s reis naar het Verre Oosten De stakingen in Frankrijk over De 87 „reserve-woningen” verdeeld over de niet-kernen President Eisenhower’ Makkum Extra toewijzing voor üs hjoed p p to sizzen VADERDAG Fantastische Eisenhower niet Veerdienst Geslaagd -Orgel concert te Workum Spaarpot-race naar Japan Gouden filmpjes Enkhuizen-Staveren ■■iw VRIJDAG 17 JUNI I960 56e JAARGANG No. 47 BLAMAGE (19 juni) PYT PRESIDENT EISENHOWERS TOCHT STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Qabe Skroar n K 1^. «B k 1 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Tegelijkertijd beginnen de tegenstanders van de oorlog in Algerije meer het hoofd op te steken en overal in het land ko men meldingen van bijeenkomsten, voor al van jongeren, waarop geëist wordt dat met de opstandelingen gesproken zal Vele jongens en meisjes hebben met spanning de hoorspelserie „Een spaarpot is spoorloos” gevolgd. We raden hen en ook andere jeugdi ge luisteraars tot 15 jaar aan, a.s. zaterdagmiddag 5-6 uur de slotuitzen- ding in het programma Wigwam te be luisteren. Reeds eerder viel in de Wigwamuitzen- ding te beluisteren, dat de zilveren spaarpot spoorloos was, ook dat Wim en Hein je vroegen om mee te zoeken. Zij zijn er thans achter gekomen, dat de bende de zilveren spaarpot ergens in Ne derland verborgen houdt. Maar waar? Heel jong Nederland gaat zaterdagmid dag zoeken. Luister naar de aanwijzin gen, die voor de radio worden gegeven, want het kan best zo zijn, dat de spaar pot ergens in Friesland verstopt is. Zet je fiets al vast klaar, maar let alsjeblieft op het verkeer, zo je inderdaad naar de plek mocht racen, waar de spaarpot ver borgen zit. Dit kan in Workum zijn, maar ook in Gouda, in Wommels, maar ook in Zierik- zee. Het is nog volkomen onbekend. Voor wie de spaarpot vindt, is een mooie prijs beschikbaar. Is het een jongen on der de 12 jaar, dan krijgt hij een prach tige elektrische trein, een meisje onder de 12 jaar krijgt een fraaie pop, is het een jongen of meisje tussen de 12 en 15 jaar, dan wacht hem of haar een 5-daag- se vakantietocht. Wie zal morgen de gelukkige zijn? It libben sunder feesten is in lange wei sünder pleisterplakken Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 lijk maakten anders dan per helikopter weer in zijn hotel aan te komen. Het is misschien gunstig, dat Hagetry het zo warm heeft gehad, want dat heeft de Japanners toch wel wat ontnuchterd. De betogende studenten hebben toege zegd de weg niet te versperren voor Eisenhower en de socialisten hebben be loofd het bij zeer vreedzame betogingen te laten. De democratisch socialisten gingen zelfs zo ver, dat zij Eisenhower als buitenlandse gast vriendelijk zullen ontvangen. Deze gewijzigde houding van de socialisten kan men verklaren uit de angst, de bevolking te zeer tegen zich in te nemen, maar ook uit vrees, dat de communisten zich meester zullen maken van hun actie. Van zijn kant zou Kisji, naar nog niet officieel gemeld wordt, de ratificatie van het veiligheidsverdrag door verdaging van de zitting van de senaat uitstellen. Men begrijpt overigens, dat de Japanse politie het druk zal krijgen. dat dit aantal veel te weinig is en dat dit zeker een paar duizend had kunnen zijn. Hij betreurde, dat deze woningen worden toegekend op basis van „wie het eerst komt”; zou men de kernen bij deze toewijzing voorrang geven, dan zouden daarmee vele problemen van de indus trialisatie veel gemakkelijker op te los sen zijn. Dan zouden de kernen ook met meer succes propaganda kunnen maken voor industriële vestiging. Daar komt bij: de noordelijke bouwmarkt is in het geheel niet