Cuba gevaarlijk mespunt op borst Verenigde Staten van WAT TIJDGENOTEN ONS TE ZEGGEN HEBBEN De heamieldagen bieden een rijk gevarieerd programma Qabe Skroar Overeenstemming op Cyprus Éi 1 Vier dagen „Elck wat Wils” Expositie van hedendaagse kunstenaars in het Bolswardse Raadhuis TOUR I us hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes 1 VRIJDAG 8 JULI I960 56e JAARGANG No. 53 Waarin opgenomen: De Bolswardsdie Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad DEFILE OUDEN VAN DAGEN OP SOESTDIJK Hwat hal Dinsdag hebben ouden PYT optocht van de geleee an de zonder rozijnen. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie van de baardige Fidel Castro, onder wiens waren aan te wijzen. Priizgje de d«j net foar it joun is, Romje, ast it swaeid hest, dyn swird. Priizgje de breid nei de bruiloft, ’t Bjier, as de boaijem sjoen wirdt. gediend met huwelijktn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Amerika heeft lang geaarzeld voor het stappen ondernam, voor al omdat het bang is voor weer slag in de andere Latjjns-Ameri- Officiëie opening. Burgemeester Mr. J. A. Geukers, kon voorafgaande aan het uitspreken van zijn openingsrede, het welkom toeroepen aan een aantal genodigden, w.o. de heer S. A. van Abbema, die met Mr. Woltjer Griffier der Staten, namens het provin ciaal bestuur aanwezig was, burgemees ter J. van Hout van Wymbritseradeel, lur gekochte de zwaar te tillen. Wij zijn een beetje te soliede en noemen de kunst graag een antwoord op de uitdaging van de tijd, een alternatief van het leven, een pro gramma. Maar er is ook een andere kant. De k- nat is ergens nooit helemaal eerlijk. Kunst heeft iets van een verkleedpartij, van een maskerade. Kunst heeft ook iets te maken met versiering, decoratie, het wil niet alleen het hart beroeren, ook ogenvreugde geven. Schilderijen kunnen ook zonder meer plezierig zijn om naar te kijken. Kunst is getuigdend, maar naast getuigend ook tooiend. Elke kun stenaar kreeg een opdracht van de tijd, waarin hij leefde. De kunst in de Middel eeuwen wilde een leesboek zijn van het heilige en hemelse. In de tijd van de barok, toen het individu zich liet gelden, ontstond ook de drift en de drang iets tegen de tijd, te doen. Zelfs Vermeer en Rembrandt hadden deze neiging. Zij wisten iets van het isolement van de kunstenaar. Zij gaven de werkelijkheid niet fotografisch weer al vervulden zij als enigste de taak het visuele vast te houden. In onze tijd wordt het oog verpletterd door film, foto, televisie. De „pauze” tussen het beeld en de weer gave ervan, zo die niet door de dode lens gaat, maar door de levende mens, wordt in onze tijd verlengd, uitgerekt. Het per soonlijke in de visie wordt geaccentu eerd en gecultiveerd. De verwondering over een kunstwerk kan pas groot zijn als wij ons deze „pauze” bewust worden. Het natuurbeeld wordt thans niet meer gezocht. Als laatste redding om nog gezien te worden, wordt thans het subjectieve ge zocht. Wij laboreren reeds aan dit ver schijnsel sedert 1850 en het duurt onver- ook omdat dit traditie is geworden. Een zomer zonder Heamiel is zoiets als rijst Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswarils Nieuwsblad Sportbigryp Djip nei de die mede de burgemeesters van de om liggende gemeenten vertegenwoordigde, afgevaardigden van plaatselijke cultu rele verenigingen en last but not least het Leeuwarder Blaaskwintet, bestaan de uit Leon Bendien, fluit, Jan Harsha- gen, hobo, Gerard van der Weerd, klari net, Roelof de Jong, fagot en Dirk Küntze, hoorn. Burgemeester Geukers betoogde, dat wij steeds moeten open staan voor wat deze tijd ons heeft gezegd. Wij moeten ons niet altijd vasthechten aan het traditio nele. Het is niet waarschijnlijk, dat deze onaf hankelijkheid met zoveel moeilijkheden intern gepaard zal gaan als in de voor malige Belgische Kongo, die op 30 juni onafhankelijk is geworden. Uit verscheidene delen van het land wor den ernstige onlusten gemeld als gevolg van de tegenstellingen, die er tussen di- vere stammen bestaan, vooral in de eve- naarsprovincie. Er