Dorpen worden te klein steden te groot Eerste parkconcert besloten met prachtige taptoe fer Morgen 29 juni viert Z.K.H. Prins Bernhard zijn 49e verjaardag I PROBLEMEN ROND „DE NIEUWE STAD” Fan de Martin ytoer Zilveren filmpjes Feestelijke thuis komst voor in Londen Tragisch ongeluk op Afsluitdijk verpleegd meisje Bijzondere frankeer zegels „Geestelijke V olksgezondheid” J» STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F |K| ^8 S DINSDAG 28 JUNI I960 56e JAARGANG No. 50 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Er Dat hoecht gjin minske de Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bliuwe de mosken yn ’e rein Dan komt er oan it wiete waer gjin ein Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het eerste van een serie zomerconcerten die op initiatief van de B.I.C. dit sei zoen in het Julianapark wordt gehouden, heeft zaterdagavond onder begunstiging van prachtig zomerweer plaats gehad. Medewerking verleenden drie Chr. zang verenigingen, n.l. van Burgwerd, Nijland en Bolsward en tevens de plaatselijke muziekvereniging „Oranje”. Na het bekende „kwartiertje” en nadat zij door de voorzitter van de B.I.C.de heer Gaarman, waren verwelkomd, tra den de drie zangverenigingen gezamen lijk op en zongen een viertal liederen, die, onder vertrouwde directie van de heer J. G. Hoekstra op uitstekende wij ze ten gehore werden gebracht. Daarna zou ieder koor afzonderlijk op- treden, maar Burgwerd was zo gering vertegenwoordigd (üngetiid) dat men het verstandige besluit nam om de as sistentie van Nijland te accepteren. Hoe wel er een gevaar in schuilt voor de ho mogeniteit om twee koren zo plotseling samen te voegen, kwam men toch tot een goed resultaat. De zangvereniging van Bolsward oogst te eveneens veel bijval. In het bijzonder een goede uitspraak was hier te waar deren. Na dit vocale gedeelte kregen we na de pauze het instrumentale optreden van „Oranje”. Ook deze vereniging kreeg ’n waardevol woord van de heer Gaarman. Zoals in dit blad werd medegedeeld, zou het programma bestaan uit niet minder Bolswards Nieuwsblad Groot was vrijdag de ontsteltenis in Makkum, toen bekend werd dat tenge volge van een zeer tragisch ongeluk, dat de familie Van JSuren-Ensink trof, hun 2-jarig zoontje was overleden. Vrijdagmiddag half drie is de 2-jarige Cornells van Buren uit Makkum om ’t leven gekomen. Zijn moeder, mevr. H. H. van Buren-Ensink werd zwaar gewond. Het gebeurde op de Afsluitdijk bij de spuisluizen, door een met stenen beladen vrachtwagen werden overreden. Het jongetje liep plotseling de weg over en zijn moeder die het gevaar zag, wilde hem redden. Dit lukte niet en beiden werden overreden door de vrachtwagen, bestuurd door de A. H. uit Oostermeer. Mevr, van Buren werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Harlingen over gebracht. dan 13 nummers, plus nog een uitgebrel- de taptoe. Dat dit een te overladen pro gramma was, bleek bij de uitvoering er van al spoedig en het moest dan ook tot bijna de helft worden teruggebracht. Dat de heer Gaarman niets te veel had gezegd, dat het publiek hier het beste van het beste zou krijgen te beluisteren, bleek aan het einde van hun optreden overduidelijk. Wij hebben het reeds vaker gezegd, dat er bij dit korps een geweldig enthousias, me moet bestaan, om het tot een der gelijk resultaat te brengen. Onder de geestdriftige leiding van de heer K. D. Anema werd het afwisselend (hoewel niet geheel nieuw) programma