en Thans Koninklijke N.V. Tichelaars Kleiwarenfabrieken Chroestsjow: gematigd en diplomatiek «IS w L ■Hi De conferentie in Genève hervat r ^1 f' J.P.Tichelaar: Pottenbakken is mijn leven üs hjoed p p to sizzen 1 i >138 1 J Gouden filmpjes «TAPTOE SNEEK” 11 JUNI 1960 HB' HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIE STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - r-i r.wl 9 K. Ik «p ■A 56e JAARGANG No. 44 VRIJDAG 3 JUNI I960 55 het ingezondene was „in notime” in gre- opgenomen in het tijd- personeel zorgt, dat het produkt steeds Makkumer aardewerkfabriek steeds in- tweede-meid (goed kunnende tafeldie- goede getuigschriften. Loon f 125 spuitwater. In werking te I Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Nei in taspraek to harkjen is soms swierder as ien to halden Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Misschien is over enige tijd het probleem van de spionagevluchten opgelost door de technische voor uitgang, die geboekt is met waar nemingen van de aarde uit satel lieten. De Amerikanen hebben een waarnemingssatelliet gelanceerd, de Midas, die belangrijke gegevens naar de aarde geseind zou heb ben, als er met de zenders niet iets verkeerd was gegaan. Een ernstige natuurramp heeft Chili ge troffen. Een reeks aardbevingen heeft aan ongeveer 7000 mensen het leven ge kost en meer dan twee miljoen dakloos gemaakt. bewijze daarvan moge ik U deze oorkon de overhandigen. Het was de wens van de burgemeester, dat in dit bijzondere geval niet hij, maar ik u dit zou mededelen. En zo mag ik ook de eerste zijn, mijnheer Tichelaar, die u allen, mede namens Gedeputeerde Staten van Friesland, mijn hartelijke ge lukwensen met deze verdiende onder laten weten, dat zij trouw zal blijven aan alle door Turkije gesloten bondgenoot schappen, dus de N.A.V.O. en het Pact voor het Midden-Oosten. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In Algerije zijn verkiezingen gehouden voor de kantonale raden. De opkomst van de kiezers lag even boven de 50 dat is minder dan bij voorgaande ge legenheden. Bij het referendum in 1958, toen de verwachtingen in De Gaulle, ook aan Mohammedaanse kant, hoog waren en het leger een veel actievere rol speel de, was het 78 De Ultra’s en de op standelingen hadden het advies gegeven zich van stemming te onthouden, zo stemde in het zeer Ultra-gezinde Algiers maar 35 waarvan een groot gedeelte op de lijst van mv. Lagaillarde, de echt genote van de gearresteerde oproerling van januari. Daar op het platteland be ter gestemd is dan in de steden, kan men stellen, dat De Gaulle sterker het vertrouwen heeft van de Mohammedaan se bevolking dan van de Europese be volking. Of hij met de gekozenen wat zal kunnen doe is overigens een andere kwestie. Het heeft er nog steeds alle schijn van, dat er buiten de opstandelin gen om geen oplossing van het probleem is. De r.k. M.R.P. heeft het op haar con gres met nog zoveel woorden gezegd. De korpsen, die aan „Taptoe Sneek” 1960 zullen meewerken, zijn: „Euphonia” te Wommels, „Excelsior” te Scharnegou- tum, de „Schuterij Muziek” te Bolsward, de Leeuwarder politie Muziekvereniging en .Harmonie” te Sneek. Bovendien zal ook het „Tamboer en Trompetterskorps van de Nationale Re serve” aan deze taptoe haar medewer- king verlenen, terwijl een damesploeg van de Chr. Gymnastiekver. „Advendo” Sneek mede zal optreden in de muzikale show. Evenals verleden jaar, zal na een ster- tocht door de stad (om plm. 7.30 uur) weer een défilé voor B. en W. van Sneek en verdere autoriteiten worden gehou den, door de deelnemende korpsen met hun drumbands. Hierna zal worden afgemarcheerd naar het Sportpark aan de Leeuwarderweg, waar om plm. 8.30 uur de gezamenlijke opmars volgt, wat een imposant schouw spel zal blijken te zijn. Vervolgens treedt elk korps afzonderlijk op in een muzikale show, wat zal worden besloten door een show van het „Tam boer en Trompetterkorps der Nat. Re serve”, welk korps een zeer goede naam heeft op dit gebied. Dit korps zal tevens de opmars inleiden voor de massale slottaptoe, waaraan alle korpsen deelnemen. De muzikale leiding van deze „Taptoe Sneek” 1960 is in handen van Piebe Bakker (dir. „Harmonie”). De gehele affaire dreigt een rol te gaan spelen in de Amerikaanse presidentsver kiezingen, nu de democraten, vooral bij monde van