meer Na 10 jaar industrialisatie: 225.000 arbeidsplaatsen II f 1 i! few Topconferentie Ff L - f I Hm SB Fan de Mar tiny toer Tj. de J. Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 11 Met Pinksteren opening «De Sankop» te Makkum 3 B] W MM* -1: 11 DINSDAG 10 MEI I960 56e JAARGANG No. 37 kwaliteits- foarüt- Wünseradiel en alle 2e week mei 1925 OFF1CIEELE STATIEFOTO Prinses Margaret, Anthony Armstrong Jones en de Bestman” varï de bruide gom Dr. Ruger Gilliat. Bruidsmeisjes v.l.n.r. staand: Miss Sarah Lowter, Miss Annabel Rhodes, Lady Rose Nevill, Miss Marilyn Wills en Prinses Anne. Zittend v.l.n.r.; Miss Catherina Vesey, Lady Virginia Fitzroy en Miss Angela Nevill Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) hadden goederen fabriceren die het moesten kun- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Groeiende bevolkingen hebben altijd de richting van de geschiedenis bepaald. Ze hebben regeringen tot wanhoopsdaden gebracht en nog torent boven ons allen uit dat geweldige vraagstuk: hoe een zich verdubbelende wereldbevolking aan voedsel en werk kan worden geholpen. Nederland heeft voor zichzelf in alle be scheidenheid het wonder verricht, dat vóór tien jaar de grootste optimist toch met verbazing zou hebben vervuld. Er zijn zes industrialisatie-nota’s voor nodig geweest; enkele duizenden onder- IN NIJE MAEITIID De simmerske dagen, tusken nije en aude maeije, jowe de natuer in jonge pracht, dy’t de minsken woldiedich oandocht. Alles kriget nije glans en fleur. De feest dagen waerden diskear net bidoarn troch it skrouske waer hwat üs oare jierren fakentiids op de bifrijdingsdei taparten waerd, it wie diskear allegearre bliid en fleurich. Wol wie it spitich, dat de planning fan de ünderskate festiviteiten roun de 5e maeije hwat to winskjen oerliet, sadat it iene skea hie fan it oare. Dat moat tonei better. Mar sawol de stylfolle gearkomste yn de Martiny as it libbensechte probleemstik yn de Doele binne tige slagge. Binam- men dat léste stik wie in boppeslach. Op' dit peil hawwe wy hjir, de léste jier ren, de pleatselike toanielploegen net earder sjoen en it docht üs oisonder goed, dat de warbere en kundige lieder fan de ploech sa’n fortsjinne sukses mei syn klub bihelle. Drs. Passage is ien fan dy leararen, sa’t Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Better ünrjocht oandien dan it oan to dwaen Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 en as it gers fiks hwat stallen hat, skynt it goed to foldwaen. Mar jong en geil mei it net wêze, dan slagget it, sünder sur of melasse, ek net. Boppedat nimme dy masines ek hiel hwat groun mei as it lan net sljucht of hwat lést fan molwrot hat en dat is wer in skaedkant. Wy sille mei bysündere bi- langstelling dizze Ontwikkeling folgje moatte, hwant as men de biswieren wit to oerwinnen, dan kin hjir in forbette- ring fan de foerwaerde en in hiele bi- sparring fan wurk yn sitte. Mar it is earst jit ofwachtsjen. Hwant by de kuilerij binne al sa faek dwael- strjitten oan it firmamint forskynt, dat ,it soune boerewiisheit is, net op it earste signael yn oare wei to gean. Litte de lju earst mar ris in pear jier trochgean mei eksperimentearen, dan witte wy al hiel hwat mear. Mei de heafentilaesje is it ommers ek sa gien. Fan dy earste aparaten is allinnich de fa brikant mar better wurden,de al to Lasti ge keapers hawwe nou in ündeugdelik aing yn ’e hüs en moatte wer. Dit grouwe learjild kin men j inseis bi- sparje. Nou is it sa fier, dat de bernesyk. ten oerwoun binne en men mei reedlik risiko en net tof olie jild en de skuorre op heafentilearen ynstelle kin. En dan is it in hiel bilangrike