op kruising Rijksweg 43 In Turkije verzet tegen dictatorale neigingen Het bevrijdingsfeest gevierd, omdat er verzet is geweest De dodenherdenking bij het monument de earste maeijedagen fan 1940, in oare noch op ’e dei fan ’e bifrijing. Folsgare naar weg Havenarbeiders in de Arabische landen üs hjoed p p to sizzen willen geen Am. schepen lossen en laden „Bomaanslag” in het postkantoor Bill VRIJDAG 6 MEI I960 56e JAARGANG No. 36 Jean Louis Stuurop, solist in Frysk orkest STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Hwat hat Cj(l 1)6 Sl^rOCLF De Jong’s Nieuwsblad In ZJ1JUKJV goede „De ernst van het verzet”. de Coöp. Land- De rechtstreekse aanleiding tot de jongste moeilijkheden was be gin april het bevel aan het leger om Inönü te verhinderen een pro- pagandareis door Oost-Turkije te houden. Drie officieren namen ont slag, omdat het leger bij de poli tiek Ingeschakeld werd. Zij zijn gearresteerd. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reducti* Sedert vrjjdag hebben de haven arbeiders in alle Arabische lan den besloten geen enkel Ameri kaans schip te laden of te lossen. Dat besluit treft de Amerikaanse scheepvaart harder dan de Ame rikaanse boycot de Arabische lan den. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Friese vlag. Nadat door een viertal meis. jes nog 2 kransen terzijde van.het mo nument waren geplaatst, speelde de Chr. muziekver. „Excelsior” van Nijland de melodie van „Wilt heden nu treden”. Hjirnei haldde de boargemaster in koar- te bitinkingsrede, hweryn hy ü.m. sei, dat op dizze maeije-joun, de joun fan de f jirde fan blommemoanne 1960, oeral yn üs lan de flaggen hjelstók hingje en oer al yn stêd en doarp by it skieden fan de dei de klokken klipt hawwe en doe’t hja sweiden foei der in stilte oer it gea, twa minuten lang forstomme alle minskege- roft. Fierder sei spr. dat Nederian op dizze joun syn deaden bitinkt dy’t fallen bin- ne yn it grousume tiidrek fan maeije ’40 oant maeije ’45 en dêrnei yn East-Ynje it heechste offer brocht hawwe yn ’e striid foar frijdom en rjocht, it offer fan it libben. By tüzenen bine hja fallen dy’t fochten op de séën, yn ’e loft en op it lan as soldaet, as partisaen, de iene yn naat een amendement van senator Dou glas op de wet op de buitenlandse hulp heeft aangenomen, waarbij de president gemachtigd wordt economische hulp te weigeren aan landen, welke de vrijheid van de scheepvaart schenden. Een juist principe, maar zonder mogelijkheid om een ander resultaat dai schade aan de Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 enigden in gezang, overdenking en ge bed. Nadat de heer D. S. Algra van Sneek de samenkomst had geopend, er op wij zende, dat geen waar bevrijdingsfeest ge vierd kan worden, zonder bezinning op en herdenking van het verleden, beklom de heer H. Algra van Leeuwarden de kansel om te spreken over Bolswanls Nieuwsblai doorgedrongen onder het roepen van „Vrijheid”. Het ontwapeningsplan wijkt in niets af van het oude standpunt van geleidelijk heid en controle, dat de Russeij niet aan vaardden, terwijl het Westen de algehele ontwapening in vier jaren van de Russen niet aanvaardt. De studenten in Zuid-Korea hebben (ten koste van weliswaar on geveer 100 doden) het gehate bewind van Singman Rhee verjaagd, waarbij Amerikaanse druk niet is uitgebleven. Rhee zelf is als president afgetreden en de gekozen vice-president Lee Ki-poong, één van de meest gehate figuren in Korea, heeft zich door zijn zoon laten dood schieten, die daarna zelfmoord pleegde. Er is een over- gangskabinet gevormd onder leiding van Hoe Tsjoeng, de minister van Buitenlandse Zaken, die beloofde een eind te zullen maken aan de corruptie bij de verdeling van de Amerikaanse hulp. Nieuwe verkiezingen had Singman Rhee al