Stevenson, felle aanvallen op de blunders van Eisenhower en zijn re gering, waarvan ook Nixon, die de re publikeinse kandidaat zal worden, deel uitmaakt. Het :s nog te vroeg om op te maken, hoe dit zal uitpakken. Met een even drukbezochte als stylvolle herdenkingsbijeenkomst, gevolgd door een dito receptie, heeft N.V. Tichelaars Kleiwarenfabriek te Makkum het 300- jarig bestaan herdacht. Ter gelegenheid hiervan hadden ruim 200 genodigden zich verzameld in de schuur naast de fabriek, waar zonlicht en wind door het onbeschoten dak speelden. Het was historische grond, n.l. een gedeelte van de boerderij, die voorheen bij de fabriek had behoord. Het bedrijf moest voorheen n.l. paarden hebben voor de aandrijving van de molens, paarden voor de rijtuigen en vee om het kleiland te beweiden. Het samenzijn werd geopend door de president-commissaris der onderneming, de heer J. Tichelaar Jzn., waarna de directeur, de heer J. P. Tichelaar, een boeiend en met humor gekruid historisch overzicht gaf. Hierin constateerde hij, dat als grond stof van zijn produkt nimmer surrogaat is gebruikt: al drie eeuwen aaneen be staat deze n.l. uit klei. Wat de 8 gene raties Tichelaar betreft, was het merk waardig te constateren, dat de loten van deze stam, behoudens een enkele uit zondering, een zeer hoge leeftijd bereik ten. Ze bleven veelal tot hun dood als tichelaar in functie, reden waarom de zich hier, meer nog dan in de overige Friese fabrieken, toelegden op het ma- Namens de gezamenlijke wederverko pers sprak de heer G. Kwakkelstein en tenslotte namens het gemeentebestuur van Wonseradeel, de heer A. Oosterhoff, burgemeester. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst werd een drukbezochte receptie gehouden. van de aanwezigen beantwoord, noopte de heer J. P. Tichelaar als directeur zijn grote erkentelijkheid voor deze grote on derscheiding uit te spreken. „Men heeft mij wel eens gezegd,” al dus de heer Tichelaar, „dat er aan mij een goed civiel ingenieur en een goed notaris is verloren gegaan. Dit zegt mij weinig. Het zou mij méér zeggen als men getuigde, dat ik een goed potten bakker ben. Door deze onderscheiding is dit gezegd. Ik ben er dankbaar voor en het ontroert mij, want. potten bakken is mijn leven.” In Turkije heeft het leger zijn neutrali teit verlaten. Vorige week meldden wij al, dat de kadetten tegen de regering gedemonstreerd hadden, die door kneve ling van de oppositie een dictatoriaal bewind poogde te vestigen. Vrijdagmor gen w§rd bekend, dat enkele hoge offi cieren president en regering hadden ge arresteerd. Er is een nieuwe regering gevormd, be staande uit militairen en deskundigen. Een nieuwe grondwet zal worden uit gewerkt. Het parlement is ontbonden en nieuwe verkiezingen zijn aangekondigd. Verboden bladen mogen weer verschij nen. Generaal Cursei treedt op als mi nister-president. De regering heeft al Hierdoor heeft dan ook speciaal „Mak kum” bekendheid gekregen buiten Fries, land en is het gewoonte geworden om Majolica, waarvan vermoed wordt, dat het van Friese oorsprong is, te betite len als „oud-Makkums”. Is het dan een wonder, dat heel Mak kum en heel Friesland vandaag met u allen meeleven? Maar er is meer: dit meeleven beperkt zich niet tot onze ge westelijke kring. Want het verheugt me u te kunnen mededelen, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, uw bedrijf ter gelegen heid van dit 300-jarig bestaan het prae- dicaat „Koninklijke” te verlenen. Ten Maak zelf uw zien bij Th. H. v. d. Meulen, Dijkstraat 137-138, Bolsward. tige kopershanden verdwenen dat hij het persoonlijk betreurde, dat geen flin ke export van Makkumer aardewerk naar Amerika kon worden opgezet. Uw bedrijf geeft aan vele handen werk en als ik op mijn eigen indrukken afga, i werkt men hier graag. Uw fabriek is stellig voor uitbreiding vatbaar en hopelijk zal het daarvan binnen afzienbare tijd kunnen komen: de industrialisatie in Friesland en met na me de opbloei van de Zuid-Westhoek zou er door gediend worden. Aan belangstel ling voor een flink toegenomen produk- tie zou het m.i. in binnen, èn buitenland stellig niet ontbreken: als graadmeter moge gelden, dat jaarlijks c.a. 6000 be zoekers, waaronder vele buitenlanders, uw bedrijf pligen te bezoeken. Uw kundig personeel bezit een groot Het is in ieder geval een verheu gend teken, dat