Bedrijfsvergelijking de praktijk m f I Ook middenstanders kunnen van elkaar leren Dader inbraak Rehoboth-school Bromfiets ontvreemd verdronken Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Kraamverpleegster te Workum Meting Menniste bouwers Vanmorgen startte de Elfsteden wandeltocht üs hjoed p p to sizzen ingerekend I IS 56e JAARGANG No. 41 DINSDAG 24 MEI I960 De Jong's Nieuwsblad WARME ONTVANGST IN WASHINGTON ander meten, is iets wat de mens vergelijken met die van anderen, kan lichtkleurige bromfiets wegge. 5 4de week mei 1935 ik Ie 5 :n IT DISKRIMINAESJE-KONGRES Tj. de J. In man, dy’t ienris skipbrek litte, is bang foar elke sé. Advertentieprijs: 13 cent per min Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Waarom bedrijfsvergelijking Een juiste diagnose van hetgeen in het eigen bedrijf gebeurt is de eerste stap naar verbetering. Bedrijfsvergelijking nu vormt een belangrijk middel bij deze diagnose. Het vaststellen van onvolko menheden, het opsporen van oorzaken, die een ongunstige invloed op het bedrijf hebben, het verkrijgen van meer inzicht in de gang van zaken in het eigen be drijf wordt mogelijk gemaakt door be drijfsvergelijking. Hoe moet bedrijfsvergelijking worden aangepakt Er zijn verschillende mogelijkheden, zo als: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) rassendiskriminaesje is, hwat meibringt, dat de kleurlingen oars bihanle wurde as de blanken. De hiele wrald is der tsjin, hwant men heart elk lyk en rjucht to dwaen. As immen of in groep minsken net rjucht dien wurdt, dan binne hja diskrimineard. Hja meije net, hwat in oar mei, hja krije net hwat in oar kri- get. Yn de hiele lange histoarje -fan de wrald is der altyd in striid west tusken Under de moadewurden nimt op it he den it wurd: diskriminaesje in apart plak yn. Nei de letter bitsjut it: net rjucht of üngelikens rjucht. It wurdt brükt om oan to jaen, dat in diel fan de minsken eftersteld wurdt, har rjucht jimme akkoart geane mei de diskrimi- I naesje fan it westen to’n foardiele fan it noarden, moatte jimme ek akkoart gean 13 mei-18 mei. Jubileumweek bij H. Y. Kramer, Bolsward. 10 korting op goud- en zilverwerken. Bevestiging en intrede Ds. J. Schmidt te Oosterlittens. In het pand voorheen bewoond door de fa. Mooij opent de heer Y. Hengst een schoenwinkel. Tot nu toe woonde deze firma tegenover hotel Gaarman. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Aanbesteed de verbouw van het winkel huis van de heer J. Schilstra, architect de heer Kroon te Bolsward. Gegund aan de laagste inschrijver H. Jorritsma voor f 849,— d. In de Jongemastraat te Bolsward tegen over de Bewaarschool, pende de heer Couperus een winkel in mode-artikelen. Na een koele topconferentie in Parijs is president Eisenhower, die ook nog een dag in Portugal had doorgebracht, in Washington teruggekeerd. Mevr. Eisenhower omhelsde haar echtgenoot op de luchtmachtbasis Andrews. Duizenden mensen juichten hun president toe ten einde te tonen, dat het Amerikaanse volk achter hem staat. gaan, hoe zijn kostencijfer en zijn om zet liggen ten opzichte van die van an deren. Om aan deze bedrijfsvergelijking mee te doen kunnen middenstanders zich mel den bij ’t Instituut voor de Middenstand Neuhuisweg 94 te ’s-Gravenhage. Ook centrale boekhoudbureaus, die in Nederland voor enige branches bestaan, maken bedrijfsvergelijking mogelijk door vergelijkende overzichten voor de bij hen aangesloten middenstanders te verzor gen. Iedere middenstander doet in een of an dere vorm aan bedrijfsvergelijking. Als hij langs de etalage van z(jn con currenten loopt, om artikelen en prijzen te bekijken, is dit een vorm van bedrijfs vergelijking. Wanneer het echter systematischer en geregelder gebeurt, wanneer men niet alleen afkijkt van de concurrenten, maar met hen als collega’s ervaringen en ge gevens, die voor de bedrijfsvoering van belang zijn, uitwisselt, doet men aan be- <1 ryf verge lij king in de juiste zin van het