Onoverzichtelijk en Russische politiek: tegenstrijdig Uitstekend geslaagde 11 steden rijwieltocht vrijheid Afrika Drang naar m üs hjoed p p to sizzen De Coloradokever van Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Geslaagd avondfeest „Riis Foarüt” Gouden filmpjes tg itI VRIJDAG 10 JUNI 1960 56e JAARGANG No. 45 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad dy plakkei Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie verstandig oordeelt Eisenhower te advi seren zijn reis tot oktober uit te stellen. Venchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Een ander punt in het Russische ontwapeningsplan, dat meer aan het Westelijke standpunt tege moet komt, is de kwestie van de contröle. Tot nu toe wilden de Russen slechts contröle na vol tooiing van de fases, terwijl ztf nu instemmen met contröle geduren de de uitvoering ervan. Op een persconferentie te Moskou heeft Chroestsjow zich uitermate kwetsend uitgelaten over president Eisenhower. Hij verweet hem een volledig gebrek aan wilskracht, wat hem nog niet excuseer de mannen als Nixon en Herter, „die het land op het pad van de oorlog leiden”, maar hun gang te laten gaan. Eisenho- weer was alleen nog maar goed om een kindertehuis te leiden. Een poging verdeeldheid in het Westen te zaaien ondernam Chroestsjow door mede te delen, dat Eisenhower hem in Camp David vorig jaar had verteld geen Duitse hereniging te wensen uit vrees voor een herenigd Duitsland. Het Witte Huis heeft dit onmiddellijk gedemen teerd. Adenauer werd evenmin gespaard: voor hem dacht Chroestjow aan een gek kenhuis. Waarom dit vrij onwaardige optreden? Men zou het kunnen zien als een reactie op het schijnbaar grote vertrouwen, dat Chroestsjow in Eisenhower heeft gesteld, waarbij hij uiteraard concessies van hem verwachtte. Toenadering tot Eisenhower heeft Chroestsjow in eigen kring sterk bepleit en nu is het ogenblik gekomen, dat het vertrouwen geschonden is en de wijsheid van Chroestsjow in twijfel ge trokken zou kunnen worden. Een felle aanval lijkt in zo’n geval de beste reac tie, de aandacht wordt van het foute oor deel afgeleid naar de zondebok. Sommi ge waarnemers blijven vasthouden aan 'n wanhopige poging van Chroestsjow om zich tegen zich opdringende critici staan de te houden, waarbij als voornaamste tegenstander de naam Soeslow wordt genoemd. Maar het blijven speculaties. Wij noemden zoeven Japan bij de landen met Amerikaanse bases en inderdaad staat de Japanse regering op het ogen blik onder grote druk van de oppositie, de studenten en de vakbeweging, om te breken met de pro-Amerikaanse politiek, die is neergelegd in een nieuw veilig- heidsverdrag, dat premier Kisji in ja nuari heeft getekend, dat ondanks ob structie van de socialisten op 20 mei door de Kamer is gejaagd en dat pas op 19 juni kracht van wet krijgt, net op de dag, dat Eisenhower een bezoek aan Japan zal brengen. Half mei al begonnen de betogingen van de studenten, die zaterdag in een grote demonstratie in Tokio culmineerden, ter. wijl diezelfde dag een staking het ver keer in het land stil legde. De 125 socialisische kamerleden hebben hun ontslag ingediend en hopen daar mee te bereiken, dat de regering, mede onder de druk van de openbare mening, nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Dat moet vóór 19 juni gebeuren, want dan komt het verdrag met Amerika niet in veilige haven. Er lijkt niet veel kans op, dat zij zullen slagen in hun opzet, maar dat neemt niet weg, dat de Japanse atmosfeer, vooral ook door protesten te gen Eisenhowers bezoek, de eerste tijd danig bedorven is, en wel zo, dat senator Fulbright, de voorzitter van de senaats commissie van buitenlandse zaken, het Bijna alle Afrikaanse landen van de Franse Gemeenschap beginnen zich aan te melden voor de onafhankelijkheid, vooral nu de mogelijkheid geopend is, dat zij lid van deze organisatie kunnen blijven, die helemaal van karakter aan het veranderen is en steeds meer op het Engelse Gemenebest gaat lijken. Dat het niet de opzet van De Gaulle is geweest om deze ontwikkeling