vielen tien doden. In de andere provincies zijn al moeilijkhe den gerezen tussen regeringen en tegen regeringen van de provincies. Tenslotte zal premier Loemoemba in het parlement onder vuur genomen worden wegens de felle rede, die hij in het bij zijn van de Belgische koning heeft uit gesproken en waarin hij bijzonder scherp het kolonialisme, dat de zwarten tot minderwaardigen verlaagde, veroor deelde. kaanse landen, wanneer het zich in andermans zaken mengt en de schijn op zich zou laden, Cuba niet de vrjje keus van zijn regime te laten. Maar nu komen zjjn eigen zaken in het geding. waarts vertrekt. Vanuit Bolsward zullen extra trams naar ;enheid van j heer Van met zijn tweedekker Aan de grenzen van de Verenigde Staten begint een ingewikkeld en gevaarlijk probleem te rijzen, namelijk de politieke toekomst van Cuba, een klein eiland in de Caraïbische Zee, dat echter in de handen van een tegenstander een gevaar lijke mespunt op de borst kan worden. Vorig jaar is daar een opstandige beweging, die ai enkele jaren een burgeroorlog tegen de toenmalige dictator Batista voerde, aan de macht gekomen onder leiding volgelingen zeker ook communisten In het begin leek de opstandige bewe ging, nu regering geworden, vooral uit te zijn op een herstel van de democra tie en een uitroeiing van de machtspo sities van vroegere heersers. Dat daar bij enige anti-Amerikaanse klanken vie len, was niet verwonderlijk en ook niet zo gevaarlijk. Per slot van rekening had Amerika, dat grote belangen heeft in Cuba, zich wat veel aangesloten bij de gevestigde belangen op het Eiland. Maar in de loop van dit jaar werd het anti-Amerikanisme steeds sterker en sloeg over in flirten met Rusland. Later in het jaar zou Chroestsjow een bezoek aan Cuba brengen en tot nu toe heeft een handelsverdrag mpt Rusland al de basis gelegd voor moeilijkheden, die de vorige week zijn losgebarsten. Volgens dit verdrag zal Rusland olie leveren aan Cuba, dat deze olie zou laten raffi neren in de raffinaderijen, die de Texa co, de Shell en de Esso op het eilgnd hadden. Cuba eiste van deze maatschappijen de raffinage van de Russische olie, maar deze weigerden omdat zij olie uit eigen bronnen prefereerden. Daarop is de Cu baanse regering overgegaan tot het in beslag nemen van deze raffinaderijen, die wel niet meer aan onteigening zul len ontsnappen. Hiermee vervalt de helft van de bijna een miljard dollar aan in vesteringen, die Amerika in Cuba heeft aan het eiland. De oliemaatschappijen leveren uiteraard geen olie meer en met spanning wacht men in Cuba (en de rest van de wereld) of Rusland in staat zal zijn het eiland van een voldoende olie te voorzien om de industrie draaiende te houden. Is Amerika getroffen, aan de andere kant heeft Amerika ook de middelen om Cuba gevoelig nadeel te bezorgen. Het voornaamste middel van bestaan is na melijk de suiker. Ongeveer 85 van de export is suiker. De voornaamste afne mer is Amerika, dat drie miljoen ton Voor zijn rekening neemt tegen prijzen, welke ongeveer tweederde boven de we- reldprijs liggen. Dit om de eigen indus trie te beschermen. Toen Castro steeds anti-Amerikaanser werd, groeide het koor van congresleden die tegenmaatregelen op suikergebied eisten en het congres heeft nu bij een verlenging van de suikerwet de presi dent gemachtigd het qoutum van Cuba te verminderen of te schrappen. Welis waar zou Rusland een miljoen ton afne men, maar tegen wereldprijs. De Cu baanse economie zou daarmee ernstig geschaad worden. Castro heeft al ge dreigd iedere korting van het quotum te beantwoorden met verdere onteigening. De bedoeling is bij het gemeentebestuur, dat deze tentoonstelling „op bestel” liet leveren door de Ned. Kunststichting te Amsterdam, geweest, dat de tentoon stelling zou dienstbaar worden gemaakt aan het gebouw. De harmonie wenste men niet al te zeer te verstoren. De doe ken zijn bedoeld het gebouw op te sie ren, zonder zodanig te domineren, dat eventuele bezoekers er al te zeer door zouden worden afgeleid en geen oog meer zouden hebben voor het monument. De