over Speculatieve beschouwingen de mislukte Topconferentie Ring Workum Herv. Kerk hield geslaagde Kerkdag I K Wie oren heeft hore!” Is Chroestsjow eigen meester in het bepalen van zijn politiek en tactiek? Ook kerkdag te Makkum Familievakantie in zomerhuisjes de laatste jaren sterk toegenomen Motto: Gouden filmpjes k- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND v V.f VRIJDAG 27 MEI I960 56e JAARGANG No. 42 4 zijn buitenkerke- zei hij, dat voor HOOG BEZOEK Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) soneelsverenigin. saties, waartoe reld” behoort, verhuren vakantiehuisjes, huisjes in bungalowkampen enz. dikwijls die ty- als je daar even raar Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3olswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Welke conclusies moet men nu weer trekken uit de terughouden de woorden van Chroestsjow, na dat men uit zijn Parijse woorden op het ergste voorbereid was? Men zou er uit kunnen opmaken, dat Chroestsjow tot meer eigen meester in het bepalen van zijn politiek en van zijn tactiek is, dan de meeste waarnemers de laatste tijd meenden. Hun visie was, dat Chroestsjow onder druk van leger en tegenstanders van de ontspannings- politiek gekomen was tot het torpederen van de conferentie. Dit zou dan een straf fere koers moeten inluiden, maar juist de terughoudendheid van de Russische premier in Berlijn doet vermoeden, dat hij het nog in zijn macht heeft een voor zichtige politiek te voeren. een vreemde Thijs Booy, een offi- Bolsward. Eerst zal diens positie in het binnenland weer zonneklaar moeten zijn en dan zal men zijn dreigementen minder ernstig opvatten dan tot nu toe. Voorlopig wordt de aandacht weer afgeleid naar het spio- nagevliegtuig. Rusland heeft de kwestie van het spio neren per vliegtuig en daarmee de schen ding van grondgebied voorgelegd aan de Veiligheidsraad van de Ver. Naties, die hierover maandag een debat is begonnen. Men gelooft evenwel niet, dat de Raad de vluchten, die gestaakt zijn, zal af keuren als een „bedreiging van de we reldvrede”, zoals dat heet. De hele affaire van de topconferentie heeft de geesten in alle delen van de wereld zodanig bezig gehouden, dat er verder weinig nieuws te mei'’ - valt. de om natuurlijk vooral affaire, dat er tenslotte toch wel iets uit de bus zal moeten komen, wil hij zich in het Oosten niet wat belachelijk maken. Dit kan een gevarenelement be tekenen. De ontevredenheid in Turkije, waar de oppositiepartij zich probeert te verzet ten tegen de al te dictatoriale manieren van de regeringspartij, duurt nu in rus tige demonstraties voort. Het zijn voornamelijk de jonge intellec tuelen in de steden, de studenten, die van zich lieten horen, maar nu is er, een bedenkelijk teken voor de regering, de ontevredenheid van de kadetten bijgeko men, die ook zwijgend gedemonstreerd hebben. Per slot van rekening moet de regering op het leger kunnen vertrouwen en het Turkse leger, dat een zeer goede naam heeft, had zich tot nu toe geheel buiten de politiek kunnen houden. De Classicale Vergadering van Frane- ker besloot in het najaar van 1959 tot het houden van een ietwat grootscheepse kerkdag voor de hele classis in de stad Franeker. Bij nader inzien bleken de plannen voor zo’n dag niet goed uitvoer, baar. Eerlijk gezegd: de predikanten van de Ring Makkum waren daar niet erg rou wig om! Zij hadden namelijk gepleit voor een kerkdag, klein en eenvoudig van opzet, die alle ruimte zou geven aan ontmoeting en gesprek tussen mensen uit verschilende en soms uiteen lopende gemeenten van de kerk. Zij kregen nu hun zin op Hemelvaarts dag 1960 te Makkum. Bij de voorbereidende besprekingen wa ren de volgende gemeenten geïnteres seerd: Exmorra, Ferwoude, Gaast, Korn- werd, Makkum, Piaam, Pingjum, Sku- zum, Schraard, Witmarsum, Wons en Zuridh. In vrijwel al deze dorpen zijn kerkdag- kringen gehouden of werd de stof van het kerkdagboekje „Wie oren heeft, ho re!” in andere vorm aan de orde ge steld. Op de Hemelvaartsdag kwam uit elk van deze gemeenten een groepje mensen naar Makkum om daar in breder verband nog eens bezig te zijn met het gestelde on derwerp. Zelfs waren er onder de deelnemers, be halve uit bovengenoemde 10 gemeenten, ook belangstellenden uit Nijland, Lollum en Franeker. De kerkdag te Makkum werd om 9 uur aangevangen met een kerkdienst in de Grote Kerk; deze dienst stond onder lei ding van Ds. Stegenga, die de te stellen problemen reeds in de prediking aan de orde stelde. Na de dienst verzamelden de kerkdag- deelnemers zich in „Ons Gebouw”, waar ze op koffie c.a. werden onthaald. Hier werd het welkomstwoord gesproken door Ringpraetor Ds. van Ooijen, waar op meteen de eerste ronde der gesprek ken werd ingeluid. Een voor velen verrassend moment was de opvoering van een schetsje door de gezamenlijke ringpredikanten. Hierin werd de kernvraag van Genesis 18 aan de orde gesteld (het pleidooi van Abra ham voor Sodom en Gomorra) en wel in moderne stijl. De opvoering van dit schetsje spoorde de aanwezigen aan het aloude bijbelwoord o. het heden van toe passing te brengen. Ook in Makkum waj het bezoek aan de kerkdag bevredigend en bleef deze on danks het prachtige weer, dat deze dag velen naar bos en strand lokte, niet be neden de verwachting. Op beide kerkdagen hopen we in een iet wat uitvoeriger verslag terug te komen. Het antwoord op deze vraag zou een niet onbelangrijke aanwijzing kunnen inhouden voor het verdere verloop van de strijd tussen Oost en West. Algemeen nam men aan, dat Chroestsjow het Wes ten in Berlijn onder druk zou gaan zet ten, wel niet met de ondertekening van een afzonderlijk vredesverdrag, dat vol gens hem aan de Westelijke rechten in Berlijn een einde zou maken, maar met een verdere voorbereiding van een vre desverdrag, zoals het bijeenroepen van een vredesconferentie, waaraan dan ver moedelijk alleen communistische staten zouden deelnemen. Maar ook dat is niet gebeurd. Chroes tsjow is donderdag geestdriftig in Oost- Berlijn ingehaald en vrijdag heeft hij op een massa-vergadering het woord ge voerd. Het Oost-Berlijnse publiek, al thans de aanwezige communisten, is te leurgesteld naar huis gegaan, want het heeft niets nieuws gehoord na de pers conferentie, welke Chroestsjow in Parijs had gehouden. Men kreeg weer de versie van het neer schieten van de Amerikaanse piloot bo ven Swerdlowsk, maar hij verklaarde met nadruk, dat er vóór de volgende topconferentie niets tegen West-Berlijn zal worden ondernomen en dat er geen afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland zal worden besloten. Deze volgende topconferentie zal volgens Chroestsjow over zes tot acht maanden moeten worden gehouden, als Eisenho wer dus niet meer aan de macht is. een van onze eilanden aan de; Een foto van een geslaagd zomerhuisje op HM. koningin Elisabeth II van En geland, gefotografeerd op een grote tuinbouwtentoonstelling in Londen De vorstin draagt hier een beigekleu- rige „Duster” mantel met een opmer kelijk hoedje van oranje voile met een zwarte band Voor de tweede maal organiseerde de ring Workum van de Ned. Herv. Kerk een Kerkdag. Hiervoor was aan het ter rein Doltewal een grote tent geplaatst. Nu onder het thema: Wie oren heeft, hore. De kerk meent in onze tijd de taak te hebben de mensen de gelegenheid te bieden, samen na te denken en te spre- vandaag f le week juni 1910 Benoemd tot Armmeester in Wonsera- deel de heer R. J. Reitsma te Pingjum. Verschillende landbouwers leveren hun aardappelen af voor 40 a 50 ct. per