Zilveren Priester-jubileum Pastoor Bertels o.f.m. i' 'V3B 1 Gedenkzang r Mijlpaal te Workum Gedenkzang Een „hoogtepunt” bereikt zd Donderdag marktdag Fan de Martinytoer Tj.deJ. over de gelukkige herstelling us hjoed p p to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes le week mei 1935 een hoekwoning aan de Pieter Tanjéstraat te Bolsward. Huur f 4, per week. de heuglijke verlossing van ons Vaderland en onzer onafhankelijkheid wj 56e JAARGANG No. 35 DINSDAG 3 MEI I960 BRUIDSTAART a. b. c. d. IN SPIJSOLIEPROCES VIJF HANDELAREN TER DOOD VEROORDEELD Te huur stiet, wurde al- ARABYSKE FOLKSWIISHEIT troch tsjer, dy't fanwege Red. Op deze pagina publiceren wij enkele coupletten van een „Gedenkzang, over de heuglijke verlossing van ons Vaderland”. U begrijpt, dat wij dit rijmstuk plaatsen ter gelegenheid van de derde lustrum viering van onze bevrijding. Het merkwaardige is, dat dit rijmstuk niet werd gemaakt ter gelegenheid van de bevrijding, die wij gedenken, maar ter gelegenheid van de val van Napoleon en het einde van de Franse tijd. Het rijmstuk, gedrukt op een groot hand gekleurd vei papier, werd destijds, dus bijna anderhalve eeuw geleden, uitgege ven te Amsterdam bij „J. Wendel, boek drukker op de Angeliersgracht, bij de tweede Dwarsstraat”. Het werd ons voor deze gelegenheid vriéndelijk ter inzage gegeven door de heer Hoekstra van Hartwerd. Herdenk, hoe dat ons Vaderland Van de allervroegste tijden Beschermd werd door Oranje’s hand. Die moedig voor ons strijden. Ziet op de eerste Willem neer, Wiens heldenmoed zo menig keer Ons land hielp voor bezwijken, Die dwinglands juk deed wijken. Ons lief en dierbaar vaderland Moest lange jaren zuchten, En bij ’t verlies van bloei en stand, Zijn ondergang haast duchten. Men had nauw meer in eigendom Het vreemde, wrede beulendom Deed na haar willekeur Ons goed en bloed afscheuren. Ons eigen bloed, ons echte pand, Moest eensklaps ons ontvlieden, Op ’e wenken van de dwingeland, Die alles wou gebieden. Die God stak naar de Hemeltroon, Zich zelve noemde een aardse goon, O, jammervolle dagen. Wat deed ge ons smarte dragen! Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Geluk, mijn dierbaar Vaderland, Gij zijt weer als te voren, Geen willekeur noch dwingeland Zal uwe welvaart storen, En waar hij nog zijn adders broeid’, Daar werd hij eindelijk uitgeroeid, God zal zijn macht verdelgen, Die ’t alles wou verzwelgen. God, Die uw brave en dierbre Stam, In Neerlands tuin deed groeien, Die, wat ’t geweld ook ondernam, Haar te allen tijd deed bloeien, Die haar beschermde door zijn hand, Haar gaf een steun van ’t Vaderland, God zelf is aan onze zijde, Hij wil ons duurzaam lijden. Zijn vreemden hier, in ’t land gebracht, Moest men eerbiedig eren; Of straks deed hunne helse macht Ons zelf tot armoe keren. Wij zaten als ’t oud Israël, Dat onder Pharao’s wreed geknei Haar eigendom moest derven Of als een balling zwerven. St. Jozefgebouw een officiële receptie plaats, waarbij o.m. het college van B. en W. met de gemeente-secretaris, heren Voogden van Weeshuis en Anthony Gast, huis, alsmede vele afgevaardigden van alle organisaties, onder leiding van de Kath. Garde aanwezig waren. Ook hier verleende het kerkkoor muzi kale medewerking en zongen bij het be treden der zaal door de jubilris en fa milieleden het „Haec Diës”. De heer D. G. van der Werf, die als gar- de-voorzitter de leiding had, bracht de dank der parochie over voor de gelegen heid hier geboden om blijk te geven van de gevoelens van dankbaarheid. Burgemeester Geukers opende de rij der sprekers namens het gemeentebestuur. Alhoewel pastoor nog slechts 1% jaar in Bolsward