Betogingen Korea hadden in snel resultaat een Drama van Rotterdam De Gaulle bij Eisenhower Si ft van 20 jaren geleden H.M. Koningin Juliana viert morgen haar 51e verjaardag Aan de Burgerij Bolsward üs hjoed p Niet alleen de mariniers vochten verbeten Gouden filmpjes to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 4* Hl VRIJDAG 29 APRIL I960 56e JAARGANG No. 34 De Jong’s Nieuwsblad Foto Max Koot le week mei 1910 Advertentieprijs: 13 cent per mn> Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Zelden hebben betogingen zo snel tot resultaten geleid ais vorige week in Korea, waar, na rammelingen van enkele weken, bij een wat al te nadrukkelijke opmars naar de ambtswoning van president Syngman Rhee, de politie het vuur opende, wat ten slotte aan meer dan honderd mensen het leven heeft gekost. Pogingen van de re gering, van de betogers communisten te maken, werden spoedig opgegeven. Over het bezoek van president De Gaul le aan Canada en de Ver. Staten is wei nig te vertellen, doordat over de bespre kingen niets bekend is gemaakt. Wij moeten het stellen met enkele opmer kingen op persconferenties. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Senaat te verschijnen. In de Kamer had Tambroni wel een meerderheid behaald, maar hij was afgetreden omdat enkele ministers ontslag hadden genomen, daar dé neo-fascisten voor de noodzakelijke meerderheid hadden gezorgd. Het blijft een onontwarbare situatie. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad in de strijd om het behoud van de Maas stad. Zelfs toen Stuka’s het schip tot ning de strijd aan de wal voort. En ook bij de aanval op de Maasbruggen la ter dan het plan was ondernomen in de ochtend van de 13e mei, waren het mariniers, die er in slaagden de brug te bereiken, want een vijftal hunner zag kans, zich onder de bruggen schuil te houden. Van hieruit vuurden ze dag en nacht op de vijand. Dit sluipschutters- vuur maakte grote indruk op de Duit sers. Steeds weer vielen er slachtoffers. Men wist niet waar de tegenstander zat. Nergens was men veilig. Het waren deze vijf mariniers, die voor hun befaamde onderdeel geschiedenis maakten. Hun moedig standhouden toonde weer eens 't hoge moreel en de opofferingsgezindheid van dit keurkorps. Ze zijn er zowaar nog heelhuids van af gekomen ook. Door dit neer te schrijven wordt niets te kort gedaan aan de waardering, die er moet zijn voor de houding der andere verdedigers. Het zijn niet alleen de ma riniers geweest, die het uiterste gaven. De hopeloze situatie, waarin ons land kwam te verkeren na de val van de Grebbeberg en door het oprukken der Duitsers in Noord-Brabant noopte ech ter tot het openen van onderhandelingen met de Duitsers. Toen er reeds met de vijand werd ge sproken, kwam het bombardement. Ongehinderd, als gold het een oefening, lieten de talloze vliegtuigen hun bommen vallen. Rotterdam ging in vlammen op. Deze misdaad deed de capitulatie ver snellen, maakte een definitief einde aan een ongelijke strijd van vijf dagen. nog vijf jaren van leed zouden volgen. Rotterdam. De naam van onze belang rijkste havenstad, heeft in de tweede wereldoorlog tot ver buiten ons land be kendheid gekregen. En op wat voor ma nier. De naam kreeg een plaats op de lugubere lijst vc.n gebombardeerde steden: Warschau. Belgrado. Co ventryLeningrad. Rotterdam, schrikwoord der overweldig de volken, aanklacht tegen de agressor Vroeger werd borrels per man fie en de plaats. Daaruit kan men opmaken, dat De Gaulle van mening is, dat op de topconferentie, welke over nog geen drie weken zal worden ge opend, niet gestreefd moet worden naar een oplossing van onoplos bare problemen, zoals Duitsland en Berlijn. Vroegtijdig doel. Reeds vanaf de eerste uren van de vijf daagse oorlog hadden de Duitsers het oog op Rotterdam gevestigd. Voorname lijk als routepunt van de pantser-divisie, die via Gennep, Moerdijk en Rotterdam tot in het Westen van ons land moest doordringen. De brug bij Gennep werd overvallen. Bij de Moerdijkbruggen daal de parachutisten. Waalhaven werd be zet en ook de Maasbruggen want tel kens ging het om bruggen in ons water land Ook de Maasbruggen worden het vroegtijdig doel van een vijandelijke aanval. Reeds in de morgen van de eer ste oorlogsdag daalden ettelijke Duitse