Opzienbarend incident brengt spanning tussen Oost West en Fa. O. P. v. d. Klei 100 jaar familietraditie Kamer keurt defensie Nieuw-Guinea goed van <f Bill' RC3 1 roar Mutaties in de opperste sovjet-leiding üs hjoed p p to sizzen Senatoren behandelden Burg, wetboek TWEEDE KAMER: „RUGGESPRAAK” nieuw PRINS BERNHARD OPENT NEBATO-TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dr. van der Wonde Oosterlittens, hoogleraar WbMfeS, - - a ■■O VRIJDAG 13 MEI i960 56eJAARGANG No. 38 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad De grasmaaiers de defensie hadden moeten besluiten. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie* en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) bewaard. Niet alleen wordt er nog steeds langs bepaalde routes gereisd, sterk is vooral de persoonlijke band met een uit gebreide klantenkring. Het is helemaal geen uitzondering dat getrouwde kinde- ren van bestaande klanten ook na ver huizing naar Sneek en zelfs Leeuwarden de zaak aan de Dijlakker trouw blijven en nog steeds hier hun inkopen komen doen, enkel omdat men weet er prettig en vertrouwd te kopen. Het gebeurt zelfs meermalen, dat fa. O. P. van der Klei nog costumes stuurt naar geëmigreerde oud-klanten. Deze kopen Woensdag, de dag voordat Chroes. tsjow zijn rede in de Opperste Sowjet hield, is een aantal wijzi gingen in de Russische partijlei ding en de regering bekend ge maakt. Het belangrijkste is, dat Kiritsjenko, die enkele maanden geleden, tot zijn overplaatsing naar Rostow, na Chroestjow een van de belangrijkste mannen was, geheel uit de leiding van de partij is verdwenen. kroon. De speciale attractie, die men zich voor de klanten heeft gedacht, is erg origineel. Bij elke aankoop ontvangt men een waardebon. Het prettige is, dat deze niet besteed behoeft te worden in de eigen zaak, maar dat men er overal mee terecht kan. Zelfs bij de slager, de ban ketbakker of de kruidenier in ieder dorp. Toch was de toon, welke sommige re geringspartijen lieten horen, tamelijk Infiltraties. Minister Visser betoogde, dat de bewoordingen van het communi qué zelf „sober” waren geweest en hij gaf ten bewijze een lan ge reeks van citaten, w’aaruit de lust tot verovering van Nieuw- Guinea bij hoge autoriteiten in In- 3e week mei 1910 donesië duidelijk sprak. Ook her innerde hij aan verscheidene infil- tratiepogingen van kleine groepjes Indonesiërs, die in overleg met In donesische autoriteiten bleken te zijn opgezet. Hwa’t net harkje kin, kin ek net fortelle Bolswartls Nieuwsblad immers toch niets meer veranderen, al hadden sommige sprekers wel graag ge zien, dat de ministeriële contröle op ver- 1 met rechtspersoonlijkheid zou zijn geschrapt. Het geheel werd tenslotte zonder hoofde lijke stemming aanvaard, al zal het nu nog wel ettelijke jaren duren voordat het nieuwe wetboek in werking treedt. Tenslotte verwees hij naar de aanzien lijke versterking van het Indonesische militaire apparaat, dat veel sterker is dan het land voor zijn eigen verdediging nodig heeft. Was ex-staatssecretaris Moorman voor deze voorbeelden wel vatbaar al hield hij tenslotte toch nog een slag om de arm de socialistische fractieleider mr. Burger herinnerde er aan, dat Indonesië met zijn strijdlustige woord zich toch ook jegens Amerika, Engeland en Australië verplicht heeft van een aanval op Nieuw-Guinea af te zien. Naar zijn oordeel heeft de Nederlandse .regering de Westerse politiek, welke er op gericht is, Indonesië uit handen van het communis me te houden, ondermijnd. Immers door haar maatregel zijn alle Indonesiërs te gen ons op één hoop gejaagd. In plaats van als aanklagers in de Verenigde Na ties te kunnen optreden, moeten wij er straks waarschijnlijk als