gong op dit gefoelige punt. De Warkumer koöperaesje hat in ien- manskampioenrit balden. Hja binne de 30 miljoen kilo molke foarbysjitten. En dêrmei is Warkum fier by alle fabriken yn Fryslan yn ’t foar. Wol selden is in namme: „De Goede Verwachting” sa folslein op syn plak as by dizze fabryk. Bistjür, direkteur, persoaniel en leden üs hertlike lokwinsken. Al is Warkum gjin kearn, hja dogge dér lykwols kear- delswurk en de stêd fart der wol by. Fiks oanpakke en de iensens biwarje, dan is der rounom skoander wurk to dwaen. En nou mar in reinige wike en it drokke simmerskoft kin wer oangean. Dat it al legearre nei winsk bislaen mei! Na tien jaar industrialisatie lijkt de toen gestelde opgave „groeiend Nederland aan werk te helpen”, zo vanzelfsprekend, dat op dit ogen blik toto en televisie de mensen meer bezig schijnen te houden dan de industrie. Gelukkig is het niet waar. Onze grotere welvaart van nu heeft de oudere generatie de crisis van de dertiger jaren niet doen vergeten. De waarde van werk leeft vast en diep. Dat blijkt onmid dellijk wanneer de werkloosheidscijfers ook maar iets boven het be paalde minimum uitkomen. En de winst van tien jaar industrialisatie: 225.000 extra arbeidsplaatsen, moet ieder aanspreken, die ooit de dreiging, die van een sterk groeiende bevolking uitgaat, heeft ge voeld. De elctrotechnische industrie kwam tot verdere ontplooiing, omdat ze de grotere generatoren en transformatoren wist te bouwen waaraan onze elektrische cen trales thans behoefte hebben. De chemie snelt voorwaarts, de petro chemie rond de Nieuwe Waterweg gebundeld volgt op de voet. De soda- fabriek van Delfzijl is een hoofdstuk apart. Wat zijn er rond haar wordings geschiedenis geen zuchten geslaakt in verband met mogelijke gevolgen op de internationale markt! Met de soda kregen wij een nieuwe grondstof binnen het bereik van velerlei nieuwe industrieën. De textielindustrie wist verhoging van kwaliteit te paren aan ’n verhoogde mate van samenwerking waardoor ze tot dusver op bevredigende wijze de toenemende concurrentie het hoofd wisten te bieden. Het was een geweldige inspanning, na dat Nederland op vlotte wijze het Indo nesische afzetgebied was kwijt geraakt. Fabrieken die jaar in jaar uit niet anders dan grove katoentjes voor „de Oost” Hy sil dan forsteld stean fan de nijbou, dy’t de hear Bruinsma de léste moannen der delset hat. In oanwinst foar de boe ren, dy’t der in romme en moaije show room oantreffe sille foar traktoaren, an nex reparaesje-wurkpleats, alles fan de bikende firma Porsche, dêr’t de hear Bruinsma de fortsjinwurdiger fan is. Hoe langer hoe mear wurdt dat ein fan de stêd ta nij libben brocht. De minera- len-mingerij fan de C.A.F. groeit by da gen, de Technyske skoalle boarst oan al le kanten üt de naden, de Vivo-grossier- derij is ien bijekoer fan libben. De nije Hüshaldskoalle, forsküle yn it grien fan de rounwei, is it bisjen tige wurdich en dan is dér jit Skukken en Nooitgedagt, dy’t de wjulcken hyltyd fierder ütslagge. De nije printerij fan Vgn der Meulen komt al aerdich omheech en seis yn de forsutere tsjerkestrjitte komt hjir'en der in nij hüs as in teken, dat ek dêrre in ein komt is oan de forwaerloazing. Spitich, dat de restauraesjeplannen fan de Kampen net hurder opsjitte kinne, dér leit er jit hinne as yn in forwoaste stêd. Yn plan-Noard forriist in nij blok je wenten by de R.K. Beukerskoalle en om ’t it earste diel fan dit stêdsdiel al fol boud is, sil it wol net sa lang duorje of ek dizze flakte wurdt in fleurich en modern stêdsdiel. De maitiidspronk fan de lannen duorret tsjintwurdien mar in lyts skofke. It gersdroegjen is al