De aanslag op het leven van President dr Verwoerd De mens is als gras I Verdeeldheid in liberale gelederen over Kabinet? Slit sa IWRI roar van De Kamer en de grote droogte i I lif Franse regering kampt met ontevredenheid van de boeren BS '5 I 1 üs hjoed p p to sizzen 4 B A IA t 3- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 4-5 Gouden filmpjes 3 ^3 BOB w. Burgemeester van Harlingen met ziekteverlof .4 i V 3 Is 3. r Jw: 5óeJAARGANG VRIJDAG 15 APRIL I960 No. 30 heeft lang geduurd voor deze Westduit- Fluor T. r.- - '-V Ss. krampkoliek gestorven. de overwinning behaald op senator Hum.p de Tweede Kamer, vóórdat zij met Paas- Tandartsen Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Starfighters. Nu kan intussen niet ontkent worden, dat met name de Eerste Kamer soms wel Mi „Dan ga je weer groeien. zegt Theo, terwijl hij zijn beer door de kamer keilt „Ja, dan ga je weer groeien,” zegt moe der glimlachend. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 - Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Franse regering kampt ook nog met de grote ontevredenheid van de boeren, die de koppeling van de landbouwprijzen aan de in dex van de prijzen voor industriële artikelen blijven eisen, maar aan de andere kant weinig openstaan voor maatregelen om de verouder de werkmethoden in vele streken te moderniseren. Gevaar voor Frankrijks regering dreigt er niet bepaald, nu de macht van het parlement zeer ge ring is geworden. Zaterdag is een aanslag gepleegd op het leven van dr. Verwoerd, de minister-president van Zuid-Afrika, die bekend staat als de meest felle voorstander van de zogenaamde apartheidspolitiek, die nu al enkele weken door het verzet van de negers tegen de per soonsbewijzen Zuid-Afrika in het middelpunt van de belangstelling heeft gebracht. Verwoerd is bij de aanslag zwaar gewond, doch er schijnt geen gevaar voor zijn leven te bestaan. het moeilijk blijkt, Algerijnse Moham medanen bereid te vinden zich kandi daat te stellen voor de verkiezingen, die eind mei voor de kantonraden gehouden zullen worden. Dat duidt toch nog wel op een grote invloed van de rebellen. Anders is dat voor de Italiaanse rege ring, die, nauwelijks gevormd, al te lij den had van de ontslagaanvrage van een aantal ministers, omdat het niet moge lijk bleek zelfs maar een minimale meer derheid in het parlement te verkrijgen zonder de hulp van de neo-fascisten. Het zakenkabinet van Tambroni, is inmid- onver- deze order een- s:% getogen op een middag achter in maart. „Kijk dan mams, hier. Hij wijst met zijn kleine vingertje, bukt zich, aait liefdevol over het tere groen. En als moeder er. kind thuis komen, gaat het gesprek over niets anders. Terwijl zij de tafel dekt en heen en weer rent tussen keuken en kamer, luisteren ook de oude re kinderen. „Het was eerst helemaal verdord, niet waar Theo? Het leek wel dood. Je zou zeggen: dat kan nooit weer groeien, daar zit helemaal geen leven meer in. En toch komt het te voorschijn. Niemand heeft het gezaaid, niemand heeft het verzorgd. Het komt zo maar uit de koude, donkere grond naar het licht. Weet je, en zo gaat het met de mensen ook. Moeder zet een stapel borden neer en verdwijnt naar de keuken. „Wat betekent dat nou, mams, bij de mensen ook?” vraagt de 11-jrige Mari anne, als zij terugkomt. „Mensen zijn toch geen gras?” „Dat betekent, dat er ook voor de men sen altijd weer een nieuw begin is,” ant woordt moeder. „Zo donker kan het niet zijn in je leven, zoveel verdriet kun je niet hebben gehad of een rnder hebben gedaan, of altijd komt, vroeg of laat, de de beste friese merrie genoemd zon weer doorbreken. Bolswards Nieuwsblad Ergens, op drie-hoog in het hart van de grote stad woont een gelukkig gezin, man, vrouw en vijf kinderen. Een nauwe, smalle, donkere straat. Het lijkt wel of de huizen de hoofden naar elkaar toe gebogen hebben om elkaar wat in te fluisteren. Een kille, straat. Misschien e.en uurtje per dag schijnt de zon op het plaveisel; weldra klimt ze