overspannen en wij kunnen hier dus meer objecten gebruiken. Het feit, dat een gemeente onlangs 45 aan vragen om bestekken kreeg toen het 'n industriehal ging bouwen, wijst daar op. De Gedeputeerde meende verder, dat er bij de toewijzing var. woningen meer re kening moest worden gehouden met het feit, dat Friesland per jaar door krotop- ruiming 1000 woningen verliest. Geef ons eerst eens terug wat we verliezen en laten we dan zien wat nodig is voor de uitbreiding van het woningbezit, zei hij. Men -noemt de krotopruiming in het Westen wel eens „luxe”, omdat men daar niet aan het opruimen van krotten zou toekomen. Als wij zouden ophouden met de krotopruiming, zou dat toch niets geven, aldus de Gedeputeerde, want als wij ze niet opruimen, waaien ze wel in elkaar en dan zijn we toch nog even ver. wel de Amerikaanse scheldnaam voor in tellectuelen), die het tot het laatste toe gezocht hebben bij de kandidaat van de laatste twee keren, Adlai Stevenson, wiens kansen op een kandidatuur nu weer wat gedaald zijn, nadat men dacht, dat zijn grotere bestuurservaring (hij is gouverneur van Illinois geweest) het in de moeilijke tijden, die te wachten zijn, een voordeel zou zijn boven de jeugd en onervarendheid van Kennedy. Weliswaar hebben de Philippijnen be zwaren tegen de Amerikanen in verband met de vergoeding van de oorlogsschade en Amerikaanse belasting op suiker, maar de stemming is in deze oude Ame rikaanse kolonie bepaald niet anti-Ame- rikaans te noemen. Formosa en Korea bestaan beide bij de gratie van Amerika. Wanneer Amerika zou besluiten, dat het zinloos was com munistisch China te erkennen en Tsjiang Kai Sjek aan zijn lot over te laten, zou dat het einde betekenen voor Tsjiang, die voor een deel beschermd wordt door de Amerikaanse vloot. Men kan het be zoek van Eisenhower daar eigenlijk op vatten als een voortzetting van de oude politiek van Amerika. Dat Amerika daardoor niet gevrijwaard Is van moeilijkheden, hebben de gebeur tenissen in Korea bewezen, die tot de val van de oude vriend van Amerika, Syngman Rhee hebben geleid. De drang, die Amerika op Syngman Rhee heeft uitgeoefend om te wijken voor de geble ken en gerechtvaardigde onwil van de meerderheid van de burgers, heeft de sympathie voor de Amerikanen alge meen doen blijven. In Japan, wij hebben er vorige week al aandacht aan besteed, bestaat er bij de linkerzijde (socialisten, vakverbond, stu denten) groot bezwaar tegen de op een normaal gekozen meerderheid steunen de regering van Kisji, een democratisch- liberale regering, die men ronduit con servatief zou kunnen noemen. De oppositie heeft ernstige bezwaren te gen de binnenlandse politiek van Kisji, maar ook tegen de buitenlandse, name lijk zijn sterk aanleunen tegen Amerika. Vandaar dat het verdrag, dat Kisji met Amerika heeft gesloten ter vervanging van het oude, dat gelijk met het vredes verdrag in 1952 van kracht geworden is, onder vuur kwam in een poging Kisji tot aftreden te dwingen of zelfs tot ka merontbinding. Het heeft er nu alle schijn van, dat men deze poging opgeeft. Maar Hagerty, de perschef van de Ame rikaanse president, heeft nog net erva ren hoe fel de Japanse gevoelens kunnen zijn. Vorige week vrijdag werd hij bij zijn bezoek aan de Japanse hoofdstad belegerd en op een haar na gemolesteerd door de betogers, die het hem onmoge- President Eisenhower van de Verenigde Staten is zondag uit Washington ver trokken voor zijn reis naar het Verre Oosten. Op deze tocht zal hij de Philippjjnen, Formosa, Korea en Japan aandoen. Deze reis was maanden geleden opgezet in de hoop, dat de president zijn pres tige, verhoogd