wer in wikeman- nich oan ’e gong en de earste kuil komt, of is, al oan 'e bult of yn de silo. It waer lient him tige foar it meitsjen fan prima foardroechkuil, hwant men kin mar trochavenseare. Neist it foardroegjen is al wer in nije stjer oan de kuilhimel forskynd. Yn it Suden is men al in jiermannich mei dit nije systeem dwaende. It bistiet hjiryn, dat it gers daliks kniesd wurdt, sadat de soppen, dy’t der yn sitte, nei omsetting, in natuerlik konservearingsmiddel foarm- je foar it biwarjen fan it gers. Mei in swiere lüker fan minstens 30 p.k. wurdt it gers der ófslein en forbrize- le. Yn de gersstallen sit frijhwat süker De ogen van de wereld richten Zich binnenkort -weer op- Parijs. Begint de horizon te lichten Verdrijft men daar het wolkengrijs? Krijgen de leiders de pretentie Staatmachtigen van goede wil? Is ’t nuttig, zo’n topconferentie? De wereld wacht, in spanning stil. Soms denken wij, wat zou het baten, Het is allemaal vermorste tijd! Ze raken daar met al hun praten Toch met van wantrouwen bevrijd. Het is net een wip, onder en boven. Om beurt, Amerikaan en Rus, Maakt zich blij met een dode mus. Soms zeggen wij, je kunt nooit weten Komen de heren straks terug Misschien bouwden zij, tijdens het eten Aan de een of andere knutselbrug Die brug zal het model dan worden Straks internationaal onthuld Afwachten, het komt fijn in orde, Nog slechts een jaar of wat geduld. Soms zuchten wij. geen enkele natie, Is zonder onrecht, zonder wrok. Heerszucht, rassendiscriminatie, Het hemd blijft nader dan de rok Mooie beloften hoor je plenty Wij zijn beu van dat vals gezang Trouw ieder jaar een topconferentie Kies maar als motto: zelfbelang. De kerken van de wereld bidden In één geloofsverbondenheid. Kom Vredevorst, kom in ons midden Wordt Hij ook in Parijs verbeid? PYT De aanleg van het recreatieoord „De Sankop” te Makkum maakt reeds grotere vorderingen. Het hotel dat geflankeerd zal worden door 15 bungalows, is reeds onder de kap. Wellicht kan de op 1 juli a.s. vast gestelde opening zelfs vervroegd worden tot de 2e Pinksterdag. Wanneer het ho tel gereed is, biedt het plaats aan 27 logies, terwijl 120 dagjes-mensen kunnen worden ondergebracht. De bungalows waaraan men reeds bouwt variëren in accommendatie van 6 tot 8 personen. nemende industriëlen en een volk dat als geheel bereid was iets soberder te leven, dan strikt genomen nodig was. Onze industriële capaciteit is bijkans ver dubbeld en wij grepen de kansen, welke de zich snel ontwikkelende techniek bood. Nederland heeft een ander gezicht ge kregen: het is metterdaad industrieland geworden. Ons klimaat, waarin de handelsgeest zo uitmuntend kon gedijen, bleek bij een goede bodemverzorging, zeer geschikt om industrieële capaciteiten tot wasdom te laten komen. Dat was vóór tien jaar immers de angst van menige boerenvertegenwoordi ger. De fabriek op het platteland zou de „verdervelijke invloed van de stad” tot in het kleinste dorp brengen. Want dit stond bij voorbaat vast: wan neer Nederland nieuwe fabrieken moest bouwen, zouden ze ook in de rand- provincies komen en ook in plaatsen die tot dusver nooit een rokende fabrieks schoorsteen hadden gekend. De randstad Holland -heette tien jaar terug al vol, ongeacht alle actuele plannen die Hol land heden ten dage steeds voller maken. Maar van verzet tegen „de fabriek” is in de randprovincies immers allang geen sprake meer. Integendeel, er zijn al industrialiserende burgemeesters geweest, die bij hun ver trek auto’s cadeau kregen van een dank- der gelokkich mear yn de stêd binne, dy neist har taek, it mienskipslibben mei har yntellektuele en kulturele kinnen tige