wilde President Vordering van Staatssecretaris Roolvink nieuw opende nieuw gebouw de Euromarkt Chroestsjow Eisenhower op de knieën brengen roar e Werkgemeenschap te Harlingen Eksamen bloemenzegels 1960 Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Iln us hjoed p p to sizzen Levensgevaarlijk Hemelvaartsdag Hwat bat Qal) 56e JAARGANG VRIJDAG 20 MEI 1960 No. 40 De Jong’s Nieuwsblad KONINKLIJJK BEZOEK AAN MIDDELBURG 1 PYT de heren L. bezichtiging BEMIDDELINGSPOGING PREMIER MACMILLAN In verband met de aanstaande :'V ZOMERZEGELS Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week mei 1910 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) de af terwijl de nationalistische leiders de on middellijke vorming van een Kongolese regering eisen. De verwarring groeit wat, vooral doordat het tot botsingen is gekomen tussen verschillende stammen. België heeft al extra troepen gezonden. Eieren van de V.P.N. 65 cent per kilo. Aanbevelend Harkema’s winkels. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Maandagmiddag heeft de Staatssecretaris van het Ministerie voor Sociale Zaken De wildstand in Gaasterland staat er zeer gunstig voor. Hoewel nog vroeg in het seizoen boden te Sneek reeds een 100 tal maaiers aan.. De meesten gingen echter ongetroost weer heen. Er is in Parijs een enorme beroering ontstaan, welke geëindigd is met het afbreken van de topconferentie en het vertrek van de bezoekende staatslieden. Gedurende het weekeinde waren daar de regeringsleiders van de Grote Vier aan gekomen, die maandag met hun overleg op de top zouden beginnen. De eerste aanwijzing van moeilijkheden was al, dat Chroestsjow geen tjjd kon vinden vooraf even een ontmoeting met Eisenhower te hebben, hoewel hij wel gesproken had met MacMillan en De Gaulle. Maandagmorgen barstte Chroestsjow echter los. H(j eiste voordat de eigenlijke conferentie zou beginnen een plechtige verklaring van president Eisenhower, dat er nimmer meer spionagevluchten zullen worden uitgevoerd, dat hij de ondernomen vluchten zou veroordelen en dat hij er voor zou zorgen, dat de schuldigen gestraft zouden worden. Als president Eisenhower dit niet zou doen, zou het maar beter zijn te wachten met het overleg tot over zes a acht maanden, m. a. w. wanneer president Eisenhower door de nog te kiezen pre sident zou zijn opgevolgd. Chroestsjow annuleerde ook de uitnodiging aan Eisen hower voor een bezoek aan Moskou, dat in juni zou plaats hebben. Eisenhower is Chroestsjow ten dele te gemoet gekomen, door te verklaren, dat de vluchten boven Rusland zoals met de Amerikaanse U-2 waren af gelast en dat zij niet zouden worden hervat. Maar Chroestsjow wilde meer, hij wilde Eisenhower geheel op de knieën hebben. Alle bemiddelingspogingen van Macmil lan zijn vruchteloos gebleken. Chroes tsjow wilde alleen maar een conferentie als Eisenhower zijn excuses aanbiedt. De spionagevlucht boven Rusland heeft Amerika in een moeilijk parket ge bracht. Het had gehoopt door een rui terlijke erkenning van het feit, dat ove rigens niet meer te loochenen viel, toen bleek, dat de piloot het leven boven de dood had verkozen, een vrij snel einde aan het incident te maken. Maar Chroes tsjow, die zelf van spioneren helemaal niet afkerig is, maakte tot het uiterste gebruik van deze kaart. Hij wilde Eisen hower vernederen en murw maken, ver moedelijk om des te gemakkelijker op de werkelijke punten van de topconfe rentie successen te kunnen boeken, met name in de Berlijnse kwestie, die met de ontwapening centraal stond. Was dit de opzet van de Russische pro paganda, dan lijkt het niet mogelijk, dat Chroestsjow te ver is gegaan. Eisenho wer heeft ook weer te veel eergevoel om zich niet diep gegriefd te gevoelen en dat maakt hem weer minder plooibaar. Volgens een andere lezing zou Chroes tsjow door „zijn openbare mening” on- dei- druk gezet zijn. Hij gebruikte deze openbare mening om te verklaren, dat hij zijn verklaring wel moest publiceren. Diverse stemmen gaan echter op om deze openbare mening te verklaren als zijn tegenstanders in de diverse organen van de partij, tegenstanders, die bang zijn, dat Chroestsjow te ver zou gaan in zijn toenadering tot het Westen. Bohlen, de voornaamste adviseur op Russisch gebied van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, vroe ger ambassadeur in Mokou, meende aan wijzingen te zien, dat Chroestsjow niet? helemaal vrij was en dat hij voortdurend naar Malinowski, zijn minister van De- J In de Belgische Kongo, die 1 juli onaf hankelijk zal worden, is men begonnen met het organiseren van verkiezingen, Engeland, waar elk jaar een derde deel van de gemeenteraden vernieuwd wordt, hebben de verkiezingen geleid tot een versterking van de conservatie ven en de liberalen. De Labourpartij, die met interne moeilijkheden worstelt, voor al nu een pacifistische stroming zich zo duidelijk kenbaar maken, heeft veren moeten laten. