FRIESLAND wil nood kampen lenigen in CHESSMAN een Laatste dienst in de Witmarsumer Doopsgezinde kerk VLUCHTELINGEN Aan onbeschrijfelijke ellende kampen moet een einde komen «I in Fan de Martinytoer Weer Schuttersfeesten te Bolsward Zilveren filmpjes 4e week april 1935 DINSDAu 26 APRIL I960 56e JAARGANG No. 33 SCHIP KANTELT VAN HELLING IN KOPENHAGEN STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed p Tte to sizzen Tj.de.J. - I 1 Witmarsum-Pingjum YN TRUE JIER TIIDS I Een groot spandoek zal het U vertellen, hoe ook Friesland, ook Bolsward wordt ingeschakeld bij de grote collecte voor de vluchte lingenkampen in Neder-Saksen. Plaatselijk wordt de collecte gehouden op 28 april a.s. Het wordt een open schaal-collecte, die zal worden gehouden tussen 6 en 8 uur ’s avonds. De organisatie berust bij de V. H. V. (Vrouwelijke Hulp Verlening). Wij, die het haalden, mogen hier in vrijheid spreken maar plaats en huis en werk is er voor velen niet. Miljoenen echter zijn begaan met ons verdriet. Niet allen zouden wij dat vrije land bereiken. De vlucht over de grens bij nacht is vol gevaar. En wat eerst, thuis, soms slechts een verre reis kon lijken, bleek nu een echte vlucht, en vaak wanhopig zwaar Veel zou er te vertellen zijn over de grote nood, die heerst in het vluchtelin genkamp Ohmstede een buitenwijk van de Duitse stad Oldenburg, waar een klei ne vierhonderd mensen, verdreven van huis en haard, onder de meest ellendige omstandigheden leven, op nog geen twee honderd kilometer van uw huis, bijv, over de haast onbeschrijfelijke woontoestan den, over de enorm vieze latrines, over de te smalle beurs, waarmee de Lettische huisvrouw in Ohmstede moet omgaan, maar nog niet over de psychologische druk, waaronder deze mensen leven. Maar ook de geestelijke nood is groot. Een reporter van de Leeuwarder Cou rant schreef in dit verband onlangs: Wij hebben twee dingen geleerd op onze reis naar dit kamp, of liever, tijdens ons bezoek aan deze poel van allende: De Lettische moeder verricht wonderen met haar zeer schaarse huishoudgeld en de bewoners van het kamp hebben, ondanks de zeer benarde omstandigheden, waarin zij leven, toch iets van hun vroegere waardigheid behouden. De moed, waar- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) mee deze mensen, die al vijftien jaar niet anders kennen dan de omgeving, waar zij nu nog steeds in moeten verkeren, nog iets maken van dit leven, dwingt grote eerbied af. De grootste problemen in een kamp als Ohmstede liggen in het psychologische vlak. Bij velen was, kort voor fret er op leek, dat de bewoners van het kamp uit hun ellende zouden worden gehaald, de geestelijke spanning gestegen tot aan de rand van de catastrofe. Het had te lang geduurd. Het is niet moeilijk deze pro blemen te begrijpen. De meeste kampbe woners waren iets in hun land. Zij waren boer, of winkelier, ambtenaar of acade micus. Nu zijn zij in hun eigen ogen niets, kampbewoner, uitschot van de maatschappij. De omgeving begrijpt hen niet; hoe krijgt men het in zijn hoofd om in een kamp te blijven wonen? Dit zijn in hoofdzaak de problemen van as fan slechts f 28.F. v. d. Meer Rijwielhandel, Wommels. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Op 28, 29 en 30 april worden weer de traditionele Schuttersfeesten gehouden op Plein 1455. Zoals ieder jaar worden ook nu weer de bekende schietwedstrijden georganiseerd. Er zijn prachtige prijzen beschikbaar. Zaterdag wcrdt er dan om de hoofdprijs geschoten. Deze winnaar wordt dan uit geroepen tot schutterskoning en krijgt de fraaie wisselprijs. Tevens kan ieder zich op Plein 1455 vermaken, waar een Lunapark is ingericht. Zaterdagmiddag worden de feesten opge luisterd met een mars van de Schutte- rij-muziek door de stad om plm. 3 uur. tyske wize to dwaen. Dêr giet it yn de yndustry dochs hoe langer hoe mear hin- ne. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Better in goede fijan as stien ünbekende freonen Op deze foto zien wij Drs. A. van der Meer uit Schettens, het nieuwbe noemde hoofdbestuurslid van de Fr. Mij. van Landbuw. Zijn levensverhaal hopen we in een van onze volgende nummers op te nemen. (Cliché Fr. Landb.blad) Wij gingen heen, omdat wij niet meer wilden lopen als samenzweerders in ons eigen goede land. Lag het gebied achter de grens niet voor ons open, was daar de veiligheid niet aan de overkant? de ouderen. Voor de jongeren ligt het iets anders. Zij gaan naar school bui ten het kamp en komen dus wel met de Duitsers in aanraking. Het contact is echter niet volledig, want zij durven hun Duitse vrienden niet in het kamp uit te nodigen. Zij schamen zich voor hun om geving. Geen wonder, dat er op deze wijze spanningen ontstaan, die dreigen uit te lopen op een kortsluiting, waarvan de gevolgen rampzalig voor hen kunnen zijn. Het leven van deze Lettische vluchtelin gen is 15 jaar een leven van wachten geweest. Eerst was er de hoop en het wachten op de terugkeer naar het vader land, later toen deze hoop de bodem werd ingeslagen het wachten op emi gratie, die voor velen een uitkomst be tekende, maar waarbij zij, die overble ven, hun vrienden, of familieleden ,soms hun naaste familie uit hun omgeving kwijt raakten. Vele gezinnen zijn twee maal gescheiden. Een deel woont nog achter het Ijzeren Gordijn, soms zonder dat men weet waar, of de andere wel of niet leeft, een ander deel is geëmigreerd naar Amerika of Australië en het zieke en het zwakke deel „woont” in Ohmste de. Voor deze mensen, die het wachten al bijkans moe waren, lijkt er nu weer een toekomst te zijn weggelegd. Een toe komst, die vooral in het begin financieel moeilijk zal zijn, maar die, wat de psy- chologiscche spanningen betreft, zeer zeer veel zal verlichten, dank zij de hulp van de Nederlandse bevolking, dank zij de Friezen, dank zij u. Hoewel bij de oprichting van de V.H.V., 16 november 1950, niet direct een plan omtrent de vluchtelingenhulp kon wor den gegeven, was het toch zo, dat wel de wens werd geuit iets ten bate van de vluchtelingen te kunnen doen. De eerste actie, die de V.H.V. in 1951 op verzoek van de, toen nog geheten Unac, ondernam, gold dan ook de acht vluchtelingenkampen in Neder-Saksen. Hoewel het een inzameling was van kle ding, dekking, schoeisel, enz., werd er toch ook spontaan vrij veel geld gegeven. Hiervoor werden lakens, slopen, handdoe ken en een grote partij zeep gekocht. Na de inrichting van een naaikamer en 2 schoenmakerswerkplaatsen, bleef er nog ruim f 5000.over, die werd gege ven voor een landelijk plan, n.l. het aan bieden van een kleuterschooltje. Deze eerste actie der V.H.V. is bijzonder goed geslaagd. Begin 1953 was een actie voor hulp aan de oude vluchtelingen in voorbereiding (dit zijn vluchtelingen, die al langer dan 10 jaar in kampen verblijven) maar door de overstroming in Zeeland werd deze actie afgelast. Het was in 1955, dat de V.H.V. mede werking verleende aan een actie van de landelijke federatie van de V.H.V., voor het kamp Spittal in Karinthië. Onze pro vincie bracht hiervoor het prachtige be drag bijeen van bijna f 50.000,Dit be drag werd in zijn geheel besteed voor het bewoonbaar maken van een complex van 20 woningen. In 1956 was de V.H.V. opnieuw begon nen met de voorbereiding van een grote actie ten bate van de „oude” vluchtelin gen. Dit op verzoek van de Hoge Com missaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen. Het tragische voor de vluchtelingen was, dat evenals in 1953, een noodlottig ge beuren de voor hen