is, kan spreker getuigen van prettige contacten met de overheid. Een goede verstandhouding met de leiders der kerkgenootschappen is ook voor een burgerlijke overheid van groot belang. Namens het kerkbestuur sprak de heer S. E. Lanter gelukwensen en waardering vooral in de zorg voor het zieleheil der parochianen. Vervolgens de heer J. R. van den Oever voor het parochiaal armbestuur en mevr. HilgersJacobs als presidente van het Kath. Vrouwengilde. Namens deze ver eniging bood zij een praktisch geschenk voor de pastoorskamer aan. De stands- organisaties K. A. B., A. B. T. B, en Mid denstand hadden een woordvoerder in de heer I. A. Wolke. Nog eens besteeg Mr. Geukers ’t spreek, gestoelte, maar nu als parochiaan, om namens heel de parochie het gezamen lijk geschenk aan te bieden, wat bestond in een bedrag van plm. f 5000,be stemd voor een radio-zendinstallatie voor de missionarisen op Nieuw-Guinea, w.o. 4 Bolswarder paters zijn, tot hulp bij hun vaak zeer moeilijke pionierswerk voor onderlinge contacten en dat met hun bis- schop Mgr. Staverman. Als dan nog de heer P. J. Lunter namena de Nieuwe Spaarbank en de heer F. B. van der Meer voor het kerkkoor het woorden had gevoerd, op de hem eigen kleurrijke en humoristische wijze, sprak nog Ds. Kreb namens de collega’s predi kanten en de heer H. Hettinga namens de buitenparochianen. Ten slotte was het pastoor Bertels zelf, die in een oprecht dankwoord allen dank bracht, aan alle sprekers en vooral aan de parochie voor de vorstelijke wijze, waarop een eens geuite wens in vervul ling is gegaan. Spreker besloot met de Franciscaanse wens: Vrede en alle goed aan ieder. Een grote schare parochianen maakte van de gelegenheid gebruik pastoor Ber tels geluk te wensen. Met een plechtig Lof werd 's middags de feestviering voor deze dag besloten. Ze zal nog met een parochiale feestavond op maandag worden afgesloten. aanwijzen wordt dit geacht 3 uur te zijn B. en W. van Bolsward. In goede freon is in twadde gewisse Donderdag a.s. zal de kraampjesmarkt geen doorgang kunnen vinden, wat in houdt, dat de gewone veemarkt wèl door gaat. Slechts enkele zaken (n.l. de tex tielzaken) zullen donderdagmorgen ge opend zijn. Over het algemeen zijn de zaken, ook de slagers, groentenzaken, boekhandels en winkeliers de gehele dag gesloten. Des middags geldt dit op deze nationale feestdagen dus ook voor de textielzaken. Des wooensdags zullen de winkeliers enz. in verband hiermede de gehele dag hun zaken geopend hebben. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Vivat! Hoezee! Oranje leeft! Leef, leef in aller harte, Zijn roem op aller tongen zweeft, Gans onbekend aan smarte. Dat Saal’mons wijsheid, Davids moed, Herleven in ’t Oranjebloed, Zo zal ook Holland leven, Aan de oude roem hergeven. Na voltooiing van genoemde bouwwer ken zal de school de beschikking krijgen over een prachtig aaneengesloten com plex met eigen gymnastieklokaal, waar door het niet meer nodig zal zijn om in de stad andere lokaliteiten bij te huren. Uit het dezer dagen verschenen jaarver slag van de school releveren we, dat het aantal leerlingen eind 1959 419 bedroeg en bij Kon. Besluit van 23 dec. 1959 goedkeuring werd verleend aan een uit breiding van de school met een opleiding voor tuinbouwlerares (akte N XXI), zo dat daarmede de basis is gelegd voor de eerste Christelijke opleiding in Neder land voor deze akte. Het diploma 2-jarige Primaire Opleiding kon worden uitgereikt aan 46 leerlingen en het diploma Assistente in de Huishou ding aan 29 leerlingen. Van de Naaicur sus kregen 5 cursisten het diploma voor beginners en 9 dat voor gevorderden. Aan 13 leerlingen kon het