ZURICH: Grootste fabriek Nederland m Kipconserven van Tichelaars Kleiwarenfabriek te Makkum 300 jaar Wat verlies leek, bleek winst I I je Skroar üs hjoed p p to sizzen 1 I PYT Boeiende Aardewerkexpositie in het „Posthuis' Fan de Mar tiny toer Tj. de J. J, STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes le week juni 1935 w 56e JAARGANG No. 43 DINSDAG 31 MEI I960 har hoed te klagen Verlies - winst. kin, hwat Geschiedenis. De oprichting van Tichelaars Kleiwaren fabriek in 1660 staat niet absoluut vast, maar op grond van archiefonderzoek en andere aanwijzingen is dit jaar van op richting hoogstwaarschijnlijk. De oprichter was Freerk Jans, een zoon van Jan Feddes, boer te Jorwerd bij Leeuwarden. daar een gleibakkerij, dat is een fabriek van beschilderd aardewerk en tegels. In 1675 noemt hij zich Tichelaar, dat is tegelmaker. De fabriek is zevenmaal vn vader op zoon overgegaan, het laatst in 1913. Sindsdien wordt de onderneming be stuurd door Jan Pieters Tichelaar, eerst als firmant, later als directeur van de in 1920 opgerichte Naamloze Vennoot schap. De fabriek is steeds op dezelfde plaats gevestigd geweest, doch van het oor spronkelijke gebouw is niets meer over. Na een brand in 1824 werd voor het be drag van f 4100,de gleibakkerij her bouwd. Dit gebouw bestaat nog en is het oudste deel van de tegenwoordige fa briek. De produktie. De produktie van de fabriek heeft in de afgelopen jaren omvat: Tegels, Schotels, Kleingoed en Sieraardewerk. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ezer dagen hand „geteld” le vragen jn gesteld in te vullen traks naderhand onthullen de stand. I - I 1 Bolswanls Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hier te lande wordt namelijk heel wei nig kip in blik genuttigd. Ten dele wel licht uit onbekendheid, maar misschien ook vanwege de prijs, die echter ook weer verband houdt met de geringe om zet. Hoe het ook zij, in de Angelsaksische landen weet men terdege kip in blik te waarderen. Daar bestaat voor dit pro- dukt een grote belangstelling en het be drijf in Zurch werkt geheel voor deze markt. In ’t bijzonder dan voor de Brit se mart en voor de bezettingstroepen in Duitsland. Geen blikje blijft in Nederland, maar er worden wel Nederlandse kippen ver werkt. Vooral echter Amerikaanse, die bij tienduizenden in geslachte toestand met koelschepen in de havens van het Westen worden aangevoerd, waarna zij in hoofdzaak over de weg naar Zurich worden vervoerd. Hier worden zij gekookt, van botten en dergelijke ontdaan, gesteriliseerd, inge blikt en nog ’s gestereliseerd. Vooral via Harlingen gaan de blikjes in allerlei for maat dan naar Engeland. Met de botjes weet de N. T. F. in Bergum wel raad en de kosmetische industrie weet wel weg met het achtergebleven vet. Niets blijft in Zurich, uitgezonderd dan de waardering in geld van de verrichte arbeid en dat is voor het dorp natuurlijk van buitengewoon belang. De zuivelfabriek gaf aan ruim twintig man werk en zeker dat aantal Zurichers werkt ook nu nog in de fabriek met dan nog ’n vijftig man, die elke dag overko men uit Makkum, Schraard, Witmarsum, Pingjum, Harlingen en Franeker en om geving. Als straks de uitbreiding met ongeveer een derde van de nu gebruikte vloer oppervlakte van een 1200 M.2 zal zijn voltooid, zullen nog een dertig paar han. den hier werk kunen vide. Van het vijftal kipconservenfabrieken in Nederland heeft dit bedrijf nu al een produktie, welke groter is dan die van de anderen met elkaar. Straks zullen dus