P r oduktiviteits-opvoering de voor Foar 40 jier trouwe tsjinst middenstanders noodzakelijk Ik Qabe Skroar Voor elke onderneming ligt hier een taak üs hjoed p to sizzen Sterfte onder de Fan de Martinytoer N.N.W.B. Zilveren filmpjes Avond-vierdaagse vissen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND JOKE Uitbreiding Vlees- conservenfabriek „Zurich” Ype Hemstra fan Kübaerd krige de brünzen medalje fan de Oarder fan Oranje Nassau 56eJAARGANG DINSDAG 17 MEI I960 No. 39 De Jong’s Nieuwsblad HERTER IN PARIJS AANGEKOMEN Hwat hat 2 Hoe te handelen. PYT DE LESSEN FAN IT LIBBEN ’e plan- T. de J. Dagelijks komt men tegenwoordig in kranten en vaktijdschriften woorden tegen zoals: efficiency, specialisatie, paralielisatie en produktiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, is ai gauw geneigd deze „ingewikkelde dingen” maar over te slaan. Hij beschouwt ze, vaak gemakshalve, als bedenksels van degenen die hun krantenartikel een „duur” tintje trachten te geven. Zou men echter de moeite nemen de betekenis van die veelgebezigde uitdruk kingen te leren kennen, dan krijgen deze kranten, en tjjdschriften-artikelen wel degeljjk inhoud en zo zou menige middenstander tot de conclusie komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. Laat ons bijv, het begrip „produktiviteit” eens nader beschouwen in verband met de middenstandsonderneming. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) het probleem geplaatst, de stijgende kos ten (lonen, sociale lasten, hogere eisen van de klant) op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concur rentie niet of onvoldoende kan verho gen en dit met het oog op het algemeen belang ook niet gewenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat, wan neer hij met alle kracht de produktivi teit in zijn onderneming bevordert. Het grootbedrijf schenkt jarenlang grote aandacht aan de produktiviteitsbevorde- ring en boekt op dit terrein belangrijke successen. De middenstand zal er in al zijn geledingen voor moeten wa ken, hierbij niet achter te blijven. Jubileum bitocht yn doarpshüs. It sprekt fansels, dat dit unike jubileum net sünder mear foarby gie. Yn it doarpshüs fan Kübaerd wie gele- genhelt om de jubilaris mei dizze dei en mei dizze prestaesje mei der wol by sein wurde, lok to winskjen. Unnedich to siz- zen, dat Hemstra tongersdei net oer ge brek oan bilangstelling to kleijen hie. Medalje fan de Oarder fan Oranje Nassau. Under de oanwêzigen wie ek boargemas. ter fan Hinnaerderadiel, dy’t as bliken kilometer, hwat delkomt op seis kear de wrald yn it roun. 3e week mei 1933 fan fortsjinste de jubilaris de brünzen medalje, forboun oan de Oarder fan Oranje Nassau, opspjelde koe. Fansels lieten de boeren, fan hwa’t Hem stra de molke forfiert, har ek net ün- bistjüge en üt har namme bea de hear Y. de Haan in kroanlampe oan. Fan de kant fan de suvelfabryk wie der in slüf mei ynhald en fan it persoaniel fan it fabryk in moaije klok. Dochter Joukje Hemstra waerd by alle hulde net forgetten en de boeren bitoch- ten har mei kop en pantsjes. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Opvoering van de produktivi teit is noodzaak. Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandigheden is opvoering van de produktiviteit ook in de middenstandsonderneming bijzonder belangrijk. De concurrentie is de laatste jaren nu er sprake is van een „kopersmarkt” d. w. z. nu het aanbod van goederen in vele gevallen de vraag overtreft aan zienlijk scherper geworden. Voor de on dernemers, die zich vestigden in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en we een „verkopersmarkt” kenden, bete kent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen zich de kunst moeten eigen ma ken hun kostencijfers kritisch te bekij ken en hun onkosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven hebben bovendien het nadeel, dat hun kosten over het algemeen veel hoger liggen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor Yn 40 jier seis kear de wrald om. Direkteur De Boer fan