woord. De elfsteden wandeltocht draagt dit jaar een bijzonder karakter in verband met het derde lustrum. Het bestuur heeft dan ook gemeend een herinneringskruis te moeten laten ontwerpen en hierin is men wel bijzonder geslaagd. Alle dames en heren die de tocht vol brengen krijgen dit prachtige kruis met daarbij een cijfer voor het volbrachte aantal tochten vanaf 1 tot en met 15. Van de deelnemers zijn er zes die voor de 15e keer meelopen. Dit zijn mevr. v. d. Does, Nijmegen, de heer Hooiring, Leeuwarden, ir. Van Dijk, Oosterbeek, de heer Stapel, Hensbroek, de heer Ruringa, Groningen. Ook de 78-jarige Omke Theu- nis uit Blijqa loopt waarschijnlijk weer mee. Verschillende zuivelfabrieken, groente veilingen en neringdoenden hebben weer spontaan hun medewerking toegezegd. De meeste tippelaars komen uit Z.-Hol land; procentsgewijze is het aantal deel nemers uit Friesland slechts gering. Dit jaar hebben zich weer buitenlanders, w.o. een Zwitser, laten inschrijven. Ook deze Zwitser zegt evenals mej. N. W. van Bezeij uit Rotterdam, die de tocht voor de 11e keer hoopt mee te lopen van alle wandeltochten prefereer ik de Friese elfsteden-wandeltocht. Vanmorgen 6 uur had de start plaats bij hotel Van Dellen aan de Lange Markt straat De route is als volgt: le dag: Leeuwarden, Sneek, IJIst, Sloten. 2e dag: Sloten, Staveren, Hindeloopen, Workum, 3de dag: Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker. 4e dag: Franeker, Dokkum. 5e dag: Dokkum, Leeuwarden. Donderdagmorgen passeren de tippe laars dus Bolsward. Zaterdagmiddag, plm. 12.30 arriveert de stoet weer in Leeuwarden, waar de tip pelaars in de Prinsentuin feestelijk door het gemeentebestuur zullen worden ont vangen, waarna men met muziek naar de finish aan de Lange Marktstraat mar cheert, waar de stoet wordt ontbonden. Rest ons nog te vermelden, dat voldoen de personeel van het Rode Kruis de tocht meemaakt en dat de Psycvhiatrische In richting te Franeker waarvan ook weer een groep meeloopt zorgt voor medici en ambulance-auto. kunnen vormen. Het elkaar wijzen op onvolkomenheden zal ieder van de club leden tot voordeel strekken. Twee immers weten meer dan één. Bolswanls Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Op d hoek Parkstraat-Gysbert Japicx. straat opent de heer Ré Veltman een groentenwinkel. stTmd, hetgeen de vergelijkbaarheid van d; cijfers sterk ten goede komt. In Nederland zijn pas enkele van deze cl-tbs opgericht. Hun activiteit beperkt zi’h vooralsnog tot bedrijfsbezoek en de vergelijking van omzetcijfers. Voor de nTadenstandsondernemers in Nederland is er op het gebied van de bedrijfsver- gfdijking nog veel te doen en nog veel j tel winnen. M-.ddenstanders, die belangstelling heb ben voor de oprichting van clubs, zoals hierboven besproken, kunnen zich wen den tot hun vakorganisatie of tot de Rijksmiddenstandsconsulent in him pro vincie, die alle gewenste inlichtingen en adviezen kan verstrekken. Voor Friesland is dit: W. Riemersma, Willemskade 29, Leeuwarden. lju, dy’t diskriminieare woene en de oaren, dy’t hjir tsjin opkamen op groun fan it rjucht. Nederland is yn de skiednis wolris neamd it klassike lan fan it rjucht. Men hellet dan faken Hugo de Groot oan en Eras mus as de greate paladinen fan it mie- ne rjucht. Lykwols der is ek yn üs lan lang en bitter fochten wurden om it rjucht yn de mienskip feilich to stellen. En soks giet jit troch. Dochs mei men sizze, dat de minsken yn üs lan stribje nei gelyk rjucht foar allegearre en dat ek de oerheit harres docht om dat rjucht to hanthavenjgn. Der is mar ien greate ütsündering op dat gelikens rjucht. Al- gemien achtet men it winsklik om by de tapassing fan dat gelikense rjucht oan de swakkeren bysünder to tinken. In sike in stakkert, in wees en sokke düdlike swakkeren, jowt men graech mear as har wetlik part, omt hja harsels minder rédde kinne as in normael minske. Der binne hiel hwat wetten makke dy’t krekt foar dizze groepen ekstra stipe