in nog grotere hoeveelheden de blikjes hun weg vinden naar smulpapen buiten de landsgrenzen. Blikjes met banderolles, zo feestelijk, dat de klant het water om de tanden moet lopen. Boneless chicken (kip zonder bot) chicken breast (kippenborst), gefineerde kip enz., zit er in. Op elk blikje staat „Packed by Canning Factory Zurich, Holland”. Misverstand met het Zwitser se Zürich is zodoende niet mogelijk, maar op de bekendheid van die stad wordt wel even gespeculeerd door een bergke ten achter het Zurich-brand. In de bergen is de lucht zuiver en koel en die frisheid en reinheid is natuurlijk ook suggestief voor een handelsmerk en daarom maken de reclame-experts voor dat Züricher produkt, dankbaar gebruik van de in de kraam en op het blikje pas sende bekende kwaliteiten van Zurich, hetgeen de „Surgers” helemaal niet zo slecht vinden, omdat de naamovereen- komst met de stad ver weg toeristisch ook zijn voordelen heeft. och waar bemoeien es zich mee Sa i inkele jiern Deze Freerk Jans vestigde zich op om streeks 25-jarige leeftijd in het zich toen sterk ontwikkelende Makkum en begon De Techniek. Voor de produktie was en is het uit gangspunt de locale Friese geelbakken- de klei. Deze klei wordt gereinigd door wassen, dat is oproeren in water, ze ven en drogen en verder gekneed. Het vormgeven geschiedde en geschiedt nog hoofdzakelijk met de hand, zij het in de laatste eeuw ook met behulp van gipsen vormen. De gevormde produkten worden in het bedrijf vaak rond de centraal in het ge bouw opgestelde oven gedroogd en na dien in deze oven gebakken tot steen. De tinglazuur wordt aangebracht door dompeling van het voorwerp in een gla- zuurbad. Op de witte glazuurlaag wordt de decoratie met de hand aangebracht, in blauw of polychroom. Bij een tweede maal bakken in de oven, weer tot omstreeks 1000 gr. C., smelten glazuur en decoratie tezamen tot een sluitende huid om het voorwerp, waar bij de glazuur de witte ondergrond voor het decor blijft. Huidige toestand. l In de onderneming zijn omstreeks 50 personen werkzaam, waarvan het me rendeel schilders. De oude met hout en later met turf gestookte ovens hebben plaats gemaakt voor elektrische. De tegenwoordige produktie omvat in hoofdzaak sieraardewerk en tegels voor de opleiding van de leerling-plateelschil- ders. De fabriek wordt jaarlijks bezocht door 7000 personen, aan wie een deel van de produktie wordt verkocht. Geëxporteerd wordt thans weinig, om dat de produktie gemakkelijk in Neder land kan worden geplaatst. 300-jarig bestaan. De herdenking van het 300-jarig be staan van de fabriek zal vanmiddag om 2 uur plaats vinden aan de fabriek, waar talrijke genodigden worden verwacht. Ter ere van het jubileum heeft het Mu seum „De Waag” te Makkum een jubi leumtentoonstelling ingericht van de pro dukten in de jaren 16601900 in een zevental Friese majolicafabrieken ver vaardigd. De tentoonstelling is zeer de moeite van het kijken waard. Een groot tegeltableau afkomstig van Liuckemastate te Mak kum en het in Bolsward vervaardigde tegeltableau dat een doorsnee heeft van de voormalige gleibakkerij, vormen wel de meest spectaculaire stukken. Op deze tentoonstelling komen we in een volgend nummer nader terug. briek in Nederland, die haar produkten nog vervaardigt in de oude majolica- techniek, de techniek die in vroegere eeuwen onder andere ook in Delft en Rotterdam gebruikelijk was. Deze techniek nu is in de eerste plaats bepalend voor het karakter van het hui dige produkt. Het is echter vooral