de Koöperative Suvelfabryk to Wommels, kaem bisifere op it iis. Hemstra forfierde per jier sa’n heal miljoen kilo molke en oer de ófrou- ne fjirtich jier komt dat op sa’n 20.000.000 kilo. Der binne hiel hwat kilo meters foar lutsen. Ek hjiroer wist de hear de Boer bysünderheden to fortellen. Elk jier rint Hemstra sa’n 6000 km. yn ’e line en dat makket oer 40 jier 240.000 De Noord Nederlandse Wandelsport Bond organiseert de Avond-Vierdaagse en Jeugd- Avond-Vierdaagse wandeltoch. ten dit jaar in 49 plaatsen in de drie Noordelijke provinciën en de kop van Overijssel in de week van 13 t-m. 18 juni. De afstanden zijn voor senioren 3 x 15 en 1 x 20 km. en voor junioren 4 x 10 km. Ook kan weer worden deelgenomen aan één dagtocht. In 1959 werd een record aantal deelne mers geboekt voor deze tochten, n.l. 26.700, hetgeen een stijging in een jaar betekende van 2700 deelnemers. Ook dit jaar wordt weer een nog grotere deel name verwacht. In de plaats Stadska naal worden de tochten dit jaar voor het eerst georganiseerd. In verband met plaatselijke omstandigheden zijn in vier plaatsen een afwijking van bovenge noemde data. De tochten worden o.a. gehouden te Har. lingen 7 t.m. 10 juni, Bolsward, Frane- ker, Koudum, Sneek, Wommels en Wor- kum. Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag: „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken?” Vele middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in him bedrijf niet kan worden opgevoerd, om dat zij niet in dezelfde mate als de in dustrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een middenstan der verschillende andere mogelijkheden voor het bereiken van een hogere pro duktiviteit: doelmatiger werken, verbete ring van werkmethoden, betere gereed schappen en machines, betere organisa tie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te maken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltref fender te besteden. It wie yn 1920, om krekt to wezen, op 12 maeye, dat Ype Hemstra fan Kübaerd fan syn heit, Ype Sakes Hemstra, de taek oernaem om tonei de moikskou fan Kübaerd nei it Wommeiser febryk to iüken. Al 10 jier lang hie Y. Hemstra doe syn heit holpen by dit drege kerwei om by waer en ünwaer de molke yn Wommels to bringen. Mar hjoeddedei docht Y. Hemstra dit noch, sadat op 12 maeije fan dit jier der alle reden wie om ris stil to stean by de lange perioade fan 50 jier, hwerfan 40 jier as eigen baes’, hweryn Hemstra miljoenen kilo’s molke nei Wommels brocht. Yn ’e line. Hemstra hat syn moikskou lutsen, fan 1920 oant 1960 ta. In motorboat hat Hemstra by syn wurd nea brükt. De molke moat foar it greatste part fan in stikmannich opfearten nei de greate feart tabrocht wurde. De molke fan de Grits kin men Hemstra elke dei mei in kroade nei it dorp bringen sjen en de molke fan de boeren tusken Kübaerd en Tritsum wurdt mei in karre nei it boat brocht. Dochter Joukje helpt har heit by it bringen fan de bussen lans de opfear ten nei de greate feart, in wurk, by 't simmer twa kear deis, dat Hemstra ear- der foar syn heit die. By waer en ünwaer. Hwa’t fjirtich jier lang mei in moikskou fart en sa nou en dan de line ynhelje moat om mei de boat fan de iene kant fan de feart oan de oare kant to kom men, stapt fansels ek wol ris mis. Dat is Hemstra lykwols net faek oerkaem. Hemstra is in hastich man, dy’t der fan haldt op to sjiten. Der is gjin rit nei it fabryk sünder kriich om oaren -by de molküntfangst foar to wezen. By moai waer, lyk as de léste dagen, sil it hwat tafalle op tiid yn Wommels to arrivearjen. Mar ek as it in orkaen waeit moat de molke nei Wommels. As der ien fan waer en ünwaer prate kin, dan is dit Hemstra wol, dy’t by Ijocht en by tsjus- ter, by einepikewaer en by hounewaer, by kjeld en waermte 40 jier lang tüze- nen kearen itselde paed gien is en nou noch giet. Sinds enige dagen wordt Jorwerd ge plaagd door sterfte van honderden vis sen. Het water is inktzwart. Men ver moedt dat dit komt door de zuivelfabriek van Weidum. Op de gemeente’ is een beroep gedaan