door topconferentie en een bezoek aan Rusland, zou kunnen ge~ niiken om de goodwill van de Amerikanen in het Verre Oosten en Zuid-Oost- Azië te vergroten. Maar door de ontwikkeling met het spionagevliegtuig en de mislukking van de topconferentie heeft ,zjjn reis, vooral wat de Japanse etappe betreft, meer weg van een hordenloop. worden. Dezen zullen zich ten zeerste voldaan gevoelen door de woorden, die De Gaulle dinsdag aan het Algerijnse probleem heeft gewijd. Hij noemde een oplossing zo dicht mogelijk bij, eiste van de opstandelingen eigenlijk geen onvoor. waardelijke overgave meer, maar bood onderhandelingen aan over „de bestem ming van de wapens”. Ook bij de voor bereiding van en de controle op het re ferendum over de zelfbeschikking zou de alle Algerijnse stromingen, dus ook en vooral de F. L. N., ingeschakeld moe ten worden. Met spanning kan men het antwoord van de opstandelingen tege moet zien. De Gedeputeerde Staten hebben de 300 industriewoningen verdeeld, die zjj via Economische Zaken van het departement van Volkshuisvesting en Wederopfaouw ter distributie hebben gekregen over de kernen en subkernen. Behalve de elf kernen en subkernen profiteert echter ook Makkum van de toewijzing: dat dorp kreeg tien woningwetwoningen toegekend in verband met de vestiging van de nieuwe werf van de N.V. Dok- en Scheepsbouwmaatschappij Amels en Pronk. Bovendien hebben de Gedeputeerden de 87 woningwetwoningen, die zij nog in reserve hadden gehouden, toegekend. Die zijn verdeeld over de niet-kernen, hoe wel er bij deze toewijzing wel rekening is gehouden met de eisen, die de indus trieën in deze gemeenten stellen. By deze toewijzing zijn Hindeloopen, Sloten en Staveren, die bij de eerste verdeling niets kregen, ook bedeeld, namelijk elk met twee, aldus meldt de Leeuwarder Courant. In Frankrijk zijn vorige week voor het eerst onder het bewind van president De Gaulle massale stakingen van het overheidsperso neel gehouden, dat zich in zijn in komsten gekort acht, doordat de kosten van het levensonderhoud de laatste dagen meer gestegen zjjn dan de salarissen, en dat nog wel, terwijl de regering voortdu rend praat over de welvaart van het land. De regering heeft zich niet laten vermurwen en slechts wat verhoging voor het volgend jaar toegezegd. De staking duurde maar 24 uren. Het is echter niet uitgesloten, dat er meer zullen vol gen. In de Amerikaanse verkiezingsstrijd, die in eerste instantie zal duren tot juli, wanneer de partijen van hun kandidaten aanwijzen, en daarna tot begin novem ber, wanneer de president gekozen zal worden, is het wel zeker, dat aan de re publikeinse kant vice-president Nixon de strijd zal gaan aanbinden met de demo cratische kandidaat Rockefeller, de re publikeinse gouverneur van New York, heeft nog een schuchtere poging gedaan zich beschikbaar te stellen door een felle uitdaging aan Nixon en in het algemeen het beleid van de republikeinse regering van Eisenhower. Rockefeller is een veel progressiever man als Nixon, hoewel men over het algemeen van oordeel is, dat Nixon een zeer intelligent man is, met gevoel voor de richting van de po litieke wind. In het andere, het democratische kamp, maakt senator Kennedy, ondanks zijn jeugd, nog de beste kans. Pogingen om hem te remmen zijn alle mislukt. Zijn katholicisme bleek wel een voordeel, maar nauwelijks ergens een bezwaar te zijn. Hij heeft het vertrouwen van de vakbeweging, voorzover deze zich heeft uitgesproken en nu pas is daarbij geko men de ondersteuning van een aantal zogenaamde „egg-heads” (ei-hoofden, of De 300 industriewoningen voor de ker nen zijn als