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en voor Nederland, enkele bijzonder ver heugende opklaringen waar te nemen. De zes landen van de Euromarkt werden door Frankrijk en Duitsland gedreven tot een versnelling van de Gemeenschap pelijke Markt. Het eerste plan was niet volgend jaar juni de tarieven met 10 te verminde ren en een begin te maken met het ge meenschappelijk tarief voor de buiten wereld, wat in de meeste gevallen op een verhoging van het Nederlandse in voerrecht zou neerkomen, maar al dit jaar juli. Na een jaar zou dan een extra 10 komen. Hoewel het natuurlijk ont kend wordt, moet men de motivering van deze versnelling toch grotendeels zoeken in de strijd tegen de landen van de Vrijhandelszone, die door Engeland worden aangevoerd en die uiteraard door het buitentarief getroffen zouden wor den. Dit gaat allemaal te ver. In de eerste plaats is het de vraag of de interpretatie van Chroestsjows houding op de conferentie wel juist is. In de tweede plaats moet men zich afvragen waaruit zou bl(jken, dat Chroestsjow ver zou gaan in zijn concessies aan het Westen. In geen enkel opzicht heeft hij ooit concessies gedaan. Euromarkt. Terwijl zo de internationale horizon met bedenkelijke wolken vol trekt, zijn er aan de kleinere Europese horizon, vooral twee gemeentereinigers Breeuwsma en R. de Vries ter plaatse aanwezig waren geweest. Op het hulp geroep van het meisje schoten ze dade lijk toe en het mocht hen gelukken het kind van de wisse dood te redden. Ouders doen er goed aan hun kinderen noj" verl mijden. Ontvangst en Alles fansels hierfijn witte! Soe ik ’t der miskien ofswitte? Of wurdt my in falie set? Ik wit it -net, ik wit it net Blokke, blokke, heale nachten Almar greater boekefrachten Oantekens, diktaten fol Hwant dy hege hearen wol’ Nieuw orgel in de Geref. kerk aan de Nieuwe Hofstraat te Bolsward ingewijd. zo lang noodzakelijke kofferschrljfma- chine aanschaffen en de Stichting Re validatie Friesland kocht een invalide- wagen. Voorts kreeg de Ned. Herv. kerk te Folsgare een bijdrage in de restaura tie van de kerktoren. Door een uitke ring uit de opbrengst van de Zomerpost- zegels kon de werkgroep bejaardenzorg van de Stichting Friesland voor Maat schappelijk Werk een film laten maken over de tijdsbesteding van bejaarden en kon een installatie worden aangeschaft voor het Instituut voor de Geestelijke Gezondheidszorg. Hoewel het met borden is aangegeven, dat het op het (overigens ook afgeras terd) terrein bij de vuilstorting aan Marnezijl levensgevaarlijk is, zijn er en toe nog kinderen, die hier komen spelen. Hoe gevaarlijk dit is bleek nog deze week, toen een 11-jarig dochtertje van familie Landskroon plotseling weg zakte. Het meisje zou zeker de verstik kingsdood zijn gestorven, als niet juist en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, het nieuwe gebouw van de werkgemeen schap „De Noordwesthoek”, gelegen aan de Kimswerderweg te Harlingen, officieel geopend. De officiële opening geschiedde door het onthullen van een graffito reliëf dat de wonderbare visvangst uit het evangelie van Johannes voorstelt, als symbool van het keerpunt, waarop de sociale voorzieningen staan, bij het op richten van centra waar minder valide arbeiders bjj het produktieproces aange past worden. >g eens ernstig te waarschuwen, deze rboden en gevaarlijke plaats te ver- Moarn sil oer myn lot bislisse It kin lukke, it kin ek misse. 