de ontwerper Jan Steensma geweest die de afgelopen veertig jaar door een vaardig gebruik van de mogelijkheden hem door het procédé geboden, het uiterlijk van ’t overgrote deel van de omvangrijke ca talogus heeft vastgelegd. gracht bij het gemeentelijk gasbedrijf en de vestiging van de fa. Schukken te Bolsward in de voormalige grasdrogerij aan de Franekerstraat aldaar. Buiten Bolsward zijn een paar treffende voorbeelden de vestiging van Miedema’s Landbouwwagenfabriek te Winsum en (na een lange periode van renteloos staan) de vestiging van een afdeling van de Leeuwarder Papierwarenfabriek, in de voormalige nimmer goed op gang geko men zijnde suikerfabriek te Franeker. Deze voorbeelden bewijzen toen een ves tiging door een schijnbare toevalligheid tot stand gekomen, er soms toe kunnen leiden, dat een bepaald bedrijf, dat soms zelfs weinig of geen organisch verband met de omgeving, heeft toch in bepaalde gevallen, wortel kan schieten. Daarom lijkt het ons een taak van ieder gemeentebestuur te trachten nimmer en nergens bepaalde panden, die zich voor een vestiging lenen, onrendabel te laten staan. Wie had ooit kunnen voorspellen, dat de grootste kippenconservenfabriek nog eens in het kippenarme Friesland zou worden gevonden en in het kleine Zurich Amerikaanse kippenboutjes zouden wor- den toebereid voor de soldaat in Duits- De groei van de fabriek in Zurich is een typisch voorbeeld van het feit, dat (schijnbaar) verlies soms kan verkeren in winst. Toen tot concentratie van de zuivelfa brieken Zurich-Witmarsum werd beslo ten, was men in Zurich pessimistisch ge stemd, zoals men overal pessimistisch is gestemd, waar een bloeiende industrie wordt verplaatst. Wanneer er voor een gevestigde fabriek, die om welke reden dan ook gaat verdwijnen, niets in de plaats komt,, is de aftakeling groot. Hoptille is daar een treffend voorbeeld van. Lange jaren hebben de ruïnes van wat eens een bloeiend bedrijf was, de herin nering aan een beter verleden bewaard, totdat ook deze werden of worden ge slecht. En Friesland telt er meer zulke voorbeelden. Helaas! Soms echter wordt een leegkomend bedrijfspand door een reeds gevestigde industrie van elders of door een nieuwe ondernemer aange kocht om er een dependance of een nieuw bedrijf in te vestigen. Deze vesti ging is dan veelal vrij toevallig. Louter het feit, dat er een behoorlijk (niet te In 1955 werd de Coöp. Zuivelfabriek „Frisia” te Zurich stopgezet, maar gelukkig voor het dorp, er heerst in het gebouw nog altijd volop activiteit. De in Vlaardingen gevestigde Van der Windts Handelsmaatschappij in Viscon- serven heeft hier namelijk haar vleesconservenfabriek ondergebracht. Tongen en gehakt en vooral alle mogelijke soepen worden ingeblikt, maar op het ogenblik vormen kipconserven de hoofdschotel en dat is voor Nederland een grote bijzon derheid. Laat me asjeblieft met vree De eis om alles in te delen Gaat dat niet een beetje kras? Wat kan anderen nou schelen In welk rubriekje ik pas. duur) pand aanwezig is, geeft vaak de doorslag. Met industrieplanning of kern- beleid heeft een dergelijke vestiging meestal bitter weinig uit te staan. Het had in Zurich óók kunnen gebeuren dat de fabriek niet meer waard werd bevonden dan de afbraakwaarde. Vermoedelijk had men dan vroeg of laat de consequentie genomen. Dank zij de Afsluitdijk zou het dorpje door voldoen de dóórstroming dan in leven zijn geble ven, anders was het wellicht voorgoed ingeslapen. Andere voorbeelden, waarbij schijnbaar verlies is