diploma van Leerling Verkoopster worden gegeven. Het diploma Vormingsklas werd behaald door 20 leerlingen. Alle 15 leerlingen van de Opleidingsklas I konden worden toe gelaten tot de praktijk. Voor het eerste deel akte N XIX slaagden 21 van de 23 kandidaten; voor het tweede deel akte N XIX slaagden 27 van de 29 kandida ten en hiervan verwierven 25 het peda gogisch getuigschrift. Alle afgestudeer den vonden plaatsing bij het Landbouw- huishoudonderwijs. Jor ritsma f 593.940,—; de hoofdbouw van het Internaatsge- bouw aan de firma M. Buwalda te Schettens voor f 95.525, de glas- en verfwerken voor beide ob jecten aan de firma W. K. Wits en Zn. te Leeuwarden, voor f 44.090, de gas- en santaire en waterleiding- installaties van beide objecten aan de fa. P. van der Hoop te Makkum voor f 13.747,—. Letterlijk en figuurlijk was het vrijdag middag j.l. een hoogtepunt voor de Chr. Landbouwhuishoudschool, toen bij de nieuwbouw het hoogste punt was bereikt en de vlag in top kwam. Hiermede was een belangrijke mijlpaal bereikt van de grote uitbreiding, waar van de totstandkoming een vlot verloop heeft. Pas een jaar geleden, n.l. bij brief van 27 april 1959 van het ministerie van O., K. en W. werd machtiging gegeven tot aanbesteding van een belangrijke uitbrei ding van het schoolgebouw en de bouw van een Internaat, volgens plannen van het architectenbureau G. van der Zee te Bolsward. De aanbesteding van een en ander vond plaats op 7 juli, met als re sultaat, dat de uitvoering van deze wer den gegund aan de laagste inschrijvers, te weten; Zondag heeft pastoor Bertels onder gro te belangstelling en medeleven van heel de parochie het feit herdacht, dat hij vóór 25 jaar in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwijding ontving. ’s Morgens verzamelde heel de parochie zich rond de jubilaris tot het opdragen van een plechtige H. Mis van dank. Assitentie verleenden hierbij pater Augustinus Bertels o.f.m. uit Gouda als presbyter assistens, en de paters Laurant en Snijders, resp. als diaken en sub-dia- ken. Het parochieële zangkoor onder lei ding van de heer A. Yntema luisterde deze plechtigheid op met de missa „Eucharistica” van H. Andriesen terwijl pater Bertels de feestpredikatie hield. Na afloop van de H. Dienst had in het Deputearre Steaten hawwe yn de steaten- gearkomste sein, dat hja net tastean soene, dat bar provinsje bihannele wurde so as it strie yn in boereskuorre, hwer’t men mei ompakke kin en hinne en wer- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de hoofdbouw van de uitbreiding van het schoolgebouw aan de firma J. Jorritsma te Bolsward, voor En dêrmei is de ütrinner Frjentsjer wer tobektreaun yn it greate peleton fan de „habenichtsen”. De Ministery’s kenne allinnich de kear- nen, de oare plakken bisteane foar har net. Voor het eerst in de geschiedenis is door een coöperatieve zuivelfabriek in Fries land, nl. de grootste dergelijke zuivelfa briek in de provincie „De Goede Ver wachting” te Workum, die dit jaar 60 jaar bestond, in één jaar tijds de melk- aanvoer van 30 miljoen kg gepasseerd. De 7e mei was de „fatale” datum, waar op het boekjaar werd gesloten en men zo vurig hoopte deze mijlpaal te berei ken. Zondag 1 mei was het echter reeds zover. Gister werd daarom de vlag gehesen. Ter ere van het bereiken van deze mijl paal maakte de muziekvereniging „Stu- deo” van Heidenschap gisteravond een muzikale rondgang. triuwe nei ien of twa of trije plakken. Mar hja hawwe it kearnensysteem net öfwiisd. Dit liket my ta in needlottige ynkonsekwinsje to wêzen. Hwant haldt men it kearnensysteem, dan bilannet men dér grif. De 25-jarige sergeantjkok Neil Smith, -gelegerd