WITMARSUM KRIJGT NIEUWE DOOPSGEZ NDE KERK „Orgelcentrum” 1 Engeland staakt verdere ontwikkeling van de Blue Streak Qabe Skroar van hield te Bolsward geannimeerde orgeldag ■■ar Mattheus Passion Gouden filmpjes Piter Jelles üs hjoed p p to sizzen Bolsward .ooi1 n L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F Mill 56e JAARGANG No. 32 VRIJDAG 22 APRIL I960 2305 of 2335 KONINKLIJK GEZIN IN ZERMATT Hwat haf I960) (I860 st PYT (1637-1707) (1685-1750) 1907) zelf. OUDERS MET 6 KINDEREN OMGEKOMEN BIJ BRAND TE HOORN gelegd, de woning 20 april Deze raket heeft een vaste lanceerplaats en bij een grote aanval op Engeland is het duidelijk, dat geen enkele raket ooit het luchtruim zal kiezen. Men gaat de voorkeur geven aan raketten met mo biele lanceerplaatsen, waartoe men zich gaat wenden tot de Amerikaanse Sky- bolt, welke ook door bommenwerpers ge lanceerd kan worden. Maar volgens Ame. rikaanse deskundigen is ook dit geen antwoord, daar de bases van deze bom- Te koop stoel. Te Kimswerd is besloten tot het op richten van een elektrische centrale. De Engelsen hebben de consequen tie uit de moderne bewapening ge trokken. Zij staken de verdere ontwikkeling van de Blue Streak, de raket voor de middelgrote af stand, die al 65 miljoen pond heeft gekost en zeker nog 500 miljoen pond zou helbben gekost voor hij bedrijfsklaar zou zijn. Het is ech ter niet zozeer de kwestie van 't geld, maar van nut geweest, dat tot dit besluit heeft geleid. Dinsdag is Tsjoe En-lai, de Chi nese premier, in New-Delhi, de hoofdstad van India, aangekomen. Dit is zijn eerste persoonlijke con tact met Nehroe sinds de grens- moeilijkheden tussen beide lan den in de loop van het vorig jaar accuut werden. De op woensdag j.l. te Bolsward in „Ons Gebouw” gehouden orgeldag, uitgaande van de in 1958 opgerichte Stichting „Or- gelcentrum” is zeer geslaagd. Daar de heer J. H. Boersma, voorzitter van het district Noord van het Orgelcen. trum buiten de sprekers, ook enkele gas ten uit Australië welkom mocht heten, kreeg deze bijeenkomst zelfs nog een in ternationaal tintje. januari 1961 gereed zal zijn. In die maand zal herdacht worden dat 400 jaar geleden Menno Simons, één van de eer ste leiders, stierf, terwijl het dan 425 jaar geleden zal zijn dat hij zich bij de Doopsgezinden aansloot. Gezien de banden van Menno met Wit- marsum (hij is er in 1492 geboren en was er van 1531 tot 1536 pastoor) is deze maand als streefdatum aangehouden. Aangezien de nieuwe kerk zal verrijzen op het terrein van de huidige kerk en pastorie, zullen deze moeten worden af gebroken. In verband hiermee zal op 24 In de door Ds. A. J. Kret gehouden cau serie over „Orgelspel en Gemeentezang in de Christelijke Eredienst” werd uit eengezet dat tussen orgelpel en gemeen tezang geen enkele organische band be staat. In het westen vindt men hoofdzakelijk het orgel als muziekinstrument in de Christelijke Eredienst, doch dit is niet noodzakelijk. Men kan evengoed andere muziekinstrumenten gebruiken, wat wij in verschillende gevallen ook al kunnen waarnemen. Het Leger des Heils maakt bijvoorbeeld gaarne gebruik van het blaasorkest en ook in reformatorische kerken vinden andere muziekinstrumenten naast of zon der het orgel soms hun plaats. Deze verscheidenheid was reeds in de oudheid waar te nemen, daar toen reeds de lof aan de Here God door verschillen de instrumenten werd bezongen, aldus Ds. Kret. In de verschillende kerken onderling zijn evenwel veel verschilpunten aan te wij zen. In de Oosterse kerken en R.K. kerk stelt het gezang zich tot doel het woord gewijder te doen zijn. De reformatori sche kerken daarentegen leggen de na druk op het gezamenlijk uit- en beoefe nen van de zang, die niet enkel