korf, maar kunnen ze voor deze prijs moeilijk kwijt. De fa. S. E. Lunter te Bolsward heeft zich gecombineerd met de fa. Gebr. Ber- voets. Het gehele benedenhuis wordt in gericht tot winkel. De ingang komt aan de Pol-straat. Maar men kan wel stellen, dat er nog heel wat dingen zullen moe ten getoeuren, voordat men de Westelijke staatslieden bereid krijgt tot overleg op het hoogste niveau met Chroestsjow. De topconferentie is dus een mislukking geworden. Z(j is niet eens byeen ge weest, zoals Chroestsjow zegt, die de eerste zitting van de vorige week maan dag, waarop hij zijn eisen stelde, niet als topconferentie, maar als voor-confe- rentie wil beschouwen. De staatslieden zijn weer op hun posten teruggekeerd, Eisenhower na een beleefdheidsbezoekje aan Portugal, Chroestsjow na een bezoek aan Oost-Berlijn, dat het westen met enige zorg vervulde. Want wat zou hij daar gaan doen? Nederlands-australische'besprekingover NIEUW-GUINÊA IN DEN HAAG De Australische min. voor de niet-aulonome gebieden, Z. E. Paul Hasluck, is dinsdagochtend in Den Haag met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering besprekingen begonnen over Nieuw-Guinese bestuurs-kwesties van gemeenschappelijk belang. V.l.n.r. op deze foto: Staatssecretaris M. Bot, minister Mr. E. H. Toxopeus, de Australische ambassadeur, minister Hasluck en minister Mr. f. M. A. H. Luns, die zijn gasten op bijzonderheden van de conferentiezaal wijst. Leeuwarden wordt een autodienst rijk n.l een dienst op Sneek, Bolsward en Gro ningen. Aanvankelijk is slechts vracht vervoer het doel, mogelijk gaat men la ter over op personenvervoer. Heeren stroohoeden en prachtige zeer lichte zomerpetten. Aanbevelend, P. A. Gerritsma. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen bieden, samen na te denken ken over de dingen, die ons aangaan. Een Kerkdag is er niet voor om een paar predikanten gelegenheid te geven een stunt uit te halen. Maar een Kerk dag heeft tot doel de gemeenteleden meer besef te geven, dat zij bij elkaar behoren. Gemeenschapsvorming dus. Het kan niet anders, dan dat het geloof in één Heer gemeenschapvormend is. It kwea hat wjokken en it goede giet net hurder as in skyldpodde Hij hoopt vermoedelijk, dat het dreige ment met Berlijn, dat er al van novem ber 1958 af is en de weigering met Eisen, hower te onderhandelen, voldoende druk op de Westelijke mogendheden zullen vormen om tenslotte tot concessies te komen. Vooral ook omdat hij hopen kan, dat een nieuwe president meer oor zal lenen aan die kringen in de Ver. Staten, die tot concessies bereid zijn om de sa menwerking met Rusland te bevorderen. Het is echter de vraag, of de nieuwe president, of hij nu Nixon, Kennedy of Stevenson zal heten, onmiddellijk bereid zal zijn het overleg met Chroestsjow te hervatten. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in diverse kringen in het Westen de me ning zal postvatten, dat het uitblijven van het afzonderlijke vredesverdrag met Oost-Duitsland eigenlijk het bewijs is, dat Chroestsjow in internationale zaken weinig anders blijft en dat het voor het Westen voldoende is om het been strak te houden. Chroestsjow, aldus deze redenering, zal voor Berlijn tegenover een vastberaden Westen niet het risico willen lopen van een oorlog, welke tot totale vernietiging kan uitgroeien. Er zit iets aantrekke lijks in deze theorie, maar aan de an dere kant onderschat men de mogelijk heden, die het Oosten heeft om de po sitie van Berlijn te ondermijnen zonder dat er schoten vallen, terwijl men ook uit het oog verliest, dat Chroestsjow zich nu zo vastgebeten heeft in de Berlijnse buiten; in Duitsland zijn er geen denkens en bedden, maar pisch-Duitse „dekbedden” en niet op voorbereid bent, sta je te kijken. De mensen