bestemde actie door kruiste en op dood spoor zette. Hongarije werd onder de voet gelopen en spontaan zette ons volk zich in om hulp te verschaffen. Vrijdag 7 november 1958 werd „De Stich ting Fries Coördinatie-Comité Vluchte lingenhulp” geïnstalleerd. Dit comité wordt gevormd door een Raad van Bijstand waarvan de Heer Commis saris der Koningin voorzitter is en waar in ook de V.H.V. vertegenwoordigd is. Daarnaast is een werkcomité of bestuur gevormd, waarin mevrouw Y. van Stra lenWijbenga namens de V.H.V. zitting heeft. Begonnen werd met een bestemming te geven aan het nog aanwezige geld. Ge zocht werd naar objecten (ze waren er méér dan genoeg), die door het Friese volk zouden worden aanvaard. Het comité heeft nu plannen uitgewerkt, om in het kader van het wereldvluchte- lingenjaar, een inzamelingsactie te voe ren voor het kamp Ohmstede (bij Olden burg) in Duitsland. De bedoeling is de kampen op te heffen en ervoor te zorgen, dat de vluchtelin gen in behoorlijke woningen worden on dergebracht. ieder van ons heeft een historie, die een bepaalde plaats in ons leven inneemt. Dit stemt voor velen uwer tot weemoed, nu aan dit gebouw een einde komt. Kin deren die gegaan zijn, naast vader en moeder, het opgroeien, de catechisatie, waarin men de aanraking met God ont ving, doop, huwelijk, ja ook het uitdra gen, dat alles in blijde en droeve dagen. Veel herineringen komen boven en toch gaat alles voorbij. Onze tekst spreekt echter van een voort gaan, daarvoor is er ook dankbaarheid, getoefd te hebben, hetgeen ons tot zegen is geweest. Dat woord dragen wij met ons mede en brengt ons tot geloof, gehoorzaamheid en trouw. Wij hebben veel geloof nodig en ver wachten veel van het Evangelie. Dit legt de gemeente verplichtingen op, maar God is getrouw en roept ons op. Wij moeten ons als levende stenen laten gebruiken. Het Woord des Heren blijft tot in eeuwigheid. Aanwezig waren de oud-predikanten Ds. en mevr. Tuiner, Ds. en mevr, van Droo- ge, Da. S. A. Doyer en mej. Stoffel, terwijl oud-leden uit Beilen en Oppen huizen de dienst meemaakten. Een schriftelijk bewijs van meeleven stuurden de predikanten Ds. A. A. Sepp, Ds. P. Smits en Ds. W. F. Golterman. Zij mogen onze taal dan spreken noch verstaan, hun hulp zal op den duur de kampen open breken. Wij zullen vrij weer tussen vrije mensen staan (Overgenomen uit „Ons Gezin”) In de zondagmiddagdienst namen velen, waaronder oud-predikanten, afscheid van haar huidig kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente. In een plechtige dienst, die onder leiding stond van Ds. L. Laurense, werd als tekst gekozen 1 Petrus 1 24 en 25: „Het Woord des Heren blijft tot in eeuwig heid”. 1 >a gebed en lied 40 zong het jeugdclubje onder leiding van Jelle Terluin Ps. 23 op nieuwe zangwijze. Ds. Laurense gaf een historisch overzicht daterende van Menno’s uitgang, de ver volging, later het Mennohuis op het Vliet, waar de diensten door lekebroe- ders werden geleid. Omstreeks 1700 werd dit steeds moei- lijker. In 1730 werd de eerste predikant Ds. Boonstra, beroepen. Deze woonde toen in Pingjum. De gemeente telde toen 26 leden. De gemeente had toen een ge leidelijke vooruitgang en zo besloot men in 1859 een pastorie te Witmarsum te bouwen die in 1860 gereed kwam. In 1877 kwam onder leiding van Ds. P. Feenstra de huidige kerk tot stand. Ook de predikanten, vader en zoon Ds. Vis, vader en zoon Ds. Sepp, hebben de gemeenten Witmarsum-Pingjum ge diend. Maar het is niet alleen de historie van dit kerkgebouw, ook het leven van een Dêrmei wurdt bifêstige, dat party bou- boeren har mear ta de melkerij bij own hawwe, sawol op de klaei as op it san. De priis-forhaldingen hawwe dêr ta mei- holpen. Dit is net sünder soarch, hwant de suvelposysje