jowe omt hja it mear nedich hawwe. De hiele rige fan sosiale wetten is makke om dizze maetskiplik swakker by to stean en óf- sjoen fan inkelde hurdkoppen, binne wy allegearre greatsk op dizze sosiale wet ten. Yn de moderne tiid is men jit fierder gien. De hiele distribüsje wie in foar- byld fan dit prinsyp. Ommers, soe men yn tiden fan krapte de needsaeklike lib- net krije kin. Elk wit, dat yn Afrikabensbihoeften frij litte, dan soe de ge- woane man in bidroefd bytsje krije. De prizen soene skriklik heech wurde en al- linnich de lju mei jild koene har sêd ite. Om dy reden twong de oerheit de produsinten ta fêste prizen en ynlever- jen fan bipaelde waren. Troch it bonne- stelsel krige elk sines en hoe greater I stifting de hear Berger dit sein„As hüshalding, hoe mear bonnen. Dêrneist wiene der dan ekstra-bonnen foar siken en jonge memmen. Zaterdagavond is naast hotel „De Wijn berg” een 1’ r' nomen. Zij die hieromtrent misschien enige in lichtingen kunnen verschaffen, worden verzocht zich met de politie te Bolsward in verbinding te stellen. 2. Mondelinge methode. Vooral in Zwitserland er Amerika heeft de mondelinge bedrijfsvergelijking bur gerrecht verkregen. Geleidelijk vindt deze methode ook in andere landen en in Nederland toepassing. De mondelinge methode moet als het ware groeien. Hierbij kunnen twee sta dia worden onderscheiden. Te Barneveld brengen jonge haantjes (ongeveer 4 weken oud) momenteel 2 ct. per stuk op. Vorig jaar was de prijs nog een stuiver. Ze worden geëxporteerd naar Frankrijk, waar ze als „leeuwerik- ken” op de tafel prijken. Van deze twee cent gaat het marktgeld nog af, zodat ze weinig of niets meer opbrengen, dan het ei, waaruit zij geboren worden, in verse staat heeft gekost. 1. Schrifteltfke methode. Vele middenstanders is het bekend en voor degenen bij wie dit niet het geval is, is het zeker nuttig t^ weten, dat door het Economisch Instituut voor de Mid denstand schriftelijke bedrijfsvergelijking wordt toegepast, ’t Instituut verzorgt en publiceert al jaren bedrijfskosten-statis- tieken; tevens publiceert het maande lijks omzetstatistieken. Aan de hand van deze gegevens kan de middenstander na. De inbraak in de Rehobothschool te Bolsward werd gepleegd in de nacht van 9-10 april. Er werd slechts een gering bedrag aan geld ontvreemd (het z.g. zendingspotje). Door ’n vaag signalement, dat ’n boere- knecht de politie verstrekte (deze had iemand zien wegrijden op een onver lichte bromfiets) kwam men de dader, die een bromfiets in Den Helder had ontvreemd, op het spoor. Deze scheen een voorliefde te hebben voor inbraken in scholen. De thans aan gehouden P., die aan het signalement beantwoordde, was wegens soortgelijke delicten een paar jaar geleden in een psych, inrichting verpleegd. Hij had on langs nog een examen gedaan, waarbij hij was afgewezen. Sedertdien was hij spoorloos, totdat hij in Alkmaar werd gesignaleerd en aangehouden. Overge bracht naar Bolsward, waar opsporing was verzocht, ontkende hij eerst hard nekkig, totdat hij niet alleen de inbraak in de Rehobothschool, maar ook de bo vengenoemde inbraken, die men reeds met elkaar in verband had gebracht, be kende. Hij wordt morgen voor de offi cier van justitie geleid. Zondag j.l. was de Menniste Bouwers- club van Bolsward gastvrouw voor een 90-tal leden van Doopsgezinde jeugd clubs uit omliggende gemeenten. Nadat eerst de jeugddienst in de Doops gezinde kerk was bijgewoond, waar Ds. Laurense voorging, werd de rest van de ochtend doorgebracht met spelen en wedstrijden op het sportveld op het Oordje. ’s Middags werd ’n gemengd program ma uitgevoerd, waaraan alle clubs een bijdrage leverden. Volgens een uit de jeugd gevormde jury leverde Witmarsum de beste prestaties, zodat de prijs, een tegel, het jeugdlo kaal van die club kan sieren. Tegen 5 uur zwermden de groepen fiet sers weer uit, naar Joure, Gaasterland, naar west qn noord. b. Uitwisseling van cijfers. Wanneer de vertrouwelijke