in Aidershot, heeft een enorme taart bereid voor prinses Margareth en Anthony Armstrong Jones. De kok heeft de ingrediënten uit eigen middelen betaald. De 120 pond wegen de taart bevat onder meer 96 eieren. Vandaag zal de taart op Clarence House worden bezorgd Dizzer dagen is fan Minister Toxopeus, de Minister fan Binnenlanske Saken it boadskip komt, dat dit riedsbislüt troch him „geschorst” is. Mei oare wurden, it bislüt fan de Frjen- tsjerter Ried om üt eigen büse to dwaen, hwat it Ryk forsommet, wurdt nou datselde Ryk ünmooglik makke. Frjentsjer mei himsels net fordigenje, har wurde de hannen boun. It tsjinna- tuerlike en ünrjuchtfeardige kearnensy steem MOAT slagje, al sil de Onderste stien ek boppe. Sinneklear blykt, dat diz- ze üngelokkige saek, dy’t hoe langer hoe mear forset opropt, nou in prestige- kwestje wurdt foar it hiele Ministery. As men de liberale Minister Toxopeus sa fier krije kin, dat hy syn namme set un der dizze hyperdirigistyske affaire, dan sprekt dat boekdielen. Hoe soe de greate Thorbecke tinke oer in neisiet, dy’t de rjuchten fan de frije boargers en de autonomy fan de gemeen ten op dizze wize oan bannen leit? UITBREIDING CHR. LANDBOUW HUISHOUDSCHOOL VORDERT IN SNEL TEMPO Duitsland gaat duikboten bouwen. Met ingang van 15 mei a.s. wordt de wettelijke tijd met 1 uur vervroegd, Wanneer de uurwerken ’s morgens 2 uur greate reklamebuorden to ëstigt u in de vrije kern De heer R. Cuperus te Witmarsum vier de zijn 25-jarig jubileum als bendebaas. 25 Jaar getrouwd: Y. Kooistra en S. Kooistra-Statema, Bolsward; Klaas J. Bijlsma en Inneke Bijlsma-Bruinsma, Wommels; B. G. Burghgraef en S. A. Burghgraef-Buma, Hieslum; R. Spijksma en B. Spijksma-Bakker, Winsum; R. v. d. Berg en J. v. d. Berg-Rinia, Schettens; Bauke J. Buwalda en Jetske J. de Vries, Hiemert; D. D. v. d. Berg en S. P. Sie- monsma, Exmorra; A. K. Tiemersma en Tj. Tiemersma-Bruinsma, Cubaard A. Bleeker en A. Bleeker-v. d. Weide, Roodhuis; A. Bootsma en A. Bootsma- Folkerts, Ferwoude; 40-jaar:z Marten Tiemstra en Foekje Tiemstra-de Boer, Pingjum; Ruurd Cuperus en Aaltje Cu- perus-Louwsma; I. D. Terpstra en F. Terpstra-Werkhoven50-jaar: IJ. Kooi stra en F. Kooistra-Zijlstra, Bolsward. 25-Jarig regeringsjubileum van Koning George van Engeland. De heer Galama, de nieuwe exploitant van de Doele, organiseert donderdag avond ter gelegenheid van de overname van het bedrijf een vrolijke avond met muziek, dans, cabaret en diverse attrac ties. Hwat bat Cjabe Skroar kearnenkwea, er mar kearnen en dat is slaen. Dat wisten de aide Arabieren al en de moderne histoarje bifêstiget dit hyltyd wer. Upton Sinclair jowt yn syn 1T„ dy’t wol hakje wolle yi --mar d Den Haech folie better en de Ministers Zijlstra en de Pous dekten har architect. Frjentsjer liet it dér lykwols net by sitte en de Ried fan de stêd naem it kordate bislut de premy’s, dy’t Harns en Ljou- wert fan de Minister krigen, üt de eigen büse fan de gemeentekas to biteljen. Hja koene dat dwaen, hwant as ien fan de lytse groep gemeenten mei in slu- tende bigreating, stie dizze wei foar har iepen. Dat wie in bilangryk offer foar dizze stêd en op him seis in ünbigryplik ding, dat de iene stêd üt de ryksskatkist kriget, hwat de oare seis dwaen moat. Mar de Frjentsjerters seagen it bilang fan har stêd goed yn en stapten dêr oer- hinne. Deputearre steaten fan Fryslan makken tsjin dit bislüt gjin biswier, sa- dat oan de fjouwer poarten fan de stêd Frjentsjer op lézen stie; Vi Franeker. In het spijsolie-proces te Rabat zijn vijf handelaren ter dood veroordeeld. Duizenden mensen zijn verlamd door het gebruik van ondeugdelijke olie. De handelaren