aangeklaagde plaatsnemen. De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de bespre king van de brief van de minister van Defensie, betreffende de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. Foto: Ir. S. H. Visser, de minister van Defensie, houdt „ruggespraak” met Dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer P. S. de Jong, staatssecretaris van Marine, moet er voor bukken. Het was de elfde februari van het jaar 1860 dat Pieter Machiels van der Klei, „meester kledermaker, wonende te Bols ward” zijn schreden richtte naar het R.- Katholiek Liefdesgesticht. Hier was het dagelijks bestuur van het College van Armmeesters van het paro chiaal armbestuur aanwezig. Het waren Sytze Sybes Oosterbaan, koopman (voorz.) en Theodorus Frederi. kus Albada Jelgersma, grossier in ster ke dranken (secr.) als mondeling gelas- tigden van de Heren Feike Kèimpes Jor- na, koopman, Hendrik Haijes van der Werf, koopman, Jacob Bouwes van den Oever, koopman en Gerben Herman Schoonhoff, koopman, allen wonende te Bolsward, leden van het genoemd col lege. Het was een plechtig en vooral voor de heer O. P. van der Klei een belangrijk moment. Ten overstaan van notaris Fr. te bereiden. Zodra het enigszins doenlijk is, vangen radarschermen beelden van naderende vijandelijke vliegtuigen op, waardoor een geheel afweerapparaat in actie wordt gebracht. Zijn dit vliegtui gen of wapens boven eigen grond, dan is een afgelasten van de actie mogelijk, maar wanneer men op een verrassings aanval plotseling moet reageren met ra ketten, welke atoombommen naar vijan delijk gebied moeten brengen, de „ver geldingsmaatregel” dus, dan is er geen stoppen meer aan, ook niet wanneer blijkt, dat op het radarscherm geen vliegtuigen, maar slechts een vlucht gan zen is waargenomen. Hoezeer de Amerikaanse wens naar in lichtingen en naar verhoogde veiligheid ook te begrijpen valt, men heeft hier middelen gebruikt, welke zowel politiek als militair gevaarlijk zijn. Politiek ook, want met des te meer na druk heeft Chroestsjow de ambassadeurs van landen, waar Amerikaanse bases zijn, kunnen waarschuwen, dat hij bij herhaling maatregelen tegen deze bases zal nemen. Het neergeschoten vliegtuig opereerde van' Turkse en Pakistaanse bases. De rede, waarin Chroestsjow het neer schieten van het Amerikaanse vliegtuig meldde, was voor een belangrijk deel gewijd aan de binnenlandse en economi sche politiek. De inkomstenbelasting wordt afgeschaft, maar die was al zeer laag, zodat voor het gros van de bevol- Een enorme internationale opschudding is verwekt door de mededeling van pre mier Chroestsjow van Rusland in de vergadering van de Opperste Sowjet, dat een Amerikaans vliegtuig boven Russisch grondgebied met een raket was neer geschoten. De eerste reactie van de Amerikanen was te suggereren, dat de vlieger van een inderdaad vermist toestel door een malleur aan zijn zuurstofapparaat buiten bewustzijn zou zijn geraakt en toen boven Russisch grondgebied zou zijn gekomen. Zijn werkzaamheden zouden hebben bestaan uit het waarnemen van wolkenformaties. Onmiddellijk na het Paasreces is de Tweede Kamer begonnen met een bespreking van de voorgenomen versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea. Overeenkomstig de verwachting wist het kabinet-De Quay hiervoor de goedkeuring van de regeringspartijen te verwerven. Een motie van de socialis tische oppositieleider, Mr. Burger, om de regering uit te nodigen haar maat regelen in „nadere overweging” te nemen, werd met 71 tegen 44 stemmen ver worpen. Maar toen Chroestsjow daarop mede deelde, dat het vliegtuig bij Swerdlowsk in de Oeral, vier uren vliegen van de Russische grens af, was neergeschoten en dat de vlieger in