het overleg over de stopzetting van de kernproeven in Genève is hervat, waar de kwestie van de contróle op de zg. kleine kernproeven, aan de orde is. De sfeer was zeer zakelijk en dat is al heel wat. In zijn rede wierp Chroestsjow alle schuld van het mislukken van de topcon. ferentie op president Eisenhower, voor wie hij enkele snerpende opmerkingen in reserve had, zoals: „De gehele wereld weet, dat president Eisenhower twee functies heeft: golf spelen en president zijn, waarvan de eerste taak de belang rijkste is.” Dit om aan te geven, dat Eisenhower niet kon toegeven, dat hij niet wist dat er spionagevluchten wer den gemaakt, wat Chroestsjow aanne melijk voorkwam. Dit argument dient overigens om Chroestsjow te vrijwaren voor de beschuldiging, dat hij zich zo deerlijk in de Amerikaanse president, die hij nog kortgeleden een man van de vre de genoemd had, vergist had. Hij opperde een nieuwe formule voor een topconferentie door voor te stellen de volgende keer ook andere regeringslei ders uit te nodigen, n.l. van China, India en Indonesië. Hij kan echter weten, dat Amerika met deze formule in het geheel niet akkoord kan gaan, omdat het com munistisch China niet erkennen wil. De dag daarop heeft Chroestsjow echter la ten weten, dat hij ook met de formule van vier genoegen zal nemen. De vraag blijft echter of de Volgende Amerikaanse president zo bereidwillig zal zijn, na wat er nu is voorgevallen. De problemen zullen wel heel dringend moeten worden. President Eisenhower heeft ook het woord gevoerd en uiting gegeven aan Amerika’s bereidheid zake- lijke onderhandelingen met Rusland over hangende problemen voort te zet ten, maai- dat kan op een andere manier dan via de top. Het wederzijdse wan trouwen bestond, volgens Eisenhower, die aan gaf, dat zijn plan voor wederzijd se inspectie uit de lucht het uitgezóchte middel was om verrassende aanvallen te voorkomen. Hij toonde daarbij foto's van Amerikaans grondgebied, welke van 21 kilometer hoogte genomen waren en uitermate duidelijk waren. Door het prachtige zomerweer gaat de hooioogst naar wens. Bestrijding van bloedarmoede, bleek zucht, Malaria (binnenkoorts) algemene zwakte, voortdurende hoofdpijn en ge brek aan eetlust door Dr. Nannings Kinadruppels. Prijs f 0,75. Chroestsjow heeft nu ook in Moskou gesproken op een conferentie van arbeiders in het Kremlin. Zijn rede was zeer gematigd en het is opgevallen, dat hij bijzonder weinig over de kwestie-Beriijn heeft gezegd, behalve dan, dat Rusland geen haast had om de zaak te regelen, dat m. a. w. de termijn van zes a acht maanden, die hij genoemd had voor een volgende topconferentie, wat Berlijn betreft wel zeer rekbaar is. Dit zal niet nalaten indruk te maken op diegenen in het Westen, die menen, dat de kwestie-Beriijn minder dringend is en dat Chroestsjow haar als pressiemiddel gebruiken zal, wanneer het hem uitkomt. In ieder geval schijnt het wel, dat de verstarring van de Russische politiek niet tot uitdrukking zal komen in een spanning in Berlijn. band van langer dan 40 jaar achter de die men in vakkringen koestert voor het mg! i unieke bedrijf te Makkum. Veel aandacht wordt door de directie en haar medewerkers besteed aan de vakopleiding van de jonge personeelsle den en dit zal er wel één van de redenen van Op de tweede dag van het Nederlands koninklijk bezoek aan België hebben H.M. Koningin Juliana en prinses Beatrix dinsdag, vergezeld door Z.M. Koning Boudewijn, ’n bezoek gebracht aan de Gevaert-fabrieken in Antwer pen. Koningin Juliana kreeg hier een tafelkleed van Vlaamse kant, prinses Beatrix een smalfilm-camera en voor prins Bernhard was er een vol-automa- tische kleinbeeld-camera met zodmar- lens. Koningin Juliana, prinses Beatrix en de directeur-generaal van Gevaert, de heer Henry Cappuyns, v.l.n.r., bekij ken hier de film-camera van de prinses De Veiligheidsraad, die zich heeft be zig gehouden met de Russische klacht van Amerikaanse agressie, heeft Rus land geen genoegdoening gegeven. Een Russische resolutie, die Amerika veroordeelde, is verworpen. Een resolu tie van Argentinië, Equador, Tunesië en Ceylon, is met Russische onthouding aangenomen. Hierin wordt aangedron gen, dat niemand zijn toevlucht zal ne men tot machtsmiddelen en dat niemand de territoriale souvereiniteit zal schen den. Tegelijk wordt