Voor opleiding het kader van m de zuivelbedrijven 1 Reeds meer dan 700 afgestudeerden aan de Rijks Hogere Zuivelschool te Bolsward j EICHMANN Zeiler bouwde schuit op zolder Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Dodelijk ongeval te Idsegahuizum cj I I Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I A F. 56eJAARGANG No. 46 DINSDAG 14 JUNI I960 ECHTPAAR FELLINI IN VOLENDAM voor- PYÏ op de zol- de wand zijn hobby mei fjouwet de Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Neat rekket men slimmer kwyt as in goede bynamme Op de praktijk gericht. De behoefte aan deze opleiding is op gekomen in de jaren, dat de fabriekma tige zuivelbereiding in opkomst kwam; dit is dus in het begin van deze eeuw. De school in Bolsward dateert van 1904. Men zou *t instituut kunnen beschouwen als een bedrijfsschool, die het kader van de zuivelbedrijven moet opleiden, omdat vooral in de aanvang de bedrijven te klein waren om hiervoor zelf te kunnen zorgen. Juist omdat de gediplomeerden direct na hun afzwaaien met een belang rijk dee] van de dagelijkse leiding wor den belast moet de studie zeer sterk op de praktijk gericht zijn Om dit te bereiken brengen de leerlingen om it om Er klinken harde woorden Dit is niet recht gegaan Maar in de verste oorden Wordt deze daad verstaan Zij die het vonnis vellen Weten, al kost ’t hun strijd Geen haatgevoel mag tellen Enkel gerechtigheid. Abonnementsprijs 1 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad en hja nije ge- I en in yn ’e een groot deel van hun studietijd door in een aantal bedrijven, die hen door de school worden aangewezen om deze praktische kennis en vaardigheid te ver krijgen. Indruk verkrijgen. Heeft de jonge man dus het eerste prak tische leerjaar achter de rug, dan begint voor hem het eerste theoretische gedeel te van de studie, één jaar voor de H.B.S.ers en 2 jaar voor hen, die dit di ploma niet bezitten en met goed gevolg een toelatingsexamen hebben gedaan. In de overbruggingsklasse vormen wis-, na. 11.000 ha, hwert it opmeitsje kaerten en it ündersyk fan de in hiel ein hinne binne. Mar dit jier sil Belangrijke vraagstukken. Naast dit technologisch aspect heeft de leiding van een bedrijf vooral te maken met bedrijfseconomische en bedrijfsorga nisatorische problemen, waarvoor de stu die de grondslag moet leggen. Kennis van de bedrijfseconomie, bedrijfsadmini stratie, bedrijfsorganisatie (men denke aan het zo belangrijke vraagstuk van de menselijke verhoudingen in het bedrijf) en wetskennis (met name de sociale soliale wetgeving en de contrdle van overheidswege op de produkten) omvat dan ook een belangrijk deel van de stu die. Tenslotte zit er ook een landbouwkun dige kant aan de verwerking van melk. Er is een sterke band tussen de fabriek en de boerderij door de dagelijkse melk- leverantie en door de sterke beïnvloeding van de eigenschappen van de melk door de omstandigheden waaronder de melk wordt gewonnen. De leiding van een zuivelbedrijf moet dus iets af weten van de omstandigheden op de boerderij om met de boer over de eigenschappen van de geleverde melk te kunnen praten. Me nige bedrijfsleider heeft door deze ken nis en door zijn positie in de platte landsgemeenschap een invloed ten goede kunnen aanwenden, vooral ten aanzien van de produktieverhoging en de vee ziekte bestrijding. Aan agrarische econo mie, veeteelt, veevoeding en gezondheids leer van dieren moet dan ook aandacht worden besteed. De welgedocumenteerde Zuivelbjjlage van het dagblad „Trouw” van 1 juni j.l. bevatte ook een oriënterend artikel over de R. H. Z. S. te Bolsward. Zestig jaar geleden ging bijna alle melk, gewonnen op de boerderij rechtstreeks of via een grossier naar de consument, aldus dit blad. Veel melk werd op de boerderij tot boter en kaas verwerkt. De fabriekmatige zuivelbereiding stond toen nog in de kinderschoenen. Thans wordt hoegenaamd geen melk meer rechtstreeks aan de consument ge leverd. Alle consumptiemelk wordt gestandaardiseerd en gepasteuriseerd, dat ze de klant bereikt. Alle boter wordt