levenden lijve in Russi sche krijgsgevangenschap was, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken de ongebruikelijke stap gedaan om te erkennen, dat hier de vlucht van een spionnagevliegtuig betrof, dat boven Rusland foto’s moest maken. Het mini sterie voegde hieraan een motivering toe welke op zich zelf niet zo gek is. Spion- nage wordt door alle landen bedreven, niet het minst door de Sowjet Unie, die het heel wat gemakkelijker heeft in de vr(je democratische landen, dan deze het in de landen achter het Ijzeren Gordijn hebben. Een van de oorzaken van de spanning in de wereld, aldus de verkla ring is de vrees voor een verrassende aanval. In verband met het gevaar voor een verrassende aanval heeft Amerika de laatste vier jaren vluchten langs de grenzen van de vrije wereld laten uit voeren door ongewapende vliegtuigen, zoals het nu neergeschoten vliegtuig. afgevaardigde Mr. Roosjen en de gepen sioneerde liberale generaal Couzy, oogst te de regering louter waardering. Zij meenden, dat voorgaande regeringen eigenlijk reeds tot deze versterking van firma heeft nog veel van de oude traditie Deze vluchten hebben vaker plaats gehad en president Eisenhower en enkele anderen wisten hiervan. Of hij van elke vlucht op de hoogte gehouden werd is een andere kwestie. Men neemt aan van niet. Het lijkt al heel onwaarschijnlijk, dat hjj niet ingezien zou hebben, dat moeilijkheden op dit punt, zo vlak voor de topconferentie, welke maandag in Parijs wordt geopend, wel uitermate slecht zouden uit komen. king er niet veel veranderen zal. Rus land komt namelijk door indirecte be lasting aan zijn inkomsten. De arbeids tijd zal verkort worden tot zeven uren per dag. en in 1964 wordt dit meer ver laagd tot vijf zes uren. Chroestsjow wees er op, dat de Russi sche produktie flink stijgt, meer dan vol gens de plannen was beraamd. De con sument komt beter aan bod en volgens Chroestsjow heeft men alleen vopr pia no’s nog maar wachtlijsten. De woning bouw was echter nog een groot pro bleem en h'»t is bekend, dat ook de land bouw zorgen baart. ders zou hebben uitgezien als het vooraf onder ogen van een Kamercommissie zou zijn gekomen. „Het heeft geen zin, dat wij dezelfde woorden gebruiken als Soekarno. Het buitenland verwacht der gelijke taal van ons niet en neemt die veel ernstiger op”. Hij doelde hiermee op de mededeling der regering, dat „agressieve elementen in het buitenlandse beleid van Indone sië” haar tot versterking van de defensie hebben genoopt. Omtrent deze uitlatin gen verlangde hij opheldering. Als kroonprins beschouwt men nu Koz- low, die opgenomen is in het tien tot zes man verkleinde secretariaat van het partijpresidium. Hij is afgetreden als eerste vice-premier, maar partijfuncties zijn nu eenmaal belangrijken dan rege ringsfuncties. Kozlow is Chroestsjows voornaamste adviseur op economisch en industrieel gebied. Zijn promotie kan een versterking van Chroestjows positie in het land zijn, hoewel er stemmen op gaan die menen te kunnen betogen, dat de jongste veranderingen eigenlijk een verzwakking van de positie van Chroes tsjow inhouden, omdat zijn vaste aan hang in het secretariaat nu verminderd is. Maar het lijkt in eerste instantie waarschijnlijker, dat Chroestsjows po sitie zo sterk is, dat dergelijke overwe gingen een minder grote rol spelen. dezelfde boerderij in pacht had van familie de Hoop). Dinsdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het oude R.A.I.