aan te moedigen, kan men opmaken uit de on heuse behandeling van Guinée, toen dat in 1958 bij het referendum al tegen de grondwet stemde, uit de Gemeenschap werd gestoten en van alle hulp beroofd. Na Madagascar en Mali (Soedan en Se negal), die deze maand nog onafhanke lijk zullen worden, na Gabon, Midden- Afrika, de Kongo (de Franse) en Tsjaad die binnenkort de onderhandelingen zul len openen, zijn nu de vier landen van de zg. Entente (Ivoorkust, Dahomey, Niger en Volta) met de eis van onafhankelijk heid gekomen. Tot nu toe werd eerst onderhandeld over de banden met Frank rijk, maar deze vier willen eerst vrijheid en dan pas praten. Dat is een hele klap voor de Fransen. met 11 toertochters en de 4de prijs viel ten deel aan de Bolswarder Technische School met 9 deelnemers. Van de 4 deelnemers, die voor de gouden insigne in aanmerking kwamen, arri veerden er drie, terwijl aan een 30-tal het zilveren kruis uitgereikt werd (voor het 3 maai uitrijden). Al met al was het ook dit jaar weer een uistekend geslaagde 11 Steden Rijwiel- tocht. kwamen binnen van zo volgen. mén Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Gjin better riedsman as de tiid tuer fan in hoe djipper Bolswards Nieuwsblad Pinkstermaandag, ’s morgens 6 uur was het in de Doele te Bolsward reeds een gezellige drukte. Niet alleen kwamen toen de eerste deelnemers reeds om hun routekaarten, maar aangelokt door het fraaie zomerweer kwamen zich nog tien tallen aanmelden, waardoor het secretariaat op het laatste moment op volle toeren moest werken om de in totaal 300 deelnemers nog op tijd aan de start te krijgen. Dank z(j een goede organisatie lukte dit wonderwel en precies 6 uur 50 min. kon de karavaan zich achter „de Schutterij” opstellen, waarna om 7 uur 3 min. door adjudant Van Slooten het startschot werd gelost bij de Hollandia-fabriek. De prijs voor de verstwegkomende heer viel ten deel aan de heer Bliek, vroeger te Apeldoorn, thans woonachtig in Zwit serland. Mej. de Clérin ontving de prijs voor de verstwegkomende dame. De grootste prestatie leverde veteraan Sterkenburg uit Oude Letje, ’s Avonds 10 uur meldde deze 70-jarige zich en had daarmee voor de 13e maal de lange tocht volbracht. No. 3 werd „de Bataaf” van Halfweg Deze bases, of liever de afschaffing er van, hebben de Russen overigens in de eerste fase van hun nieuwe ontwape ningsvoorstel gezet, samen met de af schaffing van de middelen, waar kern wapens mee vervoerd kunnen worden. Zijn deze beide narigheden afgeschaft, aldus de Russische redenering, dan is er geen onverhoedse aanval meer mogelijk en heeft men dus een grote stap op de weg naar de ontwapening gezet. Het Russische plan bevat enkele punten van toenadering tot het Westelijke standpunt. Zo komt de afschaffing van de middelen om kernwapens te vervoe ren (dus raketten en lange-afstandbom- menwerpers) al voor in een Frans voor stel, waar de Amerikanen overigens heel weinig voor voelen, omdat zij beseffen, dat de mogelijkheid kernwapens te trans porteren één van de sterkste troeven van de Westelijke defensie is. Hierop is het z.g. afschrikmiddel gebaseerd, dat dienen moet om Rusland ervan te weer houden zijn wil met de wapens op te leggen. Verwijdert men deze mogelijk heid, dan staat men voor het feit, dat Rusland met de z.g. conventionele wa pens verre de meerdere is van alles wat zich op het Europese vasteland bevindt. Dit plan is zeker niet zo aantrekkelijk en in het Westen ziet men er eigenlijk een poging in gen wiggetje te drijven tussen Frankrijk en Amerika. In dit op zicht is het helemaal niet slecht ge weest, dat president De Gauile vorige week zeer nadrukkelijk zijn trouw aan het Westelijke bondgenootschap heeft gezworen, al eist hij voor Frankrijk een veel meer eigen rol dan het tot nu toe gehad heeft. Hun vrees, dat contröle in feite gelijk zou staan met spionage, hebben zij blijk baar wat laten vallen, al moeten wij af wachten, wat de Russen nu precies on der contröle verstaan. Het begint al min der aantrekkelijk te worden, wanneer men uit opmerkingen van