voor Geslaagde avond-vierdaagse Klein Wild - West avontuur Sneek Bols ward Japanse regering boog demonstranten Amerikaanse macht in het Verre Oosten deerlijk getaand Pak de dief ms 7 Gouden filmpjes Aannemer meende dat zijn wagen werd ontvreemd STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND fc ■w Ouden van Dagen Harenkarspel over de Afsluitdijk Hwat bat Qabe Sb roar us hjoed p p to sizzen Nu reeds enthousiast voor de „Bolswarder acht’’ S MS VRIJDAG 24 JUNI I960 56e JAARGANG No. 49 TENNIS ROND DE EEUWWISSELING e Vrijdagavond le week juli 1910 TONY WEER „THUIS” Twee ontwikkelingen zullen deze week voornamelijk onze aandacht trekken, na melijk de bereidheid van het Algerijnse Bevrijdingsfront om in Parijs op uitnodi ging van president De Gaulle met de Fransen te komen praten en de opschorting van de Japanse uitnodiging aan president Eisenhower enkele dagen voor diens aankomst in Tokio. S. v. d. OORD, B 87, Dirkshorn (N.H.). Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie In ring om de sinne moat yn wetter torinne Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Er is geen gebied in de wereld waar Amerika zo de enige steun en bescher ming van een aantal kleine bondgenoten en neutralen is tegen de opdringende macht van een communistische staat, die blijkens zijn aanspraken op Bir- maans in Indiaas grondgebied, er op uit is zijn machtsgebied uit te breiden. Wanneer deze bondgenoten en neutralen (wij noemen Zuid-Korea, Zuid-Vietnam, Laos, Cambodja, Birma, Siam en Form o. sa) zien, dat de macht van de Verenigde Staten geringer blijkt dan zij dachten en hoopten, dan heeft dat weer een ver dere uitholling van het Amerikaanse gezag tengevolge. Iedereen, die in het nauw komt, zal eer der inschikkelijkheid tegenover de com munistische tegenstander tonen. Afge zien dan nog van het feit, dat het gehele Verre Oosten en Zuid-Oöst-Azië zich in Een optimistischer wending heb ben de ontwikkelingen in Algerije genomen, hoewel men toch voor zichtig moet zijn met te grote ver wachtingen. Vorige week dinsdag heeft president De Gaulle de re bellenleiders opnieuw uitgenodigd voor een gesprek en daarbij alles achterwege gelaten dat een aan vaarding van de. uitnodiging on mogelijk zou maken. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het is ook een slag in het gezicht van de Amerikaanse president, hem toegebracht door de tegen standers van de pro-Amerikaanse politiek van premier Kisji. Het voornaamste bastion van de Ame rikanen in het Verre Oosten blijkt niet veilig genoeg om door de Amerikaanse president bezocht te worden. Dat houdt in, dat de Ame rikaanse macht in het Verre Oos ten deerlijk getaand is. Eerst burgemeester van Sloten en Utin- geradeel werd de heer Van der Veen in 1898 benoemd tot burgemeester van Bolsward. De overledene werd 55 jaar. Hij sprak niet meer van de witte vlag, hij ruimde bij de organisatie van het referendum over de toekomst van het land aan alle stromingen, dus ook aan het Bevrijdingsfront, een plaats in. Hij van het leger. Voor het begin de 74ste Wimbledon-tenniskampioenschappen heeft de international Lawn tennisclub in Fulham bij Londen een receptie gehouden voor alle deelnemers en deelneemsters van overzee. Tijdens deze receptie werd een demonstratie gegeven van tennissen rond de eeuwwisseling. Deze foto toont de Amerikaanse Darlene Hard, vol vuur in actie in een kostuum en met een racket uit 1902 s aan de E.H.B.O., die iedere avond in groot aantal langs het hele par cours was te vinden. Veel werk hadden ze gelukkig niet, maar ze deden goed Het vliegen te Heerenveen gaat doo~ Er zal gevlogen worden boven het ijs baanterrein Thialf. in wyld oerein In dief in dief net to üntstriden Toe jow de plysje fluch in sein! In oannimmer siet fijn to bikken To Snits yn in sellich „restaurant” Unforwachts rekke’r slim oan ’t skrikken Hy seach in ünbikinde klant Mei syn gloednije auto riden Hy stoude as in wyld oerein Door klokgeklep, tromgeroffel en het ra. telen van de brandspuiten werd Bols ward opgeschrikt. Er was brand uitge broken bij slager J. Adema. Verwoed sloegen de vlammen het dak uit. Nou krige de oannimmer it dreech, ja Hwant hy üntdiek itseld’ momint De „dieder” ien fan syn kollega’s Hie er al jierren, hiel goed kind Hja praetten inkele sekünden Jawis it saekje is wol plus Jou autoriden blykt gjin sünde Ik ha mis west, ik bied myn eksküs. 1955) met vermaard kerkorgel, preek stoel met schitterend snijwerk, rijk ge sneden koorbanken en gebeeldhouwde grafzerken, heeft ongetwijfeld op de be zoekers een diepe indruk gemaakt. De koster van de kerk, de heer D. de Way opmerkelijk en zeker een uni cum, dat zijn bet, overgrootvader, groot, vader en vader reeds koster van deze kerk waren heeft vele interessante wetenswaardigheden van dit prachtige bouwwerk verteld. Namens de Kerkvoogdij, bood de heer De Way aan de oudste deelnemers van de tocht, het echtpaar RoosBorst (89 en 88 jaar) een fraai zilveren lepeltje met wapen en een doos sigaren aan. Een geste, die zeer zeker op hoge prijs werd gesteld. Dat deze kerk een vermaard orgel be zit vele bekende organisten geven re gelmatig orgelconcerten bewees de organist, toen hij op verzoek het Largo van Handel speelde. Beslist indrukwek kend was, toen de 240 bejaarden van Ha renkarspel, met orgelbegeleiding staan de twee coupletten van het Wilhelmus zongen. De voorzitter van de bejaardentocht, de heer N. W. M. Mooijman, secretaris van de gemeente Harenkarspel, bracht in welgekozen woorden dank aan de kerk voogdij, de organist en de heer De Way voor het bezoek aan dit mooie Godshuis. Dat men het stadhuis van anno 1614 de trots van Bolsward noemt, is zeer ver klaarbaar. De bezichtiging van dit mooie bouwwerk van de ontwerper en bouw meester Jacob Gysberts, de vader van Frieslands meest befaamde dichter Gys- bert Japicx, bewees dit ten volle. De algemene indruk was: „Wanneer men een uitstapje naar Friesland maakt, bezoek dan zeker Bolsward”. Na een hevige ziekte van één nacht over leed plotseling de zo beminde burge meester C. J. van der Veen, pas herbe noemd tot burgemeester van Bolsward. Leek het er begin vorige week op, dat de oppositie van de Japanse socialisten studenten en vakbeweging tegen het be zoek van de Amerikaanse president en het veiligheidsverdrag met Amerika aan het afnemen was, enkele dagen later kwam het voor het parlementsgebouw tot nieuwe onlusten, waarbij ongeveer 800 mensen werden gewond en één ge dood. Premier Kisji riep een spoedzit ting van het kabinet bijeen, waarop be sloten werd de uitnodiging aan de Ame rikaanse president voorlopig in te trek ken. Men had het gevoel niet te kunnen instaan voor de veiligheid van Eisenho wer. Men vreesde bovendien, dat het vasthouden aan het bezoek de positie van de regering nog verder zou onder mijnen. Het resultaat is echter, dat de Japanse regering het hoofd heeft moeten buigen voor demonstranten, die zij door de be perkte machtsmiddelen van de politie niet voldoende uiteen kon drijven. Dat komt haar gezag bepaald niet ten goede en men verwacht ook binnen afzienbare tijd de val van Kisji, al heeft diens par tij een absolute meerderheid in het par lement. Optimisten kunnen zich troos ten met de gedachte, dat intussen het veiligheidsverdrag automatisch van kracht is geworden, maar daar staat tegenover, dat de waarde ervan aanzien lijk iS verminderd door de felle oppositie ertegen, een oppositie, die de regering inzake Eisenhowers bezoek tot capitu latie heeft kunnen dwingen. Wenst u een flinke knevel! Zijt u kaal hoofdig? Geeft ons uw adres en u ont vangt inlichtingen over een geheel nieuwe