gedragen wordt door het Woord, doch ook door de toon. Een gezongen lied raakt de mens (althans dat is de bedoeling) dieper dan meente hoopt met haar nieuwe kerk ook deze bezoekers een waardiger ontvangst- gelegenheid te kunnen bieden. Gedurende de bouwtijd zullen de diensten der gemeente afwisselend worden gehou den in de Schuilkerk te Pingjum en in het gebouw van de Geref. kerk alhier, welke kerk door de kerkeraad met grote welwillendheid aan de Doopsgezinden is afgestaan voor het houden van de diens ten. gericht. De pastorie dateert van 1860, voordien woonde de predikant te Ping jum, waarmede Witmarsum al vele jaren tot één gemeente verenigd is. Aanvan kelijk behoorde ook Arum tot deze com binatie, maar Arum ging in de 19e eeuw te niet. De kerk die indertijd ruim f 14000 heeft gekost en op 16 december 1877 door Ds. P. Feenstra in gebruik is geno men met een preek over Handelingen 17 vers 22-25, werd in 1907 voorzien van een pijporgel, terwijl in 1938 een cate- chisatielokaal werd opgericht op initia tief van Ds. H. P. Tuiner. De pastorie werd de laaste jaren niet meer door een eigen predikant bewoond. Sinds de combinatie met Makkum sedert 1933, woonde de predikant beurtelings aldaar of te Witmarsum, doch sedert 1957 neemt de predikant van Bolsward (1510-156C) Got, Du ie L e, le aangeboden omslaande kinder- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartul (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie faiii de opdracht gegeven een regering te vormen. Nu ’t bewijs is geleverd, dat een Chr.- Dëmocratische regering, steunend op de stfemmen van de neo-fascisten, niet le venskrachtig is, schijnen de Italiaanse politici van de Chr.-Democratische Unie, althans, de linkervleugel er van, aan te sturen op wat men ,een opening naar links” noemt, namelijk de poging de so cialisten van Nenni, die zeer dicht bij de communisten staan, van deze bond genoot lós te weken en te betrekken bij tie meerderheid van de regering. Fanfani, I tiie vanouds een voorstander van deze i fregeringspolitiek is geweest, zal hiertoe contact zoeken met Nenni. Deze zal on getwijfeld zijn eisen stellen, want het is Nenni niet te doen om de Chr.-Democra ten te helpen, maar om zijn eigen positie te versterken. Wanneer hij daarbij de Chr.-Democraten tegen de communisten kan uitspelen, zal hij dat niet laten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) Gegis naar Chroestjows ware bedoeling Volgens sommige waarnemers is het de bedoeling van Chroestsjow, zoals dat bij zijn bezoek aan Frankrijk naar voren zou zijn gekomen, een crisis over Ber lijn te vermijden en niet meer zo te drei gen met een afzonderlijk vredesverdrag. Hij wil uiteraard wel de situatie in Ber lijn, waar de geallieerden in het Westen nog de macht hebben, veranderen. Zoals bekend, stelt hij een vrije, neutrale stad voor. Het Westen zou zich bereid tonen tot praktische regelingen van tijdelijke aard inzake Berlijn, maar uitgangspunt moet de handhaving van de huidige toestand zijn. Het mooiste zou natuurlijk een her eniging zijn, die het Berlijnse probleem met één klap zou oplossen, maar daar gelooft niemand in. Het is duidelijk, dat het Westen niet bereid is zijn rechten in Berlijn op te geven. Maar de uitleg van dat principe kan nog wel eens verschil lend zijn. Is de dreiging inzake Berlijn weggeno men, dan kan men eens stappen gaan overwegen, welke het begin van een ontwapening zouden kunnen betekenen. De tien landen, die in Genève over ont wapening aan het praten zijn, komen nog niet veel verder. Men neemt aan, dat zij eerst op instructies van de topconferen tie wachten. De tweede helft van de vorige week zijn te Washington