Chroestsjow de indruk krijgt, dat Rusland in de con- trêlecommissie aan hét veto wil vast houden. Daarmee is alle contröle onder- mijnd. Alhoewel het fraai zomerweer was, toch cies 10 uur had zij de 230 km afgelegd, werd het voor velen een vrij zware tocht, aangezien de rijders bijna de gehele af stand van 230 km met tegenwind had den te kampen en menigeen het boven dien ook met het warme weer aan de stok kreeg. Ondanks dit kan deze 11 Stedentocht evenwel als volkomen geslaagd worden beschouwd, uitvallers waren er praktisch niet, ongelukken deden zich niet voor en over de organisatie werd niet anders dan lof gesproken. Wat ons opviel was, dat er dit jaar veel meer dames aan de tocht deelnamen dan vorige jaren, o.a. de kampioene wielrij- den van België, mej. LiUane Clérin, die vergezeld was van een 5-tal heren uit Antwerpen. Eén van deze heren had wel bijzonder pech, daar hij daags tevoren onderweg een zonnesteek opliep, waar door hij in Sneek moest achterblijven, met als gevolg een vergeefse reis, wat wel bijzonder sneu was. De leider van deze ploeg was enthousi ast over de tocht langs de Friese 11 Ste den en garandeerde, dat hij een volgend jaar met een veel grotere groep zou te rugkomen. De grootste groep, die ingeschreven had, was de Technische School van Leeuwar den, die maar even met 31 man aan de start kwam, en daardoor beslag legde op een fraaie extra-ereprijs. Tweede werd de wielerclub „Olympia” te Amsterdam met 19 deelnemers. De eerstaankomende was de heer Foe- kema van Bolsward, die reeds om 2 uui arriveerde. Evenals vorig jaar was Mej. de Ruiter van Sneek ook nu weer de eerste dame, die zich in den Hof van Holland meldde en verwelkomd werd met een fraai boeket bloemen. In pre- Aanbesteding het maken van een nieuwe stenen walmuur aan de Appelmarkt te Bolsward (met heifundering) C. J. v. d. Veen, burg. K. H. Laagland secr. Geslaagd voor het examen Rijks Zuivel- school te Bolsward: J. G. Addink, W. de Boer, A. F. Dijkstra en Th. v. d. Prof. Polak lit yn syn boek düdlik sjen, dat de moderne minske en de moderne mienskip net mear kin sunder in bipael- de planning. Mar hy seit torjocht, dat it hjir giet om it hoe en hwerom. Dat it giet om it doel en de middels, dy’t men Bruke mei. In planning, dy’t forantwur- de is, moat in harmonyske planning wêze dy’t it folk of it gebiet yn har gehiel en yn al har fasetten omfiemet. Mei minder kin it net ta. Dan wurdt it in ramp, omt men net goed wit, hwat men docht en hwat de gefolgen wêze sille op wichtige terreinen fan it libben. Seis as it ekonomysk klopje soe, dan wie dêrmei noch neat biwiisd. Hwant it sil bygelyks ekonomysk ek wol klopje, dat in lanboubidriuw 300-500 ha. wêze moat om it kapitael en de ar beid it measte rendemint to jaen, sa as in forneamd lanbou-ekonoom yn it publyk propagearret, mar it soe om folie wichti- ger sosiale en kulturele redenen in ramp wurde as it barre soe. De ekonomyske Het aantal bezoekers aan het Avondfeest te Rijs, zal o.i. tussen de 2500 en 3000 gelegen hebben, een goede belangstelling als men nagaat, dat er bij Hotel „Rijster- bosch” een dansavond gehouden werd. De optredende radio-artisten, vooral ook door de televisie bekend en bij de jeugd favoriet geworden, brachten een luchtig en licht zomeravond-programma, waar van gezien de reacties wel zeer genoten werd. In de pauze ontstond onder de jeugdige vrouwelijke bezoeksters een ware jacht op handtekeningen van hun „heldinnen en helden”. Frans Vrolijk is en bleef ook als leiding gevende figuur een vrolijke Frans, dit bleek deze avond overtuigend. Tom Erich de onbetwiste naam van prima pianist waardig, maar Johnny Meijer als accordeonist al evenzeer een topfiguur. Greetje Kauffeld bleek al spoedig favo riet bij velen, maar ook „De Spelbrekers” en Eddy Christiani waren lang niet mis. Zeer beschaafde zangersliedjes! Het fantastisch kunnen van diverse le den van dit gezelschap, bleek al even zeer op overtuigende wijze: Guio Ma- nelli, Sophie Lorida, Bueno de Mesquit- to, Neppie yn Frjentsjer wer bliid dan wiene de Ministers