'Wie dy drege dei mar om Ik liz gjin ure mear yn slom Asperyntsjes, Hofmandrippen Oars krij ik niks mear oer myn lippen It sicht dat is my blau en grien, Wie 't mar dien, wie ’t mar dien tussen wal en schip gevallenen, slaat het noorden een zeer goed figuur in ver houding met andere gementen van ons land. De staatssecretaris betoogde verder dat medelijden wel in het priveleven voor deze mensen toegepast -mag worden, maar dat op de allereerste plaats de rechtszekerheid van de minderinvaliden in acht genomen moet worden. Aan medelijden hebben deze mensen niets; rechtszekerheid, daar kunnen zij geholpen mee worden. Op de allereerste plaats moet ook het doel staan om deze mensen naar het bedrijfsleven door te laten stromen. De practijk bewijst, dat een dergelijke doorstroming wel degelijk mogelijk en verantwoord is. De waarde van de werkgemeenschap valt niet in geld uit te drukken, als men het leed van vroeger en de arbeidsvreug de van nu, tegenover elkaar stelt. De staatssecretaris gaf zijn beste gelukwen sen en hoopte dat de werkgemeenschap een grote plaats in zal nemen in de ge meenschap. Hierna werd het relief van Jentsje Pop- ma onthuld. In zijn dankwoord zei burgemeester Nauta, getroffen te zijn, door de manier waarop de waarde van de mens naar vo ren gebracht werd. Hierna kon hij het album met de juist klaargekomen foto's (ook die 's middags gemaakt waren) aanbieden. Namens de te werk gestelden, bood de heer Rietstra directeur Roelofsen drie kunstig ge draaide houten borden aan, waarop later de wapens van de drie gemeenten ge schilderd zouden worden. Gedeputeerde J. Brouwer, sprak hierna De Engelse premier Harold Macmillan trachtte te bemiddelen in het geschil tussen president Eisenhower en premier Chroestsjow. Toto: Premier Chroestsjow schijnt opgewekt, doch de Engelse premier blijft gereserveerd De tijd zal leren, wat de achtergronden van Chroestsjows optreden wel zijn, maar het lijkt zeker, dat aan het spel met de ontspanning een althans tijde lijk eind is gekomen. Men zou zelfs kun nen verwachten, dat er een atmosfeer ontstaat, welke meer op de koude oor log gaat lijken. Maar maakt het veel verschil Van Russische zijde dreigt men al het vredesverdrag met Oost-Duitsland snel te tekenen, zodat de positie van West- Berlijn, waar per slot van rekening de gehele topconferentie om gaat, zeer moeilijk zou worden. Zal Chroestsjow de risico's gaan aanvaarden, welke hieraan verbonden zijn Nederland had hier al weinig be langstelling voor, maar bovendien bleek, dat de Duitsers, wier boe ren gewend zijn aan een hoge bescherming, niets wilden weten van een toepassing van de ver snelling op de landbouw. Na lang en moeizaam overleg hebben de Nederlandse onderhan delaars tenslotte succes gehad. De versnelling zal ook gelden voor de landbouw, zij het met 5 en ver hoogde contingenten. De ingang van dit alles is op 1 januari ge steld, want 1 juli haalt men niet meer. is het NOODZAKELIJK dat adverten ties en nieuwsberichten, bestemd voor het vrijdagsnummer de volgende week EEN DAG EERDER in ons bezit zijn dan normaal. Voor te laat ontvangen copie kan geen plaatsing worden gegarandeerd. Administratie en Redactie Bolswards Nieuwsblad Bij de ontvangst op het stadhuis waren 's morgens niet alleen burgemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel en loco- burgemeester J. Visser van Bolsward aanwezig, maar ook de gedeputeerde J. Brouwer, als vertegenwoordiger van de Commissaris van de Koningin. Herbenoemd tot burgemeester van Bols-1 ward de heer C. J. v. d. Veen. De palingvangst tot nog toe pover, is plotseling enorm. Zelfs bejaarde vissers herinneren zich niet ooit zulke vangsten te hebben gehad. Hwa’t nimmen fortrout, moat witte, dat er it seis ek net is Ik ha dit wol yn ’e rekken Sok folk kin jin meitsje en brekke. Ik leverje my skruten oer Oan it bline aventür Hoe ról je de dobbelstiennen Bin ik aenst winner of forlerne? Ik sit der aeklik oer yn noed It komt noait goed, it komt noait goed Alles draeit my troch de holle Durk de Tredde, paddestuollen Ardennen en Adamspyk Blaman, Beets en Bilderdyk Binne der boppe oant krijoanboatsjen Naturellen, blanken, swartsjes Alles wrimelt troch elkoar Moarn derfoar, moarn derfoar Hyp hoera, de büt is binnen, Ik koe it diploma winne, Nou bin ’k aerdich üt ’e bran! Alles krijt wer kleur en glans Earlik sein, it die my bliken, It wie lang net sa slim as ’t like Sa’n eksamentsje da’s neat Skoan biteard, skoan biteard! fensie keek. Enkele waarnemers