sfeer tussen de collega’s in een club dit toelaat, kan men ook verder gaan en de vergelijking van bedrijfscijfers, d. w. z. cijfers over het omzetverloop, de omzetsnelheid, on kosten enz. in de besprekingen betrek ken, met het doel, de oorzaken van de afwijkingen van eigen cijfers met die van de collega’s op te sporen, waardoor meer inzicht in het eigen bedrijf W’ordt verkregen. Men kan eventueel volstaan met z.g. in dexcijfers, zodat het niet nodig is de boeken open te leggen. Indexcijfers ver- krijgt men door bijv, de omzet of een kostenpost in een bepaald jaar basis jaar genoemd op 100 te stellen en de zelfde post in de volgende jaren uit te drukken in een percentage van de om vang van het basisjaar. Zij vergemakke lijken in vele gevallen de vergelijking. Van geval tot geval zal moeten worden bekeken, welke cijfers men het best kan gaan vergelijken. Eventueel kunnen de I clubleden het bijhouden van hun boek- houding gezamenlijk aan één admini stratiekantoor opdragen. Dit richt de boekhoudingen van de deelnemende mid. denstanders dan op zodanige wijze in, dat een zo groot mogelijke vergelijkbaar heid van hun cijfers wordt verkregen. In Zwitserland heeft de middenstand door uitwisseling van ervaringen goede resultaten bereikt. Men is daar op dit gebied veel verder dan in ons land. In clubs wordt uitvoerig van gedachten ge wisseld over inkoop, voorraad, verkoop, reclame, enz. aan de hand van de nodige cijfers. De administratie van de deelne mers is op bedrijfsvergelijking afge- In een tweede middenstandsartikel willen we gaarne iets vertellen over Bedryfs- vergelijking. Wat is bedrijfsvergelijking? Zich aan een ander spiegelen of zich met een van nature gaarne doet. Weet men hierbij de juiste houding te kiezen, dan kan dit vergelijken in veel gevallen zelfs een goede methode vormen om te Ieren en verder te komen. In het zakenleven is het precies zo. Z(jn eigen bedrjjf toetsen aan daf van collega’s, gegevens van het eigen bedrijf er in belangrijke mate toe bijdragen de winstkansen van de eigen onderneming te vergroten. a. Bedrijfsbezoek. Een klein aantal ondernemers (b.v. 5 10) uit dezelfde branche, met zaken die wat grootte, omzet en assortiment be treft, met elkaar te vergelijken zijn, vor. men ’n groep, die eens in de maand of om de twee maanden bijeen komt ten einde bedrijfservaringen uit te wisselen. Voor ’t vormen van zo’n club is natuur lijk allereerst een sfeer van vertrouwen nodig. Bij voorkeur moeten de zaken van de deelnemers daarom niet in eikaars onmiddellijke nabijheid liggen, zodat alle concurrentievrees kan worden uitgeban nen. De bijeenkomsten vinden bij toerbeurt bij één van de clubleden plaats. Daar bespreeekt en bekritiseert men eikaars bedrijf, eikaars etalages, de winkelruim te, werkplaats, produkten, enz. Ieder brengt zijn eigen mening en ervaring naar voren. In een gezamenlijk gesprek wordt een oplossing gezocht voor de aldus naar vo ren gekomen problemen. De onderlinge kritiek en uitwisseling van ervaringen voorkomt of geneest „bedrijfsblindheid”, d. i. een toestand die ontstaat wanneer men zich te zeer met het eigen bedrijf bezig houdt, zodat men daarin en daar over niet meer objectief kan oordelen. De collega’s zien vaak scherper de onvol. komenheden, omdat zij voldoende afstand nemen van het bedrijf van hun collega om er zich, een objectief oordeel over te Nei de oarloch hat de oerheit krekt sa lang oan it bonnestelsel fêst hélden, oant de krapte wer oer wie en geleidelik is de saek wer yn it goede spoar brocht. Doe’t dêrnei de lanbou yn de lytse loege kaem, hat de oerheit, op groun fan it- selde bigjinsel maetrigels nomd om diz ze ekonomysk-swakke bidriuwstüke op in bipaeld peil te hélden. En it folk is der yn greate mearderheit ek foar. Nou sitte wy sünt mannich jier mei it probleem fan de efteroankommende ge- bieten, hwer’t de bisteansmiddels üt har eigen net foldwaende binne om de lju wurk en brea to jaen. It noarden