willen ook weten, hoe Ze het huisje kunnen bereiken, hoe ver het sta tion of de bushalte is, hoe lang het lopen is naar protestantse of katholieke kerk, wat je in de omgeving kunt vinden aan mogelijkheden voor excursies, zwemmen, wandelen enz. Vooral de vrouwen hebben er voorts recht op te weten wat ongeveer de kosten van levensmiddelen ter plaatse zijn. Hoe wel de huurprijzen van deze huisjes over het algemeen redelijk zijn, moet men namelijk wel voor ogen houden, dat de kosten van levensmiddelen erbij komen kosten, die men overigens ook heeft als men thuis blijft en die moet men natuurlijk in de berekening opnemen, als men de kosten van vakantie in zomer huisje of bungalow vergelijkt met die in pension en hotel. Daarbij zal echter wel blijken, dat deze vorm van vakantie toch goedkoper is. Geen wonder, dat er voor de zomer huisjes zulk een sterk toenemende be langstelling bestaat. ling leidde deze avond en Ds. W. E. Verdonk was de spreker. Het geheel werd omlijst met „de koperblazers” van Hindeloopen en het mannenkoor van Workum. De kerkdag in Workum is in alle opzich. ten geslaagd. Des morgens was, ondanks het fraaie weer, dat tot uitgaan lokte, de opkomst bevredigend, des middags was de belangstelling zelfs boven verwach ting. De reisorganisaties en -bureaux hebben allemaal dezelfde ervaring; de groep mensen tussen 30 en 45 jaar is bij de reizen slecht vertegenwoordigd. Dat zijn in het algemeen immers mensen met jonge kinderen, die het velerlei redenen, maar i met het oog op de kosten, bezwaarlijk vinden hun kinderen mee te nemen op reizen naar het buitenland en die ook niet zelf op reis willen gaan en in die tijd anderen met de zorg voor hun sprui ten belasten. Daardoor heeft zich in de laatste jaren de familievakantie in zomerhuisjes sterk ontwikkeld. De heer T. Tjebbes, directeur van de stichting „De Vrije Wereld” te Amster dam, een organisatie op het gebied van het toerisme voor Arbeidersontwikkeling enz. werd opgericht en die zich vooral richt op vakantieverzorging voor de men sen uit die kringen, vertelde ons treffen de bijzonderheden over deze familie vakanties. Het ligt voor de hand, zo zei hij, dat de gezinnen met jonge kinderen even graag met vakantie willen als anderen en dat vele van die gezinnen zich ook wel vakantie kunnen permitteren, maar voor deze gezinnen zijn bpitenlandse reizen, met volledige verzorging, zoals wij en andere organisaties en bureaux organiseren, natuurlijk te bezwaarlijk. Die groep heeft behoefte aan zomer huisjes, vooral in het binnenland en voorts in het nabije buitenland. Deze ontwikkeling van de familie vakanties neemt een snelle vlucht: per- igen en andere organi- dus ook „De Vrije We- /aka nfiphn icips 1 Fijn Edammer kaasje 80 ct. F. K. Mo- bach, Bolsward. De Comm. der Koningin zal cieel bezoek brengen aan Het Gasbedrijf te Bolsward had een ba tig saldo (bruto winst) van f 9103,35. doordat de mogelijkheid bestaat, zulke huisjes te huren en tevens gebruik te maken van goedkope vakantiereizen per trein, zoals de Berglandexpress, of door gezamenlijk gebruik van personenauto’s. Het blijkt, op zichzelf reeds voor heel velen aantrekkelijk te zijn, dat het gezin tijdens de vakantie bijeen blijft. Dat is stellig de voornaamste oorzaak van het succes en moeder de vrouw neemt bij een dergelijke vorm van vakantiebeste- ding dan graag op de koop toe, dat ze zelf moet koken, afwassen enz. Overigens helpen vader en de grote kin deren daar in die omstandigheden wel een handje bij. Bij de familievakantie in zomerhuisjes is een uitgebreide, nauwkeurige docu mentatie vooraf vereist en de gezinnen moeten dan ook hoge eisen stellen aan de bemiddelende organisaties. Ze willen, terecht, een plattegrond heb ben van het te huren huisje, weten