vlot af gewerkt. We zullen niet alle nummers afzonderlijk kunnen noemen, maar een enkele uitzondering, om evenwel de an dere nummers geenszins tekort te doen, moeten we toch wel maken voor de mooie Marinarelle Ouverture en Unga- rische Lustspielouverture. Beide nummers getuigden van muzika liteit, terwijl bij het laatste het „Unga- rische” bijzonder opviel. Dit uitstekend geslaagde concert werd besloten met een mooie taptoe, waarbij wij een complimentje maken voor de goede aaneensluiting van drumband en orkest. Zo is dan dit eerste concert uit muzikaal oogpunt bezien, uitstekend geslaagd, maar de teleurstelling, dat de publieke belangstelling maar matig was, moet ons toch van het hart. Dit is erg jammer voor de medewerken den, maar ook voor de initiatiefnemers, die in het organiseren van deze concer ten niet alleen een stimulans zien het toeristisch bezoek aan Bolsward te be vorderen, maar ook de stadgenoten iets willen bieden op cultureel gebied, waar op men steeds meent prat te mogen gaan. Zaterdag j.l. wapperde te Witmarsum de Nederlandse driekleur op de Koepel kerk, ter ere van de thuiskomst van Ti neke Hofstra, die vergezeld van haar vader, een vijftal weken in een zieken huis te Londen verbleef. Dit 14-jarige meisje moest er een hart operatie ondergaan, die na weken van spanning voor de familie en vrienden, ’n zeer gunstig verloop mocht hebben. Een hartelijke gelukwens is dit zeker waard. Bij deze feestelijke thuiskomst had de buurt voor Tineke een erehaag gemaakt en vele waren de bloemen en de cadeaux die zij mocht ontvangen. Burgemeester en mevrouw Oosterhpff hadden de gelukkige vader en dochter van Schiphol gehaald. stad van de wereld, die tussen 1919 en 1939 groeide van 1.5 tot 9.26 miljoen inwoners, had wel de meeste behoefte aan verlichting, maar de ervaring heeft geleerd, dat de stichting van nieuwe ste den de groei van de moeder-steden wel kan vertragen maar niet stopzetten. Een van de ernstige bezwaren tegen de enorme bevolkings-opeenhopingen is wel de te grote afstand tussen de inwoners en degenen die hen besturen, de schade aan de menselijke persoonlijkheid en de geheel uit de hand gelopen verkeers- moloch, aldus genoemd artikel. De burgemeester van Amsterdam toon de begrip voor deze gevaren toen hij in zijn laatste Nieuwjaarsrede zeide het on gewenst te achten dat de stad zou uit groeien tot bijv, miljoen inwoners. Onze dichter Roland Holst sprak zelfs over de grote stad als een „schrijnende, dragende wond, geslagen in het grote lichaam van de ster”. Wij hebben te rekenen met de prognose, dat Nederland in 1980 14 miljoen inwo ners zal hebben en dat de groei daarna zal doorgaan, waarbij juist de grootste wil laten groeien. Londen, de grootste uitbreiding wordt verwacht, daar waar nu reeds de meeste mensen wonen, in de Randstad Holland. In deze situatie zijn de 3 grote stede- bouwkundige problemen: IJmond, Rijn mond en Haagse agglomeratie. De vraag of hier bovengemeentelijke be stuursorganen gewenst zijn, vormt een apart onderwerp. De dreigende overbevolking van 's-Gra- venhage heeft de burgemeester om an nexatie van naburige gemeenten te voor komen, ongetwijfeld een lofwaardig streven, geïnspireerd tot het plan-Wils- veen, het stichten van een nieuwe stad voor ongeveer 100.000 inwoners in de polder Wilsveen, noordelijk van de spoor baan Den HaagUtrecht, tussen Voor- burg-Leidschendam en Zoetermeer. De regering heeft dit denkbeeld over genomen. Er gaat altijd