Ned. Kunststichting, die thans tien jaar bestaat en reeds een 260 tentoon stellingen heeft georganiseerd, stond hier dus voor een niet geringe opgave, daar men moderne stukken moest plaat sen in een historisch gebouw, zonder dit gebouw geweld aan te doen. Over het algemeen is men hierin goed geslaagd en er zijn zelfs aardige vond sten te signaleren. De grote figuren op deze expositie zijn wel Paul Citroen, Jan van Heel, Westendorp-Osieck, P. Arnt- zenius, H. H. Kamerlinkh Onnes, Kees Verweij, terwijl hoewel met minder tal- rijkwerk vertegenwoordigd aan de ten toonstelling ’n speciaal exponoent wordt gegeven door de aanwezigheid van werk van de Friese schilder Gerrit Benner, de Parijzenaar Corneille, Perdok, Co Wes- terik en van beeldhouwwerk van mevr. Charlotte van Palland. gen. Een andere mededeling zou er ech ter op wijzen, dat die ontvangst al eer der zou kunnen gebeuren, maar het tijd stip zou geheel van De Gaulle afhan gen. Daar voelen de Algerijnen niets voor en daarom zal men nog wel weer even moeten afwachten, voor het ge sprek weer opgevat zal kunnen worden. minderd voort. Nu kan men de natuur op verschillende wijze benaderen. Een 1 Kees Verweij bijv, houdt zich zoveel mo gelijk aan het natuurlijke gegeven en toch heeft zijn werk wel zoveel eigens, dat men het er zo uithaalt. Een Jan van Heel beleeft de werkelijkheid met gro ter hevigheid. Een Co Westerik zoekt het in verdroomde beelden, in het beeld dat niet op het netvlies, maar er juist achter ligt, een werkelijkheid, waar men doorheen kan zien. Schilders als deze hebben de moed om niet charmant te zijn. Niets is echter moeilijker dan het onmogelijke te doen. Wij leven in de tijd van de beeldverwording, het beeld- verval ten koste van veel narigheid. Een in Parijs werkende Corneille is in dit opzicht volledig representatief. Hij be leeft een heel eigen poëzie in kleur, een levendig, fijn, uiterst beschaafd spel. Tastend en zoekend gaat de moderne kunstenaar zijn weg. Eens zal de tijd schifting maken, ook ten opzichte van het werk dat thans te Bolsward is te zien. De vraag „wie zul len we groeten” wordt pas later beant woord. Dan zal de vraag keihard ge steld worden: Wat deed gij, kunstenaar, in de eeuw toen de raketten naar de planeten risten? Veel zal door de molenstenen van de tijd worden vermalen. Het werk van de impressionisten van wie eens de kran ten schreven, dat zij met revolvers verf op hun doeken spuitten, dat zij ontken den en verachtten al wat schoon is, dat zij debielen waren, is nog niet vermor zeld, maar vindt men thans bewonde- renswaardig. We behoeven geen profeten te zijn van het abstracte en decoratieve om toch te beseffen, dat wij meer moeten leren zien en minder moeten praten. De voorondcxhandelingen tussen Algerij nen en Fransen, die vorige week in Me- lun in Frankrijk zijn gehouden, zijn op niets uitgelopen. De uitslag ervan is voor de Algerijnse regering in balling schap aanleiding geweest mee te delen, dat zij geen delegatie naar Parijs zal sturen om te onderhandelen over een vrede in Algerije. De moeilijkheid wi s vooral, dat de Fran sen aan deze onderhandelingen een draai wilden geven, die het komende ge sprek wat al te veel op een capitulatie zou doen gaan gelijken. Zij wilden de Algerijnen geen uitsluitsel geven over de samenstelling van de Franse delega tie, die, naar men van Algerijnse kant vreesde, uitsluitend uit officieren of des noods de minister van defensie zou be staan. Een ander bezwaar was, dat de delega tie niet met De Gaulle zou onderhande len, hoewel dit toch de enige man is van wie de vrede zal afhangen. Naar verluid de, zou De Gaulle de delegatie pas na het staken van het vuren willen ontvan- 3 e week juli 1910 Dat de eilanden steeds ineer en meer de aandacht beginnen te trekken blijkt uit het grote aantal plezierreizigers dat der- „VVie zullen we groeten”. De heer P. L. A. Janssen, conservator van het Stedelijk Museum te Schiedam, hield hierna een causerie over de heden daagse kunst. Spreker begon met een vraag, gesteld in een cabaretliedje van Wim Kan: „Wie zullen we