-gebouw in Amsterdam de expositie geopend van de Stichting Nederlandse Bakkerij Ten toonstelling NEBATO, welke de titel draagt „Ons dagelijks brood in de wereld”. De foto loont de Prins bij een van de vele uitstallingen gewijd aalt het brood. Gedruis. Op zichzelf was de Christelijk-Histori- sche fractieleider dr. Tilanus, het hier wel mee eens. Het verdroot hem echter, dat de regering niet tevoren vertrouwe lijk overleg had gepleegd met een Ka mercommissie. Dan had deze als stoot kussen voor kritiek kunnen dienen. De woordvoerder der k.v.p., oud-staatssecre. taris Moorman, ging verder in zijn kri tiek. Hij was er namelijk van overtuigd, dat het communiqué, waarin de troepen zending werd aangekondigd, er heil an- Het bestuur van de Geref. school „Re- hoboth” wil een 4e lokaal bijbouwen, een 4e leerkracht aanstellen en over weegt de school te gaan uitbreiden met een afdeling MULO. Want het is bepaald niet prettig voor Amerika daar te verschijnen en niet goed te kunnen antwoorden op de be schuldiging van agressieve daden. Er zijn wel eens oorlogen uit geringere in cidenten ontstaan. Het voorspelt boven dien weinig goeds voor het onderwerp ontwapening, want het versterkt Rus land in zijn wantrouwen, dat het Wes ten met zijn nadruk op contröle niets anders wil dan spionnage. Maar er zitten nog enkele andere aspec ten aan de kwestie. Aangezien men aan neemt, dat de president van deze be paalde vlucht niet op de hoogte was, moet men zich daarop afvragen, of het niet al te lichtzinnig is dergelijke vluch ten zonder toestemming van de hoogste autoriteit te laten maken, want er kan een situatie ontstaan, dat militaire lei ders of leiders van de inlichtingendienst de politiek van de regering gaan door kruisen, onbewust, maar misschien ook bewust. Dat zou een onhoudbare toestand worden, vooral, omdat hier gespeeld wordt met oorlog of vrede.. De snelheid van de vliegtuigen en raketten laat te genwoordig het verdedigende land maar IW. C. Ledeboer, had n.l. de verkoop weinig gelegenheid zich op afweer voorplaats van „Eene huizinge met erf cum Burgerlijk Wetboek. Terwijl de Tweede Kamerleden zich al dus ernstig over het Nieuw-Guinea- vraagstuk bogen, hielden de leden der Eerste Kamer zich kalm bezig met de behandeling van het nieuwe, tweede deel van ons Burgerlijk Wetboek. Gelet op de uitvoerigheid, waarmee de Tweede Kamer indertijd met minister Samkal- den dit onderwerp heeft besproken, na men de senatoren thans een prijzens- waardige beknoptheid in acht. Zij konden aan de vastgestelde teksten schrift; „Die Messiamschen Vorstellun- J„i gen der Gemeinde von Qumran Thans valt hem de eer te beurt, benoemd te J zijn tot hoogleraar te Groningen. Prof1 z‘en’, aat Vriezen was de promotor in de theolo-e^'S'mgen gie, terwijl Prof. Hospers dit was voer°'°er de Semietische talen. Prof, van der Woude denkt eerstdaags een studiereis te maken naar Israël. Ook van deze plaats onze gelukwensen aan de nog jonge (34 jarige) hoogleraar. Veehouder S. Rypma te Hartwerd her dacht het feit, dat zijn familie een eeuw lang (n.l. Begrip. Minister Visser verzekerde evenwel, dat de maatregel der regering van zeer be scheiden, zelfs minimale omvang zal we. zen. Nederland is immers alleen niet bij machte Nieuw-Guinea afdoende bescher ming te bieden. Zij biedt enkel de garan. tie, dat de buitenlandse hulp, welke wij zodanig kunnen verwachten, doelmatig kan worden aangewend. In wezen, zo hield hij vol, betreft het hier een zeer eenvoudige zaak. De Nederlandse rege ring heeft dan ook niet bemerkt, dat haar maatregel in de Nato ontstemming heeft veroorzaakt. Integendeel, bij haar na-staande bondgenoten heeft zij begrip en instemming ontmoet. veel antiek houtsnijwerk. In een tijd, j kritisch. Alleen bij de anti-revolutionaire dat men heel weinig gevoel had voor historisch schoon is de luifel verwijderd. Er is helaas niets meer van over. Al is de zaak de laatste jaren overge gaan op confectie, deze thans 100-jarige