ten goede gekeerd en omgezet in winst zijn, om er een paar te noemen, de vestiging van de Melksuikerfabriek te Bolsward in het vroegere Ollefabriek op land. De praktijk is toch altijd nog veel het terrein aan de overzijde van de stads- boeiender dan de weloverwogen theorie. -- In de vacature wijlen Lycklama te Mant- gum benoemd tot lid van de raad der gemeente Baarderadeel mevr. T. Uitman de Jong. Strandbad Flevo te Makkum. Opening Hemelvaartsdag 2 uur. Het paard van Mussolini sloeg op hol, de Duce werd aan zijn oog gewond. Benoemd tot concierge bij de C.V.O.- school, de heer W. Hardenberg. Eervol ontslag directeur W. Keestra als directeur Rijkszuivelschool. Het onteigeningsproces voor de nieuwe weg AfsluitdijkHarkezijl vordert. Zwitserland levert oude vliegtuigen aan Abessinië Né, zo moet je echt niet praten Menig kleine man beweert Groten lopen in de gaten Ons bestaan kan genegeerd ’t Blijkt wel anders, dezer dagen Op het nationaal appèl Hoeft er niemand meer Allen zijn gelijk in tel. fan de bifolking. Nou, dér kin er fan meiprate. Dy woene üt eigen büse bitelje, hwat oaren fan de minsken e like gau kwyt Deze en gene hoor je zeggen Is zo’n telling van gewicht? Kom toch, wat baat dat uitleggen Brengt het misstanden aan het licht Ze gaan er wat over bomen En tenslotte wordt het voor Kennisgeving aangenomen Want Den Haag zet toch nooit door. fan alle kanten bisjen. Net allinnch eko- nomysk, mar alle fasetten fan dizze ge- foelige matery moatte bestudearre wur- de en yn dat plan hannonysk ta in ien- heit brocht wurde. Ekonomen, seit Prof. Polak binne net de paedwizers, hja kinne har sifers en tabel len it maklikst produseare, mar dêrmei jowe hja net it wichtichste oan, hwant it giet om it wolwêzen, geastlik en stof- lik fan de mienskip en dêryn hat it eko- nomyske mar in tsjinjende funksje. Wol in planning net in flok wurde mar in seine, dan binne der in oantal fakto- ren, hweroan dy planning biantwurdzje moat. Hy neamt dan allerearst, dat dizze for- stannich en bihoarlik wêze moat. Dus net him rjochtsjend op in diel fan de bifolking en it oergreate diel der buten tsjitte. Dat is ünforstannich en meiiens ünbihoarlik. Unbihoarlik is ek sokke maetrigels to nimmen, dat greate dielen fan de provinsje foar de takomstige ünt- wikkeling deltreaun wurde, omt hja net op it listke steane. Unbihoarlik is, dat de stêdden en doar- pen harren bidriuwen en minsken óf- stean moatte oan oaren, ünbihoarlik is, dat men de bisteande konkurrinsje tus- ken de plakken biynfloedet to n neidiele fan de minder sterken. Unbihoarlik is it, dat men it iene doarp jowt, hwat men it oare doarp wegert, de iene stêd ütslüt en de oare foarlükt. It twadde prinsyp moat neffens Prof. Polak wêze, dat m.en rekken haldt mei üs demokratyske tradysjes. Dus mei de folkswil. Nou, dat is net bard. De stea- ten fan Fryslan hawwe mei algemiene stimmen in moty oannomd, hweryn de foarrjuchten frege waerden foar alle bi steande bidriuwen yn it probleemgebiet, mar de regearing docht it net. It hiele Fryske folk soe, as it har frege waerd, dizze ünrjuchtfeardige methoade for- oardielje, hwant wy balde fan lyk en rjucht, mar fan hoppen óf wurdt it üs oplein. It is sa ündemokratysk as hwat. I ttrêdde bigjinsel is, dat it rekken hal- de moat mei üs spesiale folksaerd en kultuer. Der ha se hielendal net oan tocht. Men kin op de fingerseinen wol Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) De aardbevingen in Chili hebben duizenden mensen dakloos gemaakt. Foto; In