methode. Zij is onfeilbaar, dus geen universeel of kwaksalversmidde! Chem. Lab. Hollandia. van de vier- ie heer Jansma Makkum hulde werd gebracht, daar voor de 13e maal meeliep. Hierna ging ieder voldaan naar huis en Men maakt zich in Italië ongerust over het steeds meer overhellen van de toren van Pisa. De jaarlijkse tocht voor de ouden van dagen in de gemeente Harenkarspel (N.H.) die tevens de 25ste was, is een zeer geslaagde dag geworden. Niet minder dan 240 deelnemers heb ben een bezoek gebracht aan Friesland, een provincie, waar velen nimmer wa ren geweest. Behalve een bezoek aan het mooie Oranjewoud, stond ook een bezoek aan Bolsward op het programma. Het bezoek aan deze stad is een van de hoogtepunten van de reis geworden. De bezichtiging van de St. Martinikerk, de grootste en monumentaalste Gotische kerk van Friesland (gerestaureerd in Vrijdagavond was het dan zover, dat de bijna 250 deelnemers (sters) aan de avond-vierdaagse welgemoed op pad gin gen om hun laatste 10 km te lopen en daarmee de 40 km vol te maken, die de jeugd in vier avonden af moest leggen. De groten deden er nog een schepje bo venop en liepen 3 keer 15 km en 1 avond 20 km is dus samen 65 km. De tocht ging deze avond naar Exmorra en dat had een reden. Want de o.l. school Makkum, dat elk jaar present is, had 3 avonden achteréén in Makkum gelopen, maar deze laatste avond wilden ze zelf hun verdiende kruisje komen ha len uit Bolsward. Na overleg werd toen besloten, dat Mak kum om half zeven zou starten, vanuit hun woonplaats en dan naar Bolsward zou wandelen, zij maakten daarbij met een de laatst 10 km vol. Dezer dagen circuleerde in verschillende dagbladen een vrij fantastisch verhaal het een nog mooier dan het ander. Het mooiste vonden we, dat in „Ons Noor den” dat schreef: In een hotel te Sneek voor het raam zat de heer J. rustig een kopje koffie te drinken. Trots keek aannemer van professie, uit het raam naar zijn glanzend nieuw Citroen DS 19, die hij buiten ge parkeerd had. De schrik sloeg hem ech ter om het hart, toen hij bemerkte dat een vreemde mijnheer in zijn auto stapte en er vandoor ging. J. sloeg direct alarm en riep door het vertrek: „Ze gaan er met mijn wagen van door”. Een agent van politie, die in burger in het hotel zijn vrije tijd doorbracht, belde direct plichtsgetrouw ’t bureau en maak te melding van de diefstal. In een politie wagen werd de achtervolging ingezet en men kon juist zien hoe de dader af zwenkte naar Bolsward. Intussen belde de agent in burger alle politieposten op en vergat de post bij de kop van de Afsluitdijk niet. De „bestolen” aannemer J. liep in zijn paniekstemming gehaast naar buiten om een fris lucht ie te happen en even te bekomen van de schrik. Nauwelijks stond hij echter buiten of hij werd bijna blauw en paars tegelijk. Voor hem stond zijn eigen Citroën. Hij begreep de situa tie directDe vroege morgen en het vrijwel corresponderende nummer van de andere Citroën hadden hem parten gespeeld. Resoluut stapte hij in de lichtverende wa gen en spoedde zich richting Afsluitdijk, daarbij Bolsward voorbijrijdend. Hij wou geen onschuldigen in verlegenheid bren gen. De niets vermoedende eigenaar van de andere Citroën, die naar Bolsward reed, werd daar door de politie klem gereden, natuurlijk tot zijn grote verontwaardi ging. De man voerde ook de naam J. en was ook aannemer van beroep, maar was zich van geen schuld bewust. De politie kende deze smoesjes, maar moest toch af druipen, toen J. zijn papieren toonde. In het politiebureau op de kop van de Het wassen beeld van Tony Armstrong-Jones, dat uit het wassenbeeldenspel van Madame Tussaud in Londen was gestolen, is terecht. Men heeft het ont dekt in een telefooncel op het „strand” in Londen, vandaar is het met een stationwagen weer naar huis gebracht, het