fabriekmatig bereid en met uitzondering van een tienduizendtal boerderijen in Zuid-Holland en Utrecht wordt geen kaas meer op de boerderij gemaakt. Daarenboven zijn in deze jaren nog enkele produkten aan het zuivel- assortiment toegevoegd als condens en poeder, die op de boerderij uiteraard niet te bereiden waren. De bereiding van deze produkten geschiedt in ons land nu in een 500-tal fabrieken. Voor de leiding van deze bedrijven is een economisch-technologische opleiding noodzakeiyk, die aan de Rijks Hogere Zuivelschool te Bolsward wordt gegeven. Overbruggingsklasse. De opleiding duurt 4 5 jaar, afhanke lijk van het feit of de kandidaat een H.B.S.-diploma heeft of niet. De eigen lijke studie is n.l. gegrond op de 5-jarige H.B.S. Voor hen, die dit diploma niet bezitten is er een overbruggingsklasse. Vooraf gaat echter voor beide groepen 'n eerste praktisch leerjaar, waar zij kennis kun nen maken met het zuivelbedrijf, waarin zij later hun levenswerk zullen moeten vinden; tevens leren zij het werk in de fabriek grondig kennen door er zelf daadwerkelijk aan deel te nemen; zij leren dan de betekenis kennen van een opdracht, die zij later zullen geven, voor hen die deze opdracht moeten uitvoe ren. Hoewel de school het bedrijf waar hij werken moet, aanwijst, wordt dit in de meeste gevallen toch zo gekozen, dat 't in de omgeving van de ouderlijke woon plaats ligt. Hij zag zijn front versmallen Hield zich behoedzaam schuil Thans is hij dan gevallen In een zelf gegraven kuil i tuur- en scheikunde de hoofdzaak, ter wijl in het jaar daaropvolgend de exacte vakken nog sterk overwegen. De stof, die in dit twee jaar (voor de H.B.S.ers het eerste jaar) wordt gegeven heeft ’t j karakter van een propaedeuse en dient ter voorbereiding van het tweede prak tische leerjaar, dat hierop volgt, opdat I zij nu met meer kennis van zaken de I problemen in de fabriek kunnen bestu- i deren. Dit tweede praktische leerjaar brengen zij door in een drietal fabrieken, een kaas, en boterfabriek, een melkin- richting of een poederfabriek, gelegen in verschillende delen van ons land, zodat zij een indruk verkrijgen van de gevari- eerdheid van de zuivelindustrie in ons land. Scherp flitst door de gedachten Weer het zwarte oorlogsbeeld Het drama der geslachten Wonden, nimmer geheeld De lange stoet der slaven In laatste zware doem Ongenummerde graven Ontzetting, zes millioen 3 e week juni 1933 Bezoek van prinses Juliana aan Leeu warden Verstaan en ook begrepen Wie spreekt van illegaal? Het menselijk geweten Uit zich in andere taal Juridisch wikken, wegen Stelt licht in 't ongelijk Hierover kan gezwegen Haal niemand door het slijk Een brute volksverderver In het geheim „ontvoerd” Hij heeft, fel als een sperwer Vijf jaar op buit geloerd De nazi’s hulp geboden Gespeend aan elk fatsoen Demon van alle joden Moordenaar, zes millioen De Italiaanse filmregisseur Frederico Fellini, zijn vrouw, de actrice Guillietta Masina, en leden van de Italiaanse filmploeg, welke op het ogenblik opnamen maakt in de rosse buurt van Amsterdam, hebben vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan Volendam, waar het gezelschap zich aangorde voor het onver mijdelijke plaatje. De foto toont het echtpaar Fellini bij het alom bekende spinnewiel Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Terwijl de veehouder K. Reinsma te Id- segahuizum vrijdagmiddag met 2 wagens geperst hooi huiswaarts keerde klommen ongemerkt enkele jongens op de achter ste wagen. De kleine Fokko Haaisma viel er echter af en werd door een der achterwielen overreden. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Het is te hopen, dat de kinderen deze ernstige waarschuwing ter harte mogen nemen Het medeleven met de getroffen familie is groot. De opleiding hier is tweeledig gericht; voor de leidinggevende functies is In de eerste plaats een grondige technologi sche opleiding vereist. Melk is een teer produkt dat snel bederft en dat gemak kelijk minder gewenste eigenschappen van de omgeving overneemt. Wil men met succes hiervan produkten bereiden, die voldoen aan hoge kwaliteitseisen, dan is kennis van chemie en bacterio logie onvermijdelijk. Daarenboven is de laatste tientallen jaren de bereiding van zuivelprodukten steeds meer gemechaniseerd en geauto matiseerd. Kennis van werktuigen, o.a. van pompen, motoren, koelmachines, warmteuitwisselaars, regelapparatuur enz. is daarom een belangrijk onderdeel van de opleiding,, een onderdeel dat zich ook in de toekomst gestadig zal uitbrei den. fraech op hokker wize men it oanpakke moat. Om dat oan de han fan de prak- tyk jitteris to bisjen, hat men dêrre in blok fan 160 ha op ünderskate manear oan pakt. Men kin dêrby yn haedsaek twa wegen gean. Of de boel djip ploegje sadat er bettere groun boppe komt, of de skalterlannen sa ploegje en biwurkje, dat mei' nij ynsiedzjen der in bettere seadde üntstiet. It léste is goedkeaper, mar is soms net ófdwaend, omdat letter wer skalterkoppen üntstean kinne. Ha- war, dat wurdt nou ütsocht. Yn it tarieden binne jit fiif blokken. Alderearst yn Dantumadiel 8000 ha, dan tusken Garyp en Warten 9200 ha, by Noardwalde 1150 ha en Linde-Süd mei 8000 ha. As léste is men ek yn Gaesterlan dwaende mei de tarieding fan 11.000 ha, hwert it opmeitsjen fan de groun al -j it jit net oangean, hwant earst moatte de plannen fierder utwurke wurde en mei de boeren en eigners bisprutsen. It is opfallend, dat al dizze wurken lizze op de lichtere grounen. Yn it Noarden en Westen sjocht men it jit net. Allin- nich yn de Suderpolder by Frentsjer is hwat geande, mar dat wurdt gjin ruil verkaveling, mar in massale ruiling fan perselen, sadanich, dat elite boer syn lan gaedliker by hüs kriget. It giet lykwols net maklik, om lan tsjin lan to ruiljen. Elk mient faeks dat sines it béste is en der moat hiel hwat skikt wurde. Mar it is tige to hoopjen, dat dizze earste aksje op de swiere groun sukses ha mei. Dit komt net folie to kostjen en hat it greate foardiel dat it wurk ekonomysker dien wurde kin. Dizze administrative ruilverkaveling soe ek op oare plakken goed wurk dwaen kinne as men elkoar- ren hwat yi wurdt it fansels bilangstellend, hoe’t dit jier de fan saken wurde sil en oft ek de en de knip ning sil dat jit wol efkes duorje. We lazen onlangs hoe een eend broed de op het dak en hoe spectaculair het was de kuikentjes naar beneden te zien komen. Aan iets dergelijks moesten we zaterdagmorgen denken, toen we aan de Harlingerstraat van een ongewoon schouwspel getuige waren. De heer Tj. Brinksma alhier had op de pakhuis, en garagezolder van fa. K. Gos. liga gastvrijheid gevonden om zich te wijden aan het beoefenen van het bouwen van een boot. Het salaris van minister-president dr. H. Colijn bedraagt alleen reeds f 16.0C Hierboven geniet hij nog pensioen als kamerlid en wethouder. Abessynië acht oorlog met Italië onver mijdelijk. Abessynië heeft 500.000 sol daten, waarvan 15.000 goed uitgerust Het leger beschikt over 200 machine geweren. Zomeruitverkoop. Gebr. Wolke. Prima kinderjurkjes vanaf 40 ct. Bakvis japon nen vanaf 1,05, damesjaponnen vanaf f 1.10, damesmantel vanaf f 4,75, da mes pullovers 48 ct., damesbadcostuums 60 ct.( herenbadcostuums 57 ct., jongens sportblouses 28 ct., poloshirts 29 ct., sterke kinderdirectoirs 14 ct. Deze week geslacht twee jonge paarden, waarvan het vlees wordt verkocht voor 15 ct. per pond, fijn gekruide rollade eveneens 15 ct. per pond. IJ. Anema, Bolsward. Sedert augustus verleden jaar tot op he den heeft de heer Brinksma er al zijn vrije avonden en zaterdagmiddagen aan gegeven, maar het resultaat is dan ook fantastisch een boot van het type kajuit- jacht van 7.40 m. lang en 2.20 m. breed groeide onder zijn handen. Door de grote droogte die er op de zol der heerste was het niet mogelijk op de zolder ook de allerlaatste hand aan de boot te leggen. Daarom werd deze zater dag naar beneden getakeld. Er moest zelfs een gedeelte van worden weggenomen om voor de boot ruim baan te maken, ’s Morgens halfacht begonnen, stond de bool ongeveer 1 uur op de begane grond, (zie ook de foto elders in dit blad). te Winsum. Uitslag: 1. R. Hoekstra, Baard, H. Plan- tinga, Jorwerd en R. Bakker, Winsum. 