om de dode vissen te verwijderen en dit ligt inderdaad in de bedoeling, zo wordt van deze zijde ver nomen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indivi dueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De sterke ontwikkeling van de inkoopcombinaties en de groei van het vrijwillig filiaal-be- drijf bewijzen, dat in samenwerking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans produktiviteits- onderzoekingen gaande (bakkers, sla gers). In de vakbladen is hieraan de no dige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bijzonder geldt, dat hrj zich slechts kan handhaven als hrj zijn economische functie zo doel matig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goede ren en diensten ter beschikking te stel len tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn economische functie niet goed vervult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstander: „let op U saeck”. Middenstanders, die nader op de hoogte wensen te worden gesteld van de me thoden die er bestaan om tot produkti- viteitsverhoging te komen, kunnen zich wenden tot hun vakorganisatie en/of de middenstandsconsulent in hun provincie. Het adres van de Middenstandsconsu lent is: W. Riemersma, Willemskade 29, Leeuwarden. hjir en Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine verbeteringen zouden in 't bedrijf kunnen worden verwezen lijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werkplaats doelmatig Hoeveel uren heeft het verkopend perso neel niets te doen? Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrijf? Hoe groot is de om- zetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voorraden soms niet te groot? De Dr. Wiardi-Stichting, dy’t allerhanne fraechstikken fan it iepenbiere libben yn stüdzje nimt is Het kind kwam opgetogen binnen „Zeg pa, ik word fotomodel, Zoiets is vast wat mee te winnen, ’t Wordt fijn, ik mag toch zeker wel? Het gaat voor buitenlandse bladen Ik vond 't een vriendlijke meneer Zijn naam kon ik zo vlug niet raden Fotomodel, echt een hoge eer!" De ouders gingen het succes zien Ze hadden al dikwijls gezegd, Trots op hun knappe meid van zestien, Die komt vast later goed terecht. Het filmbedrijf- de persreclame Haar toekomst zal verzekerd zijn Straks een gevierde jongedame Stralend in levens zonneschijn. De toestemming kon flot verkregen Het meisje lacht, verdween vlug Meneer is mij wel zeer genegen, Vanavond zes uur ben ik terug Meiglans kan foto’s prachtig kleuren Spanning, ’t gezichtje een frisse blos Natuur vol zoete bloesemgeuren Eekhoorntjes huppelden in ’t bef. Daar speelde zich het duister drama In enkele seconden af, Het kind zag plotseling de demon aan, ja Wellustig, zinneloos en laf. Een bloesemtak, bottend gebroken Zes uur, ze is nooit teruggekeerd De ouders schreiden. JokeJoke Door bitter zelfverwijt verteerd. Wij mogen geen oordeel uitspreken: Zelfverwijt is de zwaarste aanklacht Wij zien hier een waarschuwend teken Plicht der waakzaamheid moet betracht. Niemand kan zijn kinderen bewaren Wij zeggen enkel: Is ’t misschien Geen ouderroeping, de gevaren Wat beter onder ’t oog te zien? It 2e prinsipiële biswier, dat ik tsjin dit rapport ha, is de oerdreaune bitsjut- ting, dy’t hjiryn jown wurdt oan ’e plan, fan boppen óf. It hiele kearnenplan is trouwens de frucht fan dyselde beam. Dizze mannen hawwe mar in bytsje fi- düsje yn it libben seis, hja forwachtsje gans heil fan plannen en sifers, fan sy stemen en ynstansjes. Men soe harren ta- winskje, dat hja earst ris in jiermannich oan it libben yn dit gewest dielnomd hiene, foar’t hja de frijicheit namen it mês dêryn to setten. Nei myn earlike miening kenne hja mar heal de pasjint, dêr’t hja mei har ope- raesjemes oer gear wolle en fan harmo- nyske groei hawwe hja in frjemd bigryp. Hja redeneare fan boppen óf en mani- De kerkstrijd in Duitsland verscherpt. Intrede Ds. P. Boerma als voorganger bij de Ver. voor Evangelisatie te Bols- werd. De Broerekerk was stampvol. Tot tekst was gekozen 2 Cor. 4:7: „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten." De nieuwe leraar werd o.a. toegesproken door de heer P. Oord, voorz. van de Ver tot Evangelisatie. Voor de R.K. staatspartij zijn voor de gemeenteraadsverkiezingen de volgende candidaten gesteld, S. E. Lunter, T. S. v. d. Zee, J. Boekema, P. Bijvoets, S. Nota, T. v. d. Meer, mevr. N. v. d. Oever-v. d. Werf, S. B. Veltman, T. B. v. d. Meer en Th. Mulder. en It die my goed, dat Dr. Vondeling en it gedichtsje, hwat hy derby oanhelle, hie bisünder goed past om it by de iepening to brüken en de diskussy’s yn de geast fan Achterberg to fleren. puleare aksioma's, dy’t net oars as sub- jektive tendinsjes binne en komme dan mei in aplomb fan wegen, hwer’t men kei fan wurdt. Is it libben sa ienfaldich en kin men oer de minsklike libbensmienskippen prate op deselde wize as oer planken en stien- nen? Ik hie fan ’e wike tafallich bisyk fan in Prof., dy’t yn Grins skiednis dosearret, en dy’t dizze oermoedige side fan folie ekonomen taskreau oan it feit, dat dit jit in jonge wittenskip is, dy’t sa’t hy it neamde, typyske puberteitsforskynsels sjen lit. Dizze typearring fan folie ekonomyske artikels en rapporten is tinkt my, krekt yn de roas sketten. Greate wurden en biwearingen op hiele swakke grounen, ünderlinge tsjinspraken by it seksje en gemis oan forhaldingen, dy’t jin kügels meitsje. De libbenserfaring op it gebiet, hwer’t dit alles him ófspilet is by de measten net of fjirst to min oanwêzich, mar it let harren net om mei greate drystens to sizzen, hwat hjir barre moat. Wy sille in stikmannich fan dy funda- minten ris hwat neijer bisjen, hwer’t diz ze mannen har miening op fundeare. Dat is nedich, hwant it gefaer is tige great, dat Fryslan op ’e snijtafel komt en yn hannen fait fan dizze lju. En hja prate sa lüd en mei sokke skelle stim- men, dat mannichien tinkt, dat hja wol hiel hwat witte sille. De holle koel halde, minsken en jin net oan ’e kant sette litte. De minsken hjirre hawwe it earste rjucht en de earste plicht om oer har eigen situaesje en har eigen heitelan mei to praten. En der sit krekt foar har alles oan fêst, folie mear foar har as foar de lju, dy’t hjir in steil wurd oer fiere. In 1957 waren er plannen beraamd, de vleesconservenfabriek „Zurich” in Zurich uit te breiden. Het was toen de bedoeling bij de be staande fabrieksruimte een nieuwe vleu gel aan te bouwen, die een oppervlakte zal krijgen van ongeveer zeshonderd vierkante meter. Deze vleugel zal overdekt worden met zware ijzeren balken, zodat er, als dat in de toekomst nodig mocht zijn, nog een verdieping opgebouwd kan worden. Deze plannen zijn thans definitief ge worden. De eigenaar van de vleesconservenfa briek, de Van de Windts Handelsmaat- schappij te Vlaardingen, heeft dezer da gen dit werk onderhands opgedragen aan timmerman-aannemer J. Nadema te Zurich. stüdzje nimt is nau bisibbe oan e p.v.d.a. Hja tsjinnet om de mannen fan de prak- tyske polityk foarljochting to jaen op in wittenskiplik peil en stüdzjes to meitsjen fan problemen, dy’t bilangstelling haw we yn de praktyske polityk of hwer’t men dat mei gauwens fan forwachtet. Ek oare partijen hawwe soartgelikense aparaten, dy’t yn deselde geast wurkje foar oare folksgroepen. Fan boppeneamde stifting is dizzer da gen in rapport forskynt oer it perspec- tyf fan it Noarden en sneon is oan dit rapport in gearkomste wijd, dêr’t hiel hwat provinsiale en gemeentelike auto riteiten of funksionarissen hinne tein wie- ne, meast fan deselde kleur, mar 1 der ek hwat frjemde einen yn it bit. It sprekt fansels, dat wy hjir gjin poli- tike diskussy oan de oarder stelle, mar lykwols is ’t rapport en dizze gearrkomste fan gewicht, hwant men kin gerest oan- nimme, dat hjirtroch ynfloed ütoefene is en wurdt op de mieningsfoarming fan gans lju hjir yn en buten it Noarden. Doe’t it rapport in pear dagen üt wie, waerd it opskille fan in i üt Fryslan, dy’t in prachtich bidriuw op houd hat buten de foartrutsen plakken en dy yn goed Frysk sei: „Ha jo dit rapport lézen? Ja? Nou dan witte jo ek, dat dit