Lota, een mijnstad bij Concepcion, hebben de mensen hun tenten in de parken opgeslagen. Vandaag wordt met een officiële receptie het feit herdacht, dat Tichelaar’s Klei warenfabriek te Makkum 300 jaar bestaat. Ter gelegenheid van dit 3de eeuwfeest wordt in hef Pothuis een zeer interessante expositie gehouden van merendeels Fries aardewerk. Op een gistermiddag gehouden persconferentie, waarvoor veel belangstelling be stond, werden de historische en culturele achtergronden van dit unieke gebeuren nader belicht door de heren J. P. Tichelaar, directeur der N.V., Ir. P. J. Tichelaar en Dr. Wassenbergh. de hannen yn ünskuld. Fan ’e wike trof ik Drs. Van Oss de man, dy’t dit plan utfiert op in kongres yn Nimwegen. „Voelt u zich slachtof fer”, sei er? Ja, sei ik en voelt u zich beul? Hy seach my oan en sei: „Dat is niet aardig van u.” Ik sei: „Dat is it ek net, mar it is de wierheit!” Ik hoopje, dat Prof. Polak him oertsjügje kin, hwat er fan my net leauwe woe. is alle selswurksumens nomd. Hja binne sa frij as in hynder yn it stokramt en in keal oan it keatling. Stean bliuwe jimmeallinnich de doar nei de kearnen stiet wiid iepen. En as jimme dit net wolle, dan waskje wy In de afgelopen 300 jaar zijn rond 125 miljoen tegels in de fabriek gemaakt. Vele van deze tegels waren wit, doch ook vele waren met de hand beschilderd met zeer uiteenlopende decoraties: land schappen, bijbelse voorstellingen, bloe- menfiguren, dieren en ornamentate ver siering. Vele tableaux werden vervaardigd van 4, 6, 8, 9, 12, 24 tegels. De produktie van tegels is sinds 1940 beperkt. Tot 1880 zijn rond 8 miljoen schotels gemaakt, in hoofdzaak voor dagelijks gebruik, soms echter ook voor versie ring van het interieur. Aanvankelijk was de versiering figuraal en ornamen- taal, later werden op de schotels ook spreuken aangebracht. Onder kleingoed wordt verstaan artike len voor huishoudelijk gebruik als tes ten, komforen, theestoofjes, vaatwerk als i kommen, schalen, grote en kleine pot ten voor zout, stroop, stijfsel, melk, enz. Uit wat van deze artikelen bewaard bleef blijkt, dat een deel ervan voor bij zondere gelegenheden als huwelijken is gemaakt, wat aanleiding was tot een betere verzorging van het uiterlijk, waarmee het soms zelfs het karakter van sieraardewerk begon te krijgen. Het was dus geen grote overgang, toen aan het eind van de 19e eeuw geheel op de vervaardiging van sieraardewerk moest worden overgegaan, omdat het vrij zachte produkt niet langer kon con curreren met huishoudelijk aardewerk door andere fabrieken met betere tech nieken vervaardigd. In de loop der jaren is aan kleingoed en sieraardewerk tezamen een half miljoen stuks vervaardigd. De fabriek is de enige overgebleven fa- ütrekkenje, dat as de lju nei inkelde greate plakken twongen wurde, it mei de eigen folksaerd en de eigen Fryske kultuer der min ütsjocht. Wol men der biwizen fan, dan moat men i tear mar ris to lüsterjen lizze yn Drach ten, dêr't men troch oerheitshelp eko- nomysk gans in stjit krige bat. Dêr sitte hja to kearen en to bilden, hwant de tastreamende minsken komme rounom wei en as der mar ien of twa net-Frie- zen by binne, krije hja al drokte mei har eigen wize fan tinken en praten. In hommelske ynvasy fan folie frjemde minsken lit in plak net ünbiroerd en kin oanlieding wêze ta in heislike forbaste- ring en frjemdsin. Soe it plan fan de regearing trochgean, dan wurdt dit de slimste bidriging fan it eigene fan Fryslan. Yn dit forban wol ik oanhelje, hwat my in fabrikant