de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland, Frankrijk, West- Duitsland en Canada bijeen geweest om de topconferentie met Chroestsjow, welke 16 mei begint, weer eens voor te bereiden. Men heeft eensgezind bereikt, hoewel men niet goed weet of deze eens gezindheid zal blijven bestaan als op de topconferentie bepaalde mogelijkheden of onmogelijkheden duidelijker aan het licht zullen komen. Om te beginnen redeneert men bij deze hoge politiek steeds met een hele grote onbekende, namelijk de doelstellingen van de Russische premier en ook in hoeverre hij bereid is gevaren voor zijn standpunt te accepteren. Een andere onbekende is, dat men niet weet hoe Chroestsjow de positie van het Westen taxeert, wat weer een factor is bij de waardering van zijn eigen standpunt. Men zal zich herinneren, dat China de traditionele grens in het gedeelte van de Himalaja, tussen India en Tibet (nu dus China) niet erkende. Bovendien is ver der naar het Westen in het Noorden van Kasjmir, een grote strook gebied, welke India als de zijne beschouwt, door Chi nese troepen bezet. Anderhalf jaar ge- Het is het plan, dat deze kerk vóór april des namiddags 2 uur de laatste dienst in de oude kerk worden gehouden. Aanvankelijk hebben de Doopsgezinden sedert het eind van de 16e eeuw (de ge meente stamt uit de tijd van Menno, maar moest aanvankelijk in het geheim bijeen komen) gekerkt in een dubbele verbouwde woning op het Vliet. In 1828 is dit gebouw, het z.g. Menno- huisje, verbouwd en van een koepeltje voorzien, maar de afgelegen ligging heeft de gemeente in 1877 doen besluiten de huidige kerk in het dorp te bouwen. Op de plaats van de oude kerk is toen het huidige Menno Simons-monument op- dirigent Ook het Frysk Orkest "speelde Reeds geruime tijd is er in de kring der Doopsgezinde gemeente Witmarsum-Pingjum gewerkt aan plannen om te komen tot de bouw van een nieuwe kerk, ter vervanging van de bestaande, welke voor het gebruik ongeschikt is geworden. Doordat Nederlandse Doopsgezinden in ruime mate steun hebben verleend de 37000 leden der Nederlandse Doopsgezinde gemeenten brachten in een collecte ruim f22.000,- voor dit doel bijeen), is het mogelijk om in deze zomer tot de bouw van een nieuwe kerk over te gaan. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De koninklijke familie is maandagmiddag aangekomen in Zermatt voor het doorbrengen van een korte wintersportvakantie Op de foto v.l.n.r. de directeur van het Hotel „Zermatter Hof”, de heer J. Stoepfer, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Irene, H.K.H. Prinses Margriet en H.M. Koningin Juliana menwerpers ook allemaal vernietigd kun nen worden. Men moet niet vergeten, dat bij een aanval uit het Oosten, Enge land een waarsehuwingsperiode van drie minuten heeft, terwijl het een kwartier kost om een bommenwerper de lucht in te krijgen. De uiterste consequentie van dit alles is, dat Engeland zijn afzonder lijke „afschrikklngsmiddel”, zijn kern bommen, zal gaan afschaffen en zal moeten gaan vertrouwen op het Ameri kaanse arsenaal. En dat in een tijd, dat Frankrijk zich tot het uiterste inspant om die bom en die bommenwerper te krijgen, die het land, naar De Gaulle meent, een grotere stem in het internationale kapittel zul len geven. Engeland heeft begrepen, dat middelgrote landen te klein zijn om al gehele vernietiging in het eerste stadium van een oorlog te ontgaan. een korte, felle brand in de woning Merensstraat 84 te Hoorn, zijn in de van leden maakte China zelfs bekend, dat het in dit gebied een militaire weg had aangelegd. Het beschouwt dit gebied als Chinees. Hierover heeft het niet willen praten voordat het het gebied hecht in handen had. Toen was echter het ogen blik voor Nehroe gekomen om niet