watervliegtuigen op de Nieuwe Maas aan beide zijden van de bruggen. De vijandelijke soldaten zagen kans onge hinderd met rubberbootjes aan wal te komen. Zij nestelden zich aan de uit einden van de bruggen. Later landden den parachutisten. Waalhaven werd be- Feyenoord-stadion. Zij voegden zich bij hun kameraden aan de Nieuwe Maas. Na de verovering van het vliegveld Waalhaven rukten ook van daar sterke Duitse afdelingen op in de richting van de Maas. Spoedig was dan ook het Noor- dereiland bezet en van hieruit werd ge tracht verder in de havenstad door te dringen. Tegenaanval. Wat kon hier van Nederlandse zijde te gen worden gedaan? Zo op het oog niet veel. Rotterdam had binnen haar muren wel heel wat troepen, wel 6000 man. Maar meest depöt-troepen, d. w. z. óf soldaten die slechts kort in dienst waren sommigen hadden nog nooit met een I geweer geschoten óf oudere lichtin- vaartuigen, een belangrijke rol gespeeld 1 Dezer dagen werden gepubliceerd de programma’s voor de viering van Ko ninginnedag en Bevrijdingsdag. Dank zij de goede zorgen van ’t Oranje- Comité z(jn deze programma’s op uitste kende wijze samengesteld en ik moge gaarne de wens uitspreken, dat beide dagen vreugdevolle hoogtepunten zullen worden voor alle inwoners van Bols ward. Hef zal overbodig zijn U op te wekken op beide dagen zoveel mogelijk de natio nale driekleur uit te steken. Wellicht mag ik nog op enkele bijzon dere evenementen Uw aandacht vesti gen. Ik moge U uitnodigen in zo groot moge lijke getale deel te nemen aan de stille tocht op 4 mei a.s. en daarna de natio nale herdenkingssamenkomst in de Mar- De Gaulle wil zich voornamelijk beper ken tot ontwapening, hoewel hij hiervan ook niet veel verwacht. Wel is opgeval len, dat in deze kwestie zijn mening van communistische ontwikkeling. Maar was die van Eisenhower afwijkt. De Frans- een dergelljk bewijs wel nodig? Het is Men zal zich herinneren, dat eindelijk ongeveer drie weken geleden, OberlSn- der, de Westduitse minister voor vlttch- telingenzaken, beloofd had ontslag te ne men omdat zijn aanwezigheid in het W.- Duitse kabinet er een al te zware belas ting voor dreigde te worden. Oberlander heeft namelijk een donkerbruin verleden. In Hitlers tijd hal hij propaganda ge maakt voor de nazi-rassenpolitiek, waar bij hij het Deutschtum vooral naar het Oosten wilde uitbreiden. Verder wordt hem verweten, een werkzaam aandeel gehad te hebben in de moordpartijen die het z.g. Oekraiense Bataljon in juni 1941 in Lemberg heeft aangericht. Oberlan der is op z(jn besluit teruggekomen en eist nu een parlementaire enquêtecom missie. Hij heeft recht op onderzoek, maar wat er al van hem bekend is, maakt hem volkomen ondeugdelijk het demoratische Duitsland te vertegenwoor digen. Het was maar al te duidelijk, dat de be togers, met als drijvende kracht de stu denten, sympathie voor de democratische oppositiepartij hadden, die even anti communistisch is als Rhees liberale par tij. Algemene ontevredenheid met het beleid van de liberale partij, waarin poli tiek en corruptie hoogtij vierden, werd versterkt door de duidelijke knoeierijen bij de verkiezingen van 15 maart, welke Syngman Rhee voor de vierde maal en wel met 92 van het aantal stemmen als president aanwezen en de liberale partij ook met grote meerderheid het vice-presidentschap bezorgden, dat de vorige keer door een lid van de democra tische partij veroverd was. Binnen een week is nu de Zuid-Koreaan- se regering verdwenen. Rhee heeft be sloten afstand te doen van zijn bevoegd heden als regeringsleider en zal alleen nog maar staatshoofd zijn; hij heeft de gehate, gekozen vice-president opdracht gegeven afstand te doen van alle open bare bevoegdheden, hij heeft bovendien bevolen zo spoedig mogelijk nieuwe presidentsverkiezingen voor te bereiden, omdat hij vernomen had, dat de verkie zingen van vorige maand waren vervalst. De oorzaak van deze snelle capitulatie moet men voor een goed deel zoeken in de druk, welke van Amerikaanse zijde op Rhee is uitgeoefend, zelfs in het open baar. De Amerikaanse regering had Rhee er op gewezen, dat het optreden tegen de demonstranten niet passend was voor 'n democratie en dat maatregelen getrof fen moesten worden om de gerechtvaar digde grieven van de oppositie te her stellen. Men