sei: Ik bigryp net, sei er, dat de Fryske bi- weging net better fan wegen komt en dat Frysk en Frij docht oft syn noas bliedt. Sjogge hja dan net, dat dizze konsin- traesje fan minsken nei inkelde greate plakken de dea wurdt foar alles, hwer’t hja foar stride. Us kultuer is in folkskul- tuer, dy’t syn boarne hat op it plattelan, yn de doarpen en lytsere mienskippen. Foar dizze kultuer is de greate stêd in ramp. Nei ien generaesje is alles oan it forbasterjen en forfrjemdzjen. Hwerom swije hja oer dizze uterst bilangrike kwestjes? Ja, ik bigryp dit ek net en tink der presys gelyk oer. tink der presys gelyl In fjirde bigjinsel is, seit Prof. Polak, dat it rekken haldt mei hwat hjir orga- nysk groeid is. Dus mei de situaesje, sa’t de geslachten him hjir foarme hawwe. Mei de bidriuwen, dy’t hja hjirre fan heit op soan opboud hawwe. Tink mar ris oan Douwe Eiberts yn de Jouwer, der’t nou goed njoggenhündert minsken wurk en brea hawwe, oan Miedema yn Winsum, Halbertsma yn Grou, Twynstra yn Akkrom, Frisia yn Frjentsjer, Nooit- gedagt yn Drylst en yn eigen plak, de famylje Heeres (Van der Plaats) en Lunter en Mulder (Florence) en Schuk ken en gean mar troch. Rekken halde mei hwat hjir histoarysk groeid is. Dêr tale hja net nei, dy saken en bidriu wen meije sien dat oaren premy’s en foarrjuchten krije, dat foar harren ekstra wenten boud wurde, dat hja faeks lean- taslaggen krije sille en al dat fraeis, dat hja op dizze wize deakonkurreard wur de, dat hja twongen wurde nei oare plakken to gean. Is dat rekken halde mei hwat hjir groeid is en de aldste rjuchten hat? It léste bigjinsel fan Prof. Polak is: Rek ken halde mei de frij heit en de selswurk sumens Frjentsie eigen bi skatkist krije, mar seis dat mocht net. De Minister fan Binnenlanske Saken hat it bislüt tsjinhalden. Selswurksumens wurdt krekt keard. De boargemaster fan Boalsert hat nei it Ministery west om foar de nije bidriuwen, dy’t hja oanlükt hawwe, nettsjinsteande de efterütsetting, seis nije wenten to freegjen. Hy krige nul op it rekest. En de brief wie sa: Kom der nou net mei oandragen, it jowt neat, alle ekstra wenten binne foar de kearnen, de oaren krije neat. Selswurksumens meitsje se krekt stiendea, allinnich de kearnen meije hwat en krije hwat, foar de oaren lizze de müzen dea foar de spine. Mear as trijehünderttüzen ynwenners fan Fryslan is alle selswurksumens en frijheit ünt- is de titel fan in publikaesje, dy’t :en lyn ütkomd is yn de Kul- tuer-sosiologyske rige fan Prof. Dr. Fred. L. Polak en hweryn ünderskate artikels wijd binne oan de saneamde wolfeartsplanning. Nou’t Fryslan der midden yn sit, krije de wurden fan dizze forneamde gelearde in bisündere bitsjutting en kinne hja üs helpe om op in forantwurde wize to stri- den foar in foroaring yn de needlottige plannen fan it Ministery fan Ekonomys- ke Saken, der’t de oare departeminten harren wol by oanslute moatte, mei of sünder tsjinsin. It hiele boek fan Prof. Polak is ien wars- kóging foar iensidige plannen fan de oerheit. Hy seit, dat altyd wer it ekono- myske of hwa’t der foar oansjoen wurdt, de boppetoan fiert as it oer dizze dingen giet en hy warskóget der mei klam, tsjin. Hwant, seit hy, as men de mienskip fan boppen-óf yn in bipaeld ramt twingt, dan komt men tagelyk oan de historyske situaesje, de kultuer, de harmony fan de bifolking en syn eigen bisit. En dan moat rr.en tige hoeden en for- stannich to wurk gean en earst de saek Hwat hat as en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1