te willen onderhandelen. Hij bezit namelijk niet de machtsmiddelen om de Chinezen te dwingen dit gebied te ontruimen. Sinds januari heeft Tsjoe En-lai aan gedrongen op onderhandelingen, in de overtuiging, dat met het vuistpand in Kasjmir er wel iets uit de bus zou kun nen komen. Nehroe bood weerstand, maar toch niet erg lang. De formule, dat er niet onderhandeld zal worden, al leen gesproken, doet niet veel ter zake. In diverse Indiase kringen is men bang, dat Nehroe ten slotte bereid zal zijn de aanwezigheid van de Chinezen in Noord- Kasjmir te erkennen in ruil voor een rust aan de rest van de grens. Het is mogelijk, dat dit de vorm zal aannemen van de instelling van gemengde commis sies, die de grenskwesties zullen bestu deren, zoals dat op veel kleinere schaal overigens gebeurt in de overeenkomsten, die China heeft gesloten met Nepal en Birma. Dat deze procedure helemaal geen opgeven van de Chinese eisen betekent) is duidelijk geworden uit de nieuwe eiseri van China op de Mount Everest, die opl Nepalees grondgebied ligt. China zou veel prijs stellen op een dergeijke over eenkomst omdat het zijn wat geschonden naam in Azië zou willen herstellen. An deren menen, dat het inderdaad begon nen is om gebied en wel de Zuidelijke hellingen van het Himalajagebergte, dat India zo’n goede bescherming biedt. In Italië heeft president Gronchi, na de Val van d~ regering Tambroni, aan Fan- Hy seach syn heil yn swart momint Yn revolüsje stoarmen Hy loek bakseil „ik ha my forsind” Lyk elk dy’t mei my doarme Dit barren sette him yn ’t skaed Foargoed fan it foetstik gliden Untanks dat, steatsman fan formaet Nimmen kin soks üntstride Taktyk miskien net altyd just Yn it oardiel faek iensidich Lykwols syn halding doelbiwust Easken, fül en ünbidich Makken him foar ’t sljochte publyk Ta liedsman en forlieder Weireek fan ear, ek haetlik slyk Waerd it lean fan wylde dieden Hwat men yn stilte docht, ropt soms it fierste In jonge Ljouwerter abbekaed Mei wilskrêft en talinten Bilanne op in nuver paed It gong him net om de sinten Mar om ’t arbeidersvolk, is rjocht Elk minske hat syn wearde Mar om ’t arbeidersvolk, it rjocht In strider dy’t nimmen kearde Visser P. te Zurich ving een zalm van 22 pond, visser A een zalm van 28 pond. Ze brachten resp. f 30,en f 35,op. B// nacht van vrijdag op zaterdag de bewoner, de 45-jarige fabrieksarbeider A. B. S1EMERSMA, zijn 33-jarrge vrouw en zes van zijn acht kinderen om gekomen. De twee andere kinderen uit het gezin, een jongen van twaalf en een meisje van zeven, zouden met vakantie in Amsterdam verblijven. De bovenste foto toont een interieur van de woning na de rampzalige brand. Foto onder, een buitenaanzicht van de uitgebrande woning met een groep nieuwsgierigen Woansdei mocht syn bertestoun fierd It soe klear ta utering komme As sjonger fan it Fryske liet Is it lüd noch net forstomme Seis hat hy yn de Risping leaud Fan it sied, yn herten siedde Nei hündert jier, syn narnme bliuwt Libben yn üs folks formidden (1822-1890) Improvisatie (je volledige dienst in de nu met haar i waar. Kerk en monument worden jaarlijks door Na het concert in de Martinikerk werd vele buitenlandse Doopsgezinden bezocht in „Ons Gebouw” een lezing gehouden j op een pelgrlmtocht hier heen. De ge- door Dr. Ir. W. H. C. Knap en Joop Schouten onder de titel: „Orgelpracht in Europa”. De grootste, oudste en ook de kleine or gels van Frankrijk, Zwitserland en Italië werden getoond op het witte doek. Bij de prachtige kleurendia’s werd de orgelklank via de bandrecorder naar vo ren gebracht, waarbij ook de typische klankkleur der verschillende registers kon worden beluisterd. Behalve van de orgels werden ook dia’s vertoond van de gebouwen