vergete niet, dat Rhee zowel politiek als economisch, van Amerikaanse steun afhankelijk is. Het is verheugend, dat Amerika begrepen heeft, dat het zijn positie in Zuid-Korea op den duur ver zwakken zou, wanneer het de zijde van de gehate feodalen, zoals Rhee, zou blij ven kiezen. De collectivisatie van de Oost- Duitse landbouw is voltooid. De laatste zelfstandige boeren heb ben zich aangesloten tot grote col lectieve boerderijen, waarbij zij in overgangsstadium nog vee en landbouwwerktuigen in eigendom zullen behouden. Vele boeren is dit te machtig geworden en zij zijn naar het Westen gevlucht, waar hun overigens ook geen land in vrije eigendom wacht. De Westduitse regering bereidt een witboek voor over dit optreden tegen de vrije boeren, dat bovendien de Oostduitse en Westduitse economie en sociale omstandigheden nog verder uit elkaar zal drijven. Men ziet in het Oostduitse optreden, dat zich nu ook tegen de kleine ondernemers gaat richten, een poging te bewijzen, dat O.- Duitsland nooit afstand zal doen van zijn altijd een dogma van de communisten geweest, dat de vrije boerenstand moest verdwijnen, zowel om politieke als om economische redenen, omdat grote be drijven produktiever zouden kunnen werken en zich beter in het staatsbestel zouden kunnen inpassen. Men zou in het Oostelijke blok ook tot een agrarische werkverdeling besloten hebben, welke nog beter doorgevoerd zou kunnen wor den, wanneer men geheel gecollectivi seerd zou hebben. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en man wil de voorraden atoomwapenen vernietigen, evenals de middelen om deze te transporteren. Amerika stelt daar te genover, dat de overmacht van Rusland, op het gebied van de conventionele wa penen, een afschaffing van het atoom wapen onmogelijk maakt. De Gaulle had uit zijn gesprekken met Chroestsjow de indruk gewonnen, dat de Russische pre mier het op het punt var Berlijn niet tot een crisis zal laten komen. Maar maandag liet Chroestsjow in een rede te Bakoe horen, dat hij na de ont wapening toch de Duitse kwestie een centrale plaats op de agenda wilde ge ven. Hij herhaalde bovendien het drei gement, dat Rusland een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zou sluiten, als het Westen zou weigeren een vredesverdrag te sluiten met geheel Duitsland, wat een erkenning van het huidige Oost-Duitsland zou inhouden, aangezien in dit door Rusland voorge stelde vredesverdrag van beide delen van Duitsland sprake is. Wanneer Rusland gedwongen wordt een afzonderlijk verdrag met Oost-Duitsland te sluiten, zullen de rechten van het Westen op een toegang naar Berlijn automatisch vervallen, aldus Chroes tsjow, want deze rechten zijn gebaseerd op het bezettingsstatuut, dat ophoudt te bestaan als een vredesverdrag getekend is. Dat men Berlijn niet onder de tafel kan schuiven op de topconferentie, is ook het inzicht van Von Brentano, de West-Duit- se minister van Buitenlandse Zaken, die alle aandacht hierop geconcentreerd acht, al meent hij niet, dat Chroestsjow het tot een ernstige crisis zal laten ko men, als het Westen geen concessies zal willen doen. Het Westen blijft vasthou den aan zijn rechten, al wil het wel pra ten over de uitoefening van die rechten. Het verhaal van de mariniers. Voor hetgeen de Nederlandse militairen in Rotterdam hebben gepresteerd in die bewogen meidagen, kan men slechts grote bewondering hebben. Hier immers vochten het is reeds ge zegd ongetrainde of oudere soldaten tegen elite-troepen. Want de Duitse pa rachutisten waren speciaal opgeleid voor het uitvoeren van het plan tot verove ring van de Maasbruggen. Reeds vanaf november 1939 waren deze Duitse afde lingen in training voor dit doel. Nimmer verlieten zij hun kampen, steeds weer oefenden zij voor deze ene opdracht. De enige af delingen, die zich wat training en geoefendheid betreft gelijkwaar- dig aan de vijand konden noemen, waren de mariniers en matrozen. De torpedo- bootjager Hr. Ms. Jan van Galen heeft, samen met nog wat kleinere marine- Fanfani, de Italiaanse kabinetsfor mateur, is niet geslaagd. Hij kon wel een regering van chr.-democraten, sociaal democraten en republikeinen vormen, waarbij hij de steun van de Nenni-socia- listen in de vorm van stemonthóuding had gekregen, maar toen het eenmaal zover was, weigerde het chr.