een grote bekoring uit van nieuwe denkbeelden en frisse initia tieven, maar de geringe afstand tussen de nieuwe stad Wilsveen en de aangren zende bevolkingscentra loopt het gevaar, dat deze slechts een forensen- of slaap stad kan worden en geen zelfstandige, afgeronde leef- en werkgemeenschap kan vormen, alleen een nieuwe buitenwijk van Den Haag zal gaan betekenen met alle bezwaren daaraan verbonden. Mocht men er toch naar willen streven een geheel zelfstandige nieuwe stad te vormen met een eigen gemeentelijk, kerkelijk, sociaal- en cultureel leven, dan dient er op gewezen dat een vergelij king met de Engelse nieuwe steden niet opgaat. In Engeland zijn alle nieuwe steden n.l. gebouwd om bestaande kernen heen, waarvan de kleinste „Harlow” zal uit groeien van 4500 tot 25.000 inwoners. Men heeft dit bewust gedaan omdat men meent, dat een mens zich gelukkiger voelt als hij zich ook geestelijk kan aan sluiten bij een bestaande kern, hij voelt zich dan veiliger en minder eenzaam. Ter gelegenheid van het Internationale Jaar voor de Geestelijke Volksgezond heid zullen door de Nederlandse Poste rijen op 18 juli 1960 twee bijzondere fankeerzegels wordtn uitgegeven in de waarden 12 cent en 30 cent (zonder (toe slag). De ontwerpen voor deze zegels zijn van de hand van Prof. Hubert Levigne te Maastricht, die ook de staalgravures, nodig voor de uitvoering in plaatdruk, vervaardigde. De zegels worden uitge voerd in één kleur, De tekst en de waardecijfers zijn verzorgd door de N.V. Joh. Enschede en Zonen, Grafische In richting te Haarlem. Op het zegel van 12 cent (roodbruin) komt een portret voor van Jacobs Ludo- vicus Conradus Schroeder van der Kolk (1797-1862) en op dat van 30 ct (blauw zwart) een van Johannes Wier, ook wel genoemd Johann Weyer (15151588). De zegels zullen verkocht worden van 18 juli tot en met 13 augustus 1960, Gel dig voor frankering tot en met 31 de cember 1961^ I ninkrijk 14 nieuwe steden gebouwd, waarvan 8, ieder van 25.00080.000 in woners in een straal van 50 km om Lon den. Dit zijn geen forensensteden, maar woningen, werkgelegenheid, culturele en sociale voorzieningen zijn in evenwicht gebracht. Er is hier geen sprake van satelliet, of voorsteden, maar van vol ledige levens, en werkgemeenschappen. De steden maken een totaal andere in druk dan Vallingby, hoger dan 4 ver diepingen wordt vrijwel niet gebouwd. Men ziet dan ook vrijwel uitsluitend straten waarbij de huizen over het ook in Engeland zo geliefde voor- en achter tuintje beschikken. Het aantrekken van industrieën bleek geen moeilijkheden op te leveren omdat er tegelijk huizen voor de arbeiders aan geboden werden, wat bij het ook daar heersende woningprobleem van doorslag gevende invloed bleek. Het vraagstuk van de nieuwe steden is vooral aan de orde gekomen omdat men de miljoenen-steden niet onbeperkt door lans in omwei foar de boer oan it wurk bliuwe. Tink mar oan de lju, dy’t de masines meitsje en de leanbidriuwen, dan ha jo fuort al twa groepen to pakken. Lykwols it bliuwt in feit, dat er mei fol ie minder minsken in greatere produksje _Jt en dat wiist op ekonomyske De Italiaanse troepenzendingen naar Oost Afrika gaan nog steeds door. De typhus epedemie in Rome eist dui zenden slachtoffers. Ie week van juni 1955 Toch is het wel interessant de ideeën na te gaan die elders en in ons land tot het bouwen van een nieuwe stad hebben geleid. Want ook de „nieuwe stad” heeft reeds een geschiedenis. Onlangs