weer naar boven tot aan de dakgoot van vier-hoog, om weer over de daken te verdwijnen. Toch een gelukkig gezin. Theo, het jongste kind, is vier. Hij gaat naar de kleuterschool. Moeder moet met af en toe een werkhuisje het gezinsbud get kloppend maken. Theo is een gevoe lig kind, een kleine dromer. Elke dag in het voorjaar, als hij van het schooltje wordt gehaald, loopt hij naar de stenen van de straat te schijnen Gore stenen. Uitgesleten stenen. Hoeveel voetstappen moeten over stenen gaan, voordat ze slijten Theo kijkt scherp. Want het is maart. En moeder heeft hem opgedragen goed uit te kijken naar de eerste grasspriet jes, die dan tussen de tenen door omhoog schieten. „Als je de eerste sprietjes ziet, moet je het moeder vertellen,” zegt ze. „Dan wordt moeder blij. „Kijk, mam, het begint!” roept hij op- <r'< X De dader was een blanke, Davis Pratt, een rijke boer en eigenaar van een fa briek van suikerwerken. Over zijn mo tieven is nog weinig bekend. De Zuid- Afrikaanse politie en de pers schilderen hem af als een uit het lood geslagen fi guur, die al eens in een psychiatrische inrichting verpleegd is geweest. Maar dat neemt niet weg, dat Pratt zijn on evenwichtigheid juist op dit ogenblik met een aanslag op een gehate premier heeft getoond. Dat wijst toch op grote span ningen, die van het politieke in het per soonlijke vlak overlopen, dat wijst er op, dat Pratt in zijn nevenwichtigheid tot de daad is gekomen, die bij minder on- evenwichtigen alleen maar tot afkeer en oppositie geleid zouden hebben. Oppositie tegen Verwoerds felle door- drijverij bestaat. Nu de regering na de eerste aarzelingen tegenover de negers, die tot uiting kwamen in het besluit, dat de politie de persoonsbewijzen niet meer zou controleren, heeft overwonnen en met forse hand de contröle weer heeft ingesteld en bovendien op vrij grote schaal tot arrestaties is overgegaan on der de liberaal denkende blanken, is het niet zonder zin te wijzen op tegen standen, die Verwoerd heeft opgeroepen vooral bij de industriëlen en zakenlieden, die van Verwoerds politiek een isolering van de wereld vrezen, die wellicht ver scherpt zou kunnen worden door de in stelling van een boycot van Zuid-Afri- kaanse goederen door het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. De industriëlen, maar dat zijn voor bijna negentig procent Engels-sprekenden, hebben Verwoerd vorige week al ver zocht zijn politiek tegenover de negers te wijzigen en hen door loonsverhoging en voortdurend overleg met hun leiders te paaien. Maar, zoals de minister van Bantoe-onderwijs op de dag van de aan slag nog zeide, men is van oordeel, dat de ene concessie de andere zal uitlokken en dat dat de ondergang van Zuid-Afrika zal betekenen. Het is in Zuid-Afrika verder rustig ge- van de Westduitse regering. Een aantal Amerikaanse staten houdt zogenaamde voorverkiezingen waarbij de burgers mogen vaststellen wie zij als kandidaat voor de presidentsverkiezin gen in november opgestelde wensen te zien. Bij de in Wisconsin gehouden verkiezing heeft de jonge democraat John Kennedy I (lo ovorwinnin o* hohaald rxr» canatAr Uiirn I phrey. Hij is nog niet zeker van de kan didatuur, want Wisconsin heeft een spe ciaal tintje. Een derde van de bevolking is n.l. katholiek en ook Kennedy is ka tholiek. Daarmee is voor het eerst sinds 1928 de geloofskwestie weer in de Ame rikaanse politiek gebracht. Kennedy is er in geslaagd een vrij groot aantal re publikeinen van het katholieke geloof op een katholieke kandidaat te laten stem men, maar de partijbazen zijn er nog nieet van overtuigd, dat zijn geloof in protestantse kringen geen kiezers zal af schrikken. De volgende voorverkiezing zal hierover wellicht meer uitsluitsel kunnen geven. 