waarin ze staan. Deze lezing was een prachtig slot van de geslaagde orgeldag, waar voor de bezoe kers veel te genieter en te leren viel. Het bezit van het prachtige orgel in de Martinikerk is waarschijnlijk de aanlei ding geweest, deze nationale orgeldag te Bolsward te doen plaats vinden. het gesproken woord dit alleen kan doen. De reformatorische eredienst is aan geen bepaalde stijl gebonden, doch maakt ge bruik van alle stijlperioden, die zich in de geschiedenis voordoen. Oude en nieu we koralen staan volkomen naast elkaar. We zingen liever gezangen dan psalmen, aldus Ds. Kret. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat de gezangen onder invloed van ons volkskarakter en in onze eigen tijd gemaakt zijn. Er bestaat echter geen enkel principieel bezwaar tegen de ver andering van de psalmen, wat woord keus, berijming en wijs betreft. Elk spel uit elke tijd mag een gelijke plaats hebben in de eredienst. Orgelspel en Gemeentezang zijn bij el kaar gezet en moeten elkaar ook kunnen verdragen, aldus besloot Ds. Kret zijn boeiend betoog. Aan de hand van kleurendia’s liet Ds. Kret hierna zien, hoe een mechanisch kerkorgel tot stand komt. Het getoonde orgel was dat van de Herv. kerk te Bergse Hoek, dat 2 klavieren en 18 stemmen telt. Aan de orgelbespeling door Joop Schou ten op het orgel van de Martinikerk ging nog een kort bezoek aan de Broerekerk vooraf. Het programma van deze orgelbespeling bestond uit: „Toccata en Fuga in F. gr. T.” van D. Buxtehude „Magnificat primi toni” van A. de Cabezón „Partite diverse sopra: O frommer Gott” van J. S. Bach „Ohoral No. III” van C. Franck om te besluiten met een „Resurrexit” van Joop Schouten (geb. drieën gecombineerde gemeenten 4e week april 1910 Ter gelegenheid van de le verjaardag van prinses Juliana publiceert een Ameri kaans kindertijdschrift een artikel „The little Princes Juliana. Hi*aan ontlenen we: Er bestaat geen gevaar, dat Juliana gestolen zal worden. De gehele natie kijkt scherp toe, dat dit niet zal ge beuren. Haar dagelijks leven wordt stipt vastgelegd. Natuurlijk moet zij leren breien, indien zij niet alle vrouwen van Holland wil beledigen. Van haar moeder wordt beweerd, dat zij de rijkste vrouw is in Europa, hetgeen betekent, dat Juliana een boel zal hebben weg te schen ken aan de armen. Haar vader was een Duitser, haar grootmoeder een Russin, doch zij is geheel Hollands voor de Hol landers. Deze hebben haar zo gemaakt door de wet en door hun trouw. In de volle Martinikerk werd, nu voor het eerst onder leiding van dirigent Bram Feenstra, de Matthaüs-Passion uitgevoerd pp de daarvoor zo passende Goede Vrij dag. Medewerking verleenden: het Sneker Cantatekoor, de Bolswarder Oratorium- vereniging, het R.K. Jongenskoor uit Leeuwarden en het Frysk Orkest. Solisten waren: Dora Lindeman sopraan, mevr. Letter alt, Gerard Honig tenor, Arie de Rijk en Peter de Vos bas. Mevr. Kueter clavecimbel Boeienga orgel. In de verschillende dagbladen heeft een ieder reeds kunnen lezen dat de uitvoe ring uitstekend is geslaagd en zij, die de uitvoering van de Matthaüs-Passion in Bolsward bij woonden, zullen dit unaniem bevestigen. Zonder twijfel is een belangrijke reden van dit welslagen het voorbereidend werk van de heer Schrik, die zich jaren lang veel moeite heeft getroost de uit voering op een hoger plan te brengen en die daarin ook ruimschoots is geslaagd. Hoewel dus meer dan een basis voor een goede uitvoering, reeds lang was gelegd, doet niets af van de kwaliteiten van de heer Feenstra, die met grote toewijding zijn taak heeft opgevat. De koren gaven olijk van enthousiaste studie onder leiding van hun accurate en J. W. Jsl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1