toegezegd. Amerikaanse politieke mogelijkheden in het Midden-Oosten te bereiken. Maar natuurlijk zit hier een politieke kant aan. In de eerste plaats staat de Amerikaanse vakbond volgens senator Fulbright onder druk van pro-Israëli- sche groepen, die hopen, dat zo de aan dacht er nog eens op gevestigd wordt, dat Egypte, ondanks besluiten van de Ver. Naties, Israël de doortocht door het Suez-kanaal blijft ontzeggen. Wellicht Te Bolsward werd na het houden van de stille tocht, waaraan ook dit jaar weer honderden deelnamen en waarbij op de plaats waar de 14de april 1945 met de bevrijding in zicht een drietal burgers werden gefusilleerd, een kranslegging plaats vond door burgemees ter Mr. J. A. Geukers, daarbij geassisteerd namens de jeugd van Bolsward door de 11-jarige Catharina Mulder, een even indrukwek kende als stijlvolle herdenkingssamenkomst gehouden in de Martini kerk. Deze samenkomst, belegd onder auspiciën van de Stichting Friesland 1940-1945, werd in zijn geheel uitgezonden door de N.C.R.V. Gedenken en danken. De tweede spreker, Dr. K. H. E. Grave- meyer uit Wassenaar, sprak onder het motto „Gedenken en Danken”. Wij mogen, aldus Dr. Gravemeyer, nim mer hen vergeten, die in het verzet hun leven hebben gegeven voor Koningin en Vaderland, voor vrjjheid en recht. Door hun dood mogen wij leven. Daar om gedenken wij ook met schaamte. In het bijzonder moeten we hen gedenken, die hun leven waagden voor de joden. De ongeveer 100.000 leden van het volk van Israël, die zich in ons land bevonden, moesten, evenals elders, wel een bijzon der zware weg gaan. Had men maar tij dig de tekenen der tijden verstaan! Het is onjuist te menen, dat het anti-semi- tisme van Hitler en zijn mede-moorde- naars alleen maar voortkwam uit rassen- discreminatie. De haat tegen het volk Israël was haat tegen de God van Israël. Daarom hadden de kerken meer solidair met de joden moeten zijn. Toen zij hun Davidsster moesten dragen, hadden we allen dit ereteken op onze kleding moe ten aanbrengen, zoals bijv, in Denemar ken geschiedde. Door de eeuwen heen is de kerk helaas vaak medeschuldige ge weest aan de jodenvervolging. In het lijden van de joden wordt iets openbaar van het Messiaanse lijden. Ge denken wil zeggen zoals ook de joden het deden aan de Paasmaaltijd onze kinderen verhalen van de wonderdaden Gods. Daardoor zal ook de jeugd de Christelijke roeping leren verstaan, ook ten opzichte van het eigen vaderland. Zoals een bloeiend gezinsleven een zegen is voor de natie, is ook een gezond na tionaal bestaan een zegen voor de vol kerengemeenschap. Op grond van de ver scheidenheid en het anders zijn dan an deren, hebben wij onze nationale bijdra ge te leveren en andere volkeren tot ze- zijn afgegleden en er na de bevrijding ’n pijnlijke situatie zijn ontstaan. Het verzet was tenslotte ernstig, omdat onze kinderen ons later rekenschap zou den vragen, wat onze houding was ge weest. Goddank, wij zullen bevrijdings feest kunnen vieren, omdat er verzet is geweest. Moesten wij vorige week melden, dat Oberlander, de West-Duitse minister voor Vluchtelingenzaken, die een politiek zeer gesmet leven heeft, teruggekomen was van zijn, in ontslag overgaand ver lof, nu kunnen wij berichten, dat hij toch de wijste partij heeft gekozen en de regering zal verlaten. De Amerikaanse regering is in een moei lijke situatie gekomen door de weigering van de havenarbeiders van New York om het Egyptische schip „Cleopatra” te lossen, dat daar vanaf 13 april ligt. Deze weigering motiveren zij door er op te wijzen, dat de Arabische boycot van Is raëlische goederen en het verbod deze ook op buitenlandse schepen door het Suez-kanaal te vervoeren, Amerikaanse zeelieden in hun werk benadeelt. Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Nei yn bitinken brocht to hawwen, dat op dizze joun üs folk gear komt op alle mooglike plakken dy it oantinken yn eare halde, sei spr. dat ek wy hjir joun gear komm m binne om de deaden to bi tinken en binammen har, dy’t ta üs mien, skip hearden, ta it folk fan Wymbritse- radiel, omdat wy harren net forjitte wolle en forjitte meije. Op dit net forjitten waerd troch spr. tige du klam lein en der op wiisd hoefolle bloed en triennen de bifrijing koste hat en hoefolle triennen op dizze joun noch skriemd wurde en dat wy üs wol foar- halde moatte op in joun as dizze, dat dizze swier bifochten frijheit üs swiere forplichtingen opleit. Nei de bitsjutting fan dit bitinken düd- lik makke to hawwen, komt spr. ta de konklüzje, dat dizze deadenbitinking dan pas ynhald en bitsjutting kriget, as it tagelyk in ünthjit is fan üs elk persoan- lik om üs folksmienskip to tsjinjen en op to bouen fanüt de eigen djipste lib- bensoerstjüging. Ta slot fan syn bitlnkingswurd dekla- mearre spr. de Fryske oersetting fan Fedde Schurer fan „Wilt heden nu tre den” üt de Valerius’ Gedenkklank. Met gezamenlijk zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus werd deze indruk wekkende plechtigheid besloten en ging elk weer zijns weegs. Het verzet was een doodernstige zaak, aldus spreker. Veelal werd men plotse ling in een situatie geplaatst, waar men een keus moest doen. Er was dan geen andere weg, dan de radicale. Er was geen plaats voor een geschipper of aarzeling. Men werd als het ware in het verzet geleid. Al zijn er vele vermetele daden gedaan, toch willen wij niet te veel spre ken van verzetshelden. Verzetsmensen waren gewone mensen, echter bezield met een heilig moeten, dat hen dreef. Het verzet was voor alles ernstig om het gevaar, dat de verzetsstrijder steeds om ringde. De geschiedenis bewijst ’t, hoe velen het offer van hun leven brachten, hetzij zij door een nekschot, dan wel in een moordkamp stierven. Er waren vele eenvoudigen in het verzet. Er is wel eens schamper gezegd: Zij hadden weinig te verliezen. De werkelijkheid is, dat zij alles hadden te verliezen, hun goed, hun bloed, hun gezin, hun leven. In de laatste tijd, toen de vijand alle kaarten op tafel gelegd had, sprak het verzet als vanzelf. Veel moeilijker was het in de eerste tijd, toen een compro mis de hoogste wijsheid scheen. Toen ve len met z.g. toelaatbare concessies de geestkracht van ons volk trachten te on dermijnen, zijn het de mensen van het verzet geweest, die het geweten van ons volk hebben wakker geschud. Als dat gen te zijn. niet gebeurd was, zou ons volk verder Sprekende over het W’zet der kerken, Studenten hebben ook in Turkije de strijd tegen de dictatoriale neigingen van de regering opgenomen. Betogingen in de tweede helft van de vorige week maakten acht doden, maar politie en leger hielden de zaak in handen. Het fors uitgaansverbod moest de gemoede ren bekoelen. De studenten kozen de zijde van de oppositiepartij, de republi keinse volkspartij, die bij de verkiezin gen van 1950, 1954 en 1957 de meerder heid naar de democratische partij zag gaan. Premier Menderes, de leider van deze partij, wierp zich op een grootscheeps ontwikkelingsplan, dat eigenlijk boven de macht van Turkije ging. Hij verschafte de boeren tractoren, bouwde fabrieken, maar teerde zoveel in en ging zoveel schulden aan, dat de volkspartij het schrikbeeld van een bankroet meende te kunnen oproepen. Vooral de bijna 80-jari_ ge oud-president Inönü, weerde zich fel. De regering trad steeds strenger tegen deze kritiek op. De perswet bracht vele journalisten in de gevangenis. Enige weken geleden was op initiatief van de Oranjevereniging te Nijland be sloten in verband met het derde lustrum van deze herdenking, deze in groter ver band te houden bij het