2. R. v. d. Molen, Huins; D. Hoekstra, Baard en J. Heidstra te Oosterlittens. In een voordracht over; „Rasverzorging in een nationale staat” werd medege deeld dat het aantal niet ariërs in Duits land reeds is gedaald van 2.5 miloen tot 1.5 miljoen. Thans zijn er nog 500.000 mozaïsche volle joden, 300.000 vollejo- den van het niet joodse geloof en 750.000 personen geboren uit een ge mengd joods huwelijk. Zet het woord om in de daad, kiest communisten in de raad IT KOMT ALLE JIERREN TIGHTER BY It is al wer in skofke lyn, dat de kran ten fol stiene mei nijs fan de ruilver kaveling: It Keningsdjip, eastlik fan Drachten. Dat joech in hiele opskuor yn en buten de provinsje, hwant it like derop, dat de tsjinstanners net swak by- spilen. Oan de han fan de bisteande Wet, dy’t de saek hwat iensidich regelt, is doe in mearderheit foun fan 59 fan de eigners, dy’t 53% fan de groun bisieten. It plan waerd dus oannomd. Dêrmei wie de greatste ruilverkaveling, dy’t wy oant nou ta yn Fryslan koene, in feit. Yn de oarlachsjierren is de saek fan de ruilverkaveling hjir hwat fan de groun komd, mar fan ’40—’45 kaem net meat as 1500 ha op ’e skeppe. De folgjende fiif jier wie dat efkes mear as 1500 ha en fan ’50’55 roun it op ta goed 3000 ta. It bleau by de lytsere kompleksen. Mar de léste fiif jier en mei namme it léste jier komt er mear gong yn. Yn oktober fan ’59 is der stimd oer Het examen. Tenslotte volgt het laatste theoretische leerjaar, waarin techniek en economie even zwaar wegen, terwijl ook de land- j bouwkundige opleiding enige tijd vergt. Na het eindexamen vindt men al spoedig de weg naar het bedrijfsleven, dat mo-1 menteel grote behoefte heeft aan afge studeerden, terwijl het aantal kandida ten gering is. Hun loopbaan is In de aan vang voor allen vrij gelijk n.l. als assis- tent-directeur aan een der kleinere fa brieken, later aan een groot bedrijf. Daarna beginnen de wegen te scheiden en komt er meer differentatie. De een blijft in het bedrijfsleven, hetzij als di recteur of als staffunctionaris bij de lei ding van een groter bedrijf; of men aan vaardt een betrekking bij de diverse technische organisaties, die het bedrijfs leven de behulpzame hand bieden. Dit zijn dan betrekkingen als technicus, I arbeidseconoom, administratief-contro- leur, chef van een afdeling van een cen traal laboratorium, dat zich bezig houdt of met de contróle van de kwaliteit van de geleverde melk of met de chemische bedrijfscontröle, leraar in het vakonder wijs aan het personeel enz. Daarnaast zijn er verkoopverenigingen, contröle-instellingen, overheids- en semi. overheidsinstellingen, die zuiveltechnici vragen en ten slote zijn er ook aanver wante bedrijven, zoals margarinefabrie- ken, bierbrouwerijen, conserven- en vleesfabrieken, welke de afgestudeerden hebben aangetrokken, die daar met suc ces werkzaam zijn. In ’t ruim 55-jarig bestaan van de Zui velschool heeft zij meer dan 700 leerlin gen opgeleid, die behalve in Nederland, ook in Amerika, Afrika, Australië en om dichter bij huis te blijven in Frankrijk en Spanje hun levenstaak als zuiveltech. nicus hebben kunnen vinden. Naast deze school bestaat er in het zui den van ons land nog een Hogere Zuivel school in Den Bsch, uitgaande van de Katholieke Boer- en Tuinders Bond. Het schema van de opleiding is bij deze school vrijwel hetzelfde, alleen begint de studie aldaar met de overbruggingsklas se, waarna het eerste praktische leer jaar volgt. hwat de oantreklikens fan it eilan tige tsiinje sil. Mar de lésten binne nou skrik- lik heech, omt hjir ek al swiere wetter- skips- en dyklêsten op leine troch de for. bettering fan de sédiken oan it Wad. Faeks dat it mei de molkprizen fan tsjintwurdich jit krap sylje kin, mar hoe komt soks as der wer ris in agraryskè depressy komme wol. De suvelposysje is nou krekt net om der fan to bearen. Men hat al ütrekkene, dat it fan it jier grif hündert miljoen mear kostje sil oan it Ryk om elk sines to jaen de deskun