groeten?” toe te passen op de modernen. Wie zul len we in de eerste plaats groeten op deze wonderlijke tentoonstelling van veelal wonderlijke tijdgenoten in dit wonderschone ^stadhuis Zullen dit zijn de eens vertegenwoordigers van de Haagse school, die thans op de veilingen niets meer opbrengen, zal dat zijn het werk van Vincent van Gogh, wiens „naakten” eens naar de lompenhandel verhuisden of het heel dure werk van de meest mo dernen. Met de tijdgenoten hebben we dit gemeen, dat we met hen in hetzelfde schip zeilen naar hetzelfde einddoel. Het moeilijke is, dat we allen een spe ciale boot willen, de een wil meer links aanhouden, de ander meer rechts. Wij nemen niet altijd met andermans rich ting genoegen. We doen dit niet uit zelf behoud. Ons land heeft de neiging aan de kunst Wat beoogt men eigenlijk met de Hea- mielfeesten te organiseren ieder jaar op nieuw Och het antwoord kan in velerlei toon aard worden gegeven. Men viert het feest uit dankbaarheid voor de binnen gehaalde oogst. Dit is wel de eerste aan leiding. Maar tegelijk is er dan het uit drukking willen geven aan de binding Friesland met Boargers yn forskate naesjes Swolgje wer fan de sinsaesjes It lóget heech as in striefjür Prate fan einklasseminten It totaelbidrach, de sinten Dêrom draeit dy hiele Tour It ideael is winstopstriken Supertechnyske fabriken Struije har reklame foer Eltsien fielt wol sa’n koprinner Is perfoast net in sporttsjinner. Ek al haldt hy ’m noch sa stoer Sportbigryp giet sa mei faesje Djip nei de devaluaesje Krijt in bijsmaek, wrang en sur Ik krige niiskrekt it nijste krantsje Offallers? In trammelantsje? Hoe is de stan fan de Tour? Hwa hat hjoed de trui bifochten? Ik lês leaver sportbirjochten ’k Slaen derom it Tournijs oer. Zaterdag Des zaterdags wordt er om 12.30 uur ge start met een grote nationale kaatspartij op het Oordje, terwijl dan ’s avonds een Teenagershow volgt, waarover elders in dit blad meer. Wel overeenstemming heeft men tenslotte bereikt op Cyprus, waar eindeloos is geharreward over de omvang van de bases, die Enge land ook na de overdracht van de souvereiniteit op het eiland zou kunnen handhaven. H,et ging ten slotte over enkele vierkante mylen die nu in een Oosters loven en bieden verdeeld zjjn. Engeland heeft bovendien zijn financiële hulp aan het eiland niet meer van een tijdlimiet afhankelijk gesteld. Men hoopt, dat de onafhankelijk heid volgende maand kan worden uitgeroepen. Voor nadere bijzonderheden het gehele Heamielprogramma betreffende, verwij zen we naar het officieel programma boekje. Kranten bringe alle dagen De wiidweidige forslaggen It romrofte aventür Startploech fan sa’n hündert-tweintich Allegear warre har füleindich Rinners yn de Franske Tour Nederlanske feteranen Gelderman, Van Est, en Damen Fjochtsje mei, alhiel breinroer Hoop dat hja de giele of griene Trui, ek in étappe ris liene Hwant sa’n sieraerd is elk djür Spitich, oan’t hjoed ta mislearre Hwant der blinke greater stjerren Masters fan it krombügd stjür Heerenveen rijden ter j de vliegdemonstraties van Maasdijk, die er r vliegproeven zal nemen. Verkoop Sate en Landen genaamd „Dek- kenga state” onder Kimswerd. Nots. D. Fe’itsma, Bolsward. Niemand drinke water, dat niet door een beste waterfilter is gezuiverd. Ruim voorhanden bij Th. H. v. d. Meulen, Dijkstraat, Bolsward. Tegen de ontvolking van Frankrijk is door Lannelongue een wetsontwerp in gediend met de bedoeling vroegtijdige huwelijktn aan te moedigen en de ge boorte van een derde kind te bevorde ren, terwijl het de vrijgezellen van 29 jaar extra dienstplicht oplegt en van ambtenaren eist op 25 jarige leeftijd te huwen. Ook zullen hun kansen op be vordering stijgen naar gelang het aantal kinderen groter wordt. anapark, waar het traditionele Heamiel staat opgediend, (entree f 1,50) met recht op maaltijd). Het maal wordt „aangekleed” door Andante en de Bols- wardse Skotsploech. Dinsdag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Nederland op pa leis Soestdijk gedefileerd voor HM. Koningin Juliana Foto: Het echtpaar Vogels uit Gemert, dat onlangs zestig jaar getrouwd was, bood H.M. twee poppen aan Donderdag Des donderdags is er vanzelfsprekend de uitgebreide kraampjesmarkt en om 9.30 uur op de Nieuwmarkt een behendig- heidswedstrijd van tractoren. Op het ijsbaanterrein warden intussen van 9-12 uur door de landelijke ruiters individuele dressuurproeven afgelegd. 