monument, dat staat op de kruising Rijksweg 43-weg naar Folsgare. Praktisch alle Oranjeverenigingen en daarmede gelijkstaande verenigingen in de gemeente Wymbritseradeel hadden aan de oproep gehoor gegeven en aan gevuld met talrijke deelnemers uit de dorpen Nijland en Folsgare, waren het twee grote stoeten, die zich plm. 7.45 uur vanuit Folsgare en vanaf de weg Sneek- Bolsward in beweging zetten en vrijwel gelijktijdig bij het monument arriveer den. Daar aangekomen werd eerst 2 minuten stilte in acht genomen, waarna de bur gemeester van de gemeente Wymbritse radeel, de EdelAchtb. Heer J. van Hout een krans plaatste aan de voet van het monument, dat rechts geflankeerd was door een Hollandse en links door een 2 e week mei 1910 Jean Louis Stuurop speelde dinsdagavond voor een matig bezette Doelezaal te Bols ward het vioolconcert in D dur van Pe ter Tsjaikowsky. Hij deed dat muzikaal volkomen beheerst; zijn techniek was in dit razend moeilijke concert feilloos; vooral in het laatste van de drie delen. Ook in de cadenz van het eerste deel wist hij zich te onderscheiden. zo werd het een interpretatie van voorname allu re, waarbij het orkest de lang niet ge makkelijke begeleiding correct, be schaafd en voortvarend, met een door zichtige orkestklank, speelde, aldus schrijft de Leeuwarder Courant vol lof over dit concert. Het concert werd geopend met de be kende Ouverture 1812. Qua klankver houding was de uitvoering zeer overwo gen, kernachtig en uitstekend gepropor tioneerd, bleek het werk van de blazers- groepen, hoewel zij op dit kleine toneel last hadden met de stemming. Het slot deel van deze programatische ouverture werd met een gepaste .ruigheid” bijzon der boeiend uitgevoerd, doch voor deze zaal waren de klank explosies zwaar ge noeg. Na de pauze beluisterden we de bekende Symphonie Pathétique. Het orkest gaf hier een aanvaardbare vertolking van, hoewel hier de stemming van hout en ko per, vooral in de doorwerking van het eerste deel, niet zuiver was. Alfred Sal- ten, die het ook deze avond weer zonder partituur deed, dirigeerde met een ener gie en een concentratie, die praktisch geen moment verslapte. Zijn aandacht geldt elk detail, waardoor de climaxen en de anti-climaxen onderling juist wor den gevormd en een eenheid ontstaat. Hij weert het bombastische element en laat de toon steeds gebonden, hoe fel de klankontladingen ook mogen zijn, aldus genoemd blad. Dat het bezoek niet groter was zal te wijten zijn geweest aan het feit, dat het „culturele” programma deze week wel wat overladen was. Voor vast werkman aan bouw vereniging te Kimswerd (week loon 8,waren niet minder dan 131 sollicitanten. It is greate dwaesheit, dingen leare to moatten, dy’t men letter wer forjitte moat REPETITIE Een overzicht van het plein voor de westelijke ingang van W estminster Abbey, tijdens de repetitie” van het koninklijk huwelijk, dat daar a.s. vrij dag tussen prinses Margareth en Tony Armstrong-] ones zal worden vol trokken Werklieden, die de tribunes op het plein hadden opgericht volgden de ge beurtenissen met aandachtige belang stelling. In het postkantoor te Bolsward is een oefening gehouden door de Bedrijfszelf- beschermftig en E.H.B.O. der P.T.T. al hier. Van hun belangstelling gaven, blijk de heren S. Dijkstra als pl.v. hoofd Be scherming Bevolking, H. D. van der Werf Commandant Brandweer er N. Huitema pl.v. Commandant Brandweer. Op een bandrecorder kon men in de z.g. schuilkelder horen, dat vliegtuigen over trokken en een brandbom lieten vallen. Daarna volgde later bominslag. Twee redders, die een brandje aan het blussen waren op de materieelzolder, wa ren gevlucht naar het platte dak. Na dat zij door de redders stevig op een brancard werden vastgebonden, werden zij met touwen neergelaten naar