3 e week april 1910 Wat het naderen van de planeet Halley tot de aarde betreft wordt de 18e mei als de totale datum genoemd. Vooral in Oostenrijk, Rusland en Zwitserland heerst angst voor het vergaan der wereld. Na de vakantie keerden heel wat kostschool- leerlingen niet terug. eens het gevoel heeft, dat zij door de re gering wordt miskend. Dit komt vooral tot uiting als zij wordt uitgenodigd, wetsontwerpen op zeer kor te termijn te behandelen. Toch was dit het niet alleen, wat dinsdag- Traepje it nót net plat om in klaproas to ploitsjen V.V.D.-congres over weging, dat hij waarschijnlijk nog meer I critiek zou hebben moeten oogsten als onze industrie er buiten was gelaten. '■7' 2 reces ging, minister Cals weten te be wegen af te zien van zijn voornemen om slechts een beperkt aantal studenten tot de studie voor tandarts toe te laten. Het gebrek aan plaatsingsmogelijkheden op de Universiteiten van Utrecht en Gro ningen was voor hem aanleiding geweest om dit getal per 1 mei a.s. aan een maxi mum te binden. Onder de indruk van het tekort aan tand artsen, deden de kamerleden eensgezind een beroep op hem van dit plan af te I stappen. Minister Cals bleek voor dit verzoek toegankelijk. Hij besloot de situatie nog eens aan te zien. De beide eerste jaren van de tand- arts-studie zijn namelijk theoretisch van aard. Daarvoor geldt het plaatsgebrek niet zo zeer. De moeilijkheden openbaren zich pas bij de daarop volgende praktische opleiding. De regering zal bleven, als men razzia’s en zuiveringen in negerwijkeii niet meetelt. Men kan van geluk spreken, dat de aanslag door een blanke en niet door een neger is uit gevoerd. Van overleg met de leiders van de negers wil men niet weten, anders dan in de Centraal Afrikaanse Federatie, bestaan de uit Niassaland, Zuid-Rhodesië en N.- Rhodesië, waar het vorig jaar na moei lijkheden dr. Banda, de leider van de ne gers, was gearresteerd door de Engelse gezagsdragers. Banda is nu vrijgelaten en is nu ir Engeland gearriveerd als gast van een commerciële televisiemaat schappij. Hij deelde mede, dat er in juni een con ferentie gehouden zal worden om een grondwet van Niassaland van de fede ratie zou eisen, die overheerst wordt door de sterke blanke bevolking van Z.- Rhodesië. De Engelsen verstaan de tekenen van de tijd beter dan de Zuid-Afrikanen, al moet worden toegegeven, dat de positie van de laatsten aanzienlijk moeilijker is, doordat zij een moederland missen, waar op zij kunnen terugvallen. In het Noorden van Afrika komt er nog steeds niet veel verandering in de Alge rijnse oorlog, die nu al van november 1954 af duurt. Wij hebben in deze kro niek al vele malen de gelegenheid ge had stil te staan bij deze kwestie, voor al sinds president De Gaulle aan de macht is, die in aannemelijk liberale koers leek te sturen. Dat staat nu niet meer zo als een paal boven water en men bereidt zich voor op een nog lang durige oorlog. Debré, de Franse minis ter-president, is deze week in Algerije geweest om de militaire situatie aan de Tunesische grens te onderzoeken in ver band met een verwacht voorjaarsoffen sief van de opstandelingen, die in Tu nesië beschikken over onaantastbaar ter rein. Er wordt van militaire zijde al weer gesproken over het recht van ver volging van de rebellen op Tunesisch ge bied, maar het is de vraag of de rege ring daar wel aan wil. De verhouding tot Bourguiba van Tunesië is nu wel niet zo goed te noemen, vooral niet nu deze weer gezegd heeft, dat de geallieerden aan de Fransen hun goede diensten maar moeten aanbieden, nu deze zelf geen ein de aan de strijd kunnen maken. Maar de tijd, dat een land als Frankrijk zelf standig zou kunnen ingrijpen in Tunesië is toch wel voorbij. Een ander probleem voor Debré is, dat middag j.l. tot uiting kwam bij de kor- zelige behandeling van het regerings- voorstel tot aankoop van 50 starfighters ten bedrage van 150 miljoen. Eigenlijk had de regering dit contract vóór 1 april j.l. moeten tekenen. De Eerste Kamer had echter geen kans gezien op zo korte termijn de Tweede Kamer besliste namelijk pas eind maart tot een conclusie te komen. Dit uitstel bleek voor de regering echter wel over komelijk. Haar aandacht ging veel meer uit naar de bezwaren, welke de liberale