volgt toegekend: Bergum 6, Dokkum 16, Drachten 86, Harlingen 16, Heerenveen 22, Kootstertille 14, Leeu warden 72, Lemmer 8, Makkum 10, Oos- terwolde 10, Sneek 32 en Wolvega 8. Bij deze toewijzing is niet alleen reke ning gehouden met het aantal werkne mers dat te verwachten is, met de ruim te die beschikbaar is en met de toewij zing, die reeds is gedaan, maar ook met de procentuele toeneming van de werk gelegenheid van industrialisatie een ex tra stimulans zou ontvangen. Het departement van Economische Za ken heeft nu nog 500 woningen in reser ve en die zullen voor 1 juli verdeeld moe ten zijn. Ais er zich nog een nieuwe ves tiging in Friesland zou voordoen vóór die datum, dan is volgens Gedeputeerde mr. D. H. Okma, die ons deze cjjfers mee deelde, de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Friesland ook nog van die 500 nog een deel zou krijgen. Vestigingen na 1 juli kunnen een toezegging krijgen op voorhand van de toewijzing van 1961, maar zij zullen niet voor dat jaar mogen bouwen. De provinciale reserve van woningwet woningen, in totaal 87, is als volgt ver deeld: Achtkarspelen 7, waarvan 6 voor de industrie); Baarderadeel 4 (indus trie); Het Bildt 6 (industrie); Bolsward 6 (industrie); Franeker 6 (industrie); Gaasterland 4 (voor Industrie Bakhui zen); Haskerland 6 (voor industrie Jou- re); Hem. Oldeferd 2; Hindeloopen 2; Idaarderadeel 12 (industrie); Kollumer- land 1; Menaldumadeel 2 (industrie); Opsterland 6 (voor industrie Gorredijk); Sloten 2; Staveren 2; Tietjerksteradeel 4 (waarvan 2 voor industrie); Utinge- radeel 6 (industrie); Westdongeradeel 2; Wymbritseradeel 4 (voor bedrijven) en IJlst 3. Gedeputeerde mr. Okma deelde mee, dat Friesland behalve de toewijzing van 1300 woningwetwoningen ook een claim heeft op de 1200 premiewoningen. Het blijkt, Het eerste orgelconcert, dat j.l. maan dag te Workum werd gehouden, mag een goed geslaagde avond genoemd wor den. Het aantal aanwezigen was wel niet zo groot, als bij de eerste grote muzikale avond, maar toch is het bezoek niet te gengevallen. De organisatoren kunnen dan ook op een volledig geslaagd con cert terugzien. De Hervormde kerk, in het bezit zijnde van een fraai orgel uit het jaar 1697, biedt een bijzonder mooie gelegenheid voor het houden von concerten. De heer Piet Post, organist te Leeuwar den en de sopraan Truus Postde Jong, verzorgden deze avond het stijlvolle pro gramma. Vooraf werden door hem met een kort woord de uit te voeren werken ingeleid. Uitgevoerd werden door de organist, drie orgelkoralen van Johann Pachelbel, Praeludium en fuga in b-klein van J. S. Bach en twee kraaltrio’s van de negen tiende eeuwse romantische Duitse com ponist Christian Fink. De sopraan, mevrouw Post, zong met orgelbegeleiding „Zur Trauüng” van Schutz, „Wenn ich, Herr Jesu, habe Dich” van Buxtehude, de enig bekende compositie van de zeventiende eeuwse Duitse componist Heinrich Albert; „Der mensch hat nichts so eigen”, de Aria „Mi lagnero sacendo” van Handel en 2 oud-Nederlandse liederen, resp. in een bewerking van dr. Anton van der Horst en Piet Post. Het concert werd door de organist be sloten met een briljante improvisatie Bolswards Nieuwsblad Hier, een paar nylonsokken Het flitst stil door z’n brein Ik moet er zelf voor dokken Zouden ’t dure zijn? Hier nog een paar wollen Potverteren? Het mag Laat het geld maar rollen Vreugd van vaderdag De Japanse regering heeft besloten pre sident Eisenhower te verzoeken zijn reis naar Japan uit te stellen. Dit werd na een spoedvergadering van het Japanse kabinet medegedeeld door de plaatsver vangende kabinetssecretaris Soenichi