de be gane grond. De omstanders genoten van dit schouw spel. Vervolgens werden zij door de E.H.B.O. verder verzorgd in de gewon denkamer. Verplaatst naar Hoek Hengstepad de Rijwielhandel Jac. Postma. hoopt men zó Egypte onder druk te 'Terwijl het laatste avondlicht door de zetten, maar succes is wel uitgesloten. I herdenkingsramen in een der zijbeuken de tweede plaats bederft de weder- van de eeuwenoude kerk nog schaars zijdse boycot de moeizaam opgebouwde naar binnen viel, stroomde de kerk reeds betrekkingen tussen Amerika en vol, zodat een 800 aanwezigen uit Bols- boel, waar de ministers bijeen waren,de Arabische landen, vooral nu de Se- ward en wijde omgeving zich zinvol ver- De regering besloot toen een parlemen taire commissie in het leven te roepen, die een onderzoek in moet stellen naar de „afbrekende en onwettige activiteiten van de volkspartij”. Deze commissie ver. bood alle publicaties over haar onder zoek. Op zichzelf geven deze maatrege len geen indruk van groot zelfvertrou wen van de regering. Het ongeluk wil, dat Turkije maandag de ministers van de Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft ontvangen, die zich hebben beraden over de topconfe rentie en in het bijzonder over een ont wapeningsplan van de Engelsman Sel- wyn Lloyd. Tot driemaal toe zijn beto gers tot voor het stadhuis van Instan- zegt spreker, dat hier alle roem is uit gesloten. Toch heeft het zijn waarde ge had, dat er naast het ondergronds ver zet ook het openlijk uitgesproken verzet bestond. De kanselafkondigingen vorm den een facet van het strijden met open vizier en dit heeft niet weinig ons volk bemoedigd. Het inzicht in het verleden geeft doorzicht in het heden en uitzicht op de toekomst. Zo wordt ons danken bidden en leren wij het Maranatha ver staan. De avond, die werd besloten met het bidden van het Onze Vader en het zin gen van het Wilhelmus, werd afgewis seld met het optreden van het vocaal ensemble van de N.C.R.V. onder leiding van Marinus Voorberg. Gezongen wer den o.a. psalmen van J. P. Sweelinck en liederen uit Valerius’ Gedenkklank. Vooral ook het prachtig gezongen en met solostem ingeleide „Zalig zijn de do den, die in de Here sterven” van Hugo Diester, ontroerde. De bijeenkomst stond, wat het begin en het einde betrof, in een raam van orgel spel, verzorgd door de heer Gezinus Schrik. Na afloop kwamen enige genodigden nog even samen ten stadhuize. O.a. waren aanwezig de Gedeputeerden H. M. Ger- brandij en S. van Abbema, evenals Mr. Hartung, chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin, de plaatse lijke geestelijkheid, het bestuur der Stichtingen en verschillende figuren uit het verzetsleven. Tenslotte de melding, dat Chessman maandag ter dood is gebracht, twaalf jaren na het doodvonnis, dat uitgespro ken was wegens aanranding en ontvoe ring met lichamelijk letsel. Hierop staat in Californië en niet eens in geheel Ame. rika, de doodstraf. Chessman bleef volhouden, dat hij on- schttldig was en dat de bandiet met het rode lampje, zoals de misdadiger ge noemd werd, een ander was. Er zijn aan wijzingen, dat twijfel aan zijn schuld mogelijk is. Desondanks heeft men het vonnis gehandhaafd en alle pogingen om revisie van het proces te verkrijgen, zijn mislukt. Chessrhans dood heeft in de ge hele wereld een slechte indruk gemaakt. Er staan te Londen 40.000 kievitseieren, hierheen gezonden door Friese poeliers. Ze zijn onverkoopbaar, daar het over lijden van koning Eduard een algemene landsrouw is afgekondigd en geen feeste lijkheden worden gehouden. Het aantal personen, dat per jaar in Sneek prcoes verbaal kreeg wegens open bare dronkenschap verminderde dank zij de drankbestrijding in 4 jaar tijds van 200 tot 18.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1