fractie leider mr. Riel tegen het voorstel van zijn geestverwant minister Visser in bracht. Hij betwijfelde namelijk of het verstandig is geweest bij deze vliegtuig- order de Nederlandse industrie in te schakelen. Zal deze zich daardoor niet tot inves teringen laten verleiden, welke antwoord blijken als aan c___ maal is voldaan Terwijl de Engelse boulevard-pers zich opwond, omdat de Euro pese koningshuizen op zo korte termijn niet in groten getale ver tegenwoordigd kunnen zijn bij het huwelijk van Prinses Margaret Rose en zich afvroeg of hierbij standsvooroordelen tegen een gewezen j Droogte Betrof dit debat de toekomstige water voorziening, de Tweede Kamer kwam ook nog te spreken over het gebrek as - water in de afgelopen zomer, namelijk bij de behandeling van het voorstel van minister Marijnen maximaal f 27,5 mil joen uit te trekken voor de circa 46.000 boerderijen, welke door die droogteperio- de zijn gedupeerd. Gedreven door critiek op de normen, welke het Landbouw Economisch Insti tuut heeft gehanteerd bij de raming van deze schade, verlangde de Tweede Kamer zekerheid, dat het bedrag niet op zijn hoogst, doch in zijn gehéél zal worden uitgekeerd. Tenslotte beloofde de minister, dat hij met het Landbouwschap in overleg zou treden over de wenselijkheid van een aanvullende schaderegeling voor gevallen waarin onbillijkheden dreigen. Toen gaf de Kamer toe. in de Tweede Kamer, gen. b.d. Couzy, kort tevoren niet juist de noodzaak on derstreept, dat de Nederlandse industrie deze opdracht zou moeten uitvoeren? In elk geval werd bij dit debat nogmaals het verschil in houding tussen de beide Kamerfracties der V.V.D. ten opzichte van het kabinet-De Quay duidelijk. Op :n *4.5 In Harlingen doen allerlei geruchten de ronde over de burgemeester van deze gemeente, de heer B. Nauta, aldus lezen wij in „Het Vrije Volk”. Naar dit blad van de procureur-gene raal te Leeuwarden verneemt is burge meester Nauta de vorige week te Gro ningen in de Herestraat met een kennis in een vechtpartij gewikkeld geraakt, waarbij hij een dergelijke klap heeft ge kregen, dat hij bewusteloos op straat bleef liggen. Hij is spoedig daarop weer bijgekomen en kon later naar zijn woonplaats te rugkeren. Burgemeester Nauta is thans voor enige weken met ziekteverlof ge zonden. Pasen is een begin. Het is tegelijk het symbool van alle beginnen. Wij mogen opnieuw proberen wat achter is te ver geten. Alle kleinheid, beperktheid en aard-gebondenheidal onze zwakheid, ontrouw en ergernis. „Want nu de Heer is opgestaan, nu vangt het nieuwe leven aan. Geweken is de ijzeren band van een barre winter, die ons zo lang omkneld hield. Het zonlicht heeft overwonnen. Dit jaar it grotere mate dan anders, erva ren wij het geluk van de lente. De lente, die is als een glimlach om een stroeve mond. Het gras bloeit ook in de straten van de grote stad. Hunkerend naar het eer ste zonlicht rekken de prille scheutjes naar omhoog. Dat aarzelende groen tus sen gore stenen is een symbool. Het sym bool van de komende vruchtbaarheid. Als wij goed naar dat gras zien, horen wij als het ware het ritselen van het vallende graan, het ruisen van de popu lieren, het zoemen van de bijen, die hun zoete vracht aan komen dragen. „Mijn genade is U genoeg,” zegt het Oude Boek. „Aanschouwt de leliën des velds. Wij hebben de neiging te piekeren, te prakkizeren en te rekenen. Het hoeft niet. God Zelf vindt het niet nodig. En als Hij het niet nodig vindt, hoeven wij het niet beter te weten. „De dag van morgen zal voor het zijne zorgen. Elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad.” De grasspriet groeit en zal eenmaal wuiven in de wind. De 4-jarige kleuter zal eens volwassen en man zijn, trouwen en kinderen krijgen. Dat zijn de seizoe nen der mensheid, dat is de kringloop van alle gebeuren. De geslachten volgen elkaar op, geven elkaar de vrucht van hun geest door. Die vruchten vormen de inventaris van de nieuwe generatie. Het is als een gi gantische estafetteloop, dwars