bifruchtsje. Hja kinne der wis fan wêze, dat net al linnich de leden fan har forienings dit weardear je, mar allegearre, dy’t it goed mei de stêd miene. Ek yn de B.I.C. en de Boalserter Histoaryske foriening komt de meiwurking fan dizze krêften de stêd to’n goede. Hja dogge dat mei in bilangrike opoffering fan tiid, dy’t hja oars tige produktyf meitsje koene en jowe op dizze wize in goed foarbyld oan üs allegearre. Ik neamde niis de B.I.C. dy’t nou al inkelde jierren kulturele jon nen tariedt. Wy meije sizze, dat it oant nou ta goede weardearring fynt yn de stêd, mar it soe ek in misse set wêze, as wy sa’n skoander initiatyf net fan herten stipen. It moaije waer brocht my dizzer dagen ek nei it stran to Makkum, dêr’t men op de forrteamde Sankop drok dwaende is om in nij rekreaesjeoarde to meitsjen. Mei biwündering haw ik sjoen, hwat men der op dit stuit allegearre docht. Alderearst in mansk gebou, hwer’t straks in stik as toalf keamers binne foar gasten, in moaije ytseal mei greate ko ken, in café, in winkel en in rêstige sit- keamer mei in prachtich ütsicht de Mak- kumer kant üt. Op in fikse distansje komme der inkelde tsjientallen bunga lows by, hwerfan dit jier in stik as tsjien klear komme. Om dit skier-eilan hin ne is stran en wetter, safier it each rikt. Sunder mis moat der jit hiel hwat barre, foar it klear is en fan büten en binnen oanklaeid, mar sa’n foars initiatyf for ts j innet üs greate biwündering. Foar Makkum, foar Wünseradiel, foar de hiele omkriten sil dit nije rekreaesje oarde in greate oanwinst wurde en hiel hwat frije dagen en fakansje-wiken kin ne nou, tichte by hüs, treflik trochbrocht wurde. Hulde oan Wünseradiel en alle meiwurkers. Hwa’t de léste tiid, troch de minne si- tuaesje fan de wegen, minder de Hichtu- mer kant ütkomt, moat dochs ris in kuierke meitsje it tsjerkhóf foarby. Burgemeester Jonkheer Hora Siccama de’elt in de raadsvergadering van Baarde- radeel mee,, dat Ged. Staten het wet- houderssalaris voor deze gemeente heb ben vastgesteld op f 350,per jaar. Weens blad beboet wegens het publi ceren van een carricatuur van Hitler. 75-Jarig bestaan van fa. O. P. van der Klei. Het pand waarin de zaak in al die jaren is uitgeoefend dateerd van 1619. Op 13 mei I860 is in het pand door de heer O. P. van der Klei een maatkleer- makerij opgericht. Het huis bezat toen nog een ouderwetse luifel. Later begon men een handel in petten en hoeden. Nog later vervaardigde men in de win termaanden confectie. In de jaren 1889 en 1911 is het pand verbouwd. 35-Jarig zakenjubileum van fa. H. Y. Kramer, grote Markt. Ondertrouwd: Piet G. Steensma en Chienie F. C. Slik. Huwelijksvoltrekking 5 juni a.s. te Witmarsum. De bollenvelden bij Arum in bloei. De heer Tjerk Smid was 25 jaar werk zaam op het timmerbedrijf van de heer Ringnalda te Waaxens. bare bevolking. Spectaculair is het nog steeds om te wandelen door Emmen, Drachten, Cuyk of Delfzijl, die door de komst van de industrie totaal zijn ver anderd. En bepaald niet in hun nadeel. Wij zwijgen dan maar over de geweldige invloed die is uitgegaan van de enorme uitbreidingen die onze hoogovens in Velsen of onze olie-industrie in Pernis hebben ondergaan. Wij zwijgen dan over een onderwijs-ap- paraat, dat meer en meer aan de industrie behoeften is aangepast, en dat thans de jongste generatie fabrieksarbeiders en in- dustrie-leiders aflevert. We spreken dan net eens over de veel grotere inspanning die Nederland zich getroost op het gebied van wetenschap pelijk onderzoek, steeds meer de wieg van nieuwe ontwikkelings-mogelijk- heden. Ons leven en dat van onze kinderen staat immers niet stil bij I960. Onze