakistan bestaat uit twee delen, Oost en West-Pakistan. Tussen Oost- en West. Pakistan ligt een spoorwegverbinding plm. 1600 km over Hindustanis gebied. Over zee kunnen de twee delen elkaar bereiken via de Arabische Zee en de Golf van Bengalen, wat evenwel een grote om weg betekent. West-Pakistan is 480.000 km.2 groot en Oost-Pakistan 82.000 km.2 Tezamen wo nen er zo’n 80 miljoen mensen. Dat is 7 maal zoveel als in Nederland. Hiervan woont meer dan de helft in Oost-Pakis tan en dit land behoort daardoor tot een der dichtst bevolkte gebieden van de we reld met een gemiddelde van 1000 per km.2 West-Pakistan bestaat uit 4 provincies, n.l. W.Penjaab, N.W. Frontier, Sind en Baluchistan en een paar kleine staten die gedeeltelijk zelfbestuur hebben onder Pakistaans toezicht. Oost-Pakistan heeft 2 provincies, n.l. Sylhet en East-Bengal. In West-Pakistan spreekt men Urdu en in Oost-Pakistan Bengalim met Engels in de steden, in de handel en in de ge rechtsgebouwen. Dit zijn de Hoofdtalen. Daarnaast heeft elke provincie nog zijn eigen taal en verschillende dialecten. Het is een waar Babel. Tegenwoordig wil men niet meer van provincies spreken, maar van een ge heel. Het verschil tussen deze bevol kingsgroepen is echter te groot en daar- bij komen al de verplaatste personen, die van verschillende provincies van Hin dustan komen. Eén ding is er wat ze met elkaar gemeen i hebben en dat is de godsdienst. en „Annie” zijn onge- kosten slechts 2 cent. Pro beert ze zelf maar. Sigarenmagazijn Su matra, J. Rosier Lzn., Polstraat. Enkele veehouders hebben reeds het melkvee in het land bij gebrek aan stal- voeder. In Sneek waren 11.000 kievitseieren op de markt. De prijs bedroeg nog 17 a 18 cent per stuk. In Workum zijn valse dubbeltjes in om loop. Zeer nauwkeurig nagemaakt, m;..ir uit lood vervaardigd. Geef ons de middelen „Geef ons de middelen en wij zullen het werk doen Deze woorden van de grote oorlogsleider Churchill golden ook voor onze soldaten. Deze middelen ech ter ontbraken geheel. De bewapening was onvoldoende en verouderd en de vreemde trein, geen Hollandse. Lang zaam stoomt een Duitse pantsertrein op naar de brug. Inmiddels is het groepje „krijgsgevangenen” al slaags geraakt met de soldaten, die verder op de brug staan. Door het geopende versperringshek rijdt de trein, volgepropt met soldaten, die meteen aan het gevecht deelnemen. Spoe dig is de spoorbrug in handen van de vijand onbeschadigd. Nog diezelfde dag rollen de voertuigen van de pantser divisie, over de brug, Noord-Brabant binnen, richting Moerdijk. Schending van het oorlogsrecht. Zo gelukte het de vijand om die ene brug bij Gennep te overmeesteren. Hier mee werd het plan van Canaris met suc ces bekroond. De bewoners van het ge heimzinnige kamp in het Reichswald hadden hun werk goed gedaan. En hoe kon het ook anders. Speciaal voor dit werk, het overvallen van bruggen, wer den ze opgeleid. De Duitse soldaten zou den voor krijgsgevangenen spelen, onder hun kleren moesten ze extra wapens dra gen. En de burgers van het kamp, Ne derlanders, die zich vrijwillig voor dit werk opgaven, zouden voor Marechaus see’s spelen. Aanvankelijk werd getracht de vereiste Nederlandse uniformen Duits land binnen te smokkelentoen dit mis lukte, werden de kledingstukken zelf ge maakt. De pseudo Marechaussee’s moes ten het vertrouwen van de bezetting win nen. Dat hiermee het oorlogsrecht werd geschonden was voor de Duitse legerlei ding geen bezwaar. Trouwens, niet al leen bij Gennep zou de vijand zich van unfaire middelen bedienen. Zo werd de Maasbrug bij Buggenum „bezocht” door als spoorwegarbeiders verklede stoottroe pen. De Nederlandse bezetting heeft hier de brug nog tijdig kunnen opblazen. Te Roermond mislukte een overval, waarbij de vijandelijke soldaten gehuld gingen in uniformen van de Nederlandse militaire politie. Ook op andere plaatsen kwamen Duitsers, verkleed als Nederlandse solda ten, over de grens. Dank zij de waakzaamheid der Neder landse grenstroepen waren hun successen echter gering. Het optreden van deze groepen en van de parachutisten veroor zaakte echter wel de nodige verwarring onder de Nederlandse gelederen. Van deze verwarring heeft de aanvaller tij dens de oorlogsdagen ruim gebruik ge maakt Vaak wordt er beweerd, dat bij de mo derne oorlogsvoering het persoonlijk ele ment niet in het geding komt. Of, een voudiger gezegd, dat door het gebruik van hedendaagse vernietigingsmiddelen alleen dat leger zal winnen, dat het beste is uitgerust en het sterkst is bewapend. „Tegenwoordig schieten ze op een on zichtbare vijand”, is dan het gezegde. Daar is veel van waar, maar telkens is in de tweede wereldoorlog bewezen, dat moed, beleid en trouw, om deze drie overbekende woorden weer eens te ge bruiken, vaak van invloed zijn geweest op het verloop van de veldslag. Dit was ook het geval tijdens de 5 meidagen van het jaar 1940. Van 10 tot 15 mei, die vreemde dagen, waaraan de oudere lezers met gemengde gevoelens zullen terug denken. Met gemengde gevoelens, om dat alles toen tegenliep, alles verraden scheen en onze nationale trots een ge voelige klap kreeg. Een wanhopige strijd, een verloren oorlog. Toch zijn' er in die dagen Nederlandse successen, geboekt en kan aan Nederlandse soldaten, die toen vochten, lof worden toegezwaaid.* Getrouw tot in den dood. De strijd op de Grebbeberg is in volle gang. Reeds zijn de Duitsers hier en daar Bij de lokasies in Zuid-Afrika wordt door eenheden van het leger gepatrouilleerd. Op de foto: In lokasie Nijano moeten arbeiders zich aan een onderzoek laten onderwerpen. jaarwisseling :n meer aanda p de grote rivieren dan - het Westelijk front? In sterke stellin- Geen der partijen scheen echter lust hebben tot énige actie. Even was schrik. Dat was toen Denemarken Noorwegen onder de voet werden gelo pen. Zou toch Maar Hitler be loofde nogmaals het Nederlandse grond gebied te zullen eerbiedigen. Nu echter, op deze tiende mei, woelt on rust in de harten van de soldaten daar op die brug bij Gennep. Want vreemde geluiden zijn tot hen doorgedrongen, ontploffingen; het laten springen van verscheidene kleinere bruggen in de om geving. Scherp turen de mannen in de richting van Duitsland, want van die kant moet de vijand komen. Dan zal ook deze brug de lucht in gaan. Maar wan neer komt de vijand? En hoe zal hij er uit zien?

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1