lazen we hierover in een redac tioneel artikel in het maandblad Ge meentebeleid belangwekkende gegevens. Toen H. M. de Koningin en Prins Bern- hard in 1957 een officieel bezoek aan Zweden brachten, stond bijv, ook reeds een excursie naar Vallingby, de super- voorstad van Stockholm, op het pro gramma, zo lezen we hier. Bij de opzet van deze satelliet-stad voor 80.000 inwoners, waarvan er reeds een 25.000 wonen, is gestreefd naar techni sche en aesthetische perfectie, naar het summum van persoonlijk en publiek comfort. Naast een grote verscheiden heid van openbare gebouwen, culturele en sociale centra treft men er o.a. ver warmde straten en aparte voetgangers- paden aan. Van de 9000 woningen zijn er 8000 in blokken flats ondergebracht, de rest bestaat uit afzonderlijke huizen. Het geheel is zelfs zo aantrekkelijk dat men dit jaar een der grootste departe menten met 2000 ambtenaren naar Val lingby wil overbrengen. De stad vormt geen afzonderlijke gemeente, maar kiest eigen vertegenwoordigers in de raad van Stockholm. Een geheel ander beeld vormt Nowa Huta, de Poolge industriestad met 100.000 inwoners, 20 km van Krakau, die 10 jaar geleden werd gesticht bij de hoogovens van dezelfde naam waar 20.000 arbeiders werken. Bij het stadsplan is aan alles, wat bij een moderne grote stad behoort, ge dacht, alleen de kerken zijn blykbaar vergeten. Zo werken er bijv, per school van 1300 leerlingen (45 per klas!) 1 arts en 2 tandartsen. Maar toch maken de rijen kazerne-achtige flatgebouwen, waarvan het modernste het „Zweedse” blok wordt genoemd, een starre, kunst matige indruk, De flats zijn klein, de huren naar Poolse begrippen laag, ge middeld 125 zlotys, dat is volgens de te lage toeristenkoers 20 gulden. Een eigen stadsleven is dan ook niet bereikt, de inwoners blijven zich op het oude cultu rele centrum Krakau oriënteren. In Engeland is de gedachte aan nieuwe steden al veel eerder opgekomen. Be kommerd om de achterbuurten en krot woningen in de grote steden, stichtte de pionier Sir Ebenezer Howard in 1903 bij Letchworth de eerste „garden city” als particuliere onderneming. Enkele jaren later doet de tuinstadgedachte ook in Nederland haar intrede, o.a. in publica ties van Frederik van Eeden. Tijdens de tweede wereldoorlog ontwikkelde Sir Frank Abercombie zijn plan voor Groot- Londen met het doel 350.000 mensen met hun werkgelegenheid uif Londen te la ten emigreren. In 1946 kwam onder de Labour-regering de New Towns Act tot stand om de stichting van nieuwe ste den ter ontlasting van de overbevolkte centra te bevorderen. De Distribution of Industry Act voer de de verplichting in tot het melden aan de Board of Trade van vestigingen of uitbreiding van industrieën. Tussen 1946 en 1950 werden er in het Verenigd Ko- Ir. G. Veldman dielde mei, dat er nou in proefbidriuw komme sil yn Millingen, hwert men in bidriuw fan 140 ha. bi- skikber hat en hwert men tsjin mekoar fuorje sil neffens forskillende methoades yn groepen fan 25 kij. Hjir wol men ütsykje, hwat er yn sitte kin as men mei toersilo’s. rinstallen, selsfuorjen en sa wurket. Fansels ek mei masinemelken, fêste molkleiding, mecha. nysk dongskouwen en al sa meat. Foar de bouboer wol men neigean of der op in trochsné bidriuw, dat inkelde soarten gewassen forbout, net romte bliuwt foar it bouwen fan sied, beantsjes, earte en sa. By de greatere boubidriuwen sjocht men kans om de machtige skuorren grea- kwaken reeds kikkers in het Ijssel