Probeert Frankrijk men in President De Gaulle te saboteren I I JOPIE ROUKEMA ONDERSCHEIDEN I i HARTELIJKE GELUKWENSEN de Thans reeds 30 jaar kleinkunstenaar HELPT DE JEUGD De hedendaagse deugdelijkheid van Amerikaanse basespolitiek betwist üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Zomertentoonstelling De Zomertentoonstelling van Beeldende Kunst in het stadhuis dezer gemeente, zal dit jaar tot titel hebben „Tijdgeno ten” en zal omvatten werken van heden daagse Nederlandse kunstenaars. Samenstelling en i worden verzorgd onder auspiciën Oudj esdag Workum schitterend geslaagd Oudheidkundige onderzoekingen in in Friesland 0 n i ij- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I VRIJDAG 1 JULI I960 56eJAARGANG No. 51 Waarin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ÖS5 CXXXXXXXXVXXVXXXXXXXXXXXVVVKXXA ct D FAMILIENIEUWS B ■i h' Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Zijn bases eigenlijk niet militair en voor al ook politiek uitermate kwetsbaar? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Dat men een Frans vliegtuig naar Tunis gestuurd heeft om de Alge rijnen op te halen, was een psy chologische fout. De Algerjjnen z|jn dan ook op eigen gelegenheid naar Parijs gekomen, waar zij met veel égards zijn ontvangen. Over de besprekingen zelf is nog niets bekend geworden. Zij wor den, en terecht, in het diepste ge heim gevoerd. Zijn optreden werd een daverend succes. Dames namen hem op de arm, stopten hem chocola toe en het regende zakgeld voor het ventje, dat spoedig daarna over al in het land optrad, tot in Carré toe. Jopie had geleerd op het gehoor te spe len en nu nog, nu hij na een regionaal bekend artiest te zijn geweest, thans na tionale vermaardheid begint te krijgen en zelfs in het buitenland het oog op hem is gevallen, kan hij nog geen noot lezen. Dit komt, zegt Jopie, omdat ik al van alles kon spelen voordat ik kon lezen en schrijven. Zijn alom erkend kleinkunstenaarschap vond woesdagmiddag te Bolsward zijn bekroning, toen hij uit handen van bur gemeester Mr. J. A. Geukers de gouden Phonogram-medalje ontving, de jaarlijk se onderscheiding die voor het eerst toe gekend werd aan Joop de Knegt, verle den jaar aan Willy Alberti en daar tus sen in aan Corry Brokken, Teddy Schol ten en de Limburgse zusjes. Dit jaar voor het eerst viel de onderscheiding in Friesland en wel ter gelegenheid van ’t 30-jarig jubileum als beroepsartiest van Jopie Roukema, thans veelal optredend als leider van de Originele Frisia’s, in verband waarmee zijn beide partners, Dick van Rijnbeek van Apeldoorn en Rinus Beuker van Harlingen, elk even eens een, weliswaar kleinere, medalje kregen aangeboden. De perschef van de N.V. Phonogram, de heer Jan van Luik, bood de heer Rouke ma namens de maatschappij, die reeds elf platen van de Frisia’s vervaardigde, een prachtige bureaukalender aan. De public relations officier van de N.V. Phonogram, de heer J A. Ditlev Stamer, zeide in zijn toespraak, dat de platen van de Frisia’s grote populariteit genieten. De laatste plaat wordt bijv, evenveel verkocht als die van de populaire Three Jacksons. Een contract met Duitsland is praktisch rond, de platen worden ook naar Denemarken geëxporteerd en ook zijn er reeds aanvragen uit Australië. Wijlen burgemeester C. J. in Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 10 ct ct ct ct Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. Mr. J. A. GEUKERS, Burgemeester van Bolsward. :t. n. Bolswarils Nieu wslilai Dat hun leider Kasavoeboe president is geworden is voor deze stam een grote voldoening en d t kan de eenheid van de jonge staat wellicht in de hand xv^rken. Foto boven: Prins Carl prinses Diane van Parijs zijn ontluikende baardje Zaterdag 2 juli a.s. zal in de namiddag een bliksemcollecte worden gehouden door de Speeltuinvereniging „Jeugd en Vreugd”, welke collecte ik gaarne aanbeveel. De opbrengst van deze collecte zal worden besteed voor het in dienst nemen van iemand, die toezicht zal houden in de speeltuin. Kon dit vorig jaar geschieden met behulp van de gemeente, thans zijn de departementale voorschriften dermate strak aangetrokken, dat de gemeentelijke overheid, ondanks herhaalde pogingen daartoe, niet in de gelegenheid is afdoende te helpen. En toch moet de speeltuin open voor de Bolswarder jeugd! De gemeente zal trachten te doen wat zij kan, maar zonder hulp van de burgerij van Bolsward zal alle pogen falen. Het woord is thans aan ons allen, burgers van Bolsward. De jeugd vraagt om ons aller hulp, stelt hen en het ijverige speeltuin- bestuur niet teleur. Zaterdag 9 en zondag 10 juli a.s. zal worden herdacht het 75-jarig bestaan van de Kaatsvereniging „Bolsward”. Deze kaatsvereniging, de oudste van Friesland, heeft 75 jaar lang de beroemde en eeuwenoude Friese kaatssport gediend met groot enthou siasme. Iedere rechtgeaarde Fries en zeker iedere Bolswarder verheugt zich er over, dat het jubileum gevierd kan worden en wel op een moment, dat de jubilerende vereniging een periode van volle bloei doormaakt. Daarom aan bestuur en leden: mijn hartelijke gelukwensen en hartelijk dank voor al hetgeen gepresteerd werd in de afgelopen jaren, voor het enthousiasme in deze tijd en voor de voornemens om de edele kaatssport in de toekomst te dienen. Ik roep gaarne alle Bolswarders en alle liefhebbers van de kaatssport buiten Bolsward op hun belangstelling te tonen voor dit grote feest en speciaal voor de grote jubileumwedstrijd. In de Belgische Kongo, die van 30 juni af Republiek van de Kongo heet en ge heel onafhankelijk is, heeft de jeugdige Loemoemba een regering gevormd, zij het met wat hindernissen en Kasavoeboe is de eerste president van de jonge re publiek. Dat Loemoemba geslaagd is, kan men een verheugend verschijnsel noemen, want hij is een van de weinige politici, die begrip hebben voor de nood zaak de eenheid van de Kongo zoveel mogelijk te bewaren. De tegenstellingen tussen de stammen is vaak groot, de belangen van de verschillende provin cies lopen uiteen. Het rijke Katanga wil liefst zelfstandig worden en ook de stam van Bakongo aan de benedenloop van de rivier voelt zich zeer onafhankelijk. Toen caféhouder Bulthuis te Eenrum, nu dertig jaar geleden, een gezelschap arrangeerde, kon de impressario hem ook nog een artiest extra leveren voor „half geld”. De caféhouder nam dit aanbod aan en juist dit nummer werd na enige strubbe ling een groot succes. De goedkope kracht was de toen nauwelijks 7-jarige Jopie Roukema uit Harlingen, die in zijn geboorteplaats in een watersport revu reeds met succes als kleine accordeonist op de planken had gestaan. De moeilijkheid bjj zijn optreden in Eenrum school in het feit, dat de stoelen op het podium te hoog voor het knaapje waren en de hospes eerst in de schuur nog een zeepkist moest zoeken, waar de kleine artiest op kon zitten. Deze internationale belangstelling opent voor de Frisia’s grote perspectieven. Voor de receptie, ter gelegenheid van het uitreiken van deze onderscheiding, bestond een goede belangstelling. O.a. werden toespraken gehouden door de heer Bulthuis uit Eenrum, als eerste „werkgever” van de jubilaris en de heer Smidt namens verschillende Bolswardse organisaties. Burgemeester Mr. J. A. Geukers zeide het eervol te vinden de onderscheiding te mogen uitreiken aan een Bolswarder