de deastek foar üs bidriuw is Dat wie nochal kras, mar faeks net mis, hwant it is wier, dat it lüd fan dit rap port, eltse freon fan in harmonysk op houd heitelan, tige skril yn de earen klinke moat. Net üt politike oerwegings mar wol üt forantwurdelikens foar it ei gen Fryslan oer, hawwe wy libbensgreate biswieren tsjin de ynhald fan dit rapport. Foarst is it üs tige opfallen, dat it fraech- stik fan it perspektyf, dus de takomst fan it Noarden, alhiel sjoen is fan de ekono myske kant. De minsken en har bistean binne mate riële greatheden, hwer’t men oer praet as gie it oer grinten san. Seis as men it hat oer kulturele dingen, binne it materiële kanten fan de kultuer sa as hotels, skouboargen, badhuzen en sokke dingen meat. Fansels de leanen en kosten binne hyltyd yn bisprek, it yn- kommen en de finansies hawwe alle bi langstelling, mar oer alles, hwat troch dizze dingen droegen wurdt, oer de fol- minsklike fragen fan geastlike aerd wurdt net rept. De biperking fan it bi gryp: minsklik wolwêzen ta it bigryp: materiële wolfeart, stiet my bisünder tsjin en makket it hiele bitooch ek yn- konsekwint. Christian Herter, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is vrijdag al in Parijs aangekomen voor bet bijwonen van de topconferentie De foto toont hem na zijn aankomst op het vliegveld Orly Minister Marchant is overgegaan tot de R.K. Kerk. Zijn echtgenote is niet mede overgegaan. De geruchten al zou de mi nisters veranderde levensbeschouwing samenhangen met zijn huiselijke omstan digheden missen alle grond. „De Swalkers”, nije reveu fan J. Noor- derbos, wurdt mei de o.s. Bakkerswed- striden yn de tramremise opfierd. Opening van de nieuwe zaak in baby artikelen, dames- en herenkleding, P. C. Postma, Achter de Smeden. Hwa’t wol docht oan in freon, docht it oan himsels Hwant as it allinnich gie om heger lean en greater plakken, dan koe men it mak- likst mei de hiele bringst nei Rotterdam forhüzje. Hwat ik binammen miste, sa- wol yn dit rapport as ek op de gear komste, dat wie de sfeer, hweryn dit al les yn it werklike libben spilet, mei al syn fasetten, de materiële en de geast like. Folksaerd, folkslibben, eigen groun en yndustrieel hjir omjowing, familylibben, tsjerklik libben, minsklike forhaldingen, bitsjutte mear as inkel it lean of it ynkommen. Mar lit üs der daliks bysizze, wy bi- weare allerminst, dat de ekonomyske of materiële kanten fan it libben net tige wichtich binne, dat binne hja wol, mar hja kinne en meije net oerhearskjend wêze. It die my g< der yn syn treflik slotwurd op wiisde Wat is produktiviteit? Spreekt men over produktiviteit in de middenstand, dan bedoelt men de ver houding tussen de hoeveelheid goederen en diensten, die aan de consument wor den verschaft en de hoeveelheid kosten, die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan in twee richtin gen toenemen: 1. ofwel door verlaging van de kosten bij gelijkblijvende hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument ver schafte goederen en diensten; ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met ge lijkblijvende kosten. Men kan het dus zowel in de hoeveelheid als in de kwaliteit zoeken. Het effect is in beide gevallen hetzelfde: een verla ging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden omgezet, hetgeen van invlooed is op de rentabili teit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koopkracht van de bevolking en dus weer op de omzet ten. Als de kostenverlaging niet tot uitdruk king komt in een prijsverlaging, is de hogere produktiviteit van directe invloed op het rendement van de bedrijven. De welvaart van de middenstander zal daar door toenemen, althans tijdelijk. De mid denstander dient n.l. wel te bedenken, dat, wanneer hij de voordelen die pro- duktiviteitsverhoging oplevert niet ten goede laat kernen aan zijn afnemers, zijn concurrentiekracht zal verzwakken. Hij loopt dan de kans uitgeschakeld te worden van het produktie- en distribu tieproces. - 'fl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1