's Middags om 12 uur treden de Frisia’s o.l.v. Jopie Roukema aan op het podium, boven de stadsgracht, gevolgd door het optreden van de Skotsploech met Omke Romke. Om 12.45 uur is er een gezamenlijke Landelijke ruiters vanaf de Bargefenne, waarna op het ijsbaanterrein demonstraties, vrije dressuurproeven en een springconcours wordt gegeven. Hieraan nemen deel alle amazones en ruiters van de navolgende ruitervereni- gingen: (Donia’s, Gaasterland-ruiters, Waard- ruiters, Waterpoorters, De Mustangs uit Workum e.a). Om 17.30-19.00 uur is er bovendien een volleybal-demonstratie van le klassers op het Marktplein met in de pauze Jiu- Jitsu-demonstratie. Dit alles zal veel, zeer veel volk op de been brengen, een goede gelegenheid voor Tetman de Vries om des avonds op te voeren: „Minsken, minsken, hwat in minsken!” In de Doele wordt op hetzelfde moment Rooie Sien ten tonele gevoerd. Op deze donderdag kunt u dus te kust en te keur gaan. Woensdag: Concours hippique Ditmaal wordt het feest reeds woensdag a.s. ingezet met een groots opgezet con cours hippique en de opening van de mechanische speeltuin. De intocht van de heakeninginne vormt wel het hoogtepunt van de dag. Het pro. gramma meldt bij de intocht o.a. een dé filé van Friese sjezen met dames en he ren in Fries kostuum, de folkloristische groep uit Hindeloopen. een overzicht van de hooiwinning vroeg en nu, lande lijke ruiters enz. De stoet komt Bolsward binnen vanaf de Hollandiafabriek, via Blaauwpoort, Dijkstraat en Marktstraat gaat het naar het stadhuis voor de officiële ontvangst. Hierna trekt de stoet langs Jongemastraat Snekerpoort, Gasthuissingei, Hid Hero- straat, Secr. Haitsmalaan naar het Juli- drukking willen geven van het platteland van de oude Hanzestad Bolsward. Ook is het een representatie van de Bols- warder middenstand, een stimulans voor de zelfontwikkeling van velerlei initiatief op cultureel gebied. Tenslotte zijn er deze dagen om Bols ward bekendheid te geven op nationaal en internationaal niveau. Och er zou nog veel meer zijn te noemen. De Heamiel- dagen willen de Friese folklore in stand doen blijven, het toerisme bevorderen, de om het eens deftig en modern te zeg gen: „leefbaarheid” te verhogen. Kort om, men viert weer het Heamielfeest De vrijdag is er voor de lichamelijke oefening. Om 5 uur is er op ’t Broere- plein een demonstratie van de drie pl. gymnastiekverenigingen, terwijl er des avonds een Radiosterren- en amateur- avond wordt gegeven in het Julianapark. Behalve amateurs uit Bolsward en om geving zullen optreden Max van Praag, Anneke van Groenlo, de Spelbrekers enz. Deze avond staat onder auspiciën van de Radio Unie en de N.V. Phonogram. In de Doele wordt een dansfestijn gegeven. Dinsdagavond is te Bolsward onder goede belangstelling de tentoonstelling „Tijd genoten” geopend, welke een indruk tracht te geven van het beeldend scheppend vermogen van nog levende Nederlandse kunstenaars. Deze titel geeft zowel ruimte als begrenzing weer. Nog levende kunstenaars kun nen soms al hoog bejaard zijn, zoals bijv. Kees Verweij, die hoewel met gaaf en zeer verantwoord werk op de expositie vertegenwoordigd (burgemeesters kamer) toch al eigenljjk al weer tot een vorige generatie behoort. Ook is bijv, nogal aandacht beesteed aan de te Luik geboren, te Parijs wonende en cosmopolitisch ingestelde Corneille. De begrenzing in tjjd geeft anderzijds de tentoonstelling, die anders in de regel vele eeuwen omvatte, een apart eachet, al hadden velen gaarne gezien, dat men zich tot de na-ooriogse kunst had beperkt. Juist de modernen in al hun schake ringen van proberen en experimenteren zjjn vrij schaars vertegenwoordigd. fy'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1