Dr. A. van der Woude. afkomstig vin Oosterlittens, is benoemd tot hoogleraar aan de Rijks Universiteit te Groningen. Prof. Dr. van der Woude werd geboren 16 oktober 1927 op Schrins onder Oosterlittens. Na het bezoeken van de lagere school, studeerde de heer Van der Woude aan het gymnasium te Leeuwar den, waar hij glansrijke cijfers behaalde, om in de herfst 1947 naar Groningen te vertrekken om daar zijn studie voort te zetten. Op 30 oktober 1957 promo veerde Ds. v. d. Woude tot doctor in de theologie (cum laude) op het proef- De komeet Halley is de aarde gepas seerd. Geen schok, zelfs geen salpeter achtige lucht werd gemerkt. Aan heel wat angstige spanning kwam een einde. Door de visser Siebe de Jong werd een paling gevangen van buitengewone zwaarte. Het dier bracht het op de schaal tot 20 pond. Rectificatie. Boven onze „zilveren filmpjes” van dinsdag j.l. stond het jaartal 1925. Dit had natuurlijk moe ten zijn 1935. annexis, staande en gelegen aan den groeten Dijlakker te Bolsward ter groot te van twee roeden vijftig ellen, bereg- tigd met vrijen opslag aan de Gasthuis haven achter de Huizinge”. De koopsom was f 1500,welk bedrag in termijnen kon worden betaald. ir, het nieuwe land niet de solide kwali teit, waarnaar hier wordt gestreefd en de kosten van verzending (nog geen f 5,wegen ruimschoots op tegen de in verhouding veel lagere prijs, die moet worden betaald. De degelijkheid en de vakkennis zijn voor fa. O. P. van der Klei spreekwoor delijk. Er zouden vele staaltjes te ver tellen zijn, die bewijzen welk een ver trouwen de klanten in de vakman stel len. „Jo moate my mar in pak ütsykje, dan is it wol goed”. En dan is het ook goed, want ondanks het feit, dat de fa. thans merendeels confectie verkoopt, ziet het kleermakersoog prompt wé.t en welke maat dit moet zijn. Er wordt veel gejubileerd aan de Dijl akker deze week. Vijftig jaar, tachtig jaar, O. P. van der Klei honderd jaar. De aanvaarding geschiedde U raadtMet dit eeuwfeest spant deze firma de al op 12 mei. We hebben hier te doen met het eeuw feest van fa. O. P. van der Klei, waar van wij in onze zilveren filmpjes reeds melding maakten. Er heeft zich hier aan de Dijlakker se dert de oprichter van het bedrijf zijn pand vermoedelijk toen een „stil” huis van het R.K. Armbestuur kocht, een merkwaardige familietraditie gevestigd. Steeds ging het bedrijf van vader over op zoon. Na O. P. van der Klei werd het P. O. van der Klei. Thans is het weer O. P. van der Klei, de oude naam. Ook is men het kleermakersvak trouw gebleven, al heeft men op tijd de bakens weten te verzetten en is in de loop der jaren de confectie hoofdzaak geworden. Dit in tegenstelling met de eerste jaren van het bestaan van de zaak, toen uit sluitend de kleermakerij werd beoefend. Een van de beste klanten van de zaak was toen. het Weeshuis. Grootvader Van der Klei ging soms drie dagen per week naar het Weeshuis om de weeskinderen (destijds ruim 70!) in de kleren te houden. In ons kroniekje „Zilveren Filmpjes” hebben we reeds een en ander over de ge schiedenis van het bedrijf verteld. Hierin noemden we ook de prachtige luifel, die de gevel van het pand voorheen heeft gesierd. Het was een fraaie luifel met Te Makkum is een proef genomen met electrische verlichting. Een fabriek, een pakhuiswinkel en een arbeiderswoning kregen het „nieuwe licht” onder toeloop van vele toeschouwers. Iedereen was vol daan en vol lof en bewondering over de ze nieuwe vinding. De grasmaaiers en hooiers zullen in het Wilhelminagebouw des zondags een vriendelijk tehuis hebben. Aanbevelend, G. I. van der Ploeg, voorz., F. de Jong, secr., A. Nawijn, penningmeester. Hwat bat I-1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1