lju. Dit optreden is lyts de Boer, A. F. Dijkstra en Th. Meer. Afgewezen één. P. Lunter. Opgemaakte wiegen f 10, Alles accuraat en elegant afgewerkt. Luierhemdjes 14 ct., ponnetjes 27i/2 ct., hoofdluiers 321/2 ct. De zeil, en roei wedstrijden op de Zui derzee bij Harlingen zijn wegens storm uitgesteld. De Russische politiek bestaat op het ogenblik uit een merkwaardig doorelkaar halen van harde woorden en ontspannende gebaren, neergelegd in een nieuw ontwapeningsplan. De harde woorden kwamen van premier Chroestsjow en Malinowski, de minister van defensie. Malinowski waarschuwde, dat de vliegtuigen, die Russisch gebied zouden schen den, neergeschoten zouden worden en dat de bases, vanwaar zij opgestegen waren, gebombardeerd zouden worden. Deze waarschuwing van Malinowski moet letter lijk worden opgevat, aldus Chroestsjow, hetgeen in de landen, waar Amerikaanse bases zijn, zoals Perzlë, Turkjje, Japan en Pakistan, misschien wel enige invloed zal hebben. 3e week juni 1910 Te den Haag is een comité opgericht ter bestrijding van de kindersterfte. De Ged. Staten stellen voor de Oude Turfgracht en de Nieuwe Gracht te Bols ward uit te diepen tot grootscheepsvaar- water. Kosten f 5000, Gesloten wegens heropening onzer zaak. Evenals vorige jaren beveel ik mij we der aan voor het eten en verzenden van meikersen. As dat dan slagje soe, dan wiene de lju ''"'en tankber en wer tige goede en spitich, omt it krekt wierret yn de kaert fan oare lyt- se lju, dy’t it forset tsjin de kearnen graech sjen wolle as in kwestje fan to- loarstelde kandidaten, dy’t foar it eksa- men sakke binne. Dizze aksje is ek jammer omt hja net op peil stiet. In rychje printkaerten mei hwat gebiddel is in methoade fan lytse bem, dy’t har sin net krige ha. As den Haech der nei harkje soe, dan wie it in keppeltsje aide, sentimentele wiven. En dat binne hja grif net. It is earder oars- om, it binne hurde, tige hurde, iensidige trochdriuwers fan bipaelde ynsichten, dy’t allinnich keard wurde kinne as har ütgongspunten en theorieën op niveau bistriden wurde. It giet net om Frjen tsjer allinnich, it giet wol mei om Frjen tsjer, mar likegoed om de Jouwer, om Akkrom, om de Gordyk, om Makkum, om Koudum, ja om alle libbene plakken fan Fryslan. En winlik giet it ek net om dy plakken mar om in goede planning foar it hiele Fryske folk, om syn hjoed en moarn, om syn takomst, syn struktuer, syn folksaerd, syn soene groei, hwêryn Fryslan syn geastlike wearden bihaldt. Dêr giet it om en dêr heart Frjentsjer ek by, mar dan as ien fan de libbene plakken fan in libben folk. Hwat bat (gabe Skroar to, Neppie en de ongenoemde mede werksters (ers) elk voor zich droeg daar toe bij. Er moet heel wat tijd aan oefening be steed worden, alvorens men bereiken kan wat hier getoond wérd. Dit lichte pro gramma ging er in als koek! BOUW VAN TWEE GIGANTISCHE DOKKEN OP ROZENBURG Voor rekening van Verolme wor den twee gigantische dokken gegraven t.w. het Koningin Juliana dok (voor schepen tot 90.000 ton, 273x41x11.75 mtr.) en het prinses Beatrix dok (tot 50.000 ton, 230x35.50x8.85 mtr.) 15 draglines en 62 vrachtwagens moe ten 700.000 m grond verzetten. De wagens rijden nu al 17 m. onder A.P. In totaal zijn er 5.000 heipalen nodig 171.000 m3 beton en 7.500 ton beton ijzer. De foto geeft een overzicht van het bouwterrein. „OM HET BEHOUD VAN ONS BESTAAN” Dizze titel wie de oare kears weifallen, doe’t ik bisünder oandacht frege foar de bondel stüdzjes, dy’t under dizze titel ütjown is fan Prof. Dr. Fred. Polak by Stenfer Kroese, Leiden. En it soe my tige spite, dat de seriueze lêzer en bilangstel- lende yn de saken fan Fryslan, dit boek net ris mei oandacht trochlies. Hwant de tige earnstige fragen, dy’t de tiid oan Fryslan stelt, freegje om ander- ten, dy’t op peil steane. Hwat forline wike yn de Frjentsjerter krante stien hat en fansels yn alle kranten wjerklank foun fanwege de sensaesje, is, nei myn bigryp nei twa kanten mis, al hoe goed it ek bidoeld is. De lêzer sil witte, hwat wy bidoele. Der wie in oprop yn dy krante om de lju üt