economie heeft met de 21 miljard gulden aan investeringen in de industrie in de af gelopen tien jaar, slechts de injectie ge nad, die ze behoefde om de race van Nederland met zijn groeiende bevolking bij te kunnen houden. En uit onze positie van vandaag vloeien de nieuwste eisen en de jongste plannen voort. Is I960 niet het jaar, waarin onze ge boorteplek van 1945-’46 voor de fabrieks- poorten verschijnt? Van 1948 tot 1953 liep het productie-indexcijjer van de industrie op van 80 tot 140 en in de vijf laatste jaren kwam het tot over de 180. Dat is een klinkend resultaat. Achter die droge cijfers denken we de zorg voor produktie en research de zorg voor de afzét, voor vakopleiding en goede arbeids verhoudingen. Maar in feite belangrijker voor de toe komst is wat de cijfers niet vertellen dat er kwantitatief of kwalitatief van een groeiproces in de industrie van grondstoffen en halffabrikaten sprake is, terwijl in de industrie der eindproduk ten het bewuste streven naar de ver vaardiging van kwaliteitsartikelen opvalt. Vooral in de metaal- en textielindustrie. Hierachter gaat de gezonde erkenning schuil, dat wij onze concurrentie-positie alleen kunnen behouden, respectievelijk verbeteren, indien we meedoen aan de wedloop naar stijgende kwaliteit bij ge lijke prijs of prijsverlaging bij behoud van kwaliteit. Het klimaat waarin een gezonde, jonge industrie kan leven, is wel tot leven gekomen. Ons industrialisatie-proces krijgt meer en meer ook de diepte die het behoeft. Onze probleemgebieden waar de over heid woon- werkklimaat poogt te ver beteren met name in 44 onwikkelings- kernen (waarbij een premieregeling indu strie-vestiging aanmoedigt), mag het raam zijn voor onze komende industriali- satie-activiteiten, het is duidelijk, dat de verdere industrialisering van Neder land uiteindelijk weinig kans op succes zou hebben wanneer de ondernemers niet probeerden steeds verdere rationalisering, verdere mechanisering en automatisering een verticale industrialisatie accent te geven. Wij noemden reeds de versterkte positie van de metaal-verwerkende nijverheid. Ze werd mee gedragen door de snelle groei van de aardolie-industrie. een eigen sfeer en organisatie- gemaakt, gingen fabriceren die het opnemen tegen ’t beste van de Zwitserse, Duitse, Franse of, Italiaanse markt. En het lukte boven verwachting. Gelukkig kregen wij bij onze pogingen nieuwe arbeidsplaat sen te scheppen, de steun van buitenlandse industriëlen124 buitenlandse vestigingen waar van ruim de helft Amerikaans en 117 gemengd Nederlands- buitenlandse bedrijven werden in de laatste industrialisatie- nota genoemd. Ze brachten bovendien van werken mee, eigen technische ken nis, eigen produktie methoden, waarvan Nederlandse drijven hebben kunnen leren, dank zij het feit, dat deze industrie veel onder delen voor hun produktie bij Neder landse fabrieken hebben uitbesteed. Naar schatting hebben de buitenlandse vestigingen tot dusver 25.000 arbeids plaatsen opgeleverd. Daarnaast hebben wij onze teleurstellingen gehad; er zijn faillisementen geweest en onsporingen. Het is nauwelijks een reden voor zorg; menig wereldbedrijf van nu, heeft in de kinderjaren een faillisement gekend. Onze Philips vormt er geen uitzondering op. Zo is de stand van zaken nu. Het jaar I960 verschilt echter van de voorgaande, omdat de bijzonder hoge geboortecijfers Zie vervolg pag. 2 v-j. ■WW I <5 4CI ONTWIK KSL INGSGEBIEDEN west mesland Groningen. Friesland. Z6 Drente en N.O.Overijsset Oost Brabant (beh.Btnc)- boven) Noord Limburg Zeeland Industriahsaii*- k»r-n«n Aonvullend» kernen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1