hadden oude motorolie van Amerikaanse luchtmachtbasis vermengd met consumptie-olie. Foto: De vijf ter dood veroordeelden v.l.n.r. Belkacem Ben Mohamed Belkacem, Moulay Aheb Ben Ahmed, Moulay Driss Ben Abed, Hadj Lahoussine en Ahmed Ben Hadj Abdallar Filali Dan is dêr foar de Südwesthoeke en de Noardkant gjin inkelde kans mear. As der mar ien hikke iepen stiet, wurde al le skiep dêrtroch lieden, jage of treaun. Dêr binne op it heden folie minsken, yn de tüken fan it dy’t net sjogge, dat ien wei is om de ünheilen to oan de woartel te wer. Upton Sinclair jowt yn syn léste boek: Wie wind zaaitin markant byld fan al dy goedmienende en goed- wollende minsken, dy’t hy „bevredigers” neamt en tsjin har sin en bidoeling yn, de oarsaek wurde, dat it kwea syn gong giet en seis folie hurder as oars it ge- fal wêze soe. It libben ferget üs, sa is troch my yn de Steaten sein, op bipaelde mominten op in ja of in né. Men moat kar dwaen. Alle tuskenstanpunten binne selsbidróch, hja dekke de tij an, hja kamoufleare it kwea en bringe de massa ta passiviteit. Dêrom ha wy de forantwurding foar dit hiele funeste systeem öfwiisd. Frjentsjer lit sjen, dat de soepele tapas- sing in illüzje is, in Pilatus-halding, dy’t de ünheilen net keart, mar bidekt mei in skyn fan wettigens. Tsjin har sin, wurde al dizze goedwol- lende minsken meiwurkers fan it systeem hwat hja net wolle. Dêr is mar ien wei om reëel wurk to dwaen. It kearnensysteem radikael óf- wize om ’t it ünrjuchtfeardich en funest is foar in harmonyske üntjowing fan it libben yn Fryslan. Dan slacht men oan de woartel fan it kwea. Yn tsjinstelling mei oaten faeks forwün- dert my dit net. Ik leau net yn in soepele tapassing, hwer’t Deputearre Steaten har kaerten op set hawwe, hwer’t it Keamer- lid Andriessen syn hoop op stelt en jit folie oaren. De minsken, dy’t dat tinke, hawwe de saek net trochtocht, liket my ta. In soepele tapassing fan dit systeem is in contradictie in terminis, dit kin allin nich trochfierd wurde, as men konse- kwint alles ünderdrukt, hwat dêr fan óf- wykt. Docht men dat net, dan faget it werklike libben it hiele kearnensysteem fan de kaert. Dêr mei gjin frijheit wêze om dat sjen to litten, dêrom folsleine twang. Earst fan Ekonomyske Saken, doe fan Sosjaele Saken, doe fan Maetskiplik Wurk en nou fan Binnenlanske Saken. Gjin fisk- je mei troch it tichtset üntsnappe, de hiele feart moat óf damt wurde. En hwerom Om straks yn de Keamers komme to kin nen mei sifers, dy’t ütwize, dat it systeem slagge is, dat de bidriuwen yn de kear nen harren ütwreide hawwe, dat dêr nije bykomd en dat de mannen, dy’t soks ütbrieden hawwe, dochs ekonomen en planologen wiene, hwer’t men it petsje foar lichte moat. Hwat in foarütsjende visy, hwat in des- kundigens en in brede blik! De Arabieren hawwe in sizwize, dy’t likernoch sa yn üs tael hearre soe:Tüze- nen hakje yn de tüken fan it kwea tsjin ien, dv’t oan ’e woartel slacht!” Oan dat sprekwurd moat men wol tinke as men fan del ta dei de logyske konse- kwinsjes sjocht fan in üngelokkich en forkeard ütgongspunt, dat stêdden en doarpen bidriicht yn har natuerlik bi- stean. Nou is de boat wer oan yn ’e stêd Frjen tsjer, dy’t fanwege is dirigistyke systeem fan de regearing, forbyparten waerd fan alle fasiliteiten, dy’t oan syn buorlju (Harns en Ljouwert) wol jown wurde. De stêd Frjentsjer kaem dêrtroch yn in ünearlike konkurrinsjeposysje en die alle war om dit ünrjuchtfeardich fonnis oars to krijen. Hja hiene de stype fan Depctearre Stea ten, dy’t yn dizzen efter har stiene. Mar it joech neat. Drs. van Oss wist it yn --‘«v-'' TT"" y

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1