meer, een teken, dat het zoute water grootdeels verdwenen is. Hitlers Hevelingsmars de „Badenweiler Marsch” is de duitsers heilig. De mars mag niet langer gedegradeerd worden. Het ten gehore brengen in café’s koffie huizen en amusementsgelegenheden is verboden. I getiid mei folie liket op eartiids. Dat by reedlik waer de fjilden sa mar skjin en de skuorren samar fol pakjes of los hea sitte. Dat de boeren, alhoe- wol yn dizze kontreijen de arbeiders ti- ge minmachtich wurde, handich mei it wurk klear binne en dat de molkepro- duksje net leger mar heger wurdt. Op himsels is dit in ekonomysk winst punt, al mei men net foarby sjen, dat in diel fan dy ütsparre arbeidskréften dochs HOKFOAR KANT GIET IT BOERE- BIDRIUW UT? Jit altyd lizze myn oantekens fan de 25ste Lanbouwike, dy’t in wike as fjou- wer lyn yn Wageningen halden waera, to wachtsjen. Binammen de earste dei, doe’t wiidwei- dich praet is oer de takomstige üntjowing fan de buorkerij, wié tige neisgjirrich en ek bilangryk. Eltsenien, dy’t syn eagen de kost jowt, kin merkbite, dat it boere- bidriuw geduerich foroaret, dat de ün- 1 en bést hea net mear Op één van de oriënteringssamenkonisteii van de Stichting „Sudergoa” kwam iemand met de opmerking of het geen goede remedie zou zijn in Gaasterland een flinke stad te bouwen. Gelach was de enigste reactie op zjjn radicaal plan. En toch zat er wel wat in. Er worden n.l. nieuwe steden gebouwd. In de Scandinavische landen, in Engeland, straks ook in Nederland. Alleen is er één verschil, men bouwt niet ergens een stad omdat de dorpen zo klein wor den, maar omdat de steden zo groot worden. Het is er niet om begonnen het latteland te helpen, maar om de grote stad voor „barsten” te behoeden. U ziet het, het is het oude probleem, het o.i. verkeerde uitgangspunt, dat we hier reeds vaker signaleerden. En daarom zal men heus in Gaasterland geen nieuwe stad bouwen, maar misschien wel onder de rook van Den Haag helle wurdt foarutgong. IF. Tiallema wiisde der mei rjucht op, dat ek net oars to forwachtsjen is, dan dat dit forskynsel jit fierder gean sil. Hy sei: de prizen fan de produkten bin ne sünt 1950/1951 mei likernóch 25 omheech gien, de measte kosten, dy’t de boer makket, ek. Mar de post: arbeids- lean is mei 85 omheech gien en nou is it sa klear as in klüntsje, dat alle man bisiket om dy kostenfaktor sa lyts moog- lik to meitsjen. Sa lang de boer jit arbeiders yn syn bi driuw brükt, sil de tendins bistean bliu we om nei arbeidsbisparing to stribjen. Dat hoecht gjin minske de boer to learen dat wit er sa mar. Dêrfoar is it feit, dat er oan de fêste arbeider alle wiken lyts hündert goune ütbitellet, mei de nedige soasiale lésten der oer hinne, düdlik ge- nóch. Mar it wurdt wer in bytsje oars as it bidriuw troch de eigen hüshalding dien wurde kin en sokke binne der al by tüzenen en komme der aloan jit mear. De ynlieders seagen hjir yn Ne- derlan de tiid kommen, dat de man grif 20-25 kij op syn noed nimme soe. De technyske mooglikheden dêrta, achten hja oanwêzich. Mar dan soe der earst goed jild bistege wurde moatte om it bidriuw dêrfoar klear to meitsjen, sawol yn it büthüs as yn de skuorre, wylst dêrneist ek de per- selen lan en de lizzing en de greatte fan it hiem gaedlik wêze moast. De greid- pleatsen sa’t hja hjoed binne, sille mar foar in lyts part oan dizze moderne eas- ken foldwaen en dan komt de fraech, hoef olie der ynvesteard wurde moat om safier to kommen. Foar de hiele groep