binam- men komt efteroan en kin net konkur- rearje mei de kansen, dy’t yn oare lans- dielen bean wurde. Dat is in nationael probleem, hwant it giet oer it trêdde diel fan üs lan en oer mear as in mil joen minsken. De oerheit wol nou, en dat is rjucht, dizze zwakkere gebieten ekstra helpe. Alhiel yn oarder; dat prinsyp is yn oer- ienstimming mei it rjuchtsbigryp fan üs folk. Dizze ekstra-help is gjin diskrimi naesje foar it westen, moar soasiale help oan swakkere gebieten, yn dit gefal oan it noarden. Mar as men nou fierder sjocht op hokfoar wize dizze help jown wurd, dan komt men torjuchte op in dü- bele diskriminaesje. Hwant de help fan de oerheit sil allinnich jown wurde oan de sterksten fan it noarden, wol oan Grins mar net oan Bedum, wol oan Ljou. wert mar net oan Frentsjer, wol oan Snits mar net oan Boalsert, wol oan Hearrenfean mar net oan de Jouwer en sa fuort. Dat is de ünrjuchtfeardige rintmaster ta de teannen üt. Nou hat yn Ljouwert, op it drokbisochte kongres fan de Dr. Wiardi-Bechman- mei de distkriminaesje fan de kearnen en de net-kearnen. Oars binne jimme net konsekwint.” Nou, dit is grof! Dus, omt de swakkere dielen fan it lén ekstra help krije, moatte jimme ek goed fine, dat yn it noarden de STERKSTEN mear krije as de swak keren! Frjemder riddenearing haw ik nea heard. Né, menear Berger, dit is net it- selde, mar it is rjuchtoarsom. Op groun fan it rjuchtsprinsyp is it goed de swak keren mear to jaen, mar it is dübel ünrjucht om de sterkeren mear to jaen en de swakkeren alhiel foarby to parten. Jou kromme riddenaesje skreaut oan de protters. En it wie in partijgenoat fan jou, dy’t sei: Dit is it meast brutale ka pitalisme, hwat ea fortoand is. En dy man hie gelyk! It docht alle dagen mear bliken, dat elk, dy’t wit hwat hjir geande is, ta de kon- klüzje komt: dit is net rjucht, dit is ünrjuchtfeardich. It is my in riedsel, hoe’t üs folk soks nimme kin, hoe’t de Keamer hjir oerhinne rlnne koe en tinke it sil wol goed wêze, De saek fan de stêd: Frentsjer, dy’t üt eigen büse bitelje woe, hwat oaren üt de mienskiplike kas krije, mar dat net iens mei, is as in teken oan de muorre. As soks yn üs lan rjucht neamd wurdt, binne wy fier hinne. Dit systeem is in ün^uchtfeardich sy- steenr, haw ik yn Ljouwert sein en dêr- om doocht it net. In folk sil gjin krüme wegen gean, dan moat it forsilje. Har ynwenners hawwe rjucht op in oerheit, dy’t harren gelyk bihanlet, mei ütsün dering fan de swakkeren. Mar in biwald, dat de lytseren deltrapet en hat rjucht üntkeart, hat syn eigen fünnis al skre.iun. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is de 34-jarige kraamverpleegster, mej. S. Romkema, wonende te Workum, door verdrinking jammerlijk om het leven ge komen. Zij was uit hoofde van haar beroep, nu werkzaam bij de veehouder R. de Witte, even buiten Workum wonende. Nadat zij ’s avonds een bezoek bij haar moeder had gebracht, is zij op de terug weg naar de familie De Witte met haar fiets, bij het gaan om de hek, niet ver van de boerderij te water geraakt en ver dronken. Eerst toen de heer De Witte telefonisch informeerde en bleek, dat mej. Romke ma reeds geruime tijd het ouderlijk huis had verlaten, werd men ongerust en ging men zoeken. Men vond haar toen met de fiets in een ondiepe sloot. Het medeleven met dit smartelijk verlies voor de familie Romkema is groot. Hwat bat Qabe Skroar Dank zij een vaag signalement is het de politie gelukt de hand te leggen op de 23 jarige leerling-stuurman, grote vaart, H. Th. P. uit Den Helder, die ter over staan van de Rijkspolitie te Bolsward een reeks van 7 inbraken heeft bekend, n.l. te Bolsward, Sneek, Heerenveen (2x), Den Helder, Schagen en Broek op Lan- Foto Boersma, Pingjum Zondag hield de kaatsvereniging „Jan Reitsma” te Pingjum een afdelings- wedstrijd van Junioren. Een foto van het prijswinnend partuur uit Harlingen G. Soolsma, B. van Dijk en R. Hoekstra

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1