hoofd apart, voorzichtig op de knieën van een politieman, terwijl de rest van het beeld achter in de wagen een plaatsje vond Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Afsluitdijk werden intussen nauwlettend de naar Noord-Holland rijdende wagens gadegeslagen. Er was immers een alarm binnengekomen van een Citroën DS 19, En kwam daar niet zo’n wagen aan? Inderdaad. Nog even het nummer con troleren J, dat klopte en de vaart waarmee gereden werd, bewees overdui delijk, dat de „dader” van de autodief stal in aantocht was. Een auto werd startklaar gezet voor het geval de wagen doorreed. Enigszins tot verwondering van de agenten stopte de Citroën gewillig. De Sneker heer J. werd tot zijn grote verbazing direct in arrest genomen. Papieren kwamen voor de dag er werd gepraatEerst streng gebie dend. Langzamerhand ging het echter over in een lachsalvo men had het geval door. Slechts één van de nummerborden van de beide Citroëns verschilde En dat was de oorzaak geweest van de wilde achtervolging. De politie, bij wie we informeerden zei- de wel te weten dat er een misverstand was geweest, maar of dit zo’n wild-west karakter had gehad? werk. Ook de rijkspolitie werd dank ge bracht voor haar werk op de gevaarlijke oversteek plaatsen bij de Marneweg en in Tjerkwerd, evenals de concierge van het gebouw Stempelaars, controleurs en de directeur van Hollandia voor de gast vrijheid, allen werd dank gebracht. Na de aansporing om zo mogelijk allen deel te nemen aan de „Bolswarder acht”, die op zaterdag 9 juli wordt gehouden, be sloot de voorzitter zijn toespraak om over te gaan tot de uitreiking daagse kruisjes, waarbij d< van J' hij reeds IT’ - s dat ze genoten hadden bewees wel het feit, dat verscheidene deelnemers zich al aanmelden op 9 juli. Voorwaar een zeer geslaagde Avond vierdaagse. Hoe moat wy dit forsin bigripe? It trof hiel tafallich, soks is sterk Beide de selde autotipen ’t Selde model, en ’t selde merk Soks jowt dus lést en üngeriif Men sjocht jins freonen oan foar „dief” PYT sprak niet meer, zoals enkele maanden tevoren, over het gaan halen van de wapens als de rebellen ze niet wilden inleveren. Hij sprak nu over onderhan- delingen over wat er met de wapens zou moeten gebeuren. Het antwoord van het Bevrijdingsfront op deze nieuwe verklaring van De Gaulle is positief geweest, hoewel het front erkende, dat er nog een groot ver schil in de standpunten was. Het was toch bereid een vertrouwensman naar Parijs te zenden om de reis voor te be reiden van een delegatie onder leiding van Ferhat Abbas, de premier van de voorlopige Algerijnse regering. De verschillen, waarop het Bevrijdings front doelde, zijn in grote trekken de volgende: terwijl De Gaulle de onderhan- delingen over het staken van het vuren en die over de voorbereiding van het referendum (waaraan dus ook andere stromingen moeten deelnemen), streng gescheiden wil houden, menen de Alge rijnen, dat deze scheiding kunstmatig is en dat zij geen wapenstilstandsovereen- komst kunnen tekenen (dus de wapens uit handen geven), voordat de verdere politieke gang van zaken is vastgelegd. Ook schijnt De Gaulle, naar uit officieu ze bron bekend is geworden, de rebel lenleiders niet te willen ontvangen voor dat de wapenstilstandovereenkomst is getekend en de rebellen dus niet langer rebellen zijn. Wanneer De Gaulle zich tegenover de vertrouwensman van het Bevrijdingsfront op dit standpunt blijft vastbijten, bestaat het gevaar, dat de reis van Ferhat Abbas toch niet zal doorgaan. In Frankrijk zelf en Algerije hebben de blanke ultra’s al van hun grote be zorgdheid over de gang van zaken blijk gegeven, vooral omdat zij vrezen, dat er ondershands toch wel degelijk over meer gesproken zal kunnen worden dan het staken van het vuren. Tot nu toe hebben de ultra’s kans gezien