wurdt dêrtroch wer slim mer op to lossen. De oare winst is foar it greatste part makke troch de greate fabriken. Dizze sitte mei har fêste en har ynvesterings- mooglikheden oan de goede kant. Hja kinne mear en hja dogge ek mear en yn de suvelyndustry wurdt is probleem fan de fierdere mechanisaestje alle dagen twingender. Wol men der fikse arbei ders halde, dan sil men de leanen yn de suvel ek op peil bringe moatte en men dat docht, wurdt it forlangen minsklike arbeidskrêft troch mechanyske apparaten net mear to kearen. De automatyske üntfangst komt al yn mannich fabryk en mei de tsiisbire.iding giet it deselde kant üt. Hjir net fier óf, yn de Tsjommer fabryk, is men drok dwaende in fiergeande mechanyske tsiisbereiding oan to bringen en is it earste skiep oer de daem, dan komme de oaren mei gauwens ek. Tominsten as men sa’n kostbere fornijing finansiere en rendabel meitsje kin. Hjir bigjint de skoech forgoed to knipen. De fabriken fan 5 oant 8 miljoen komme yn in nuodlike situaesje en as hja it hear ris oersjogge en de holle koel halde, soe it my gjin nij dwaen, oft hja oerwege of it net better is meimekoar bihalden to bliuwen as stik foar stik to forsüpen. Yn dizze trije jier is it al wer düdliker wur- den, dat de ekonomyske gong fan saken net stil stean bliuwt by it forline. Men moat de moed ha yn de takomst to sjen en tidich de beakens to forsetten. Op tiid troch de bocht soe foar de boeren fan mannich lytse fabryk in died wêze fan forstannich bilied, hoe swier it ek fait. Hwaf bat Qabe Skrocir Simplex rijwielen vanaf f 37,C. P. de Jager, Bolsward. Gevraagd een nette gebruikte toonbank, R. S. Smeding, Wommels. Het is bekend, dat er nog heel wat boeren margarine eten. Is dit wel juist? De goedkoopste margarine kost f 1.09,- per kg. de boter van de boer in de re gel tegen winkelprijs van de fabriek krijgen en kost dan f 1.50 per kg. Berijdt Stein rijwielen. Geheel uompleet en Zonen, forwachting. Derby kaem oan it Ijocht, dat fan bipaelde middels de priis fjierst to heech lei en it gefolch wie dan ek, dat er in lytse revolüsje yn dizze branche üntstie. Inkelde greate produsinten fan grounstoffen bisochten om dizze lêstige „outsider” it libben ünmooglik to meit- sjen en woene harren net leverje, mar de saek naem sa’n opgong, dat der ge- nóch oaren wiene, dy’t it gat opfolden. Yn trije jier tiid moast in fikse fabryk boud wurde om’t de omset alle jierren fordübele. Oare susterorganisaesjes namen ek in sit yn dizze ündernimming en op it heden wurkje sawol de sintrale kooperaesjes, as dy fan de R.K. Kooperaesjes meime koar yn dizze nije fabryk, dy’t de namme fan Luxan draecht en de boeren en tün- ders forsjocht fan spuit- en sproeimid dels om de skimmels en ynsekten, like- goed as it ünkrüd, baes to bliuwen. In tünder fortelde my, dat hy foar syn beammen per ha. foar f 800,for- sproeide en forspuite om moai geef fruit oan ’e feiling bringe to kinnen. Wylst wy der wiene, wie men al wer op twa plakken oan ’t bouwen, hwant neist de greate fraech yn eigen lan, hi ene hja de hannen ek fol mei ek- sportoarders, foaral nei Süd-Amerika en dy kontrijen. Dit leste is krekt dêrom fan safolle bilang omt men oars fierst to folie in seizoenbidriuw wurde soe, wylst de eksport nou de stille tiid drok makket. Dêr’t trije jier lyn de kij rou- nen, is nou wer in nije yndustry hurd yn it opkommen, dêr’t op it heden al tachtich lju wurk en brea fine. De measte grounstoffen fan dizze fa bryk binne tige giftich, sadat it nou krekt net sok aerdich wurk is foar de lju. Yn de mingerij stiene hja allegearre mei in great gasmasker op to arbeidzjen, mar it leit yn de bidoeling dizze mingwurk- sumheden sa gau mooglik op automa- Sudlik fan Arnhim leit it plakje Eist, bikend troch de