mei in bidriuw fan 15 ha. of minder en dat binne yn üs tendielsoerboadich to meitsjen troch sin- trale droegerijen foar granen en oar sied, kuolhuzen foar it biwarjen fan de setters, droegers foar klaver en luserne en direkte óflevering fan sükerbieten oan de fa- bryk. Hja wolle lans dizze wei bisykje de bou- buorkerij mei in lytse skuorre en in ma- sineloads mooglik to meitsjen. Hwa’t wolris op it hege lan yn Grins west hat of yn it Oldambt en dêrre dy twa- of trijekappige skuorren sjoen hat, sil maklik bigripe, dat dizze tsjintwurdich net mear to bouwen binne. Der soe in pear ton mei hinne gean. It is nou al sa, dat in fikse Fryske buórkerij allinnich foar büthüs en skuorre in ton kostet. De pleats fan van der Valk yn Eksmoarre, hwer’t in wenhüs fan stean bleaun is, kostet lywols oan herbou mear as hün- derttüzen goune. Hjir sitte sünder mis earnstige proble men, dy’t net maklik oplost wurde kinne, mar hwert men ek net om hinne rinne kin. Soe men dêryn slagje de kosten fan pleatsebou in stik omleech to krijen, dan wie der in hiele hael dien. Mar dy wei fynt men net troch it bouwen fan aller- hanne frjemde en lichte bousels, dy’t op den dür net goedkeaper binne en dan meiiens it lanskip bidjerre. Hwat bütendoar stiet yn üs klimaet, moat deeglik boud wurde oars fynt men de bisparre kosten dübel werom yn it ün- derhald en dêr sjit gjin boer hwat mei op- Twa dingen steane neffens my wol fêst. De bidriuwslieder sil troch gean mei it sykjen nei bisparjen fan leankosten en it mechanisearen fan it hanwurk. En twad moat men tige hoeden wêze mei it pro- pagearen fan yngripende foroaringen en de buorkerij en, salang men mei praktyk- bidriuwen noch net oantoand hat, dat soks yndied en ek op den dür, better en foardiliger is. Undersyk^en is best, mar net to gau op it hiem en mei it jild fan in oar. Dat kin jit wol efkes wachtsje. Tj. de J. lan mear as de helt, hat it net folie doel om hjir nei utersten to stribjen, hwant hja kinne safolle fé trochstrings dochs net to hea en to gers halde. Hja rédde harren allinnich of mei help fan frou en bern. Is it spul net greater as likernóch fyftjin kij, dan sil it net leanje om de kosten to meitsjen, dat men 20 halde kin. Dêr hat men dochs gjin fretten foar of men soe hiel hwat oan- keapje moatte Allinnich foar de greatere bidriuwen kin der mear yn sitte. En der binne op it he den foarbylden genóch, dat jonge boe ren fier boppe de noarm ütkomme. Mar elk bidriuw komt op in punt, dat de middels om jit mear kij per man to hal den, mear kostje dan de foardielen dêr- fan en dan is it ho. Elke forstannige boer fynt troch ünderfining dizze situaesje seis wol üt, dat leart him it beurske wol. Dêrby moat men der fan ütgean, dat mear as njoggentich prosint fan de buor kerij en greate kosten meibringe soéne om harren oan to passen oan de moderne bidriuw-fiering en dat men op hiel hwat punten nou jit net sizze kin oft de kos ten der wol wer üt komme. Hwat hat Qcibe Skroar üs hjoed p to sizzen Verhoogde werking van de Krakatau. Echtscheidingsmanie in Rusland. Van nieuw gesloten huwelijken wordt binnen 5 maanden 38,3 ontbonden, in Mos kou zelfs 44,3 De Sovjetrechtbanken besteden veel tijd aan het opsporen van vaders, die intussen in andere steden nieuwe gezinnen hebben gesticht. Het wetsontwerp tot verhoging van de vaste lasten beoogt de erfpachten en hu ren te verlagen tot 80 van het niveau 1931. fil'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1