iedere toenade ring tot het Bevrijdingsfront te torpe deren. Dat was onder de Vierde Repu bliek al het geval. De grote krachtme ting komt voor De Gaulle op twee fron ten; in de eerste plaats met de opstan delingen, in de tweede plaats met zijn eigen ultra’s, die nu eenmaal veel sym pathie genieten in de hogere kringen Meer dan 20 muziekcorpsen boden hun diensten aan bij de komende Hanzefees- ten te Bolsward. een overgangsstadium bevinden van feodale stabiliteit naar de ontwortelen de moderne tijd en dat velen in de ge noemde landen de oplossing van het pro bleem eerder zien in de richting van een geleide economie, dan in een maatschap pij van vrije ondernemers, waarvan Amerika het symbool is. De ontwikkeling in Japan kan op deze manier vérstrekkende gevolgen hebben. In Zuid-Korea is de president weliswaar met grote geestdrift ontvangen, maar op de basis Okinawa, bewoond door Ja panners was de stemming eerder gela den en eiste men het vertrek van de Amerikanen. Ook o’p Formosa werd Eisenhower vriendelijk ontvangen, maar toch overheerst alom in de wereld het gevoel, dat Amerika een zware neder laag heeft geleden. Toe fluch de dief moat efterhell, In kennis bea syn slide oan Beide deryn, pas op jou tellen Hurd jeije, dan rédde wy 't skoan De dief naem niis de rjochting Boalsert Licht dat wy ’m de kasjot yndraeij’ Hwat al in trochgemien gefal net? Hja tuften him drekt fullspeed nei In plysjeman kaem op ’e proppen Dy’t ek gol assistinsje bea Hja helje ’m yn, halt. Wil je stoppe? Moaisa nou kin er arresteard Hou menear, jo bin juskes stout, leau ik De „dief’’ sei, man hwer ha jo ’t oer Hwa forbiedt my myn eigen auto. Bidarje jim, wêz net ünstjür! De Bolswarders waren enthousiast en de kanaries die aanvankelijk een andere rou te hadden uitgestippeld, besloten dat al le tippelaars groot en klein richting Mak kum zou lopen om hen af te halen. Om ruim half negen arriveerden de wan delaars bij de Hollandia fabriek, waar ze zich op het terrein opstelden. Kwart voor negen kwam de Schutterij- muziek en toen begon voor de 250 tip pelaars de glorieuze intocht. Trots, als kwamen ze Bolsward bevrijden, stapten de kleintjes langs de rijen toeschouwers. Het was al ruim negen uur toen de voor zitter der kanaries allen in het St. Jozef - gebouw een hartelijk welkom kon toe roepen. Deze vierdaagse, aldus de voorzitter, is in alle opzichten geslaagd, ofschoon de deelname nog veel hoger kan en ook wordt, daar ben ik van overtuigd, was hij toch goed te noemen en wat het weer betreft kon het beslist niet beter. Hij bracht dank aan die mensen die deze avond-vierdaagse hielpen slagen. Op de eerste plaats de deelnemers (sters) en hun leiders en leidsters. Dat Tjerkwerd met een keurige groep deelneemt, onder lei ding van hun onderwijzer de heer Griep- sma, dat zijn we de laatste jaren al ge wend, aldus de voorzitter. Maar de grootste verrassing is wel, dat de o.l. school van Bolsward ook met n grote groep deelnam, onder leiding van de onderwijzers de heren Postma en Mul der en de onderwijzeres juffr. Haitsma. Deze onderwijzers zullen bij ons de ge schiedenis in gaan als de eerste wande lende schoolmeesters. Ook de dames van de wel heel grote groep van „Durate To- nevido” werd dank gebracht, dit waren mevr. Leidstra en mej. Greijdanus. Ook mej. Vallinga kreeg een pluim voor haar pittige groep. De groep senioren van „Jonge Strijd” kreeg met hun leider de heer B. Nieuwenhuis de laatste grote pluim. Als jullie zo doorgaan zijn jullie binnen niet al te lange tijd de kanaries in het zog, deze woorden werden met een daverend applaus onderstreëpt. Verder werd nog dank gebracht aan de Schutterij-muziek, die door hun grote op komst, de intocht weer tot een waar feest maakte. Vervolgens i t-* L. s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1