fabriken foar jam en ynleine fruchten. Wy wiene dizze wike in üremannich yn de bloeijende Betuwe om der in nije loat üt in aide stamme to bis jen. De direkteur fan in greate oankeap- koöperaesje wie der bigoun mei in nij fabryk, dêr’t de bistridingsmiddels foar lan- en tünbou, binammen foar plante- sykten, makke waerden. Óp biskiden wize hie men earst yn Bem- mel in bigjin makke, om ’t men miende, dat dizze fabrikaezje en hannel wol hwat rojael mei de prizen omsprong. It blykte in skot yn de roas to wêzen. Stipe troch de tüzenen ófnimmers fan dy koöperaesje. blykte tie omset boppe Hel s.s. Sverige”, eigendom van de Zweedse en Deense spoorwegen, is gekanteld toen het voor een onderhoudsbeurt op een helling van de Nordhavn- werf werd gesleept. Vijftien man hadden juist het schip verlaten; op het mo ment van het kapseizen bevonden zich slechts 3 mensen aan boord, die geen ernstige verwondingen opliepen. Trije jier, tocht ik by my seis, dat is soms net, soms in hiele bulte, ek by üs yn de suvelfabriken. Yn dizze trije jier is troch de gearwurking fan Kondins en Frico hiel hwat bard. Hja hawwe dêrtroch kans sjoen boppe de oaren üt to kommen en yn hurd tempo oan krêft en ynfloed woun. Mar ek yn de pleatselike fabriken kin yn trije jier hiel hwat foroarje. As ik it krekt ütkommen jierforslach fan it Boun fan koöperative suvelfabriken liz neist dat fan trije jier lyn, dan is dat op inkel de punten tige ynstruktyf. Wy sjogge, dat in diel fan de fabriken praktysk gelyk bleaun binne, wylst oaren hiel hwat woun hawwe. Fan dy groeiende fabriken neam ik by- gelyks: Balk dat klom fan 13 op 18 miljoen kilo; Betterwurd fan 14 op 17 miljoen; Gerkeskleaster fan 17.5 op 20 miljoen; Eastersé fan 19 op hast 24 mil joen; Bloksyl fan 11 op 18 miljoen en sa soe ik jit in stikmannich neame kinne. Derfoaroer binne de fabriken yn de greidhoeke hast allegearre gelyk bleaun of in bytsje tanaem. Allinnich Wolve- gea klom fan 17 op 21 miljoen en War- kum, de greatste, fan goed 22 op 27 miljoen kilo. It komt my foar, dat hjir twa dingen üt óf to lézen binne. Alderearst, dat de fabriken, dy’t yn in hoeke lizze, dêr’t nochal hwat bou is, oer it generael bi- langryk mear molke krige hawwe. Yn dizze trije jier is 60 miljoen kilo molke mear levere oan de Fryske Suvelkoöpe- raesjes. Dy meardere molke is mar foar in lyts diel komd üt de greidhoeke, mar it meast üt de kontreijen mei mingd bi- driuw. Hij gaat opnieuw de dagen tellen Die scheiden van de tweede mei Die man in een der dodencellen Vergassingskamer is vlakbij Misschien ziet hij ’s nachts in z’n dromen De beul stil door de gangen gaan Een kort bevel, je moet meekomen Hij weet dan is ’t met hem gedaan Twaalf jaar is energiek gestreden Als eigen gewiekst advocaat Steeds nieuwe hoop, en mogelijkheden Welk middel nam hij niet te baat? Intelligent, geraffineerde Ook zoetig en sentimenteel Was ’t waar wat hij schreef en beweerde? Och vraag daarover niet te veel Wij zien een mens, misschien een slechte Die worstelt, bovenkomt, weer zinkt Die voor zijn lijfsbehoud blijft vechten En zich in alle bochten wringt Blijft kloppen op gesloten deuren Nu nederig, dan weer arrogant Hij voelt de draad van ’t leven scheuren Né, ik sta heus niet aan zijn kant Ik weet echt niet wat hij heeft misdreven Ik weet niet of hij ’t heeft gedaan Maar ik zie zo nu en dan toch even Deze onbekende voor mij staan Dan moet hij ieders deernis wekken Om na zo lange onzekere strijd Na twaalf jaar ’t vonnis te voltrekken Pleit tegen alle menselijkheid De naam Chessman zal ras vergeten Hij heeft te lang in ’t nieuws gestaan Maar luider spreekt werelds geweten Het klaagt de hoogste rechters aan PYT it Ijocht, dan ek, 'i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1