Matsoemoto. Het kabinet nam deze beslissing, terwijl buiten voor het parlementsgebouw op nieuw duizenden linkse studenten en vakbondsleden begonnen samen te drom men en een herhaling dreigde van de he vige botsingen van de vorige dag. Toen het bericht over het uitstel van Eisenhowers bezoek bekend werd onder de demonstranten, ging een geweldig gejuich op. „Zengakoeren heeft gewon nen!” riepen de studenten. Waarnemers menen, dat de regering Kisji nu ook zal moeten aftreden en dat nieuwe landdagverkiezingen zullen wor den gehouden. Dit alles zou inhouden, dat de van kracht wording van het Ja- pans-Amerikaanse veiligheidsverdrag ook op de lange baan zal worden gescho ven, hetgeen het doel is geweest van de socialisten in de landdag en de de monstranten op straat. 4 e week juni 1910 De Ansjovis-visserij is afgelopen. De vangst was zeer slecht. In Wonseradeel is de scheepvaart druk door het veelvuldig vervoeren van terp- aarde. Bij de laadplaatsen in Witmar- sum en Kimswerd wachten soms tien tallen schepen om aan beurt te komen. Noem ’t reclamegrillen Of een dwaze stunt Graag in ’t middelpunt, Mem kreeg reeds haar kansje Elf mei, een blijde lach Het tweede huislijk glansje Heden, Vaderdag! Heit zit al prinsheerlijk In zijn luie stoel Want zo’n dag.geeft eerlijk Een voornaam gevoel Hij slaat aan het denken Over hoog gezag Het regent straks geschenken Het loon van vaderdag Het gebeurde dezer dagen in Denemarken: na het winnen van een koers zette jockey Mark Ingdam zijn paard weer in beweging in de richting van de stallen. Trots hield hij de zo juist verworven beker en de bloemen in de hand plotseling wierp zijn paard beide voorbenen in de lucht de sulky kantelde en een seconde later vond Mark zich terug onder het wagentje, op zijn knieën. Met het schaamrood op de kaken vervolgde hij zijn weg naar de stallen De overwinning blonk niet meer zo, als even daarvoor Arme vrijgezellen. Roepen ach en wé Spijtig is ’t wij tellen Bij de pret nooit mee Dit is echt niet aardig Maak ook eens gewag Heel stijlvol en waardig Van een „feinten” dag. Bij wijze van proef zullen op werkdagen van 15 juli t.m. 20 augustus de volgen de extra vaarten worden uitgevoerd: Enkhuizen v. 11.55, Staveren a. 13.10. Staveren v. 10.25, Enkhuizen a. 11.40. De namiddagboot naar Friesland zal op zaterdam plm. een uur later varen dan op andere dagen nl. Enkhuizen v. 16.00, Staveren a. 17.17. Zowel te Enkhuizen als te Staveren zijn treinaansluitingen. Hier, een doos sigaren Steek er eentje op Hier een das, je ware Heit mompelt van „pop” Wat zou ik meer ontvangen Dit is heus de slag Elk raadt mijn verlangen. Elk viert vaderdag Historische optocht te Bolsward voo - bereid onder het motto: „Bolswaru Hanze-stad 1549 tijdens de regering van Karel V”., Het feestprogramma bevat verder o.a. de Huldiging van Karel V, een oogstfeest, de intocht van de Zomerkoningin, een weekmarktdag in Oud Bolsward. Verder optreden van Prof. Kokadorus met een oerkomisch repertoire. Ook zullen min strelen hun liederen zingen. In de omgeving van Mantgum wordt veel snoek gevangen. Waarschijnlijk zal Heerenveen de pri meur voor het noorden krijgen van een vliegtocht. Onderhandelingen daartoe zijn gaande met de aan de Parijse vlieg- school gediplomeerde Van Maasdijk. Zal Van Maasdijk zelf of onze hooggespan nen verwachtingen de lucht ingaan? De aankomst van President Eisenhower op de vliegbasis Elmendorj in Alaska Twee kleine Eskimo-meisjes Helen en Stella Mosquito begroetten de president met bloemen. Een grote dag in bet leven van de kleine meisjes. 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1