door de eeuwen van de tijd, een wedstrijd, waar bij men de adem inhoudt. Van elk nieuw begin behoort de mens te groeien. Hij behoort toe te nemen in wijsheid, in inzicht, in mededogen en liefde. Van elke bewust beleefde en door leefde Pasen groeit de mens ook. De kleine Theo had wel gelijk met zijn „Dan ga je weer groeien.” Dat staat ook in het Oude Boek: „Het is de wijzen en verstandigen verborgen en aan de kinderen geopenbaard. DEZE MODERNE TIJD Paaseieren kleuren, het oude gebruik gaat nu ook al gemechaniseerd, al thans in Frankfort aan de Main, waar ’n grote staf mensen met mo derne machines miljoenen eieren van een vrolijk kleurtje voorzien. Alleen het verstoppen thuis, of in de tuin, zult u zelf nog moeten doen De liberale baron De Vos van Steenwijk bleek bevreesd, dat deze discussie bij het kiezersvolk de verkeerde indruk zou wekken, „dat de Kamerleden overal bij willen zijn”. Hij sloot zich aan bij de verwijzing van minister Toxopeus naar de bepaling van de grondwet, volgens welke de koning(in) en niet de wet gever het opperbestuur heeft over de buitenlandse betrekkingen. De socialistische oud-minister In ’t Veld antwoordde, dat het er om ging te de monstreren, dat in ons land het parle mentaire stelsel heerst. En hij verwees naar het bezoek, dat de Franse president De Gaulle onlangs aan het Engelse Lagerhuis heeft gebracht. „Buitenlandse staatshoofden, die hier op bezoek komen, plegen wel door allerlei gemeenteraden te worden ontvangen”, zo merkte hij op, „waarom staat de Staten- Generaal dan overal buiten”? Hwat bat Cjabe Sk De zuivelindustrie maakt ook in onze omgeving flinke vorderingen. Bij boel- goeden worden zelfs als koeien ver kocht met een controleboekje, hetgeen de prijs doet stijgen. De beroemde stamboekmerrie Sophie van de heer M. Hoekstra, Haskerdijken,, aan - dels afgetreden en men weet niet goed hoe men uit het slop moet geraken aan- I gezien er in de Chr.-democratische partij Minister Visser troostte zich met de een zo grote tegenstelling tussen links en rechts bestaat, dat er stemmen op- i gaan om de partijen te splitsen. Obedander is^ met verlof gegaan, et HaJ dejnil^ van^deVV-D. heeft lang geduurd voot deze Westduit- se minister de conclusie heeft getrokken uit de schuldigingen van nazistische ge zindheid in de Hitlertijd en van mede plichtigheid aan het uitroeien van Joden in Lemberg in de oorlog. Deze minister voor de vluchtelingen heeft in de nazis- J tische tijd herhaaldelijk gepleit voor de „germanisering” van Oost-Europees ge- het V.V.D.-congres, dat' het afgelopen bied. Hij werd een te zware belasting weekend werd gehouden, heeft mr. Van Riel echter gewaarschuwd hieraan niet al te grote betekenis te hechten. De Eerste Kamer kan zich nu eenmaal wat meer critiek veroorloven zonder dat dit tot onmiddelijke politieke gevolgen leidt, dan de Tweede Kamer, die immers nauwer bij de formatie van een kabinet wordt betrokken. nu proberen een nood voorziening te treffen. Vanuit de Kamer werd daarbij de aandacht gevestigd op Nijmegen en Rotterdam om tot spreiding van de opleiding te geraken. De bewindsman wees die mogelijkheid niet bij voorbaat af. Het toekomstig te kort aan tandartsen valt echter kennelijk niet gemakkelijk te raden. Fluor hoffotograaf meespelen, debatteerden de leden der Eerste Kamer De vraag is bijvoorbee]d wat de gevolgen over de wenselijkheid van de aanwezigheid van Kamerleden bij statie- zullen zijn van de voorgenomen toe voeging van fluor aan ons drinkwater. Minister Van Rooy heeft de Tweede Ka mer namelijk doen weten, dat proeven, welke met dit edelgas in Tiel en Culem- borg zijn genomen, hebben aangetoond, dat vermenging hiervan met het drink water gunstig zal zijn voor de toekomst van het gebit van de Nederlandse staats burger. Bij navraag blijkt, dat de moeders op de catastrofale dag de kinderen om zich heen willen hebben. bezoeken van buitenlandse staatshoofden. F 1 -W’ t l.i Li

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1