hoe het ingedeeld en ingericht is, wat ze er zullen vinden en wat ze eventueel zelf mee moeten brengen. Om een paar kleinigheden te noemen: in Franse huisjes ontbreekt veelal een theepot, om dat de Fransen weing thee drinken, maar Nederlanders kunnen daar veelal niet Ook particuliere ondernemers exploite- ren dergelijke zomerhuisjes, zoals bv. fa. H. Lammertsma te Bolsward, die in Diever een vakantiecentrum heeft inge richt en ook bezig is op de Makkumer- waard een dergelijk centrum in te rich ten. De grootste interesse bestaat voor der gelijke huisjes en bungalows in ons eigen 'land, maar ook de streken om ons land heen trekken de belangstelling: het Sauerland, de Eiffel, Luxemburg. Bovendien echter ontwikkelt zich deze vorm van vakantietoerisme voor Neder landers in Zwitserland, Oostenrijk en Noord-Italië, hetgeen veroorzaakt wordt Oud en jong, arm en rijk, ambtsdragers en gemeenteleden, zij allen behoren bij elkaar. Dat komt op een Kerkdag ook tot uiting. Maar dit is nog niet het enige wat er over te zeggen valt. Een ander doel is, om de gemeenteleden meer en meer mondig te maken. Her vormden mogen nooit het denken over de bijbel, kerk en cultuur maar overla ten aan de predikanten. Een hervormd iemand moet zelf ant woord kunnen geven op vragen van zijn schoolgaande kinderen, vragen die niet mals zijn. En ook op vragen van zijn buitenkerke lijke buurman, vragen die meest erg las tig zijn. Het gaat niet aan om deze vra gen af te doen met „Vraag dat maar aan de dominee”, want dat doen zij bij na nooit. De gelovigen moeten over de fundamentele vragen van geloof en be lijden meedenken en er een eigen oor deel over hebben. Zo’n oordeel moet gesprekken met anderen. Vandaar ook de g< Kerkdag zelf. Daar ging men uit van de bijbel. En op de Kerkdag werd ook weer een grote plaats ingeruimd voor het gesprek in dis cussiegroepen en forumgesprek. De voorzitter van de Kerkdag was de heer A. Demmer, veehouder te Molkwe- rum. In zijn gemeente is hij ouderling. De voornaamste spreker was Ds. J. K. Wolfensberger, voorzitter van de cen trale kerkeraad van Amsterdam, over: „Zeg me nu eens duidelijk wat ik doen moet”. Hij diende van 1929 tot 1933 de gemeente van Kubaard en 1933 tot 1939 die van Sneek. Het middagprogramma werd afgesloten met een verhaal van de voordrachtkunste naar Johan Lauxstermann, Albrecht Goes werd in 1908 in Duitsland geboren. Van 19301952 was hij predikant. In de oorlog was hij zielzorger in het leger bij gewonden en gevangenen. Na 1952 heeft hij zich geheel gewijd aan de litera tuur. Het verhaal; „Het was nacht” in de vertaling van is grotendeels een verhaal over hem zelf. Hij schreef het toen hij als veldprediker in het Duitse leger in Rusland was. Goes stelt in dit verhaal, dat alle mensen beladen zijn met een onmetelijke schuld, waaraan niemand zich kan onttrekken. Ja, zelfs alleen al door het feit, dat hij leeft is de mens schuldig aan het kwaad dat er op de wereld is. Hij is een kunstenaar van formaat. De Kerkdag wilde ook gezinsdag zijn. Daarom moest de jeugd er ook bij. Mej. Visser, kleuter-onderwijzeres uit Workum stond met haar medewerksters klaar om de 4 en 5 jarigen op het ter rein van de ouders over te nemen. Zo-' lang de ouders de Kerkdag meemaakten werd er voor de kleuters gezorgd. De heer J. Klijnstra, onderwijzer te Wor kum nam met zijn medewerkers de gro teren van 6 tot 12 jaar van de ouders over. Zij hol pen met elkaar mee, dat én de ouders én de kinderen een goede dag zouden hebben. De grote jeugdavond was bedoeld voor de oudere jeugd. Een toneelgroep uit Koudum voerde op: „De Twa Susters” van Y. C. Schuitmaker. Ds. J. Tamme- gevormd worden in ide jesprekskringen voorafgaand f’S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1