gaan zo ver het einde van het bewind van Chroestsjow te voorspellen. lukwensen uit, waarbij hij ook de pro vincie feliciteerde met deze zo belang rijke aanwinst, waardoor Friesland 15 van de 180 centra bezit. Hij hoopte, dat in de toekomst de samenwerking even prettig zou zijn. D eheer J. T. Vellinga, wethouder van Leeuwarden, hier aanwezig in zijn func tie als voorzitter van de Federatie Noord van de Werkgemeenschap, stipte bij zijn felicitatie de gevaren aan, die aan de werkgemeenschappen kleven. In zijn slotwoord dankte burgemeester Nauta de sprekers voor hun woorden en de genodigden voor hun komst. Een apart woord van dankbaarheid richt te hij tot de aannemers, de ontwerpers, de arbeiders en de afnemers van de pro- dukten van de werkgemeenschap. Een beeld van het Koninklijk bezoek aan Middelburg. Na het bezoek aan de nieuwe kerk maakte de Vorstin een rondrit door de stad, gezeten in een oude Phaeton. We zien de Koningin hier in het rijtuig met naast haar de Commissaris der Koningin in Zeeland, fhr, A. F. C. de Casembrood In de omgeving van Workum. is de kik vorsenvangst in volle gang. Elke avond zijn tal van knapen en jongelingen bezig deze diertjes te bemachtigen. Voor 1 ct. per stuk worden ze door een opkoper ge kocht, die ze weer naar België en Frank rijk vervoert, alwaar de kikkerbilletjes heerlijk worden toebereid en opgepeu- seld. In zijn welkomswoord releveerde burge meester Nauta de geschiedenis, die de werkgemeenschap van de gemeenten Harlingen, Wonseradeel en Bolsward achter de rug heeft. Hierna nodigde de heer Nauta het ge zelschap uit om eerst Het Paleis (het oude werkgemeenschapsgebouw) en daarna het nieuwe gebouw te bezichti gen. Na de lunch keerde het gezelschap terug naar het nieuwe gebouw, waar een groot aantal genodigden in de kantine reeds wachtte. In zijn openingswoord, waarvan we de hier navolgende samenvatting ontlenen aan een verslag in de Harlinger Courant, sprak de staatssecretaris allereerst zijn waardering uit over het werk van de ge meenten. In Nederland bevinden zich op het ogen, blik 180 werkplaatsen voor mindervali- den met als aoel hen weer in het ar beidsproces in te schakelen. De zorg voor de medemens heeft zich vanaf de kinderwet van 1874 van Van Houten ontwikkeld tot heden ten dage wordt door een hecht stelsel van sociale bepalingen, waarbij vooral grote aan dacht besteed wordt aan diegenen, die vroeger de spotlust opwekten van de gemeenschap en soms niet minder als paria’s beschouwd en behandeld werden. Op het gebied van de zorg voor deze „Zeg het met bloemenzegels”. Het vier- honderdjarig bestaan van de Nederland se bloembollencultuur en de nationale Floriade-expositie in Rotterdam recht vaardigen deze slagzin. Een serie van vijf fraaie bloemenzegels, ontworpen door P. Wetselaar, vormt dit jaar de inzet van de Zomerpostzegel- actie, waarvan de opbrengst wordt ver deeld onder plaatselijke, regionale en landelijke instellingen voor de volksge zondheid, maatschappelijk werk en cultu rele zorg van alle richtingen. Gebrekkigen, spastische en astmatische kinderen, lijders aan reumatiek en tu berculose, chronisch zieken, oud-ver- pleegsters, letterkundigen, beeldende kunstenaars en vele anderen deelden vo rig jaar in een netto opbrengst van f 218.000,— Op 23 mei is de eerste dag van uitgifte van de serie, die verkrijgbaar blijft tot en met 9 juli. Bij het tijdelijke postkan toor op de Floriade blijven de bloemen zegels zelfs verkrijgbaar tot 25 septem ber. Een bijzondere aantrekkelijkheid van deze derde bloemenserie van de Zomer- zegels wordt gevormd door de eveneens door P. Wetselaar getekende Zomerze- gelkaarten met gelijke afbeeldingen als op de postzegels. Voor drie kwartjes per serie zijn deze fijnzinnig ontworpen kaar ten bij de plaatselijke comité’s voor de Zomerzegels verkrijgbaar. De Zomerpostzegels droegen er in de provincie Friesland toe bij, dat de Frys- ke Kultuerried ’n bedrag ontving, waar door jonge kunstnyveraars konden wor den voorzien van de nodige materialen en Friese literatuur naar de militaire tehuizen kon worden gezonden. Het con- j. sultatiebureau voor Alcoholisme in Leeu. uit naam van Provinciale Staten zijn ge-1 warden kon door een bijdrage de reeds

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1