aangedrongen op voortgezet overleg tussen de Grote Vier. 2e week Juni 1910 die een grote stuwkracht is geweest Nanne ottema, in objectieve bewoordin. Gevraagd een keuken-werkmeid (goed evenals de accuratesse, waarmee het gen de bijzondere positie, die juist de kunnende koken en werken) en een werk I genomen heeft, doordat de fabrikanten nen, naaien en mazen) P.G. en voorzien zich hier, meer nrw dan in da nverive van gOecje getuigschriften. Loon f 125 en f 110 per jaar. Landbouwzout is onmisbaar bij het in kuilen van gras of ander groenvoer, ter wijl het bij het hooi het broeien voor komt en de voedingswaarde aanmerkelijk verhoogt. J. J. Lemstra, Grootzand, Bols ward. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIE Het bezoek aan de kapel Van Nassau in Brussel: H.M. de Koningin en de conservator, de heer Herman Liebaers in bewondering voor een fraai gobelin Op de achtergrond Koning Boudewijn en prinses Beatrix In een rede in De Doele betoont de heer Gelder zich een groot tegenstander van de afsluiting van de Zuiderzee. De berekening van de waarde aan grond is fout, de kostenberekening is fout. Bij de drooglegging der Haarlemmermeer is al geld genoeg verloren. Voor werkver schaffing kan men wel andere en betere objecten vinden. Bovendien is het zoet worden van het IJselmeer nog lang niet zeker. Hwat bat Qabe Skroar van hoogwaardige kwaliteit blijft. Koninklijke N.V. Tichelaar. Hierna was het woord aan de Commis saris der Koningin in Friesland, Mr. H. ken van verschillende vormen van Ma- 'i P. Linthorst Homan, die de jubilerende jolica-aardewerk naast het algemeen be- onderneming, ook namens ’t Provinciaal drijf van het fabriceren van tegels en Bestuur van Friesland hartelijke geluk- eenvoudige schotels. I wensen aanbood. Hierdoor heeft dan ook speciaal „Mak- De aanwezigheid op deze grote samen komst van tal van officieel genodigden en van talrijke vrienden en belangstellen den getuigt van de grote betekenis, welk in zeer wijde kring aan dit jubileum van uw bedrijf en ook aan het wezen van uw bedrijf wordt gehecht, aldus Mr. Linthorst Homan. Zelf getuig ik hier gaarne van de be tekenis van uw bedrijf in provinciaal en landelijk verband. Vele officiële gasten van de provincie, waaronder Ambassa deurs van bevriende landen, mocht ik persoonlijk bij u introduceren; onze pro vinciale jubilarissen plegen steeds „een gedenkbord van Makkumer aardewerk met opschrift” van Gedeputeerde Staten te ontvangen; met het wel en wee van uw bedrqf leeft ons provinciehuis en een heel groot deel van de Friese bevolking mee. Z. K. H. Prins Bernhard heeft me eens verteld, dat de produkten van uw be drijf op een destijds in Philadelphia (USA) gehouden Nederlandse mtoon- scheiding mag aanbieden. I stelling dermate in de smaak villen Deze mededeling, door krachtig applaus LondenMakkum. De voorzitter van de Vereniging van Aardewerkfabrikanten, Ir. J. F. E. Re- gout uit Maastricht, directeur van Euro pa’s en wellicht 's werelds grootste aar- vakmanschap en men rekent het zich tot dewerkindustrie, was vanuit Londen, een eer, tot de vaste kern van het be-waar hij een conferentie bijwoonde, drijf te mogen behoren; naar ik meen 1 rechtstreeks naar Makkum gekomen, hebben 8 personeelsleden een dienstver- getuigde van de grote waardering, zoons vaak op latere leeftijd huwden. Spreker ging uitvoerig de geschiedenis van het bedrijf na. Het bleef door aller lei oorzaken in stand, soms zelfs oorza ken, die men allerminst zou verwachten: door strandjutten werden n.l. niet onbe langrijke neveninkomsten genoten, die 'tzijn, dat de uiterlijke veorzorging j uw produkten altijd zo prima is, dat ze door de jaren heen in stijgende mate geen schotels meer werden gemaakt en jn een uitermate boeiende beschrijving ook de tegelproduktie werd beperkt, TI waardoor aHe nadruk kwam te liggen op i der de utel; nEen vergeten hoofdstuk uit de geschiedenis van het Nederlandsch Aardewerk”, opgenomen in het tijd- genoemd van de ontwerper J. Steensma, schrift „De Vrije Fries”, schetst wijlen het sleraardewerk. Met ere werd in dit verband de naam bedrijf een „gezonde” financiële basis gaven. Spreker memoreerde ook de wending die het bedrijf nam, toen er jn trek blijven. van de historie der Friese Majolica, on- I Bs» Wt 1 i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1