ingezetene. Wanneer men 30 jaar in eenzelfde be roep werkzaam is, begint men in de regel reeds tot de ouderen te behoren, met deze jubilaris, aldus spreker, is dit allerminst het geval. Een heel leven ligt nog vóór deze thans alom in den lande gewaardeerde artiest, die ook in Bolsward het zijne doet ten opzichte van het culturele leven. Dank zij zijn aanhoudende kleinkunstbeoefe- ning is de heer Roukema geworden tot iemand, die in de landelijke artiesten kring terdege zijn deuntje meespeelt. De heer Roukema sprak persoonlek een dankwoord, nadat hij zijnerzijds de heer Stamer, die juist deze dag tien jaar was getrouwd, een kleine attentie had aan geboden in de vorm van een bordje met het wapen van Bolsward. Z I v. d. Veen de raadszaal te Bolsward door loco- burgemeester Johs. Kramer Mzn. her dacht. „Een woord van hulde moet van deze plaats gebracht worden”, aldus spr. Toen de topconferentie niet doorging naar aanleiding van het Amerikaanse spionagevliegtuig U-2, dat boven Rus land werd neergeschoten, putten diverse waarnemers hoop uit het feit, dat de ontwapeningsconferentie in Genève ge woon hervat werd, evenals de conferen tie over de stopzetting van de kernproe ven. Te veel waarde blijkt men daaraan niet te moeten hechten, want de Russi sche delegatie is nu weggelopen van de ontwapeningsconferentie. Zij beschuldig de de vijf Westelijke landen ervan alle pogingen om tot resultaten te komen te saboteren omdat het Westen nog steeds het Russische ontwapeningsplan niet ge accepteerd had en in eigen voorstellen, volgens Rusland, een veel te sterke na druk legde op de contrólemaatregelen. Het Westen was zich nog aan het bera den over een nieuw Amerikaansevoor stel, dat in wezen weinig verschilde van het oude, maar Rusland heeft indiening hiervan niet afgewacht. Aangezien Ame rika niets voelt voor de eerste fase van het Russische plan (afschaffing van de middelen om kernwapens te vervoeren en afschaffing van de buitenlandse ba ses), omdat Rusland dan een abnormaal groot overwicht in conventionele bewa pening zou krijgen, probeert het in het Westelijke plan kemontwapening en con ventionele ontwapening met elkaar te verbinden. Het lijkt niet uitgesloten, dat Rusland, dat de kwestie an de ontwapening nu voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gaat brengen, het ver zet tegen Amerikaanse bases in bepaal de landen voor het forum van de wereld organisatie volledig wil uitbuiten, dat ’t onrust in de landen met bases wil ver oorzaken, die een eenzijdige uitvoering van een belangrijk punt van het Russi sche voorstel ten gevolge zou kunnen hebben. Dit Russische offensief valt sa men met het opklinken van stem men in Amerika, die het gehele basessysteem van het land, waar door Rusland door Amerikaanse bases is omgeven, eens opnieuw willen overdenken. Zijn deze bases nog nodig, nu het raketwapen zo sterk ontwikkeld wordt? vraagt men zich af. 2 e week juli 1910 Benoemd tot lid van de raad te Bols ward de heer S. J. Praamsma. Keizer Karel V zal bij zijn intocht in Bolsward worden begeleid door de Bei erse kapel van Amsterdam, gekleed in keizerlijke uniform. Stoomboot Feniks zaterdag a.s. wegens pleziervaart geen dienst. De vrachtgoe deren gaan per melkpraam. Van Dijk. Benoemd tot tijdelijk wethouder te Bols ward de heer Boersma. worden, werden enige scherven streepbandceramiek aangetroffen. Met de voortzetting van het onderzoek van de terp van Tritzum in Franekera- deel is een aanvang gemaakt. Het hoofd doel van de campagne van dit iaar is het bepalen van de aard en de ouderdom van de oudste bewoning ter plaatse. wordt een in- heer P. L. A. Janssen, conservator Stedelijk Museum te Schiedam. De