Frjentsjer oan to trunen in brieve- kaert nei den Haech to stjüren, leaf st mei in moai stêdsgesicht derop en dan fierder mei in pear wurden to wizen op it feit, dat is sa jammer is dat de stêd Frjentsjer gjin kearn wurden is en to freegjen of dit nou net oars kin. Hwerom is dit mis Alderearst omt men hjirmei oanjowt, dat dy kearnbiweging wol goed is as Frjentsjer der mar by komt. En dat is fansels sa net. Oft der alf of toalf plakken oan- wiisd binne, makket it systeem net goed en net forkeard. As it goed is, dan is it ek mei alf plakken goed, as it net doocht dan wurdt it er gjin spat oars fan, by- hwennear ek de stêd Frjentsjer op it list- ke komt. It is nou krekt of de lju fan Frjentsjer hearre ta de lju, dy’t oergun- fundearing fan it kearnenplan is, nei myn earlike oertsjüging, sa slop as in reidsompe, mar al wie dy sa sterk as in dyk, dan soe ik my like fül dêrtsjin for- sette, omt dit systeem kultureel-sosiael net doocht. Dit is in hastich, iensidich eknomysk, yn- gripen yn de gefoelige matery fan it wolwêzen fan Fryslan. Dit is in karika- goed plan en hoe mear en de wolmiende minsken hjir oer neitinke hoe mear forset der groeije sil. Dat blykt ek wol ut alles hwat mo menteel bikend is. Den Haech fynt it net goed, omt Deputearre Steaten der fierst to folie kearnen fan makke ha. Hja sizze tsjin elk, dy’t mar hearre wol, dat hja gjin fidusje ha yn dy alf kearnen mar ja, om politike redenen ha se mar hwat wetter by de wyn dien. Deputearre Steaten sizze ek, dat it net goed is. Dêr hiene mear plakken by moatten en binammen yn de Sudwest- hoeke hiene oare fasiliteiten komme moatten. It Kongres yn Ljouwert wie minder plakken, jit folie mear konsin- treare en jit greater diskriminaesjes. De K.V.P. wol de provinsje mear yn- skeakelje en neist de kearnen ek de plak ken yn de Südwesthoeke en it Noarden de premy’s en wenten jaen.1 De Fryske Steaten hawwe mei algemiene stimmen in moty oannommen, dat alle bisteande bidriuwen de premy’s ha moatte. Tige forneamde ekonomen bipleitsje net it oanwizen fan kearnen, mar fan ge- bieten. België hat it efterbliuwende diel fan har lan fordield yn greate kontrijen, dy’t men premy’s en oare fasiliteiten jowt om de yndustrialisaesje op gong to bringen. En sa kin men trochgean. Winlik is der nimmen, dy’t dit plan foar syn rekken nimt. Mar lykwols driicht der great gefaer, dat it prestige fan de re gearing de oerwinning bihelje sil troch de algemiene ünkunde buten Fryslan, troch it brutale egoisme fan de measte kearnplakken en de. sloppe halding fan hiel folie groepen, dy’t harren oant nou ta sa stil halde as it ald-wyfke, dat mei it gat yn de brannettels siet En dat is der ek jit in diel fan de mins ken, dy’t gjin each ha foar de wearden, dy’t hjir op it spul steane en dêrom ear- lik miene, dat it dizze kant ut moat. Mei dóven kin men net prate oer muzyk, mei blinen net oer de prachtige natuer, hwer 't wy dizze wiken yn libje meije en mei lju, dy’t neat oars sjogge as lean- en sa laris en arbeidstiden, ek net oer it bi- lang fan harmonysk en folweardich lib ben, neffens eigen aerd en styl. Tsjin sokken stiet men mei lege hannen. Tj. de J. stich binne op oaren en dat hja nou bid- delje wolle om ek meiride to meijen mei de kearnenoptocht. Aangelokt door het warme weer, zijn ook de coloradokevers weer actief ge worden. Meerdere meldingen over het aantreffen van kevers. Deze kevers werden gevonden op de meest uit eenlopende plaatsen, binnenshuis zowel als buitenshuis. De coloradokever is om te zien een mooi diertje en menigeen laat zich verleiden ze in doosjes en jampotjes te bewaren. Het in bezit hebben van levende colora dokevers of larven hiervan is bij de wet verboden. Een ieder, die kevers of larven vindt, dient deze zo spoedig mogelijk te ver nietigen. Aardappeltelers moeten hun ge was regelmatig controleren en goed na gaan of er zich kevers of larven in be vinden. Is dit het geval, dan moet spoédig mogelijk vernietiging volg Laat men dit achterwege aan is strafbaar. f (S®

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1