digen sjoege fuort jit gjin Ijocht yn de merkposysje. Yn de Wollegaestoan de Ryksstrjitwei nei Spannenburch is it nou klear mei de wurken. Der hat goed 2000 ha under it hwat nije pleatsen bin- boud. Mar de jonge boeren, dy’t dér hinne tein binne, meije wol goed har tige warre, wolle mes west en hiel ne nou 1 soun bliuwe en hja in kear sünder hege lésten komme. Yn de Tjonger-vallei-Noard is it ek sa fier. Dér steane nou alf nije pleatsen, de oaren binne bleaun. Hjir is rom tuzen ha biwurke. Op ien plak seach it lan der mar sjovel üt en dat is nou djip omploege om bet tere groun boppe to bringen. Tichter by hüs, tusken de Jouwet en it Fean leit de Haskerfeanpolder fan liker- nóch 5000 ha. Forline simmer hawwe de Steaten der ris in dei west wiene doe drok dwaende mei it i mael, dat 3800 ha bimealje sil kapasiteit kriget fan goed 400 m3 minüt. It sil dit jier wol klear komme. Mar de djippe en' brede tochten komme der dan ek wer by en dy wurde tagelyk al klear makke. Sa’n tweintich kilometer brede en smel- lere sleatten wiene dit jier al klear. Mei- mekoar moatte dan jit 32 kilometer dyk oanlein of fiks forbettere wurde, mar ek dat sjit al op, men is al oer de helt. Inkelde nije pleatsen koene al boud wur de, wylst ek de wetterlieding drok dwaende is om har leidingen to lizzen. It bliuwt op de feangroun jit altyd in Duits munitiefabriek in de lucht gevlo gen. Het aantal slachtoffers bedroeg 1000 a 1500 personen. Houdt Koers. Stemt lijst 5 (Vrijz. Dem. Bond) U. de Boer, U. v. d. Zee, C. Ro denhuis, W. M. Brandenburg, A. Brink sma, M. ten Kate, R. v. d. Meulen, G. Timmer. Tijdens een kort maar hevig onweer is het hemelvuur ingeslagen in de molen bij Grons aan de Leeuwarder trekweg bij Burgwerd. De molen is geheel uit gebrand. Twee Friese schippers, die in Amsterdam de intocht van de koningin afwachten werden gearresteerd door ’n dienstdoend agent. De ene schipper had zijn broer Gooitze geroepen. De agent had ver staan „Gooit ze!” en vreesde een aan slag op Hare Majesteit. Grote Baarderadeelpartij verkaveling by Elslo, ticht oan Appels- kea, great 1680 ha hwer’t 72 fan de eigners har foar ütbrochten en doe yn desimber fan it foarige jier is de stnid bislist oer it Keningsdjip, dat net min der as 11 tuzen ha great is. Mei dizze bilangrike ütwreiding komt men yn de léste fiif jier hast op 20.000 ha. Oer de bitsjutting fan de ruilverka veling hoecht men yn dy wrald net fol ie mear to sizzen. It jowt op mannich gebiet greate en bliuwende forbetterin- gen en kin foar de hiele streek in sterke stimulans wurde foar mear forantwurde bidriuwen en minskliker omstannich. heden. Mar de skaedkant is, dat in bilangryk diel fan dizze djüre wurken lein wurdt op de eigners fan lan en pleatsen. Hja kinne dat wol yn in bipaelde annuiteit yn 30 jier bitelje, mar it moat der mar komme. Boppedat wurde dizze wurken op it heden net allinnich ütfierd mei it each op de pleatsen en it lan, mar der komme ek oare dingen by. Sa sille yn it Keningsdjip fikse stikken ütsparre wur de foar de bosken, mar ek foar rekre- aesje, lanskipsskientme en biologyske stüdzje. Ek komme der nije fytspaden troch- hinne. Dér mei men üt it eachpunt fan algemien bilang tige weardearring foar ha, mar it moat fansels ek bitelle wurde. Yn 1959 hawwe de ruilverkavelings- wurken yn Fryslan oan it Ryk fjouwer miljoen goune koste en dat sil yn de kommende jicrren folie mear wurde. Op it eilan Amelan, alhiel oan de west kant by Hollum en Ballum binne hja dwaenae mei de Grieën, in kompleks fan 1770 ha foar in diel klaei en foar in great diel san en dun. De lju wennen der allegearre yn de doar- pen en brükten har lan los yn in great tal lytse stikken. Nou binne der pleat- sen boud yn it lan en komme hwat jon ge boeren mids it lan to wenjen. Seis pleatsen binne klear en mei fjouwer oaren binne hja dwaende. Oan de noardkant fan de doarpen, op nei it dün, komme nije biboskingen, ■n ’e mjitte komme wol. Oars dochs neat. Wy bliuwe gong klaei oan bar komme. Nei üs mie-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1