tentoonstelling die daarna te be zichtigen zal zijn, zal o.a. werk bevatten van G. Benner, J. Buning, Ch. Eyck, M. T. Koornstra, J. Nanninga. De officiële opening zal plaats hebben ten Stadhuize op dinsdag 5 juli a.s. te 20.00 uur door de Burgemeester dezer gemeente. Aan het openingsprogramma wordt me dewerking verleend door het Leeuwar der Blaaskwintet. Na de officiële opening leiding gehouden door de stond „Crescendo” de Trekweg al gereed muziekklanken ging het Douwe op 'e rein It waer wol hounje Gaat de goodwill van Amerika er niet mee ten gronde? De bases waren nut tig toen Amerika alleen de atoombom had en Rusland niets tegen de bases kon ondernemen, maar nu heeft Rusland ook kernwapens en is Amerika nu in staat de bases afdoende te beschermen en wil de bevolking van een land met bases zo blootgesteld worden aan een even tuele aanval met kernwapens? Dit zijn allen vragen, welke men zich in Amerika nu stelt en vragen met een zekere zin, want Rusland gaat steeds door met zijn dreigementen tegen landen, die Ameri kaanse bases hebben. Ook op andere wijzen poogden sommige Franse kringen het aanvaarden van de uitnodiging door de rebellen voor te ^tel len als een capitulatie. In Algerije zelf hebben bepaalde legercommandanten zelfs strooibiljetten laten uitgooien, waarin dit met ronde woorden gezegd werd. Ook het Franse ministerie van voorlichting sprak van capitulatie. Er is nu duidelijk geworden, dat deze uitleg vooral het werk is van ambtena ren, militairen en politici, die proberen de door De Gaulle ingeluide gang van zaken te saboteren. Want de aanhangers van het Franse Algerije zijn helemaal niet gelukkig met deze nieuwe ontwik keling en zien in een mislukking van het gesprek de enige waarborg, dat de militaire middelen zullen beslissen. Een groepje rechtse politici, zoals Sou- stelle, Bourgès-Maunoury, maar ook de socialist Lacoste, die lang minister van standplaats in Algiers is geweest, berei den een politiek verzet voor. In Algerije zelf sluiten steeds meer Europeanen zich aan bij het Front voor Frans Algerije. Het broeit er, maar het blijft er rustig. Sommigen achten dat een boos teken. Het zou er ook op kunnen wijzen, dat per slot van rekening het leger toch lo yaal blijft aan De Gaulle. In Afrika is de onafhankelijkheid van een land niets opzienbarends meer. De laatste dagen zijn onafhankelijk gewor den de Mali-federatie (Soedan en Sene gal), Madegascar en het zowel Engels als Italiaanse Somaliland, die zich aan een zullen sluiten tot een staat waar van men de levensvoorwaarden niet al te hoog aanslaat. Binnen afzienbare tijd komen daar nog enkele andere staten bij, zoals Dahomey, Haute-Volta, Niger en Ivoorkust, die gevieren de Entente vormen. inrichting der expositie 1 van de Directeur van de Nederlandse Kunst stichting te Amsterdam. van Wurtemberg hoopt 21 juli met zijn verloofde in het huwelijk te treden, prins Carl heeft beloofd voor de huwelijksdag af te scheren. Het huwelijk zal op kasteel Altshausen voltrokken worden. Foto onder: Enige kilometers van kasteel Altshausen, waar prins Carl zich voorbereidt op hel huwelijk, heeft zijn zuster prinses Elizabeth van Wuerttem berg in het ziekenhuis van Ravensburg het leven geschonken aan haar zoon. Prins Antonie van Bourbon-Sicilie en prinses Elizabeth willen de kleine prins laten dopen als Franz Philipp. „Met krachtsinspanning werden vele ge wichtige dingen tot stand gebracht. Dat de zegen die daaruit mag voortvloeien, diene om hem in gedachtenis te houden bij Bolswards raad en burgerij (applaus). De eerste Algerijnse gevolmachtigden z(jn zaterdag in Parjjs aangekomen om het gesprek tussen de Franse regering en de opstandelingen voor te bereiden. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. In de eerste plaats door het middel van transport, in de tweede plaats door de vele commentaren van Franse zijde, die een beperkende uitleg gaven aan de uitnodiging van president De Gaulle. W(j doelen hiermee op het in ons vorig overzicht vermelde officieuze commen taar, volgens welke de Gaulle zich pas met het gesprek zou gaan bemoeien, wan neer overeenkomst over het staken van het vuren was bereikt. land nieuws. Dank zij de melding kon tijdig de juiste vindplaats en ligging van een menselijk skelet in de terpzool van de eerder te Hennaard gelegen dorpsterp worden vastgesteld. Het was bij graafwerk in het weiland aan het licht gekomen en be vond zich in een rechthoekige grafkuil. Hierin was het op de rechterzijde liggen de en met opgetrokken benen bijgezet. In de vulling van de grafkuil, waarvan de juiste ligging niet meer nagegaan kon i van Hwat hat Qabe Skrocir Maandagmorgen om 8 uur wapperde de Friese vlag al op de toren te Workum, ten teken dat het feest was voor de vele oudjes, die weer gingen deelnemen aan de traditionele autotocht, die jaarlijks door de commissie-oudjesdag wordt ge organiseerd. Ging de reis verleden jaar over de Af- sluidijk naar Bergen aan Zee, dit jaar had de commissie een tocht voorbereid binnen de grenzen van onze eigen pro vincie. Van de bijna 200 deelnemers aan deze tocht stonden de eersten voor 9 uur al op de Markt te wachten op de kleine volksbusjes. Degenen, die een plaats kregen in de luxe wagens werden s morgens van huis gehaald en ’s avonds weer thuis gebracht. Om kwart voor tien zette de lange file auto's 59 in getal zich in bewe ging. Het doel van de reis was in de eerste plaats een bezoek te brngen aan het Café-Restaurant en Vogelpark „Tro penfauna” te Oranjewoud. Voor dat er een bezoek werd gebracht aan dit imposante Vogelpark werd eerst koffie gedronken. Het bezoek aan het park was zeer interessant. Heel velen hadden van dit vogelpark nog nooit ge hoord. Met bijzondere aandacht werden de vogels bewonderd en vooral de mooie kleurige duiven. Ook de papagaai trok veel aandacht, die op commando van de oppasser kon lachen hoesten en spreken. Verder ging het o.a. over Drachten langs de grote Philips fabriek naar Surhuister- veen, waarin een prachtzaal, plaats bie dende bij uitvoeringen voor 500 perso nen 'n heerlijk bord soep werd gebruikt. Van Surhuisterveen ging het naar Zwar- tewoudsend. Dit was voor deze dag de laatste pleister plaats, die werd aangedaan. Hier was ruimschoots de gelegenreid om een wan deling te maken in het mooie grote bos, waarvan velen ook gebruik hebben ge maakt. Zij die slecht konden lopen, heb ben zich onder het gebruik van een kop je thee of koffie weten te vermaken in het hotel met een gezellig babbeltje. Toen de auto's ruim 8 uur Workum weer binnenreden, stond „Crescendo” en drumband op de Trekweg al gereed en onder vrolijke naar de Merk. De terugkeer is altijd een blijde intocht, die altijd heel wat belangstelling naar de Merk voert om daar het slot van deze dag bij te wonen. Op de Merk bracht de heer Gaastra dank aan de burgerij voor haar vrijwillige bij dragen, aan de bezitters van een auto voor het beschikbaar stellen daarvan en de leden van de muziek voor hun bijdra ge. Tevens bood hij mej. Sjirkje Hoek stra aan een taart en bloemen, omdat zij nu voor de 10e maal mee was geweest en als collectante altijd het meeste geld weet op te halen. Het nieuwsbulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond vermeldt uit Fries. 11 o.a. het volgende archeologisch

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1