-democrati- sche partijbestuur zijn goedkeuring aan deze „opening naar links” te hechten. Een uitweg is niet goed mogelijk en pre sident Gronchi heeft de na een dag al afgetreden Tanbroni verzocht zijn ont slagaanvrage in te trekken en voor de werd later het wraakwoord der gealli eerde piloten. En de namen van vele Duitse steden maakten de lijst ontstel lend lang; Hamburg. Bremen. Leipzig. Hannover. Berlijn. noem maar op, want de naam van Rot terdam kwam voor op de rekening, die de Royal Air Force het „Duizend-jarig Rijk” presenteerde. De totaallijst van tot puinhopen veran derde steden toont wel de ware aard van de oorlog en typeert goed de waan zin ervan. Nog steeds nadert de komeet Halley met razende vaart de aarde. De 2e mei is zij nog 113 miljoen km van ons verwijderd, de 13e mei 49 miljoen km, de 20 mei nog slechts 22 miljoen km. Naar bere kening zal de vele miljoenen km lange staart van de komeet in de nacht van 18 op 19 mei over de aarde vagen met een ontzaggelijke snelheid van 280.000 km per uur. Bestaat deze staart uit materie dan is het menselijk geslacht ten dode opgeschreven. De houtbazen in Gaasterland hebben be sloten gedurende het e.k. eikschillen geen sterke drank te schenken, noch aan de klopbanken, noch bij het fooien. na gedane arbeid twee geschonken. Goede kof- Deventer koek komen er voor in Hwa't net yn kennis foarüt giet, giet efterüt gen, zoals het 39ste Regiment Infanterie. Al met al kon slechts l/10e deel tot de „vecht”-soldaten worden gerekend, o.a. de zeer goed getrainde mariniers. De commandant van Rotterdam beschik te niet over een voor de oorlogsvoering geschikte staf. Improviseren was dan ook een vereiste. Nu, dat is dan ook ge daan. In het begin namen de comman danten der afzonderlijke afdelingen op eigen initiatief maatregelen, doeltreffen de maatregelen. Op de eerste plaats werden aanvallen gedaan op de vijand rond de Maasbrug gen. Dit ging vrij vlot, zo vlot zelfs, dat men nog kans zag vijandelijke, bemande rubberbootjes, afkomstig van de water vliegtuigen, in de grond te boren. Genie soldaten en mariniers aanvankelijk slechts tien man zuiverden een aantal huizen van de vijand en toen zij krach tige steun ontvingen van een compagnie zware mitrailleurs van het 39ste R. I. bleven slechts enkele gebouwen in han den van de parachutisten. Inmiddels werden elders in de stad be langrijke punten door het Rotterdamse garnizoen bezet, spoorwegstations, poli tiebureau, stadhuis en postkantoor. Op de Veemarkt concentreerde zich de bevelvoering en zo werd de verdediging gecoördineerd. Hef oppercommando Generaal Winkelman dirigeerde aan- vullingstroepen naar Rotterdam en mede daardoor werd de vijand meer en meer in de verdediging gedrongen. Maar de vijand had nog geen enkele reden tot wanhopen, integendeel. De aanvoer van af Waalhaven, waar ondanks artillerie vuur nog steeds Duitse vliegtuigen land den, duurde voort. Bovendien sprak de Duitse luchtmacht een geducht woordje mee. Ten slotte naderden met rasse schreden de vijandelijke pantsertroepen. Moerdijk, Willemsdprp, Dordrecht, Zwijndrecht, steeds dichter bij kwam de gemotoriseerde colonne. Het was daar om noodzakelijk zo spoedig mogelijk de Maasbruggen te veroveren en te laten springen. Er werd bevel gegeven om in de nacht van 12 op 13 mei de aanval in te zetten. tinikerk, die door de N. C. R. V. recht streeks zal worden uitgezonden, te ko men bijwonen. (Sluiting van de deuren om 8.45 uur). Daarnaast moge ik U nog opmerkzaam maken op de opvoering van het toneel stuk „School der dapperen”, In de aula van de R.K. H.B.S. op de avond van 5 mei. Deze avond wordt aangeboden door het gemeentebestuur, in nauwe samenwer king met het B.I.C., aan de burgers van Bolsward. Voor nadere gegevens moge ik U ver wijzen naar de publicaties in dit blad. De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. ONRUST IN ZUID-KOREA Op het plein voor het stadhuis in Seoel is het tot een fel treffen ge komen tussen studenten en politie. Terwijl de rook van in brand ge stoken politiewagen over de ge bouwen drijft, gaat de strijd ver woed voort. Inmiddels is officieel 't aftreden van president Synghman Rhee geëist. Hwat bat Qabe Skroar r--’ s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1